Minimali alga – nauji iššūkiai smulkiesiems verslininkams 
Įkelta:
2021-11-08
Nuotrauka
verslas
Nuotraukos autorius:
„Tauragės žinių“ archyvo asociatyvi nuotrauka

Nuo metų minimali alga kils iki 730 eurų. Taip nutarė vyriausybė. Smulkusis verslas Tauragėje tokį sprendimą pasitinka planuodamas branginti savo produkciją, o kai kurie kalba ir apie užsidarymą. 

Net 88 eurais

Vyriausybė pritarė, kad minimali mėnesinė alga (MMA) nuo kitų metų augs iki 730 eurų. Augs ir neapmokestinamasis pajamų dydis, todėl mažiausias algas gaunančių žmonių uždarbis į rankas didės daugiau nei 50 eurų. Kartu didės mokesčiai, ką labiau pajus dirbantys individualiai. 

Minimali mėnesio alga (MMA) nuo 2022 metų sausio didinama 88 eurais (beveik 14 proc.) - nuo 642 iki 730 eurų. Atskaičius mokesčius MMA sieks 518 eurų „į rankas“. Minimalus valandinis atlygis augs nuo 3,93 iki 4,47 euro.

Anot finansų ministrės Gintarės Skaistės, didinti MMA leidžia gera padėtis šalies ūkyje, palankios prognozės kitiems metams bei geras pajamų surinkimas į valstybės biudžetą.

Socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė yra sakiusi, kad tai vienas reikšmingiausių MMA padidėjimų per dešimtmetį, rašo BNS.

Paskutinį kartą minimali alga buvo didinta šių metų pradžioje. Tuomet ji augo 6 procentais – nuo 607 iki 642 eurų. MMA ir mažiau Lietuvoje uždirba apie 127 000 darbuotojų.

Mažiausiai uždirbantys pajamų „į rankas“ augimą pajus dar ir dėl to, kad Vyriausybė pritarė siūlyti Seimui nuo kitų metų didinti neapmokestinamąjį pajamų dydį 60 eurų – iki 460 eurų. Pakeitus jo apskaičiavimo formulę pajamos „į rankas“ padidėtų tik uždirbantiems iki vieno vidutinio darbo užmokesčio (VDU).

Iššūkiai nesibaigia

Minimalios algos didinimas paveiks ne tik mažiausiai uždirbančius asmenis. Kai pajudini apatinę darbo rinkos grandinę, automatiškai grandininė reakcija pasiekia ir aukštesnes pajamas gaunančius. Juk nenatūralu bus, jei nekvalifikuotų darbuotojų atlyginimai prisivys kvalifikuoto darbuotojo algą.

Justina Visockienė, valdanti UAB „Šaukštelis“, kuriam priklauso kavinė „Šaukštelio studija“ ir parduotuvė „Vilkyškių pieninė“, sutinka, kad minimalų atlyginimą kelti reikėjo – juk pastaruoju metu itin stipriai šoktelėjo kone visų prekių kainos, brango ir paslaugos. Tačiau vis dėlto koks didelis minimalaus atlyginimo pakėlimas jai kelia nuostabą:

– Man, kaip smulkiojo verslo atstovei, minimalaus atlyginimo pakėlimas 88 eurais atrodo drastiškas, – teigė ji, – juo labiau kad dabar dar nesame atsigavę po labai sunkių metų. Dėl pandemijos ir dėl jos paskelbto karantino teko patirti daug iššūkių – ilgą laiką buvome visiškai užsidarę, paskui galėjome aptarnauti tik lauko terasoje, kai kurie žmonės ir dabar baiminasi lankytis kavinėse, be to, daug kainuoja visokios apsaugos, dezinfekcijos priemonės. 

Ji apgailestauja, kad liaudžiai pataikaudama šalies valdžia skuba įvesti naujoves tepraėjus porai mėnesių po sunkaus karantino. Maitinimo įmonės dar nespėjo nė ant kojų atsistoti po ilgos pertraukos, kai buvo uždarytos. 

Verslininkė pasakoja, kad pastarąjį pusmetį stipriai kilo daugelio produktų kainos. Ypač daug, kone dvigubai, brango aliejus. Brango kuras, elektra. Tad kai kurių patiekalų kainas jau teko kilstelti.

– Viskas kainuoja, sako ji, – kad ir, pavyzdžiui, pagaminti naujus valgiaraščius. Žmonės galvoja – kas čia tokio, surašei ir viskas. Tačiau juk juos reikia sumaketuoti, atspausdinti, popierius irgi kainuoja... 

Vis dėlto Justina teigia nenusimenanti – iššūkiai verslininkams ne naujiena. Jos valdomoje bendrovėje mokamas didesnis nei minimalus atlyginimas, tačiau ir jį nuo Naujųjų metų ketina kelti.

– Atlyginimus keliame reguliariai, – pasakoja ji, – tad ir dabar tai darysime. Noriu, kad mano kolektyvas jaustųsi gerai, būtų motyvuotas dirbti. Taigi atlyginimų kėlimas neišvengiamas, žinoma, atitinkamai pagal pareigybes ir išdirbtą laiką. Todėl jau dabar dėliojuosi, skaičiuoju. Neatmetu, kad vėl teks kelti patiekalų kainas. Būsime priversti branginti savo produkciją – kito kelio nėra. Jei anksčiau tai teko daryti dėl produktų brangimo, tai dabar – dėl to, kad kils atlyginimai.

Pasak Justinos, verslas supranta, kad norėdamas išlaikyti gerus darbuotojus privalo jiems pasiūlyti normalias algas. Bet dėl to teks labai suktis, skaičiuoti  ir prisitaikyti, kad pats šioje situacijoje nesužlugtų. 

Kita „Tauragės žinių“ kalbinta verslininkė, prekiaujanti gėlėmis, savo pavardės viešinti nepanoro. Jo įsitikinusi – jos verslui dar didesnė minimali alga tikrai atsilieps, ir itin skaudžiai – ji paprasčiausiai neturėsianti iš ko mokėti pardavėjoms.

Moteris sako kuo toliau, tuo labiau nesuprantanti valstybės valdžios sprendimų. Verslininkai neslepia: jei pakils minimali alga, dalis smulkiųjų įmonių užsidarys, pasiųsdamos savo darbuotojus į Užimtumo tarnybą, o rinkoje išsilaikiusieji kels kainas. 

Smulkus verslas geba prisitaikyti

Tauragės apskrities verslininkų asociacijai (TAVA) vadovaujantis Marius Jucikas teigia, kad didinamas minimalus darbo užmokestis, be abejonės, palies įmones, kuriose yra darbuotojų, gaunančių minimalų mėnesinį darbo užmokestį. 

– Apskritai visada yra dvi svarstyklių pusės. Iš vienos pusės, mes norime padėti mažiausias pajamas gaunantiems gyventojams, iš kitos pusės – spaudžiame verslą. Didžioji dalis įmonių, manau, perkels kaštus galutiniam vartotojui. Tai savo ruožtu didins paslaugų bei prekių kainas. Jei mes beveik 14% didiname MMA, tai neabejotinai atsilieps infliacijos rodikliams, o Lietuva pagal paskutinius duomenis pirmauja Europos sąjungoje pagal infliacijos dydį (6,3% rugsėjo mėn.) ir augančios kainos galiausiai atsilieps tiems patiems mažiausias pajamas gaunantiems darbuotojams, – įsitikinęs jis. 

M. Jucikas įsitikinęs, kad, be abejo, bus verslų, kurie nebegalės išlaikyti dalies darbuotojų:

– Kurie galės – darbą padalins likusiam kolektyvui. Daugiausia yra smulkių ir vidutinių įmonių, o tokiame versle didžiausią atsakomybę bei naštą neša savininkas. Tuo pačiu tai yra ir stiprybė – smulkus verslas gali daug greičiau prisitaikyti prie pokyčių. Kiek tenka bendrauti su verslininkais, tai Tauragės įmonės finansus valdo pakankamai konservatyviai, todėl, tikėtina, dauguma susitvarkys. Dar pridėjus mūsų miesto žmonių darbštumą bei atkaklumą – neabejoju, kad įveiksime ir šį iššūkį.

TAVA vadovas pateikia MMA palyginimą kaimyninėse šalyse:

– Labai geras palyginimas – matome, kad Lietuva pirmauja pagal šį reguliavimą tarp kaimyninių šalių, tad, manau, mes tapsime brangūs užsienio investuotojams ir nekonkurencingi.

(lentelė)

Prisidės prie nedarbo mažėjimo

Kaip „Tauragės žinias“ informavo Klaipėdos KAD vyriausioji specialistė Aušra Kaluzevičienė, spalio 1 d. Užimtumo tarnyboje registruoti 2378 darbo neturintys Tauragės rajono savivaldybės gyventojai – beveik 10 proc. mažiau nei 2021 m. rugsėjo 1 d. ir 30 proc. mažiau nei 2020 m. spalio 1 d. 

Pasak jos, registruotas nedarbas Tauragės rajone per rugsėjį mažėjo 1,2 proc. punkto ir spalio 1 d. siekė 10,5 proc. Tuo pačiu metu pernai darbo neturintys asmenys sudarė 14,9 proc. Tauragės rajono darbingo amžiaus gyventojų.

„Tikėtina, kad minimalios mėnesinės algos didinimas prisidės prie nedarbo mažėjimo, nes didesnis atlygis skatina į darbo rinką sugrįžti darbo neturinčius asmenis“, – teigia specialistė.

 

Nuotrauka
pastas
Įkelta:
prieš 1 dieną
„Sodra“ perskaičiavo ir sausį jau moka padidintas senatvės ir kitas socialinio draudimo pensijas. Šiais metais jos buvo apskaičiuotos pagal naują principą. Į namus jas pristatys paštininkai. Tačiau kaimo vietovėse dėl netikslių duomenų pensijų išdavimas kai kuriems gavėjams gali sutrikti.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2021-12-12
„Čigonas sutiktas kaip priklauso!“ – juokiasi Vilma, vadinanti save Čigono merga. Mat augalų interjerui, kaktusų ir sukulentų parduotuvė „Čigono daržas“, iki šiol veikusi tik internete, fizinę parduotuvę Tauragėje atidarė būtent tą dieną, kai Pilies aikštėje – beje, matomoje per parduotuvės langą, – iškilmingai įžiebta kalėdinė eglė.
Nuotrauka
a
Lietuvos pašto nuotrauka
Įkelta:
2021-11-17
Lietuvos paštas informuoja, kad dėl pandemijos avialinijų, kuriomis keliauja ir pašto siuntos, skrydžių skaičius vis dar neatsistatė į įprastą režimą ir į kai kurias šalis siuntos keliauja ilgiau. Tarp tokių šalių – Kanada, JAV, Naujoji Zelandija, Australija, Jungtinė Karalystė. Nors iki švenčių dar daugiau nei mėnuo, atsižvelgiant į situaciją, šventiniais siuntiniais į užsienį rekomenduojama pasirūpinti kuo anksčiau, o vėliausias laikas juos išsiųsti, kad gavėjus  jos pasiektų dar iki švenčių, yra paskutinės lapkričio dienos.
Nuotrauka
tralas
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2021-11-17
Sudarytas sąrašas šalių iš kurių Lietuva importuoja daugiausiai naudotų automobilių: pirmąsias vietas dalinasi Vokietija, JAV, Belgija, Nyderlandai ir Danija. „carVertical“ atliko tyrimą, kurio metu buvo siekiama išsiaiškinti, iš kokių šalių naudoti automobiliai atvyksta į Lietuvą.  
Nuotrauka
Onija
Įkelta:
2021-11-12
Ar yra tekę atsidurti tokioje situacijoje, kai prireikus supakuoti dovaną tenka nueiti ir nubėgti net į keletą parduotuvių norint rasti reikiamų priemonių: vienoje pavyko rasti tinkamą maišelį, kitoje – juostelę, trečioje – šilkinio popieriaus ar popieriaus drožlių? Man teko. Kaip teko ir nusivilti, kad šilkinio popieriaus atspalvis visiškai netiko prie maišelio spalvos, bet pasirinkimo neturėjau, nes prekių nei palyginti, nei suderinti galimybių nebuvo. Džiaugiausi bent tuo, kad turiu fantazijos ir dovaną supakavau laiku. 
Nuotrauka
k
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2021-10-25
Batsiuvys basas, o kriaučius – be kepurės. Alvytei Lenortavičienei, batsiuve dirbančiai jau 23-ejus metus, jis posakis netinka: batai – jos silpnybė. Sako turinti jų be galo daug. O tarsi netyčia atrastas darbas jai patinka – sako, visų pirma todėl, kad pati sau ponia.
Nuotrauka
a
„Bekono“ feisbuko paskyros nuotrauka
Įkelta:
2021-10-18
Specializuota mėsos gaminių parduotuvė „Bekonas“, prieš pusmetį įsikūrusi prie „Maximos“ Gedimino gatvėje, jau turi „brolį“ Gargžduose. Jos savininkas Vilius Stumbra sustoti neketina: jo planuose – sparti tolesnė plėtra. 
Nuotrauka
a
Švietimo ir informavimo kampanijos „Jokio skirtumo“ autorių nuotrauka
Įkelta:
2021-10-12
Į Tauragę atkeliavo Neįgaliųjų reikalų departamento inicijuotos kampanijos „Jokio skirtumo“ simbolis – bendravimo suolelis. Jis ne tik gali prisitaikyti prie skirtingų žmonių poreikių, bet ir ragina miestiečius prisėdus pasikalbėti apie verslumą. Kaip sako iniciatyvos autoriai, jokio skirtumo su negalia ar be – gebėjimą imtis ekonominės veiklos gali turėti bet kuris iš mūsų.
Nuotrauka
raimos nuotrauka
Įkelta:
2021-10-10
Kiekvienais metais spalio 4 dieną minima Pasaulinė gyvūnų diena, skirta pagerbti visus pasaulio gyvūnus bei skatinti humanišką elgesį su jais. Augintiniais ne tik malonu rūpintis, jie ir patys teigiamai veikia savo šeimininkus. Tuo įsitikinęs Linas Grigalavičius, kuriam gyvūnai tapo ne tik viso gyvenimo meile, bet ir įkvėpė savam verslui.
Nuotrauka
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2021-10-09
​​​​​​​Gėlių salonas Šilalės gatvėje pavadintas „Gėlių baru“, tačiau neapsirikite – svaigaus gėrimo čia niekas neįpils. Užtat čia rasite daugybę nuostabių augalų ir juos puoselėjančią jo savininkę – 24-erių Samantą Venckutę. Visai kitos profesijos mokslus baigusi mergina, įkurdama gėlių saloną, tvirtina ieškojusi erdvės kūrybai, savęs realizacijai. Ir tai, panašu, jai labai neblogai sekasi – gėlių salonas išties išskirtinis, traukiantis akį neįprastais augalais ir jų kompozicijomis, širdžiai mielomis interjero detalėmis. O prie iškabos sudėti ryškiaspalviai moliūgai rėkte rėkia – čia dirba kūrybiškas, stereotipų nesupančiotas žmogus. 
Nuotrauka
raimos nuotrauka
Įkelta:
2021-10-02
Tauragėje duris atveria dar vienas restoranas – Gedimino ir J. Tumo-Vaižganto gatvių sankryžoje įsikūrė „Jazz Pizza & Grill“, prie kurio įkūrimo ranką pridėjo ir italas virtuvės šefas Gian Luca Demarco. Į iškilmingą restorano atidarymą tauragiškiai kviečiami šeštadienį, nuo 15 valandos.
Nuotrauka
sulčių spaudykla
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2021-09-27
Pasak sulčių spaudimu užsiimančių verslininkų, šiemet skubančių spausti sultis mažiau nei ankstesniais metais. Kalta sausra. Kai kurie nesitiki, jog iš anksti nukritusių obuolių sultys bus skanios, tad tokiu derliaus realizavimu nesirūpina. Nors, kita vertus, dar nėra pats sulčių spaudimo įkarštis – kai kurie obuoliai dar noksta ir eilės prie sulčių spaudyklų, tikėtina, dar nusidrieks. „Tauragės žinios“ pakalbino vienus populiariausių sulčių spaudėjų Tauragės rajone: „Du obuoliukus“ ir Kęsčių bendruomenės atstovą Remigijų Šiaudvytį.
Nuotrauka
verslo liudijimas
Asociatyvi nuotrauka
Įkelta:
2021-09-25
Trečiadienį savivaldybės taryba nustatė, kiek kitąmet teks mokėti už verslo liudijimus. Politikai pritarė, kad jie kainuotų tiek pat, kiek ir užpernai, prieš pandemiją. 
Nuotrauka
a
 Autorės nuotrauka
Įkelta:
2021-08-25
Prieš keletą metų viena prabangiausių uogų laikytų šilauogių šiemet, ko gero, paskanavo kiekvienas. Dėl karštos vasaros jų gausu, tad kainos nesikandžioja. O ką reiškia auginti šią iš Šiaurės Amerikos kilusią uogą mūsų šalyje? Prieš penkerius metus sodyboje įveistos uogos Eglės ir Mariaus Jankauskų šeimai derlių dovanoja trečius metus. Hektaro plote rinkti uogas įdarbinta ir šeima, ir kaimynai. 
Nuotrauka
Autovežis
Įkelta:
2021-08-17
Lietuvos statistikos departamentas pradeda skelbti, kokią dalį konkrečiose įmonėse sudaro nuo koronaviruso galimai imunizuoti darbuotojai. Pasiskiepijusių darbuotojų skaičiai įmonėse ir įstaigose labai įvairūs: tarp daugiausia pasiskiepijusių (ar persirgusių, besitestuojančių) darbuotojų) patenka medicinos, ugdymo įstaigos, vangiai skiepijasi tarptautiniais pervežimais užsiimančių įmonių darbuotojai. Tiesa, jų reikalaujama kas savaitę privalomai testuotis. Šiose įmonėse įtampos daugiausia.
Nuotrauka
a
Margaritos Rimkutės nuotrauka
Įkelta:
2021-08-14
„Fortūną“ daugelis tauragiškių prisimena kaip vietą, kurioje patyrė begalę gerų emocijų: čia virė sportinės aistros, skambėjo populiariausia muzika. Yra koncertavęs netgi Selas, o jis bet kur nekoncertuoja. Panašu, kad dabar garbingoje „Fortūnos“ istorijoje dedamas taškas – pastatas parduodamas.
Nuotrauka
Nuoma
Asociatyvi „Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2021-08-12
Vyriausybė trečiadienį pritarė Ekonomikos ir inovacijų ministerijos pasiūlymui, kad smulkiesiems prekybininkams ir kitiems individualią veiklą vykdantiems verslininkams subsidijų forma būtų kompensuojamos ir su patalpų nuoma ir jų eksploatavimu susijusių išlaidos. Iki šiol tokią paramą galėjo gauti tik juridiniai asmenys.
Nuotrauka
Sąvartynas
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2021-08-10
Su klimato kaita ir neigiamu žmogaus pėdsaku susijusios nelaimės visame pasaulyje linksniuojamos bene kasdien: Vokietijoje – žmonių gyvybes nusinešantys potvyniai, Sibire – liepsnojantys miškai. Gyventojų nuomone, kasdienybėje aplinkai ir klimatui labiausiai kenkia nerūšiuojamos šiukšlės ir plastikiniai maišeliai – rodo reprezentatyvi bendrovės „Spinter tyrimai“ atlikta apklausa.
Nuotrauka
„Senamiesčio apartamentai“
TAVA nuotrauka
Įkelta:
2021-08-08
​​​​​​​Prieš keletą metų Tauragės centre viešbutį „Senamiesčio apartamentai“ įkūręs žinomas krašto verslininkas Tadas Alijošius COVID-19 pandemiją, sustabdžiusią apgyvendinimo, turizmo ir pramogų verslus, vadina apmąstymo laikotarpiu. Jis teigia, kad vis daugiau žmonių atranda turizmą Lietuvos viduje, keliauja po šalį, o kadangi jo įkurtas viešbutis sulaukė nemenko pripažinimo, svečių netrūksta. Dėl to vyro galvoje verda planai plėstis. Jau nupirktos tam reikalingos patalpos.
Nuotrauka
a
Įkelta:
2021-08-03
Prieš penkerius metus pirmąjį jūros gėrybių restoraną „Selfish Bistro“ su šeima Vilniuje, o vėliau ir Kaune atidaręs tauragiškis Renatas Vainius verslo plėsti nenustoja – įmonės „Polita“ vadovas džiaugiasi šiais metais Palangoje, Žvejų gatvėje, įkurtu restoranu.  Tarp norinčių pušų apsuptyje pasimėgauti jūros gėrybėmis susirenka ir nemažai tauragiškių – šiuos sostinėje jau 18 metų gyvenantis verslininkas stengiasi pakalbinti, o pasididžiavimas sparčiai modernėjančia gimtąja Taurage neblėsta. 
Nuotrauka
a
Įkelta:
2021-07-27
Ko reikia, kad dvi namų šeimininkės ryžtųsi imtis verslo? Drąsos, kruopštumo, noro užsidirbti ir  šiek tiek gyvenime patirto vargo. Būtent tuo pasižymi neseniai valymo paslaugas pradėjusios teikti Ieva ir Rūta, dirbančios „Jūsų namų fėja“ vardu. Kol vaikai darželyje, dvi mažamečių mamos pluša šveisdamos jų klientų kalkėmis apleistas vonios plyteles, riebalais aptukusias virykles ir už gautus pinigėlius svajoja įsigyti nuosavus namus savo šeimoms. O sekasi joms puikiai: pasirodo, valymo paslaugų verslo niša mūsų mieste – dar neužpildyta.
Nuotrauka
Simonos Valinčiūtės nuotrauka
Simonos Valinčiūtės nuotrauka
Įkelta:
2021-07-23
​​​​​​​Įsibėgėjus vasarai ir ypač užplūdus karščiams žmonės ėmė šluoti iš parduotuvių įvairias sezonines prekes – kepsnines, lauko baldus, paplūdimio skėčius, sūpynes, kepsnines. O populiariausios prekės, pasak prekybininkų, – baseinai ir ventiliatoriai, kurių neretai net pritrūkstama.