Karantinas baigėsi. „Tauragės žinios“ pasidomėjo, kaip tai pajuto Tauragėje įsikūrusios maitinimo įstaigos. Daugelio jų vadovai sakė, kad klientų padaugėjo, tačiau Lietuvoje vis dar galioja ekstremali situacija, kai kurie saugumo reikalavimai išliko.
Tikisi, kad atlaisvinimų nepanaikins
– Iš esmės didelių pokyčių neįvyko, čia labiau teisinio statuso įvardijimas, nes terasos dirba taip, kaip ir galėjo anksčiau, tiesa, dabar jau galime viduje priimti žmones ne tik su galimybių pasu, bet ir be jo. Jaučiame pasikeitimus, bet menkus, viskas stabilu, kadangi vasara, žmonės daugiau renkasi lauke, terasoje, galbūt šis atlaisvinimas aktualesnis šventėms. Kiekvienas atlaisvinimas verslui yra žingsnis į priekį, – „Tauragės žinioms“ pasakojo restorano „Holivudas“ vadovė Justė Varškienė.
Galiojant karantinui iš pradžių maitinimo įstaigų darbo laikas buvo ribojamas. Nemažai kritikos sulaukė vyriausybės sprendimas leisti dirbti tik iki 22 valandos. Daug kam kilo klausimų, kodėl toks ribojimas reikalingas, vėliau šis terminas pratęstas iki 24 valandos, o dabar laiko apribojimų iš viso nebėra. Pašnekovė sakė teigiamai vertinanti šį pokytį
– Tikimės, kad šis atlaisvinimas išliks ilgą laiką ir rudeniop neteks trumpinti darbo laiko, – vylėsi J. Varškienė.
Laiko ribojimą vadino nelogišku
Panašios nuomonės buvo ir restorano „Kings“ savininkas Mindaugas Mančas. Pasak jo, laiko ribojimų panaikinimas teigiamai atsiliepia verslui bei teigė esantis įsitikinęs, kad šis reikalavimas buvo kiek nelogiškas.
– Klientai yra išsiilgę tų akimirkų, kai gali pabendrauti su draugais, pavalgyti, atsigerti prie vieno stalo, tad žmonės išties mielai renkasi į restoraną po to, kai pasibaigė karantinas. Sulaukiame daugiau klientų pietų metu, taip pat ir vakarais. Žmonių daugiau nei jų buvo karantino metu. Taigi, manau, kad atlaisvinimai tikrai padėjo tiek kavinėms, tiek restoranams, nes klientų daugiau. Paskutinėmis dienomis, kai vyko krepšinio transliacijos, klientai daugiau laiko leido viduje, nes vyko varžybų transliacija. Žinoma, vasaros metu žmonės mielai renkasi ir pabūti lauke. <...> Kalbant apie laiko ribojimus, šiuo metu jų nebėra, bet kai jie buvo įvesti, būta nesusipratimų: tiekti maistą išsinešti buvo galima neribotai, tačiau valgyti viduje iš pradžių buvo galima iki 22 valandos, vėliau – iki 24 valandos. Nemanau, kad tai buvo logiška, juk ne visuomet tai galima kontroliuoti, – kalbėjo jis.
Atsižvelgiant į tai, jog, anot epidemiologų, lauke virusui sklisti sąlygos yra sudėtingesnės nei viduje, M. Mančas teigė, kad restorane šią savaitę atidaromas vidinis kiemelis lauke.
O štai restorano „Rūsys“ direktorius Vidas Metrikis pastebėjo, kad po karantino išties kur kas daugiau lankytojų, tačiau verslininkas teigė negalinti tiksliai įvertinti, ar tą lėmė atlaisvinimai.
– Pastebiu žmonių gausą. Kadangi oras geras, vasara tikrai labai šilta, tai žmonės mieliau renkasi sėdėti lauke nei viduje. Kol kas normaliai dirbame mažiau nei savaitę, iki tol buvo šiek tiek griežtesni suvaržymai, restorano viduje esantiems žmonėms buvo būtina turėti galimybių pasus, – pastebėjimais dalijosi V. Metrikis.
Iki panaikinant karantiną galiojusius laiko apribojimus V. Metrikis įvertino kaip taikytus pernelyg ilgai.
– Tikriausiai kurį laiką reikėjo tokio apribojimo, bet jis užsitęsė pernelyg ilgas. Manau, kad vyriausybė perspaudė. Verslui tai buvo sudėtingas periodas, – sakė restorano direktorius.
O „Mergelių užeigos“ atstovai „Tauragės žinioms“ sakė, kad iki karantino paskelbimo žmonės kur kas dažniau laiką leisdavo kavinėje-bare, o dabar vyrauja užsakymai išsinešti.
– Tikriausiai žmones paveikė ilgai vyraujanti baimė. Juk reikalavimų tikrai daug, tad žmonės bijo, kad teks sumokėti 250 eurų siekiančią baudą, jeigu juos pamirš. Taigi, dabar matome, kad žmonės užsisako maistą į namus, bet kavinėje neužsibūna, – sakė jie.
Kokie reikalavimai galioja?
Be kita ko, pašnekovai priminė, kad į kavines, restoranus žmonės turi įžengti dėvėdami burną ir nosį dengiančias kaukes.
Karantiną nuo šių metų liepos 1 d. šalyje pakeitė valstybės lygio ekstremalioji situacija.
Pagal vyriausybės sprendimą dėl maitinimo įstaigų darbo, išlieka reikalavimas, kad klientai eilėse turėtų laikytis saugaus ne mažesnio kaip 2 metrų atstumo vienas nuo kito. Šį atstumą būtina užtikrinti ir tarp staliukų,
Į maitinimo įstaigas negalima įleisti klientų, kuriems pasireiškia ūmių viršutinių kvėpavimo takų ligų požymių (sloga, kosulys, čiaudulys, pasunkėjęs kvėpavimas).
Restoranai, kavinės privalo prie įėjimo gerai matomoje vietoje pakabinti rankų dezinfekcijai skirtą priemonę.