Daugiabučių ateitis – saulės jėgainės
Įkelta:
2021-02-12
Nuotrauka
Daugiabučių renovacija Lietuvoje. Nuotrauka iš BETA archyvo.
Nuotraukos autorius:
Daugiabučių renovacija Lietuvoje. Nuotrauka iš BETA archyvo.

Įdomu žinoti, jog atsinaujinantys energijos šaltiniai įdiegti beveik 80-yje daugiabučių namų modernizavimo projektų. Vienas iš jų, esantis Marijampolėje, buvo pripažintas geriausiu 2019 metų renovacijos projektu. Čia energijos poreikis po priemonių įdiegimo sumažėjo daugiau kaip 80 proc., tokius sutaupymus leido pasiekti gyventojų pasirinkta geoterminio šildymo sistema. Šiuo metu įgyvendinami dar daugiau kaip 1500 daugiabučių atnaujinimo projektų ir dalyje jų planuojama įdiegti alternatyvius energijos šaltinius.

Saulės elektrinės

Saulės jegainės įsirengimas yra lengvesnis, nei daugeliui gali pasirodyti. Pasak Lietuvos saulės energetikos asociacijos, jas nesunkiai turėtų sumontuoti bet kuri profesionali saulės sistemų montuotojų įmonė. Dažniausiai ji imasi ir prižiūrėti šią jėgainę – kartą per metus apžiūrėti kabelius ir jungtis, patikrinti ar normaliai veikia kontaktai ir įtampos keitiklis. Tai gali atlikti kiekvienas elektrikas, susipažinęs su saulės elektrinėmis.

Tipiniame daugiabutyje bendroms reikmėms per metus sunaudojama apie 3000 kWh elektros. Klimato sąlygomis Lietuvoje 1 kW saulės elektrinės per metus pagamina apie 1000 kWh elektros. Tai reiškia, kad namui reikia 3 kW galios saulės elektrinės, kurios galutinė kaina su montavimu apytiksliai siektų 3-4 tūkst. Eur.

Saulės jegaines įsirengti verta - tai ilgalaikė investicija, nes saulės moduliai net ir po 25 metų išlaiko 90 proc. galios. Lietuvos saulės energetikos asociacijos duomenimis, saulės jėgainės yra efektyvus ir patogus būdas taupyti išlaidas elektrai: per 7 metus jėgainės įrengimo kaštai pasidengia, o toliau elektrą gyventojai gauna beveik nemokamai.

Namai, kurių plotas viršija 1500 kv. m, ir yra atnaujinami, turi įsirengti saulės jėgaines, kurios gamintų elektrą bendrosioms namo reikmėms. Tai galioja pagal Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programos naujausio kvietimo reikalavimus renovuojamiems daugiabučiams.

Gyventojai šio kvietimo metu gali nuspręsti, ar diegs alternatyvių energijos šaltinių priemonės, o reikalavimas įsirengti saulės jėgaines taikomas, jei daugiabučio namo atnaujinimo (modernizavimo) projektas pradėtas rengti ne anksčiau 2020 m. vasario 5 d. ir jei daugiabutyje yra techninės galimybės saulės jėgainei įrengti. Tokiems projektams papildomai taikoma iki 30 proc. parama Klimato kaitos programos lėšomis.

Paraiškos dėl renovacijos teikiamos Būsto energijos taupymo agentūrai (paraiškos priimamos visuose BETA regioniniuose padaliniuose) tiesiogiai arba naudojantis pašto ir pasiuntinių teikiamomis paslaugomis iki 2021 m. birželio 1 d.

Rekomendacijos įsirengti kitas priemones

Įsirengti alternatyvius energijos šaltinius šildymui labiausiai yra skatinami tie daugiabučiai, kurie nėra prijungti prie centralizuoto šilumos tiekimo. Tačiau pasinaudoti papildomai teikiama parama gali ir daugiabučiai, gaunantys šilumą centralizuotai. 

„Statant saulės jėgainę, galima kartu įsidiegti šilumos siurblį, kurio darbui naudojama jėgainės pagaminama elektra. Tai dažna praktika, nes toks variantas ekonomiškai patrauklus – sumažėja mokesčiai tiek už šildymą, tiek už elektrą“, – pastebi Būsto energijos taupymo agentūros direktorius Valius Serbenta.

Užs. Nr. 7

Nuotrauka
beta logo
Nuotrauka
automobiliai
Asociatyvi nuotrauka
Įkelta:
2021-07-26
Nepaisant to, ar jūs ką tik įsigijote savo pirmąjį automobilį, ar jau seniai turite didelį vairavimo stažą, vadovaujantis pagrindiniais automobilio priežiūros patarimais galima lengviau užtikrinti, kad automobilis tarnaus ilgiau, veiks našiau ir važiuos geriau. Todėl pateiksime jums keletą patarimų, kaip galėtumėte visą tai pasiekti.
Nuotrauka
asolution
Įkelta:
2021-07-16
Tikriausiai sutiksite, jog nuo pasirinktos avalynės labai ženkliai priklauso ir mūsų komforto jausmas – būtent dėl to kiekvieną sezoną atidžiai peržiūrime savo batų lentyną ir pagalvojame, kokiais apavais galėtume ją atnaujinti. Vasaros laikotarpiu daugelis iš mūsų gyvena itin aktyviai, todėl ir avalynė turi būti pritaikyta tokiam gyvenimo būdui bei, žinoma, karštiems orams. Siūlome susipažinti su populiariausiais batų tipais, kurie dažniausiai pasirenkami šiltuoju sezonu – galbūt kai kurių iš jų dar nebūsite įsigiję.
Nuotrauka
maxim
Įkelta:
2021-07-14
Kai siekiama sutaupyti pinigų, visada rekomenduojama vengti impulsyvių pirkinių, o nusprendus įsigyti tam tikros produkcijos visada yra aktualu pasidomėti, kur šiuo metu galima rasti galiojančių nuolaidų. Maxima akcijos pirkėjus visada džiugina itin žemomis kainomis, todėl šis prekybos centras tikrai dažnose situacijose gali būti pačiu palankiausiu pasirinkimu. Jei norite už prekes mokėti mažiau, įvertinkite, kas šiuo metu yra siūloma šio prekybos tinklo parduotuvėse, ir netrukus rasite pačius tinkamiausius pasiūlymus.
Nuotrauka
asolution
Įkelta:
2021-07-12
Anksčiau projektoriai būdavo plačiai naudojami biuruose ir mokyklose, tačiau dabar vis daugiau žmonių nusprendžia juos įsigyti asmeniniam naudojimui. Dažniausiai jie pasitelkiami įspūdingoms filmų peržiūroms, tačiau klystate, jei manote, kad tai vienintelis tokių prietaisų pritaikymo būdas. Siūlome susipažinti su dar keliais smagiais būdais, kurie užtikrins ir įdomesnę, ir patogesnę kasdienybę.
Nuotrauka
zum
Įkelta:
2021-07-09
Jaunieji ūkininkai visą mėnesį iki liepos 30 d. dar gali teikti paraiškas paramai ir gauti iki 40 tūkstančių eurų, skirtų įsikurti. Šalies pradedantiesiems ūkininkams paremti pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014-2020 m. programos (KPP) priemonės „Ūkio ir verslo plėtra“ veiklos sritį „Parama jaunųjų ūkininkų įsikūrimui“ šiame etape iš viso skirta beveik 15 milijonų eurų.
Nuotrauka
foto
Įkelta:
2021-07-07
Jeigu svarstote apie dantų implantaciją arba domitės galimybėmis išspręsti įsisenėjusias dantų problemas – šis straipsnis jums gali būti tikrai naudingas. Reikėtų iš karto pasakyti, kad tinkamas rekomendacijas pateikti gali tik odontologai ir dantų sveikatos ekspertai. Net ir jūsų pačių pojūčiai bei nuomonė gali kiek prasilenkti su realiomis grėsmėmis bei nauda sveikatai. Dėl to manome, kad turėtų būti vertinga papasakoti apie tai, kas yra dantų implantacija, kada ji naudojama, kokių yra populiarių jos tipų ir kokios susijusios procedūros gali būti atliekamos.
Nuotrauka
knyg
Įkelta:
2021-06-28
Daug kas namuose turi arba nori įsirengti darbo kambarį. Tačiau tam, kad jis tikrai tiktų darbui, yra ne vienas ir ne du kriterijai, kuriuos reikia atitikti. Visų pirma, ta patalpa turi motyvuoti dirbti bei būti jauki. Jeigu darbo kambarys bus atstumiantis arba pernelyg šaltas, tuomet darbo ten padaryti nepavyks. Na, o ką dar reikėtų žinoti apie tinkamo arba net idealaus darbo kambario įrengimą?
Nuotrauka
zum
Įkelta:
2021-06-18
Pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 m. programą (KPP) iki liepos 30 dienos galima teikti paraiškas pasinaudoti Europos žemės ūkio fondo kaimo plėtrai ir Lietuvos valstybės biudžeto parama jauniesiems ūkininkams įsikurti. Ja ankstesniais metais pasinaudoję ūkininkai pažymi, kad būtent ši parama lėmė tvirtą pagrindą ūkio plėtrai, modernizavimui ir žemės ūkio veiklų gyvybingumui regionuose.
Nuotrauka
market
Įkelta:
2021-06-18
Moteriška higiena – ypač svarbi bei subtili sritis. Ir, kad būtų užtikrintas saugumas, komfortas bei funkcionalumas, yra ypač svarbu atsakingai rinktis šiam tikslui skirtas priemones. Ir, nieko keista, kad dauguma merginų bei moterų, higienos prekėms kelia ypač daug reikalavimų – iš priemonių norima kur kas daugiau nei vien tik funkcionalumo. Būtent toks pasirinkimas yra menstruacinės taurelės, kurios pateisina pačius įvairiausius lūkesčius – ne tik yra funkcionalios, bet ir leidžia taupyti laiką, pinigus, o taip pat – tausoja gamtą.
Nuotrauka
asolution
Įkelta:
2021-06-18
Daugelis iš mūsų svajoja patobulinti savo figūrą, tačiau prisiversti sportuoti pavyksta toli gražu ne kiekvienam. Visgi, kalorijų deginimas tikrai neturi būti kančia ar prievarta – net ir užsiimdami mėgstamomis veiklomis, galėsite lengviau atsisveikinti su ramybės neduodančiais kilogramais. Yra keletas užsiėmimų, kurie itin efektyviai degina kalorijas, tačiau jų netraktuojame kaip intensyvaus sporto – jei surasite mėgstamą, užsibrėžtų tikslų pasieksite kur kas paprasčiau. Kokios tai veiklos?
Nuotrauka
užs
Įkelta:
2021-06-18
Veikiausiai neklysta tie, kurie teigia, kad energetinio naudingumo sertifikatas – geriausias pastato kokybės įrodymas, nes būtent jis atskleidžia ne tik kokios energinio naudingumo klasės yra pastatas, bet ir tai, ar pastatas pakankamai sandarus, ar jo išlaikymas ekonomiškas, o buvimas jame – komfortiškas. Kitaip tariant, statinys turi būti energiškai efektyvus, kad būtų laikomas kokybišku.
Nuotrauka
vitaminai
Įkelta:
2021-06-18
Dviejų Belgijos tyrimų rezultatai rodo, kad visiškos izoliacijos (karantino) laikotarpis turi neigiamos įtakos miegui. Žmonės gulasi vėliau negu įprasta ir prastai miega. Be to, remiantis tyrimo, kuriame dalyvavo žemesniųjų kursų studentai, duomenimis, naudojimasis išmaniaisiais telefonai gali šią problemą dar labiau komplikuoti. Skaitykite toliau ir sužinokite, kurioje šios lygties vietoje yra natūralus junginys melatoninas.
Nuotrauka
tele2
Įkelta:
2021-06-16
Gerų naujienų ir patrauklių pasiūlymų šįkart ypač daug. „Tele2“ siūlo pasinaudoti ypatingomis nuolaidomis daugybei išmanių daiktų ir išmaniajai televizijai. Operatorius taip pat kviečia išbandyti nemokamą paplūdimių užimtumo žemėlapį. Nuolaidomis jau dabar galite pasinaudoti operatoriaus fiziniuose salonuose arba internetinėje parduotuvėje www.tele2.lt.
Nuotrauka
Asociatyvi nuotrauka
Asociatyvi nuotrauka
Įkelta:
2021-06-14
Turbūt kiekvienas mūsų bent kartą metų pradžioje yra pasižadėjęs pradėti sportuoti, tačiau dažnais atvejais pažadai taip ir lieka pažadais... Dažniausiai taip nutinka dėl labai paprastos priežasties – sportas yra siejamas ne su malonumu, bet su prievole. Vis dėlto, atradus mėgstamą sporto šaką situacija gali pakrypti į teigiamą pusę, o priežasčių, kodėl vertėtų pradėti sportuoti, yra tikrai nemažai. Sportas – tai tarsi kūno meditacija, kuri padeda efektyviau kovoti su stresu ir nemiga. Ir tai – dar ne viskas: priežasčių, kodėl vertėtų pradėti sportuoti, yra gerokai daugiau!
Nuotrauka
Asociatyvi nuotrauka
Asociatyvi nuotrauka
Įkelta:
2021-06-04
Norintiems kurti trumpąsias maisto tiekimo grandines ir gauti paramą Žemės ūkio ministerija turi gerą žinią. Šiemet bendradarbiavimo projektams įgyvendinti bus skirta ne 4 mln. Eur, o 7 mln. Eur.
Nuotrauka
siauliu
Įkelta:
2021-06-04
Respublikinėje Šiaulių ligoninėje lankėsi LR sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys. Vizito metu ministras susitiko su medikais, bendravo su ligoninės administracija ir siekė išsiaiškinti, kokios Sveikatos apsaugos ministerijos pagalbos reikia medikų bendruomenei, išgyvenančiai sudėtingą laikotarpį ne tik dėl pasaulį užgriuvusios pandemijos, bet ir iš gyvenimo galimai pasitraukus jaunai gydytojai, palikusiai sunkų kaltės jausmą ne tik kolegoms, kelerius metus mačiusiems gydytojos problemas, bet ir vadovams, laiku neradusiems šioje situacijoje teisingo sprendimo. Susitikdamas su medikais A. Dulkys ragino medikus išsakytas mintis perduoti ir  antradienį, birželio 1-ąją dieną,  į ligoninę atvykstančios Pokyčių iniciavimo grupės nariams.
Nuotrauka
Asociatyvi nuotrauka
Asociatyvi nuotrauka
Įkelta:
2021-06-01
Taupymas nerodo silpnumo ar blogos finansinės situacijos. Kartais prie taupymo priveda supratimas, jog išlaidaujate pernelyg daug, o nieko neįsigyjate ar nenuveikiate. Peržvelgtas Norfa akcijų leidinys, pagalvota, ką galima sutaupyti, tačiau mėnesio pabaigoje vėl iki neleistino lygio išnaudotas šeimos biudžetas. Jei ir jūs gyvenate su mintimi, jog laikas pataupyti, tuomet šie patarimai jums.
Nuotrauka
aviva
Įkelta:
2021-05-28
Praėjo jau metai, kai pasaulis pradėjo kovą su naujai atsiradusiu koronavirusu, kuris tapo našta ne tik sveikatos sistemai, bet ir ekonomikai. Koronaviruso poveikį netruko pajusti ir Lietuvos darbo rinka. Kovo pradžioje darbo neturėjo kas septintas Lietuvos gyventojas. „Sodra“ skelbia, kad labiausiai per karantiną nukentėjo moterys, tai galėjo sąlygoti pasirinktos profesijos: kelionių palydovai (68 proc. moterų), kelionių konsultantai (70 proc. moterų), virėjai (88 proc. moterų), viešbučių administratoriai (85 proc. moterų).
Nuotrauka
Daugiabučių renovacija Lietuvoje. Nuotrauka iš BETA archyvo.
Įkelta:
2021-05-28
Du kartus per metus skelbiamas Pastatų atnaujinimo (modernizavimo) darbų kainynas yra pagalbinė priemonė planuoti finansinius resursus bei renovacijos biudžetą. Siekdama suteikti gyventojams daugiau aiškumo, Būsto energijos taupymo agentūra (BETA) informuoja, kaip per metus pakito kainos ir kodėl taip svarbu stebėti pokyčius rinkoje.