Bulvių derlius geras, deja, miestiečiams jų reikia vis mažiau
Įkelta:
2020-09-29
Nuotrauka
Aprašymas
Bulviakasis. Margaritos Rimkutės nuotrauka

Bulviakasis jau įpusėjo, po stogu jau keliauja ir morkų, burokėlių, kopūstų derlius. Vis dėlto daržovių augintojai džiaugsmu netrykšta: nors derlius neblogas, realizuoti produkciją vis sunkiau, o ir kainas didieji prekybininkai numuša. Be to, keičiasi ir pirkėjų įpročiai – jei anksčiau žmonės būdavo įpratę bulvių ir kitų daržovių – kopūstų, morkų, burokėlių pirkti iškart visai žiemai, tai dabar dažnas perka, kaip sakoma, tam kartui – vos kilogramą ar du. O ir paprotys raugti kopūstus, kitas daržoves sparčiai nyksta.

Derlius džiugina

Kaip pasakoja Reda Abromienė iš Žygaičių seniūnijos Aukštupių kaimo, šiemet jų ūkyje bulvėmis buvo užsodinti 70 arų. Jas ir parduoda, ir pašarui gyvuliams sunaudoja. O derlius, pasak jos, šiemet tikrai geras. Prieš savaitę, penktadienį, buvo jau paskutinė bulviakasio diena.

– Nusikasėm gana lengvai – turim savo kasamąją, kaimynės padeda, – pasakojo moteris. – Per dieną po dvi priekabas prikasdavom, iš viso 8 priekabos. Žinoma, visokių yra, reiks dar rūšiuoti.

Daugiausia Abromai sodina „Vineta“ veislės bulves. Turėjo R. Abromienė parsivežusi ir „Queen Anne“ – kadangi ji prekiauja ir gėlėmis, iš vienos klientės buvo pirkusi ir šios naujos veislės bulvių – pabandymui. Kuri geresnė, moteris teigia nežinanti – abi geros.

Džiaugiasi R. Abromienė ir kopūstų derliumi, nors jie, pasak jos, net nebuvo laistomi. Ir brokoliai gerai užderėjo, ir morkos. Gal tik burokėliai šiek tiek mažesni. Paklausta, kokių dar daržovių augina, moteris šypteli – Abromų ūkis augina „visko po biški“: ir gyvulių yra, ir gėlės, agurkai, pomidorai, braškės... Nudirba visus darbus, galima sakyti, patys, nebent pasodinimui vienai kitai dienai žmogų pasisamdo. O nuimti derlių pakanka ir namiškių rankų.

O kaip derlių realizuoja? R. Abromienė pasakoja, kad ir į turgų po truputį veža, skelbiasi ir internete. Be to, ūkis turi ir feisbuko paskyrą „Abromų ūkis Aukštupiuose“, kurią administruoja Abromų atžalos. Ten ne tik skelbiama apie parduodamas įvairias daržoves, bet rengiami ir konkursai, kuriuose galima laimėti, pvz., apsipirkimą už 50 Eur.

Vis dėlto daugiausia nuimto derliaus, pasak R. Abromienės, parduodama turguje. Tiesa, ne Tauragės, o Šilutės. Ten ji daugiausia prekiauja ir gėlėmis, ir visomis ūkyje užaugintomis gėrybėmis. Ji sako suskaičiavusi, kad Šilutės turguje prekiauja jau 26-erius metus.

– Jei eitų pardavinėti tokia kaina kaip iki šiol, po 25–30 ct už kilogramą, būtų neblogai, – sako ji. – Faktiškai visko auginam tiek, kad galim parsiduoti patys, iki pavasario ir išparduodam...

Žinoma, pasak jos, baigėsi tie laikai, kai žmonės pirkdavo bulves visai žiemai. Nuveždavo tada, pavyzdžiui, į Klaipėdą, kelis autobusus, ir ten vien per pažįstamus po 10 maišų kaip mat išpirkdavo. Dabar didesnius kiekius perka nebent valgyklos ar kavinės, o sau žmonės dažniausiai perka nebe maišais, o po kelis kilogramus.

Nors darbų ūkyje į valias, rūpi R. Abromienei ir kaimo aplinka, gėlynai – radusi laisvą minutę, ji skuba sodinti ir prižiūrėti  gėles viešosiose Aukštupių erdvėse.    

Parduoti vis sunkiau

Lauksargių seniūnijos Griežpelkių II kaime gyvenantis ūkininkas Remigijus Saročka prisimena anksčiau bulvių augindavęs per 20 hektarų, šiemet gi – vos šešis. Vis sunkiau jas parduoti, be to, šiemet atsiliepė ir COVID-19 situacija.

Paklaustas apie šiųmetį derlių, jis sako, kad derlius šiemet neblogas ten, kur buvo sodintos daigintos bulvės, nedaigintoms pakenkė šaltas pavasaris. Vienų ir kitų jis sako sodinąs po lygiai – po 3 ha. O nukasa vidutiniškai po 15 tonų iš ha. Bulvės šiemet, pasak jo, gana smulkios. Veislė, kaip ir daugumos mūsų krašto bulvių augintojų, – „Vineta“, pabandymui turėjo šiemet pasodinęs ir „Queen Anne“. Parduoda bulves R. Saročka daugiausia Tauragės turguje. Šilutės krašte, kaip paaiškino jis, bulvių laukai gavo daug lietaus, tad bulvės masiškai pūva. Tai matyti ir iš pačių bulvių – jos rudomis dėmelėmis nusėtos, o po mėnesio kito ir visai supus. Pirkėjai to dažniausiai nesupranta, juo labiau, kad juos sugundo žemos kainos – po 10–12 centų už kilogramą. Taigi ten vežti, pasak ūkininko, nėra prasmės. 

Kol kas Saročkos nukasė dar ne visas bulves. Talkos bulviakasiui jie nesamdo – turi visą tam reikalingą techniką, tad namiškiai bulves nusikasa patys.   

Nei burokėlių, nei morkų ūkininkas sako neauginąs:

– Tai kad niekam nieko nereikia... Burokėlius visi jau įprato virtus ar marinuotus pirkti, kopūstus – raugintus... Juokiuosi, kad šiuolaikinės moterys nebemoka turbūt nė makaronų pasišildyti...

„Geriausia auginti... kebabą“

Gaurės seniūnijos Traklaukio kaimo ūkininkas Arūnas Spūdvilas pasakoja nukasęs jau daugiau nei pusę bulvių. Bulviakasyje, kaip ir nuimant kitas daržoves, darbuojasi vien namiškiai – pasisamdyti kaime dabar nėra ką, o ir technikos visokios, kokios tik reikia, turi. Pasak jos, tik sveikatos reikia.

A. Spūdvilas bulvių šiemet sodino kaip visada – kiek daugiau nei hektarą. Derlius, sako jis, geras –  bus 30, gal 35 tonos. Žemė šiemet gal kiek šlapesnė, sunkiau kasti, bet bulvės gražios. Kadangi trąšų jis sako dedąs mažai, daugiausia tręšia mėšlu, tai bulvės ne pačios didžiausios – pasak ūkininko, normalios. Jis augina „Vineta“ veislės bulves – jos esą pačios geriausios, puikiai tinka ir kugeliui, ir cepelinams.

– Dalį jau pardaviau, yra skelbimai internete, tai vis paskambina ir vežu. Kartais ne tik nuvežti, bet ir užnešti reikia... Turguje kainos, kiek girdėjau, 30–40 centų už kilogramą, aš tai po 20 ct parduodu. Ką čia daugiau prašysi – „Maxima“, girdėjau, po 16 centrų parduoda. Tos akcijos taip ir groja – jei ne „Maximoj“, tai „Lidle“... Greit jau visai nebeapsimokės auginti, – sako jis.

Įvairias daržoves – bulves, kopūstus, svogūnus pardavimui ūkininkas augina jau apie 20 metų. Kažkada ir burokėlių augindavo po 3 hektarus. Dar augina grūdines kultūras, juoduosius serbentus, braškes, šilauoges. Tiesa, sako, po šių metų, ko gero, ir bulvių reiks mažinti. Kopūstų prieš keletą metų sodindavo po du hektarus, dabar – tik pusę hektaro, o ir derlius šiek tiek mažesnis, nes saulė uždžiovino. Svarsto kopūstų dar mažinti, o burokėlius jau ir dabar tik dėl savęs augina – nėra kur dėti. Kol prekybos centrų nebuvo, pasak jo, tol ir parduoti ėjo daugiau. Dabar žmonės viską perka gatava, kopūstus namie mažai kas beraugia, net burokėlių virti namie nenori, perka virtus.

– Kai manęs klausia, ką geriau auginti, atsakau – geriausia auginti kebabą, – juokiasi ūkininkas.

 

Nuotrauka
sulčių spaudykla
Autorės nuotrauka
Įkelta:
prieš 55 minutes
Pasak sulčių spaudimu užsiimančių verslininkų, šiemet skubančių spausti sultis mažiau nei ankstesniais metais. Kalta sausra. Kai kurie nesitiki, jog iš anksti nukritusių obuolių sultys bus skanios, tad tokiu derliaus realizavimu nesirūpina. Nors, kita vertus, dar nėra pats sulčių spaudimo įkarštis – kai kurie obuoliai dar noksta ir eilės prie sulčių spaudyklų, tikėtina, dar nusidrieks. „Tauragės žinios“ pakalbino vienus populiariausių sulčių spaudėjų Tauragės rajone: „Du obuoliukus“ ir Kęsčių bendruomenės atstovą Remigijų Šiaudvytį.
Nuotrauka
verslo liudijimas
Asociatyvi nuotrauka
Įkelta:
2021-09-25
Trečiadienį savivaldybės taryba nustatė, kiek kitąmet teks mokėti už verslo liudijimus. Politikai pritarė, kad jie kainuotų tiek pat, kiek ir užpernai, prieš pandemiją. 
Nuotrauka
a
 Autorės nuotrauka
Įkelta:
2021-08-25
Prieš keletą metų viena prabangiausių uogų laikytų šilauogių šiemet, ko gero, paskanavo kiekvienas. Dėl karštos vasaros jų gausu, tad kainos nesikandžioja. O ką reiškia auginti šią iš Šiaurės Amerikos kilusią uogą mūsų šalyje? Prieš penkerius metus sodyboje įveistos uogos Eglės ir Mariaus Jankauskų šeimai derlių dovanoja trečius metus. Hektaro plote rinkti uogas įdarbinta ir šeima, ir kaimynai. 
Nuotrauka
Autovežis
Įkelta:
2021-08-17
Lietuvos statistikos departamentas pradeda skelbti, kokią dalį konkrečiose įmonėse sudaro nuo koronaviruso galimai imunizuoti darbuotojai. Pasiskiepijusių darbuotojų skaičiai įmonėse ir įstaigose labai įvairūs: tarp daugiausia pasiskiepijusių (ar persirgusių, besitestuojančių) darbuotojų) patenka medicinos, ugdymo įstaigos, vangiai skiepijasi tarptautiniais pervežimais užsiimančių įmonių darbuotojai. Tiesa, jų reikalaujama kas savaitę privalomai testuotis. Šiose įmonėse įtampos daugiausia.
Nuotrauka
a
Margaritos Rimkutės nuotrauka
Įkelta:
2021-08-14
„Fortūną“ daugelis tauragiškių prisimena kaip vietą, kurioje patyrė begalę gerų emocijų: čia virė sportinės aistros, skambėjo populiariausia muzika. Yra koncertavęs netgi Selas, o jis bet kur nekoncertuoja. Panašu, kad dabar garbingoje „Fortūnos“ istorijoje dedamas taškas – pastatas parduodamas.
Nuotrauka
Nuoma
Asociatyvi „Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2021-08-12
Vyriausybė trečiadienį pritarė Ekonomikos ir inovacijų ministerijos pasiūlymui, kad smulkiesiems prekybininkams ir kitiems individualią veiklą vykdantiems verslininkams subsidijų forma būtų kompensuojamos ir su patalpų nuoma ir jų eksploatavimu susijusių išlaidos. Iki šiol tokią paramą galėjo gauti tik juridiniai asmenys.
Nuotrauka
Sąvartynas
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2021-08-10
Su klimato kaita ir neigiamu žmogaus pėdsaku susijusios nelaimės visame pasaulyje linksniuojamos bene kasdien: Vokietijoje – žmonių gyvybes nusinešantys potvyniai, Sibire – liepsnojantys miškai. Gyventojų nuomone, kasdienybėje aplinkai ir klimatui labiausiai kenkia nerūšiuojamos šiukšlės ir plastikiniai maišeliai – rodo reprezentatyvi bendrovės „Spinter tyrimai“ atlikta apklausa.
Nuotrauka
„Senamiesčio apartamentai“
TAVA nuotrauka
Įkelta:
2021-08-08
​​​​​​​Prieš keletą metų Tauragės centre viešbutį „Senamiesčio apartamentai“ įkūręs žinomas krašto verslininkas Tadas Alijošius COVID-19 pandemiją, sustabdžiusią apgyvendinimo, turizmo ir pramogų verslus, vadina apmąstymo laikotarpiu. Jis teigia, kad vis daugiau žmonių atranda turizmą Lietuvos viduje, keliauja po šalį, o kadangi jo įkurtas viešbutis sulaukė nemenko pripažinimo, svečių netrūksta. Dėl to vyro galvoje verda planai plėstis. Jau nupirktos tam reikalingos patalpos.
Nuotrauka
a
Įkelta:
2021-08-03
Prieš penkerius metus pirmąjį jūros gėrybių restoraną „Selfish Bistro“ su šeima Vilniuje, o vėliau ir Kaune atidaręs tauragiškis Renatas Vainius verslo plėsti nenustoja – įmonės „Polita“ vadovas džiaugiasi šiais metais Palangoje, Žvejų gatvėje, įkurtu restoranu.  Tarp norinčių pušų apsuptyje pasimėgauti jūros gėrybėmis susirenka ir nemažai tauragiškių – šiuos sostinėje jau 18 metų gyvenantis verslininkas stengiasi pakalbinti, o pasididžiavimas sparčiai modernėjančia gimtąja Taurage neblėsta. 
Nuotrauka
a
Įkelta:
2021-07-27
Ko reikia, kad dvi namų šeimininkės ryžtųsi imtis verslo? Drąsos, kruopštumo, noro užsidirbti ir  šiek tiek gyvenime patirto vargo. Būtent tuo pasižymi neseniai valymo paslaugas pradėjusios teikti Ieva ir Rūta, dirbančios „Jūsų namų fėja“ vardu. Kol vaikai darželyje, dvi mažamečių mamos pluša šveisdamos jų klientų kalkėmis apleistas vonios plyteles, riebalais aptukusias virykles ir už gautus pinigėlius svajoja įsigyti nuosavus namus savo šeimoms. O sekasi joms puikiai: pasirodo, valymo paslaugų verslo niša mūsų mieste – dar neužpildyta.
Nuotrauka
Simonos Valinčiūtės nuotrauka
Simonos Valinčiūtės nuotrauka
Įkelta:
2021-07-23
​​​​​​​Įsibėgėjus vasarai ir ypač užplūdus karščiams žmonės ėmė šluoti iš parduotuvių įvairias sezonines prekes – kepsnines, lauko baldus, paplūdimio skėčius, sūpynes, kepsnines. O populiariausios prekės, pasak prekybininkų, – baseinai ir ventiliatoriai, kurių neretai net pritrūkstama.
Nuotrauka
a
Įkelta:
2021-07-22
Ruošdamiesi vizitui pas kirpėją sukame galvas, kaip suderinti grožio pasaulyje vyraujančias tendencijas ir praktiškumą. Mados egzistuoja ne tik žmonių, bet ir gyvūnų pasaulyje. Kaip teigia dar šių metų pradžioje Tauragėje šuniukų kirpyklą „Grožio būda“ atidariusi dvidešimt penkerių Akvilė Peldžiūtė, keturkojai visuomet patraukia aplinkinių dėmesį, todėl svarbu rūpintis jų išvaizda.
Nuotrauka
freja
Įkelta:
2021-07-17
Bažnyčių gatvėje įsikūrusi parduotuvė „Frėja“ liepos mėnesį mini devynerių metų veiklos sukaktį. Parduotuvės vadovė Monika Candarienė džiaugiasi, jog metams bėgant grožio meistrių itin pamėgtą profesionalių grožio priemonių parduotuvę pamilo ir grožio industrijoje nedirbančios tauragiškės. Pasak jos, ieškančios priemonių plaukams, odai moterys „Frėją“ vertina dėl kokybiškų prekių už prieinamą kainą.
Nuotrauka
dyzelinas
Įkelta:
2021-07-17
Šią savaitę portalas „Delfi“ aprašė mokestinių lengvatų peržiūros darbo grupės susitikimo metu aplinkos ministro Simono Gentvilo pasisakymą apie būtinybę šaliai atsisakyti dyzelinių automobilių. Pasak ministro, 2023 metais benzino ir dyzelino akcizai turėtų būti suvienodinti. Taip pat planuojama, kad taršesni dyzeliniai automobiliai galės būti nebeįleidžiami į miestų centrus.
Nuotrauka
Stovyklos
Įkelta:
2021-07-13
Vasara - pramogų ir poilsio metas. Daugelis vaikų laiką leidžia vaikų poilsio stovyklose, kuriose šalia įvairių pramogų teikiamos ir maitinimo paslaugos. Tam, kad poilsis tokiose stovyklose neapkarstų, Valstybinės maisto ir veterinarijos ( VMVT) specialistai primena, kad stovyklų organizatoriai turi atidžiai rinktis maitinimo paslaugas teikiančias įmones, o tėvai iš anksto pasidomėti  kaip bus maitinami jų vaikai.
Nuotrauka
statybos
Įkelta:
2021-07-12
Pramonės ir verslo atstovus vienijančios asociacijos skambina pavojaus varpais: užsakymų daugėja, darbo yra, bet dirbančiųjų po pandemijos prisikviesti nepavyksta. Verslo struktūros kalba, kad teks didinti darbo užmokestį. Dabartinėmis sąlygomis bedarbiai renkasi gyventi iš pašalpos ar subsidijų nei dirbti.
Nuotrauka
baidares
Įkelta:
2021-07-10
Šiemet vasara stovyklautojams ir aktyvaus laisvalaikio mėgėjams nešykšti saulėtų dienų. Itin džiaugiasi ir baidarių nuomos paslaugas siūlantys verslininkai: beveik visi liepos ir rugpjūčio savaitgaliai jau rezervuoti. 
Nuotrauka
a
Įkelta:
2021-07-05
Nepaisant COVID-19 pandemijos iššūkių praėję metai buvo palyginti sėkmingi mažmeninės prekybos maisto produktais sektoriui – didesnė dalis įmonių sugebėjo auginti savo apyvartą, o pelningai dirbti pavyko 3 iš 4 sektoriaus įmonių. Panašios tendencijos fiksuotos tiek tarp didžiųjų sektoriaus žaidėjų, tiek tarp vidutinio dydžio, tiek ir tarp smulkiųjų prekybininkų, rodo Registrų centro atlikta mažmeninės prekybos maisto produktais sektoriaus įmonių pateiktų 2020 metų finansinių ataskaitų analizė.
Nuotrauka
TAuragė
Įkelta:
2021-06-23
Specialistai pastebi, kad nekilnojamojo turto (NT) rinka šoka į neregėtas aukštumas. Namų ir butų kainos auga, statybinės medžiagos brangsta. Klientai darosi įnoringi, vis daugiau žmonių grįžta iš užsienio. Tauragėje tokios beprotybės kaip didmiesčiuose nėra, bet sutaupyti nepavyks – namą įsigyti čia ar Kauno priemiestyje – tas pats, sako kalbinti specialistai.
Nuotrauka
bendr
Įkelta:
2021-06-15
Bendruomenės vis dažniau imasi verslų, taip ne tik įkurdamos darbo vietas, bet ir spręsdamos gyventojų socialines problemas. Tauragės 514 metų gimtadienio šventės metu savo veiklą nuo pavėžėjimo, aplinkos tvarkymo, vaikų užimtumo iki interaktyvių batutų pramogų „Išsitaškom“ pristatė asociacijos Dacijonų kaimo bendruomenė ir Dacijonų paslaugos. Bendruomenės pirmininkė Andžela Jakienė džiaugėsi tauragiškių dėmesiu ir teigė besididžiuojanti, kad gyvena šiame krašte.
Nuotrauka
Castle Lounge
Įkelta:
2021-06-08
„Šimtmečio“ pastate šią vasarą planuojama atidaryti nedidelį naujovišką kino teatrą-kavinę „Castle Lounge“ – jame bus ne tik rodomi filmai, čia bus galima atsigerti kavos, užkąsti, patalpą bus galima naudoti ir kaip konferencijų salę.