Bulvių derlius geras, deja, miestiečiams jų reikia vis mažiau
Įkelta:
2020-09-29
Nuotrauka
Aprašymas
Bulviakasis. Margaritos Rimkutės nuotrauka

Bulviakasis jau įpusėjo, po stogu jau keliauja ir morkų, burokėlių, kopūstų derlius. Vis dėlto daržovių augintojai džiaugsmu netrykšta: nors derlius neblogas, realizuoti produkciją vis sunkiau, o ir kainas didieji prekybininkai numuša. Be to, keičiasi ir pirkėjų įpročiai – jei anksčiau žmonės būdavo įpratę bulvių ir kitų daržovių – kopūstų, morkų, burokėlių pirkti iškart visai žiemai, tai dabar dažnas perka, kaip sakoma, tam kartui – vos kilogramą ar du. O ir paprotys raugti kopūstus, kitas daržoves sparčiai nyksta.

Derlius džiugina

Kaip pasakoja Reda Abromienė iš Žygaičių seniūnijos Aukštupių kaimo, šiemet jų ūkyje bulvėmis buvo užsodinti 70 arų. Jas ir parduoda, ir pašarui gyvuliams sunaudoja. O derlius, pasak jos, šiemet tikrai geras. Prieš savaitę, penktadienį, buvo jau paskutinė bulviakasio diena.

– Nusikasėm gana lengvai – turim savo kasamąją, kaimynės padeda, – pasakojo moteris. – Per dieną po dvi priekabas prikasdavom, iš viso 8 priekabos. Žinoma, visokių yra, reiks dar rūšiuoti.

Daugiausia Abromai sodina „Vineta“ veislės bulves. Turėjo R. Abromienė parsivežusi ir „Queen Anne“ – kadangi ji prekiauja ir gėlėmis, iš vienos klientės buvo pirkusi ir šios naujos veislės bulvių – pabandymui. Kuri geresnė, moteris teigia nežinanti – abi geros.

Džiaugiasi R. Abromienė ir kopūstų derliumi, nors jie, pasak jos, net nebuvo laistomi. Ir brokoliai gerai užderėjo, ir morkos. Gal tik burokėliai šiek tiek mažesni. Paklausta, kokių dar daržovių augina, moteris šypteli – Abromų ūkis augina „visko po biški“: ir gyvulių yra, ir gėlės, agurkai, pomidorai, braškės... Nudirba visus darbus, galima sakyti, patys, nebent pasodinimui vienai kitai dienai žmogų pasisamdo. O nuimti derlių pakanka ir namiškių rankų.

O kaip derlių realizuoja? R. Abromienė pasakoja, kad ir į turgų po truputį veža, skelbiasi ir internete. Be to, ūkis turi ir feisbuko paskyrą „Abromų ūkis Aukštupiuose“, kurią administruoja Abromų atžalos. Ten ne tik skelbiama apie parduodamas įvairias daržoves, bet rengiami ir konkursai, kuriuose galima laimėti, pvz., apsipirkimą už 50 Eur.

Vis dėlto daugiausia nuimto derliaus, pasak R. Abromienės, parduodama turguje. Tiesa, ne Tauragės, o Šilutės. Ten ji daugiausia prekiauja ir gėlėmis, ir visomis ūkyje užaugintomis gėrybėmis. Ji sako suskaičiavusi, kad Šilutės turguje prekiauja jau 26-erius metus.

– Jei eitų pardavinėti tokia kaina kaip iki šiol, po 25–30 ct už kilogramą, būtų neblogai, – sako ji. – Faktiškai visko auginam tiek, kad galim parsiduoti patys, iki pavasario ir išparduodam...

Žinoma, pasak jos, baigėsi tie laikai, kai žmonės pirkdavo bulves visai žiemai. Nuveždavo tada, pavyzdžiui, į Klaipėdą, kelis autobusus, ir ten vien per pažįstamus po 10 maišų kaip mat išpirkdavo. Dabar didesnius kiekius perka nebent valgyklos ar kavinės, o sau žmonės dažniausiai perka nebe maišais, o po kelis kilogramus.

Nors darbų ūkyje į valias, rūpi R. Abromienei ir kaimo aplinka, gėlynai – radusi laisvą minutę, ji skuba sodinti ir prižiūrėti  gėles viešosiose Aukštupių erdvėse.    

Parduoti vis sunkiau

Lauksargių seniūnijos Griežpelkių II kaime gyvenantis ūkininkas Remigijus Saročka prisimena anksčiau bulvių augindavęs per 20 hektarų, šiemet gi – vos šešis. Vis sunkiau jas parduoti, be to, šiemet atsiliepė ir COVID-19 situacija.

Paklaustas apie šiųmetį derlių, jis sako, kad derlius šiemet neblogas ten, kur buvo sodintos daigintos bulvės, nedaigintoms pakenkė šaltas pavasaris. Vienų ir kitų jis sako sodinąs po lygiai – po 3 ha. O nukasa vidutiniškai po 15 tonų iš ha. Bulvės šiemet, pasak jo, gana smulkios. Veislė, kaip ir daugumos mūsų krašto bulvių augintojų, – „Vineta“, pabandymui turėjo šiemet pasodinęs ir „Queen Anne“. Parduoda bulves R. Saročka daugiausia Tauragės turguje. Šilutės krašte, kaip paaiškino jis, bulvių laukai gavo daug lietaus, tad bulvės masiškai pūva. Tai matyti ir iš pačių bulvių – jos rudomis dėmelėmis nusėtos, o po mėnesio kito ir visai supus. Pirkėjai to dažniausiai nesupranta, juo labiau, kad juos sugundo žemos kainos – po 10–12 centų už kilogramą. Taigi ten vežti, pasak ūkininko, nėra prasmės. 

Kol kas Saročkos nukasė dar ne visas bulves. Talkos bulviakasiui jie nesamdo – turi visą tam reikalingą techniką, tad namiškiai bulves nusikasa patys.   

Nei burokėlių, nei morkų ūkininkas sako neauginąs:

– Tai kad niekam nieko nereikia... Burokėlius visi jau įprato virtus ar marinuotus pirkti, kopūstus – raugintus... Juokiuosi, kad šiuolaikinės moterys nebemoka turbūt nė makaronų pasišildyti...

„Geriausia auginti... kebabą“

Gaurės seniūnijos Traklaukio kaimo ūkininkas Arūnas Spūdvilas pasakoja nukasęs jau daugiau nei pusę bulvių. Bulviakasyje, kaip ir nuimant kitas daržoves, darbuojasi vien namiškiai – pasisamdyti kaime dabar nėra ką, o ir technikos visokios, kokios tik reikia, turi. Pasak jos, tik sveikatos reikia.

A. Spūdvilas bulvių šiemet sodino kaip visada – kiek daugiau nei hektarą. Derlius, sako jis, geras –  bus 30, gal 35 tonos. Žemė šiemet gal kiek šlapesnė, sunkiau kasti, bet bulvės gražios. Kadangi trąšų jis sako dedąs mažai, daugiausia tręšia mėšlu, tai bulvės ne pačios didžiausios – pasak ūkininko, normalios. Jis augina „Vineta“ veislės bulves – jos esą pačios geriausios, puikiai tinka ir kugeliui, ir cepelinams.

– Dalį jau pardaviau, yra skelbimai internete, tai vis paskambina ir vežu. Kartais ne tik nuvežti, bet ir užnešti reikia... Turguje kainos, kiek girdėjau, 30–40 centų už kilogramą, aš tai po 20 ct parduodu. Ką čia daugiau prašysi – „Maxima“, girdėjau, po 16 centrų parduoda. Tos akcijos taip ir groja – jei ne „Maximoj“, tai „Lidle“... Greit jau visai nebeapsimokės auginti, – sako jis.

Įvairias daržoves – bulves, kopūstus, svogūnus pardavimui ūkininkas augina jau apie 20 metų. Kažkada ir burokėlių augindavo po 3 hektarus. Dar augina grūdines kultūras, juoduosius serbentus, braškes, šilauoges. Tiesa, sako, po šių metų, ko gero, ir bulvių reiks mažinti. Kopūstų prieš keletą metų sodindavo po du hektarus, dabar – tik pusę hektaro, o ir derlius šiek tiek mažesnis, nes saulė uždžiovino. Svarsto kopūstų dar mažinti, o burokėlius jau ir dabar tik dėl savęs augina – nėra kur dėti. Kol prekybos centrų nebuvo, pasak jo, tol ir parduoti ėjo daugiau. Dabar žmonės viską perka gatava, kopūstus namie mažai kas beraugia, net burokėlių virti namie nenori, perka virtus.

– Kai manęs klausia, ką geriau auginti, atsakau – geriausia auginti kebabą, – juokiasi ūkininkas.

 

Nuotrauka
lidl
Įkelta:
2022-09-23
Augant išlaidoms už komunalines ir kitas paslaugas, prekybos tinklas „Lidl Lietuva“ nusprendė iki metų pabaigos skirti papildomą finansinį pastiprinimą savo parduotuvių ir logistikos centro darbuotojams. Šiuo laikotarpiu jie papildomai bus skatinami „Lidl“ dovanų kortelėmis, tam įmonė planuoja skirti beveik pusę milijono eurų.
Nuotrauka
H2o
Įkelta:
2022-09-19
Per šešerius metus įsitvirtinęs Lietuvos privačių klientų rinkoje savitarnos plovyklų tinklas „H2Auto“ numato tolimesnę paslaugų plėtrą. Pasak įmonės atstovų, klientus pavyksta pritraukti patogiu, išmaniu aptarnavimu, kokybiškomis paslaugomis bei konkurencingais pasiūlymais. 
Nuotrauka
jupiterbach
Įkelta:
2022-09-06
Vėjo jėgainių korpusų gamyba besiverčianti bendrovė „Jupiter Bach Lietuva“ kreipėsi į Tauragės rajono savivaldybę pagalbos. Tauragėje veiklą plėtojanti įmonė paprašė prisidėti įrengiant automobilių stovėjimo aikštelę ir šaligatvį pėstiesiems. Taryboje šis klausimas sukėlė aršių politinių diskusijų. Galiausiai sprendimas buvo priimtas – iš savivaldybės biudžeto bus skiriama dalis lėšų.
Nuotrauka
algimanta
Įkelta:
2022-09-05
Trylika metų veikusi „Algimantos svetainė“ Vytauto gatvėje šiuo metu uždaryta. Dabar ten vyksta remontas, po jo ji vėl kvies pietauti ir siūlys daugiausia lietuviškus patiekalus. Tiesa, Algimantos ten nebesutiksite.
Nuotrauka
pika
Įkelta:
2022-08-27
Prezidento g. 62 duris atvėrusi nekilnojamojo turto agentūra „PiKa namai“ plečia savo klientų ratą ir patarimais padeda sėkmingai parduoti ar įsigyti nekilnojamąjį turtą. Apie mintį įkurti verslą, nekilnojamojo turto pasiūlą ir paklausą mūsų mieste pasakoja agentūros vadovas Matas Kaminskas. 
Nuotrauka
kirpykla
Įkelta:
2022-07-30
Tauragėje turime ne vieną kirpyklą, kurioje kerpami vyrai bei tvarkomos jų barzdos, bet vien tik vyrams skirtas grožio salonas – vienintelis. Balandžio 25-ąją grožio saloną vyrams „Džentelmenų studija“ atidaręs 21-erių tauragiškis Egidijus Dusevičius džiaugiasi, kad klientų ratas susidarė labai greitai.
Nuotrauka
starteris
Įkelta:
2022-07-21
Tauragiškis Alvydas, įsigijęs starterį trimeriui, kuris skirtas žolei pjauti, ilgai naujuoju pirkiniu nepasinaudojo – šis sugedo. Vyriškis, nuvykęs pas pardavėjus, pareikalavo grąžinti pinigus, tačiau parduotuvės darbuotojai, anot jo, su tuo nesutiko. Vyriškis jaučiasi apgautas ir panoro situaciją paviešinti. O štai parduotuvės atstovas paaiškino – klientas nepateikė kvito, neaišku ir tai, kaip naudojosi daiktu, kad šis kaip mat sugedo. Alvydo neguodžia ir Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos (VVTAT) pozicija – paprastai jos specialistai sprendžia ginčus, kai kyla nesutarimų dėl didesnės vertės prekių nei kainavo jo įsigytas starteris. 
Nuotrauka
darbas
Įkelta:
2022-06-24
Tauragiškiai – verslūs žmonės. Taip drąsiai galima sakyti pažvelgus į Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) pateiktus duomenis apie tai, kiek Tauragės rajono gyventojų turi verslo liudijimų ir kokia veikla pagal juos užsiima. Tauragės rajono savivaldybė prieš kurį laiką jau patvirtino ir naują fiksuotų mokesčių sąrašą verslo liudijimus kitais metais planuojantiems įsigyti žmonėms. 
Nuotrauka
kaire lina
Įkelta:
2022-06-11
12 metų vizažiste dirbanti Lina Kairė prieš pusę metų įkūrė savo makiažo studiją ir  pavadino ją „LK makiažo akademija“. Trijų vaikų mama įgijo teisės bakalaurą, dirbo prokuratūroje ir vis tiek nusprendė grįžti prie savo jaunystės svajonės – darbo grožio srityje. Dabar ji savo žiniomis dalijasi su kitais.
Nuotrauka
sumustiniu baras
Įkelta:
2022-06-08
Jaunimo pamėgtas Sumuštinių baras Spaustuvės g. jau užvėrė duris. Tiesa, nusiminti neverta – jis uždaromas ne visam laikui. Netrukus jis vėl pakvies lankytojus, tik jau kitoje vietoje. 
Nuotrauka
jovaru
Įkelta:
2022-06-04
Pukelių šeima darbuojasi šiltnamiuose Jovaruose. Šios veiklos pradininkai buvo tėvai Regina ir Petras Pukeliai, vėliau prisijungė ir sūnus Marius su žmona Daiva. Vienu metu surinkti visą šeimą sunku: vienas veža gėles ir daigus žmonėms į namus, kitas priima klientus vietoje, dar kitas rūpinasi gėlėmis. 
Nuotrauka
metalas
Įkelta:
2022-05-27
Už automobilį – 200 eurų, už aliuminį ratlankį – 10–12 eurai, už ketaus vonią – 15–30 eurų –  maždaug tiek metalo supirktuvės šiuo metu moka gyventojams už jų atvežtus daiktus. Metalų kainos, šį pavasarį rekordiškai augusios, dabar jau grįžta į normalias vėžes. Vis dėlto metalų kainoms pradėjus kristi supirkėjai nuostolių neskaičiuoja – tokios įvykių eigos jie tikėjosi. 
Nuotrauka
pienas
Įkelta:
2022-05-22
31-erių Gaudas Giedraitis  su šeima gyvena kaimyniniame Jurbarko rajone, Vadžgiryje, tačiau jo gaminamo avižų gėrimas jau ragavo dažnas tauragiškis. Jaunasis verslininkas pats stebisi, kaip sparčiai populiarėja jo su žmona Milda gaminamas produktas. Nors kelias iki galutinio produkto – tokio, kurį žmonės skanauja, giria ir stebisi jo nauda, –  buvo ilgas ir akmenuotas. Kaip sakoma, per kančias – į žvaigždes... Žinoma, iki žvaigždžių dar toli, tačiau dabar, nors dirbti tenka labai sunkiai, Gaudas jaučiasi esąs savo vietoje.  
Nuotrauka
tava
Įkelta:
2022-05-17
Kartais net ir neoficialūs renginiai turi oficialumo, kai sakomos sveikinimo kalbos, teikiami apdovanojimai, pagerbiami nusipelniusieji. Toks beveik oficialus renginys vyko ir praėjusį penktadienį – į šventę Liberty Beach Wake Park rinkosi Tauragės apskrities verslininkų asociacijos nariai: pagerbti sukaktuvininkų, pasveikinti geriausių ir pabendrauti neoficialioje aplinkoje, skambant kauniečių grupės „DixXband“ grojamai muzikai.
Nuotrauka
pinu
Įkelta:
2022-05-11
Tauragiškė Indrė Čistiakova pinti makramė technika pradėjo prieš ketverius metus. O jos įkurta studija „PinuPinu“ greit švęs pirmąjį gimtadienį. Pasak Indrės, studija yra jos kūrybos namai. Pradėdama organizuoti edukacijas moteris jautė pagiežą iš jau pinančiųjų, kad moko, kad atsiras konkurentų. I. Čistiakova iš viso makramė technikos mokė jau 170 žmonių, bet iš jų pynimu toliau užsiėmė vos 7 asmenys, tad ji konkurencijos nebijo, sako, jog sveika konkurencija yra naudinga kiekvienam verslui.
Nuotrauka
benetai
Įkelta:
2022-05-07
Prieš kelerius metus į Šikšnių kaimą nusprendusi atsikraustyti jauna Benėtų šeima sugalvojo, kad nemažas plotas laisvos žemės prie namo gali būti panaudotas prasmingiau, tad planavo išsikasti tvenkinį, tačiau planus sujaukė paragautos nuostabaus skonio šilauogės. Nors prieš 4 metus šeima dar gyveno mažo stebuklėlio Elijaus laukimu, nusprendė neatidėlioti ir pradėti auginti šilauoges. Apie rūpesčius ir džiaugsmus įgyvendinant sumanymą papasakojo Ligita.  
Nuotrauka
verslas
Įkelta:
2022-04-14
Savivaldybė kviečia pasinaudoti Tauragės rajono savivaldybės teikiamomis finansavimo galimybėmis. Pastarajame tarybos posėdyje rajono politikai atnaujino smulkaus ir vidutinio verslo subjektų rėmimo programos tvarkos aprašą. Pasinaudoti teikiama parama dabar bus dar paprasčiau. 
Nuotrauka
kavine
Įkelta:
2022-04-13
Miesto viešojo maitinimo sferoje – šiokios tokios permainos: Bažnyčių gatvėje jau porą mėnesių užsukti kviečia nauja kavinukė „Coffeine“, anksčiau populiari buvusi „Vero cafe“ užvėrė duris, o viešbutyje įsikūrusi kepyklėlė, kurioje irgi galima buvo išgerti kavos, keičia savininkus. 
Nuotrauka
Autorės nuotraukos
Įkelta:
2022-04-10
Aukštupių kaime gyvenantys Vitalija ir Saulius Steponaičiai darbuojasi augalų versle nuo pat jaunystės. Klientų jiems tikrai netrūksta – jų atvyksta iš visos Lietuvos. Šeima atvirauja, kad po gaisro sudegus šiltnamiui jau planavo nuleisti rankas ir viską mesti. Vis dėlto viską atstatę dirba toliau.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2022-03-27
​​​​​​​Dar nėra nė metų, kai prie didžiosios „Maximos“ duris atvėrė specializuota mėsos parduotuvėlė „Bekonas“. Per tą laiką apyvarta augo ne procentais, bet kartais, gerokai išsiplėtė asortimentas. O svarbiausia – ją įkūręs verslininkas Vilius Stumbra atidarė dar keletą tokių parduotuvių kituose miestuose, be to, baigia įrengti cechą, kuriame bus marinuojama mėsa.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2022-03-27
Lietuviai myli savo namus ir gamtą. Visi nori gyventi kuo gražesnėje aplinkoje, tačiau kad ji būtų graži, reikia įdėti daug darbo, aukoti savaitgalius. Nuvirtęs medis, plinkanti veja, ne vietoje augantis krūmas – tokių ir kitokių bėdų turi kone kiekvienas sodas, ir išspręsti jas dažnai – ne šeimininkų jėgoms, o ir aukoti visą laisvalaikį ne visiems norisi. Į pagalbą gali atskubėti Tauragėje įsikūrusi aplinkos tvarkymo įmonė „Skalvis“.
Nuotrauka
tava
Įkelta:
2022-03-05
Daugiau nei prieš du dešimtmečius Tauragėje įsikūrusi ir apskrities verslininkus vienijanti organizacija, kaip ir kasmet, savo narius sukvietė į ataskaitinį susirinkimą. Metinę ataskaitą pristatė prieš vienerius metus TAVA pirmininku tapęs UAB „Metta“ vadovas Marius Jucikas. Aptarti nuveikti darbai, projektai, problemos, pasidžiaugta pasiekimais.
Nuotrauka
sėklos
Įkelta:
2022-01-29
Sodininkai ir daržininkai jau nekantraudami laukia pavasario, o belaukdami neretai užsuka į sėklų parduotuves – pasmalsauti apie naujas sėklų rūšis ar priemones joms daiginti. Specializuotoje sėklų ir augalų parduotuvėje „Kad augtų ir žydėtų“, įsikūrusioje Šilalės gatvėje, juos pasitinkantis Vladas Alejevas patarimų negaili. Jis mielai pasidalino savo žiniomis ir su „Tauragės žinių“ skaitytojais.
Nuotrauka
nestle
Įkelta:
2022-01-28
Nuo šiol aukštos kokybės degalų galės įsipilti ir tauragiškiai – automatinių degalinių tinklas „Neste“ atidarė pirmąją degalinę Tauragėje. Vairuotojams patogioje vietoje, Dariaus ir Girėno gatvėje, įrengta degalinė veiks visą parą, joje bus galima ne tik įsipilti kokybiškų degalų, bet ir įsigyti priedo „AdBlue“ bei pasinaudoti automobilių stiklų ploviklio „EasyFill“ kolonėle.