Ieva LIORANČAITĖ
Tarp pirštų mikliai juda medinės lazdelės. Jomis sužvejoji vieno kąsnio ryžių ritinėlį, įdarytą žuvimi ar vištiena, panardini į sojos padažą, paragauji vasabi krienų ir krimsteli imbiero juostelių. Sušio gabalėlis maloniai nuslysta gomuriu. Lietuviškam skrandžiui cepelinai ir kugelis jau pabodo, palikime vietos ir sušiui! Nors Japonijoje nebuvau, tačiau dalelę jos galima pajusti mūsų miesto centre įsikūrusioje „Šaukštelio“ studijoje, kurios dėka dar prieš prasidedant vasarai Tauragėje padvelkė rytais...
Kritikos strėles atlaikė su šypsena
Kavinės įkūrėjai – iš Tauragės kilusi Justina Marozaitė ir kaunietis Gintautas Masaitis neslepia, kad iš didmiesčio grįžti į mažą miestelį nelengva. Tačiau jaunatviškas maksimalizmas, ryžtas ir nuolat lydintis optimizmas – trys sėkmingo verslo pradžiai reikalingi komponentai, kurie įveikia visas kandžias kritikų replikas ir pavyduolių pastabas.
– Visur gausu skeptikų, tiesiog sėdinčių vietoje ir stebinčių kitų darbą. O mes stengiamės nuolat judėti į priekį, įgyvendinti visas kilusias idėjas. Kai aplinkiniams pasakėme apie norą įsteigti nuosavą verslą, daugeliui tai buvo šokas. Net pasiskelbę, kad apsistosime Tauragėje, buvome išvadinti kaimiečiais. Bet toks aplinkinių požiūris tapo paspirtimi judėti į priekį ir įrodyti, kad palaikydami vienas kitą galime rizikuoti viskuo ir beatodairiškai nerti į nežinomus vandenis. Laimei, jaučiame, kad judame tinkame linkme, – vienas kitą papildydami kalbėjo sužadėtiniai.
Justina atviravo, kad po studijų metų, apsistojus Tauragėje, ši jai atrodo pasikeitusi neatpažįstamai.
– Mūsų miestas labai išgražėjo, žmonės keičiasi kartu su juo – tapo kultūringesni, malonesni. Grįžusi čia supratau, kad Tauragę pažinau iš naujo, – atskleidė Justina.
Aistra maisto gamybai virto verslu
Paklausti, kaip kilo idėja įkurti sušių kavinę Tauragėje, jaunuoliai atsakė trumpai ir aiškiai – tiesiog valgant sušį. Jie neslėpė, kad paragavę kitose Tauragės kavinėse siūlomų sušių ir sustreikavus sveikatai nutarė, jog mūsų miestui gali pasiūlyti geriau. Virtuvėje mėgstanti sukiotis Justina pasakojo, kad pirmą kartą gaminant sušį, kaip neretai būna, išėjo „prisvilęs blynas“, tačiau atkakli mergina nepasidavė – gaminant dešimtąjį kartą, rezultatas atpirko visas pastangas.
– Nors baigusi mokyklą įstojau į Vilniaus universitetą mokytis ekonomikos, jau būdama ten supratau, kad mane traukia visai kita sritis. Galvoje nuolat sukdavosi patiekalai, todėl nutariau, kad noriu išmokti gaminti profesionaliai, Kaune baigiau kulinarijos mokyklą. Kaip dažnai pasitaiko, mano pomėgis eksperimentuoti virtuvėje tapo darbu, – kalbėjo „Šaukštelio“ studijos virtuvėje šeimininkaujanti Justina.
Jaunuoliai atviravo, kad kol kas verslas jiems einasi kuo puikiausiai. Smagu, kad klientus jie pasitinka su šypsena, o išeinantieji, paragavę jų patiekalų, šypsosi studijos šeimininkams.
– Nors dirbam jau du mėnesius, jaučiam, kad tauragiškiams vis dar esame naujiena. Lankytojai labai patenkinti mūsų veikla, sveikina ir linki sėkmės. Kai kurie net juokauja, kad mūsų dėka sutaupys pinigų kelionei į Klaipėdą, kur važiuodavo paskanauti sušių, – maloniu klientų dėmesiu džiaugiasi Justina.
Sušių „armija“ tik didės
Dabartiniame „Šaukštelio“ studijos meniu galima rasti 20 rūšių sušių, o rudeniop asortimentas gali padidėti nuo 30 iki 40 naujų skonių suktinukų. Justina atvirauja, kad ateityje maisto gurmanus lepins ne tik japoniška virtuve, bet pasiūlys ir kitų šalių tradicinių patiekalų. Ji pastebi, kad naujovės pasiteisina, nes mieste gausu smaližių, kurie itin pamėgo jos rankomis pagamintus skanėstus – prancūziškus pyragėlius kaneles ir itališką sūrio tortą.
– Šiuo metu virtuvėje intensyviai vyksta kūrybinės dirbtuvės. Eksperimentuojame, ieškome naujų skonių, konsultuojamės su maisto gamybos profesionalais, – apie maisto gamybos procesą aiškino mergina.
Justina prasitarė, kad gurmanų skrandžius stengsis pradžiuginti ne tik tradiciniais sušiais su lašiša ir vištiena, bet vilios ungurio ir tuno žuvyčių įdarais. Jaunieji verslininkai džiaugėsi, kad tauragiškiams vieni mėgstamiausių tapo kepti ir šilti sušiai, kurie sotesni. Šiuos ypač kerta vaikinai. Na, o iš merginų girdėję netgi pastabų, kad sušiai nors ir labai skanūs, tačiau labai jau dideli, galėtų gaminti mažesnius – klientų norais stebisi Justina ir Gintautas.
„Šaukštelio“ komanda – vienas kumštis
Jaunuoliai pasakojo, kad ieškodami, kuo nustebinti klientus, nepamiršta pagalvoti ir apie jiems skirtas pramogas.
– Nuo pat verslo idėjos pradžios kūrėme planus, kad atėjus rudeniui stengsimės aktyviai bendradarbiauti su Tauragės moksleivių kūrybos centru. Norime kurti bendrus projektus, organizuoti netradicinius renginius, – kalbėjo pašnekovai, nuolat pabrėždami, kad studijos šūkiu tapo gardžiai skambanti frazė „Skonis ir malonumas“, kurią stengiamasi pateisinti kuo įvairesniais būdais.
Kokybės ir išskirtinumo siekiantys kavinės savininkai sakė, kad norimą rezultatą galima pasiekti tik dirbant vardan bendro tikslo. Visa ko pagrindas – darnus ir vieningas kolektyvas.
– Sudaryti gerą ir patikimą kolektyvą buvo sunku. Niekam nekėlėme aukštų reikalavimų. Nekreipėme dėmesio net į patirties trūkumą, visko juk galima išmokti. Siekėme suburti darbščių, užsispyrusių ir motyvuotų žmonių komandą. Tačiau pagrindinis reikalavimas, kurį stengiamės įžvelgti kandidatuose – žmogiškumas, ieškojome tikrų asmenybių. Džiaugiamės, kad tokias ir radome, – su šypsena kalbėjo Gintautas.