Kokia tai uoga?
Įkelta:
2014-07-16
Nuotrauka
Aprašymas
Gabrieliaus delne – pirmosios šios vasaros jo užaugintos šilauogės. Ievos Liorančaitės nuotrauka
,
Nuotrauka
Aprašymas
Jaunasis ūkininkas sunkaus darbo nebijo, gamta ir grynas oras jį beveik kasdien vilioja į kaimą. Ievos Liorančaitės nuotrauka
,
Nuotrauka
Aprašymas
Ūkininkų Stulgų šilauogių laukas. Ievos Liorančaitės nuotrauka

Ieva LIORANČAITĖ

info@taurageszinios.lt

Pagaliau prasidėjo skaniausių vasaros gėrybių sezonas. Turgeliuose prekeivių kibirėliai perpildyti įvairiaspalvių uogų, ką tik atkeliavusių iš sodų ir miškų. Gal nori braškių? Paragauk laukinių aviečių. O dabar atspėk, kas šios gražuolės. Panašios į mėlynes, bet ne jos. Net ir ne vaivorai. Jos mėlynos, sultingos, o svarbiausia – smaguriaujant jų kasdien, galėsi pamiršti akinius, o liežuvis nenusidažys. Ar jau aiškiau? Jei ne, atskleisiu paslaptį – kalbu apie šilauoges. Kunigiškių kaime jau sirpsta pirmosios šios uogos, o po kelių dienų močiučių gretas turgelyje, nešinas kvapniomis šilauogėmis, papildys jaunasis ūkininkas Gabrielius Stulga, kuris sako jau turintis savąjį klientų ratą, šie noriai perka jo užaugintas uogas.

Iš miesto – į šilauogių glėbį

Jaunas, žavus ir veiklus – žodžiai, puikiai apibūdinantys tauragiškį Gabrielių. Vaikinas sukasi it vijurkas – mokslo metais dalyvauja Tauragės jaunimo reikalų tarybos veikloje, neseniai sėkmingai išlaikė abitūros egzaminus, ketina studijuoti kultūros vadybos specialybę, o vos prieš kelias dienas grįžo iš Dainų šventės, kurioje šoko tautinius šokius „Jūros“ ansamblio kolektyvo būryje.

– Mieste veiklos man netrūksta, tačiau labiau myliu gamtą ir jos tylą. Dažnai važiuoju į kaimą atgauti jėgų, tačiau ten mane pasitinka ir darbų virtinė. Abu mano tėvai dirba, todėl šilauogėmis daugiausiai tenka rūpintis man. Jas reikia laistyti kas antrą dieną kone po penkias valandas. Reikia ir ravėti, tręšti, skinti, o galiausiai parduoti, – kalbėjo Gabrielius, jau kelias vasaras iš eilės leidžiantis už prekystalio su savo užaugintomis uogomis.

Žemė pasufleravo, ką į ją sodinti

– Kodėl būtent šilauogės? – klausiu Gabrieliaus.

– Pradėjom auginti šilauoges, nes, galima sakyti, niekas kitas mūsų laukuose daugiau neauga. Kaimynystėj sėja rapsus, grūdus ir grikius, o pas mus augdavo tik bulvės ir braškės. Mūsų labai rūgšti žemė, kuri ypač tinka šilauogėms, todėl ėmėmės jų veisimo, – sako vaikinas.

Gabrielius pasakojo, kad Tauragėje tarp tų, kurie augina šilauoges, konkurentų jis neturi. Prieš dešimt metų svečioje šalyje paragavęs iki tol neregėtų uogų, Gabrieliaus tėtis susiviliojo jų skoniu ir nutarė įgyvendinti uogų auginimo idėją grįžęs namo. Pirmieji krūmeliai atkeliavo iš Šilalės. Gabrielius sako, kad kiti prekeiviai, šilauoges parduodantys turguje, jas parsiveža iš Lenkijos.

Stulgų šeimos šilauogių laukai užima 1,5 ha ploto, auga apie 1500 krūmelių. Pasak vaikino, uogų derliumi nesiskundžiama, tačiau pragyventi vien iš jų būtų sunkoka.

– Uogų piko metu jų galima priskinti iki 200 litrų, net būna, kad pritrūkstam kibirų. Tačiau šilauogių auginimas – sezoninis darbas. Dalį uždirbtų pinigų tenka investuoti į tuos pačius krūmus ir jų priežiūrą. Nors man, sąžiningai išdirbus visą sezoną, lieka pinigų ir atostogoms, – užsiminė pašnekovas, kurio uogų litras turguje kainuoja apie 10 litų.

Tikra vitaminų puokštė

Gabrielius net neklaustas skuba papasakoti apie šilauogių vaistines savybes. Jaunuolis sako, kad šios uogos tinka tiek jauno, tiek senyvo amžiaus žmogaus sveikatai pagerinti.

– Šilauogės velniškai naudingos akims. Kai jas pardavinėju, per dieną suvalgau vieną ar du litrus uogų. Tuomet visai vasarai galiu pamiršti akinius. Be to, jos labai padeda sutrikusiai kraujotakai, odai, taip pat turi priešvėžinių savybių. Jeigu reikėtų rinktis tarp mėlynių ir šilauogių, neabejodamas rinkčiausi šilauoges, kadangi jos kur kas didesnės, be to, nedažo burnos, o ir panagės po skynimo lieka švarios, – vieną po kito šilauogių pliusus vardijo jaunasis ūkininkas.

Vaikinas atskleidė, kad šilauoges labai mėgsta visa jo šeima. Vasarą uogas visi kerta vienas arba naudoja įvairiems kepiniams – bandelėms, pyragams ir tortams. Gabrieliaus mama verda gardžią šilauogių uogienę, į šias uogas įmaišydama obuolių skiltelių. Anot Gabrieliaus, šaldytomis šilauogėmis šeimyna džiaugiasi ir žiemą, nes jos atitirpintos nepakeičia formos ir išsaugo visas gerąsias savybes.

Kaip užsiauginti šilauogių?

Vaikinas sakė, kad didžiausi šilauogių kenkėjai – nenaudėliai zuikiai, kurie dažnai apgraužia stiebelius, taip pat šilauogės lepios oro sąlygoms. Jos nemėgsta nei šalčio, nei sausros. Rūgštingumo, drėgmės ir saulės santykis privalo būti optimalus.

– Šilauoges tikrai galima užsiauginti namų sąlygomis, jos auga net ir vazonuose. Svarbu, kad žemė būtų pakankamai rūgšti ir drėgna. Žinoma, joms reikia daug priežiūros ir meilės, – sultingų uogų paslaptį atskleidė Gabrielius.

Po kelių dienų jaunajam ūkininkui šilauogių laukuose prasidės pats darbymetis, tačiau vaikinas nusiteikęs optimistiškai – sunkus ir varginantis darbas atsipirks saldžiomis ir vasara kvepiančiomis uogomis.

Nuotrauka
moto
Įkelta:
2024-03-25
Praėjusį savaitgalį Tauragėje, Pramonės g. 5s oficialiai buvo atidarytas naujasis „Motoway“ salonas, kuriame bus prekiaujama „Aodes“ prekės ženklo keturračiais. Čia taip pat veiks ir keturračių servisas, pirkėjai galės rasti ir įvairių keturračių priedų bei aksesuarų.
Nuotrauka
Tava
Rasitos Liulienės nuotrauka
Įkelta:
2024-03-23
Ko gero, mažai jau rastume tauragiškių ir aplinkinių rajono gyventojų, kurie nebūtų girdėję tokio trumpo, vos keturių raidžių darinio – TAVA. Gegužės mėnesį savo 25 metų sukaktį minėsianti Tauragės apskrities verslininkų asociacija ir toliau aktyvi, iniciatyvi ir, tarsi, nauja. Nauja, nes nuolat atsinaujinanti, sulaukianti naujų narių, ieškanti ir skleidžianti idėjas, vis dar nestokojanti  jaunatviško maksimalizmo, nors jau įgijusi ir pakankamai patirties.
Nuotrauka
ignitis
Įkelta:
2024-01-19
Tarptautinė žaliosios energetikos bendrovė „Ignitis renewables“ tęsia paramą šalia atsinaujinančios energetikos parkų gyvenančioms bendruomenėms Lietuvoje – skyrė 247 tūkst. eurų. Tai yra tris kartus daugiau nei prieš metus. Šia parama per 2024 m. pasinaudos Tauragės, Mažeikių, Jurbarko, Klaipėdos ir Kretingos rajonų bendruomenės gyvenamajai aplinkai bei infrastruktūrai gerinti, edukacinėms veikloms organizuoti.
Nuotrauka
jagaine
Tauragės rajono savivaldybės nuotrauka
Įkelta:
2024-01-10
Sulaukusi didelio susidomėjimo ir inovatyvių sprendimų iš verslo, Ekonomikos ir inovacijų ministerija skelbia papildomą kvietimą, kuriuo siekiama skatinti aplinkai palankių produktų arba technologijų sukūrimą ir diegimą. Kvietimas skirtas ne pramonės sektoriuose veikiančiam smulkiajam ir vidutiniam verslui, kuriančiam ir diegiančiam žaliąsias inovacijas – įmonės galės pasinaudoti iki 50 tūkst. eurų parama.
Nuotrauka
VERSLO
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2023-12-21
Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) informuoja, kad gyventojai jau gali įsigyti verslo liudijimus 2024 metams. Norintys tęsti veiklą kitais metais turi pateikti naujus prašymus įsigyti verslo liudijimą, t. y. turimi 2023 m. liudijimai nėra pratęsiami. Veiklą planuojantiems vykdyti pirmosiomis kitų metų dienomis verslo liudijimus rekomenduojama įsigyti iš anksto, nelaukiant paskutinės metų dienos. Patogiausia tai padaryti per Mano VMI.
Nuotrauka
verslas
Įkelta:
2023-12-15
 Siekiant sudaryti galimybę Lietuvos įmonėms tapti inovatyvesnėms, o jų darbuotojams – kelti savo kvalifikaciją, smulkiojo ir vidutinio verslo atstovai kviečiami pasinaudoti finansavimu, skirtu mažų, labai mažų ir vidutinių įmonių (MVĮ) darbuotojų įgūdžių ugdymui ar jų persikvalifikavimui. Iš viso tam planuojama paskirstyti 7,5 mln. eurų, o didžiausia galima finansavimo suma vienam projektui siekia 100 tūkst. eurų.
Nuotrauka
SAV
Įkelta:
2023-12-04
Kitąmet Lietuvoje pradės veikti smulkiojo verslininko sąskaita, kuri palengvins veiklą savarankiškai dirbantiesiems. Ji kuriama remiantis gerąja užsienio šalių patirtimi ir atsižvelgus į individualią veiklą vykdančių asmenų poreikius – numatoma automatizuoti finansų tvarkymą. Kaip rodo atlikta apklausa, net 75 proc. apklaustų savarankiškai dirbančių asmenų pasinaudotų šia priemone.
Nuotrauka
nuotrauka
Juozo Petkevičiaus nuotrauka
Įkelta:
2023-11-21
Tauragės apskrities verslininkų asociacijos (TAVA) nariai, partneriai, bičiuliai lapkričio 16-ąją rinkosi į tradicinį renginį – praėjusių metų geriausių įmonių apdovanojimus. Vakaro, kuriame pasidžiaugta įmonių pasiekimais, linkėta sėkmės plėtojant verslus, pakilią nuotaiką kūrė Artūro Noviko džiazo mokyklos vokalinė grupė „Jazz Island“.  
Nuotrauka
ag marketingas
Įkelta:
2023-10-17
Tauragiškės Greta Gumuliauskaitė ir Aistė Kairienė ne vienerius metus dirbo su savo individualiais projektais. Susipažinusios artimiau nusprendė sujungti turimas žinias ir  įgūdžius, kai pačios, būdamos smulkaus verslo atstovės, negavo tinkamų ir šiuolaikiškų paslaugų. Merginos susivienijo ir įkūrė savo verslą – „AG Marketingo agentūrą“, kuri teikia išskirtines paslaugas, tokias kaip virtuali asistentė, įmonės vizualinis identitetas, įmonės darbuotojo mokymai „Būk PRO“, socialinių tinklų administravimas. Greta ir Aistė inovatyvios ir šiuolaikiškos, tad atsižvelgdamos į kiekvieno kliento unikalumą ir individualumą, padės perteikti jo išskirtinumą.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-10-09
Savivaldybės taryba rugsėjo posėdyje patvirtino fiksuoto dydžio pajamų mokestį už veiklos rūšis, kuriomis gali būti verčiamasi turint verslo liudijimą ir lengvatų, taikomų gyventojams, įsigyjantiems verslo liudijimus 2024 metais vykdomai veiklai vykdyti, dydžius. Verslo liudijimai kitąmet kils 20 proc., už kai kurias veiklas išlieka simbolinis 1 euro mokestis, nesikeičia ir lengvatų dydžiai. 
Nuotrauka
5zydintyslinkejimai
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2023-09-16
Rugpjūčio 30-ąją Stoties gatvėje duris atvėrė dar vienas gėlių salonas „Žydintys linkėjimai“, tačiau šiek tiek kitoks – parduodami ir vintažiniai daiktai. Tauragiškė Kristina Kuisienė gėlių versle dirba jau per 10 metų, tad floristika jai tikrai ne naujiena.
Nuotrauka
bulves
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2023-08-05
Ingrida ir Saulius Šetkai liepos pradžioje įsikūrė Centro turgaus 22-ajame kioske. Jau daugiau nei 25-erius metus Vitkaičių kaime gyvenantys ir daržoves auginantys Šetkai nusprendė išbandyti prekybą turgelyje. Karantinui pabloginus situaciją rinkoje daržovių ūkio savininkams teko rinktis – arba plėstis, arba mažinti ūkį.
Nuotrauka
vilvi
„Vilvi Group“ nuotrauka
Įkelta:
2023-07-05
Šiemet 30-metį švenčianti „Vilvi Group“, ilgą laiką garsėjusi „Vilkyškių pieninės“ vardu, pabrėžia, kokie svarbūs grupės sėkmei yra darbuotojai. Pasak įmonės vadovo Gintaro Bertašiaus, be atsakingų, darbščių, sumanių ir profesionaliai savo darbą dirbančių žmonių tikrai nebūtų pasisekę įveikti per visą verslo istoriją tekusių sunkumų. Tik žmonėms reikia dėkoti, kad jokie iššūkiai nesutrukdė „Vilvi Group“ nuolat augti, atsinaujinti, tobulėti.
Nuotrauka
paliokai
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2023-06-17
Sartininkuose gyvenantys Viktorija ir Simonas Paliokai, nors abu turi darbus, randa laiko daug kruopštumo reikalaujančiam pomėgiui  – lauko vazonų gamybai. Šį pomėgį sutuoktiniai atrado netikėtai – Viktorijai nusprendus pasigaminti vazoną sau.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-05-13
Žygaičių seniūnijos Balčių kaime, Linos ir Tomo Budrikų šeimos sode, vaikštinėja mūsų kraštuose ne itin įprasti gyvūnai – alpakos. Šie švelnūs gyvūnai ilgais elegantiškais kaklais, didelėmis akimis, ilgomis blakstienomis, grakščiomis kojomis ir įspūdingais skleidžiamais garsais sužavi tikrai ne vieną. Važiuodami pro šalį žmonės neretai stabteli jais pasigrožėti. Auginti alpakas šeima pradėjo dėl papildomo uždarbio – parduoti galima ne tik alpakas, bet ir iš jų vilnos verpiamus siūlus. Vis dėlto alpakos suteikia ir daug džiaugsmo – jos labai smalsios, emocingos ir švelnios, visada smagu su jomis leisti laisvalaikį ir stebėti natūralią jų gyvenseną. 
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-05-01
Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) primena, kad pernai transporto priemonę ar nekilnojamojo turto (NT) objektą pardavę gyventojai iki gegužės 2 d. turi sau užduoti keletą klausimų ir įsivertinti, ar dėl šių sandorių jie turi pareigą teikti pajamų mokesčio deklaraciją bei sumokėti gyventojų pajamų mokestį (GPM), ar ne. VMI duomenimis, šiemet pajamų deklaracijų laukiama iš maždaug 175 tūkst. gyventojų, kurie pernai pardavė minėtą turtą – apie 45 proc. tai jau padarė.
Nuotrauka
Autorės nuotrauka
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2023-04-30
Maždaug septynerius metus internetu drabužiais prekiavusios seserys Erika ir Ieva Geštautaitės pagaliau ryžosi įgyvendinti svajonę – atidaryti fizinę parduotuvę. Praėjusią savaitę Spaustuvės gatvėje senelių name duris atvėrusi su artimųjų pagalba įkurta „Aprangos studija“ jau laukia pirkėjų.
Nuotrauka
tava
Linos Buchlickajos-Lauciuvienės nuotrauka
Įkelta:
2023-03-23
Prieš keletą dienų įvyko Tauragės apskrities verslininkų asociacijos (TAVA) ataskaitinis rinkiminis susirinkimas. Išrinkta nauja TAVA taryba, Marius Jucikas perrinktas antrajai asociacijos vadovo kadencijai.
Nuotrauka
kings
„Kings“ feisbuko nuotrauka
Įkelta:
2023-02-24
Restoranas „Kings“, įsikūręs Vytauto gatvėje, pakeitė šeimininkus – dabar jis priklauso UAB „Šaukštelis“, valdančiai „Šaukštelio studiją“ ir „Gurmanų studiją“. Kelioms dienoms uždarytas atnaujinimui, jau šiandien atveria duris. 
Nuotrauka
verslas
Asociatyvi pexels.com nuotrauka
Įkelta:
2023-01-03
Surengtame savivaldybės tarybos posėdyje patvirtintas Tauragės rajono naujas smulkaus ir vidutinio verslo rėmimo programos tvarkos aprašas, kuriame numatyta pradedančius verslą ir kuriančius naujas darbo vietas paremti labiau – kai kurios išlaidos bus kompensuojamos ne vienerius, o trejus metus, o skiriamas sumas nuspręsta didinti.
Nuotrauka
akvariumas
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2022-12-23
Daugybę metų gyvavusios žūklės reikmenų parduotuvės „Akvariumas“ savininkai parduoda verslą. Pasak Daivos Kukanauskienės, jau atsirado ir susidomėjusiųjų.