Pokalbis su Jonu Kukanausku: apie verslą, žvejybą ir šeimą
Įkelta:
2014-02-27
Nuotrauka
Aprašymas
Jonas Kukanauskas atskleidė, kad verslas dabar išgyvena ne pačius geriausius laikus. Urtės Drąsutytės nuotrauka

Urtė DRĄSUTYTĖ

urte@taurageszinios.lt

Daiva ir Jonas Kukanauskai – Tauragėje gerai žinomi žmonės – verslininkai, aktyvūs visuomenės nariai. J. Kukanauskas su žmona mieste buvo vieni pirmųjų, aktyviai ėmęsi verslo. Dabar, kalbėdamas apie verslo sąlygas Tauragėje ir Lietuvoje, Jonas nostalgiškai prisimena, kad prieš dešimtį metų situacija buvo kur kas geresnė – netrūko nei pajamų, nei klientūros, visgi pastarasis penkmetis atnešė nemažai sumaišties. Pašnekovas atskleidė kartais susimąstantis, kad jau laikas pailsėti, pagyventi ramiau – tiesiog sau.

Verslininko gyslelė

Jaukiam pokalbiui su verslininku, žveju, tauragiškiu Jonu Kukanausku susitikome jo vadovaujamoje parduotuvėlėje „Žūklės reikmenys“. Keliskart į parduotuvę užėjus pirkėjams, stebėjausi, kaip draugiškai vadovas su jais bendrauja – pataria, padeda išsirinkti geriausią prekę, pajuokauja ir patarimais dalijasi.

– Dažniausiai užsuka nuolatiniai klientai, draugai, pažįstami. Čia ir naujienomis pasidalijame, ir pabendraujame. Darbo specifika tokia, kad norisi pabendrauti. Pats prekiauji, su žvejais pasišneki. Ir hobis čia tuo pačiu. Seni vilkai esam, žvejai visi. Čempionai daugkartiniai varžybų. Kiek save pamenu, visada sukausi prekyboje – žemės ūkio technika prekiaudavom, prekių žinovas buvau, – kalbėjo parduotuvės savininkas.

Šeimos verslo pradžia – 1991-ieji. Tauragiškis prisimena, kad juodu su žmona tuomet įkūrė bendrą zoo ir žūklės prekių parduotuvę, kuri vėliau tapo dviem specializuotomis prekybos vietomis. Respublikos ir Bažnyčių gatvėje įsikūrusios parduotuvėlės „Akvariumas“ bei „Žūklės reikmenys“ daugiau nei dvidešimtį metų siūlo nemažą prekių asortimentą žvejams ir gyvūnų augintojams. Per Lietuvą ritantis krizės bangai, prieš maždaug ketverius metus juodu su žmona Daiva uždarė taip pat ilgai gyvavusią žvejybos reikmenų krautuvėlę Jurbarke.

Verslo sektoriuje – nemažai sunkumų

Versle, pasak J. Kukanausko, vyrauja kova už būvį. Anksčiau, pašnekovo teigimu, buvo labai geri laikai ir pinigai visai kitokie. Dabar kaip pagrindines problemas šioje srityje J. Kukanauskas įvardija emigraciją, dėl kurios stipriai sumažėjo pirkėjų, ir didžiulius mokesčius, dėl kurių darbuotojams negali pakelti atlyginimų:

– Ir mūsų rinka labai traukiasi, ypač vietinė. Žinau, kad vien Kaune uždarytos 16 žvejybinių parduotuvių. Kiek pakalbini bičiulius, kurie daug metų jau versle sukasi, visi sako, kad jei jau individuali įmonė išsilaiko dešimt metų ir neužsidaro, tai ji dar gyvuos ilgai. Mūsų potencialūs pirkėjai, darbingo amžiaus žmonės, žvejai išvažinėjo. Iš tų, kas liko, žvejų daug, bet jie su tokiais atlyginimais daug ko sau negali leisti. Susidaro toks uždaras ratas – jie neuždirba, mes daug neuždirbam ir negalim mokėti didesnių atlyginimų.

Žvejybinio verslo sėkmę lemia ir sezoniškumas. Verslininkas „Tauragės žinioms“ pasakojo susidūręs ir su nepalankiu valstybinių įstaigų požiūriu, kai siekdamas sukurti daugiau darbo vietų norėjo įdarbinti žmones pusei etato ar neįgalius asmenis.

Vyras svarstė, kad gal tik maisto prekių parduotuvėms situacija palankesnė, nes pavalgyti žmonėms šiaip ar taip reikia, o visa kita tampa prabangos dalyku. Pašnekovas juokais užsiminė, kad šiais laikais gerai gyventi gali tik laidojimo namų atstovai, nes šitas verslas visuomet bus reikalingas.

Verslininkas stebisi, kad vakaruose atidarytos specializuotos parduotuvės atranda rinkoje savo vietą, tačiau Lietuvoje situacija kiek kitokia:

– Požiūris gal kitoks. Lietuviai – labai agresyvūs verslininkai. Viską daro, kad išstumtų, kad konkuruotų. Tai nėra blogai, tačiau mūsų kartos verslumo suvokimas kitoks.

Visgi pasiteiravus, kokia ta sėkmingo, daugiau nei dvidešimt metų gyvuojančio verslo paslaptis, tauragiškis svarstė, kad tam greičiausiai įtakos turėjo ne viena priežastis.

– Pradžioje daug kas juokėsi iš mūsų verslo – paukščiukai, žuvelės, žinot. Po truputį pradėjom plėstis – aišku, viską supirkom per bankus, paskolom. Gal ant laimingos bangos pataikėm? O gal kažkas iš aukščiau padėjo. Gal nebuvom blogi žmonės. Tikiu, kad yra kažkas aukščiau, kas parodo, ką daryti, kada geriau sustoti. Saugo kažkas, gal tai angelas sargas? – svarstė J. Kukanauskas.

Žvejyba – didžiausia aistra

J. Kukanauskas sako jau sukaupęs nemažą, bemaž 48-erių metų, žvejo stažą. Jo gyvenime viskas persipynę – dirbti vyriškiui vienas malonumas, nes tai, ką daro, puikiai išmano. Žvejybai jis taip pat skiria daug laiko. Jam vieninteliam Tauragėje suteiktas Garbės žvejo vardas.

– Žvejyba yra šiokia tokia narkomanijos forma, – sakė ilgametis žvejys.

J. Kukanauskas priklauso dviem žvejų klubams – 11 metų gyvuojančiam „Gramzdui“, kurį pats ir įkūrė, ir karpininkų klubui „Aukso žvynas“.

Vyras apgailestavo, kad jaunimas vis dėlto šiais laikais nelabai domisi žvejyba ir apskritai gamta:

– Mes dieną naktį, pamenu, žvejodavom. O dabar – kompiuteriai, išmanieji telefonai.

Vienas kitą papildo

Pasak Jono, santuokoje su žmona Daiva daugiau nei trisdešimt metų drauge gyvenantys jie puikiai papildo ir supranta vienas kitą.

– Aš žemaitiško charakterio, užsispyręs, žmona greitesnė, – atviravo vyriškis.

Paklaustas, ar sunku dviem verslo žmonėms gyventi drauge, J. Kukanauskas sakė, kad po darbo stengiasi nuo verslo reikalų atsiriboti. Kiekvienas turi ir savo pomėgių, kurie padeda atsipalaiduoti po darbo dienų.


Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-05-13
Žygaičių seniūnijos Balčių kaime, Linos ir Tomo Budrikų šeimos sode, vaikštinėja mūsų kraštuose ne itin įprasti gyvūnai – alpakos. Šie švelnūs gyvūnai ilgais elegantiškais kaklais, didelėmis akimis, ilgomis blakstienomis, grakščiomis kojomis ir įspūdingais skleidžiamais garsais sužavi tikrai ne vieną. Važiuodami pro šalį žmonės neretai stabteli jais pasigrožėti. Auginti alpakas šeima pradėjo dėl papildomo uždarbio – parduoti galima ne tik alpakas, bet ir iš jų vilnos verpiamus siūlus. Vis dėlto alpakos suteikia ir daug džiaugsmo – jos labai smalsios, emocingos ir švelnios, visada smagu su jomis leisti laisvalaikį ir stebėti natūralią jų gyvenseną. 
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-05-01
Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) primena, kad pernai transporto priemonę ar nekilnojamojo turto (NT) objektą pardavę gyventojai iki gegužės 2 d. turi sau užduoti keletą klausimų ir įsivertinti, ar dėl šių sandorių jie turi pareigą teikti pajamų mokesčio deklaraciją bei sumokėti gyventojų pajamų mokestį (GPM), ar ne. VMI duomenimis, šiemet pajamų deklaracijų laukiama iš maždaug 175 tūkst. gyventojų, kurie pernai pardavė minėtą turtą – apie 45 proc. tai jau padarė.
Nuotrauka
Autorės nuotrauka
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2023-04-30
Maždaug septynerius metus internetu drabužiais prekiavusios seserys Erika ir Ieva Geštautaitės pagaliau ryžosi įgyvendinti svajonę – atidaryti fizinę parduotuvę. Praėjusią savaitę Spaustuvės gatvėje senelių name duris atvėrusi su artimųjų pagalba įkurta „Aprangos studija“ jau laukia pirkėjų.
Nuotrauka
tava
Linos Buchlickajos-Lauciuvienės nuotrauka
Įkelta:
2023-03-23
Prieš keletą dienų įvyko Tauragės apskrities verslininkų asociacijos (TAVA) ataskaitinis rinkiminis susirinkimas. Išrinkta nauja TAVA taryba, Marius Jucikas perrinktas antrajai asociacijos vadovo kadencijai.
Nuotrauka
kings
„Kings“ feisbuko nuotrauka
Įkelta:
2023-02-24
Restoranas „Kings“, įsikūręs Vytauto gatvėje, pakeitė šeimininkus – dabar jis priklauso UAB „Šaukštelis“, valdančiai „Šaukštelio studiją“ ir „Gurmanų studiją“. Kelioms dienoms uždarytas atnaujinimui, jau šiandien atveria duris. 
Nuotrauka
verslas
Asociatyvi pexels.com nuotrauka
Įkelta:
2023-01-03
Surengtame savivaldybės tarybos posėdyje patvirtintas Tauragės rajono naujas smulkaus ir vidutinio verslo rėmimo programos tvarkos aprašas, kuriame numatyta pradedančius verslą ir kuriančius naujas darbo vietas paremti labiau – kai kurios išlaidos bus kompensuojamos ne vienerius, o trejus metus, o skiriamas sumas nuspręsta didinti.
Nuotrauka
akvariumas
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2022-12-23
Daugybę metų gyvavusios žūklės reikmenų parduotuvės „Akvariumas“ savininkai parduoda verslą. Pasak Daivos Kukanauskienės, jau atsirado ir susidomėjusiųjų.
Nuotrauka
asta skalauskiene
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2022-11-30
Nuo rugsėjo pabaigos Centro turguje veikianti Skalauskų šeimos užkandinė-kebabinė „Yzy“ klientus vilioja ne tik įprastais kebabais, bet ir ispaniškais greitojo maisto patiekalais, kuriuos gaminti užkandinės savininkė mokėsi Ispanijoje. 
Nuotrauka
desertine
Asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2022-11-29
Centro turguje prieš porą savaičių įsikūrė „Mini desertinė“, tauragiškius kviečianti paskanauti desertų su kava ar arbata. 
Nuotrauka
Martyno Vainoro nuotrauka
Įkelta:
2022-10-10
Klaipėdos prekybos, pramonės ir amatų rūmai (KPPAR) po dvejus metus trukusios pandeminės pertraukos rugsėjo 29-ąją iškilmingai minėjo 103-iajį gimtadienį, į kurį buvo pakviesta verslo bendruomenė, aptarta verslo situacija, pagerbti verslo lyderiai, įteikti rūmų apdovanojimai bei padėkos ženklai. Apdovanojimą pelnė ir tauragiškis verslininkas Sigitas Mičiulis.
Nuotrauka
baznyciu g
Jono Valaičio nuotrauka
Įkelta:
2022-10-06
Tauragės miesto centre planuojama sukurti mažos taršos zoną, kurioje būtų leidžiamas tik elektromobilių, elektrobusų, paspirtukų ir dviračių eismas. Nors politikai dar neapsisprendė, daugiausia kalbama apie tai, jog ji, tikėtina, bus Bažnyčių gatvėje. Tauragės meras Dovydas Kaminskas ramina, kad artimiausiu metu jokių ribojimų šioje gatvėje įvesti neplanuojama. Planams, jog į šią gatvę galės įvažiuoti ne bet kas, nepritaria ir su meru susitikusi verslo bendruomenė. 
Nuotrauka
lidl
Įkelta:
2022-09-23
Augant išlaidoms už komunalines ir kitas paslaugas, prekybos tinklas „Lidl Lietuva“ nusprendė iki metų pabaigos skirti papildomą finansinį pastiprinimą savo parduotuvių ir logistikos centro darbuotojams. Šiuo laikotarpiu jie papildomai bus skatinami „Lidl“ dovanų kortelėmis, tam įmonė planuoja skirti beveik pusę milijono eurų.
Nuotrauka
H2o
Įkelta:
2022-09-19
Per šešerius metus įsitvirtinęs Lietuvos privačių klientų rinkoje savitarnos plovyklų tinklas „H2Auto“ numato tolimesnę paslaugų plėtrą. Pasak įmonės atstovų, klientus pavyksta pritraukti patogiu, išmaniu aptarnavimu, kokybiškomis paslaugomis bei konkurencingais pasiūlymais. 
Nuotrauka
jupiterbach
Įkelta:
2022-09-06
Vėjo jėgainių korpusų gamyba besiverčianti bendrovė „Jupiter Bach Lietuva“ kreipėsi į Tauragės rajono savivaldybę pagalbos. Tauragėje veiklą plėtojanti įmonė paprašė prisidėti įrengiant automobilių stovėjimo aikštelę ir šaligatvį pėstiesiems. Taryboje šis klausimas sukėlė aršių politinių diskusijų. Galiausiai sprendimas buvo priimtas – iš savivaldybės biudžeto bus skiriama dalis lėšų.
Nuotrauka
algimanta
Įkelta:
2022-09-05
Trylika metų veikusi „Algimantos svetainė“ Vytauto gatvėje šiuo metu uždaryta. Dabar ten vyksta remontas, po jo ji vėl kvies pietauti ir siūlys daugiausia lietuviškus patiekalus. Tiesa, Algimantos ten nebesutiksite.
Nuotrauka
pika
Įkelta:
2022-08-27
Prezidento g. 62 duris atvėrusi nekilnojamojo turto agentūra „PiKa namai“ plečia savo klientų ratą ir patarimais padeda sėkmingai parduoti ar įsigyti nekilnojamąjį turtą. Apie mintį įkurti verslą, nekilnojamojo turto pasiūlą ir paklausą mūsų mieste pasakoja agentūros vadovas Matas Kaminskas. 
Nuotrauka
kirpykla
Įkelta:
2022-07-30
Tauragėje turime ne vieną kirpyklą, kurioje kerpami vyrai bei tvarkomos jų barzdos, bet vien tik vyrams skirtas grožio salonas – vienintelis. Balandžio 25-ąją grožio saloną vyrams „Džentelmenų studija“ atidaręs 21-erių tauragiškis Egidijus Dusevičius džiaugiasi, kad klientų ratas susidarė labai greitai.
Nuotrauka
starteris
Įkelta:
2022-07-21
Tauragiškis Alvydas, įsigijęs starterį trimeriui, kuris skirtas žolei pjauti, ilgai naujuoju pirkiniu nepasinaudojo – šis sugedo. Vyriškis, nuvykęs pas pardavėjus, pareikalavo grąžinti pinigus, tačiau parduotuvės darbuotojai, anot jo, su tuo nesutiko. Vyriškis jaučiasi apgautas ir panoro situaciją paviešinti. O štai parduotuvės atstovas paaiškino – klientas nepateikė kvito, neaišku ir tai, kaip naudojosi daiktu, kad šis kaip mat sugedo. Alvydo neguodžia ir Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos (VVTAT) pozicija – paprastai jos specialistai sprendžia ginčus, kai kyla nesutarimų dėl didesnės vertės prekių nei kainavo jo įsigytas starteris. 
Nuotrauka
darbas
Įkelta:
2022-06-24
Tauragiškiai – verslūs žmonės. Taip drąsiai galima sakyti pažvelgus į Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) pateiktus duomenis apie tai, kiek Tauragės rajono gyventojų turi verslo liudijimų ir kokia veikla pagal juos užsiima. Tauragės rajono savivaldybė prieš kurį laiką jau patvirtino ir naują fiksuotų mokesčių sąrašą verslo liudijimus kitais metais planuojantiems įsigyti žmonėms. 
Nuotrauka
kaire lina
Įkelta:
2022-06-11
12 metų vizažiste dirbanti Lina Kairė prieš pusę metų įkūrė savo makiažo studiją ir  pavadino ją „LK makiažo akademija“. Trijų vaikų mama įgijo teisės bakalaurą, dirbo prokuratūroje ir vis tiek nusprendė grįžti prie savo jaunystės svajonės – darbo grožio srityje. Dabar ji savo žiniomis dalijasi su kitais.
Nuotrauka
sumustiniu baras
Įkelta:
2022-06-08
Jaunimo pamėgtas Sumuštinių baras Spaustuvės g. jau užvėrė duris. Tiesa, nusiminti neverta – jis uždaromas ne visam laikui. Netrukus jis vėl pakvies lankytojus, tik jau kitoje vietoje. 
Nuotrauka
jovaru
Įkelta:
2022-06-04
Pukelių šeima darbuojasi šiltnamiuose Jovaruose. Šios veiklos pradininkai buvo tėvai Regina ir Petras Pukeliai, vėliau prisijungė ir sūnus Marius su žmona Daiva. Vienu metu surinkti visą šeimą sunku: vienas veža gėles ir daigus žmonėms į namus, kitas priima klientus vietoje, dar kitas rūpinasi gėlėmis. 
Nuotrauka
metalas
Įkelta:
2022-05-27
Už automobilį – 200 eurų, už aliuminį ratlankį – 10–12 eurai, už ketaus vonią – 15–30 eurų –  maždaug tiek metalo supirktuvės šiuo metu moka gyventojams už jų atvežtus daiktus. Metalų kainos, šį pavasarį rekordiškai augusios, dabar jau grįžta į normalias vėžes. Vis dėlto metalų kainoms pradėjus kristi supirkėjai nuostolių neskaičiuoja – tokios įvykių eigos jie tikėjosi.