Tauragė investicijų ieško ne ekskavatoriais, o kastuvais
Įkelta:
2013-10-30
Nuotrauka
Aprašymas
Lietuvos laisvosios rinkos instituto prezidentas Žilvinas Šilėnas

Tomas RAULINAVIČIUS

tomas@taurageszinios.lt

Lietuvos laisvosios rinkos institutas, pristatęs leidinį „Lietuvos savivaldybių reitingas 2013“, atskleidė, kurios savivaldybės savo ūkį tvarko teisingai, kuria geriausią žmonių ekonominę laisvę – pagrindinę gerovės prielaidą. Leidinys atskleidė pagrindines Tauragės rajono opas: čia auga nedarbas ir stulbinančiu greičiu daugėja pašalpas gaunančių asmenų. Reitingas atskleidė ir itin prastą savivaldybėje vystomą investicijų paieškos strategiją. Išlikti reitingo viduryje (21-oje vietoje) savivaldybei padėjo privatizuoti pastatai ir sėkmingi sveikatos įstaigų rezultatai. Plačiau apie tai, ar Tauragėje gyventi gera, „Tauragės žinios“ kalbėjosi su Tauragėje viešėjusiu Laisvosios rinkos instituto prezidentu, ekonomistu Žilvinu ŠILĖNU.

– Jūsų šiandienos organizuojamų diskusijų Tauragėje tema – kodėl vienos šalys gyvena gerai, kitos blogai? Ar būtų galima klausimą perfrazuoti – kodėl vieni Lietuvos miestai, rajonai gyvena geriau, kiti blogiau?

– Pagal ką mes vertiname savivaldybes? Pagal tai, kokias jos paslaugas teikia gyventojams, kiek leidžia veikti žmonėms, kaip skatina verslą ir valdo savo turtą. Kodėl vienose savivaldybėse žmonės gyvena geriau, kitaip sakant, turtingiau, priklauso labiausiai nuo investicijų, jų kiekio. Pavyzdys, kurį pateikiu visiems – žemės kasimas. Ją galima kasti kastuvu ir ekskavatoriumi. Pastaruoju iškasime daugiau, tačiau pats ekskavatorius yra žymiai didesnė investicija. Jam valdyti reikia išsilavinusių žmonių, o pas mus dažnai išsilavinusieji dirba kastuvais. Sukauptos investicijos – kelias į gerovę. Mes turime palyginę miestų statistiką, didesniuose miestuose daugiau investuota, tai atsispindi per kur kas didesnius darbuotojų atlyginimus. Žvelgiant į Tauragę, į akis ypač krinta investicijų klausimas. Tiesa, ši problema būdinga ne vienam mažesniam rajonui.

– Puikia investicija mūsų krašte galėjo tapti skalūninių dujų gavyba. Koks Jūsų požiūris šiuo klausimu, kodėl šios investicijos nereikalingos Tauragei?

– Šitas klausimas labiau sprendžiamas valstybiniu lygmeniu. Tai, kad mes turime resursų, bet nesugebame jų eksploatuoti – minusas. Tai problema tiek neišgautų dujų prasme, nesumokėtų mokesčių, nesukurtų darbo vietų, nesukurtų verslų, kurie galėtų plėtotis šalia. Reikia pastebėti, kad jūsų minimos investicijos buvo privačios, nereikėjo subsidijų. Jie norėjo ateiti ir vykdyti gavybą. Tai, kad investuotojai pasitraukė, manau, didžiulis minusas ir prasta tarptautinė reputacija. Iš Lietuvos ir Tauragės išeina didžiulė bloga žinia. Įprastai Lietuvoje bet koks didesnis projektas dažniausiai užstringa. Tačiau žmonėms reikia teisingai paaiškinti jo teigiamas pasekmes. Tiems, kuriems rūpi jų regionas, dažniausiai iš projektų priešininkų dažnai tampa šalininkais.

– Per 10 metų Tauragės rajono savivaldybė beveik nerado investuotojų. Kas kaltas? Kartais girdime, kad to kaltininkė – tendencinga politika, kad kontroliuoti biudžetininkus, siekiant jų rinkiminių balsų, lengviau nei laisvą ir nepriklausomą verslininką.

– Pagal tiesiogines užsienio investicijas vienam Tauragės gyventojui indeksas tikrai labai žemas, lyginant su Lietuvos vidurkiu. Tai rodo mūsų statistika. Ką padarė dėl to jūsų savivaldybė, kad būtų geriau, mes atsakyti negalime. Jūs vietoje šiuos dalykus matote geriau. Mes stebime, kokie investicijų sprendimai: mokesčių sistema, investicinių planų parengimai. Šioje vietoje Tauragėje trūksta proveržio į priekį. Į teiginį, kad Tauragės rajone galima tendencinga verslo žlugdymo politika, galiu pasakyti tik tiek: jei tai vyksta – tuomet vaizdas labai niūrus.

– Tauragėje veikia didelė ekonominė zona, privatus industrinis parkas (TIP). Dirbantys užsienio investuotojai skundžiasi, kad nuvykti į darbovietę trūksta šaligatvių, apšvietimo, susisiekimo. Šis parkas moka milžiniškus mokesčius ir pildo savivaldybės biudžetą. Ar teisinga, kad savivaldybės atstovai visiškai neprisideda prie infrastruktūros gerinimo?

– Tai, kad Tauragė turi tokį parką ir dar privatų, puiki žinia visam miestui ir pavyzdys kitiems. Kokio dydžio investicijos turėtų būti iš savivaldybės biudžeto – sudėtingas klausimas. Padaryti tai sudėtinga, nes biudžetas ne guminis. Reikia partneriavimo, juk gal nebūtina gražių šaligatvių, gal galima tai padaryti labai nebrangiai. Čia labiau techniniai klausimai, mūsų tyrimas šių niuansų neanalizuoja.

– Apskritai kaip vertinate Tauragės rajono indeksą? Ar čia gyventi gera?

– Ta 21-a Tauragės rajono vieta reiškia, kad galima būti 21 vieta aukščiau (iš viso 53 savivaldybės – red.). Indeksas nenori parodyti, kad šita savivaldybė blogesnė. Norima pasidalyti gerąja patirtimi ir parodyti, ką savivaldybė, ką čia dirbantys, miestą valdantys žmonės gali padaryti, kad čia gyventi būtų geriau.

Nuotrauka
darbas
Įkelta:
2022-06-24
Tauragiškiai – verslūs žmonės. Taip drąsiai galima sakyti pažvelgus į Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) pateiktus duomenis apie tai, kiek Tauragės rajono gyventojų turi verslo liudijimų ir kokia veikla pagal juos užsiima. Tauragės rajono savivaldybė prieš kurį laiką jau patvirtino ir naują fiksuotų mokesčių sąrašą verslo liudijimus kitais metais planuojantiems įsigyti žmonėms. 
Nuotrauka
kaire lina
Įkelta:
2022-06-11
12 metų vizažiste dirbanti Lina Kairė prieš pusę metų įkūrė savo makiažo studiją ir  pavadino ją „LK makiažo akademija“. Trijų vaikų mama įgijo teisės bakalaurą, dirbo prokuratūroje ir vis tiek nusprendė grįžti prie savo jaunystės svajonės – darbo grožio srityje. Dabar ji savo žiniomis dalijasi su kitais.
Nuotrauka
sumustiniu baras
Įkelta:
2022-06-08
Jaunimo pamėgtas Sumuštinių baras Spaustuvės g. jau užvėrė duris. Tiesa, nusiminti neverta – jis uždaromas ne visam laikui. Netrukus jis vėl pakvies lankytojus, tik jau kitoje vietoje. 
Nuotrauka
jovaru
Įkelta:
2022-06-04
Pukelių šeima darbuojasi šiltnamiuose Jovaruose. Šios veiklos pradininkai buvo tėvai Regina ir Petras Pukeliai, vėliau prisijungė ir sūnus Marius su žmona Daiva. Vienu metu surinkti visą šeimą sunku: vienas veža gėles ir daigus žmonėms į namus, kitas priima klientus vietoje, dar kitas rūpinasi gėlėmis. 
Nuotrauka
metalas
Įkelta:
2022-05-27
Už automobilį – 200 eurų, už aliuminį ratlankį – 10–12 eurai, už ketaus vonią – 15–30 eurų –  maždaug tiek metalo supirktuvės šiuo metu moka gyventojams už jų atvežtus daiktus. Metalų kainos, šį pavasarį rekordiškai augusios, dabar jau grįžta į normalias vėžes. Vis dėlto metalų kainoms pradėjus kristi supirkėjai nuostolių neskaičiuoja – tokios įvykių eigos jie tikėjosi. 
Nuotrauka
pienas
Įkelta:
2022-05-22
31-erių Gaudas Giedraitis  su šeima gyvena kaimyniniame Jurbarko rajone, Vadžgiryje, tačiau jo gaminamo avižų gėrimas jau ragavo dažnas tauragiškis. Jaunasis verslininkas pats stebisi, kaip sparčiai populiarėja jo su žmona Milda gaminamas produktas. Nors kelias iki galutinio produkto – tokio, kurį žmonės skanauja, giria ir stebisi jo nauda, –  buvo ilgas ir akmenuotas. Kaip sakoma, per kančias – į žvaigždes... Žinoma, iki žvaigždžių dar toli, tačiau dabar, nors dirbti tenka labai sunkiai, Gaudas jaučiasi esąs savo vietoje.  
Nuotrauka
tava
Įkelta:
2022-05-17
Kartais net ir neoficialūs renginiai turi oficialumo, kai sakomos sveikinimo kalbos, teikiami apdovanojimai, pagerbiami nusipelniusieji. Toks beveik oficialus renginys vyko ir praėjusį penktadienį – į šventę Liberty Beach Wake Park rinkosi Tauragės apskrities verslininkų asociacijos nariai: pagerbti sukaktuvininkų, pasveikinti geriausių ir pabendrauti neoficialioje aplinkoje, skambant kauniečių grupės „DixXband“ grojamai muzikai.
Nuotrauka
pinu
Įkelta:
2022-05-11
Tauragiškė Indrė Čistiakova pinti makramė technika pradėjo prieš ketverius metus. O jos įkurta studija „PinuPinu“ greit švęs pirmąjį gimtadienį. Pasak Indrės, studija yra jos kūrybos namai. Pradėdama organizuoti edukacijas moteris jautė pagiežą iš jau pinančiųjų, kad moko, kad atsiras konkurentų. I. Čistiakova iš viso makramė technikos mokė jau 170 žmonių, bet iš jų pynimu toliau užsiėmė vos 7 asmenys, tad ji konkurencijos nebijo, sako, jog sveika konkurencija yra naudinga kiekvienam verslui.
Nuotrauka
benetai
Įkelta:
2022-05-07
Prieš kelerius metus į Šikšnių kaimą nusprendusi atsikraustyti jauna Benėtų šeima sugalvojo, kad nemažas plotas laisvos žemės prie namo gali būti panaudotas prasmingiau, tad planavo išsikasti tvenkinį, tačiau planus sujaukė paragautos nuostabaus skonio šilauogės. Nors prieš 4 metus šeima dar gyveno mažo stebuklėlio Elijaus laukimu, nusprendė neatidėlioti ir pradėti auginti šilauoges. Apie rūpesčius ir džiaugsmus įgyvendinant sumanymą papasakojo Ligita.  
Nuotrauka
verslas
Įkelta:
2022-04-14
Savivaldybė kviečia pasinaudoti Tauragės rajono savivaldybės teikiamomis finansavimo galimybėmis. Pastarajame tarybos posėdyje rajono politikai atnaujino smulkaus ir vidutinio verslo subjektų rėmimo programos tvarkos aprašą. Pasinaudoti teikiama parama dabar bus dar paprasčiau. 
Nuotrauka
kavine
Įkelta:
2022-04-13
Miesto viešojo maitinimo sferoje – šiokios tokios permainos: Bažnyčių gatvėje jau porą mėnesių užsukti kviečia nauja kavinukė „Coffeine“, anksčiau populiari buvusi „Vero cafe“ užvėrė duris, o viešbutyje įsikūrusi kepyklėlė, kurioje irgi galima buvo išgerti kavos, keičia savininkus. 
Nuotrauka
Autorės nuotraukos
Įkelta:
2022-04-10
Aukštupių kaime gyvenantys Vitalija ir Saulius Steponaičiai darbuojasi augalų versle nuo pat jaunystės. Klientų jiems tikrai netrūksta – jų atvyksta iš visos Lietuvos. Šeima atvirauja, kad po gaisro sudegus šiltnamiui jau planavo nuleisti rankas ir viską mesti. Vis dėlto viską atstatę dirba toliau.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2022-03-27
​​​​​​​Dar nėra nė metų, kai prie didžiosios „Maximos“ duris atvėrė specializuota mėsos parduotuvėlė „Bekonas“. Per tą laiką apyvarta augo ne procentais, bet kartais, gerokai išsiplėtė asortimentas. O svarbiausia – ją įkūręs verslininkas Vilius Stumbra atidarė dar keletą tokių parduotuvių kituose miestuose, be to, baigia įrengti cechą, kuriame bus marinuojama mėsa.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2022-03-27
Lietuviai myli savo namus ir gamtą. Visi nori gyventi kuo gražesnėje aplinkoje, tačiau kad ji būtų graži, reikia įdėti daug darbo, aukoti savaitgalius. Nuvirtęs medis, plinkanti veja, ne vietoje augantis krūmas – tokių ir kitokių bėdų turi kone kiekvienas sodas, ir išspręsti jas dažnai – ne šeimininkų jėgoms, o ir aukoti visą laisvalaikį ne visiems norisi. Į pagalbą gali atskubėti Tauragėje įsikūrusi aplinkos tvarkymo įmonė „Skalvis“.
Nuotrauka
tava
Įkelta:
2022-03-05
Daugiau nei prieš du dešimtmečius Tauragėje įsikūrusi ir apskrities verslininkus vienijanti organizacija, kaip ir kasmet, savo narius sukvietė į ataskaitinį susirinkimą. Metinę ataskaitą pristatė prieš vienerius metus TAVA pirmininku tapęs UAB „Metta“ vadovas Marius Jucikas. Aptarti nuveikti darbai, projektai, problemos, pasidžiaugta pasiekimais.
Nuotrauka
sėklos
Įkelta:
2022-01-29
Sodininkai ir daržininkai jau nekantraudami laukia pavasario, o belaukdami neretai užsuka į sėklų parduotuves – pasmalsauti apie naujas sėklų rūšis ar priemones joms daiginti. Specializuotoje sėklų ir augalų parduotuvėje „Kad augtų ir žydėtų“, įsikūrusioje Šilalės gatvėje, juos pasitinkantis Vladas Alejevas patarimų negaili. Jis mielai pasidalino savo žiniomis ir su „Tauragės žinių“ skaitytojais.
Nuotrauka
nestle
Įkelta:
2022-01-28
Nuo šiol aukštos kokybės degalų galės įsipilti ir tauragiškiai – automatinių degalinių tinklas „Neste“ atidarė pirmąją degalinę Tauragėje. Vairuotojams patogioje vietoje, Dariaus ir Girėno gatvėje, įrengta degalinė veiks visą parą, joje bus galima ne tik įsipilti kokybiškų degalų, bet ir įsigyti priedo „AdBlue“ bei pasinaudoti automobilių stiklų ploviklio „EasyFill“ kolonėle.
Nuotrauka
biblioteka
Įkelta:
2022-01-28
Tauragės rajono savivaldybė nuosavybėn ruošiasi perimti turtą, kurio vertė – daugiau nei 147 tūkst. eurų. Šiuo metu jis patikėjimo teise valdomas Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos. Įvairūs projektoriai, kompiuteriai, kita įranga skirta Birutės Baltrušaitytės viešajai bibliotekai siekiant plėtoti viešosios interneto prieigos paslaugų teikimą.
Nuotrauka
pastas
Įkelta:
2022-01-20
„Sodra“ perskaičiavo ir sausį jau moka padidintas senatvės ir kitas socialinio draudimo pensijas. Šiais metais jos buvo apskaičiuotos pagal naują principą. Į namus jas pristatys paštininkai. Tačiau kaimo vietovėse dėl netikslių duomenų pensijų išdavimas kai kuriems gavėjams gali sutrikti.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2021-12-12
„Čigonas sutiktas kaip priklauso!“ – juokiasi Vilma, vadinanti save Čigono merga. Mat augalų interjerui, kaktusų ir sukulentų parduotuvė „Čigono daržas“, iki šiol veikusi tik internete, fizinę parduotuvę Tauragėje atidarė būtent tą dieną, kai Pilies aikštėje – beje, matomoje per parduotuvės langą, – iškilmingai įžiebta kalėdinė eglė.
Nuotrauka
a
Lietuvos pašto nuotrauka
Įkelta:
2021-11-17
Lietuvos paštas informuoja, kad dėl pandemijos avialinijų, kuriomis keliauja ir pašto siuntos, skrydžių skaičius vis dar neatsistatė į įprastą režimą ir į kai kurias šalis siuntos keliauja ilgiau. Tarp tokių šalių – Kanada, JAV, Naujoji Zelandija, Australija, Jungtinė Karalystė. Nors iki švenčių dar daugiau nei mėnuo, atsižvelgiant į situaciją, šventiniais siuntiniais į užsienį rekomenduojama pasirūpinti kuo anksčiau, o vėliausias laikas juos išsiųsti, kad gavėjus  jos pasiektų dar iki švenčių, yra paskutinės lapkričio dienos.
Nuotrauka
tralas
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2021-11-17
Sudarytas sąrašas šalių iš kurių Lietuva importuoja daugiausiai naudotų automobilių: pirmąsias vietas dalinasi Vokietija, JAV, Belgija, Nyderlandai ir Danija. „carVertical“ atliko tyrimą, kurio metu buvo siekiama išsiaiškinti, iš kokių šalių naudoti automobiliai atvyksta į Lietuvą.  
Nuotrauka
Onija
Įkelta:
2021-11-12
Ar yra tekę atsidurti tokioje situacijoje, kai prireikus supakuoti dovaną tenka nueiti ir nubėgti net į keletą parduotuvių norint rasti reikiamų priemonių: vienoje pavyko rasti tinkamą maišelį, kitoje – juostelę, trečioje – šilkinio popieriaus ar popieriaus drožlių? Man teko. Kaip teko ir nusivilti, kad šilkinio popieriaus atspalvis visiškai netiko prie maišelio spalvos, bet pasirinkimo neturėjau, nes prekių nei palyginti, nei suderinti galimybių nebuvo. Džiaugiausi bent tuo, kad turiu fantazijos ir dovaną supakavau laiku.