Ar į Tauragę kada nors atsigręš užsienio investuotojai?
Įkelta:
2013-07-16
Nuotrauka
Aprašymas
TAVA pirmininkas Sigitas Mičiulis prabilo apie paslaptingus dalykus, kurie Tauragei trukdo sulaukti investicijų. Ramunės Ramanauskienės nuotrauka

Ramunė RAMANAUSKIENĖ

redaktore@taurageszinios.lt

Į mūsų neturtingą ir mažėjančią rinką turi sugrįžti investicijos, tačiau kai kurie mūsų politikai jų bijo, per daug klauso patarėjų, kurie turi panašius verslus, todėl nesitaria su visuomene – viešai pareiškė Tauragės apskrities verslininkų asociacijos (TAVA) pirmininkas Sigitas Mičiulis. TAVA pirmininkas iki šiol liūdnai mini prieš penkerius metus žlugusią idėją į Tauragės apskritį atvesti didžiules Danijos investicijas. Jo teigimu šį procesą sužlugdė būtent politika.

Kelionę sužlugdė pati savivaldybė?

– Prieš penkerius metus danai Tauragei pasiūlė stulbinančio masto galimybę – steigti Tauragėje laisvalaikio parką ir įkurti šiltnamių verslą. Projektas buvo pristatytas tuometiniams Tarybos nariams, merui (rajonui tuomet vadovavo liberalcentristas Robertas Piečia – red.). Kilo mintis nuvažiuoti į Daniją ir pamatyti viską savomis akimis. Danijoje tokių laisvalaikio parkų veikia 42, – kalbėdamas su „Tauragės žinių“ žurnaliste prisiminė TAVA pirmininkas Sigitas Mičiulis.

Į Daniją tuomet turėjo vykti mažiausiai aštuonių žmonių delegacija, ją pasitikti turėjo apie 100 Danijos verslo atstovų. Tačiau, pasak S. Mičiulio, kelionė žlugo.

– Šioje vietoje suveikė politiniai ryšiai. Kelionė buvo sužlugdyta per Tauragės verslo informacinį centrą. Tuometinė jos vadovė, matyt, buvo tik kažkieno įrankis, – sakė S. Mičiulis.

Vis dėlto į Daniją tauragiškiai nuvyko, tačiau ne tie, kurie turėjo į šią šalį keliauti iš pat pradžių. Tai, ką kviestiniai svečiai pamatė Danijoje, pranoko visus lūkesčius – Danijoje veikia didžiuliai pramogų „akropoliai“, pirmasis jų pastatytas prieš 30 metų, teikiantys 20–30 paslaugų, kurių dalis nemokamos – tai mini vandens parkas, sporto salės, saunos. Kitas paslaugas poilsiauti susiruošę klientai perka. Parkuose nuolat vyksta didžiulio masto renginiai – koncertai, festivaliai, sporto varžybos. Danai tuomet lietuviams garantavo, kad turistų srautas į panašų parką Tauragės apskrityje bus didžiulis.

– Be to, tuomet susipažinome ir su danu Alfredu Petersonu, kuris ir dabar laikomas Europos šiltnamių magnatu. Jau buvo beveik sutarta, kad netoli Šilalės bus auginami vynuoginiai pomidorai, šiuose šiltnamiuose ketinta įdarbinti apie 300 žmonių, netoli Pagėgių turėjo suklestėti vazoninių gėlių verslas. Danai buvo atvykę, jie matė mūsų gamtines sąlygas, jie norėjo čia investuoti. Dabar toks Petersono verslas įkurtas Turkijoje, – sako S. Mičiulis.

Valdžia bijo laisvų minčių?

Deja, didžiuliai planai taip ir liko tik planais. Klausimas pagrindinis ir vienintelis – kodėl? Matyti, kad mūsų pašnekovas norėtų šios idėjos žlugimo priežastis įvardyti, tačiau mąsliai tyli.

– Kodėl ši idėja žlugo, aš supratau praėjus gal dvejiems metams po mūsų pastangų atvesti į Tauragę šias investicijas. Jas užblokavo aukštesni partiniai veikėjai, turintys ryšių su panašiu verslu. Kodėl aš sakau, kad Tauragėje bijomasi investicijų atėjimo? Todėl, kad joms atėjus ir naujiems darbdaviams sukūrus naujų darbo vietų jose dirbs laisvi ir nuo partinių interesų nepriklausomi žmonės, kurie gali reikšti savo mintis nebijodami prarasti darbą, o tokios mintys Tauragėje nereikalingos, – įsitikinęs TAVA pirmininkas.

S. Mičiulis sako – po nepavykusios idėjos Tauragėje statyti didžiulį pramogų parką jis turi vilties, kad Tauragė atsigaus, investicijoms pagaliau reikia atverti duris. Tačiau ne visada verslui jos atsiveria lengvai.

Miestas neturi sanitarinės apsaugos zonos

Štai paprasčiausias pavyzdys – Tauragėje jau ne vienerius metus veikiančiai Norvegijos bendrovei nebuvo leista nupjauti dviejų medžių, dokumentų tvarkymas truko pusantrų metų, pylėsi skundai Statybos inspekcijai, verslininkus dėl pradėtų darbų, pasak TAVA pirmininko, nepagrįstai kritikavo vietos žiniasklaida. Nebeapsikentęs tokio vietos požiūrio, įmonės vadovas net prabilo apie verslo perkėlimą į Turkiją.

– Ir kas gali paneigti, kad tokie veiksmai nesuplanuoti iš anksto? Per Tauragę tiesiant dujotiekį, buvo išpjauta tūkstančiai medžių, ir niekas dėl to nepiketavo, net ekologiškieji Žygaičiai, – apmaudžiai kalba S. Mičiulis.

S. Mičiulio teigimu, Tauragė iki šiol neturi nusistačiusi sanitarinių apsaugos zonų, o tai trukdo savo veiklą plėsti Tauragėje jau ne vienerius metus dirbantiems užsienio investuotojams. Tokia dilema kilo Švyturio gatvėje ilgus metus veikiančiai bendrovei „Tauragės medis“, kuri nuo 2001 metų Tauragėje investavo apie 14 milijonų litų ir pasišovė investuoti dar keturis. Už šias lėšas ketinama statyti naują sandėlį ir įdarbinti apie 20 žmonių. Tačiau koją Olandijos investuotojams kiša būtent tai, kad Tauragės pramonės rajonas iki šiol neturi sanitarinių apsaugos zonų. Šių darbų imtis turėtų Tauragės rajono savivaldybė.

– Aš suprantu, kad Tauragės visuomenės sveikatos centras laikosi iš aukščiau „nuleistų“ reikalavimų. Malonu, kad mums pagelbėjo Tauragės apskrities verslininkų asociacija, labai tikiuosi, kad susitarti pagaliau pavyks ir galėsime, kaip planuojame, plėstis, – „Tauragės žinioms“ sakė „Tauragės medžio“ direktorius Audrius Šimkevičius.

Verslininkas patikino, kad pastaruoju metu Tauragės politikai nenusigręžia nuo investuotojų, bent jau išklauso jų problemas.

– Nėra labai blogai su Tauragės valdžia, dabar jau matome ženklus mūsų naudai, – sako A. Šimkevičius.

„Tauragės medis“ užsienio rinkai jau daugelį metų gamina ir tiekia grindų lentas, jos eksportuojamos į 35 pasaulio šalis. Įmonėje dirba 85 darbuotojai. Visi jie – tauragiškiai. A. Šimkevičius sako, kad ir krizės metu atlyginimai darbuotojams nebuvo mažinami, bendrovę gelbsti eksportas, o Tauragės žmonės į darbą žiūri atsakingai.

– Žinoma, gerą darbo kokybę lemia ir darbdavio, ir gamybos vadovo, ir vietos valdžios požiūris, – įsitikinęs verslininkas.

„Aš pats pirmas buvau susitikęs“

Pirmadienį savivaldybės Tarybos komitetų posėdžio metu į viešumą eilinį kartą iškilus investicijų problemai, Tauragės rajono savivaldybės meras Pranas Petrošius su S. Mičiuliu nei į prisiminimus, nei į diskusijas nesileido. TAVA pirmininkui priminus, kad Tauragėje jau seniai galėjo klestėti didžiulis pramogų parkas, meras buvo linkęs šią idėją laikyti utopiška.

– Ką jūs čia kalbat. Aš pats pirmas buvau susitikęs su tais danais ir jų siūlymą iškart atmečiau, – P. Petrošiaus teigimu, danai tuomet pareikalavo prie projekto prisidėti 5 mln. litų, o tokių pinigų savivaldybė neturėjusi.

Nuotrauka
darbas
Įkelta:
2022-06-24
Tauragiškiai – verslūs žmonės. Taip drąsiai galima sakyti pažvelgus į Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) pateiktus duomenis apie tai, kiek Tauragės rajono gyventojų turi verslo liudijimų ir kokia veikla pagal juos užsiima. Tauragės rajono savivaldybė prieš kurį laiką jau patvirtino ir naują fiksuotų mokesčių sąrašą verslo liudijimus kitais metais planuojantiems įsigyti žmonėms. 
Nuotrauka
kaire lina
Įkelta:
2022-06-11
12 metų vizažiste dirbanti Lina Kairė prieš pusę metų įkūrė savo makiažo studiją ir  pavadino ją „LK makiažo akademija“. Trijų vaikų mama įgijo teisės bakalaurą, dirbo prokuratūroje ir vis tiek nusprendė grįžti prie savo jaunystės svajonės – darbo grožio srityje. Dabar ji savo žiniomis dalijasi su kitais.
Nuotrauka
sumustiniu baras
Įkelta:
2022-06-08
Jaunimo pamėgtas Sumuštinių baras Spaustuvės g. jau užvėrė duris. Tiesa, nusiminti neverta – jis uždaromas ne visam laikui. Netrukus jis vėl pakvies lankytojus, tik jau kitoje vietoje. 
Nuotrauka
jovaru
Įkelta:
2022-06-04
Pukelių šeima darbuojasi šiltnamiuose Jovaruose. Šios veiklos pradininkai buvo tėvai Regina ir Petras Pukeliai, vėliau prisijungė ir sūnus Marius su žmona Daiva. Vienu metu surinkti visą šeimą sunku: vienas veža gėles ir daigus žmonėms į namus, kitas priima klientus vietoje, dar kitas rūpinasi gėlėmis. 
Nuotrauka
metalas
Įkelta:
2022-05-27
Už automobilį – 200 eurų, už aliuminį ratlankį – 10–12 eurai, už ketaus vonią – 15–30 eurų –  maždaug tiek metalo supirktuvės šiuo metu moka gyventojams už jų atvežtus daiktus. Metalų kainos, šį pavasarį rekordiškai augusios, dabar jau grįžta į normalias vėžes. Vis dėlto metalų kainoms pradėjus kristi supirkėjai nuostolių neskaičiuoja – tokios įvykių eigos jie tikėjosi. 
Nuotrauka
pienas
Įkelta:
2022-05-22
31-erių Gaudas Giedraitis  su šeima gyvena kaimyniniame Jurbarko rajone, Vadžgiryje, tačiau jo gaminamo avižų gėrimas jau ragavo dažnas tauragiškis. Jaunasis verslininkas pats stebisi, kaip sparčiai populiarėja jo su žmona Milda gaminamas produktas. Nors kelias iki galutinio produkto – tokio, kurį žmonės skanauja, giria ir stebisi jo nauda, –  buvo ilgas ir akmenuotas. Kaip sakoma, per kančias – į žvaigždes... Žinoma, iki žvaigždžių dar toli, tačiau dabar, nors dirbti tenka labai sunkiai, Gaudas jaučiasi esąs savo vietoje.  
Nuotrauka
tava
Įkelta:
2022-05-17
Kartais net ir neoficialūs renginiai turi oficialumo, kai sakomos sveikinimo kalbos, teikiami apdovanojimai, pagerbiami nusipelniusieji. Toks beveik oficialus renginys vyko ir praėjusį penktadienį – į šventę Liberty Beach Wake Park rinkosi Tauragės apskrities verslininkų asociacijos nariai: pagerbti sukaktuvininkų, pasveikinti geriausių ir pabendrauti neoficialioje aplinkoje, skambant kauniečių grupės „DixXband“ grojamai muzikai.
Nuotrauka
pinu
Įkelta:
2022-05-11
Tauragiškė Indrė Čistiakova pinti makramė technika pradėjo prieš ketverius metus. O jos įkurta studija „PinuPinu“ greit švęs pirmąjį gimtadienį. Pasak Indrės, studija yra jos kūrybos namai. Pradėdama organizuoti edukacijas moteris jautė pagiežą iš jau pinančiųjų, kad moko, kad atsiras konkurentų. I. Čistiakova iš viso makramė technikos mokė jau 170 žmonių, bet iš jų pynimu toliau užsiėmė vos 7 asmenys, tad ji konkurencijos nebijo, sako, jog sveika konkurencija yra naudinga kiekvienam verslui.
Nuotrauka
benetai
Įkelta:
2022-05-07
Prieš kelerius metus į Šikšnių kaimą nusprendusi atsikraustyti jauna Benėtų šeima sugalvojo, kad nemažas plotas laisvos žemės prie namo gali būti panaudotas prasmingiau, tad planavo išsikasti tvenkinį, tačiau planus sujaukė paragautos nuostabaus skonio šilauogės. Nors prieš 4 metus šeima dar gyveno mažo stebuklėlio Elijaus laukimu, nusprendė neatidėlioti ir pradėti auginti šilauoges. Apie rūpesčius ir džiaugsmus įgyvendinant sumanymą papasakojo Ligita.  
Nuotrauka
verslas
Įkelta:
2022-04-14
Savivaldybė kviečia pasinaudoti Tauragės rajono savivaldybės teikiamomis finansavimo galimybėmis. Pastarajame tarybos posėdyje rajono politikai atnaujino smulkaus ir vidutinio verslo subjektų rėmimo programos tvarkos aprašą. Pasinaudoti teikiama parama dabar bus dar paprasčiau. 
Nuotrauka
kavine
Įkelta:
2022-04-13
Miesto viešojo maitinimo sferoje – šiokios tokios permainos: Bažnyčių gatvėje jau porą mėnesių užsukti kviečia nauja kavinukė „Coffeine“, anksčiau populiari buvusi „Vero cafe“ užvėrė duris, o viešbutyje įsikūrusi kepyklėlė, kurioje irgi galima buvo išgerti kavos, keičia savininkus. 
Nuotrauka
Autorės nuotraukos
Įkelta:
2022-04-10
Aukštupių kaime gyvenantys Vitalija ir Saulius Steponaičiai darbuojasi augalų versle nuo pat jaunystės. Klientų jiems tikrai netrūksta – jų atvyksta iš visos Lietuvos. Šeima atvirauja, kad po gaisro sudegus šiltnamiui jau planavo nuleisti rankas ir viską mesti. Vis dėlto viską atstatę dirba toliau.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2022-03-27
​​​​​​​Dar nėra nė metų, kai prie didžiosios „Maximos“ duris atvėrė specializuota mėsos parduotuvėlė „Bekonas“. Per tą laiką apyvarta augo ne procentais, bet kartais, gerokai išsiplėtė asortimentas. O svarbiausia – ją įkūręs verslininkas Vilius Stumbra atidarė dar keletą tokių parduotuvių kituose miestuose, be to, baigia įrengti cechą, kuriame bus marinuojama mėsa.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2022-03-27
Lietuviai myli savo namus ir gamtą. Visi nori gyventi kuo gražesnėje aplinkoje, tačiau kad ji būtų graži, reikia įdėti daug darbo, aukoti savaitgalius. Nuvirtęs medis, plinkanti veja, ne vietoje augantis krūmas – tokių ir kitokių bėdų turi kone kiekvienas sodas, ir išspręsti jas dažnai – ne šeimininkų jėgoms, o ir aukoti visą laisvalaikį ne visiems norisi. Į pagalbą gali atskubėti Tauragėje įsikūrusi aplinkos tvarkymo įmonė „Skalvis“.
Nuotrauka
tava
Įkelta:
2022-03-05
Daugiau nei prieš du dešimtmečius Tauragėje įsikūrusi ir apskrities verslininkus vienijanti organizacija, kaip ir kasmet, savo narius sukvietė į ataskaitinį susirinkimą. Metinę ataskaitą pristatė prieš vienerius metus TAVA pirmininku tapęs UAB „Metta“ vadovas Marius Jucikas. Aptarti nuveikti darbai, projektai, problemos, pasidžiaugta pasiekimais.
Nuotrauka
sėklos
Įkelta:
2022-01-29
Sodininkai ir daržininkai jau nekantraudami laukia pavasario, o belaukdami neretai užsuka į sėklų parduotuves – pasmalsauti apie naujas sėklų rūšis ar priemones joms daiginti. Specializuotoje sėklų ir augalų parduotuvėje „Kad augtų ir žydėtų“, įsikūrusioje Šilalės gatvėje, juos pasitinkantis Vladas Alejevas patarimų negaili. Jis mielai pasidalino savo žiniomis ir su „Tauragės žinių“ skaitytojais.
Nuotrauka
nestle
Įkelta:
2022-01-28
Nuo šiol aukštos kokybės degalų galės įsipilti ir tauragiškiai – automatinių degalinių tinklas „Neste“ atidarė pirmąją degalinę Tauragėje. Vairuotojams patogioje vietoje, Dariaus ir Girėno gatvėje, įrengta degalinė veiks visą parą, joje bus galima ne tik įsipilti kokybiškų degalų, bet ir įsigyti priedo „AdBlue“ bei pasinaudoti automobilių stiklų ploviklio „EasyFill“ kolonėle.
Nuotrauka
biblioteka
Įkelta:
2022-01-28
Tauragės rajono savivaldybė nuosavybėn ruošiasi perimti turtą, kurio vertė – daugiau nei 147 tūkst. eurų. Šiuo metu jis patikėjimo teise valdomas Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos. Įvairūs projektoriai, kompiuteriai, kita įranga skirta Birutės Baltrušaitytės viešajai bibliotekai siekiant plėtoti viešosios interneto prieigos paslaugų teikimą.
Nuotrauka
pastas
Įkelta:
2022-01-20
„Sodra“ perskaičiavo ir sausį jau moka padidintas senatvės ir kitas socialinio draudimo pensijas. Šiais metais jos buvo apskaičiuotos pagal naują principą. Į namus jas pristatys paštininkai. Tačiau kaimo vietovėse dėl netikslių duomenų pensijų išdavimas kai kuriems gavėjams gali sutrikti.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2021-12-12
„Čigonas sutiktas kaip priklauso!“ – juokiasi Vilma, vadinanti save Čigono merga. Mat augalų interjerui, kaktusų ir sukulentų parduotuvė „Čigono daržas“, iki šiol veikusi tik internete, fizinę parduotuvę Tauragėje atidarė būtent tą dieną, kai Pilies aikštėje – beje, matomoje per parduotuvės langą, – iškilmingai įžiebta kalėdinė eglė.
Nuotrauka
a
Lietuvos pašto nuotrauka
Įkelta:
2021-11-17
Lietuvos paštas informuoja, kad dėl pandemijos avialinijų, kuriomis keliauja ir pašto siuntos, skrydžių skaičius vis dar neatsistatė į įprastą režimą ir į kai kurias šalis siuntos keliauja ilgiau. Tarp tokių šalių – Kanada, JAV, Naujoji Zelandija, Australija, Jungtinė Karalystė. Nors iki švenčių dar daugiau nei mėnuo, atsižvelgiant į situaciją, šventiniais siuntiniais į užsienį rekomenduojama pasirūpinti kuo anksčiau, o vėliausias laikas juos išsiųsti, kad gavėjus  jos pasiektų dar iki švenčių, yra paskutinės lapkričio dienos.
Nuotrauka
tralas
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2021-11-17
Sudarytas sąrašas šalių iš kurių Lietuva importuoja daugiausiai naudotų automobilių: pirmąsias vietas dalinasi Vokietija, JAV, Belgija, Nyderlandai ir Danija. „carVertical“ atliko tyrimą, kurio metu buvo siekiama išsiaiškinti, iš kokių šalių naudoti automobiliai atvyksta į Lietuvą.  
Nuotrauka
Onija
Įkelta:
2021-11-12
Ar yra tekę atsidurti tokioje situacijoje, kai prireikus supakuoti dovaną tenka nueiti ir nubėgti net į keletą parduotuvių norint rasti reikiamų priemonių: vienoje pavyko rasti tinkamą maišelį, kitoje – juostelę, trečioje – šilkinio popieriaus ar popieriaus drožlių? Man teko. Kaip teko ir nusivilti, kad šilkinio popieriaus atspalvis visiškai netiko prie maišelio spalvos, bet pasirinkimo neturėjau, nes prekių nei palyginti, nei suderinti galimybių nebuvo. Džiaugiausi bent tuo, kad turiu fantazijos ir dovaną supakavau laiku.