Muitinės vaidmuo kovojant su neteisėta prekyba
Įkelta:
2023-12-01
Nuotrauka
muitine

Apie muitinę daugelis žmonių žino tikrai nepakankamai. Visgi, tarptautinių siuntų patikrinimas yra labai svarbus procesas, norint apsaugoti tiek aplinką, tiek pačius Lietuvos gyventojus. Šioje srityje muitinė atlieka išties didelį vaidmenį. Taigi – ką žinoti svarbiausia? Koks yra muitinės vaidmuo kovojant su neteisėta prekyba?

Muitinės vaidmuo Lietuvoje

Muitinės vaidmuo kovojant su neteisėta prekyba yra tikrai labai svarbus. Didžiausias jų indėlis pasireiškia būtent tarptautiniuose santykiuose. Iš esmės, muitinė užtikrina sąžiningą ir sklandžią prekybą tarp Lietuvos bei užsienio valstybių. Pagrindiniais jos tikslais reikėtų įvardinti Europos Sąjungos ir mūsų šalies finansinių interesų, rinkos bei visuomenės apsaugą. Muitinė stengiasi sudaryti palankias sąlygas teisėtam verslui ir skatinti atvirą prekybą. Ši atlieka išties svarbų vaidmenį, mėgindama kovoti su klastotėmis bei piratavimu, stiprindama konkurencingumą, užtikrindama teisingą muitų ir mokesčių mokėjimą. Be to, muitinė atlieka rizikos vertinimą bei stengiasi atskleisti finansines apgaules ir nusikalstamą veiklą. Svarbu paminėti, jog ši taip pat saugo Lietuvos piliečius bei aplinką nuo visų rūšių pavojingų prekių.

Muitinės formalumai

Muitinės formalumai yra apipinti nemenka mitų gausa. Daugelis žmonių mano, jog visos siuntų patikrinimo ir išmuitinimo procedūros vyksta itin ilgai. Kita vertus, svarbu paminėti, kad tinkamas siuntinių pakavimas bei reikalingų dokumentų pateikimas gali sutrumpinti šį procesą. Pačios muitinės mokesčiai priklauso nuo to, su kuria šalimi yra vykdoma prekyba. Europos Sąjungos viduje už tai mokėti nereikės. Nuo 1968 metų ES supaprastėjo prekyba tarp jai priklausančių valstybių. Visų šalių muitinės pradėjo veikti kaip viena didelė organizacija. Kai 2004 metais Lietuva prisijungė prie Europos Sąjungos, prekyba taip pat tapo kur kas paprastesnė. Tuo tarpu, kitų siuntų mokestis priklauso nuo jų vertės, svorio, turinio ir gavėjo šalyje galiojančių įstatymų. 

Visgi, prekėms, įsigyjamoms iš trečiųjų šalių, įprastai yra taikomi papildomi mokesčiai. Dažniausiais pasirinkimais Lietuvoje išlieka Kinija, Didžioji Britanija arba Jungtinės Amerikos Valstijos. Kokie mokesčiai gali būti taikomi tokiu atveju? Dažniausiai – tai PVM (importo pridėtinės vertės mokestis), akcizas (tik tais atvejais, kai siunčiamos prekės yra apmokestinamos akcizais, pavyzdžiui, kvepalai) ir importo muito mokestis. Pastarasis taikomas visoms siuntoms, kurių vertė viršija 150 eurų. Tuo tarpu, standartinis PVM tarifas yra 21%. Kita vertus, kai kuriais atvejais gali būti taikomas lengvatinis pridėtinės vertės mokesčio tarifas. Pavyzdžiui, knygų ir įvairių informacinių leidinių PVM siekia 9%. Tuo tarpu, vaistams taikomas tarifas gali būti vos 5%. 

Muitinės procedūros

Muitinė atlieka lemiamą vaidmenį tarptautinėje prekyboje. Ji pagreitina tarpuskaitos procesus ir įgyvendina veiksmingą kontrolę, kuri užtikrina nacionalinių įstatymų laikymąsi bei visuomenės apsaugą. Tai, kaip efektyviai veikia muitinės procedūros daro didelę įtaką tarptautinės prekybos augimui ir konkurencingumui. Kaip jos yra taikomos? Muitinės procedūros parenkamos atsižvelgiant į tai, kodėl prekės yra importuojamos ar eksportuojamos. Europos Sąjungos kodeksas nustato tris pagrindines šio proceso grupes – laisvą apyvartą, specialiąsias procedūras bei prekių išvežimą iš ES muitų teritorijos. 

Kova su neteisėta prekyba

Muitinė nuolat kovoja su neteisėta prekyba ir organizuotu nusikalstamumu. Viena iš esminių jos funkcijų išlieka kontrabandos užkardymas. Tai – tabako gaminiai, alkoholis, narkotinės bei psichotropinės medžiagos ir naftos produktai. Siekiant nustatyti galimus pažeidimus, tačiau netrukdyti teisėtiems prekių gabenimams, muitinėje veikia rizikos valdymo sistema. Informacija apie riziką yra gaunama iš ES valstybių narių muitinių, OLAF (European Anti-Fraud Office), VMI ir panašių kanalų.

Užs. Nr. 132

Nuotrauka
Policija
Įkelta:
2024-04-08
Policijos pareigūnai nuo 2024 m. balandžio4 d. iki 6 d. vykdė prevencinę priemonę vairuotojų veiklos, nesusijusios su vairavimu (naudojimasis mobiliojo ryšio priemonėmis vairuojant, kai neturima laisvų rankų įrangos), privalomų saugos priemonių (saugos diržų, saugos šalmų, vaikams skirtų specialių sėdynių (prisegimo sistemų) naudojimo kontrolę.
Nuotrauka
policija
Policijos nuotraukos
Įkelta:
2024-03-28
Kiekvienų metų pavasarį Lietuvos policijos įstaigos organizuoja atvirų durų dienas. Šio renginio tikslas – supažindinti abiturientus su policijos pareigūno profesija bei informuoti apie studijų, mokymosi ir karjeros galimybes.
Nuotrauka
narkotikai
Lietuvos policijos nuotrauka
Įkelta:
2024-03-23
Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato pareigūnams įkliuvo narkotinių medžiagų platintojas ir pirkėjas. Kratų metu, jų namuose, rastos ir paimtos įvairios narkotinės bei psichotropinės medžiagos, įranga ir priemonės joms fasuoti, grynieji pinigai, galimai gauti iš nusikalstamos veikos.
Nuotrauka
teismas
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2024-03-18
Tauragės apylinkės teismas priėmė sprendimą, kuriuo įpareigojo buto savininkę įsileisti rangovą ir užbaigti daugiabučio namo modernizacijos darbus, o buto savininkei nevykdant įpareigojimo, leido rangovui patekti į būtą be jos leidimo bei atlikti buto langų pakeitimo, buto šildymo sistemos vamzdynų, radiatorių, vandentiekio ir kitus bendro naudojimo objektų modernizacijos darbus.  
Nuotrauka
auto
Lietuvos policijos nuotraukos
Įkelta:
2024-03-18
Policijos pareigūnai  kovo11-17 d. vykdė prevencinę priemonę vairuotojų veiklos, nesusijusios su vairavimu (naudojimasis mobiliojo ryšio priemonėmis vairuojant, kai neturima laisvų rankų įrangos), privalomų saugos priemonių (saugos diržų, saugos šalmų, vaikams skirtų specialių sėdynių (prisegimo sistemų) naudojimo kontrolę.
Nuotrauka
cigaretės
Lietuvos policijos nuotraukos
Įkelta:
2024-03-16
Kovo 13 d. Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kriminalinės policijos ekonominių nusikaltimų tyrimo skyriaus pareigūnai, turėdami informacijos, kad vyras, gimęs 1976 m., sodyboje, Šilutės r., Žemaičių Naumiestyje, laiko akcizais apmokestinamas prekes ir jomis disponuoja, atliko kratą.
Nuotrauka
policija
Tauragės apskrities policijos nuotrauka
Įkelta:
2024-03-13
Policijos pareigūnai nuo 2024 m. kovo 4 d. iki 6 d. vykdė prevencinę priemonę pavojingo ir chuliganiško vairavimo, manevravimo, lenkimo, kur tai draudžiama daryti, važiavimo per sankryžas, šviesoforo signalų paisymo kontrolę, kurios metu nustatė 16 pažeidimų (Tauragė – 8, Šilalė – 2, Šilutė - 6). Pažeidėjams surašyti administracinio nusižengimo protokolai pagal Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso 420 str.
Nuotrauka
mantija
Įkelta:
2024-03-08
Generalinės prokuratūros Viešojo intereso gynimo skyriaus prokurorai kreipėsi į Tauragės apylinkės teismą su civiliniais ieškiniais dėl daugiau negu 33 tūkst. eurų, kaip nepagrįstai išmokėtų Šilutės rajono tarybos nariams Steponui Kazlauskui ir Algirdui Gečui, grąžinimo į Šilutės rajono savivaldybės biudžetą. Taip pat šią savaitę dėl galimai aplaidaus finansinės apskaitos tvarkymo ir organizavimo bei piktnaudžiavimo pareikšti įtarimai Pagėgių savivaldybės tarybos nariui Remigijui Špečkauskui.
Nuotrauka
policija
Įkelta:
2024-03-07
2024 m. kovo 3 d. apie 9.30 val. iš namų, Tauragėje, K. Donelaičio g., baltos spalvos automobiliu ,,Peugeot 307“ išvyko Algirdas Dienas, gimęs 1986 m. ir iki šiol negrįžo.
Nuotrauka
mergaite
Įkelta:
2024-03-01
Šiandien, 2024 m. kovo 1 d., apie 9.00 val. iš namų, Šilutės r., Kukorų k., išėjo ir negrįžo 14- metė Emilija Kolberkytė.
Nuotrauka
sukciai
Įkelta:
2024-02-23
Vyriausioji rinkimų komisija rinkėjams nesiuntinėja SMS žinučių su nuorodomis ir kvietimu pasirašyti už Prezidento rinkimuose kandidatuojančius asmenis.
Nuotrauka
sukciai
Įkelta:
2024-02-22
Įspėjame gyventojus apie sukčių platinamas apgaulingas SMS žinutes. Jose teismo vardu prisidengę sukčiai praneša, esą žinutę gavusiam asmeniui reikia atvykti į konkretų teismą, o detalesnės informacijos siūloma ieškoti paspaudus žinutėje esančią aktyvią nuorodą. Žinutės turinys priverčia sunerimti ir spausti nuorodą, kuri nuveda į sukčių naudojamą netikrą interneto svetainę. Dažniausiai pagrindinis sukčių tikslas – išvilioti asmens duomenis ar gauti informaciją, susijusią su Jūsų internetine bankininkyste.
Nuotrauka
dinges
Įkelta:
2024-02-19
Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato pareigūnai ieško į užsienį dirbti išvykusio ir be žinios dingusio Vaido Sitniko, gimusio 1993 m.
Nuotrauka
policija
Įkelta:
2024-02-14
Chuliganiškas vairavimas yra Kelių eismo taisyklių pažeidimas už kurį transporto priemonės vairuotojui gresia ne tik piniginė bauda, bet ir teisių atėmimas. Vienas iš dažniausiai daromų vairuotojų pažeidimų yra kai išvažiuojama į priešpriešinę eismo juostą ir nesilaikoma Kelių eismo taisyklių nustatytos lenkimo tvarkos.
Nuotrauka
policija
Įkelta:
2024-02-13
2024 m. sausio – vasario mėn. Šilutės rajone, Žemaičių Naumiesčio ir Katyčių seniūnijose, iš statybvietėse dirbusių ekskavatorių bei sunkvežimių, išlaužus kuro bakų spynas buvo pavogtas didelis kiekis dyzelinio kuro. Pasigesta ir įvairių statybos įrankių.
Nuotrauka
narkotikai
Įkelta:
2024-02-08
Policijos pareigūnai turėdami išankstinės informacijos, kad vyras, gimęs 1975 m., namuose, Tauragės r., Skaudvilės miestelyje, galimai laiko narkotines medžiagas, atliko patikrinimą.