Atsargiai: vasarą padaugėja su kelionėmis susijusių sukčiavimo atvejų
Įkelta:
2023-08-12
Nuotrauka
nuotrauka
Aprašymas

Linas Sadeckas

Finansiniai sukčiai neatostogauja – vasarą pasigirsta daugiau signalų, kad dėl jų apgaulės nukentėjo atostogas planuojantys ir keliaujantys žmonės. Sukčiai neleidžia atsikvėpti – nuolat kuria naujas istorijas ir ieško išsiblaškiusių, neatidžių žmonių, kurie nepaiso perspėjimų tikrinti informaciją ir neatskleisti niekam savo asmeninių duomenų. Todėl jei norite nesusigadinti atostogų, nepraraskite budrumo net ir vasarą.

Nepažįstamo numerio skambučiai iš užsienio

Lietuvos bankų asociacijos duomenimis, antrąjį šių metų ketvirtį Lietuvos gyventojai dėl įvairių sukčių apgaulių prarado 2,5 mln. eurų. Anot „Luminor“ banko Sukčiavimo rizikos valdymo skyriaus vadovo Lino Sadecko, vis daugiau žmonių pakimba ant sukčių kabliuko vasarą, kai žmonės daugiau keliauja ir ilsisi.

„Paprastai skambutis iš nepažįstamo telefono numerio priverčia suklusti. Tačiau ruošiantis kelionei ar jau keliaujant nepažįstami telefono numeriai iš pirmo žvilgsnio gali ir nesukelti įtarimo – juk laukiama skambučių dėl užsakyto automobilio, nakvynės vietos, skrydžio bilietų ir pan. Tokią situaciją, kai sumažėja budrumas, puikiai išnaudoja finansiniai sukčiai“, – sako „Luminor“ banko ekspertas.  

Jau ne vienerius metus labai paplitusi sukčiavimo schema yra apgaulingi telefoniniai skambučiai. Paprastai skambinama iš užsienyje registruotų telefono numerių, o perskambinus žmogus apmokestinamas ypatingai dideliais ryšio mokesčiais.

Saugumo specialistai pataria nepamiršti ir dar vienos svarbios taisyklės – normalus paslaugų teikėjas niekada telefonu neprašo kliento banko kortelės duomenų ar prieigos prie jo banko sąskaitos. Jei sulaukėte tokio prašymo – greičiausiai susidūrėte su sukčiais.

Sukčiai nuolat kuria naujas istorijas

„Žmonės sulaukia nemenko spaudimo – paprastai įvardijama problema, reikalaujama greitai apsispręsti ir dėl kokių nors priežasčių prireikia prisijungimo prie elektroninės bankininkystės bei papildomo patvirtinimo ar mokėjimo kortelės duomenų atskleidimo. Tai neva yra būdas išspręsti kilusias problemas dėl poilsio vietos, automobilio nuomos, pasikeitusių atostogų detalių. Tokiu atveju, akivaizdu, kad susidūrėte su nusikaltėliais, todėl geriausia nutraukti bendravimą, kol dar nepatyrėte skaudžių pasekmių“, – pataria L. Sadeckas.  

Nukentėję klientai praneša, jog skambinantys sukčiai pasakodavo, kad neva pažįstami asmenys davę jų kontaktinį telefono numerį ir siūlydavo atostogų paketus už žemesnę kainą nei tuo metu buvo siūloma rinkoje, o pervedus lėšas – dingdavo. Anot sukčiavimo prevencijos specialisto, nėra ypatingų kriterijų, kaip sukčiai atsirenka galimas aukas. Dažnai jie bando laimę skambindami visiems iš eilės – jei iš tūkstančio skambučių „rezultatyvūs“ būna bent keli, jau labai pasisekė.

„Stebuklingas“ pasiūlymas ar apgaulė?

Įsisiūbavus atostogų sezonui, sukčiai gyventojus ne tik apipila apgaulingais skambučiais – jie taip pat kuria interneto svetaines, kurios labai panašios į žinomų kelionių agentūrų ar didelių oro linijų bendrovių. Taip pat populiaru kurti apgaulingus skelbimus internete, siūlančius patalpas poilsiui. Pasitaiko atvejų, kuomet nuotraukos yra „pasiskolinamos“ iš užsienyje nuomojamų butų ar namų ir publikuojamos kaip siūlomos Lietuvoje. Pervedus avansą ar visą sumą už nakvynes, nuomotojais prisistatantys asmenys dingsta.

„Čia galioja sena gera taisyklė – jei kažkoks pasiūlymas atrodo pernelyg gerai, kad būtų tiesa, greičiausiai tai ir nėra tiesa“, – sako L. Sadeckas. Anot jo, radus nežinomą kelionių svetainę su puikiais pasiūlymais, tikrai verta paieškoti jos pavadinimo „Google“ ar kitoje paieškos sistemoje ir sužinoti, kas apie ją buvo parašyta anksčiau. Čia geras pagalbininkas gali būti ir kelionėms skirta interneto svetainė „Tripadvisor“, kur keliautojai vieni su kitais dalijasi kelionių patirtimis.

Rekomenduoja tikrinti įvairiais būdais

Taip pat vertėtų pasitikrinti, koks „dosnaus“ kelionių paslaugų teikėjo nuomojamo turto adresas. Pasinaudojus „Google Street View“ galima pasitikrinti, kas iš tikrųjų yra nurodytu adresu.

„Jeigu atlikus tokius žingsnius vis tiek nesate užtikrinti, ar tai yra realiai egzistuojantis nuomos objektas ar kelionių agentūros biuras, tuomet verta pagalvoti apie geriau žinomo ir patikimesnio partnerio atostogų planavimui pasirinkimą“, – sako „Luminor“ saugumo ekspertas.

Daugiau apie populiariausius sukčiavimo būdus sužinoti ir rasti patarimų, kaip nuo jų apsisaugoti, galima „Luminor“ banko interneto svetainėje Sukčiavimo prevencija | Luminor.

Nuotrauka
teismas
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
prieš 15 valandų
2023 m. birželio 29 d. priimtas Lietuvos Respublikos apylinkių teismų įsteigimo ir jų veiklos teritorijų nustatymo įstatymo Nr. I-2375 pakeitimo įstatymas Nr. XIV-2136 (toliau – Pakeitimo įstatymas), kuriuo nuo 2024 m. liepos 1 d. keičiamos apylinkių teismų (išskyrus Vilniaus miesto apylinkės teismą, Telšių apylinkės teismą ir Plungės apylinkės teismą) struktūros ir jų veiklos teritorijos.
Nuotrauka
policija
Įkelta:
2024-05-31
Gegužės 28 d. apie 11.50 val. Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato Reagavimo skyriaus pareigūnai patruliuodami Tauragėje, Gedimino g., sustabdė automobilį ,,MB“ dėl KET 196 p. pažeidimo (asmuo vairavo automobilį neprisisegęs saugos diržo).
Nuotrauka
kontra
Lietuvos policijos nuotraukos
Įkelta:
2024-05-29
Kaip informuoja Tauragės apskrities policija, penktadienį, gegužės 24 d., apie 18.05 val. Šilalės rajone, ties Prienų kaime, kelyje Vilnius–Kaunas-Klaipėda, patruliuodami Lietuvos kelių policijos tarnybos pareigūnai patikrinimui sustabdė automobilį „Toyota Avensis“, kurį vairavo vilnietis, gimęs 1981 m.
Nuotrauka
teis
Nuotraukos autorius – Augustas Didžgalvis
Įkelta:
2024-05-22
Praėjusiais metais pirmosios instancijos teismuose buvo išnagrinėta daugiau nei 500 bylų dėl teisinių darbo santykių (dėl darbo užmokesčio, darbo sutarties pasibaigimo bei nutraukimo ir kt.). Netrūko ir bylų, susijusių su darbuotojais iš užsienio valstybių. Kokiomis sąlygomis darbdavys privalo įdarbinti asmenį iš užsienio, ar darbo sutartys su užsieniečiais kuo nors skiriasi, ką darbuotojui reikėtų žinoti bandant apginti savo teises? Į visus šiuos klausimus atsakė Vilniaus miesto apylinkės teismo teisėjas Romualdas Gylys.
Nuotrauka
ligonine
Įkelta:
2024-05-21
Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) bendradarbiaudama su Jaunųjų gydytojų asociacija (JGA) vykdo socialinę kampaniją „Duoti ar neduoti?“. Kampanijos tikslas – skatinti dialogą tarp medikų ir pacientų, atkreipiant dėmesį į skaidrumo svarbą medicinos sektoriuje ir kyšių sukeliamas neigiamas emocijas. Visus metus įvairiose šalies ligoninėse medikai ir pacientai bus kviečiami ne tik išvysti stendą, kuriuo siekiama atskleisti smulkiosios korupcijos gydymo įstaigose žalą, bet ir išreikšti savo nuomonę, kaip elgtis, kai susiduriama su kyšio provokavimu ar siūlymu. Šiuo metu stendą galima pamatyti Tauragės ligoninėje.
Nuotrauka
savivaldybe
Įkelta:
2024-05-09
Prokuratūra praėjusią savaitę teismui pateikė keturis civilinius ieškinius, kuriais prašoma Mažeikių rajono savivaldybei iš tarybos nario Lauryno Jonausko, Radviliškio rajono savivaldybei iš tarybos nario Gabrieliaus Verdingo, Tauragės rajono savivaldybei iš tarybos nario Dariaus Petrošiaus bei Kretingos rajono savivaldybei iš tarybos narės Jolitos Vaickienės priteisti bendrai daugiau nei 42 tūkst. eurų.
Nuotrauka
sukčiai
Įkelta:
2024-05-06
Įspėjame gyventojus apie sukčių platinamas apgaulingas SMS žinutes. Jose teismo vardu prisidengę sukčiai praneša, esą žinutę gavusiam asmeniui reikia atvykti į konkretų teismą, o detalesnės informacijos siūloma ieškoti paspaudus žinutėje esančią aktyvią nuorodą. Žinutės turinys priverčia sunerimti ir spausti nuorodą, kuri nuveda į sukčių naudojamą netikrą interneto svetainę. Dažniausiai pagrindinis sukčių tikslas – išvilioti asmens duomenis ar gauti informaciją, susijusią su Jūsų internetine bankininkyste.
Nuotrauka
Policija
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2024-05-06
Kaip pranešama policijos suvestinėje mamos diena nepraėjo be smurto, Šilutės rajone  nevaldomas tapo oro balionas bei apgadintas automobilis.
Nuotrauka
Asociatyvi nuotrauka
Asociatyvi nuotrauka
Įkelta:
2024-04-29
Klaipėdos apygardos prokuratūros Viešojo intereso gynimo skyriaus prokurorai šią ir praėjusią savaitę teismui pateikė du civilinius ieškinius, kuriais prašoma Tauragės rajono savivaldybei iš tarybos nario Kęstučio Balašaičio bei Kretingos rajono savivaldybei iš tarybos nario Vytauto Ročio priteisti bendrai daugiau nei 26 tūkst. eurų.
Nuotrauka
teismas
Tauragės apylinkės teismo nuotrauka
Įkelta:
2024-04-26
Vakar, Tauragės apylinkės teismo kolektyvas atsisveikino su kadenciją baigusiu teisėju Egidijumi Mockaičiu. Šias garbingas pareigas teisėjas ėjo 15 metų, iš kurių paskutinius penkerius metus ėjo Tauragės apylinkės teismo pirmininko pareigas.
Nuotrauka
Dingo
Įkelta:
2024-04-26
2024 m. balandžio 22 d. apie 16.00 val. iš namų, Tauragėje, išėjo ir negrįžo Jurgita Šnaraitė, gim. 1984 m.
Nuotrauka
Dingo
Įkelta:
2024-04-18
Balandžio 13 d. iš namų, Šilutėje, išėjo 22 metų Mantas Margelis ir iki šiol negrįžo. Vaikinas liekno kūno sudėjimo, apie 175 cm ūgio, šviesių trumpų plaukų, vilkėjo pilkos spalvos sportines kelnes ir džemperį, avėjo juodos spalvos sportinius batus.
Nuotrauka
Policija
Įkelta:
2024-04-08
Policijos pareigūnai nuo 2024 m. balandžio4 d. iki 6 d. vykdė prevencinę priemonę vairuotojų veiklos, nesusijusios su vairavimu (naudojimasis mobiliojo ryšio priemonėmis vairuojant, kai neturima laisvų rankų įrangos), privalomų saugos priemonių (saugos diržų, saugos šalmų, vaikams skirtų specialių sėdynių (prisegimo sistemų) naudojimo kontrolę.
Nuotrauka
policija
Policijos nuotraukos
Įkelta:
2024-03-28
Kiekvienų metų pavasarį Lietuvos policijos įstaigos organizuoja atvirų durų dienas. Šio renginio tikslas – supažindinti abiturientus su policijos pareigūno profesija bei informuoti apie studijų, mokymosi ir karjeros galimybes.
Nuotrauka
narkotikai
Lietuvos policijos nuotrauka
Įkelta:
2024-03-23
Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato pareigūnams įkliuvo narkotinių medžiagų platintojas ir pirkėjas. Kratų metu, jų namuose, rastos ir paimtos įvairios narkotinės bei psichotropinės medžiagos, įranga ir priemonės joms fasuoti, grynieji pinigai, galimai gauti iš nusikalstamos veikos.
Nuotrauka
teismas
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2024-03-18
Tauragės apylinkės teismas priėmė sprendimą, kuriuo įpareigojo buto savininkę įsileisti rangovą ir užbaigti daugiabučio namo modernizacijos darbus, o buto savininkei nevykdant įpareigojimo, leido rangovui patekti į būtą be jos leidimo bei atlikti buto langų pakeitimo, buto šildymo sistemos vamzdynų, radiatorių, vandentiekio ir kitus bendro naudojimo objektų modernizacijos darbus.  
Nuotrauka
auto
Lietuvos policijos nuotraukos
Įkelta:
2024-03-18
Policijos pareigūnai  kovo11-17 d. vykdė prevencinę priemonę vairuotojų veiklos, nesusijusios su vairavimu (naudojimasis mobiliojo ryšio priemonėmis vairuojant, kai neturima laisvų rankų įrangos), privalomų saugos priemonių (saugos diržų, saugos šalmų, vaikams skirtų specialių sėdynių (prisegimo sistemų) naudojimo kontrolę.
Nuotrauka
cigaretės
Lietuvos policijos nuotraukos
Įkelta:
2024-03-16
Kovo 13 d. Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kriminalinės policijos ekonominių nusikaltimų tyrimo skyriaus pareigūnai, turėdami informacijos, kad vyras, gimęs 1976 m., sodyboje, Šilutės r., Žemaičių Naumiestyje, laiko akcizais apmokestinamas prekes ir jomis disponuoja, atliko kratą.