Atversta pirmoji galimai neteisėto praturtėjimo byla
Įkelta:
2013-03-05
Nuotrauka
Aprašymas
Šis Protusevičių šeimos namas įtarimų sukėlė Mokesčių inspekcijai. Google maps nuotrauka
,
Nuotrauka
Aprašymas
Į teismo posėdį dėl galimo neteisėto praturtėjimo iškviesti liudytojai vos tilpo salėje. Daivos Sitnikienės nuotrauka

Daiva SITNIKIENĖ

[email protected]

Nuo 2010 metų, kai neteisėtas praturtėjimas Prezidentei inicijavus Baudžiamojo kodekso pataisas imtas laikyti nusikaltimu, Tauragės rajono apylinkės teismą iš Klaipėdos apygardos prokuratūros pasiekė pirmoji tokio pobūdžio byla. Neteisėtu praturtėjimu kaltinama 64-erių tauragiškė Ieva Protusevičienė. Ikiteisminis tyrimas buvo pradėtas, kai Mokesčių inspekcijos akiratin pateko maždaug prieš šešerius metus A. Kundroto gatvėje išdygęs Protusevičių šeimos namas. Teismas aiškinasi, kuriai – jaunajai ar vyresniajai šeimos kartai priklauso šis pastatas ir iš kur buvo gautos lėšos jo statybai.

Pusė milijono litų nepagrįsta

Teismo posėdyje dalyvavęs Klaipėdos apygardos prokuroras Linas Kiaurakis skelbė, kad Ievai Protusevičienei priklausančio namo vertė – apie 574 tūkstančius litų, beveik už pusę milijono litų vertės turto nepagrįsta.

Kaltinamoji kaltės nepripažįsta ir su tokiu kaltinimu nesutinka. I. Protusevičienės advokatė teismo paprašė nustatyti, kokios buvo tikros sąnaudos statant namą.

Į teismo posėdį atvyko vienuolika liudytojų – Protusevičių giminaičių, taip pat su sklypo įsigijimu ir namo įrengimu susijusių asmenų. Dar keturi liudytojai bus priversti atvykti ir apklausti į kitą teismo posėdį.

Skolino be palūkanų

Tauragiškė Ieva Protusevičienė su vyru gyvena Laisvės gatvėje, nuosavame name. Netoli šio namo, A. Kundroto gatvėje, stovi kitas šios šeimos namas. Į teismo posėdį atvykęs Vidmantas Protusevičius ir jo žmona tikino, kad namas nėra jų nuosavybė. Esą V. Protusevičiaus tėvai turėdami namą Laisvės gatvėje antrąjį taip pat pasistatė sau, vieną jų žadėję vėliau parduoti.

Ieva Protusevičienė įrodinėjo, kad pinigus jai skolino giminaičiai, o pastarieji tai patvirtino teisėsaugininkams. Kai kurie giminės Protusevičiams dideles pinigines sumas, pavyzdžiui, du kartus po 50 tūkstančių litų, uždirbtų užsienyje, teigė skolinę be jokių skolos raštelių ir be palūkanų – nes jie giminaičiai, o kaip kitaip. Kai kurie liudytojai teismui porino, kad dalį skolos Protusevičiai jau grąžino, kai kurie teigė, kad skolininkai grąžino visą skolą. Buvo ir tokių, kuriems skola negrąžinta.

Baudžiamasis kodeksas numato ketverių metų nelaisvę

Išklausius liudytojų parodymus teismui pasirodė, kad giminaičiai skolindami nemenkas pinigų sumas buvo nesmalsūs – prieš skolindami nesigilino, kam Protusevičiams reikalingi pinigai – namo statybai ar jo įrengimui. 200 tūkstančių litų su rašytiniu rašteliu I. Protusevičienei paskolinusiam 61-erių metų giminaičiui apklausos metu teismo salės pirmajame suole sėdėjusi kaltinamoji pašnibždomis priminė, kad jo skolintus pinigus panaudojo ankstesnėms skoloms grąžinti.

Beveik visi liudytojai įrodinėjo, kad namą statėsi ir sandėrius vykdė Ieva Protusevičienė su vyru. Kiek kitaip liudijo vienos įmonės atstovas, kuriam liko nesumokėta 150 litų už vėdinimo sistemos projektą. Pasak verslininko, apie 2005–2006 metus tėvų vardu sutartį su šia įmone sudarė jų sūnus Vidmantas Protusevičius.

Kitas teismo posėdis vyks balandį. Bus apklausti į šį teismo posėdį neatvykę liudytojai.

Ieva Protusevičienė kalbėti su „Tauragės žiniomis“ atsisakė. Jos sūnus Vidmantas Protusevičius išsakyti savo pozicijos taip pat nepanoro, tačiau greta buvęs jų giminaitis neištvėrė: esą teisėsaugininkai tokiais tyrimais traumuoja žmones, iš nekaltų nori padaryti kaltus.

LR baudžiamasis kodeksas už neteisėtą praturtėjimą, jei turtas didesnės vertės negu 500 MGL (65 tūkstančiai litų), numato baudą arba areštą, arba laisvės atėmimą iki ketverių metų.

Praturtėjimu įtarti penki asmenys

Šiai neteisėtai veiklai nustatyti penkiose didžiausių apskričių valstybinėse mokesčių inspekcijose įkurti kompetencijų centrai, kuriuose galimus neteisėtų praturtėjimų atvejus tiria kvalifikuočiausių specialistų darbo grupės. Iki kompetencijos centrų didžiosiose apskrityse įkūrimo, tai yra 2011 metų spalio, Tauragės mokesčių inspektoriai Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnybai dėl galimai neteisėto praturtėjimo perdavė informaciją apie tris asmenis. Po 2011 metų spalio, kai buvo įkurti kompetencijų centrai, Klaipėdos mokesčių inspekcijos specialistai šiai institucijai perdavė informaciją apie du Tauragės apskrities asmenis, kurių turtas galimai neatitinka gautų ir mokesčių įstatymų nustatyta tvarka apmokestintų pajamų.

Neteisėtus praturtėjimus tiria keturios institucijos

Pasak Tauragės apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos viršininkės Laimutės Mačernienės, gyventojų vengimas deklaruoti visas gaunamas pajamas ir mokėti mokesčius – viena reikšmingų grėsmių, lemiančių valstybės ir savivaldybių biudžetų pajamų surinkimą. Šiuo metu galiojančios įstatymų nuostatos užtraukia baudžiamąją atsakomybę asmeniui, kuris turėjo nuosavybės teise didesnės negu 500 MGL (65 tūkst. Lt) vertės turtą, žinodamas arba turėdamas ir galėdamas žinoti, kad tas turtas negalėjo būti įgytas teisėtomis pajamomis.

Mokesčių mokėtojų kontrolės veiksmų metu pagal Valstybinės mokesčių inspekcijos turimus trečiųjų šaltinių duomenis, tikrinamojo asmens pateiktus dokumentus, priešpriešinių tikrinimų metu surinktą informaciją vertinama, ar asmens įsigytas turtas ir patirtos išlaidos pagrįstos teisėtais pajamų šaltiniais. Atliekamų mokesčių mokėtojų kontrolės metu nustačius, kad asmens turtas neatitinka jo gautų ir mokesčių įstatymų nustatyta tvarka apmokestintų pajamų ir šis skirtumas viršija 500 MGL, surinkta informacija perduodama ikiteisminio tyrimo įstaigoms, dažniausiai Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnybai.

Mokesčių inspekcija nustatydama galimą neteisėtą praturtėjimą bendradarbiauja ir su Policijos departamentu bei prokuratūra.

Nuotrauka
a
Skaitytojo nuotrauka
Įkelta:
prieš 9 valandas
Ketvirtadienį, apie 15 val., Dariaus ir Girėno bei Gedimino gatvių sankryžoje susidūrė lengvasis automobilis „Mercedes benz“ ir vilkikas. Eismo įvykio metu abu vairuotojai buvo blaivūs.
Nuotrauka
a
Asociatyvi Trym Nilsen („Unsplash“) nuotrauka
Įkelta:
prieš 10 valandų
Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos specialistai lankosi šeimose, kuriose girtaujama, smurtaujama, o visa tai patiria arba mato vaikai. Nors tarnyboje dirbantys vaikų teisių sergėtojai stengiasi, kad nepilnamečiai galėtų augti šeimose, būna situacijų, kai jie nemato kito kelio, kaip tik paimti vaikus iš namų. Tiesa, kartais jų ir teisėjų, kurie padeda paskutinį tašką dėl tokių sprendimų, požiūriai skiriasi. 
Nuotrauka
Adakavas
Aociatyvi feisbuko paskyros adakavas.lt nuotr.
Įkelta:
prieš 15 valandų
Policija tiria vakar Adakavo miestelyje įvykdytos vagystės aplinkybes. Į policiją kreipėsi nuo ilgapirščių nukentėjęs 44 m. vyras.
Nuotrauka
Regitra
Asociatyvi nuotrauka
Įkelta:
prieš 1 dieną
Policija vakar pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl transporto priemonės identifikavimo numerių suklastojimo. Apie tokius įtarimus policijai pranešė „Regitra“.
Nuotrauka
a
Asociatyvi policija.lrv.lt nuotrauka
Įkelta:
prieš 1 dieną
Išgėrus emocijos paaštrėja ir tampa sunkiai valdomos. Vieni tampa itin linksmi, kiti konfliktuoja ir ima aiškintis įvairias gyvenimo nuoskaudas. Būtent taip nutiko ir moteriai, kuriai šią vasarą teko praverti Tauragės apylinkės teismo duris. Dar pavasarį emocijų apimta Tauragės r. gyventoja Lina A. prisigėrė ir ėmė konflikuoti su draugu. O galiausiai girta ir įsiutusi sėdo prie automobilio vairo ir nulėkė į griovį.
Nuotrauka
policija
Tauragės apskrities policijos feisbuko nuotrauka
Įkelta:
2021-09-14
Tauragės apskrities vyriausiasis policijos komisariatas gavo pranešimą, kad Klaipėdoje, ligoninėje, mirė rugsėjo 1-ąją darbe traumą patyręs vyras. Kaip „ Tauragės žinioms“ sakė Valstybinės darbo inspekcijos (VDI) patarėjas Raimondas Leonavičius, nelaimė įvyko  prie Balskų girininkijos.
Nuotrauka
policija
Asociatyvi policija.lrv.lt nuotrauka
Įkelta:
2021-09-13
Siūlyti pareigūnams kyšį – itin prasta idėja. Deja, tai suvokia ne visi. Įstatymus jiems tenka priminti teisme. Anksčiau neteistas A. T. irgi turėjo progą susipažinti su baudžiamuoju kodeksu, numatančiu atsakomybę už mėginimą papirkti policijos pareigūnus. Liepos 28-ąją jam paskelbtas Tauragės apylinkės teismo nuosprendis. 
Nuotrauka
teismas
Autoriaus nuotrauka
Įkelta:
2021-09-13
Įėjęs į pažįstamo namą, R. J. pasijuto lyg savo namuose. Nevedęs, vidurinio išsilavinimo, anksčiau neteistas vyras nusprendė, kad pasiliks pas pažįstamą miegoti. Namo šeimininkui ši mintis nepatiko, kadangi nekviestas svečias buvo girtas, elgėsi agresyviai. Tarp vyrų kilo muštynės. Rugpjūčio 6-ąją Tauragės apylinkės teismas paskelbė nuosprendį šioje byloje.
Nuotrauka
Asociatyvi nuotrauka
Įkelta:
2021-09-12
Tauragės apskrities vyriausiasis policijos komisariatas gavo pranešimą, kad Klaipėdoje ligoninėje mirė darbe traumą patyręs vyras.
Nuotrauka
policija
Įkelta:
2021-09-10
Pastarosiomis dienomis pastebėti tamsaus gymio, rusiškai su akcentu kalbantys vyrai, siūlantys pigių prekių. Tauragiškiai turėtų būti budrūs ir neužkibti už mieste šmirinėjančių sukčių kabliuko. Policijos pareigūnai ragina žmones vengti bendrauti su tokiais asmenimis ir pastebėjus juos nedelsiant informuoti policiją.
Nuotrauka
greitoji
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2021-09-10
Policija pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl Darbuotojų saugos ir sveikatos reikalavimų pažeidimų. Prieš savaitę, vienoje Pramonės gatvėje veikiančioje įmonėje, darbo metu susižalojo 22 m. vaikinas.
Nuotrauka
a
Muitinės kriminalinės tarnybos feisbuko nuotraukos
Įkelta:
2021-09-09
Pastarosiomis dienomis muitinės pareigūnai sulaikė ne vieną didelę grynųjų pinigų kontrabandos siuntą. Mėnesio bėgyje trys tokios siuntos sulaikytos Panemunės kelio poste, viena – Lazdijuose.
Nuotrauka
komisriatas
Autoriaus nuotrauka
Įkelta:
2021-09-09
Naujojo priestato šalia Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato (AVPK) statybos vėl pajudėjo. Darbai praėjusiais metais buvo sustoję. Paaiškėjo to priežastis – priestatą teko perprojektuoti dėl policijos sistemoje vykusių reformų. 
Nuotrauka
a
Margaritos Rimkutės nuotr.
Įkelta:
2021-09-09
Ketvirtadienį priešpiet specialiosios pajėgos skubėjo į Melioratorių gatvę. Gautas pranešimas apie dujų nuotėkį daugiabutyje.
Nuotrauka
teismas
Tauragės apylinkės teismo nuotrauka
Įkelta:
2021-09-09
Tauragės apylinkės teismas baudžiamuoju įsakymu nuteisė 20-metį Pagėgių savivaldybės gyventoją melagingai pranešusį apie nebūtą nusikaltimą policijos komisariatui ir skyrė 2000 eurų dydžio baudą.
Nuotrauka
a
Asociatyvi nuotrauka
Įkelta:
2021-09-08
Rugpjūčio pabaigoje gautas 54 m. vyro pareiškimas apie tai, jog kažkas iš jo sąskaitos pasisavino pinigus. Tai, kad sąskaita tuščia vyras pastebėjo būdamas užsienyje.
Nuotrauka
a
Asociatyvi pexels.com nuotrauka
Įkelta:
2021-09-08
Susipykusi dėl asmeninių nesutarimų su drauge anksčiau jau teista S. J. nusprendė pakerštauti ir neteisėtai prisijungė prie buvusios draugės socialinio tinklo paskyros, kurioje ėmė „pokštauti“. Paskyros savininkei tai juokinga nepasirodė. Suvokusi, kad jos paskyra „nulaužta“, ji kreipėsi į policiją. Pareigūnai nustatė įsilaužėlę. Rugpjūčio 2-ąją ši išgirdo Tauragės apylinkės teismo nuosprendį. 
Nuotrauka
policija
Tauragės apskrities policijos feisbuko nuotrauka
Įkelta:
2021-09-07
Policijos pareigūnai, siekdami užtikrinti saugumą kelyje, rugsėjo 1-4 dienomis Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato aptarnaujamoje teritorijoje tikrino, kaip pėstieji ir dviratininkai vykdo Kelių eismo taisyklėse nustatytas pareigas.
Nuotrauka
sartininkai
Vaizdo stebėjimo kamerų stop kadras
Įkelta:
2021-09-04
Dėl Tauragės rajono Sartininkų kaime įvykdyto gaujos išpuolio, kai kaukes dėvėję jaunuoliai ėmė puldinėti atsitiktinai pastebėtus žmones, ikiteisminis tyrimas tebevyksta, informavo Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato Komunikacijos poskyrio vyresnioji specialistė Lina Banienė. 
Nuotrauka
teismas
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2021-09-03
Anksčiau už sukeltą avariją teistas Šilalės rajono gyventojas R. J. ir vėl prisidirbo. Vyras, važiuodamas girtas, atsidūrė pievoje, mėgino bėgti, bet buvo sulaikytas pareigūnų. Savo nuotykius jam teko prisiminti Tauragės apylinkės teisme, kuris liepos 16-ąją jam paskelbė nuosprendį.
Nuotrauka
teismai
Asociatyvi Lietuvos policijos nuotrauka
Įkelta:
2021-09-02
Nori netekti draugo – paskolink jam pinigų, sako liaudies išmintis. Tuo galėjo įsitikinti Tauragės rajono gyventojai V. K. ir M. J., kurie dėl skolos įsivėlė į muštynes. 
Nuotrauka
a
Tauragės policijos feisbuko paskyros nuotrauka
Įkelta:
2021-09-01
Rugsėjo 1–4 d. bus vykdoma pėsčiųjų, dviračių vairuotojų kontrolė – tamsiuoju paros matomumą gerinančių saugos priemonių (atšvaitų, ryškiaspalvių liemenių su šviesą atspindinčiais elementais ir kt.) naudojimas. Vairuotojų pareigų pėstiesiems, dviračių vairuotojams vykdymo užtikrinimas ir kontrolė.