Kontrabanda maitina politikus
Įkelta:
2010-08-02
Nuotrauka
Aprašymas
VSAT nuotrauka

Dailius DARGIS

www.balsas.lt

Šalies politikai prabilo apie ketinimus konfiskuoti nelegaliai įgytą turtą, kurį kontrabandos kunigaikščiai dažniausiai perrašo savo giminaičiams.

Kartais paprasti piliečiai pastebi, kad kovos su kontrabanda pajėgos tai šen, tai ten suduoda stiprų smūgį nelegalių cigarečių vežėjų mafijai. Dauguma jų atgabenama priekabomis.

Birželio pabaigoje pirmąsyk per dvidešimt nepriklausomybės metų Lietuvos ir Rusijos pasienyje Šilutės rajone, prie Paleičių miško, kilo tikras „cigarečių karas“. Per pasienio pareigūnų surengtą pasalą nušautas neva kontrabandininkams priskiriamas Jonas Klymantas. Jį sulaikyti bandę du pasieniečiai buvo sunkiai sužaloti.

Keista, kad tokiais atvejais labai retai minimi stambūs vadeivos, kurstytojai ir korumpuoti politikai. Tai trunka ne vienus metus todėl, kad į jų veiklą žiūrima paviršutiniškai.

Kai kontrabandininkų iš Lietuvos maršrutai nenumaldomai plečiasi po visą Europą, retkarčiais prisimenama nešvariais pinigais įgyto turto konfiskavimo galimybė. Bet kol kas mūsų šalyje – tai neišsprendžiama problema.

Rudenį Seime žadama pateikti įstatymų projektą, apibrėžiantį turto atėmimą iš nusikalstamų struktūrų atstovų. Bet projektas taip ir lieka popieriuje.

Atrodo, panašios nuomonės laikosi ir pati šalies vadovė Dalia Grybauskaitė, Vyriausybės darbo grupės parengtas kovos su kontrabandininkais priemones pavadinusi „popierinėmis“. Ar tai atsitiktinumas?

Kur dingo konkretumas?

Šių metų kovo 16 dieną Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininkas Arvydas Anušauskas spaudos konferencijoje be užuolankų pareiškė: „Iš „nešvarių pinigų“ sukauptos lėšos taip pat yra naudojamos darant įtaką ir vietos savivaldybių, ir kai kurių politinių jėgų sprendimams“.

Skandalingas pareiškimas iki šiol laikomas farsu arba meistrišku A. Anušausko viešųjų ryšių kampanijos triuku. Verta prisiminti, kad paprašytas įvardyti konkrečias politines jėgas, kurios neva minta kontrabandininkų pinigais, parlamentaras nesiryžo jų atskleisti.

Net praėjus penkiems mėnesiams po tokio skambaus pasisakymo A. Anušauskas, galintis susipažinti su operatyvine medžiaga, kruopščiai slepiama nuo visuomenės, kalbėdamas „Balsas.lt savaitei“ nepaneigė prieš tai ištartų žodžių.

Jis priminė: „Pasikartosiu, mus pasiekė informacija apie tam tikrus savivaldos apskričių politikus, kurie artimai pažinojo ir Seimo narius. Juos galėjo paremti kontrabandos pasaulio žmonės. Nenorėčiau teigti, kad turime žinių apie Seimo narius, palaikančius ryšius ar gaunančius solidžias premijas iš kontrabandos pasaulio lyderių, bet kaskart šia tema mus pasiekia įvairiausio pobūdžio informacija“.

Cigaretės banditų akiratyje

Lietuva tėra tranzitinė stotelė, per kurią nelegalūs rūkalai milžiniškais kiekiais gabenami ne tik į Rusiją, bet ir į Vakarų Europą.

„Cigarečių kontrabanda yra ypač pelninga veikla, todėl akivaizdu, kad į ją investuojami kriminalinių gaujų pinigai, kurie gana greitai „apsisuka“ ir grįžta dešimteriopai didesnėmis sumomis.Vieni cigaretes perka, kiti tik perveža, treti pardavinėja. Veiklos visiems pakanka. Šiam verslui klestėti ir plėtoti gaujosskiria didžiules lėšas, o teisėsauga kol kas priversta vargti esant sumažintam finansavimui. Kažin ar esant tokioms sąlygoms galima tikėtis smarkaus rūkalų apyvartos sumažėjimo“, – „Balsas.lt savaitei“ kalbėjo Muitinės departamento direktoriaus pavaduotojas Juozas Rinkevičius.

Verta pastebėti, kad šiuo metu Lietuva sulaikomų kontrabandinių cigarečių kiekiais nė truputį nenusileidžia Vokietijai – didžiausiai Europos valstybei pagal gyventojų skaičių.

Konservatorių rėmėjai

„Mane stebina, kad 2006–2007 metais šalyje kontrabandos mastai buvo gerokai didesni nei dabar, tačiau tuomet ši problema nebuvo gvildenama viešojoje erdvėje. Susidaro įspūdis, kad nė vienas politikų nebuvo linkęs to viešinti. Arba tiesiog buvo mėgaujamasi pinigais, kurie gaunami iš kontrabanda besiverčiančių asmenų“, – retoriškai klausė NSGK pirmininkas A. Anušauskas.

Verta prisiminti gerokai senesnių laikų įvykius. Vieno garsaus leidinio žurnalistai 1998 metais atskleidė, kad 1995-ųjų gruodį, rengiantis Seimo rinkimams, tuomet įtakingas konservatorius per kelis patikėtinius susirado visoje Rytų Europoje pagarsėjusį cigarečių kontrabandos karalių vokietį Andreas Nimptschke ir liūdną šlovę pelniusios Kauno kompanijos „Tora“ bendraturtį Valdą Jakutį, kurie sutiko dosniai paremti konservatorių partiją.

Kalbama, kad tuometei valdžiai buvo atseikėtas beveik milijonas litų.

Abu minėti veikėjai oficialiai vertėsi cigarečių tranzitiniu gabenimu iš Vokietijos į Rusiją. Neoficialiai buvo kalbama, kad tik mažas cigarečių kiekis nusėsdavo Lietuvoje ir Rusijoje, o visas „tranzitas“ kaip kontrabanda grįždavo į Vokietijos rinką.

2004-ųjų balandį Kauno Sukilėlių prospekte prie namų neatpažinto šaulio šūvis pakirto V. Jakutį. Iki šiol žmogžudystės užsakovai ir vykdytojai nenustatyti.

Prieš mirtį jis aktyviai dalyvavo privatizuojant „Alitą“ bei dosniai parėmė ir nušalintojo Rolando Pakso prezidentinę kampaniją.

Numatomos griežtos sankcijos

„Balsas.lt savaitės“ žurnalisto kalbintas Seimo komiteto vadovas Stasys Šedbaras sako: „Svarbiausia – kur nusėda už kontrabandą gauti pinigai. Ar jie tikrai nepanaudojami kai kurioms politinėms partijoms finansuoti?“

Būtent šia tema neperseniausiai tarp politikų pradėtos diskusijos dėl abejotinu būdu įgyto turto konfiskavimo projekto.

„Jei tik konfiskuosime iš jų turtą, nieko nepasieksime. Kur kas didesnio efekto sulauksime, jei bus patvirtintas jų turto atėmimas. Abejonių sukėlę asmenys privalės įrodyti, kad turtas buvo vienaip ar kitaip įgytas. Šis projektas paremtas Jungtinėje Karalystėje sėkmingai naudojamu modeliu, kai kruopščiai analizuojami nusikalstamu būdu įgyto turto savininko giminystės ir aplinkos ryšiai. Reikalausime žmonių, kad jie pagrįstų, iš kur įgyta viena ar kita prabangiai įrengta pilaitė. Jie privalės padėti ant stalo dokumentus, įrodančius turto kilmę“, – tikino S. Šedbaras.

Anot jo, specialios teisinės įstaigos turto kilmei nustatyti neplanuojama steigti. Politikai mano, kad tokio pobūdžio atvejus galėtų ištirti Generalinės prokuratūros prokurorai arba Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos agentai.

Vokiečiai konfiskavo lietuvio namą

Jau ne vienus metus kontrabandos karaliais Lietuvoje tituluojami tauragiškis Arūnas Pukelis, geriau žinomas Šviniaus pravarde, ir buvęs policininkas vilnietis Vilius Karalius.

Yra duomenų, kad Švinius vis dažniau legalaus verslo reikalais lankosi Baltarusijoje, tačiau neatmetama, kad jis iš kontrabandos ir toliau gauna solidžius dividendus.

„Tokie kaip V. Karalius ir Švinius toliau vaikščios laisvėje, jei nieko nedarysime. Esu tikras, kad jų turtas užrašytas uošvienės, tetos ar kitų asmenų vardu. Su Šviniumi turiu senų sąskaitų, nes toje (Tauragės – red.) apygardoje buvau išrinktas į Seimą. Kaip dabar atsimenu, atėjo nauji pareigūnai, kurie, pasitelkę netgi Šilalės teisėsaugininkus, bandė stumti Švinių iš Lietuvos. Deja, baudžiamosiomis priemonėmis to pakeisti nepavyko“, – kalbėjo S. Šedbaras.

Kalbinti politikai tikina, kad artėjantį rudenį nepalankus kontrabandininkams įstatymas bus patvirtintas.

Artimiausiu metu planuojamas susitikimas su Aukščiausiojo Teismo atstovais, kurio metu bus bandoma apžvelgti numatytus įstatymus, leisiančius konfiskuoti asmenų turtą, įgytą nusikalstama veika.

Tokį įstatymą 2008 metais Lietuvoje sėkmingai išbandė vokiečių teisėsaugininkai. Prieš dvejus metus Vokietijos aukščiausiasis teismas nusprendė konfiskuoti vienu didžiausių cigarečių kontrabandininku laikomo klaipėdiečio Andriaus Majakausko uošvės įregistruotą 400 kvadratinių metrų ploto namą su 14 arų žemės sklypu Palangoje

TIK FAKTAI

Sausį–birželį Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) pareigūnai iš viso išaiškino 398 kontrabandos gabenimo atvejus. Tai 48 proc. daugiau nei per tą patį laikotarpį 2009 metais, kai buvo nustatyti 268 tokie faktai.

Sausį–birželį VSAT pareigūnai sulaikė 434 kontrabandininkus (per tą laikotarpį pernai – 312, o užpernai – 244).

Daugiausiai kontrabandininkų pasieniečiams įkliuvo Baltarusijos pasienyje.

Buvę V. Karaliaus kolegos Druskininkų policijoje pasakoja, kad vyriškis nevengė verstis pašaline veikla net dirbdamas teisėsaugoje. Dar prieš penkiolika metų jis mėgo pasipuikuoti ypač dažnai keičiamais prabangiais vakarietiškais automobiliais.

Milijonus iš cigarečių kontrabandos susikrovęs V. Karalius yra teistas tris kartus.

Ištikimiausias V. Karaliaus bendražygis – kaunietis Gintaras Simanynas.

Birželio 19 d. Vilniaus apygardos teismo sprendimu mėnesį kolonijoje praleidęs V.Karalius, neatlikęs mėnesio ir 25 dienų jam skirtos bausmės, išėjo į laisvę.

Vienas nuteistasis, kartu kalėjęs Rasų kolonijoje su V. Karaliumi, savo draugams pasakojo, kad kontrabandininkas koloniją buvo pavertęs rojumi. Kone kasdien savo kameros bičiuliams jis keldavo puotas su prabangiausiais delikatesais: unguriais, raudonaisiais ir juodaisiais ikrais.

Nuotrauka
teismas
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
prieš 10 valandų
Pirmadienį Tauragės apylinkės teismas paskelbė nuosprendį didelio atgarsio sulaukusioje šuniukų su pakirptomis balso stygomis byloje. Tauragiškė už žiaurų elgesį su gyvūnais turės 8 mėnesius dirbti viešuosius darbus visuomenės labui po 30 valandų per mėnesį.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
prieš 16 valandų
Tauragės apskrities policija informuoja pradėjusi ikiteisminį tyrimą dėl neblaivaus vairuotojo.
Nuotrauka
miesto svente
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
prieš 1 dieną
Džiugu, kad šiais ir praėjusiais metais per miesto šventę, kuri tęsis iki sekmadienio, iki šiol nepasitaikė incidentų ir nekilo konfliktų, kuriuos spręsti galėtų jau tik policijos pareigūnai. 
Nuotrauka
gaisrine
Aušros Augustytės nuotrauka
Įkelta:
2023-06-02
Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas skelbia, kad dėl radinio Papušynės kaime buvo įvestas planas „Skydas“.
Nuotrauka
policijos kateris
Lietuvos policijos nuotrauka
Įkelta:
2023-05-30
Šeštadienio rytą, gegužės 27 d., Šilutės mažųjų laivų uoste buvo pakrikštytas Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato (toliau – Tauragės aps. VPK) greitaeigis kateris „Jūragis“.
Nuotrauka
deg
Tauragės apskrities policijos nuotrauka
Įkelta:
2023-05-26
Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato Šilalės rajono policijos komisariato pareigūnai gavę informacijos apie neteisėtai laikomą naminę degtinę, gegužės 25 d. atliko patikrinimą Šilalės rajone, Kreivių kaime
Nuotrauka
namine
Tauragės apskrities policijos nuotrauka
Įkelta:
2023-05-25
Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato pareigūnai gavę informacijos apie neteisėtai laikomą naminę degtinę, gegužės 23 d. atliko patikrinimą Tauragės rajone, Žygaičių miestelyje.
Nuotrauka
teismas
klat.teismas.lt nuotrauka
Įkelta:
2023-05-24
Klaipėdos apygardos teismas kaip pirmoji instancija išnagrinėjo baudžiamąją bylą, kurioje kaltinimai dėl artimojo giminaičio – sesers – nužudymo, siekiant nuslėpti kitą nusikaltimą, išžaginimo ir seksualinio prievartavimo buvo pareikšti 26 metų, penkis kartus teistam vyrui. Vyras pripažintas kaltu dėl sesers nužudymo, išteisintas dėl seksualinio pobūdžio nusikaltimų, nužudytosios seseriai priteistas 5000 Eur neturtinės žalos atlyginimas.
Nuotrauka
kanapes
Tauragės apskrities policijos nuotrauka
Įkelta:
2023-05-23
Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato pareigūnai gegužės 22 d. pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl neteisėto disponavimo narkotinėmis ar psichotropinėmis medžiagomis turint tikslą jas platinti arba neteisėto disponavimo labai dideliu narkotinių ar psichotropinių medžiagų kiekiu.
Nuotrauka
masina
Asociatyvi pexels.com nuotrauka
Įkelta:
2023-05-23
Telšių apylinkės teismas kaltu dėl sukurstymo pateikti melagingą informaciją siekiant įgyti dokumentą pripažintas 38-erių metų Kelmės rajono gyventojas A. K. Neteisėtą veiką sutikęs įvykdyti jo pažįstamas – 32 metų tauragiškis D. D. – pripažintas kaltu dėl melagingos informacijos pateikimo siekiant įgyti dokumentą bei dokumento suklastojimo. Abiems vyrams skirtos 2,5 tūkst. eurų siekiančios baudos.
Nuotrauka
policija
Tauragės apskrities policijos nuotrauka
Įkelta:
2023-05-22
Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato pareigūnai, siekdami užtikrinti saugumą kelyje, praėjusią savaitę, gegužės 15–21 dienomis, tikrino, kaip eismo dalyviai laikosi Kelių eismo taisyklių.
Nuotrauka
alkotesteris
Tauragės apskrities policijos nuotrauka
Įkelta:
2023-05-22
Tauragės apskrities policija informuoja pradėjusi ikiteisminį tyrimą dėl neblaivaus vairuotojo, kuris apgadino ir kitą automobilį.
Nuotrauka
taryba
Tauragės savivaldybės nuotrauka
Įkelta:
2023-05-17
Klaipėdos apygardos prokuratūros Viešojo intereso gynimo skyriaus vyriausioji prokurorė, įvertinusi viešoje erdvėje paskelbtą informaciją apie galimai neteisėtai Tauragės rajono savivaldybės tarybos narių veiklos apmokėjimui skiriamų lėšų panaudojimą, savo iniciatyva pradėjo tyrimą dėl galimo viešojo intereso pažeidimo.
Nuotrauka
kumstis
Įkelta:
2023-05-16
Pirmadienį pareigūnai sulaukė 69-erių vyro pareiškimo, kad gegužės 12-ąją, maždaug 11.10 val., automobilių stovėjimo aikštelėje Šlaito gatvėje, Tauragėje, nepažįstamas vyras sukėlė jam fizinį skausmą.