Rėmuo yra dažnas nepatogumas, pasireiškiantis deginančiu pojūčiu krūtinėje, kuris kartais pereina iki gerklės. Šis simptomas atsiranda, kai skrandžio rūgštis netinkamai pakyla į stemplę, dėl ko jaučiamas diskomfortas ar net skausmas. Nors rėmuo gali būti vienkartinis ir nereikšti nieko blogo, kartais jis perspėja apie rimtesnius virškinimo sistemos sutrikimus. Taigi, toliau aptarsime pagrindines rėmens priežastis ir gydymo būdus.
Nuolatinio rėmens atsiradimas
Rėmens atsiradimo priežastys gali būti įvairios, tačiau dažniausiai tai yra netinkama mityba, įpročiai ar tam tikros sveikatos būklės. Riebus ir greitas maistas, didelės porcijos, alkoholio vartojimas, kofeinas ir rūkymas stipriai veikia skrandžio rūgštingumą ir gali sukelti rėmenį. Nėštumas, antsvoris ir tam tikri vaistai, tokie kaip antidepresantai ar kraujospūdį mažinantys vaistai, taip pat gali skatinti rėmens atsiradimą, nes keičia normalią virškinamojo trakto veiklą.
Rėmens gydymo metodai
Rėmens gydymas priklauso nuo simptomų dažnumo ir intensyvumo. Lengvesniais atvejais gydymas gali būti pradėtas keičiant mitybos įpročius: valgant mažesnėmis porcijomis, vengiant riebaus ir aštraus maisto bei nevartojant produktų, kurie gali skatinti rėmenį, pvz., pomidorų, česnako, citrusinių vaisių ir šokolado. Jeigu šie pokyčiai nepadeda, patvirtinus specialistams galima vartoti antacidinius preparatus, kurie neutralizuoja skrandžio rūgštį ir suteikia greitą palengvėjimą.
Kada kreiptis į gastroenterologą?
Rėmuo, nepaisant jo dažnumo, kartais gali būti rimtesnių sveikatos sutrikimų, tokių kaip gastroezofaginio refliukso liga (GERL), ženklas. Jeigu rėmens simptomai yra dažni, stiprūs arba nepraeina pasitelkiant anksčiau minėtus metodus, būtina kreiptis į specialistus. Gastroenterologai gali atlikti išsamesnius tyrimus, tokius kaip endoskopija, kad nustatytų rėmens priežastis ir paskirtų atitinkamą gydymą.
Rėmuo dažnai laikomas tik laikinu nepatogumu, tačiau tai gali būti ir signalas apie rimtesnes sveikatos problemas. Nors gyvenimo būdo pokyčiai ir mitybos korekcijos dažnai yra pirmasis žingsnis rėmens kontrolei, kartais būtinas ir gydytojų įsikišimas. Atminkite – ankstyva diagnozė ir gydymo pradžia yra raktas į efektyvų bet kokių sveikatos sutrikimų valdymą.
Užs. Nr. 85