Ar keliaudami elgiamės (ne)atsakingai?
Įkelta:
2022-11-11
Nuotrauka
sveikata
Nuotraukos autorius:
Mediakatalogas.lt nuotrauka
Aprašymas

Tam, kad kelionė būtų sklandi ir neteiktų papildomo streso, prieš ją svarbu pasirūpinti sveikatos profilaktika

 

 

,
Nuotrauka
sveikata
Nuotraukos autorius:
Asmeninio archyvo nuotrauka
Aprašymas

R. Liausėdienė džiaugiasi, kad Lietuvos gyventojai kiekvienais metais, prieš vykdami į svečias šalis vis labiau domisi profilaktinėmis priemonėmis ir konsultuojasi su specialistais

 

 

Kelionės yra neatsiejama žmogaus gyvenimo dalis. Paprastai kelionė suprantama kaip neeilinė, nekasdienė išvyka, dažniausiai į užsienio šalį. Asmens dokumentų galiojimo datos patikrinimas ir apgalvotas daiktų krovimasis yra būtina pasiruošimo dalis, bet ar visada pasirūpiname savo sveikata? Ar koronaviruso pandemija mus išmokė elgtis atsakingiau? Apie užkrečiamųjų ligų rizikas, būtinas prevencijos priemones bei lietuvių keliavimo įpročius pasakoja Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus patarėja Rasa Liausėdienė.

Griežtų reikalavimų nebėra, tačiau pandemija tęsiasi

Pasaulio sveikatos organizacija 2020 metų kovo 11 d. paskelbė pandemiją. Pirmas COVID-19 užsikrėtimas Lietuvoje buvo užregistruotas 2020-ųjų vasario 28 d., 2020-ųjų kovo 15 d. Lietuvoje paskelbtas karantinas, 2020-ųjų gruodžio 27 d. Lietuvą pasiekė pirmosios vakcinos nuo COVID-19 ligos. Per COVID-19 pandemiją išmokome „gyventi su virusu“. Nepaisant to, koronavirusas niekur nedingo. Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) nėra paskelbusi pandemijos pabaigos, todėl, R. Liausėdienės teigimu, rizika užsikrėsti koronavirusu vis dar išlieka dėl šiuo metu vyraujančių viruso atmainų.

Specialistė pokalbį pradeda nuo priminimo: „Šių metų gegužės 1 d. ekstremalioji situacija dėl koronaviruso pandemijos infekcijos plitimo grėsmės buvo atšaukta. Tai reiškia, kad iš bet kurios pasaulio šalies į Lietuvą atvykstantiems keliautojams netaikomi jokie su koronavirusu susiję reikalavimai.“

„Prieš išvykstant privaloma pasidomėti COVID-19 situacija ir reikalavimais, kurie yra būtent toje šalyje, į kurią susiruošėte keliauti. Šią informaciją galima rasti Užsienio reikalų ministerijos (URM) interneto svetainėje (https://keliauk.urm.lt/). Keliaujantiesiems į Europos Sąjungos (ES) šalis yra sukurta speciali platforma „Re-Open EU“, kur 24 kalbomis pateikiama ir nuolat atnaujinama informacija apie keliones, sveikatos apsaugos priemones pandemijos metu ES ir Šengeno šalyse. Platforma padeda pasinaudoti laisvo judėjimo teise ir išlikti saugiems ir sveikiems“, – teigia NVSC specialistė.

Svarbus pasirengimas

Šiuolaikinės technologijos suteikia galimybę nuvykti į bet kurią pasaulio šalį. Kartu tai yra rizika užsikrėsti egzotinėmis ligomis. NVSC duomenimis, per pastarąjį dešimtmetį Lietuvoje buvo užregistruoti 58 įvežtiniai maliarijos atvejai, 31 strongiloidozės, 31 Dengės karštligės, 3 odos išmalijozės ir 1 vidurių šiltinės atvejis. Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus patarėja ragina pasidomėti, kokių užkrečiamųjų ligų rizika yra galutiniame kelionės taške, bei susipažinti su šių ligų pasireiškimo požymiais ir prevencinėmis priemonėmis, o geriausia – apsilankyti pas savo šeimos gydytoją ar gydytoją infektologą. Tai daryti, anot specialistės, reikėtų likus 4–6 savaitėms iki išvykimo.

Nuotrauka
sveikata
Asmeninio archyvo nuotrauka

R. Liausėdienė pasakoja: „Nuo kai kurių užkrečiamųjų ligų keliautojus gali apsaugoti vakcinos ar atitinkamų vaistų vartojimas. Dėl šios priežasties svarbu laiku pasikonsultuoti su specialistu, kuris įvertins bendrą asmens organizmo būklę ir pagal išvykos tipą, trukmę, tikslą, atsižvelgiant į užkrečiamųjų ligų riziką, pateiks konkrečių rekomendacijų ir suteiks kitos vertingos informacijos apie užkrečiamųjų ligų prevenciją“. 

Kasmet atnaujinamą PSO rekomenduojamų ir privalomų skiepų bei profilaktinių priemonių sąrašą galima rasti NSVC interneto svetainėje (https://nvsc.lrv.lt/skiepai-keliautojams).

Vertėtų pasikonsultuoti su gydytoju

„Dažniausiai keliautojams rekomenduojami skiepai yra nuo hepatito, vidurių šiltinės, choleros, geltonojo drugio ir meningokokinės infekcijos. Vykstantiesiems į Pietų Amerikos ir Afrikos valstybes, kuriose rizikuojama užsikrėsti geltonuoju drugiu, paprastai patariama pasiskiepyti nuo šios ligos. Keliaujantiesiems į vietą, kurioje nebus sąlygų palaikyti higienos normų, vertėtų pasiskiepyti nuo hepatito A bei vidurių šiltinės. Jeigu asmuo žino, kad užsienyje jam teks kontaktuoti su gyvūnais, rekomenduojama pasiskiepyti ir nuo pasiutligės“, – pasakoja specialistė.

Taip pat priduria: „Specialistų patarimai dėl vakcinų yra grįsti atsižvelgiant į šalį, į kurią keliaujama, kelionės trukmę, tikslą, gyvenimo toje vietoje sąlygas ir keliaujančio žmogaus sveikatos būklę bei ankstesnį profilaktinį skiepijimą“.

Laikas, per kurį susiformuoja imunitetas, priklauso nuo to, nuo kokios užkrečiamos ligos skiepijama, kiek dozių reikalinga ir ar žmogus nuo šios ligos buvo skiepytas anksčiau.

R. Liausėdienė sako, kad nėra bendro skiepijimosi plano, todėl kiekvienam asmeniškai rekomenduojama gydytojo konsultacija, kurios metu išsiaiškinama, kokios vakcinos asmeniui reikalingos.

Specialistė akcentuoja, kad tarptautinis skiepijimo ir profilaktikos priemonių pažymėjimas, įrodantis gautas vakcinas, įsigalioja tik praėjus 10 dienų po skiepijimosi. Skiepų pasą, išduodamą sveikatos priežiūros įstaigose, privaloma turėti tiems, kurie keliauja į kokios nors infekcijos endeminę teritoriją. Tad tiems, kurie ruošiasi keliauti, būtina į tai atsižvelgti, kitaip į šalį jie gali būti neįleisti.

Ką vertėtų prisiminti kelionėje?

NVSC Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus patarėja R. Liausėdienė pasakoja, kad 

pagrindinės savisaugos priemonės lankantis užsienio šalyje yra tokios kaip ir koronaviruso pandemijos laikotarpiu. „Keliaudami išlikite budrūs, kuo dažniau plaukite rankas, turėkite drėgnų servetėlių, rankų dezinfekavimo priemonių, venkite sąlyčio su sergančiais asmenimis ir sergančiais gyvūnais, laikykitės atstumo tarp žmonių, jeigu reikalaujama – dėvėkite medicinines kaukes arba respiratorius.“

„Valgykite tik gerai termiškai apdorotą maistą, kur užtikrinama higiena. Venkite sužeidimų, susižeidę nuvalykite ir nuplaukite žaizdą dezinfekuojančiu tirpalu, užklijuokite orui laidžiu tvarsčiu, o įkandus gyvūnui nedelsdami pasiskiepykite nuo pasiutligės. Pasitikrinkite, ar turite galiojantį skiepą nuo stabligės, nes bet koks sužeidimas kelionės metu gali būti šios ligos priežastis. Jei esate pasiskiepiję nuo stabligės daugiau nei prieš dešimt metų, būtina kartoti skiepą“, – apie tai, kaip apsisaugoti užsienyje, pasakoja specialistė.

R. Liausėdienė džiaugiasi, kad, NVSC duomenimis, atsižvelgiant į registruojamas įvežtines egzotines infekcijas Lietuvoje, į konsultuojamų asmenų skaičių dėl skiepų prieš kelionę galima daryti prielaidą, kad Lietuvos gyventojai kiekvienais metais, prieš vykdami į svečias šalis vis labiau domisi profilaktinėmis priemonėmis.

Užs. Nr. 102

Nuotrauka
sam logo maz
Nuotrauka
VLK
VLK nuotrauka
Įkelta:
2023-06-01
Kasmet daugiausia stacionarinių Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšomis apmokamų medicininės reabilitacijos paslaugų suteikiama vasarą. Valstybinės ligonių kasos (VLK) specialistai pacientams primena, kad reabilitacijos įstaigos skirtos ne poilsiui, o gydymui ir paslaugos jose teikiamos nepaisant metų laiko.
Nuotrauka
elta
Įkelta:
2023-05-29
Nuo 2016-ųjų Lietuvoje pagal Vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių žmogaus papilomos viruso vakcina buvo skiepijamos tik 11 metų sulaukusios mergaitės. Tačiau nuo šių metų vasario tvarka pasikeitė – Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšomis apmokamą skiepą gali gauti ir to paties amžiaus berniukai. Per tris pirmuosius vakcinacijos mėnesius nuo šios infekcijos buvo paskiepyti 2 600 berniukų, praneša Valstybinė ligonių kasa (VLK).
Nuotrauka
diabetas
Asociatyvi SAM nuotrauka
Įkelta:
2023-05-24
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) gerina pacientų, sergančių cukriniu diabetu, padėtį. Nuo liepos 1 d. jiems auga kompensuojamų priemonių apimtys. Didžiausia pokyčių naujiena – suaugusiems bus kompensuojamos adatos, reikalingos vaistams leistis, ko iki šiol nebuvo. Bendrai pokyčiai palies beveik 30 tūkst. pacientų.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-05-19
Sveikatos apsaugos ministerija informuoja, kad nuo gegužės 19 d. gyventojai gali kreiptis į savo šeimos gydytojus dėl valstybės biudžeto lėšomis apmokėto ir neatlygintinai išduodamo registruoto vaisto nuo COVID-19 skyrimo. Vaistai išduodami vaistinių tinklo „Eurovaistinė“, kuri atsiliepė į ministerijos kvietimą prisidėti prie vaistų išdavimo, vaistinėse visoje šalyje.
Nuotrauka
vaikai
Asociatyvi freepik.com nuotrauka
Įkelta:
2023-05-12
Pats metas užsiregistruoti vizitui pas savo šeimos gydytoją ir profilaktiškai patikrinti vaikų sveikatą, primena ligonių kasų specialistai. Neuždelsus privalomos patikros, vėliau neteks susidurti su problemomis norint patekti pas gydytoją prasidėjus atostogų sezonui, o rudeniop nereikės laukti medikų konsultacijų ilgose eilėse. 
Nuotrauka
inmedica
Įkelta:
2023-04-20
Tauragėje, Dariaus ir Girėno g. 15, duris atvėrė nauja „InMedica“ klinika, kurioje nuo balandžio mėnesio teikiama pagalba ne tik susirgus, tačiau ir pasirenkant tinkamas profilaktikos priemones bei prevencines programas. Naujoji klinika įsikūrusi pačiame miesto centre, o patalpose įrengtas liftas, todėl gydytojus pasiekti lengviau tiek tėveliams su vaikais, tiek pacientams, turintiems negalią. 
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-03-31
Siekiant sumažinti situacijų, kai dėl pasibaigusio galioti siuntimo pacientai priversti vėlei kreiptis į šeimos gydytoją, nuo balandžio 1 d. siuntimo terminas ilginamas trigubai – iki 180 dienų vietoj dabartinių 60-ies. Pakeitimai sumažins perteklinių pacientų apsilankymų skaičių gydymo įstaigose, taip pat šeimos gydytojams tenkantį krūvį.  
Nuotrauka
gripas
Asociatyvi Pexels.com nuotrauka
Įkelta:
2023-03-15
Nacionalinis visuomenės sveikatos centras prie Sveikatos apsaugos ministerijos (NVSC) informuoja, kad 10-ąją šių metų savaitę (kovo 6–12 d.) bendras sergamumo gripu, ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI) ir COVID-19 liga (koronaviruso infekcija) rodiklis dar padidėjo. 
Nuotrauka
sveikata
Asociatyvi unsplash.com nuotrauka
Įkelta:
2023-03-07
Aiškėja, kad vis daugiau tauragiškių skeptiškai vertina skiepus – sumažėjo skiepijamų vaikų. Tokie duomenys pateikti Tauragės rajono savivaldybei Visuomenės sveikatos stebėsenos 2021 metų ataskaitoje. Pasirodo, nuo mirusiųjų COVID-19 – daugiau nei nuo piktybinių navikų. Vis tiek pagrindinė tauragiškių mirties priežastis 2021 metais išliko kraujotakos sistemos ligos. 
Nuotrauka
medikai
Asociatyvi SAM nuotrauka
Įkelta:
2023-02-13
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) inicijuoja pakeitimus, kuriais šeimos gydytojo išrašomas siuntimas galios iki 180 dienų. Šiuo metu maksimalus terminas numatytas 60 dienų, t. y. prailginus terminą, siuntimai galiotų tris kartus ilgiau. Pakeitimais siekiama sumažinti nepatogumus, kuriuos patiria pacientai ir medikai dėl per trumpo siuntimo galiojimo laikotarpio, skelbiama Sveikatos apsaugos ministerijos pranešime spaudai.
Nuotrauka
deimante
Asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-02-06
Šiais laikais nemažai žmonių renkasi pasyvų laisvalaikį – po sunkios darbo dienos jie mieliau sėdi prie televizoriaus ar su dabar jau geriausiu draugu tapusiu išmaniuoju telefonu rankose. Tai dažnai ir sukelia problemų – ilgai netaisyklingai sėdint užspaudžiami  įvairūs nervai, tad ilgainiui ima skaudėti. Apie šią itin opią problemą pakalbinome tauragiškę kineziterapeutę-masažuotoją Deimantę Samoškienę.
Nuotrauka
gripas
Asociatyvi pexels.com nuotrauka
Įkelta:
2023-01-27
Nacionalinis visuomenės sveikatos centras prie Sveikatos apsaugos ministerijos (NVSC) informuoja, kad bendras sergamumo gripu, ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI) ir COVID-19 liga (koronaviruso infekcija) rodiklis per savaitę dar sumažėjo. 
Nuotrauka
lasines
Sveikatos apsaugos ministerijos nuotrauka
Įkelta:
2023-01-26
Valstybinė akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnyba prie Sveikatos apsaugos ministerijos (Akreditavimo tarnyba) pastebi, kad socialiniuose tinkluose vartotojai skelbia pranešimus apie lašinių infuzijų su vitaminais ir ,,kokteiliais“ naudojimą be gydytojų paskyrimo ir ne asmens sveikatos priežiūros įstaigoje. Tokiu būdu plinta informacija apie savigydą, kuri yra pavojinga žmogaus sveikatai. Tarnyba ragina apie tokius atvejus informuoti ją, tokiu būdu ji spręstų dėl tyrimo pradėjimo.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-01-23
Tauragės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras, įgyvendindamas projektą „Jaunimui palankių sveikatos priežiūros paslaugų (JPSPP) teikimo modelio diegimas Plungės, Mažeikių ir Tauragės savivaldybėse“, teikia nemokamas individualias psichologo konsultacijas Tauragės rajono savivaldybės 14–29 metų jaunimui. 
Nuotrauka
adata
Įkelta:
2023-01-15
Norint pasirūpinti apsauga nuo sunkios erkių platinamos ligos – erkinio encefalito – svarbu pasiskiepyti, o tai geriausia padaryti žiemą. Apie tai primena Nacionalinis visuomenės sveikatos centras prie Sveikatos apsaugos ministerijos (NVSC). Pasak epidemiologų, kad susidarytų patikima apsauga, reikia tam tikro laiko.
Nuotrauka
vsb
VSB nuotrauka
Įkelta:
2022-12-15
Sakoma, kad esi jaunas tol, kol dar lieka pirmų kartų, tad ir Tauragės visuomenės sveikatos biuro specialistai šiemet gali pasidžiaugti savo pirmąja suorganizuota nemokama savaitgalio suaugusiųjų sveikatinimo stovykla. Jos įgyvendinimas dalinai finansuojamas iš Tauragės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos rėmimo specialiosios programos projekto lėšų. 
Nuotrauka
liga
Įkelta:
2022-12-10
Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad praėjusią savaitę bendras sergamumo gripu, ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI) ir COVID-19 liga (koronaviruso infekcija) rodiklis Lietuvoje padidėjo. 
Nuotrauka
oda
Asociatyvi pexels.com nuotrauka
Įkelta:
2022-11-13
Prasidėjęs šildymo sezonas – tikras iššūkis mūsų odai. Sausas, šiltas oras patalpose ir žvarbus bei vėjuotas oras lauke – tai kontrastas, kuris gali stipriai nualinti odą. Todėl jeigu ima kamuoti dehidratuotos odos požymiai – tempimas, šerpetojimas, pleiskanojimas, niežėjimas ar net skausmas – svarbu reaguoti nedelsiant. „Eurovaistinė internete“ odos priežiūros specialistė Orinta Ramanauskaitė atskleidė, kas lemia odos išsausėjimą ir kokių pagalbos priemonių pravartu imtis.  
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2022-11-06
Rudeniui įpusėjus, neišvengiamai prasideda peršalimo ligų sezonas, tad vis dažniau tiesiame ranką į karšto gėrimo puodelį. Šaltuoju metų laiku ypač populiari tampa arbata su citrina, medumi bei imbieru – pastarasis dažnas ir imunitetą stiprinančių produktų sudėtyje. Kuo naudingas imbieras mūsų sveikatai, atsako gydytoja dietologė.
Nuotrauka
sveikata
Asmeninio archyvo nuotrauka
Įkelta:
2022-11-04
Nors COVID-19 pandemija tampa neatsiejama visų mūsų gyvenimo dalimi, itin svarbu nepamiršti išmoktų pamokų. Tik atsakingai elgdamiesi galime apsaugoti save ir savo aplinką nuo koronaviruso infekcijos ir kitų užkrečiamųjų ligų, keliančių grėsmę sveikatai, o kartais – ir gyvybei. Apie tai, kaip koronavirusu užsikrėtė visa šeima ir kodėl dar būdama nėščia moteris nusprendė pasiskiepyti, pasakoja šiaulietė Rūta Mankienė. O apie pagrindines prevencines ir apsaugos priemones, padedančias apsisaugoti nuo daugelio virusinių infekcijų, primena vaistininkė Laura Mockutė. 
Nuotrauka
liga
Įkelta:
2022-10-28
2019 metų pabaigoje užfiksuotas pirmasis tuomet dar nežinomo koronaviruso atvejis Kinijoje, Azijos žemyne, o 2020-ųjų kovo 11 d. Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) paskelbė koronaviruso pandemiją. Per nepilnus trejus pandemijos metus virusu užsikrėtė daugiau nei 625 mln. žmonių, 6,5 mln. iš jų mirė.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2022-10-24
Rudeniški orai su savimi atsineša ir peršalimo ligas, gripą. Tauragėje fiksuojamas didėjantis sergumumas. Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) spalio pradžioje paskelbė, kad prasidėjo 2022–2023 metų gripo sezonas, kuris tęsis iki gegužės mėnesio. 
Nuotrauka
sveikata
Asmeninio archyvo nuotrauka
Įkelta:
2022-10-21
Kalbėti apie savo problemas, kai jos pradėtos spręsti arba išspręstos, yra viena, tačiau išdrįsti pripažinti sau ir tai paversti atspirties tašku – visai kas kita. Kartais sugebėjusių atsitiesti ir pakeisti savo gyvenimą žmonių istorijos gali pasirodyti nereikšmingos ir neturinčios tikslo, tačiau tik ne tada, kai jos pasakojamos pirmuoju asmeniu. Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento tyrimų duomenimis, nors kartą gyvenime narkotikus yra vartoję 14 procentų lietuvių. Būdamas penkiolikos Kęstutis Kaupas pirmą kartą išbandė narkotikus, o šiandien, be medikų pagalbos savarankiškai įveikęs narkotikų priklausomybę, jis dalijasi savo patirtimi ir siekia įkvėpti kitus.