Gyvenimas su stoma nesudėtingas, bet be jos – geriau
Įkelta:
2021-07-23
Nuotrauka
siauliu
Nuotraukos autorius:
Zitos KATKIENĖS nuotr.
Aprašymas

Respublikinės Šiaulių ligoninės Chirurgijos skyriaus pilvo chirurgas Mindaugas Šatkauskas sako, kad kiek pasaulyje egzistuoja chirurgija, tiek ir yra stomos, tik priežiūra keitėsi.

,
Nuotrauka
siauliu
Nuotraukos autorius:
Zitos KATKIENĖS nuotr.
Aprašymas

Respublikinės Šiaulių ligoninės Chirurgijos klinikos ir Chirurgijos skyriaus vadovo pareigas laikinai einantis pilvo chirurgas Rolandas Burkauskas pastebi, kad tik pradžioje pacientas patiria psichologinį diskomfortą, baimę, neviltį, bet vėliau žmogus įpranta ir jaučiasi gerai. (...138)

,
Nuotrauka
siauliu
Nuotraukos autorius:
Zitos KATKIENĖS nuotr.
Aprašymas

Kelmės rajono gyventojas Jonas Labinas, aštuonis mėnesius gyvenęs su stoma, pritarė gydytojų sprendimui uždaryti stomą ir džiaugiasi, kad galės gyventi visavertį gyvenimą.

Dažniausios priežastys, dėl kurių žarnyną operuojantys chirurgai išveda stomą -  onkologinės storosios žarnos ligos. Tačiau priežasčių joms atlikti gali būti ir daugiau. Šiauliuose yra visos priemonės, dirba profesionalūs medikai, pasirengę operuoti ligonius taip pat, kaip ir visose pasaulio bei šalies klinikose, teikiančiose šias paslaugas. Gydytojui stomos uždarymas – antra rimta operacija, kartais net rimtesnė už pirmąją, kurios metu buvo išspręsta ūmiai kilusi sveikatos problema. Kartais po operacijos išvesta stoma lieka visam gyvenimui, bet daugeliui pacientų ji gali būti uždaroma ir likusį gyvenimą žmogus gyvena įprastai.  Žmogui tenka išmokti gyventi iš naujo ir jis įsitikina, kad gyvenimas su stoma ne toks ir sudėtingas. Bet jei pacientui yra galimybė rinktis, stomos dažniausiai atsisakoma, nes be jos gyventi daug geriau.  Taip nusprendė ir 83-ejų metų pacientas, aštuonis mėnesius gyvenęs su stoma.

Susitaikyti buvo sunku

Praėjusių metu lapkričio 24-oji Kelmės rajono gyventojui Jonui Labinui nepamirštama – jam buvo atlikta žarnyno operacija ir išvesta stoma. Operacijos priežastis daugeliui žmonių neįtikėtina, tik gydytojams – įprasta. Jonui buvo užkietėję viduriai, tad ir teko pašalinti dalį žarnos.

Didžiausias stresas Jonui buvo ne tai, kad atlikta operacija, bet tai, kad po jos buvo išvesta stoma – specialus maišelis-rinktuvas, į kurį teka žarnų turinys.

83-ejų metų vyrui, nubudusiam po operacijos, buvo sunkus susitaikyti su šia žinia. Dar blogiau jautėsi, grįžęs namo. Nusiminti neleido drauge gyvenanti dukra ir žmona, abi padėjo tvarkytis su stoma. Atvyko ir ligoninės medicinos darbuotoja, pasirengusi pacientų ir jų artimųjų mokymui gyventi su stoma, bei padėjo mokytis stomos priežiūros. Vyrui pagalbos ilgai ir nereikėjo, netrukus pats išmoko pasikeisti maišelį ir gyvenimas su stoma pamažu tapo įprastas.

„Aš visus darbus kieme dirbau, net žolę žoliapjove pjoviau“, - pasakoja Jonas.

Praėjus aštuoniems mėnesiams J. Labinas išgirdo džiugią žinią – žarnynas veikia puikiai, viduriai nekietėja, pagrindinė liga neatsinaujino tad stomą galima uždaryti. Ir jis sutiko, nes likusį gyvenimą nori gyventi įprastai.

„Liepos pirmąją buvo atjungta stoma, bet dar esu ligoninėje, dar nieko nevalgiau. Bandžiau gerti sultinio, bet truputį supykino“, - pasakoja pacientas, pasiryžęs įveikti visus sunkumus ir grįžti į visavertį gyvenimą.

Laikinos stomos uždaromos

Atliekant žarnyno operaciją, žarnyno turinio įprastinis kelias gali būti pakeistas. Respublikinės Šiaulių ligoninės Chirurgijos klinikos ir Chirurgijos skyriaus vadovo pareigas laikinai einantis pilvo chirurgas Rolandas Burkauskas sako, kad operacijos metu žarna gali būti privesta prie pilvo paviršiaus tam, kad būtų suformuota stoma (anga), per kurią visas žarnyno turinys ir oras iš organizmo pasišalins per stomą.

Stomos gali būti ir laikinos, kurios po 2-3 mėnesių, atstačius žarnyno vientisumą,  gali būti nuimamos. Apsauginės stomos naudojamos, kai atliekamos storosios žarnos vėžio operacijos. Jos formuojamos, jei operuojantis chirurgas mato, kad yra didelė rizika ir žarnų jungtis gali nesugyti. Tokiu atveju išvedama laikina apsauginė plonosios žarnos stoma, kuri, sugijus pagrindiniam žarnos  sujungimui storojoje žarnoje, maždaug po dviejų mėnesių, uždaroma.

Pasak R. Burkausko, laikinų stomų dažniausios priežastys – vėžys, žarnų nepraeinamumas, pilvaplėvės uždegimas, divertikuliozė su divertikulitu bei kitokie žarnų prakiurimai ar pažeidimai. Todėl kartais yra didžiulė rizika ir, pašalinus pažeistą žarnos dalį, tos pačios operacijos metu nėra saugu žarną vėl sujungti. Todėl tenka išvesti laikiną stomą, kurią dažniausiai vėliau galima uždaryti. Bet gali būti, kad žmogus lieka su stoma ir visą gyvenimą.

Kai operuojamas pacientas, kuriam daug gretutinės patologijos, chirurgas pirmiausia stengiasi išgelbėti jo gyvybę ir mažiau tuo rizikuoti. Todėl vėliau, jei pacientas turi daug gretutinių ligų ir yra didelė rizika gyvybei, stoma nebeuždaroma.  

„Dėl bendros būklės žmogus operacijos gali neatlaikyti. O kai žmogus turi sveikatos problemų, gyja sunkiau ir rizikuoti negalima.  Stoma paliekama visam gyvenimui. Džiaugiamės tuo, kad po operacijos žmogus išgyvena“, - sako R. Burkauskas ir džiaugiasi paciento J. Labino sėkme.

Stoma visam gyvenimui – ne tragedija

Pastovios stomos dažniausiai atliekamos, kai diagnozuojama tiesiosios žarnos onkologinė liga. Respublikinės Šiaulių ligoninės Chirurgijos skyriaus pilvo chirurgas Mindaugas Šatkauskas sako, kad priimamas šis sprendimas, kai nebelieka pakankamo galo žarnos, kurią būtų galima sujungti. Tokiu atveju yra išvedama pastovi stoma, su kuria tenka gyventi visą likusį gyvenimą.

Pasak chirurgo, šis sprendimas priimamas ir išplitusio žarnyno vėžio atveju, kai žmogaus bendra sveikatos būklė neleidžia atlikti pakartotinos operacijos ir atstatyti žarnų vientisumą.

Kiek pasaulyje egzistuoja chirurgija, tiek ir yra stomos. Tik priežiūra jų labai pasikeitė. Pasak M. Šatkausko, anksčiau, sovietmečiu, nebuvo vienkartinių priežiūros priemonių, tad reikėdavo išmatų rinktuvams pritaikyti paprastus maišelius, kuriuos žmonės klijuodavo pleistrais. Vieni prisitaikydavo prie gyvenimo su stoma, kitiems taip ir nepavykdavo.

Šiuolaikinės priemonės tikrai kokybiškos – nepraleidžia nei kvapo, plokštelės padengtos labai gerais klijais, kurie patikimai prilimpa prie odos. Maišelių, kurie kompensuojami ligonių kasų, taupyti nereikia, jų skiriama pakankamai. Maišeliai ir visos priemonės yra vienkartiniai,“ – sako R. Burkauskas.

Dabartinės priemonės leidžia gyventi švariai, saugiai. Kiekvienas gali išbandyti keleto rūšių rinktuvus. Tai gali būti vienos arba dviejų dalių rinktuvai. Plokštelės jungtis žiedinė arba lipni. Maišeliai užsegami lanksčiais lipdukais arba spaustuku. Maišeliai taip pat yra įvairių dydžių, žiedą gali išsikirpti, kokio žmogui reikia – viskas pritaikoma individualiai. Apsispręsti pasirinkti reikiamą ir labiausiai žmogui tinkančią stomą padeda stomos priežiūros specialistai ir gydytojai.

Medikai pastebi, kad vieni  anksčiau, kiti vėliau, bet visi pacientai prisitaiko jam tinkančią stomą ir sėkmingai su ja gyvena. Pavyzdžiui, jei stoma išvedama dėl išmatų nelaikymo, kuris atsiranda dėl amžiaus, dėl dubens raumenų silpnumo, dėl švitinimo, ligų, arti išangės operuojant auglį, kokybiškiau gyventi su stoma, negu nelaikyti išmatų ir nuolat dėvėti sauskelnes.

Stomos priežiūra nesudėtinga

Jei taip nutinka, kad bus išvedama stoma, chirurgai pataria neišsigąsti. Į namus pacientai išleidžiami, kai jau žaizdos būna sugiję, tad žaizdos priežiūros jau nereikia. Laikinas skyriaus vadovas R. Burkauskas pataria išmokti gyventi su stoma: išmokti prisižiūrėti, naudoti specialias priemones. Ir tai nėra sudėtinga, nes dar būdamas skyriuje po operacijos ir pirmo perrišimo, pacientas mokomas kaip reikia  elgtis su stoma. Yra slaugytojos, kurios ir prižiūri tuos pacientus, moko stomos priežiūros ir lankytojus, atvykstančius lankyti artimųjų.  

Kartais stomos priežiūros specialistė važiuoja į namus ir apmoko namiškius. Ši darbuotoja, pasirengusi pacientų ir jų artimųjų mokymui gyventi su stoma. Jei pacientas po operacijos  vyksta į reabilitaciją, ten jie taip pat būna prižiūrimi specialistų ir įtvirtina žinias bei įgūdžius.

„ Kaip žmogui reikia kasdien prisižiūrėti tualetą, taip ir čia - kasdien reikia prisižiūrėti stomą“, - sako R. Burkauskas.

Stoma netrukdo nei maudytis, galima maudytis net atvirame vandens telkinyje. Stoma gali būti išvesta ir vaikams, tik prireikia to labai retai. Būna, kad ir jauni serga žarnyno ligomis, nors jauniems dažniau išvesti stomą tenka po traumų, kurių metu pažeidžiamas žarnynas. Jiems dažniausiai taikomos laikinos stomos. Su amžiumi daugėja patologijų, kurioms esant prireikia stomos.

Pradžioje tik būna psichologinis diskomfortas, baimė, neviltis. Bet vėliau įpranta ir pacientai jaučiasi gerai. Yra ligonių, kurie pradžioje jautėsi labai blogai, buvo išsigandę, bet vėliau apsiprato. Ir net kai gydytojas pasiūlo uždaryti stomą, pacientai patys nusprendžia nerizikuoti, nes ir taip gerai. Chirurgas M. Šatkauskas prisiminė pacientą,  kuris yra ūkininkas, sunkiai dirbantis žmogus, ir jau penkiolika metų sėkmingai gyvena su stoma.

Medikai pastebi, kad žmonių sveikatos būklė paskutiniu metu yra pagerėjusi, pailgėjęs gyvenimo amžius, o visos ligos koreguojamos ir gydomos šiuolaikiškai. Anksčiau 60 metų žmogui, susirgusiam žarnyno vėžiu, nebuvo pasirinkimo – tik stoma. Dabar ir 80, ir 90 metų žmogui, jei tik būklė leidžia, stoma gali būti net ir  uždaroma, kaip ir šios sėkmės istorijos atveju.

Užs. Nr. 56

Nuotrauka
gripas
Asociatyvi Pexels.com nuotrauka
Įkelta:
2023-03-15
Nacionalinis visuomenės sveikatos centras prie Sveikatos apsaugos ministerijos (NVSC) informuoja, kad 10-ąją šių metų savaitę (kovo 6–12 d.) bendras sergamumo gripu, ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI) ir COVID-19 liga (koronaviruso infekcija) rodiklis dar padidėjo. 
Nuotrauka
sveikata
Asociatyvi unsplash.com nuotrauka
Įkelta:
2023-03-07
Aiškėja, kad vis daugiau tauragiškių skeptiškai vertina skiepus – sumažėjo skiepijamų vaikų. Tokie duomenys pateikti Tauragės rajono savivaldybei Visuomenės sveikatos stebėsenos 2021 metų ataskaitoje. Pasirodo, nuo mirusiųjų COVID-19 – daugiau nei nuo piktybinių navikų. Vis tiek pagrindinė tauragiškių mirties priežastis 2021 metais išliko kraujotakos sistemos ligos. 
Nuotrauka
medikai
Asociatyvi SAM nuotrauka
Įkelta:
2023-02-13
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) inicijuoja pakeitimus, kuriais šeimos gydytojo išrašomas siuntimas galios iki 180 dienų. Šiuo metu maksimalus terminas numatytas 60 dienų, t. y. prailginus terminą, siuntimai galiotų tris kartus ilgiau. Pakeitimais siekiama sumažinti nepatogumus, kuriuos patiria pacientai ir medikai dėl per trumpo siuntimo galiojimo laikotarpio, skelbiama Sveikatos apsaugos ministerijos pranešime spaudai.
Nuotrauka
deimante
Asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-02-06
Šiais laikais nemažai žmonių renkasi pasyvų laisvalaikį – po sunkios darbo dienos jie mieliau sėdi prie televizoriaus ar su dabar jau geriausiu draugu tapusiu išmaniuoju telefonu rankose. Tai dažnai ir sukelia problemų – ilgai netaisyklingai sėdint užspaudžiami  įvairūs nervai, tad ilgainiui ima skaudėti. Apie šią itin opią problemą pakalbinome tauragiškę kineziterapeutę-masažuotoją Deimantę Samoškienę.
Nuotrauka
gripas
Asociatyvi pexels.com nuotrauka
Įkelta:
2023-01-27
Nacionalinis visuomenės sveikatos centras prie Sveikatos apsaugos ministerijos (NVSC) informuoja, kad bendras sergamumo gripu, ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI) ir COVID-19 liga (koronaviruso infekcija) rodiklis per savaitę dar sumažėjo. 
Nuotrauka
lasines
Sveikatos apsaugos ministerijos nuotrauka
Įkelta:
2023-01-26
Valstybinė akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnyba prie Sveikatos apsaugos ministerijos (Akreditavimo tarnyba) pastebi, kad socialiniuose tinkluose vartotojai skelbia pranešimus apie lašinių infuzijų su vitaminais ir ,,kokteiliais“ naudojimą be gydytojų paskyrimo ir ne asmens sveikatos priežiūros įstaigoje. Tokiu būdu plinta informacija apie savigydą, kuri yra pavojinga žmogaus sveikatai. Tarnyba ragina apie tokius atvejus informuoti ją, tokiu būdu ji spręstų dėl tyrimo pradėjimo.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-01-23
Tauragės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras, įgyvendindamas projektą „Jaunimui palankių sveikatos priežiūros paslaugų (JPSPP) teikimo modelio diegimas Plungės, Mažeikių ir Tauragės savivaldybėse“, teikia nemokamas individualias psichologo konsultacijas Tauragės rajono savivaldybės 14–29 metų jaunimui. 
Nuotrauka
adata
Įkelta:
2023-01-15
Norint pasirūpinti apsauga nuo sunkios erkių platinamos ligos – erkinio encefalito – svarbu pasiskiepyti, o tai geriausia padaryti žiemą. Apie tai primena Nacionalinis visuomenės sveikatos centras prie Sveikatos apsaugos ministerijos (NVSC). Pasak epidemiologų, kad susidarytų patikima apsauga, reikia tam tikro laiko.
Nuotrauka
vsb
VSB nuotrauka
Įkelta:
2022-12-15
Sakoma, kad esi jaunas tol, kol dar lieka pirmų kartų, tad ir Tauragės visuomenės sveikatos biuro specialistai šiemet gali pasidžiaugti savo pirmąja suorganizuota nemokama savaitgalio suaugusiųjų sveikatinimo stovykla. Jos įgyvendinimas dalinai finansuojamas iš Tauragės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos rėmimo specialiosios programos projekto lėšų. 
Nuotrauka
liga
Įkelta:
2022-12-10
Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad praėjusią savaitę bendras sergamumo gripu, ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI) ir COVID-19 liga (koronaviruso infekcija) rodiklis Lietuvoje padidėjo. 
Nuotrauka
oda
Asociatyvi pexels.com nuotrauka
Įkelta:
2022-11-13
Prasidėjęs šildymo sezonas – tikras iššūkis mūsų odai. Sausas, šiltas oras patalpose ir žvarbus bei vėjuotas oras lauke – tai kontrastas, kuris gali stipriai nualinti odą. Todėl jeigu ima kamuoti dehidratuotos odos požymiai – tempimas, šerpetojimas, pleiskanojimas, niežėjimas ar net skausmas – svarbu reaguoti nedelsiant. „Eurovaistinė internete“ odos priežiūros specialistė Orinta Ramanauskaitė atskleidė, kas lemia odos išsausėjimą ir kokių pagalbos priemonių pravartu imtis.  
Nuotrauka
sveikata
Mediakatalogas.lt nuotrauka
Įkelta:
2022-11-11
Kelionės yra neatsiejama žmogaus gyvenimo dalis. Paprastai kelionė suprantama kaip neeilinė, nekasdienė išvyka, dažniausiai į užsienio šalį. Asmens dokumentų galiojimo datos patikrinimas ir apgalvotas daiktų krovimasis yra būtina pasiruošimo dalis, bet ar visada pasirūpiname savo sveikata? Ar koronaviruso pandemija mus išmokė elgtis atsakingiau? Apie užkrečiamųjų ligų rizikas, būtinas prevencijos priemones bei lietuvių keliavimo įpročius pasakoja Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus patarėja Rasa Liausėdienė.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2022-11-06
Rudeniui įpusėjus, neišvengiamai prasideda peršalimo ligų sezonas, tad vis dažniau tiesiame ranką į karšto gėrimo puodelį. Šaltuoju metų laiku ypač populiari tampa arbata su citrina, medumi bei imbieru – pastarasis dažnas ir imunitetą stiprinančių produktų sudėtyje. Kuo naudingas imbieras mūsų sveikatai, atsako gydytoja dietologė.
Nuotrauka
sveikata
Asmeninio archyvo nuotrauka
Įkelta:
2022-11-04
Nors COVID-19 pandemija tampa neatsiejama visų mūsų gyvenimo dalimi, itin svarbu nepamiršti išmoktų pamokų. Tik atsakingai elgdamiesi galime apsaugoti save ir savo aplinką nuo koronaviruso infekcijos ir kitų užkrečiamųjų ligų, keliančių grėsmę sveikatai, o kartais – ir gyvybei. Apie tai, kaip koronavirusu užsikrėtė visa šeima ir kodėl dar būdama nėščia moteris nusprendė pasiskiepyti, pasakoja šiaulietė Rūta Mankienė. O apie pagrindines prevencines ir apsaugos priemones, padedančias apsisaugoti nuo daugelio virusinių infekcijų, primena vaistininkė Laura Mockutė. 
Nuotrauka
liga
Įkelta:
2022-10-28
2019 metų pabaigoje užfiksuotas pirmasis tuomet dar nežinomo koronaviruso atvejis Kinijoje, Azijos žemyne, o 2020-ųjų kovo 11 d. Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) paskelbė koronaviruso pandemiją. Per nepilnus trejus pandemijos metus virusu užsikrėtė daugiau nei 625 mln. žmonių, 6,5 mln. iš jų mirė.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2022-10-24
Rudeniški orai su savimi atsineša ir peršalimo ligas, gripą. Tauragėje fiksuojamas didėjantis sergumumas. Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) spalio pradžioje paskelbė, kad prasidėjo 2022–2023 metų gripo sezonas, kuris tęsis iki gegužės mėnesio. 
Nuotrauka
sveikata
Asmeninio archyvo nuotrauka
Įkelta:
2022-10-21
Kalbėti apie savo problemas, kai jos pradėtos spręsti arba išspręstos, yra viena, tačiau išdrįsti pripažinti sau ir tai paversti atspirties tašku – visai kas kita. Kartais sugebėjusių atsitiesti ir pakeisti savo gyvenimą žmonių istorijos gali pasirodyti nereikšmingos ir neturinčios tikslo, tačiau tik ne tada, kai jos pasakojamos pirmuoju asmeniu. Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento tyrimų duomenimis, nors kartą gyvenime narkotikus yra vartoję 14 procentų lietuvių. Būdamas penkiolikos Kęstutis Kaupas pirmą kartą išbandė narkotikus, o šiandien, be medikų pagalbos savarankiškai įveikęs narkotikų priklausomybę, jis dalijasi savo patirtimi ir siekia įkvėpti kitus.
Nuotrauka
sveikata
freepik.com nuotrauka
Įkelta:
2022-10-15
COVID-19 infekcija – grėsminga ir apgaulinga liga, nes vieni asmenys simptomų visai nejaučia arba jie būna itin lengvi, o kitiems tenka gulėti ligoninėje ir kovoti dėl savo gyvybės. Nors šiuo metu izoliacija nėra privaloma, susirgus koronavirusu vertėtų elgtis atsakingai – būti namie, stebėti savo sveikatą ir laikytis visų gydytojo nurodymų. Kauno klinikų Pulmonologijos klinikos gydytoja pulmonologė dr. Neringa Vagulienė įspėja – gydymo nereikėtų pradėti nuo antibiotikų, nes antibiotikai šio viruso neveikia. ​​​​​​​Ji informuoja, kaip tinkamai gydytis namuose nuo COVID-19, ko vertėtų vengti ir kada kreiptis į gydymo įstaigą. 
Nuotrauka
sveikata
„MANO vaistinės“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2022-10-14
Vasaros metu daugelis buvo labiau atsipalaidavę, tačiau prasidėjus šaltajam sezonui ypač svarbu būti socialiai atsakingiems ir laikytis prevencinių ir apsaugos priemonių, padedančių apsisaugoti nuo klastingos COVID-19 infekcijos. Svarbu apsaugoti save ir savo aplinką ir prisiminti, kad neatsakingi veiksmai gali sukelti tik dar didesnę grėsmę visuomenei. Apie imuniteto stiprinimą ir tinkamos asmeninės higienos svarbą pasakoja vaistininkas Tautvydas Endriukaitis. Pasak jo, tinkami įpročiai padeda apsisaugoti ne tik nuo COVID-19 infekcijos, bet ir kitų pavojingų užkrečiamųjų ligų. 
Nuotrauka
paaugle
Asociatyvi pexels.com nuotrauka
Įkelta:
2022-10-12
Tėvų skyrybos sudrebina bet kokio amžiaus vaiko pasaulį. Net kai tėvai nebegali toliau gyventi kaip pora, svarbu suprasti, kad vaikui jie abu lieka tėvais ir abu yra vienodai reikalingi. Vaiko teisių gynėja, psichologė Neringa Martišienė sako, kad suprasdami, kaip skirtingo amžiaus vaikai reaguoja į tėvų skyrybas, galime numatyti rizikas ir būti atidesniais, rūpestingesniais, galime labiau apsaugoti vaiką.
Nuotrauka
sveikata
Asmeninio archyvo nuotrauka
Įkelta:
2022-10-10
Pasaulį sukrėtusi COVID-19 pandemija neilgai trukus buvo įvardinta kaip informacinė epidemija, trumpiau tariant, infodemija. Tai sukėlė dar didesnį chaosą, nes žmonėms tapo sunku atsirinkti teisingą ir patikimą informaciją. Nors nuo pandemijos pradžios praėjo beveik treji metai, padariniai psichinei ir emocinei sveikatai juntami iki šiol, o dezinformacija ir melagienos neatsitraukė. 
Nuotrauka
sveikata
Asmeninio archyvo nuotrauka
Įkelta:
2022-10-03
Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) 2022 m. duomenimis, vienas iš aštuonių žmonių pasaulyje susiduria su psichologinėmis problemomis. Tačiau vis daugiau žmonių išdrįsta apie tai kalbėti garsiai – tokiu būdu jie padeda kitiems, patiriantiems sunkumus, ir primena, kad visos problemos yra išsprendžiamos, tik svarbiausia nelikti vienam ir kreiptis pagalbos. Siekdamas įkvėpti nepasiduoti, menininkas Algis Kriščiūnas, buvęs legendinės grupės „Foje“ būgnininkas, dalijasi savo prisiminimais apie laikotarpį, kai ištiko pirmoji panikos ataka, ir apie tai, kaip jam pavyko su tuo susidoroti.