Praėjusią savaitę tauragiškiams pranešta, kad vanduo dviejose Tauragės maudyklose tinkamas maudytis. Tačiau ar maudytis vanduo tinkamas kitose, ne ką mažiau populiariose miesto maudyklose? Šį klausimą mums uždavė Tarailių mikrorajono gyventoja, pranešusi, kad vietos maudykloje jau kurį laiką plūduriuoja neatpažįstamo gyvūno gaišena.
Kas prisiims atsakomybę?
Pasak moters, Jūros upėje, netoli kranto, vienoje tauragiškių pamėgtų maudynių vietų, plūduriuojančią maitą ji matė jau prieš savaitę. Tuo metu niekas upėje dar nesimaudė ir moteris tikėjosi, kad iki atšils orai dvėsena kas nors pasirūpins. Tačiau netrukus moteris pastebėjo, kad toje vietoje, vos keletas metrų nuo gaišenos, maudosi vaikai.
– Kai pastebėjau, kad upėje maudosi netoliese įrengtoje krepšinio aikštelėje sportuojantys vaikai, nebegalėjau tylėti. Pasitarėme su vyru ir paskambinome Tauragės visuomenės sveikatos centrui, vėliau ugniagesiams, gamtosaugininkams. Kitą dieną nuėjau patikrinti – dvėsena tebeplūduriavo. O juk čia maudosi žmonės. Tai kas turi prisiimti atsakomybę? – kalbėjo moteris.
„Tauragės žinių“ korespondentė tą patį rytą susitiko su maitą radusia moterimi. Ji parodė vietą, kur jau kurį laiką plūduriuoja kritęs gyvis. Iš tikrųjų vandenyje želiančiuose krūmynuose, visai netoli maudyklos, plūduriavo maita.
Pasiklydo biurokratiniuose labirintuose
Išsiaiškinome, kad Tauragės visuomenės sveikatos centras nėra kompetentingas kritusių gyvūnų utilizavimo srityje – apie gyvūną pranešusiai moteriai buvo pasiūlyta kreiptis į ugniagesius ir seniūniją. Padėti išspręsti problemos dėl upėje ties Tarailių gyvenviete plūduriuojančio gyvūno kūno negalėjo ir Bendrojo pagalbos centro Klaipėdos skyriaus specialistai. Jie moteriai padiktavo Klaipėdos aplinkos apsaugos departamento Tauragės rajono agentūros viršininko telefono numerį.
Agentūros vadovas Romas Jurgelionis „Tauragės žinioms“ patvirtino sulaukęs pranešimo apie Jūroje plūduriuojantį nugaišusį žvėrį, tačiau esą jis buvo netikras.
– Į vietą buvo nuvažiavęs mūsų darbuotojas, ten nieko nerado. Apgavo ir mus, ir jus, – sakė direktorius.
Tačiau kai pranešėme, kad pakrantės žolėse tikrai pūva dvėsena, R. Jurgelionis į maitos paieškas kartu su „Tauragės žinių“ korespondente išsiuntė agentūros inspektorių Petrą Survilą.
Galėjo plūduriuoti apie dvi savaites
Inspektorius netruko konstatuoti, kad Jūros upėje plūduriuoja nugaišęs stambus bebras.
– Jei būtume jį anksčiau radę, tikrai būtume greičiau sutvarkę. Niekada žmonėms neatsakome, net jei tai ir ne mūsų pareiga. Bet tikrai nepamatėme, – kalbėjo specialistas.
P. Survilas į Tarailius iškvietė Tyrelių medžiotojų būrelio narį Olegą Rimą. Vyras atsinešė plastikinį maišą ir specialų kablį, kuriuo ištraukė nugaišusį bebrą. Pasak medžiotojo, bebras vandenyje galėjo plūduriuoti apie dvi savaites. Gaišeną medžiotojas nuvežė utilizuoti į specialiai medžiotojų būrelio įrengtą pirminę žvėrių apdorojimo aikštelę.
Klausėme inspektoriaus, ar bebras bus tiriamas, jis, beje, jau buvo stipriai suiręs, apkibęs kirmėlėmis, tačiau vyras atsakė, kad to nereikia.
– Ne, ką jau čia betikrinsi – betikslis reikalas. Nieko čia baisaus, sveikatai pavojaus tikrai nėra, – sakė inspektorius.
Tai, kad neprivaloma tikrinti, ar vandenyje puvęs žvėris nesirgo jokiomis žmogui pavojingomis ligomis, „Tauragės žinioms“ patvirtino ir Tauragės apskrities valstybinės veterinarijos tarnybos Gyvūnų sveikatingumo ir gerovės skyriaus vedėjas-veterinarijos inspektorius Vaidotas Gudžiūnas:
– Nemanau, kad tirti reikia. Žinot, visko būna. Ir nuskęsta gyvūnai, ir per potvynius žūsta, juk ir žmonių lavonų būna – kaip ir visam pasauly. Žinoma, organinis junginys irdamas gali kažkiek teršti.
Maudytis – tik į dvi maudyklas?
Pasak Tauragės rajono savivaldybės gydytojos Dalės Bartulienės, Tauragėje yra vos dvi maudyklos, kuriose atliekami vandens kokybės mikrobiologiniai ir fizikinių cheminių parametrų tyrimai. Tai Keramikos tvenkinys ir Jūros upės pliažas. Maudyklų tyrimai atliekami du kartus per mėnesį. Paskutiniai, birželio 11-ąją, paimti mėginiai rodo, kad šių maudyklų vanduo atitinka higienos normas ir ten maudytis galima.
– Tyrimu patikrinama, ar vandenyje nėra didesnio, negu leidžiama, fekalinio užterštumo, visokių atliekų, nuolaužų, kitų plūduriuojančių medžiagų. Tikrinamas žarnyno bakterijų skaičius, – sakė savivaldybės gydytoja.
D. Bartulienės teigimu, ji prašė rajono mero, kad tyrimai būtų atliekami ir kitose tauragiškių mėgstamose maudynių vietose, tačiau tai papildomai kainuotų.