Tauragiškė verslininkė Sigita Geštautienė įsitikinusi, kad jei ne jos ir kitų šeimos narių atkaklumas, dėl Tauragės apskrities ligoninės gydytojo Jono Vismanto atsainaus požiūrio jos 76 metų mamos šiandien nebebūtų. Vietoj to, kad būtų suteikęs skubią pagalbą, gydytojas pacientei esą pasiūlė valgyti krapus. Po „gydymo krapais“ Klaipėdos universitetinėje ligoninėje Stanislavai Paulikaitienei, jos dukters teigimu, buvo nustatyta išeminė galvos smegenų amnezija.
Net nematęs ligonės pareiškė neguldysiąs
– Buvo sekmadienio rytas, kai dėl itin aukšto kraujo spaudimo mamai pasidarė labai blogai– stipriai skaudėjo galvą, pykino, vėmė. Su mama gyvenantis mano brolis iškvietė greitąją pagalbą ir ligonė buvo nuvežta į ligoninės Priėmimo skyrių. Iš skyriaus iškviestas gydytojas Vismantas dar nė nematęs ligonės ateidamas koridoriumi slaugytojai išrėžė: „Nieko neguldau, nėra vietų“. O apžiūrėjęs mamą ne lašinę pastatė, kurios, mūsų manymu, jai reikėjo, tik žarstė rekomendacijas: „Valgyk krapus, laižyk cinamoną, nebūk ilgai ant saulės, nežiūrėk televizoriaus, nevalgyk riebiai, sūriai ir kreipkis į šeimos gydytoją“. Bet mamos būklė buvo tokia, kad reikėjo skubios medicininės pagalbos, ne rekomendacijų. Esu šokiruota tokiu mediko elgesiu. Nesuprantu, kaip Vismantas nematęs ligonio gali sakyti, kad neguldys jo į ligoninę? Gal ligoniui reanimacijos reikia? – piktinosi Sigita Geštautienė.
Pasak jos, prašymas, kad gydytojas imtųsi kokių nors gydymo priemonių numalšinti begaliniam galvos skausmui ir pykinimui, buvo neišgirstas, esą Jonas Vismantas, nurodęs ligonei dar pagulėti, išėjo. Moteris teigia, kad niekas iš medicinos personalo į patalpą, kur buvo palikta gulėti jos motina, neužėjo, todėl maždaug po 20 minučių artimieji Stanislavą įsisodino į ligoninės neįgaliems žmonėms skirtą vežimėlį, nusivežė iki lauko durų ir įsodinę į mašiną išsivežė namo.
Per dieną į ligoninę – du kartus
Kaip „Tauragės žinioms“ pasakojo ligonės dukra, namuose Stanislava jautėsi vis blogiau, ėmė vemti krauju. Pas motiną suvažiavo visi vaikai, kas iš Tauragės, kas iš Vilniaus ar Klaipėdos, pasikonsultuoti jie skambino Stanislavos bendrosios praktikos gydytojui Rimantui Kisieliui.
– Kai pasakėme, kad mūsų mamos neguldo į ligoninę, Kisielius rekomendavo kreiptis į chirurgą, galbūt sveikata sublogo ne dėl aukšto kraujospūdžio. Vėl vežti mamos į ligoninę nesiryžome. Pirmiau su vyru nuvykome į ligoninę pasikalbėti su chirurgu Petrausku, kuris, kaip sužinojome, tuo metu operavo. Mamą nuvežėme po poros valandų, kai chirurgas išėjo iš operacinės. Ji jautėsi taip blogai, kad nebepaėjo, į namus vėl reikėjo kviesti greitąją pagalbą ir nešti neštuvais. Ligonę apžiūrėjęs chirurgas pasakė, kad žarnyne kraujavimo nėra, todėl reikia bendrauti su terapeutu ir tik jis gali spręsti, ką daryti, – pasakojo S. Geštautienė.
Kaip S. Geštautienė savo ir savo artimųjų vardu rašo Tauragės apskrities ligoninės direktoriui Irmantui Mockui, tik per didelius triukšmus ir reikalavimus gydytojas J. Vismantas teikėsi iškviesti neurologą, pamatavo S. Paulikaitienei kraujo spaudimą, užrašė širdies kardiogramą. Tačiau iš skausmo dejuojančią pacientę apžiūrėjusi neurologė Stašaitytė esą taip pat ne ką padėjo. Apžiūrėjusi ligonę ir pasakiusi „O ką jūs siūlote? Vaistus suleisti labai paprasta“ ji, S. Geštautienės teigimu, tiesiog išėjo. Anot S. Geštautienės, laukiant, kol gydytojas Vismantas pasitars su Stašaityte, jų mama jau nebereagavo į aplinką, nebeatpažino jų, savo vaikų.
– Supratome, kad ilgiau laukti nebegalime, todėl išsireikalavome siuntimą į Klaipėdos universitetinę ligoninę, – sakė S. Geštautienė.
Už rūpestį vežant mamą į Klaipėdą S. Geštautienė dėkinga greitosios pagalbos medikei ir vairuotojui.
– Klaipėdoje mama buvo apie 19 valandą, kur jai atliko kompiuterinę tomografiją. Kadangi nebuvo vietų insultiniame skyriuje, ji buvo paguldyta į endokrinologinį. Girdėjau, kaip medikai tarpusavyje kalbėjosi, kad atvežtas sunkus ligonis, o štai Vismantas liepė krapų valgyti. Jei ne Klaipėdos ligoninės gydytojai, mama galėjo iškeliauti Anapilin, – nuoskaudą liejo S. Geštautienė.
Praėjusį penktadienį S. Paulikaitienę po gydymo iš Klaipėdos vaikai parsivežė į namus. Pasak S. Geštautienės, 76 metų moteris jaučiasi geriau, tačiau jei gydytojas dar ryte būtų atsakingai pažiūrėjęs į ligonės būklę, sunkių pasekmių būtų išvengta.
„Aš jų neišvijau“
„Tauragės žinių“ pakalbintas terapeutas J. Vismantas pokalbio pradžioje pareiškė, kad neturi ką pasakyti, tačiau netrukus persigalvojo ir paaiškino situaciją.
– Paulikaitienė nebuvo sunkus ligonis ir atvejis nebuvo ūmus. Namiškių kalbos, kad ligonė buvo „prie insulto“, tik turgaus lygio išsireiškimas. Visa ši situacija – tik namiškių principai. Iš pat ryto moterį atvežę jauni žmonės elgėsi normaliai. O vėliau į ligoninės priimamąjį atvažiavusi moteris elgėsi karštakošiškai. Aš ligonę buvau palikęs gulėti sekimo kambaryje, nes norėjau pasekti jos būklę. Taip yra daroma. Galima sekti visą dieną ar visą naktį. Aš jų neišvijau. Ar jie taip jums sakė? Grįžęs prie ligonės jos neberadau, artimieji ją jau buvo išsivežę. Tikriausiai jums nepasakė, kokiais žodžiais ta moteris mane išvadino. Yra liudininkas, kuris viską girdėjo, – išklojo J. Vismantas.
Pasak mediko, ligonei buvo suleista vaistų ir lašinės jai nereikėję.
– Kam tą vandenį pilti, suleidome mažesnį kiekį, – sakė medikas.
Pasak gydytojo, tuo metu skyriuje tikrai nebuvo vietų, be to, guldyti į ligoninę pacientės nebuvę būtinybės.
Situaciją analizuos gydytojų komisija
Pretenziją dėl terapeuto J. Vismanto nekompetencijos S. Geštautienė pirmadienį nunešė Tauragės apskrities ligoninės direktoriui I. Mockui. Ją pasirašė dar keturi S. Paulikaitienės vaikai.
– Mano įsakymu sudaryta kompetentinga gydytojų komisija išanalizuos pareiškėjos pretenziją, situaciją ir apie tai informuos ją raštu. Tyrimas, priklausomai nuo atvejo sunkumo, gali trukti 20 dienų, – „Tauragės žinioms“ sakė ligoninės vadovas I. Mockus.
Pačios situacijos ligoninės vadovas nekomentavo teigdamas, kad negali teikti konfidencialios informacijos apie paciento sveikatą.