Lietuvos kariuomenės seržantas tauragiškis Justas Optas pagerino 32 kg svarsčio rovimo pasaulio rekordą svorio kategorijoje iki 85 kg. Atletas rekordą pasiekė Europos svarsčių kilnojimo čempionate Taline (Estija) dar gegužę. Bet užtruko procedūros – tyrimai dėl dopingo vartojimo ir kiti formalumai, todėl rekordas užskaitytas tik visai neseniai.
Kaip „Tauragės žinioms“ pasakojo jau dešimtmetį šios sporto šakos rezultatų siekiantis Justas Optas, gegužės 19–22 d. Taline (Estija) surengtame Europos čempionate rezultatas parodytas profesionalų kategorijoje iki 85 kg. Per dešimt minučių reikia išrauti svarmenį viena ranka į viršų kuo daugiau kartų. Galima keisti ranką. Tauragiškis 32 kg svarmenį iškėlė 202 kartus. Pasak pašnekovo, ankstesnis rekordas, pasiektas 2015 m., buvo taip pat 202 kartai, tačiau tą kartą nebuvo vykdoma dopingo kontrolė.
– Aš iškėliau 202 kartus su dopingo kontrole. Rezultatų pripažinimas užtruko. Po gauto neigiamo dopingo testo atsakymo ir sprendimo Tarptautinės svarsčių kilnojimo federacijos konferencija rekordą pripažino. Tai įvyko tik dabar, nors čempionatas vyko gegužės pabaigoje, – pasakojo atletas.
Dešimties metų rezultatas
Iš pažiūros galbūt atrodo nesudėtinga svorį iškelti (išrauti) tiek kartų per ribotą laiką. Tačiau pašnekovas sako, kad taip tik atrodo. Tam reikia daug treniruotis, nusiteikti ne tik fiziškai, bet ir psichologiškai. Aukštus rezultatus pasaulyje demonstruoja vos dvylika sportininkų.
– Pasiekti tikrai sudėtinga, nes šitokių rovimo veiksmo rezultatų pasaulyje pasiekia gal apie 12 žmonių, bet jie išsidalinę į skirtingas svorio kategorijas. Rezultato tikėjausi, nes tam buvo ruoštasi ir treniruočių metu buvo galima prognozuoti. Gali pabandyti kiekvienas. Pačioms varžyboms ruošiausi apie du mėnesius, bet sportuoju dešimt metų, tai sukaupta patirtis, technika, psichologinis nusiteikimas daro savo. Europos čempionatai vyksta kasmet. Vyksta ir pasaulio, bet į jį nevykau dėl geopolitinės padėties, – pasakoja Justas Optas.
Karys profesionalas
Tauragiškis Justas Optas tarnauja Lietuvos kariuomenėje, turi seržanto laipsnį, yra Dr. Jono Basanavičiaus karo medicinos tarnybos vyresnysis paramedikas, sporto salėje – Europos svarsčių kilnojimo čempionas, pasaulio vicečempionas ir rekordininkas. Kaip skelbiama Lietuvos kariuomenės išplatintame pranešime, svarsčių kilnojimas yra jėgos sportas, kuriame į svorio kategorijas suskirstyti sportininkai turi kilnoti specialius svarsčius nuo 8 iki 32 kilogramų. Laimėtojas nustatomas pagal svarsčių iškėlimo pakartojimų skaičių. Sportininkai čempionatų programoje atlieka tris disciplinas: ilgą ciklą, stūmimo ir rovimo veiksmus bei estafetę.
Kaip rašoma pranešime, Justas Optas tarnybą kariuomenėje pradėjo dar 2014 m., kai Rusija pradėjo karo veiksmus Ukrainoje. Išklausė pirmosios medicinos pagalbos kursus, vėliau – pėstininko gelbėtojo kursą, studijavo kineziterapiją. Taip tapo paramediku.
– Pareigos man patinka. Dažnai atnaujiname žinias, nes privalome išmanyti vaistų vartojimą, dėl traumų prevencijos reikalingos ir anatomijos žinios, – pranešime cituojamas tauragiškis.
Daug pasiekimų
Svarsčių kilnojimu J. Optas susidomėjo dar mokydamasis kaimo mokykloje. Didelio pasirinkimo nebuvo, teko imtis to, kas buvo prieinama. Ši sporto šaka jį sužavėjo tuo, kad ji reikalauja daug jėgos, ištvermės, visapusiško fizinio pasirengimo. Beje, atletas dalyvauja ir Lietuvos bei Latvijos virvės traukimo čempionatuose.
– Sporto pasiekimų daug. Esu tapęs Lietuvos jaunių, jaunimo ir suaugusiųjų čempionu. Esu pasiekęs pasaulio jaunimo rekordą iki 78 kg rovimo veiksme. Įvykdžiau tarptautinio sporto meistro normatyvą. Tapau suaugusiųjų pasaulio vicečempionu ir Europos čempionu. Lietuvos kariuomenės svarsčių kilnojimo čempionate laimėjimų serija nenutrūksta jau nuo 2014 m. Laimėjau ir šį kartą, – pasiekimus vardija Justas.
Sportininkas varžyboms dažniausiai ruošiasi pats, ilgametė patirtis ir kineziterapijos žinios leidžia ruoštis profesionaliai. Žinoma, jeigu kyla sudėtingesnių klausimų, konsultuojasi su treneriu.
Tarnyba ir sportas – suderinama
Sportuodamas Justas Optas kasmet keliauja į Pasaulio ir Europos čempionatus. Jis jau aplankė 11 šalių. Ši sporto šaka ne tokia brangi kaip kitos. Mėgėjiškam lygiui, pasak sportininko, užtenka poros svarsčių namuose. Norint siekti profesionalių rezultatų kainuoja mityba, vitaminai, masažai. Bet ko valgyti negalima.
– Tačiau visa tai vis tiek grįžta dviguba nauda, jautiesi geriau, pasieki aukštesnių rezultatų, – sako pašnekovas.
Pasak jo, profesionalus karys ir profesionalus sportininkas – suderinama. Karinėje tarnyboje daug profesionalių atletų. Puiki fizinė forma padeda atlikti kario užduotis. Pats atletas stengiasi bėgioti keturis kartus per savaitę, atlikti dvi jėgos ir dvi būtent svarsčių kilnojimo treniruotes.
– Pati sporto šaka iš tikro yra sveikatinanti. Man ji padeda išlaikyti darbingumą, nors turiu nugaros traumą. Susižaloti įmanoma tik nesaugiai elgiantis ir norint per anksti pasiekti rezultatą, kuriam kūnas dar nepasiruošęs, – sako sportininkas.