Kiekvienas kaminas, kaip ir bet kuris kitas namų įrenginys, laikui bėgant gali pradėti veikti ne taip, kaip anksčiau. Jeigu pastebėjote, kad jūsų namuose pasidarė sunkiau išlaikyti norimą temperatūrą, dūmai sklinda ne ten, kur turėtų arba užfiksavote kitus keistus požymius – gali būti, kad jūsų kaminas turi problemų.
Dauguma kaminų ir šildymo sistemų sukeltų gaisrų įvyksta šaltuoju metų laiku – nuo spalio iki kovo mėnesio. Šiuo metu šildymo sistemos naudojamos intensyviausiai ir jei jos netinkamai prižiūrimos – rizika didėja. Juolab, problema, kad kai kuriems kaminų įdėklai vis dar neatrodo kaip būtinas geros šildymo sistemos komponentas. Tai yra ne priedas, tačiau būtinybė.
Dūmų ar blogo kvapo grįžimas į patalpas
Kietojo kuro katilai ir židiniai yra ypač pavojingi, nes netinkamai prižiūrimas kaminas gali sukelti temperatūros padidėjimą ir perdegti vamzdynus. Statistiškai 90 % gaisrų, susijusių su kietojo kuro šildymo sistemomis – prasideda nuo kamino.
Vienas iš pirmųjų požymių, kad jūsų kaminas gali turėti problemų, yra dūmų ar nemalonaus kvapo grįžimas į patalpas. Jei pastebite, kad deginant židinyje ar katile dūmai neina į kaminą taip, kaip turėtų, o patenka į kambarius – tai gali reikšti kamino traukos problemas. Tokia situacija dažniausiai kyla dėl šių priežasčių:
- Dūmai negali laisvai išeiti iš kamino, jei jis yra užsikimšęs suodžiais, paukščių lizdais ar kitomis nuosėdomis.
- Jei kaminas ilgą laiką nebuvo valytas – suodžių sluoksnis gali sumažinti oro srautą ir sukelti dūmų grįžimą į vidų.
- Dūmų traukos problemos gali kilti dėl blogo oro srauto, kurį gali lemti per siauras ar pažeistas kaminas.
Jei dūmai kaupiasi namuose, tai ne tik sukelia diskomfortą, bet ir gali būti pavojinga sveikatai. Dūmai dirgina kvėpavimo takus, o ilgesnė jų ekspozicija gali sukelti rimtesnes kvėpavimo problemas.
Suodžių ar pelenų perteklius
Reguliarus suodžių ir pelenų kaupimasis katile yra natūralus procesas, tačiau jei pastebite, kad jų susikaupia daugiau nei įprastai – tai gali būti ženklas, kad kaminas neveikia efektyviai. Pernelyg didelis suodžių kaupimasis gali būti pavojingas, nes suodžiai yra degios dalelės, kurios gali užsidegti kamine ir sukelti gaisrą. Tai taip pat gali reikšti, kad jūsų katilas ar židinys dega neefektyviai, o tai gali nutikti dėl blogos oro cirkuliacijos ar netinkamo kuro naudojimo.
Matomi įtrūkimai ir pažeidimai kamine
Kaminas nuolat veikiamas aukštų temperatūrų ir oro sąlygų, todėl laikui bėgant gali atsirasti įtrūkimų ar kitų struktūrinių pažeidimų. Matomi įtrūkimai, plytų ar mūro skilimai yra rimtas požymis, kad jūsų kaminas turi problemų. Įtrūkimai gali leisti šilumai ir dūmams prasiskverbti į namų konstrukcijas, o tai kelia pavojų gaisrams ir sumažina kamino efektyvumą.
Jei pastebėjote kokių nors tokio tipo pažeidimų – svarbu kreiptis į specialistą, kuris galėtų patikrinti kamino būklę ir, jei reikia, atlikti remontą. Laiku pastebėti įtrūkimai gali užkirsti kelią didesnėms problemoms ir sumažinti remonto išlaidas.
Blogas kvapas, ypač esant šiltam orui
Jei namuose pradeda jaustis stiprus nemalonus kvapas, ypač šiltomis dienomis, tai gali būti požymis, kad jūsų kaminas turi problemų. Kvapas ne tik sukelia diskomfortą, bet ir signalizuoja apie rimtas problemas, kurios gali paveikti kamino veikimą.
Dūmai ir liepsna – netolygūs arba per dideli
Jei jūsų krosnies liepsna tampa netolygi, per silpna arba pernelyg didelė – tai irgi gali rodyti problemas su kamino trauka. Netolygi liepsna gali kilti dėl blogos oro srauto kontrolės arba dėl to, kad kamine yra per daug suodžių, kurie trukdo dūmams tinkamai išeiti. Per didelė liepsna gali rodyti, kad krosnis gauna per daug oro, o tai gali lemti per greitą kuro degimą ir sumažinti efektyvumą.
Mūro ar plytų irimas
Ilgą laiką neprižiūrimas kaminas gali pradėti irti. Mūro ar plytų irimas yra dar vienas signalas, kad kaminas problemiškas. Tai gali lemti ne tik atmosferos poveikis, bet ir dūmai bei degimo produktai, kurie kenkia medžiagoms. Jei pastebite mūro irimą – būtina kuo greičiau atlikti remonto darbus, nes pažeistas kaminas gali tapti pavojingas, ypač jei prastėja jo struktūrinis vientisumas.
Vandens dėmės ar nuotėkis
Vanduo neturėtų patekti į kaminą. Jei pastebite, kad jūsų kaminas yra drėgnas arba matote vandens dėmes ant mūro – tai rodo problemas susijusias su kamino dangčiu ar apsaugine kamino viršutine dalimi. Drėgmė gali sukelti pelėsį, pažeisti mūrą ar netgi sukelti kamino irimą. Kamino dangtis turi būti tinkamai uždengtas, kad apsaugotų kaminą nuo atmosferos poveikio ir drėgmės.
Krosnies ar židinio neveiksmingumas
Jei pastebite, kad krosnis ar židinys pradėjo veikti mažiau efektyviai, sunaudojama daugiau kuro, o šilumos išskiriama mažiau – tai gali būti signalas, kad jūsų kaminas veikia neefektyviai. Suodžių, pelenų ar kitų medžiagų kaupimasis trukdo normaliam oro srautui, todėl šildymo sistema negali tinkamai atlikti savo funkcijų, o dėl to didėja kuro sąnaudos ir mažėja šildymo efektyvumas.
Anglies monoksido jutiklio signalai
Jei jūsų namuose yra anglies monoksido jutiklis ir jis pradeda skleisti signalą, tai yra rimtas požymis, kad jūsų kaminas gali būti užsikimšęs ar pažeistas. Anglies monoksidas yra bespalvės, bekvapės ir labai pavojingos dujos, kurios gali kelti rimtą pavojų sveikatai ir gyvybei. Jei jutiklis aptinka CO – būtina kuo skubiau evakuoti namus ir kreiptis į profesionalus, kad būtų patikrinta ir išvalyta jūsų šildymo sistema bei kaminas.