Darbinė veikla yra viena iš svarbiausių sąlygų žmogaus pilnaverčio gyvenimo užtikrinimui. Akivaizdu, kad viena pagrindinių naudų, kurią žmogus gauna dirbdamas, yra piniginis atlygis. Būtent pinigai leidžia pasirūpinti esminiais savo ir šeimos poreikiais. Visgi, finansinė darbo nauda toli gražu nėra vienintelė. Darbas yra labai reikšmingas tiek fizinės, tiek psichinės sveikatos gerovei.
Pasaulyje atlikti moksliniai tyrimai rodo, kad bedarbystė neigiamai veikia žmogaus emocinę būklę, mažina savivertę bei didina riziką susirgti depresija. Ilgesnį bedarbystės laikotarpį patiriantys asmenys taip pat gali susidurti su fizinės sveikatos pablogėjimu: kankinančia nemiga, varginančiais galvos skausmais, padidėjusiu kraujo spaudimu ar net rimtesnėmis širdies ligomis. Tad nenuostabu, kad ne vieno akys, nepavykus susirasti tinkamo darbo Lietuvoje, nukrypsta į užsienio šalis.
Darbas užsienyje lietuvius vis dar domina
Lietuvių, išvykusių ieškoti naujų gyvenimo galimybių, yra apstu Jungtinėje Karalystėje, Airijoje, Vokietijoje, o taip pat ne vieną yra suviliojęs darbas Olandijoje, Norvegijoje ar kitose užsienio šalyse. Kai kurie iš jų yra išvykę dar per pirmąjį dešimtmetį po Lietuvos Nepriklausomybės atgavimo, tad svečioje šalyje jau yra įleidę šaknis ir jaučiasi joje kaip žuvys vandenyje. Ir, nors paskutinius keturis metus į Lietuvą daugiau lietuvių sugrįžta nei iš jos išvyksta, darbas užsienyje vis dar yra aktuali tema.
Čia verta pabrėžti, kad kai kurie, ypač jauno amžiaus žmonės, dažnai nusprendžia išvykti dirbti į užsienį ne dėl patiriamų darbo paieškos sunkumų Lietuvoje. Anaiptol! Ne vienas iš jų netgi palieka gerai apmokamą ir puikias karjeros galimybes žadantį darbą Lietuvoje, nes juos tiesiog kaip magnetas traukia įsivaizduojami nuotykiai užsienyje ir kitos šalies bei jos kultūros pažinimas. Taigi, kokie, vis dėlto, yra pagrindiniai darbo užsienyje privalumai?
Daugelyje Europos šalių vis dar mokamas didesnis atlygis už darbą nei Lietuvoje
Nors gyvenimo kokybė ir ekonominė situacija Lietuvoje pastaruosius dešimtmečius nuolat kyla, tačiau galima teigti, kad daugelis į užsienį vis dar vyksta dėl finansinių priežasčių. Panagrinėjus įvairius, viešai internete prieinamus duomenis, tampa akivaizdu, kad daugelyje šalių tiek vidutinis, tiek valandinis nekvalifikuoto darbo užmokestis vis dar yra didesnis nei Lietuvoje.
Taigi, kuomet vieniems, niekaip neradus darbo Lietuvoje, išvykimas dirbti svetur tampa vieninteliu būdu išlaikyti šeimą, kitiems gi – tai puiki galimybė užsidirbti konkrečiam tikslui. Pavyzdžiui: nuosavo namo Lietuvoje statyboms, prabangioms vestuvėms ar seniai svajoto verslo įkūrimui.
Žinoma, vertėtų turėti omenyje, kad daugelyje užsienio šalių didesni ne tik atlyginimai, bet ir tokios būtinos išlaidos, kaip transportas, maistas, būsto nuoma. Tačiau, nepaisant to, tikslas užsienyje užsidirbti pinigų konkrečios svajonės išpildymui ar Lietuvoje likusios šeimos išlaikymui yra įgyvendinamas. Juk motyvacija papildyti savo ir šeimos biudžetą reikšminga suma padeda susikoncentruoti į darbinę veiklą ir bent kurį laiką neišlaidauti įvairioms pramogoms bei kitoms nebūtinoms reikmėms.
Asmeninis tobulėjimas ir naudingų įgūdžių lavinimas
Nors, kaip minėta, daugelis naudojasi galimybe dirbti užsienyje, vedamas vien tik finansinių paskatų, tačiau ne vienas vėliau suvokia gaunantis kur kas daugiau. Darbas svetimoje šalyje yra reikšmingas gyvenimo etapas, išstumiantis žmogų iš jo komforto zonos tiek fizine, tiek psichologine prasme. Taip, adaptacija naujoje šalyje ir naujame, dažnai tarptautiniame darbo kolektyve, toli nuo namų ir artimųjų, gali atnešti išties nelengvų iššūkių. Tačiau pasitenkinimas savimi, juos įveikus, yra milžiniškas. O dėl to stipriai pakyla žmogaus savivertė ir pasitikėjimas savo jėgomis.
Būtinybė bendrauti su nepažįstamais žmonėmis gerina bendravimo įgūdžius bei sudaro puikias galimybes tobulinti užsienio kalbą. O pažintis su nauja kultūra praplečia akiratį ir leidžia geriau pažinti save. Taigi, darbas užsienyje suteikia neįkainojamos patirties ir yra puiki dirva asmeniniam augimui.
Galimybė užmegzti naujas draugystes
Gyvendami savo gimtojoje šalyje, daugelis dažniausiai jau turi suformuotą socialinį ratą, tad naujų draugų poreikio nejaučia. Artimai bendrauja tik su savo giminaičiais ir tais draugais, kuriuos dažniausiai įgijo kieme, mokykloje, universitete ar darbe. Suprantama, kad, išvykus dirbti į užsienį, galimybė tęsti bendravimą su tokiais artimaisiais lieka tik virtuali. Tad, siekdami užpildyti gyvo socialinio bendravimo spragą, dauguma noriai mezga naujas pažintis, taip savo gyvenimą papildydami naujais bičiuliais. O pastarieji ne tik padeda išgyventi sunkumus, patiriamus toli nuo namų, bet dažnai lieka draugais visam gyvenimui.
Puiki proga pakeliauti, neišleidžiant daug pinigų
Atvykus ilgalaikiam darbui į kitą šalį, atsiveria puikios galimybės ją pažinti keliaujant. Žinoma, toks darbo užsienyje privalumas dažniau vilioja tuos, kurių pagrindinis tikslas yra ne pinigų užsidirbimas, o noras pažinti pasaulį ir įgyti vertingos asmeninės patirties. Visgi, net ir taupantiems pinigus, keliavimas darbo užsienyje laikotarpiu gali tapti puikia pramoga. Juk net ir netoliese darbovietės esantys kultūriniai bei istoriniai objektai yra dar neregėti, o jų aplankymas brangiai nekainuoja.
Be to, dirbant viename iš Europos didmiesčių, kurių oro uostuose leidžiasi ir kyla begalė pigių avialinijų lėktuvų, atsiveria puiki galimybė aplankyti ir kitas šalis. Lėktuvo bilietai dažnai būna itin pigūs, o net ir dvi dienos kitame mieste gali suteikti neišdildomų įspūdžių.
Juk kaip teigia dažnai cituojami Šventojo Augustino žodžiai: „Pasaulis yra knyga, o tie, kurie nekeliauja, skaito tik vieną jos puslapį.“
Užs. Nr. 20