Patarimai, kaip skaitant geriau įsiminti informaciją
Įkelta:
2022-04-28
Nuotrauka
Asociatyvi nuotrauka

Skaitymas yra labai svarbus įgūdis. Tiek moksleiviams, tiek studentams ir net darbuotojams neretai tenka skaityti knygas, padedančias tobulėti. Tačiau kartais perskaitytą tekstą atsiminti sunku. Todėl dalinamės patarimais, kurie padės skaitant efektyviau įsiminti informaciją.

Skaitykite tai, ką norite

Renkantis knygas laisvalaikiui nėra jokių taisyklių – rinkitės tokias, kurios jums iš tiesų naudingos. Kuo įdomesnė ir aktualesnė mums atrodo knyga, tuo didesnė tikimybė, kad ateityje prisiminsime jos turinį. Renkantis knygas, puiku pasikliauti kitų rekomendacijomis. Populiariausios knygos ir TOP geriausi kūriniai ne veltui sulaukia tiek daug teigiamų atsiliepimų.

Idealiausia, kad knygos atitiktų šiuos 3 kriterijus:

  1. Atlaikiusios laiko išbandymą;
  2. Jus dominančios;
  3. Aktualios jūsų dabartinei situacijai.

Pasidomėkite kontekstu

Puiku pradėti nuo mažo tyrimo apie knygos parašymo aplinkybes. Kai kurie kūriniai įgauna visai kitokią prasmę, kai šiek tiek sužinome apie autoriaus gyvenimą. Senesnių knygų atveju pasistenkite suprasti istorinį kontekstą. Jei knygos parašytos nepažįstamoje šalyje, panagrinėkite kultūrinius ypatumus. Verta sau užduoti tokius klausimus:

  • Kodėl autorius tai parašė?
  • Kokia autoriaus kilmė?
  • Ką dar autorius yra parašęs?
  • Kur tai buvo parašyta?
  • Kokia buvo ekonominė, politinė ir kultūrinė situacija rašymo metu?
  • Ar knyga buvo išversta arba perspausdinta?

Skaitykite reguliariai ir efektyviai

Įsipareigokite reguliariai skaityti ir užblokuokite dėmesį blaškančius dalykus. Efektyviam skaitymui reikia tinkamos erdvės ir laiko. Mičigano sveikatos universiteto atlikto tyrimo duomenimis, žmonės turėtų skaityti mažiausiai 30 minučių per dieną. Tai ne tik padeda greitai perskaityti knygas. Nustatyta, kad nuoseklus skaitymas didina dėmesio koncentraciją ir daro mus empatiškesnius.

Kad pasiektumėte savo kasdienio skaitymo tikslą, patariama blokuoti dėmesį blaškančius dalykus. Į tai įeina išmanieji įrenginiai ir socialinių tinklų tikrinimas. Taip labiau susikoncentruosite į kūrinį ir nepraleisite svarbių detalių.

Žinokite, kodėl skaitote

Patariama turėti skaitymo tikslą ir galvoti apie tai, kaip tą tikslą įgyvendinti paties skaitymo metu. Nuolatinis tikrinimas, kaip sekasi judėti link tikslo, padeda skaitytojui sutelkti dėmesį į svarbesnes teksto dalis. Tai taip pat gelbsti taupant laiką ir pastangas, nes didžiausias dėmesys efektyviai kreipiamas tik į svarbius dalykus.

Nustatyti tikslą turėtų būti lengva. Tiesiog paklauskite savęs: „Kodėl aš tai skaitau?“. Jei tai yra pramoga ar laisvalaikio praleidimas, tuomet didelių problemų nekyla. Tačiau gali būti ir begalė kitų priežasčių, pavyzdžiui, reikia įvykdyti akademinio kurso reikalavimą. Tuomet turėtumėte paklausti savęs: „Ką turiu iš to išmokti?“.

Pirmiausia tekstą perskaitykite paviršutiniškai

Kartais kai kurias teksto vietas reikia tik peržvelgti. Tinkamai skaitant reikia atkreipti dėmesį į antraštes, paveikslėlius, grafikus, lenteles ir pradžios bei pabaigos pastraipas. Priklausomai nuo tikslo, turėtumėte sulėtinti tempą ir atidžiai perskaityti tik tas dalis, kurios padeda įgyvendinti skaitymo tikslą.

Net medžiagą, kurią reikia atidžiai išstudijuoti, pirmiausia rekomenduojama perskaityti paviršutiniškai, tik pabraukiant svarbesnes vietas. Taip užgrūdinama atmintis, todėl lengviau atsiminti skaitant antrą kartą. Ši technika orientuoja mąstymą, padeda tiksliai žinoti, kur tekste yra svarbus turinys, ir sukuria bendrą knygos pojūtį – tai savo ruožtu palengvina tam tikrų detalių įsiminimą.

Įspūdis, asociacija, pakartojimas

Domintis tekstų įsiminimu, reikėtų suprasti keletą pagrindinių būdų, kaip mūsų smegenys saugo informaciją. 3 elementai, į kuriuos reikėtų atsižvelgti, yra įspūdis, asociacija ir pakartojimas.

Įspūdis – įsitraukite į pasakojimą. Sustokite ir mintyse įsivaizduokite aprašytą sceną, pilnai pajauskite atmosferą ir emocijas, kad įspūdis būtų stipresnis. Dar vienas triukas, susijęs su įspūdžiu – garsiai perskaityti svarbią ištrauką. Tai pravartu tiems, kurie turi garsinę, o ne vaizdinę atmintį.

Asociacija – susiekite tekstą su tuo, ką jau žinote. Ši technika labai veiksmingai naudojama įsimenant. Tarkim, jei knygoje aprašytas konkretus principas, kurį norite įsidėmėti, prisiminkite, kada savo gyvenime patyrėte su tuo principu susijusį pavyzdį. Ankstesnės žinios yra puikus būdas kurti asociacijas.

Kartojimas – kuo daugiau kartojate, tuo daugiau įsimenate. Galite pažodžiui iš naujo skaityti tam tikrą ištrauką, ją pabraukdami arba užsirašydami, o vėliau vėl prie jos grįžti.

Kelkite klausimus

Nagrinėdami tekstą užduokite klausimus, kad skaitymo procesas taptų labiau patirtinis. Jei norite pakeisti savo smegenis iš tokių, kurios tik skaito, į tokias, kurios prisimena, turite skaitymą patirti. Vienas veiksmingiausių būdų tai atlikti – kelti klausimus.

Galite pradėti nuo pačių paprasčiausių klausimų: kas? Kada? Kur? Kodėl? Kaip? Tačiau geriau įprasti juos kelti konkretesnius ir daug dažniau – kiekviename puslapyje. Kokia yra autoriaus intencija? Kam tai naudinga, jei tai tiesa? Kada šis teiginys gali būti neteisingas?  Koks yra kontrargumentas?  Kokios yra pasekmės?

Kuo daugiau užduosite šių sudėtingesnių klausimų, tuo daugiau prisiminsite, nes skaitymą patirsite. Šiuos klausimus naudinga užduoti ne tik skaitant, bet ir prieš bei po knygos skaitymo.

Nuotrauka
Asociatyvi nuotrauka

Nors kartais kyla sunkumų įsidėmėjant informaciją, reikia nenustoti skaityti. Tai stimuliuoja intelektą, praturtina žiniomis ir plečia akiratį. O vadovaujantis šiais patarimais, perskaitytus tekstus pavyks atsiminti kur kas lengviau.

Užs. Nr. 48 

Nuotrauka
lidl
Įkelta:
prieš 1 dieną
„Lidl Lietuva“ pradėjo darbuotojų atranką naujajam logistikos centrui Vilniuje, netoli Lentvario. Bendrovė į savo komandą jau kviečia prisijungti sandėlio grupių vadovus, planuojama, kad kitąmet veiklą pradėsiančiame logistikos centre dirbs apie 200 darbuotojų, užtikrinsiančių kasdienį šviežių prekių pristatymą į „Lidl“ parduotuves.
Nuotrauka
lidl
Įkelta:
2023-05-29
Profesinė praktika yra neatsiejama studijų dalis, tačiau nemažai studentų susiduria su dilema – daugelis jų studijuodami papildomai uždarbiauja ir praktikos metu nenori prarasti darbo vietos bei gaunamų pajamų. Kai kurios įmonės siūlo sprendimą – ne tik moka atlygį už praktikos laikotarpį, bet ir siūlo pas juos dirbantiems studentams neprarandant darbo vietos atlikti praktiką kituose įmonės skyriuose. Apie tokios sistemos ir bendrai apie praktikos privalumus pasakoja „Lidl Lietuva“ atstovai.
Nuotrauka
APVA
 APVA archyvo nuotrauka
Įkelta:
2023-05-26
Aplinkos projektų valdymo agentūros (APVA) užsakymu parengtas susistemintos medžiagos katalogas, kurio tikslas – supažindinti gyventojus su atsinaujinančių energijos išteklių (AEI) priemonių pritaikymu daugiabučių modernizavimo projektuose. Kataloge gyventojams suprantamai paaiškinta pagrindinė informacija apie AEI pritaikymą gyvenamuosiuose pastatuose.
Nuotrauka
lidl
Įkelta:
2023-05-23
Darbuotojų įvairovė – svarbus įmonių lyderystės darbo rinkoje bruožas. Personalo valdymo specialistai įsitikinę, kad komandoje puoselėjama įvairovė leidžia visai organizacijai veikti efektyviau ir ugdo darbuotojų pasitikėjimą. Kaip užtikrinti, kad iš skirtingų žmonių suburta komanda būtų vieninga, o kiekvienas jos narys – jaustųsi komfortiškai, pasakoja ekspertai.
Nuotrauka
LIDL
Įkelta:
2023-05-19
Top darbdaviu šalyje ir Europoje penktus metus iš eilės išrinkta įmonė „Lidl Lietuva“ savo komandos nariams siūlo plačias tarptautinės karjeros galimybes. Jomis pasinaudojo ir prekybos tinklo darbuotoja Skaistė, kuri yra „Lidl“ komandos narė jau daugiau nei septynerius metus, o šiuo metu dirba centrinėje „Lidl“ būstinėje Vokietijoje bei bendradarbiauja su žmonėmis iš įvairių pasaulio šalių.
Nuotrauka
apva
 APVA archyvo nuotrauka
Įkelta:
2023-05-19
Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) primena, kad šiuo metu galioja du kvietimai, pagal kuriuos gyventojai gali teikti paraiškas ir modernizavę savo gyvenamuosius daugiabučius džiaugtis ne tik sumažėjusiomis šildymo sąskaitomis, bet ir komfortiškesne, sutvarkyta gyvenamąja aplinka. 
Nuotrauka
tele2
Įkelta:
2023-05-15
„Tele2“ išmėgino 5G ryšio galimybes ir užfiksavo mobilaus interneto greičio rekordą savo tinkle – 4,45 Gbps. 5G ryšio paslaugas siūlantis mobiliojo ryšio operatorius tokią greitaveiką pasiekė pirmasis Lietuvoje – bandymo metu buvo pademonstruotos ateities 5G ryšio galimybės.
Nuotrauka
APVA
Konkurso organizatorių nuotrauka
Įkelta:
2023-05-12
Balandžio 7–27 d. gyventojai galėjo dalyvauti APVA inicijuotuose „Metų renovacijos projekto“ rinkimuose ir balsuoti už labiausiai patikusį praėjusiais metais atnaujintą daugiabutį. Iš 11 dalyvių daugiausiai simpatijų sulaukė trys projektai: Pilies g. 3 Klaipėdoje, Dariaus ir Girėno g. 40 Plungėje ir Taikos pr. 34 Klaipėdoje.
Nuotrauka
parketas
Įkelta:
2023-05-11
Norint išsaugoti natūralų medinio parketo grožį, labai svarbu pasirinkti tinkamą, parketui skirtą alyvą. Šiame straipsnyje apžvelgsime tam tikras produktų rūšis, kurios padės jums išlaikyti ir net išryškinti medinių jūsų grindų žavesį.
Nuotrauka
apva
APVA archyvo nuotrauka
Įkelta:
2023-05-05
Dažniausiai atnaujinti gyvenamąjį daugiabutį gyventojai pasiryžta siekdami sunaudoti mažiau šiluminės energijos. Nors šie veiksniai padeda mokėti mažiau už sąskaitas ir yra draugiški aplinkai, visgi Lietuvos architektų sąjungos pirmininkė Rūta Leitanaitė ragina nepamiršti ir vizualinių sprendimų svarbos. Anot jos, tinkamai sutvarkyta aplinka turi didelės įtakos gyventojų psichologinei būsenai ir gerovės užtikrinimui.
Nuotrauka
drabužiai
Įkelta:
2023-05-03
„GiveLove“ įmonė pristato įvairias verslo dovanas klientams – tai spauda ant marškinėlių ir kitų drabužių, kepuraitės su logotipais, striukės, liemenės, kuprinės su logotipais, pledai ir kiti daiktai. Įmonės atstovai sako, kad klientai vis dažniau atkreipia dėmesį į tai, ar daiktas yra tvarus, nekenksmingas aplinkai. „GiveLove“ jau seniai savo asortimente turi didelį draugiškų aplinkai drabužių ir daiktų pasirinkimą. Viena populiariausių dovanų yra spauda ant marškinėlių. Šiandieną aptarsime įvairius spaudos būdus ir jų draugiškumą gamtai.
Nuotrauka
ignitis
Įkelta:
2023-04-28
Tauragės moksleiviai balandžio pabaigoje dalyvavo ypatingose pamokose, kurių metu energingi ir sumanūs mokytojai drauge su žinomu rašytoju, TV laidų vedėju  Robertu Petrausku vaikams vedė biologijos, matematikos, fizikos pamokas ir protmūšį apie klimato kaitą. #EnergySmartSTART programos organizuotame renginyje „Įsikrauk žiniomis“ mokiniai galėjo ir patys atlikti įvairius eksperimentus, kuriuos pristatė Energetikos ir technikos muziejus.
Nuotrauka
helios
Įkelta:
2023-04-28
Lietuvos pajūris kiek kitoks nei likusi šalis: čia vyrauja kitos spalvos ir pučia kitokie vėjai. Kaip susikurti jaukius namus, paklausėme Klaipėdos „Helios galerijoje“ įsikūrusių salonų atstovų.
Nuotrauka
APVA
APVA archyvo nuotrauka
Įkelta:
2023-04-28
Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA), administruojanti daugiabučių modernizacijos projektus Lietuvoje, inicijavo patogios skaičiuoklės sukūrimą.  Ji padės įvertinti, kiek kainuotų ir kokią naudą suteiktų name įsirengus atsinaujinančios energijos išteklius (AEI), tokius kaip šilumos kolektoriai, saulės elektrinė ir pan.
Nuotrauka
LIDL
Įkelta:
2023-04-27
Pirmojo šių metų ketvirčio darbuotojų užmokesčio vidurkis įmonėje „Lidl Lietuva“ prieš mokesčius siekė 1925,42 eurus ir buvo didžiausias tarp maisto produktais prekiaujančių penkių didžiųjų šalies prekybos tinklų. Įmonei papildomai investavus į darbo užmokesčių biudžetą, nuo šių metų sausio 1 d. atlyginimai augo visų parduotuvių ir logistikos centro komandų nariams, o rugsėjį padidės ir administracijos darbuotojų atlyginimai.
Nuotrauka
burna
Įkelta:
2023-04-26
Šiandien galime įsigyti pačių įvairiausių prietaisų daugeliui gyvenimo atvejų. Jie palengvina buitį, prisideda prie efektyvaus laiko taupymo, padeda puoselėti grožį, aktyviau rūpintis savo sveikata bei gera savijauta. Štai šiame kontekste drąsiai galime išskirti burnos irigatorius, kaip labai reikšmingai prisidedančius prie burnos higienos ir geros dantų bei dantenų būklės. Šie prietaisai tikrai nebus didelė investicija, tačiau jų nauda tarpdančių, dantų ir dantenų švarai – nepamatuojama. Tiesa, pirmą kartą įsigiję burnos irigatorius kartais dvejoja, ar naudoja juos teisingai. Tad tam, kad prietaisas teiktų maksimalią naudą, svarbu žinoti, kaip teisingai juo naudotis.
Nuotrauka
buitinė technika
Įkelta:
2023-04-24
Nesvarbu, kokiuose namuose gyventume, vis tiek bet kuriame iš jų bus virtuvė, kurioje praleidžiame pakankamai daug laiko. Dažniausiai virtuvėje gaminame įvairų maistą, o jam pagaminti automatiškai reikia pačių įvairiausių buitinės technikos prietaisų. Kai kuriuos iš jų privalu turėti kiekvienuose namuose, nes jie yra naudojami beveik kasdien, o kai kuriuos galima turėti arba ne, tai priklauso tik nuo jūsų pačių, kaip daug gaminate ir panašiai. Todėl šiame straipsnyje norime papasakoti kiek daugiau apie buitinę techniką, kuri yra privaloma kiekvienuose namuose.
Nuotrauka
santechnikas
Įkelta:
2023-04-24
Ar jūsų vandens šildytuvas neveikia, kanalizacija užsikimšusi, o vandens čiaupas pradėjo leisti vandenį? O jums nėra laiko svarstyti, kaip surasti greitai gerą santechniką. Tačiau, neapgalvotas sprendimas dėl samdomo santechniko gali sukelti daugiau problemų, nei laiko trūkumas. Santechnikas Kaune vienas iš greičiausių ir geriausių pasirinkimų, tad kyla klausimas kaip rasti patikimą santechniką?
Nuotrauka
ignitis
Įkelta:
2023-04-21
Prieš 131 metus, balandžio 17-ąją, Šv. Velykų proga Rietavo bažnyčioje įžiebtos pirmosios lemputės – nuo tada ši diena minima kaip energetikų šventė. Tauragėje ši sukaktis paminėta ypatingai – „Ignitis grupė“ visuomenei pristatė planuojamą statyti pirmąjį šalyje hibridinį parką bei organizavo ir pravedė edukaciją tarptautinės žaliosios energijos gamybos bendrovės „Ignitis renewables“ vėjo elektrinių parke, o nuo šiol jas ves ir tauragiškiai. Naujas edukacijas nuspręsta organizuoti Lauksargiuose ne šiaip sau – Tauragės rajonas garsėja žaliąja energija ir siekia tapti žaliausia savivaldybe Lietuvoje. Nemokamose edukacijose galės dalyvauti iš anksto užsiregistravusios grupės, kurias sudarys bent 10 žmonių.
Nuotrauka
apva
Konkurso organizatorių nuotrauka
Įkelta:
2023-04-21
Balandžio mėnesį vyksta „Metų renovacijos projekto“ rinkimai. Šiame konkurse dalyvaujantys projektai turi skirtingas ir unikalias renovacijos istorijas, tad rinkimai yra puiki galimybė visuomenei susipažinti su geriausiais atnaujintų daugiabučių pavyzdžiais ir priminti apie renovacijos teikiamą naudą.
Nuotrauka
apva
APVA archyvo nuotrauka
Įkelta:
2023-04-14
Prasideda „Metų renovacijos projekto“ rinkimai, kurių metu visuomenei bus pateikti geriausi ne anksčiau kaip 2022 m. šalyje atnaujinti daugiabučiai, o vienam iš jų gyventojai galės atiduoti savo balsą. Konkurso metu siekiama ne tik pasidalinti sėkmės istorijomis, bet ir paskatinti žmones apsvarstyti savų gyvenamųjų pastatų modernizavimą.
Nuotrauka
tele2
Įkelta:
2023-04-14
Sakoma, kad geriausia proga kažką daryti yra „dabar“. O kada geriausia prisijungti prie „Pildyk“ ir išbandyti eSIM paslaugą? Irgi dabar! Visiems naujiems ir esamiems išankstinio mokėjimo paslaugos „Pildyk“ klientams šiuo metu galioja išskirtinis pasiūlymas – aktyvavus eSIM paslaugą, 69 GB kainuos vos 69 centus per savaitę!
Nuotrauka
etaplius
Įkelta:
2023-04-12
Šiuo metu botulino toksino injekcijas gydytojai dermatologai atlieka ne tik veido mimikos raukšlių korekcijai, pasaulyje jau paplitusios procedūros, dabar bus atliekamos ir Šiauliuose Danys Clinic klinikoje, apie jas plačiau pasakoja gydytoja dermatologė-trichologė Rasa Aurelija Vankevičiūtė.