Skaitymas yra labai svarbus įgūdis. Tiek moksleiviams, tiek studentams ir net darbuotojams neretai tenka skaityti knygas, padedančias tobulėti. Tačiau kartais perskaitytą tekstą atsiminti sunku. Todėl dalinamės patarimais, kurie padės skaitant efektyviau įsiminti informaciją.
Skaitykite tai, ką norite
Renkantis knygas laisvalaikiui nėra jokių taisyklių – rinkitės tokias, kurios jums iš tiesų naudingos. Kuo įdomesnė ir aktualesnė mums atrodo knyga, tuo didesnė tikimybė, kad ateityje prisiminsime jos turinį. Renkantis knygas, puiku pasikliauti kitų rekomendacijomis. Populiariausios knygos ir TOP geriausi kūriniai ne veltui sulaukia tiek daug teigiamų atsiliepimų.
Idealiausia, kad knygos atitiktų šiuos 3 kriterijus:
- Atlaikiusios laiko išbandymą;
- Jus dominančios;
- Aktualios jūsų dabartinei situacijai.
Pasidomėkite kontekstu
Puiku pradėti nuo mažo tyrimo apie knygos parašymo aplinkybes. Kai kurie kūriniai įgauna visai kitokią prasmę, kai šiek tiek sužinome apie autoriaus gyvenimą. Senesnių knygų atveju pasistenkite suprasti istorinį kontekstą. Jei knygos parašytos nepažįstamoje šalyje, panagrinėkite kultūrinius ypatumus. Verta sau užduoti tokius klausimus:
- Kodėl autorius tai parašė?
- Kokia autoriaus kilmė?
- Ką dar autorius yra parašęs?
- Kur tai buvo parašyta?
- Kokia buvo ekonominė, politinė ir kultūrinė situacija rašymo metu?
- Ar knyga buvo išversta arba perspausdinta?
Skaitykite reguliariai ir efektyviai
Įsipareigokite reguliariai skaityti ir užblokuokite dėmesį blaškančius dalykus. Efektyviam skaitymui reikia tinkamos erdvės ir laiko. Mičigano sveikatos universiteto atlikto tyrimo duomenimis, žmonės turėtų skaityti mažiausiai 30 minučių per dieną. Tai ne tik padeda greitai perskaityti knygas. Nustatyta, kad nuoseklus skaitymas didina dėmesio koncentraciją ir daro mus empatiškesnius.
Kad pasiektumėte savo kasdienio skaitymo tikslą, patariama blokuoti dėmesį blaškančius dalykus. Į tai įeina išmanieji įrenginiai ir socialinių tinklų tikrinimas. Taip labiau susikoncentruosite į kūrinį ir nepraleisite svarbių detalių.
Žinokite, kodėl skaitote
Patariama turėti skaitymo tikslą ir galvoti apie tai, kaip tą tikslą įgyvendinti paties skaitymo metu. Nuolatinis tikrinimas, kaip sekasi judėti link tikslo, padeda skaitytojui sutelkti dėmesį į svarbesnes teksto dalis. Tai taip pat gelbsti taupant laiką ir pastangas, nes didžiausias dėmesys efektyviai kreipiamas tik į svarbius dalykus.
Nustatyti tikslą turėtų būti lengva. Tiesiog paklauskite savęs: „Kodėl aš tai skaitau?“. Jei tai yra pramoga ar laisvalaikio praleidimas, tuomet didelių problemų nekyla. Tačiau gali būti ir begalė kitų priežasčių, pavyzdžiui, reikia įvykdyti akademinio kurso reikalavimą. Tuomet turėtumėte paklausti savęs: „Ką turiu iš to išmokti?“.
Pirmiausia tekstą perskaitykite paviršutiniškai
Kartais kai kurias teksto vietas reikia tik peržvelgti. Tinkamai skaitant reikia atkreipti dėmesį į antraštes, paveikslėlius, grafikus, lenteles ir pradžios bei pabaigos pastraipas. Priklausomai nuo tikslo, turėtumėte sulėtinti tempą ir atidžiai perskaityti tik tas dalis, kurios padeda įgyvendinti skaitymo tikslą.
Net medžiagą, kurią reikia atidžiai išstudijuoti, pirmiausia rekomenduojama perskaityti paviršutiniškai, tik pabraukiant svarbesnes vietas. Taip užgrūdinama atmintis, todėl lengviau atsiminti skaitant antrą kartą. Ši technika orientuoja mąstymą, padeda tiksliai žinoti, kur tekste yra svarbus turinys, ir sukuria bendrą knygos pojūtį – tai savo ruožtu palengvina tam tikrų detalių įsiminimą.
Įspūdis, asociacija, pakartojimas
Domintis tekstų įsiminimu, reikėtų suprasti keletą pagrindinių būdų, kaip mūsų smegenys saugo informaciją. 3 elementai, į kuriuos reikėtų atsižvelgti, yra įspūdis, asociacija ir pakartojimas.
Įspūdis – įsitraukite į pasakojimą. Sustokite ir mintyse įsivaizduokite aprašytą sceną, pilnai pajauskite atmosferą ir emocijas, kad įspūdis būtų stipresnis. Dar vienas triukas, susijęs su įspūdžiu – garsiai perskaityti svarbią ištrauką. Tai pravartu tiems, kurie turi garsinę, o ne vaizdinę atmintį.
Asociacija – susiekite tekstą su tuo, ką jau žinote. Ši technika labai veiksmingai naudojama įsimenant. Tarkim, jei knygoje aprašytas konkretus principas, kurį norite įsidėmėti, prisiminkite, kada savo gyvenime patyrėte su tuo principu susijusį pavyzdį. Ankstesnės žinios yra puikus būdas kurti asociacijas.
Kartojimas – kuo daugiau kartojate, tuo daugiau įsimenate. Galite pažodžiui iš naujo skaityti tam tikrą ištrauką, ją pabraukdami arba užsirašydami, o vėliau vėl prie jos grįžti.
Kelkite klausimus
Nagrinėdami tekstą užduokite klausimus, kad skaitymo procesas taptų labiau patirtinis. Jei norite pakeisti savo smegenis iš tokių, kurios tik skaito, į tokias, kurios prisimena, turite skaitymą patirti. Vienas veiksmingiausių būdų tai atlikti – kelti klausimus.
Galite pradėti nuo pačių paprasčiausių klausimų: kas? Kada? Kur? Kodėl? Kaip? Tačiau geriau įprasti juos kelti konkretesnius ir daug dažniau – kiekviename puslapyje. Kokia yra autoriaus intencija? Kam tai naudinga, jei tai tiesa? Kada šis teiginys gali būti neteisingas? Koks yra kontrargumentas? Kokios yra pasekmės?
Kuo daugiau užduosite šių sudėtingesnių klausimų, tuo daugiau prisiminsite, nes skaitymą patirsite. Šiuos klausimus naudinga užduoti ne tik skaitant, bet ir prieš bei po knygos skaitymo.

Nors kartais kyla sunkumų įsidėmėjant informaciją, reikia nenustoti skaityti. Tai stimuliuoja intelektą, praturtina žiniomis ir plečia akiratį. O vadovaujantis šiais patarimais, perskaitytus tekstus pavyks atsiminti kur kas lengviau.
Užs. Nr. 48