Idėjos pradedantiesiems: ką ir kaip galima sukonstruoti iš metalo?
Įkelta:
2022-04-28
Nuotrauka
metalai

Metalo menas – unikali meno forma, suteikianti neribotas galimybės. Kai įvaldote pagrindus, jus riboja tik vaizduotė. Šiame straipsnyje pateiksime idėjas bei visą informaciją, kurią reikia žnoti pradedantiesiems, nusprendusiems konstruoti iš metalo.

Kokių įrankių reikės?

Tekinimo staklės. Bene visiems metalo darbams reikia tekinimo staklių. Ne veltui tekinimo staklės dažnai vadinamos „staklių motina“. Tekinimas – tai įvairių konstrukcinių medžiagų apdirbimas jas pjaunant. Metalo darbams tinkamų staklių galite rasti https://toolsta.lt.

Plazminio pjovimo aparatas. Vienas iš tiksliausių būdų dirbti su metalu – naudoti plazminio pjovimo aparatą. Šis įrenginys metalui išlydyti naudoja elektringai jonizuotas dujas, išstumiamas pro nedidelę angą. Kokybiški plazminio pjovimo aparatai gali pjauti įvairiomis dujomis bei jų mišiniais. Plazminį pjovimo aparatą paprasta valdyti, todėl tai – idealus įrankis pradedantiesiems. Su šiuo aparatu galite ne tik tiksliai pjauti spalvotus metalus, bet ir išraižyti norimus raštus. Ypač verta atkreipti dėmesį į skysčiu aušinamus degiklius – jie ilgiau dirba ir mažiau susidėvi atsarginės dalys.

Suvirinimo įranga. Taip pat patariama įsigyti suvirinimo įrangą. Suvirinimas – tai dviejų metalo gabalų kaitinimo aparatu procesas, kurio metu dalys sujungiamos. Kai dalys atvėsta, jos lieka suvirintos.

Lituoklis. Litavimas yra vienas svarbiausių įgūdžių, reikalingų dirbant su metalais. Litavimas – tai dviejų metalų sujungimas. Pravartu investuoti į lituoklį su elektronine temperatūros kontrole, kad visada žinotumėte, jog įrenginys pakankamai įkaitęs. Per karštas lituoklis gali sugadinti projektus.

Saugos priemonės. Nusipirkę įrangą, nepamirškite pasirūpinti ir saugos priemonėmis. Jums reikės gesintuvo, akių apsaugos, pirštinių, storos prijuostės ir kitų apsauginių drabužių. Dirbkite tik saugioje vietoje: pasirūpinkite gerai vėdinama patalpa ir dūmų surinktuvais.

Kiti reikmenys. Jei piešite ant metalo, jums reikės tvirto žymeklio. Jei dizainą kursite ne iškart ant metalo, prireiks popieriaus ar kitos medžiagos, kad galėtumėte pasidaryti šabloną.

Nuotrauka
metalai

Kokį metalą rinktis?

Kai kuriuos metalus dėl jų standumo sunkiau apdirbti. Kitus, priešingai, galima lengvai lankstyti ir formuoti. Svarbu suprasti skirtumą tarp standumo (medžiagos atsparumo deformacijai laipsnio) ir kietumo (gebėjimo plastiškai deformuotis be lūžių). Pavyzdžiui, aliuminis, sidabras ir alavas yra minkšti ir lengvai apdorojami. Nikelis, varis ir žalvaris yra vidutinio kietumo, o nerūdijantis plienas – itin kietas.

Puiki medžiaga pradedantiesiems yra anglinis plienas. Ši plieno rūšis plastiškesnė, lengviau apdirbama ir suvirinama. Iš maždaug 1-2 mm plieno galima padaryti reikiamas formas naudojant šlifuoklį, pjovimo diską, alavo žirkles ar plaktuką.

Geras sprendimas yra ir žalvaris, varis, nikelis bei  bronza. Šie metalai gražiai atrodo namų dekoro elementuose, kaip papuošalai ir kitos kūrybiškos detalės. Vis dėlto patariama pradėti eksperimentuoti su pigesniais metalais.

Kaip pradėti projektą?

 1. Nupieškite arba atsispausdinkite norimą dizainą ant popieriaus. Galite praleisti šį žingsnį ir piešti tiesiai ant metalo.
 2. Perpieškite dizainą ant metalo gabalo.
 3. Užsidėkite visas saugos priemones.
 4. Įjunkite plazminio pjovimo aparatą.
 5. Atsargiai pjaukite pagal dizaino linijas.
 6. Kitoje pusėje liks sukietėjusio metalo gabalėlių, vadinamų nuodegomis. Juos galite palikti arba pašalinti plaktuku ir kaltu.
 7. Privirinkite kitas dalis ar metalo gabalėlius prie dizaino. Taip sukursite 3D efektą.
 8. Pridėkite pageidaujamus apdailos elementus. Šiame žingsnyje galite dažyti, šlifuoti ir t.t.

Idėjos, ką sukonstruoti

 • Elementai namams. Kurkite namams žavias vienetines metalo skulptūras, turėklus, nestandartinius baldus ir pašto dėžutes. Iš metalo pertekliaus gaminkite vyno stovus, židinių komplektus, diržų sagtis ir kt.
 • Kiemo kūriniai. Panaudojant metalą ar net nereikalingas automobilio dalis galite sukurti unikalias kiemo puošmenas, pavyzdžiui, skulptūras.
 • Suvirinimo stalas. Šiai paprastai idėjai naudojama sauja tiesių metalo gabalų, kurie suvirinami į rėmą. Viršuje esančiose metalinėse lentjuostėse sukuria tvirtą erdvę sunkiems daiktams.
 • Drabužių kabykla. Ar svajojate apie daugiau vietos spintoje? Pagaminkite drabužių stovą, kuris būtų ne tik funkcionalus, bet ir estetiškas.
 • Grotelės. Jei aplink jūsų namus auga vynmedžiai arba sode auginate vijoklines daržoves, tai – jums skirtas projektas. Jo pagrindą sudaro tvirta atviro rėmo konstrukcija.
 • Vainikas. Gražų metalinį vainiką galima pagaminti vien iš sodos skardinių ir karštų klijų. Auksiniai atspalviai puikiai tinka rudeniui, tačiau tai gali būti ir puiki kalėdinė dekoracija.
 • Auskarai. Varinius arba žalvarinius auskarus lengva pasigaminti ir jie atrodo itin stilingai.
 • Virtuvės stalviršis. Variniai, cinko, bronzos ar alavo stalviršiai yra labai paklausūs. Skirtingai nei akmuo, jie yra antibakteriniai, atsparūs dėmėms ir itin lengvai valomi. Nors gaminant stalviršius metalą teks šiek tiek lankstyti, iš tiesų tai labai paprasta – tereikia įsitikinti, kad turite tinkamus matmenis, užsisakyti skardą ir pritvirtinti.

Praktikuodamiesi ir vis bandydami naujus projektus, mokysitės bei tobulinsite savo įgūdžius. Jums tikrai patiks kurti ir formuoti, o galiausiai džiaugtis darbo rezultatu. Svarbiausia – turėti tinkamas priemones ir aiškų planą.

Užs. Nr. 50

Nuotrauka
APVA
Įkelta:
prieš 1 dieną
Svarstote apie renovaciją, bet trūksta informacijos? Nepamirškite patikrinti aktualios informacijos apie ją interaktyviame Lietuvos renovacijos žemėlapyje. Jame rasite informaciją apie vykdomus ir baigtus daugiabučių namų renovacijos projektus, jų metu pasiektus sutaupymus ir kt. 
Nuotrauka
vr
Įkelta:
2022-06-27
Virtualios realybės arenos Tauragėje įkūrėjas ir naujo socialinio projekto „Partizanų paslaptys“ vykdytojas Vytautas Merkelis pasakoja, kad virtuali realybė labai populiarėja švietimo bei mokslo srityje. Dar didelis potencialas neišnaudotas, tokia priemonė dalyvius labai įtraukia, įdomiai ir suprantamai perduoda informacija. Šitą priemonė turėtų būti naudojama ne vien dėl savo inovatiškumo, bet dėl to, kad visų pirma tai veiksmingas metodas, padedantis produktyviai realizuoti mokymo tikslus. Virtualios realybės pagalba vykdant edukacinius renginius ar imituojant kokią situaciją, lavinami kognityviniai įgūdžiai, lengviau įsisavinama informacija.
Nuotrauka
apva
Įkelta:
2022-06-23
Nors vis dar yra abejojančių daugiabučių renovacijos nešamomis naudomis, gerieji pavyzdžiai kaimynystėje paneigia visus sklandančius mitus. Pastatams senstant, prastėjant jų energiniam efektyvumui bei šildymo kainoms nuolat augant, vis daugiau žmonių pasiryžta renovacijai.
Nuotrauka
TELE2
Įkelta:
2022-06-20
Vasara – puikus metas leistis į keliones! Jei planuojate poilsį prie jūros ar sodyboje, tačiau su savimi visuomet norite turėti internetą, suskubkite pasinaudoti išskirtiniu mobiliojo ryšio operatoriaus „Tele2“ pasiūlymu ir tapkite plačiausio* interneto Lietuvoje vartotoju – dabar „Laisvo interneto“ sutartį sudaryti galite vos 6 mėn. laikotarpiui!
Nuotrauka
APVA
Įkelta:
2022-06-17
Daugiabučio renovacija – rimta investicija į savo nekilnojamąjį turtą, prie kurios prisideda ir valstybė, skirdama finansinę paramą. Butų savininkams, turintiems teisę gauti kompensacijas už šildymą, visos renovacijos išlaidos padengiamos 100 proc. Be to, gyventojams suteikiama galimybė pasinaudoti kreditais su lengvatinėmis palūkanomis, kurie skirti energinį efektyvumą didinančioms priemonėms bei atsinaujinančių energijos šaltinių diegimui. 
Nuotrauka
implantera
Įkelta:
2022-06-10
Prieš 13 metų Tauragėje įkurta klinika „Implantera“ – puikus įrodymas, kad aukšto lygio gydymo paslaugos gali būti prieinamos ne tik didelių miestų gyventojams. Šioje klinikoje dirba Lietuvoje ir pasaulyje pripažinti specialistai, nuolat diegiamos naujausios technologijos, padedančios rūpintis pacientų sveikata ir puoselėti grožį. Apie klinikos išskirtinumą ir galimybes kalbamės su jos įkūrėju, 20 metų darbo patirties turinčiu burnos chirurgu dr. Bahaa Al Arbied.
Nuotrauka
apva
Įkelta:
2022-06-10
Posakį „gera pradžia – pusė darbo“ puikiai galima pritaikyti ir kalbant apie renovacijos projektus. Pirmieji gyventojų susirinkimai, sprendimų priėmimas dėl energinio efektyvumo priemonių diegimo, pasiruošimas rangos darbams – ypač svarbūs žingsniai, siekiant kokybiško daugiabučio modernizacijos proceso.
Nuotrauka
tele2
Įkelta:
2022-06-10
Išankstinio mokėjimo paslaugos „Pildyk“ vartotojai vasarą turės galimybę dalyvauti neeiliniame žaidime, kurio prizų fonde net 1 tūkst. naujų „Samsung“ telefonų. Įrenginių dalybos prasideda birželio 9 dieną ir tęsis iki rugpjūčio 5 dienos. Klientai beveik 2 mėnesius galės rinkti taškus ir išmėginti savo sėkmę išmaniųjų telefonų loterijoje.
Nuotrauka
APVA
Įkelta:
2022-06-03
Praėjusią žiemą daugelyje Lietuvos miestų kainos už šildymą gerokai šoktelėjo į viršų. Rinkos tyrimų bendrovės atliktas kiekybinis visuomenės nuomonės tyrimas atskleidė, jog tai dažną privertė susimąstyti ne tik apie būsto renovaciją, bet ir atsinaujinančių energijos šaltinių diegimą siekiant sutaupyti ateityje. 
Nuotrauka
skelbimas
Įkelta:
2022-05-30
Netrukus legendinė „Bellanca“, Stepono Dariaus ir Stasio Girėno „Lituanicos“ sesė, lankysis Tauragės aerodrome. Todėl čia visų lauks didelė, išskirtinė šventė, skirta visai šeimai.
Nuotrauka
meistras
Įkelta:
2022-05-30
Licencijuoto elektriko samdymas yra svarbus žingsnis bet kuriame namo projekte – nuo ​​apšvietimo įrengimo iki visiškai smulkių darbų. Kadangi jie  gali būti pavojingi, labai svarbu samdyti patikimą ir kvalifikuotą profesio
Nuotrauka
APVA
Įkelta:
2022-05-27
Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programą Lietuvoje administruojanti Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) informuoja, kad šiuo metu šalyje vykdoma per 670 daugiabučių atnaujinimo darbų už daugiau kaip 300 mln. eurų, o šįmet atnaujinti jau 122 gyvenamieji namai. Kas dar naujo renovacijos srityje?
Nuotrauka
APVA
Įkelta:
2022-05-20
Lietuva turi didelių planų – iki 2050 m. planuojama modernizuoti apie 30 tūkst. šalies energetiškai neefektyvių ir senų daugiabučių. Skaičiuojama, kad po atnaujinimo jų energinis efektyvumas padidės daugiau nei 60 proc., o CO2 emisijos sumažės daugiau kaip 80 proc. 
Nuotrauka
kelione
Įkelta:
2022-05-18
Kiekvienas mūsų nugyventa diena yra dar viena diena šiame pasaulyje, tad atrodytų, jis nebeturėtų mūsų stebinti. Tačiau, taip tik atrodo iš pirmo žvilgsnio, nes jei pažiūrėsime atidžiau, netruksime pastebėti, kad pasaulis kiekvieną sekundę keičiasi ir kiekvieną iš jų galėtų mus nustebinti dar negirdėtu faktu. Tad pats metas sužinoti apie tai daugiau.
Nuotrauka
stresas
Asociatyvi nuotrauka
Įkelta:
2022-05-18
Lėtinis stresas – viena opiausių problemų,  kadangi su juo susiduria ypač didelė dalis žmonių ir šis skaičius kiekvienais metais vis auga. Belieka tik pridurti, kad lėtinis stresas gali sukelti ir labai rimtų problemų. Tad, kokios jos ir kaip to išvengti?
Nuotrauka
vaskas
Įkelta:
2022-05-11
Depiliacija vašku - tai plaukų šalinimo procesas, kurio metu naudojamas juostinis depiliacinis vaškas, kad plaukai būtų veiksmingai pašalinti nuo šaknų. Salonams.eu naudojame tik geriausius produktus, kurie specialiai sukurti taip, kad nedirgintų odos.
Nuotrauka
bendravimas
Įkelta:
2022-04-28
Šiandieninė kultūra neretai teigia, kad santykiai gali būti sėkmingi tik tada, kai asmenys yra fiziškai arti vienas kito. Tačiau vis dažniau susiduriama su santykių per atstumą iššūkiu. Tokie santykiai tikrai nėra pasmerkti žlugti – tik pasikeičia jų pobūdis ir sustiprėja komunikacijos svarba
Nuotrauka
savaitgalis
Įkelta:
2022-04-28
Kas gali būti geriau, nei dienai ar dviem pabėgti iš rutinos ir pailsėti? Juk tam ir skirti savaitgaliai – pakeisti aplinką ir užsiimti tuo, kas Jus labiausiai džiugina. Dažnu atveju tam puikiai tinka kelionės. Tad ką galima aplankyti Lietuvoje savaitgaliais?
Nuotrauka
Asociatyvi nuotrauka
Įkelta:
2022-04-28
Skaitymas yra labai svarbus įgūdis. Tiek moksleiviams, tiek studentams ir net darbuotojams neretai tenka skaityti knygas, padedančias tobulėti. Tačiau kartais perskaitytą tekstą atsiminti sunku. Todėl dalinamės patarimais, kurie padės skaitant efektyviau įsiminti informaciją.
Nuotrauka
šildymo sistema
Įkelta:
2022-04-28
Dažnam namo savininkui kyla klausimai apie ekonomiškesnį vandens šildymo sistemų naudojimą. Juk reikia apsvarstyti tiek dalykų: ar boilerį prišildyti kiekvieną kartą, kai vanduo atšąla, ar pastoviai laikyti įjungtą, kada metas jį keisti? Čia dalinamės patarimais, kaip sutaupyti naudojant vandens šildymo sistemas.
Nuotrauka
APRANGA
Įkelta:
2022-04-28
Coco Chanel yra pasakiusi, kad paprastumas – elegancijos pagrindas. Ji buvo visiškai teisi: kad atrodytumėte prabangiai, nebūtina išleisti daug pinigų. Tereikia žinoti keletą gudrybių, kurios padės atrodyti stilingai ir elegantiškai.
Nuotrauka
sodas
Įkelta:
2022-04-26
Įsibėgėjantis pavasaris signalizuoja apie artėjančius sodo darbus, tačiau, norint džiaugtis išpuoselėta ir jaukia aplinka, teks įdėti ne tik pastangų ir laiko, bet ir investicijų. Ekspertai pastebi, jog pastaraisiais metais keičiasi ir supratimas apie sodą: neapsiribojama nuo smalsių akių apsaugančiomis žaliuojančiomis gyvatvorėmis, vis daugiau dėmesio skiriama šiuolaikiškiems ir kompleksiškiems projektams. Kiek jų įgyvendinimas paplonina piniginę ir kodėl vis tik verta investuoti?