„Saulėkalniui“ – penkeri: kolektyvą jungia nuoširdi bendrystė
Įkelta:
2023-11-15
Nuotrauka
saulekalnis
Nuotraukos autorius:
Norkaičių tradicinių amatų ir etnokultūros centro feisbuko nuotrauka
Aprašymas

„Saulėkalnio“ penkmečio šventėje netrūko tradicijų

 

 

informacija@taurageszinios.lt
A
A

Spalio 27 dieną folkloro ansamblio „Saulėkalnis“ nariai susirinko paminėti ne tik penkerių metų veiklos sukakties, bet ir sudalyvauti naujų kolektyvo narių krikštynose. Prieš penkerius metus spalio 19-ąją susibūręs ansamblis savo dainomis ne tik džiugina Tauragės kraštą, bet garsina jį ir už rajono ribų.

„Saulėkalnio“ vardas mena krašto istoriją 

Kaip pasakojo Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ Norkaičių tradicinių amatų ir etnokultūros centro vedėja Jurgita Brazauskienė, šventėje kūmais buvo Eugenijus Šaltis ir Lina Misiulytė. Ansamblio veiklos pradžioje nemažai prisidėjo ir a. a. Edmundas Mažrimas.

– Kai rinkome vardą kolektyvui, ieškojome ko nors, kas primintų mūsų kraštą. Edmundas Mažrimas su Eugenijumi Šalčiu daug įvairiausių pavadinimų siūlė, pasiūlė ir „Saulėkalnį“, nes Saulėkalnis Norkaičiuose yra. Ant jo anksčiau gegužinės vykdavo, vienas šonas yra gražiai Jūros paplautas. Pagonybės laikais ten vykdavo įvairios apeigos, – apie pavadinimo atsiradimą pasakojo Jurgita.

Pasak jos, kolektyvui tai buvo prasmingas pasirinkimas, krašto istoriją primenantis pavadinimas. 

– Nusprendėme daug negalvoti ir pasivadinti „Saulėkalniu“. Tai nuostabus pavadinimas, kolektyvo nariai, pamenu, nutarė vienbalsiai, – teigė J. Brazauskienė.

Tradicijos

Ko jau ko, bet tradicijų šventėje tikrai netrūko – ir senųjų, ir ansamblio sukurtų. Naujų narių krikšto šventėje ant stalo buvo patiesta balta staltiesė, uždegta dvylika žvakių. Naujokai prisiekė prie krivio lazdos. 

– Krivio lazdą turim nuo pat mano darbo pradžios, maždaug jau 6-erius metus. Ta lazda per kaimą praėjo, kiekviename name pabuvojo. Jos reikšmė gal ir mūsų pačių sugalvota. Naujas kolektyvo narys prisiekia prieš visus, o ir ta lazda turi nemažai energijos prisirinkusi, – teigė centro vedėja. 

Dar vienas tradicijų atributas, būtinas, kad ir kitais metais troboje vyktų krikštynos, – riestainiai. Kūmams Linai ir Eugenijui teko suskaičiuoti riestainius, o paskutinis, neporinis, pakabintas virš stalo. 

– Pakabinome tą riestainį tikėdamiesi, kad ir kitais metais padaugės kolektyvo narių, – kalbėjo J. Brazauskienė.

Jurgita pasakojo, jog tą vakarą kūmai, laikydamiesi senųjų tradicijų, prie stalo turėjo sėdėti susiglaudę, kad vaikas neturėtų tarpdančio.

Per krikštynas pagerbti kūmai a. a. E. Mažrimas ir Anastazija Pečkaitienė, iš kurios knygos „Oi, aš dainuorius, aš dainuorelis“ kolektyvas ir dainuoja visas dainas, taip garsindami Tauragės kraštą.

– Tą vakarą daug dainų skambėjo: prieš vaišindamiesi sudainavome „Vaišių dainą“, vėliau skyrėme dainą kūmams. Tikrai daug dainų skambėjo. Nepamiršome pagerbti ir išėjusiųjų, ant stalo buvo senovinio gėrimo – midaus. Anksčiau už išėjusius būdavo ne išgeriama, o užgeriama, – pasakojo Jurgita.

Šventės metu su kėde buvo kilnojami ne tik kūmai.

– Taip anksčiau nustatydavo giminystės ryšius su vaiku – kur mama, tėtis, kūma, kūmas, pusseserė ir pan. Tai mes „Saulėkalniui“, kaip mažam vaikui, irgi giminystės ryšius nustatinėjome, kilnojom kūmus, „Saulėkalnio“ vadovę Jolantą Kažukauskienę, Bronislovą Ambrozą ir Iloną Ambrozienę, kurie daug prisideda neatlygintinai, – džiaugėsi J. Brazauskienė.

Per krikštynas kolektyvo nariai buvo apjuosti spalvotomis juostelėmis. Taip, anot Jurgitos, seniau per krikštynas suvystytus vaikus surišdavo žydra arba rožine juostele. O šventėje kolektyvo visus narius, ne tik pakrikštytus šiemet, apjuosė dviejų spalvų juostomis, kadangi kolektyve yra ir vyrų, ir moterų. E. Šaltis palaimino kolektyvo narius ir palinkėjo visiems sėkmės. 

O kokia gi šventė be svarbaus ir tradicinio Tauragės krašto patiekalo babkos – mielinio pyrago, aplieto baltu glaistu. 

– Jį iškepėme molinėje puodynėje, kaip ir senais laikais, puodynė yra vieno degimo, ją pagamino puodžius tauragiškis Mindaugas Turolevičius, – pasakojo Norkaičių tradicinių amatų ir etnokultūros centro vedėja.

Sukūrė logotipą

Šiuo metu „Saulėkalnyje“ yra 30 narių – kanklėmis grojantys vaikai, šokėjai, dainininkai. 

– Šiemet prisijungė penki nauji nariai, bet šventėje dalyvavo du. Kiti nedalyvavo dėl asmeninių priežasčių, – apgailestavo Jurgita.

Pasak jos, ansambliui įsikūrus jame buvo vos 10 narių. Vėliau prisireikė ir šokėjų, dar vėliau prisijungė ir vaikai.

Gražia proga sugalvota nustebinti ir kolektyvo narius – B. Ambroza šia proga folkloro ansambliui „Saulėkalnis“ sukūrė naują logotipą.

– Su vadove visiems nupirkome po suvenyrą – puodelį – ir užlipdėme mūsų logotipą. Mūsų naują logotipą „Saulėkalnio“ nariai pirmąsyk pamatė per krikštynas, – džiaugėsi J. Brazauskienė.

Pasak jos, kolektyvo narius labiausiai jungia bendrystė, draugiškumas, tikras ir nuoširdus bendravimas. 

– Esu pastebėjusi, kad kiti kolektyvai būna oficialūs net per repeticijas, o pas mus visi – kaip šeima. Mes susirinkę vienas kito nebijome, drąsiai šnekamės, juokaujame. Žmonės pas mus labai jaukūs. Kiekvienas naujas narys natūraliai įsilieja į bendrą emociją, – džiaugsmu dalijosi Jurgita.

 

Kūmas Eugenijus Šaltis kolektyvui sukūrė laudaciją: 

SAULĖKALNIUI 5-ERI

Ar jaučiat, žmonės, – čia juokai menki:

„Saulėkalniui“ metukai stuktelėjo net penki!

Kai krikštijom su Edmundu ir Lina, 

Galvojom – na, gal kokį prastą blyną,

Gal bus prisvilęs kiek, neišnešiotas,

Neišnešė tada tiek mūsų protas,

Kad krikštijame kūdikį mes superinį,

Kurį  istorikai minės, o ir dabar jau mini

Ir neša ne tiktai per Tauragę Jolanta 

Apie „Saulėkalnį“ po visą šalį gandą: 

Užaugo kūdikis gražus, darbštus ir gyvas,

Šaly garsėjantis folkloro kolektyvas.

Išsiplėtė jis, ūgtelėjo, sustiprėjo,

Nebijo nei jokių audrų, anei stipriausio vėjo,

O jei kažkas pajaučia kokią artinantis bėdą, 

Tuoj kreipias į Bronislovą, na, žinote, urėdą...

Į fotografą, dainininką, žmogų mielą

Ir tikrą šio ansamblio nemirtingą sielą...

„Saulėkalnyje“ daug yra tokių žmonių

Ir tu jautiesi lyg tarp artimiausių giminių:

Vieni dainuoja, antri grakščiai šoka, 

Treti pagrajina, nes šitą padaryt jie puikiai moka,

Už tai konkursuose, koncertuose jiems ploja

Visi lig vieno, pagarbiai atsistoję!

Kai tik išgirstama  „Saulėkalnio“ armoška

Ir smuikų ar cimbolų, dar basetlės aidas,  

Iš džiaugsmo pieno daug daugiau kaimynės duoda ožka

Ir šypsenos žmonių dabina veidą... 

Todėl šypsokimės, „Saulėkalnio“ juk jubiliejus, 

Tegul lyg Jūros vandenys čia dainos liejas, 

Tegul šis kolektyvas klesti ir garsėja, 

Ir skamba darniai, tradicijų toliau lai grūdą sėja,

Šaknis tesaugo mūsų lietuvybės,

Nes be šaknų – neliks jokios gyvybės!

Valio Norkaičiams ir Jolantai, etnocentrui bravo,

Kad taip gražiai penkis metus „Saulėkalnį“ vairavo!

Nuotrauka
nuotrauka
Nuotrauka
paroda
Įkelta:
2023-12-11
Tauragės krašto muziejus „Santaka“ kviečia į Fotografijos galeriją, kurioje gruodžio 14 d., 17 val. bus atidaryta Virgilijaus Usinavičiaus-Augulio fotografijų serija „Rūko alchemija“. Renginyje dalyvaus ir parodos autorius.
Nuotrauka
sostine
Linos Buchlickajos ir Juozo Petkevičiaus nuotraukos
Įkelta:
2023-12-11
Po daugybės renginių, performansų, aukšto meno ir pasaulinio lygio atlikėjų, po labai ypatingų metų Tauragė tarė „Stop“.  Tauragės kultūros rūmuose surengtas iškilmingas Tauragė – Lietuvos kultūros sostinė 2023 uždarymo renginys – „Kultūros muitinė. STOP“.
Nuotrauka
duetas
Asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-12-07
Dainavimas žmonių kelius kartais suveda netikėtai. Panaši smagi situacija nutiko ir draugėms Kamilei Šlepavičiūtei ir Martynai Juozupaitytei, šiemet tapusioms bendraklasėmis ir dainuojančioms duetu. Gimnazijos antrokes kartu dainuoti paskatino muzikos mokytoja. O šiuo metu merginų laukia nemenkas iššūkis – pasiruošti ir dalyvauti „Dainų daineles“ konkurse.
Nuotrauka
adventas
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2023-12-01
Nepaisant prasidedančio ankstyvo pasiruošimo Kalėdoms, artėjantis advento laikotarpis po truputį į visų širdis atneša džiugesį, vidinę ramybę. Įpusėjus lapkričiui prasideda advento vainikų pynimo edukacijos, primenančios gilias šio laikotarpio tradicijas. Kokios jos ir ką reiškia, plačiau papasakoti sutiko Norkaičių tradicinių amatų ir etnokultūros centro vedėja, renginių organizatorė-edukatorė Jurgita Brazauskienė.
Nuotrauka
regina
Mindaugo Černecko nuotrauka
Įkelta:
2023-11-30
Regina Fominichienė save laiko tikra tauragiške, nors yra gimusi Skaudvilėje. O ir daugelis tauragiškių ją pažįsta, bent jau iš matymo – ją galima sutikti įvairiuose renginiuose, o ir gatvėje jos šypsena šviečia iš tolo. Savo amžiaus ji neslepia: Reginai – 68-eri, tačiau ją matydamas supranti, kad amžius nesvarbus, jei eini per gyvenimą atvira širdimi. O dabar visą gyvenimą poeziją mėgusi moteris tapo slemere. Ir jai puikiai sekasi!
Nuotrauka
renata
Renatos Karvelis feisbuko paskyros nuotrauka
Įkelta:
2023-11-24
Renata Karvelis, tauragiškiams jau puikiai žinoma įvairių kultūrinių renginių ir akcijų organizatorė, performansų kūrėja, rašytoja, menininkė, išleido knygą „mOterOs“, kurioje – ironiški, provokuojantys, nenuspėjami eilėraščiai, apimantys moteriškumo temas, jas atskleidžiantys įvairiuose kontekstuose – nuo šeimos iki virtualybės ar biurokratijos profesiniame gyvenime. Juose gausu kritikos šiuolaikinio pasaulio detalėms, vis dar dažnai pasitaikančioms vyrų ir moterų nelygybės apraiškoms. Lapkričio 9-ąją knyga pristatyta B. Baltrušaitytės viešojoje bibliotekoje. 
Nuotrauka
kvartetas
Genovaitės Urmonaitės feisbuko paskyros nuotrauka
Įkelta:
2023-11-22
Kartu su rudeniu į Tauragę atėjusi kasmetinė teatro šventė „Kvartetas“ teatro mėgėjams vėl suteikė džiaugsmo. Šįkart festivalio spalva buvo ruda. Pasirodo, ruda gaunama sumaišius žalią su raudona, be to, ją mėgstantys žmonės nevengia sunkaus darbo... Taigi festivalis sužibėjo visomis spalvomis ir jų atspalviais. Festivalio sumanytoja ir puoselėtoja, Tauragės liaudies teatro režisierė Genovaitė Urmonaitė džiaugiasi – festivalis pavyko šimtu procentų ir įkvėpė naujiems darbams.
Nuotrauka
kvartetas
Godos Virbickaitės nuotrauka 
Įkelta:
2023-11-09
Su rudeniu į Tauragę ateina ir kasmetinė teatro šventė – tokia pat ir kitokia, bent jau festivalio spalva. Šįkart festivalio spalva ruda. Atrodo tamsu? Ogi sužinojome, kad ruda gaunama sumaišius žalią su raudona... Taigi festivalis sužibės visomis spalvomis ir jų atspalviais. Pakalbinome festivalio sumanytoją ir puoselėtoją, Tauragės liaudies teatro režisierę Genovaitę Urmonaitę.
Nuotrauka
aukso vainikas
Norkaičių tradicinių amatų ir etnokultūros centro feisbuko nuotrauka
Įkelta:
2023-10-29
Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ Norkaičių tradicinių amatų ir etnokultūros centre surengta XIX liaudies vaizduojamosios ir taikomosios dailės bei kryždirbystės meistrų kūrinių regioninė konkursinė paroda dėl „Aukso vainiko“ nominacijos, kurią 2005 m. įsteigė Lietuvos nacionalinis kultūros centras. Regioniniame ture pirmoji vieta skirta batakiškei Onai Paulauskienei.
Nuotrauka
piliakalniai
B. Baltrušaitytės viešosios bibliotekos nuotrauka
Įkelta:
2023-10-28
Spalio 19-osios vakarą Tauragės B. Baltrušaitytės viešosios bibliotekos skaitykloje vyko fotomenininko Alberto Švenčionio fotografijų parodos „Piliakalniai ir legendos“ bei fotografijų albumo „Būtsargiai“ pristatymas. Nespėjusieji į pristatymą parodą galės apžiūrėti iki lapkričio 10-osios. 
Nuotrauka
rita
Tauragės krašto muziejaus nuotrauka
Įkelta:
2023-10-22
Spalio 25-ąją, 17 val., Tauragės krašto muziejaus Etnografijos ekspozicijoje vyks Ritos Balkutės paskaita „Vėlių laikas: apeigos ir mirties augalai“. Tai tęstinio muziejaus projekto „Vėlių mėnuo“, skirto bendruomenės edukavimui Vėlinių laikotarpiu, renginys.
Nuotrauka
norkaiciai
Bronislovo Ambrozo nuotraukos
Įkelta:
2023-10-22
Spalio 14-ąją Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ Norkaičių tradicinių amatų ir etnokultūros centro folkloro ansamblis „Saulėkalnis“ su vadove Jolanta Kažukauskiene iš Joniškio kultūros centre vykusio respublikinio konkurso „Aušta aušrelė“ grįžo laimėję pirmąją vietą. Kitą savaitę penkerių metų gyvavimo sukaktį minėsiantis kolektyvas šiame konkurse dalyvavo pirmą kartą ir labai sėkmingai. Tarp 13-os stipriausių šalies kolektyvų geriausiai įvertintiems tauragiškiams atiteko ir piniginė premija.
Nuotrauka
pleneras
Tauragės kultūros centro nuotrauka
Įkelta:
2023-10-20
Tauragėje birželį surengtas menininkų pleneras „Laiko ženklai skulptūrose“ apjungė iš įvairių Lietuvos miestų šešis menininkus, gebančius prakalbinti ne tik medį, bet ir akmenį. Per penkias dienas jie sukūrė vieną akmens ir penkias medžio skulptūras. Svarstyta, kur statyti medžio skulptūras, ir nuspręsta jas įkurdinti parke prie Jūros gatvės. 
Nuotrauka
foto
Juozo Petkevičiaus nuotrauka
Įkelta:
2023-10-16
Mažeikių muziejuje paskelbti jau 15-us metus rengiamo tarptautinio fotografijos konkurso „Gyvos žemės mintys“ laureatai. Tarp jų – ir tauragiškis fotografas Vytautas Butkus, konkursui pateikęs keletą fotografijų iš savo kelionės į Černobylį, kur prieš 37-erius metus įvyko didžiausia pasaulyje atominės jėgainės avarija, turėjusi globalaus masto pasekmių. 
Nuotrauka
karieta
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2023-10-13
Tarp Tauragės savivaldybės ir pašto pastatų neseniai sutvarkytame plote, akmenimis grįstoje aikštelėje, pastatyta ir tauragiškiams pristatyta kalvio Kęstučio Plyskaičio sukurta pašto karieta. Šis monumentas skirtas pašto 180 metų sukakčiai paminėti.  Šventės metu prisiminta istorija, žymūs žmonės, lankęsi pašte. 
Nuotrauka
elvis
B. Baltrušaitytės bibliotekos nuotrauka
Įkelta:
2023-09-26
ELVIS (elektroninių leidinių valdymo informacinė sistema) autobusas – tai po įvairius Lietuvos miestus ir atokiausius kaimus keliaujanti biblioteka, skirta vyresnio amžiaus žmonėms, kuriems sunku skaityti. Praėjusią savaitę ELVIS autobuso komanda atvyko į Tauragę.  
Nuotrauka
Stasys Eidrigevičius 
Ignacy Eidrigevičiaus nuotrauka
Įkelta:
2023-09-20
Tauragės krašto muziejus „Santaka“ rugsėjo 21 d. 17.00 val. kviečia į Tauragės pilį – naujoje muziejaus parodų erdvėje bus pristatyta Stasio Eidrigevičiaus iliustracijų paroda „Keliaujanti vaizduotė“. Atidaryme dalyvaus pats parodos autorius, o parodą parengė Panevėžyje besikuriančio Stasio Eidrigevičiaus menų centro (SEMC) komanda. Parodos kuratorė Lina Albrikienė, parodos architektas Darius Baliukevičius.
Nuotrauka
skaudvile
Vido Bičkaus nuotrauka
Įkelta:
2023-09-15
Šį savaitgalį jau 14-us metus skaudviliškiai organizuoja miesto šventę, truksiančią dvi dienas. Šiais metais bus prisiminta krašto istorija ir daug kur atsispindės faktas, kad Skaudvilėje buvo vienas didžiausių arklių turgų Europoje, sakė bendruomenės „Skaudvilės kraštas“ pirmininkas Vidas Bičkus.
Nuotrauka
vasaros skaitymo issukis
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2023-09-15
Visą vasarą, nuo birželio 1-osios iki rugpjūčio 31-osios, šalyje jau aštuntus metus organizuotas tradicinis skaitymo iššūkis „Vasara su knyga“. Skaitymo iššūkiu siekiama skatinti visuomenę domėtis literatūra, skaitymu. Šiemet priėmusieji iššūkį įvairaus amžiaus žmones buvo kviečiami perskaityti 5-ias pasirinktas knygas pagal tam tikras temas-užduotis ir registruotis savarankiškai arba artimiausioje bibliotekoje. Tauragėje šioje prasmingoje akcijoje dalyvavo net 1955 skaitytojai. Pasiryžusieji dalyvauti iššūkyje ir jį įveikusieji varžytuvių pabaigoje apdovanoti vertingais prizais. Laimėtojai išrinkti burtų keliu. 
Nuotrauka
lauksargiai
Juozo Petkevičiaus nuotrauka
Įkelta:
2023-09-09
Pernai per šalį praėjus desovietizacijos bangai, Tauragės rajone demontuoti 4 sovietiniai paminklai. Daugelyje vietų taip ir liko tuščia, o štai Lauksargiuose rugsėjo pradžioje pastatytas naujas paminklas Klaipėdos krašto prijungimo prie Lietuvos 100-mečiui paminėti. Šia naujiena socialiniame tinkle pasidžiaugęs Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ direktorės pavaduotojas-vyriausiasis rinkinių kuratorius Darius Kiniulis užsiminė ir apie rašomą knygą, kurioje nuguls krašto istorijos faktai, nuotraukos, padavimai.
Nuotrauka
posmai
Daivos Genienės ir literatų klubo „Žingsniai“ nuotraukos
Įkelta:
2023-09-04
Šiltos emocijos, daug džiugių susitikimų ir sielą gaivinančios poezijos – taip galima būtų trumpai apibūdinti tradicinį, 10-ąjį respublikinį poezijos vakarą „Saulėlydžio posmai“, papuošusį Tauragės kultūros centro prieigas. Šiųmetį renginį, ko gero, galima vadinti rekordiniu: jame dalyvavo net 60 kūrėjų, suvažiavusių net iš 15-os šalies vietų. 
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-09-03
Kartu su lietuviais ir kitomis Tauragėje gyvenusiomis tautomis miesto veidą kūrė ir žydai. 1939 m. surašymo duomenimis, Tauragėje buvo 10 561 gyventojas,  iš jų – apie 4000 žydų. 1970 m. gyventojų buvo 19 500, iš jų 14 žydų… Holokaustas ilgametę Tauragės žydų bendruomenę visiškai sunaikino vos per keletą mėnesių. Saugodamas istorinę atmintį ir puoselėdamas žydų kultūros paveldą, Tauragės krašto muziejus „Santaka“ rugsėjo 5 d., 15 val., kviečia į Pilies menes – į edukacinį susitikimą su Lietuvos žydų (litvakų) bendruomene „Šalom, Taurage!“. 
Nuotrauka
genutes spektaklis
Genovaitės Urmonaitės asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-09-02
Ak, tos tradicijos! Kaip įsiveržė 2005-aisiais su spektakliu Žemaitės „Trys mylimos“ į Jūros gatvėje stovinčią Košių sodybą, taip ir nerimsta... „Okupuotos“ buvo Agutės ir Zenono Radvilų, Rimutės ir Vaclovo Karbauskių, Danguolės ir Raimondo Ramanauskų, Petro Dedūros sodybos. Ir vis su naujom premjerom, su kokia nors vakaro staigmena, gausa žiūrovų ir visiškai neliūdint, kad baigiasi vasara.