Tarp Tauragės savivaldybės ir pašto pastatų neseniai sutvarkytame plote, akmenimis grįstoje aikštelėje, pastatyta ir tauragiškiams pristatyta kalvio Kęstučio Plyskaičio sukurta pašto karieta. Šis monumentas skirtas pašto 190 metų sukakčiai paminėti. Šventės metu prisiminta istorija, žymūs žmonės, lankęsi pašte.
Tarp savivaldybės ir pašto pastatų sutvarkytoje erdvėje lietingą antradienio pavakarę pristatyta dar viena miesto puošmena – pašto karieta.
Renginį vedusi Kultūros skyriaus vedėja Šarūnė Stasytienė pristatė ir dalį Tauragės pašto istorijos. Kaip ji teigė, paštas Tauragėje įkurtas 1833 metais. Per didįjį Tauragės gaisrą 1836 m. tuometiniame miesto centre sudegus ir pašto pastatui, prie 1840 m. tiesiamo Šiaulių–Tauragės kelio ruožo buvo pradėtas statyti naujas pašto stoties pastatų kompleksas, kuris yra išlikęs iki šių dienų. Keliaujančių šiuo keliu netrūko, nes pašto stotis buvo plečiama ir statyta keliais etapais. Iš dalies iki šių dienų išlikusį vieną seniausių istorinių miesto pastatų – pašto stoties kompleksą, su užeigos namais 1858–1861 m. suprojektavo architektas Ivanas Slupskis.
– Idėja, kad Tauragėje reikia daugiau mažosios architektūros ir plastikos objektų sklandė jau seniai, – teigė Kultūros skyriaus vedėja.
Pasak jos, būtent kultūros sostinės metų projekte nuspręsta, kad miesto erdves turėtų papildyti istoriją menantis objektas.
– Tiesa, kalbant apie pačią pradžią, dar 2021 m. būtent šioje vietoje turėjo atsirasti stacionarus pašto pastato išplanavimas, bet po daugelio diskusijų darbo grupėse buvo nuspręsta, kad tauragiškiams reikia interaktyvaus, prieinamo, įdomaus ir įtraukiančio monumento, menančio ir įamžinančio istoriją, – kalbėjo Š. Stasytienė.
Tauragiškio kalvio Kęstučio Plyskaičio nukaldinta karieta ne tik puoš miestą, bet ir įamžins žymių žmonių, keliavusių per Tauragę, atminimą.
Įspūdinga karieta pagaminta iš metalo, joje galima pasėdėti, nusifotografuoti. Karieta yra autentiška, senovinė, su pašto ženklais, primenanti 190 metų pašto sukaktį. Ant karietos pritvirtintas QR kodas, kuris nukreipia į visą pašto istoriją – kada pastatytas, kas pastatė, kas lankėsi.
Atklydusi dama iš XIX a. atskleidė detalesnę vieno seniausių istorinių miesto pastatų – Tauragės pašto pastatų komplekso – istoriją bei priminė prieš 180 metų vieno garsiausių prancūzų rašytojų Onorė de Balzako apsilankymą Tauragės pašte. 1843-ųjų spalio 10 dieną O. de Balzakas karieta grįždamas iš Peterburgo į Paryžių pusdieniui buvo apsistojęs pailsėti pašto užeigoje, iš kur parašė laišką savo mylimajai, būsimai žmonai, lenkų grafienei Evelinai Hanskai. Tai vienintelis laiškas, kurį Balzakas parašė Lietuvoje.
Jo apsilankymą Tauragėje mena ir atminimą įamžinanti lenta ant pašto pastato sienos.
Į renginį atvykusi XIX a. ponia, kurią įkūnijo Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ Ekskursijų vadovė-edukatorė Jovita Zubaitė, papasakojo, kaip metams bėgant keitėsi Tauragės paštas ir įvardijo, kad Tauragėje, pašto pastate, lankėsi ir žymūs žmonės: Antanas Baranauskas, gyvenęs Vainute ir dirbęs raštininku, Aleksandras Gercenas, Nikolajus Gogolis, prancūzų kompozitorius Hektoras Berliozas. Pasak jos, manoma, kad lankėsi net ir pats imperatorius Nikolajus I, taipogi ir pats Baronas Miunhauzenas.
Kaip rašoma Krašto paveldo gide, Tauragės paštas įėjo ir į Europos filatelijos istoriją. 2008 m. birželio 1 dieną Šveicarijoje, Lugano mieste, vykusiame aukcione buvo išparduodama filatelistui Paolo Bianci priklausiusi labai turtinga Rusijos imperijos pašto ženklų ir vokų kolekcija. Brangiausias aukcione buvo pirmuoju Rusijos pašto ženklu apmokėtas laiškas, iš Tauragės pašto išsiųstas 1857 m. gruodžio 31 dieną.
Po karietos pristatymo renginio dalyviai pakviesti į edukaciją Pilies menėse, kur turėjo galimybę žąsies plunksna parašyti bei išsiųsti laišką, kaip kadaise tai darė žymusis prancūzų romanistas O. de Balzakas.