Juozo Petkevičiaus nuotrauka
Pernai per šalį praėjus desovietizacijos bangai, Tauragės rajone demontuoti 4 sovietiniai paminklai. Daugelyje vietų taip ir liko tuščia, o štai Lauksargiuose rugsėjo pradžioje pastatytas naujas paminklas Klaipėdos krašto prijungimo prie Lietuvos 100-mečiui paminėti. Šia naujiena socialiniame tinkle pasidžiaugęs Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ direktorės pavaduotojas-vyriausiasis rinkinių kuratorius Darius Kiniulis užsiminė ir apie rašomą knygą, kurioje nuguls krašto istorijos faktai, nuotraukos, padavimai.
Pastatytas paminklas
„Šiandien istorinė diena Lietuvos sportui (Lietuvos krepšinio rinktinė pasaulio čempionate nugalėjo JAV komandą – aut. past.). Bet man istorinė dar ir dėl to, kad prie Lauksargių, buvusios sienos, jau stovi paminklas Klaipėdos krašto prijungimo prie Lietuvos 100-mečiui. Tai vienas svarbiausių modernios Lietuvos pasiekimų šalia dalies Vilniaus krašto atgavimo, įstojimo į NATO ir ES. Klaipėda buvo gyvybiškai svarbi to meto ir dabartinei Lietuvai išlikti ir pasiekti daugybę laimėjimų, kuriais žavimės iki šiol. Per uostą plaukė ir plaukia didžiuliai pinigai. Kariniu įsiveržimu buvo rizikuojama viskuo: arba Klaipėda mūsų, arba ką tik atkurtos Lietuvos greit nebeliks“, – sekmadienį feisbuko paskyroje rašė D. Kiniulis.
Kaip skelbiama feisbuko puslapyje Nacionalinis kultūros kelias Vėtrungių kelias, paminklas pastatytas rugsėjo 2-ąją, šeštadienį.
Dariaus Kiniulio nuotrauka
„Kelis metus nedaviau ramybės savivaldybės atstovams, kad reikia nepraleisti progos. Juolab, kad sunaikinus okupantų pasieniečiams garbinti skirtą paminklą, liko siauras valstybinis sklypelis idealioj vietoj. Visgi jei ne Aretos Didžionienės iniciatyva, nežinau, ar tas paminklas stovėtų. Noriu padėkoti tuometiniam „mažosios architektūros“ komisijos pirmininkui Tomui Raulinavičiui, kad lemiamu metu pasakė TAIP. Kasdienybėj sprendžiant problemas taip lengva pamiršti esmę. Administracijos vadovai suinteresuoti naudoti pinigus efektyviai, seniūnai – kad jiems būtų mažiau objektų, kuriais reikia rūpintis. Bet mes nenugalimi, kai prisimenam įvykius, keliančius pasididžiavimą“, – mintimis dalijosi D. Kiniulis.
Pasak jo, paminklas tuoj pasidengs madingu rūdžių sluoksniu. Tiesa, paminklas sumanytas iš trijų dalių, bet likusioms mažesnėms dalims lėšas nutarta skirti kitais metais.
„Po rinkimų kiek pasikeitus valdžiai, tas nutarimas kybo ant plauko, nes pinigai riboti. Pažadu tiek, kad neužmiršiu pirminio plano“, – viešai žadėjo istorikas.
Skulptūros idėjos autorius – D. Kiniulis, pačios skulptūros autorė – Tauragės kultūros centro dailininkė-edukatorė Areta Didžionienė.
Kaip birželio pabaigoje skelbė savivaldybė, projekto vertė – 12 000 Eur.
Knyga apie Lauksargių kraštą
D. Kiniulis atskleidė ir tai, kad kasdien rašo knygą „Lauksargiai. Mažosios Lietuvos dalis“. Autorius tikisi, kad baigiantis metams skaitytojams knygą bus taip įdomu skaityti, kaip jam ją rašyti.
– Knygoje stengiuosi aprėpti visus laikotarpius ir viską, ką pavyksta rasti iš įvairių šaltinių, straipsnių apie Lauksargius. Taip pat turime didelę kolekciją atvirukų, nuotraukų su senaisiais Lauksargiais dar iki Antrojo pasaulinio karo. Viską norime ten sudėti, – „Tauragės žinioms“ pasakojo istorikas.
Pasak jo, knygoje atsispindės tai, kaip Lauksargiai gyveno Vokietijos valdymo bei tarpukario nepriklausomos Lietuvos laikais. Bus pasakojama apie lietuviškas mokyklas, kapines, archeologinį paveldą, knygos puslapiuose suguls krašto padavimai.
– Informacijos tikrai netrūksta. Kuo toliau rašau, tuo daugiau atrandu, – džiaugėsi D. Kiniulis.
Jį labiausiai suintrigavo nauji faktai apie Klaipėdos krašto sukilimą 1923 m. sausio 10 d., kai į tą kraštą Lietuvos kariai, šauliai ir savanoriai žengė per tris vietas.
– Mums aktualiausia – ties Požerūnų stotimi. Jie atvyko traukiniu į Požerūnų stotį, čia prie pat Tauragės, prie buvusio pasienio. Ėjo pėsti į Lauksargius, juos užėmė, toliau keliavo į Pagėgius, kuriuos taip pat užėmė, paskui keliavo į Šilutę, Klaipėdą, taip užiminėdami svarbiausius miestus ir miestelius, – vardijo Darius. – Radau ir vadų raportų, puolimo planą. Šie dalykai ilgą laiką niekur nebuvo skelbti.
Pasak autoriaus, knygos išleidimo galima tikėtis lapkričio pabaigoje. Planuojamas ir knygos pristatymas, jo data bus paskelbta vėliau.
D. Kiniulis nuo seno domisi Mažosios Lietuvos istorija. Tai ir paskatino rinkti informaciją ir rašyti knygą apie Lauksargių kraštą.
– Kadangi mūsų rajone Lauksargių seniūnija yra vienintelė, kuri priklauso Mažosios Lietuvos etniniam regionui, tai mane visada labai domino. Pastebėdavau, kad labai mažai informacijos yra ir stengiausi išsiaiškinti daugiau ir laikui bėgant prisikaupė tos medžiagos, – savo pasirinkimą aiškino istorikas.
Juozo Petkevičiaus nuotrauka
Privačiam asmeniui priklausantys istoriniai Lietuvos banko Tauragės skyriaus rūmai nuo 2020 m. spalio 1 d. neteko pagrindinio nuomininko – „Luminor“ banko, kuris nutarė, kad visoje apskrityje jam neverta turėti nė vieno padalinio. Mažosiose patalpose dar veikia vienas kitas biuras, tačiau pastato pagrindinė operacijų salė stovi tu
Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) informuoja, kad smulkieji verslininkai jau gali įsigyti verslo liudijimus 2025 m. Tai ypač aktualu gyventojams, kurie veiklą pradės vykdyti jau nuo sausio mėn. pradžios, nes jie turėtų pasiruošti iš anksto ir verslo liudijimą įsigyti nelaukiant paskutinių šių metų dienų. Patogiausia tą padar
Mintimis dalinasi Janina Pukelienė, Tauragės Jovarų pagrindinės mokyklos direktorė. Kalbino Arūnas Graželiūnas. https://open.spotify.com/episode/6ZvaPL4Dh9acIKZ3Y3y4hR ...iš istorijos... - Prisiminėme visus keturis buvusius mokyklos direktorius nuo pirmojo iki ketvirtojo - Valentiną Pocevičių, Algirdą Medeikį, Eugenijų Šaltį
Vakar, gruodžio 10 d., Šilutės miesto gyventojams šventinės nuotaikos trumpam subliuško. Gerokai po vidurnakčio policijos pareigūnai gavo pranešimą, kad trys asmenys, automobilių stovėjimo aikštelėje, šokinėja užlipę ant automobilio „Audi“ stogo. Įžūliu elgesiu ir vandališkais veiksmais,
Tauragės kultūros centre, Edmundo Mažrimo parodų salėje eksponuojama tapybos paroda „Užtvanka/Potvynis“. Dailininkas Šarūnas Šarkauskas gimė 1967 metais Kaune. Šiuo metu gyvena ir kuria Palangoje. Nuo 1991 metų dalyvauja menininkų grupių parodose, pleneruose, rengia personalines tapybos darbų parodas.
Kas yra anglies monoksidas? Anglies monoksidas (CO) yra bespalvės ir bekvapės dujos, kurios susidaro degimo proceso metu, kai nėra pakankamai deguonies. Šios dujos yra ypač pavojingos, nes jų negalima pastebėti nei rega, nei uosle. Anglies monoksidas gali kauptis jūsų namuose dėl prasto vėdinimo ar netinkamai veikiančių prietaisų, naudojanč
Tinkamai parinkti langai, garažo vartai, roletai ir žaliuzės gali pagerinti jūsų namų komfortą, funkcionalumą ir estetinį patrauklumą. Jie ne tik užtikrina energijos taupymą ir saugumą, bet ir prisideda prie jūsų gyvenamosios aplinkos jaukumo. Šie elementai svarbūs ne tik techniniu požiūriu, bet ir kaip svarbi interjero ir eksterjero dalis.
Balkonas gali tapti jaukia poilsio oaze, jei tinkamai suderinsite baldus ir augalus. Net ir mažiausia erdvė gali būti pritaikyta poilsiui ar pasisėdėjimams su šeima ir draugais. Pasirinkę tinkamus balkono baldus ir pridėję žalumos, sukursite harmoningą ir estetišką aplinką. Pateikiame keletą idėjų, kaip tai padaryti. Tinkamų baldų pa
Lietuvių kalba – viena seniausių ir unikaliausių pasaulyje. Nors ja kalba tik apie 3 milijonus žmonių, ji išlieka gyvybiškai svarbi ne tik Lietuvoje gyvenantiems, bet ir užsieniečiams, dirbantiems ar turintiems asmeninių ryšių su Lietuva. Lietuvių kalbos kursai tampa populiariu pasirinkimu tiek pradedantiesiems, tiek nori
Tauragė žengia į naują turizmo erą: pretenduoja tapti vienu lankomiausių Lietuvos miestu, o galbūt net ir Europos svetingumo sostine. Tokią ateitį šiam miestui prognozuoja ekspertai, pamatę koks ambicingas projektas įgyvendintas Tauragėje – renovuotas šimtametę istoriją turintis viešbutis „Tauragė“. Po
Mintimis dalinasi Žydrūnas Mačaitis, FK „Tauras“ vartininkų Lietuvos futbolo U17 bei miesto senjorų komandos treneris ir Darius Gvildys FK „Tauras“ vyr. treneris. https://open.spotify.com/episode/27Mgfb1fV9ZVmqUSQBR2Bm Gruodžio 10-oji — Futbolo diena. Manoma, kad futbolas atsirado dar senovės Egipte. Mokslininkai ten
Kviečia teikti paraiškas Tauragės rajono savivaldybės sportininkų ir trenerių skatinimui premijomis už aukštą meistriškumą – sporto rezultatus pasiektus per 2024 metų II pusmetį. Paraiškas piniginėms premijoms gauti gali teikti Savivaldybėje registruotos visų teisinių formų sporto įstaigos ir fiziniai asmenys, gyv