Šį savaitgalį jau šeštą kartą vyksiantis muzikos ir menų festivalis „Menų Festas“ užims Tauragės pilies erdves. Festivalis kiekvienais metais plečiasi ir Tauragei švenčiant Lietuvos kultūros sostinės metus grįžta su programa, kuri turėtų nepalikti abejingų.
„Menų Festas“ šiais metais vyks rugpjūčio 10–12 dienomis Tauragės pilyje. Trys dienos, kaip sako festivalio organizatoriai, bus kupinos alternatyvaus roko bei elektroninės muzikos, lyrinių ir akustinių skambesių. Šiais metais festivalyje pasirodys tokie atlikėjai ar grupės kaip „Abudu“, Gabrielė Vilkickytė, Lukas Pilkauskas, „tas“, „Abii“, „diso.kognityvas“ bei daugelis kitų, o po pagrindinės festivalio dalies Tauragės pilies kiemelyje veiksmas persikels į vandenlenčių parką „Liberty Beach“, kur savo namų aikštelėje prie pulto stos elektroninės muzikos atstovai Clicklounge ir Zakmina, kuriantys vakarėlius didžiausiose Lietuvos ir Europos šokių aikštelėse. Kartu su jais pasirodys ir gerai atpažįstami elektroninės muzikos atstovai Roe Deers ir Shurmin Nikita.
Be muzikinės festivalio dalies, rugpjūčio 10-ąją bus atidaryta parodų instaliacija „Tunelis“, kurioje festivalio metu bus eksponuojami devynių fotografų darbai bei fotografo Pauliaus Žižliausko personalinė paroda „Mama Nesužinos“, dokumentuojanti jauno žmogaus potyrius ir išgyvenimus sezoninio darbo metu. Parodą Tauragės pilies bokšto galerijoje bus galima išvysti iki pat rugsėjo 10-osios.
Tą pačią dieną, rugpjūčio 10-ąją, vyks pokalbiai, kurių metu bus kalbinami du muzikos srities atstovai: grupės „diso.kognityvas“ vokalistas Justinas Viskantas ir grupės „Abii“ būgnininkas Tautvydas Tomkus. Pirmosios festivalio dienos vakarą triukšmingai uždarys kartu su Tauragės krašto muziejumi „Santaka“ organizuojamos performatyviosios poezijos varžytuvės „Slemas su Ragais“.

Festivalio idėjos autorė Donata Buciūtė, šiemet atsitraukusi nuo organizacinės veiklos, pasakojo, kad festivalio idėja kilo vienų kūrybinių dirbtuvių metu 2017 m.
– Tada buvo keliamas klausimas apie tai, ko trūksta mūsų mieste. Taip paprastai ir organiškai man tiesiog į galvą atėjo mintis apie festivalį. Taigi, tokia pradžia, susibūrusi grupelė jaunuolių ir jų idėjų palaikytojų kibo į darbus. Pirmasis festivalis įvyko jau 2018-ųjų gegužę greta J. V. Kalvano parko. Tada, dar nežinodami tikrojo auditorijos poreikio, eksperimentavome tiek su muzikos stiliais, tiek su meninėmis veiklomis. Muzikinė programa truko vieną dieną, o scenoje pasirodė soliniai atlikėjai iš Tauragės miesto bei rajono ir kviestinė grupė „Jauti“, kuri tuo metu geriau žinoma buvo tik didžiuosiuose Lietuvos miestuose, o dabar galime matyti jų gerbėjų gretas visoje Lietuvoje. Dar tada mūsų auditorija buvo pažįstamų ratas ir praeinantys pro parkelį, – kaip gimė festivalis, prisiminė D. Baciūtė.
Pasak Donatos, viskas iš esmės „prigijo“ antrojo festivalio metu, tada vyksmo vieta persikėlė į Pilies kiemelį, o komanda, kuri tuo metu jau turėjo vienerių metų patirtį, padirbėjo kur kas daugiau. – Mes tai supratome sulaukę susidomėjimo iš jaunų grupių bei atlikėjų ne tik Tauragės, bet ir visos Lietuvos mastu. Tai buvo ženklas, kur link judėsime ir kas bus mūsų auditorija. Be abejo, visus atlikėjus, menininkus, kurie pasirodė pirmajame ar bet kuriame vėlesniame festivalyje, lydėjo mūsų misija – padėti jaunam, pradedančiam, perspektyviam kūrėjui. Iš šios misijos užsiauginome auditoriją, kuri, mano manymu, yra smalsi naujiems vėjams ir dosni palaikymu, tad amžiumi neapsiribojame, – pasakojo Donata.
Kokios įtakos festivalis turi Tauragės jaunimui? Sulaukę tokio klausimo festivalio organizatoriai sako, kad nors pagrindinė idėja yra suteikti pradedančiajam kūrėjui terpę atsiskleisti, tuo pat metu siekiama keisti tauragiškių požiūrį į įvairius muzikos žanrus bei kitas meno formas.
– Augant festivaliui sulaukiame vis daugiau lankytojų, tarp jų – ir vyresnio amžiaus. „Menų Festas“ – tai puiki galimybė pažinti šiuolaikinį meną ar išgirsti daug kam nostalgiškas roko muzikos natas, – įsitikinę organizatoriai.
Paklausti, kuo ypatingas šių metų festivalis, organizatoriai sako, kad, be įprastinės renginio programos, bendradarbiaujant su „Tauragė – Lietuvos kultūros sostinė 2023“ komanda šiais metais organizuojamos dūzgės „Liberty beach“ pliaže, kur pasirodys keturi elektroninės muzikos atlikėjai, iš kurių du kilę iš Tauragės.
Festivalio organizatoriai džiaugiasi, kad renginys žiūrovams nemokamas, kadangi įgyvendinamas iš Lietuvos kultūros tarybos, Europos solidarumo korpuso, Tauragės rajono savivaldybės bei „Tauragė – Lietuvos kultūros sostinė 2023“ projektinių lėšų.
