Per kaimus ir miestelius nuvilnijo Žolinė
Įkelta:
2023-08-19
Nuotrauka
zoline
Nuotraukos autorius:
Tomo Kalašinsko nuotrauka
Aprašymas

Žolinė Pagramantyje

 

,
Nuotrauka
zoline
Nuotraukos autorius:
Tomo Kalašinsko nuotrauka
Aprašymas

Žolynų parodoje Pagramantyje

 

,
Nuotrauka
zoline
Nuotraukos autorius:
Dauglaukio bendruomenės „Gimtinė“ nuotrauka
Aprašymas

Šventė Dauglaukyje

,
Nuotrauka
zoline
Nuotraukos autorius:
Dauglaukio bendruomenės „Gimtinė“ nuotrauka
Aprašymas

Kartu paminėtas ir Dauglaukio bendruomenės „Gimtinė“ 20-metis

 

,
Nuotrauka
zoline
Nuotraukos autorius:
Vido Bičkaus feisbuko paskyros nuotrauka
Aprašymas

Atlaidai Skaudvilėje

,
Nuotrauka
zoline
Nuotraukos autorius:
Vido Bičkaus feisbuko paskyros nuotrauka
Aprašymas

Atlaidai Skaudvilėje

Nuo medžių žemėn bumbsi raudonskruosčiai obuoliai, prinokusios slyvos jaukiai supasi ant šakų, vėjyje banguoja javai. Palengva būriuojasi gandrai, jau tuoj tuoj jie išskirs, mums palikę tik kleketavimo prisiminimus… Gamta ruošiasi rimčiai ir dovanoja mums gausų derlių. Tad lentynos pildosi atsargomis žiemai. Lietuvoje ši šventė pradėta švęsti dar ikikrikščioniškais laikais ir buvo susijusi su padėka už gausų derlių, kuris užaugo per vasarą. Žolinės metu renkami žolynai, jais puošiami namai. Tikėta, kad tądien nuskinti žolynai saugos namus ir šeimynas visus metus, o jų kvapas suteiks vilties ir drąsos įveikti sunkumus. Yra tekę girdėti tokį posakį: jei per Žolines neturėsi rankose gėlių, velnias uodegą įkiš... Žolinė daug kur minėta ir Tauragės rajone: Dauglaukyje, Aukštupiuose, Skaudvilėje ir kitur. 

Dauglaukis šventė

Krikščioniškame kalendoriuje ši šventė atsirado perėmus senąsias pagoniškas tradicijas ir yra skirta paminėti Švenčiausios Mergelės Marijos ėmimo į dangų dieną. Šią dieną laikomi Žolinės atlaidai. 

Tokie atlaidai tradiciškai vyksta ir Dauglaukyje, Švenčiausios Mergelės Marijos ėmimo į dangų bažnyčioje. Po šv. Mišių šventinį koncertą susirinkusiesiems dovanojo akordeonistas Jonas Gylys, gitaros virtuozė Vaiva Povilaitytė ir Dauglaukio saviveiklininkės – jų kūriniai, kaip teigia Dauglaukio bendruomenės „Gimtinė“ pirmininkė Lina Urbutienė, virpino sielas. Prie Dauglaukio kultūros namų surengtas susitikimas su žolelių ir aromaterapijos edukatore, aromaterapijos testavimo ir „Raindrop“ technikos masažo praktike Daiva Brazaite, atskleidusia daugybę geros sveikatos paslapčių, bei su ugniagesiais, supažindinusiais su savo profesija ir dovanojusiais atokvėpį nuo karščio.

Nuotrauka
zoline
Tomo Kalašinsko nuotrauka

Pasak L. Urbutienės,  netrūko šventėje ir vaišių – kepsniais visus vaišino medžiotojų būrelio „Sakalas“ nariai, buvo ant stalo ir naminės pašventintos duonos.

Šventė tęsėsi ir vakare: ritmą šokiams padiktavo Laukuvos vaikų folkloro kolektyvas „Dūzginėlis“, suktis šokių aikštelėje kvietė grupė „S-Top“, o Dauglaukio bendruomenės „Gimtinė“ 20-ojo gimtadienio proga koncertą dovanojo įvairių TV projektų dalyvis atlikėjas Deividas Bastys. Vaikams irgi buvo linksma – jie iki soties prisidūko batutuose.

Nuotrauka
zoline
Dauglaukio bendruomenės „Gimtinė“ nuotrauka

Koncertavo tauragiškių mylimas atlikėjas

Nuotrauka
zoline
Vido Bičkaus feisbuko paskyros nuotrauka

Švenčiausiosios Mergelės Marijos į Dangų ėmimo iškilmė įvyko ir Skaudvilės Šv. Kryžiaus bažnyčioje. Buvo kviečiama šventės metu atnaujinti santuokos pažadus ir dėkoti Dievui už gyvenimo dovaną esant kartu. Šv. Mišias aukojo kunigas br. Astijus Kungys OFM. Po iškilmingų apeigų gausiai susirinkę skaudviliškiai ir miestelio svečiai klausėsi operos solistų Liudo Mikalausko ir Egidijaus Bavikino koncerto, vyko agapė, susikurta atsineštinėmis vaišėmis.

Nuotrauka
zoline
Vido Bičkaus feisbuko paskyros nuotrauka

Pagramantyje – žolynų paroda, koncertai, žaidimai, edukacijos

Vis dėlto didžiausia ir, be jokios abejonės, spalvingiausia Žolinė surengta Pagramantyje. Jau nuo pat ryto Pagramančio kultūros namuose veikė kraštotyros ir tapybos darbų paroda „Pagramančio kraštas ir žymūs jo žmonės“, prieš vidurdienį atidaryta Žolynų paroda bažnyčios šventoriuje. Po atlaidų pagramantiškiai ir svečiai sukviesti į miestelio stadioną – ten atidaryta kraštiečių šventė, kurioje veikė amatininkų, ūkininkų, turgeliai, vyko edukaciniai užsiėmimai, buvo daug pramogų vaikams. Koncertavo grupė „Daumantų muzikantai“, liaudiškos muzikos kapela „Nemakščių vyrai“, atlikėjas Valdas Lacko, grupė „Dovydas ir Aurimas“. 
Padėkos už derlių šventė 

Bažnytiniais terminais ši šventė minima kaip šv. Mergelės Marijos dangun ėmimo šventė, tačiau visuotinai priimtina šią šventę vadinti tiesiog Žoline. Šis pavadinimas glaudžiai siejasi su žolynais, žolėmis, žoliavimu. Lietuviai išlaikė ne tik senąjį šios šventės pavadinimą, bet ir pagrindines šventės tradicijas.

Žolinė yra padėkos už derlių šventė, o dėkojama Motinai Žemei, deivei Žemynai. Minint Žolinės šventę dėkojama už naują derlių, kurio nemaža dalis jau parkeliavusi į namus, atsisveikinama su žolynais, gėlėmis. Pasak etnologės Gražinos Kadžytės, vienas svarbiausių šventės aspektų buvo ir yra žolynai. Tą dieną merginos nusipindavo 9 vainikus iš skirtingų augalų. Po šventės juos kabindavo gerajame namų kampe. Užėjus perkūnijai smilkydavo tais vainikais namus, o susirgus dalį žolynų užplikydavo ir gerdavo arbatą. Yra pasakojimų, kad statant naują namą ir pinant pabaigtuvių vainiką tarp žalių augalų įpindavo ir žolynų nuo Žolinės vainikų.

Nuotrauka
zoline
Dauglaukio bendruomenės „Gimtinė“ nuotrauka

Šią dieną buvo ne tik pinami Žolinės vainikai, bet ir skinamos gausios žolynų puokštės. Buvo sakoma, kad jei kas žolynų puokštės Žolinės metu rankose neturi, tai tam velnias savo uodegą į delną įkiš. Žolynų puokštės kūrimas – tai gyvybės medžio atkartojimas, tai lyg kartojimas visatos susikūrimo, pilnatvės. Visata pilna gyvasties, todėl ir Žolinės puokštės gausios įvairiausių žolynėlių. Ši tradicija nenunyko net ir įsigalėjus krikščioniškai kultūrai. Žolinės metu į bažnyčią buvo, o mažesniuose miesteliuose ir tebėra nešamos ne tik žolynų puokštės, bet ir daržovės ar vaisiai. 

Padėkojimas už derlių, pasidalijimas juo, pasak G. Kadžytės, garantavo ir skalsą ateinančiais metais. Visoje Lietuvoje yra panašių posakių, kurie teigia, kad jei neateisi švęsti Žolinės, tai kitaip metais būsi biednas. Tai lyg priminimas, kad svarbu padėkoti, už tai, ką gauni. Nesavanaudiškumas, dėkingumas be galo svarbūs mūsų senojoje kultūroje. Buvimas arčiau gamtos neleido žmonėms užmiršti, kad mes visi vienas nuo kito be galo priklausomi, kad nereikia užmiršti, iš kur skalsa ant stalo atkeliauja, kad skalsa reikia dalintis. Tai, kas patekdavo į Žolinės vaišes, irgi buvo dalijama: dalį suvalgydavo šventės dalyviai, dalį paaukodavo vargšams ir elgetoms, o dalį paaukodavo deivei Žemynai: nupildavo gėrimo ant žemės, padėdavo maisto, taip pat nunešdavo į aruodus ar atiduodavo gyvuliams. Tokiu būdu lyg primindavo sau ir kitiems, kad tai, ką Motina Žemė užaugina, yra visų.

Nuotrauka
nuotrauka
Nuotrauka
elvis
B. Baltrušaitytės bibliotekos nuotrauka
Įkelta:
2023-09-26
ELVIS (elektroninių leidinių valdymo informacinė sistema) autobusas – tai po įvairius Lietuvos miestus ir atokiausius kaimus keliaujanti biblioteka, skirta vyresnio amžiaus žmonėms, kuriems sunku skaityti. Praėjusią savaitę ELVIS autobuso komanda atvyko į Tauragę.  
Nuotrauka
Stasys Eidrigevičius 
Ignacy Eidrigevičiaus nuotrauka
Įkelta:
2023-09-20
Tauragės krašto muziejus „Santaka“ rugsėjo 21 d. 17.00 val. kviečia į Tauragės pilį – naujoje muziejaus parodų erdvėje bus pristatyta Stasio Eidrigevičiaus iliustracijų paroda „Keliaujanti vaizduotė“. Atidaryme dalyvaus pats parodos autorius, o parodą parengė Panevėžyje besikuriančio Stasio Eidrigevičiaus menų centro (SEMC) komanda. Parodos kuratorė Lina Albrikienė, parodos architektas Darius Baliukevičius.
Nuotrauka
skaudvile
Vido Bičkaus nuotrauka
Įkelta:
2023-09-15
Šį savaitgalį jau 14-us metus skaudviliškiai organizuoja miesto šventę, truksiančią dvi dienas. Šiais metais bus prisiminta krašto istorija ir daug kur atsispindės faktas, kad Skaudvilėje buvo vienas didžiausių arklių turgų Europoje, sakė bendruomenės „Skaudvilės kraštas“ pirmininkas Vidas Bičkus.
Nuotrauka
vasaros skaitymo issukis
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2023-09-15
Visą vasarą, nuo birželio 1-osios iki rugpjūčio 31-osios, šalyje jau aštuntus metus organizuotas tradicinis skaitymo iššūkis „Vasara su knyga“. Skaitymo iššūkiu siekiama skatinti visuomenę domėtis literatūra, skaitymu. Šiemet priėmusieji iššūkį įvairaus amžiaus žmones buvo kviečiami perskaityti 5-ias pasirinktas knygas pagal tam tikras temas-užduotis ir registruotis savarankiškai arba artimiausioje bibliotekoje. Tauragėje šioje prasmingoje akcijoje dalyvavo net 1955 skaitytojai. Pasiryžusieji dalyvauti iššūkyje ir jį įveikusieji varžytuvių pabaigoje apdovanoti vertingais prizais. Laimėtojai išrinkti burtų keliu. 
Nuotrauka
lauksargiai
Juozo Petkevičiaus nuotrauka
Įkelta:
2023-09-09
Pernai per šalį praėjus desovietizacijos bangai, Tauragės rajone demontuoti 4 sovietiniai paminklai. Daugelyje vietų taip ir liko tuščia, o štai Lauksargiuose rugsėjo pradžioje pastatytas naujas paminklas Klaipėdos krašto prijungimo prie Lietuvos 100-mečiui paminėti. Šia naujiena socialiniame tinkle pasidžiaugęs Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ direktorės pavaduotojas-vyriausiasis rinkinių kuratorius Darius Kiniulis užsiminė ir apie rašomą knygą, kurioje nuguls krašto istorijos faktai, nuotraukos, padavimai.
Nuotrauka
posmai
Daivos Genienės ir literatų klubo „Žingsniai“ nuotraukos
Įkelta:
2023-09-04
Šiltos emocijos, daug džiugių susitikimų ir sielą gaivinančios poezijos – taip galima būtų trumpai apibūdinti tradicinį, 10-ąjį respublikinį poezijos vakarą „Saulėlydžio posmai“, papuošusį Tauragės kultūros centro prieigas. Šiųmetį renginį, ko gero, galima vadinti rekordiniu: jame dalyvavo net 60 kūrėjų, suvažiavusių net iš 15-os šalies vietų. 
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-09-03
Kartu su lietuviais ir kitomis Tauragėje gyvenusiomis tautomis miesto veidą kūrė ir žydai. 1939 m. surašymo duomenimis, Tauragėje buvo 10 561 gyventojas,  iš jų – apie 4000 žydų. 1970 m. gyventojų buvo 19 500, iš jų 14 žydų… Holokaustas ilgametę Tauragės žydų bendruomenę visiškai sunaikino vos per keletą mėnesių. Saugodamas istorinę atmintį ir puoselėdamas žydų kultūros paveldą, Tauragės krašto muziejus „Santaka“ rugsėjo 5 d., 15 val., kviečia į Pilies menes – į edukacinį susitikimą su Lietuvos žydų (litvakų) bendruomene „Šalom, Taurage!“. 
Nuotrauka
genutes spektaklis
Genovaitės Urmonaitės asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-09-02
Ak, tos tradicijos! Kaip įsiveržė 2005-aisiais su spektakliu Žemaitės „Trys mylimos“ į Jūros gatvėje stovinčią Košių sodybą, taip ir nerimsta... „Okupuotos“ buvo Agutės ir Zenono Radvilų, Rimutės ir Vaclovo Karbauskių, Danguolės ir Raimondo Ramanauskų, Petro Dedūros sodybos. Ir vis su naujom premjerom, su kokia nors vakaro staigmena, gausa žiūrovų ir visiškai neliūdint, kad baigiasi vasara.
Nuotrauka
laiko zenklai
Tauragės kultūros centro nuotrauka
Įkelta:
2023-08-19
Smagi rugpjūčio popietė Tauragės kultūros centro prieigose – ten surengtame renginyje „Laiko ženklai“ susiliejo poezija, muzika ir fotografija. 
Nuotrauka
nuotrauka
Pauliaus Žižliausko nuotrauka
Įkelta:
2023-08-10
Šį savaitgalį jau šeštą kartą vyksiantis muzikos ir menų festivalis „Menų Festas“ užims Tauragės pilies erdves. Festivalis kiekvienais metais plečiasi ir Tauragei švenčiant Lietuvos kultūros sostinės metus grįžta su programa, kuri turėtų nepalikti abejingų.
Nuotrauka
nuotrauka
Mortos Mikutytės nuotrauka
Įkelta:
2023-08-10
Jau rugpjūčio 10 d., 20 val., tauragiškių laukia geros energijos ir kūrybiškumo pliūpsnis – Tauragės pilyje vyks performatyviosios poezijos varžybos „Slemas su ragais‘23“. Nuo 2019 metų vykstantis renginys – kasmet vis populiaresnis.  
Nuotrauka
nuotrauka
B. Baltrušaitytės viešosios bibliotekos nuotrauka
Įkelta:
2023-08-07
Jau dvyliktus metus Tauragės Birutės Baltrušaitytės viešoji biblioteka visus poezijos ir muzikos mylėtojus tradiciškai pakvietė „Prie garažų“, kur buvo galima mėgautis poezija ir muzika. Į laukiamiausią bibliotekos renginį susirinko rekordiškai daug žiūrovų. Buvo dainų, buvo istorijų, buvo juoko ir ašarų... Buvo geras vakaras!   
Nuotrauka
nuotrauka
Raimondos Alysienės nuotrauka
Įkelta:
2023-07-27
Birželio pabaigoje Tauragės gatvėse buvo galima sutikti išties išskirtinę moterį. Praeivių akis traukė jos ryškiai raudona suknelė, rankų darbo papuošalai – megzti raudonai balti karoliai ir medžiaginiai tautiniais baltarusių raštais siuvinėti auskarai, o labiausiai – šukuosena: trumpai kirpti jos plaukai buvo nudažyti raudonai ir baltai – Baltarusijos vėliavos spalvomis. Turbūt ne vienam ją sutikusiam kilo klausimas – kas ji tokia? Tai va, ta moteris apsilankė ir „Tauragės žiniose“. Susipažinome: ji – Galina Bottcher-Treschkova, baltarusė, jau per keturis dešimtmečius gyvenanti Vokietijoje, tačiau savo gimtosios šalies neužmiršusi ir visomis išgalėmis kovojanti už jos laisvę. O į Tauragę ją atvedė pažintis su baltarusių žurnalistu ir poetu Konstantinu Severinecu, mūsų mieste praleidusiu keletą jaunystės metų, pamilusiu Tauragę ir net skyrusiu jai eiles. Nors jo jau nebėra tarp gyvųjų, Galina jo šeimai pažadėjo aplankyti Tauragę.
Nuotrauka
lauksargiai
Lauksargių kultūros namų feisbuko nuotrauka
Įkelta:
2023-07-14
Šeštadienį Lauksargių padangę drebino vasaros kaimo šventės garsai. Suaugusieji galėjo pasiklausyti puikių koncertų, o mažųjų laukė pramogos batutuose bei animatorės.
Nuotrauka
norkaiciai
Bronislovo Ambrozo nuotrauka
Įkelta:
2023-07-07
Smagiai prabėgusi Norkaičių kaimo šventė turėjo net dvi progas – tai buvo ne tik kasmetinė šventė „Šypsausi savo kaimui“, bet ir baigiamoji projekto „Prakalbintų puodynių paslaptys“ dalis.
Nuotrauka
pleneras
Aušros Augustytės nuotrauka
Įkelta:
2023-07-07
Visą savaitę vykęs pleneras „Laiko ženklai skulptūrose“ šiandien tauragiškius kviečia į uždarymo renginį.
Nuotrauka
jonines
Raimondos Alysienės nuotrauka
Įkelta:
2023-06-30
Ilgiausios dienos ir trumpiausios nakties šventė – Joninės – turi labai senas tradicijas. Rašytiniuose šaltiniuose jos pirmą kartą paminėtos XIV a. Senovės lietuviai vietoj šiandieninių Joninių šventė Rasos šventę. Joninės Tauragėje minėtos ne tik Taurų parke, bet ir bendruomenėse. O Pilies aikštėje net dvi naktis džiugino įspūdinga šviesų instaliacija „Kultūros vainikas“. 
Nuotrauka
KVADRATU
Aušros Augustytės nuotrauka
Įkelta:
2023-06-12
Iki spalio 15-osios vyksiantis menų festivalis KVADRATU organizuojamas jau penktus metus ir apjungia profesionalaus meno žanrus: medijų meną, instaliaciją, skulptūrą, performansą, šiuolaikinį šokį ir kita bei visai vasarai paverčiantis Tauragės miesto erdves fotografijos galerija po atviru dangumi. Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ organizuojamas festivalis šiemet įsilieja į „Tauragės – Lietuvos kultūros sostinės 2023“ programą. 
Nuotrauka
Skaudvilės kultūros namų nuotrauka
Skaudvilės kultūros namų nuotrauka
Įkelta:
2023-06-02
Paskutinį pavasario penktadienį Skaudvilėje siautė tikra muzikos fiesta – vyko net du muzikos festivaliai, abu turinys senas tradicijas ir pamėgti ne tik skaudviliškių. Vasarą muzikos mėgėjai pasitiko su jaunųjų atlikėjų festivaliu „Jaunasis talentas‘23“. Tuo muzikos šventė Skaudvilėje nesibaigė – jau po kelių valandų prasidėjo kitas festivalis – ilgametes tradicijas turintis respublikinis „Alio, talentai!“.
Nuotrauka
frejus
Arūno Baltėno nuotrauka
Įkelta:
2023-05-31
Iš Tauragės kilusio skulptūros genijaus Edmundo Frėjaus (1949–2009), garsėjusio unikalia technika kurti iš įkaitintos geležies, kūrinių paroda, pavadinta „Metalo alchemija. Edmundo Frėjaus sugrįžimas“, birželio 3-ąją, 16 val., pristatoma Pilyje. Kadaise autorius mokėsi čia buvusioje I-ojoje vidurinėje mokykloje. Pats Edmundas apie savo paauglystę yra sakęs: „Būdamas 14 metų Tauragėje pradėjau dirbti Makso Preso kalvėje mokiniu „gizeliu“, nuo to laiko su kalvyste nesiskyriau“, dažnai pabrėždavo savo žemaitišką kilmę. Tad tam tikra, simboline, prasme E. Frėjaus „neskraidančios paukštės“ sugrįžta ten, kur išsiskleidė menininko sparnai. Viena čia ir liks – skulptūrą „Moteris su sparnais“ skulptoriaus dukros padovanojo Tauragei, 16.30 val. ji bus atidengta.
Nuotrauka
21orkestrai4
Tauragės kultūros centro feisbuko nuotrauka
Įkelta:
2023-05-22
Gegužės 13 d. Pilies aikštėje aidėjo orkestrų atliekamos melodijos – vyko X Lietuvos karinių orkestrų šventė „Muzika viena kalba“. Tauragiškiai išvydo kariuomenės, Karinių oro pajėgų, Karinių jūrų pajėgų bei Sausumos pajėgų orkestrus. Šventė dovanojo unikalų reginį ir priminė apie karinių orkestrų ištakas – ar žinojote, kad pirmasis nepriklausomos Lietuvos kariuomenės orkestro koncertas įvyko 1919 metais būtent Tauragėje? 
Nuotrauka
metu bibliotekininke
B. Baltrušaitytės viešosios bibliotekos nuotrauka
Įkelta:
2023-05-07
Ką tik pasibaigusi 23-oji Nacionalinė bibliotekų savaitė buvo kupina renginių: bibliotekininkai keliavo, diskutavo, rungėsi protmūšiuose, rinko geriausias knygas, rengė susitikimus ir parodas. O paskutinis mėnesio penktadienis, kvalifikacijos diena, virto tikra švente – paskelbti Metų geriausieji, į svečius atvyko, ko gero, populiariausias ir protingiausias šuo Lietuvoje – Kuršis, kuris su savo šeimininke mokymus pavertė ne tik įdomiais, naudingais, bet ir žaismingais.
Nuotrauka
jurgines sartininkuose
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2023-04-28
Balandžio 23-iąją minimos Jurginės – lietuviška pavasario žalumos šventė. Senovės Lietuvoje Jurginės būdavo reikšminga diena žemdirbiams ir arkliaganiams. Sekmadienį Sartininkų kultūros namuose Jurginių proga skambėjo gražios tradicinės liaudies dainos. Tradicijos nesibaigė vien dainomis – žaisti žaidimai, spėliotos mįslės ir prisiminti Jurginių posakiai.