Apie išskirtinę viešnią ir Tauragei neabejingą baltarusių poetą
Įkelta:
2023-07-27
Nuotrauka
nuotrauka
Nuotraukos autorius:
Raimondos Alysienės nuotrauka
Aprašymas

Galina Bottcher-Treschkova

 

 

,
Nuotrauka
nuotrauka
Nuotraukos autorius:
Viešosios bibliotekos kraštotyros fondo nuotrauka
Aprašymas

Konstantinas Severinecas

 

 

Birželio pabaigoje Tauragės gatvėse buvo galima sutikti išties išskirtinę moterį. Praeivių akis traukė jos ryškiai raudona suknelė, rankų darbo papuošalai – megzti raudonai balti karoliai ir medžiaginiai tautiniais baltarusių raštais siuvinėti auskarai, o labiausiai – šukuosena: trumpai kirpti jos plaukai buvo nudažyti raudonai ir baltai – Baltarusijos vėliavos spalvomis. Turbūt ne vienam ją sutikusiam kilo klausimas – kas ji tokia? Tai va, ta moteris apsilankė ir „Tauragės žiniose“. Susipažinome: ji – Galina Bottcher-Treschkova, baltarusė, jau per keturis dešimtmečius gyvenanti Vokietijoje, tačiau savo gimtosios šalies neužmiršusi ir visomis išgalėmis kovojanti už jos laisvę. O į Tauragę ją atvedė pažintis su baltarusių žurnalistu ir poetu Konstantinu Severinecu, mūsų mieste praleidusiu keletą jaunystės metų, pamilusiu Tauragę ir net skyrusiu jai eiles. Nors jo jau nebėra tarp gyvųjų, Galina jo šeimai pažadėjo aplankyti Tauragę.

Įkvėpė protestai Baltarusijoje 

2020 m. Baltarusiją apėmė masiniai protestai po ginčytinų prezidento rinkimų, po kurių autoritarinis prezidentas Aliaksandras Lukašenka užsitikrino šeštąją kadenciją.

Baltarusijos opozicija ir Vakarų šalys pasmerkė šiuos rinkimus kaip suklastotus.

Atsakydama į demonstracijas, valdžia ėmėsi griežtų represijų: suėmė daugiau kaip 35 000 žmonių ir jėga išvaikė likusius protestuotojus, buvo uždaryta dešimtys žmogaus teisių grupių ir nepriklausomų naujienų agentūrų.

Valdžios institucijos iki šiol tęsia susidorojimą su opozicija, žmogaus teisių gynėjais ir žurnalistais. Nepriklausomos žmogaus teisių grupės „Viasna“ duomenimis, šiuo metu Baltarusijoje kalinami maždaug pusantro tūkstančio politinių kalinių.

Skleidžia žinią 

Galina papasakojo, kad visi šie įvykiai ją labai sukrėtė. Prieš trejus metus, būtent prasidėjus šiems įvykiams, ji ne tik nusidažė plaukus Baltarusijos vėliavos spalvomis, bet ir prisijungė prie protesto judėjimo – ėmė skleisti žinią apie situaciją Baltarusijoje ir kuo galėdama padėti savo tautiečiams. Ji sako nepriklausanti jokiai organizacijai – tiesiog asmeniškai daranti tai, kas jos jėgoms. 

– Tiesiog bendrauju su žmonėmis, galima sakyti, esu tautos diplomatė, – sako ji, – kadangi esu ryški, išsiskiriu savo išvaizda, žmonės mane sustabdo gatvėse, kalbina, ir aš jiems pasakoju, kas vyksta Baltarusijoje. Bet kurioje šalyje, kur bebūčiau. Pavyzdžiui, vakar kalbėjausi su vokiečiu, Vilniuje kalbėjau su lietuviais. Baltarusiai mane labai gerai pažįsta, susitinku ir su žinomais žmonėmis, ir su eiliniais tautiečiais. Pavyzdžiui, buvau susitikusi su operos soliste Margarita Levchuk, šiuo metu gyvenančia Vilniuje. 

Galina padeda ir finansiškai – siunčia pinigus tiems, kurie kenčia nuo režimo represijų, kurių artimieji kalėjime ir pan. Žinoma, tai daryti draudžiama, visi sekami – valdžia žino, kam ir kokios pinigų sumos siunčiamos, todėl tuos žmones baudžia už ryšius su užsieniu. 

– Todėl stengiuosi pinigus perduoti iš rankų į rankas, kad kam nereikia apie tai nežinotų, – atskleidžia Galina. 

Pasak jos, Baltarusijoje žmones uždirba labai mažai, 300–400 eurų per mėnesį, tad gyvena sunkiai.

– O svarbiausia, už menkiausią pasipriešinimą sodina į kalėjimus, turtą, butus atima. Kaip Vokietijoje prie Hitlerio, – pasakoja ji.   

Sužavėjo eilės

Galina Baltarusijoje augo ir mokėsi, į Vokietiją išvažiavo ištekėjusi už vokiečio prieš 42 metus. 

Su Konstantinu Severinecu ji susipažino prieš 6 metus – paprasčiausiai perskaitė jo eiles feisbuke ir susižavėjo. 

– Ėmiau sekti jo įrašus, eiles, domėtis jo gyvenimu, – pasakoja Galina. – Pastebėjau, kad jis dažnai mini Tauragę. O šią vasarą sumaniau tokią kelionę su šūkiu – „Baltarusis baltarusiui baltarusis“. Kaip, tarkim, „Draugas draugui draugas“. Dabar baltarusiai tokie vieningi, taip padeda vienas kitam! Parašiau feisbuko grupėje, gal kas gali mane priglausti, tiesiog noriu su jumis pabendrauti. Atsiliepė žmonės iš Vilniaus. Jie buvo atvažiavę pas mane, aš pas juos. Atsiliepė ir 28-erių jaunuolis, su drauge gyvenantis Kaune. Tai žmogus, kuriam labai skauda širdį dėl brolio, sėdinčio kalėjime Baltarusijoje – pačioje karo pradžioje, kai pirmieji traukiniai su okupantais ėmė važiuoti link Ukrainos, jis buvo partizanas, jie ten kažką sprogdino ir juos sugavo. Jį nuteisė kalėti 23 metus.

Ir dar ačiū Dievui, kad nesušaudė, nes kitą tokią partizanų grupę sušaudė...

Poeto takais

Tauragėje Galina norėjo užsukti į biblioteką – ji tikėjosi sužinoti ką nors daugiau apie K. Severineco gyvenimą Tauragėje. 

– Darau tai dėl jo žmonos, – paaiškino Galina, – aš su ja bendrauju ir pažadėjau pabuvoti Tauragėje, padaryti nuotraukų. Nueiti prie upės, apie kurią jis rašė, mokyklos, kurioje jis mokėsi. Jo šeima niekur išvažiuoti negali – jų neišleidžia. Todėl padarysiu tai už ją. 

Ji trumpai papasakojo K. Severineco gyvenimo istoriją (beje, 2020-10-09 „Tauragės žinios“ publikavo Laimos Pikčiūnienės parengtą straipsnį apie jį). Ji atskleidė, ir kaip Konstantinas pateko į Tauragę. 

– Jo tėvų šeima buvo didelė – devyni vaikai. Tėvas dirbo parduotuvėje. Buvo geraširdis – kai žmonės neturėdavo kuo sumokėti už prekes, jis duodavo skolon. Vėliau sumokėdavo. Kartą atėjo patikrinti ir rado didelį trūkumą, tačiau skolininkai neprisipažino, kad yra skolingi. Jam teko parduoti karvę ir viską, ką tik galėjo, dar prisiskolino ir pinigus grąžino, taip išvengdamas kalėjimo. Liko pliki nuogi, o kuo maitinti vaikus, kai nieko neturi? Todėl nusprendė Konstantiną atiduoti Tauragėje gyvenusiai seseriai. Taip Konstantinas atsidūrė Tauragėje, – pasakojo Galina.

Jis buvo labai gabus, labai gerai mokėsi. Minske su pagyrimu baigė universitetą. Besimokydamas susipažino su būsima žmona Tatjana. Pora užaugino tris vaikus. Sūnus Pavelas – irgi rašytojas, jis yra išleidęs penkias knygas, už protestą prieš A. Lukašenkos režimą dabar sėdi kalėjime. Vyresnioji dukra irgi rašo knygas.

Severinecų šeimą Baltarusijoje pažįsta visi

2020 m. K. Severinecas rašė: „Žinia iš mano jaunystės miesto Tauragės, sujaudino iki sielos gelmių. Lygiai taip pat, kaip neseniai mūsų brolių ir seserų solidarumo grandinė (akcija „Laisvės kelias“). Tai labai svarbi ir neįkainojama parama Baltarusijos žmonių pabudimo dienomis po ilgų tamsių Lukašenkos režimo diktatūros metų. Mano šeima yra kovinga, aktyvi ir vieša. Visi norintys apie tai gali pasidomėti internete. Trumpai: žmona Tatjana užversta policijos protokolais „stovėjo aikštėje, nepažeisdama viešosios tvarkos, tačiau taip išreikšdama savo socialinę ir politinę poziciją“. Už tokį „pažeidimą“ teismas nedelsdamas baudžia maždaug 400–500 eurų bauda pagal valiutos keitimo kursą; vyriausia dukra Aniuta, geriausia Minsko srities mokytoja, buvo atleista iš darbo už eilėraštį „Pagalvok apie Kolią“ (A. Lukašenkos sūnų); sūnus Pavelas jau ketvirtą mėnesį sėdi už grotų. Iš pradžių jis buvo nuteistas penkis kartus po penkiolika dienų, o dabar jis buvo apkaltintas masinių riaušių organizavimu ir valstybės perversmo rengimu.

Nuotrauka
nuotrauka
Viešosios bibliotekos kraštotyros fondo nuotrauka

Man aktyviai protestuoti neleidžia širdies problemos po miokardo infarkto ir su amžiumi susiję negalavimai. Todėl rašau patriotines eilutes ir skelbiu jas internete, kad bent jau taip palaikyčiau pasisakančius už pokyčius savo brangius tautiečius baltarusius“. 

Pasak Galinos, K. Severinecas visą gyvenimą padėjo žmonėms – į jį kreipdavosi įvairiausiais reikalais, ir jis padėdavo kuo galėdamas teisiškai ar kaip kitaip. 

– K. Severinecą ir jo šeimą Baltarusijoje žino visi, – pasakoja ji. 

Už politines pažiūras iš darbo gimnazijoje atleistos dukros Ana dvi dukterys, studentės, išmestos iš universiteto, abi buvo uždarytos tardymo izoliatoriuje, o išleistos iškart paliko šalį, nors labai to nenorėjo. Dabar jos Liubline (Lenkija) baigė lenkų kalbos kursus ir mokysis universitete.

– Tauragiškiai gali didžiuotis, kad jų mieste užaugo toks ypatingas žmogus, – įsitikinusi Galina. – Žinoma, gaila, kad jis nerašė lietuviškai, tačiau tokie laikai buvo – rusų kalba laikyta svarbiausia, kitų mokytis nebuvo skatinama. Ir aš pati iš Rusijos į Baltarusiją atvažiavau, kai man buvo 10 metų. Man buvo pasakyta, kad baltarusių kalbos mokytis nereikia. O žinot, vaikas ir patenkintas, kad tik nereikia... O paskui taip gailėjausi. Bet aš ir kalbu, ir rašau baltarusiškai. 

„Miela sielai ir brangi širdžiai Tauragė“

Vitebske gyvenęs K. Severinecas gimė 1952 m. rugsėjo 4 d. mažame Unoricos kaimelyje Gomelio srityje (Baltarusija). Mokėsi Tauragės 3-iojoje vidurinėje mokykloje, kurią baigė 1969 m., studijavo Baltarusijos valstybinio universiteto filologijos fakultete Minske. Keletą metų mokytojavo, o nuo 1979 m. – žurnalistas. Dirbo korespondentu įvairiuose laikraščiuose bei radijuje. Laisvalaikiu vertė, kūrė eiliuotas pasakas vaikams, išleido kriminalinių apysakų rinktines bei eilėraščių knygas. 2008 m. už Tauragei skirtus eilėraščius „Iš lietuviško sąsiuvinio“ poetui suteiktas JAV žurnalo „Florida“ konkurso „Geriausios Floridos eilės“ laureato vardas.

Nupiešiu popieriaus lape

Aš miestą rausvame ūke.

Koks tai miestas?

Tauragė!

Tegul žagteli kas nors.

„Eskizas“ „Iš lietuviško sąsiuvinio“

Mirė poetas šiemet. Tačiau, pasak Galinos Konstantino Severineco paskyra feisbuke tebėra. Ten daugybė eilėraščių, pabaigoje ypač daug eilių apie Tauragę, šviesaus liūdesio ir ilgesio. Užsimenama ir apie pirmąją meilę Tauragėje. Dabar šioje paskyroje rašo vyresnioji rašytojo dukra Ana.   

Žiupsnelis atsiminimų

Savo atsiminimuose K. Severinecas rašė apie mūsų miesto vaidmenį jo gyvenime, gamybinę praktiką baldų kombinate „Tauras“, mokslo metus Tauragės 3-iojoje vidurinėje mokykloje, kūrybinius bandymus ir laisvalaikio nuotykius, prisimena savo tetas, geru žodžiu mini bendraklasius ir mokytojus.

Viešosios bibliotekos kraštotyros fonde saugomas žiupsnelis rašytojo atsiminimų apie Tauragę: 

„Prabėgo beveik pusšimtis metų nuo to laiko, kai aš išsiskyriau su miela sielai ir brangia širdžiai Taurage. Tylus, jaukus miestelis Lietuvos pakraštyje tapo pirmuoju mano gyvenimo MIESTU, kuris, man atvykus, atrodė triukšmingas, audringas, skubantis, su asfaltuotomis gatvėmis ir net penkių aukštų pastatais! Su maršrutiniais autobusais, pilimi, Jūros užtvanka, nuošaliuose kampuose po miestą išsibarsčiusiais suoliukais, tikru futbolo stadionu ir žiemos ledo čiuožykla, ryškiomis reklamomis, šviesos jūra vakarais ir man nesuprantama, bet miela draugiškų gyventojų kalba.

Kur ten mano Unorica su šešiomis dešimtimis namų vienoje gatvėje! Tauragė priėmė mane kaip savą, ir už tai esu be galo dėkingas. Neperdėdamas galiu pasakyti, kad būtent šis didingas miestas man davė pradžią gyvenime ir palinkėjo: „Laimingo kelio!“[...]

Apie tolimą ir paslaptingą Tauragę sužinojau praėjusio amžiaus 60-ųjų pradžioje, kai mūsų gimtojo kaimo namuose, Unoricoje, pasirodė pirmieji miesto baldai – trijų dalių tamsios riešutmedžio spalvos spinta. Niekada nemačiau tokio kuriozo: vienoje jo dalyje buvo lentynos ir stalčiai, o kitoje – didžiulis veidrodis. Net kaimynai atėjo pažiūrėti į šį „užjūrio“ stebuklą.[...] Mano motinos jaunesnės seserys Valentina Aleksejevna ir Jevgenija Aleksejevna dirbo Tauragės baldų fabrike. Jos ir atvežė mums šią drabužių spintą.

Tada net nepagalvojau, kad po kelerių metų pats atsidursiu Tauragėje ir du mėnesius dirbsiu būtent šiame fabrike. Po devintos klasės privalomai turėjome atlikti vadinamąją gamybinę praktiką. Mano tetų dėka kartu su klasioku patekome į šį darbo kolektyvą.(...)

Liepos 21-osios g., 8а-17. Šiuo adresu pažymėtas penkiaaukštis pastatas Tauragėje nuo miesto šurmulio stovėjo pasislėpęs už rajono partijos komiteto pastato. Šio namo antrame aukšte, trijų kambarių bute su balkonu, pragyvenau dvejus mokslo metus. Dabar ši gatvė vadinama Vasario 16-osios. Skirtingi laikai, skirtingos dainos, skirtinga istorija, skirtingi pavadinimai.

Dabar labai mažai žmonių prisimena, bet tais metais Baltarusijos kaimo gyventojai iš tikrųjų buvo kolūkių baudžiauninkai, jiems nebuvo išduodami pasai, o norint persikelti į miestą, net mokytis institute, jiems reikėjo kaimo tarybos leidimo.

Tėvai labai norėjo, kad įgyčiau aukštąjį išsilavinimą, tad įstoti buvo lengviau iš miesto. Todėl tetos Valentina ir Jevgenija pasiūlė mane parsivežti į Tauragę, kur jos jau buvo įsikūrusios. Priimdamos mane, jos padėjo neturtingai gyvenusiai mūsų šeimai. (...)

Nepamenu, kieno patarimu parašiau pareiškimą, kad baigęs mokyklą nesimokysiu Lietuvos TSR teritorijoje. Tai automatiškai mane išgelbėjo nuo lietuvių pamokų lankymo, tačiau šio sprendimo  nuoširdžiai gailiuosi. Bet vėlu...

Dabar, išgirdęs lietuvišką kalbą, apsimetu protingu, bandydamas susieti man pažįstamus žodžius bent kažkokioje loginėje grandinėje ir į klausimą: „Supranti lietuviškai?“ su pasididžiavimu atsakau: „Taip pobiški“. Tada mano pašnekovai supratingai šypsosi“.           

MIESTELIS

A-ūū, Taurage!

Gal tu tikrovė, o gal sapnas –

Miestelis, kurį aš taip myliu?

Ten vakarai alyvom kvepia

Ir Jūra akmenėliais teka.

Ten susitikt prie upės pakviečia mergaitė

Ir garsiai šūkteli „Sveiki“!

Takelį, kuriuo mes einame,

 Žibintai užlieja gintaro šviesa.

Atgal neieškau aš kelių,

Tik tyliai sau padūsauju ir paliūdžiu.

Kad taip toli nutolo nuo manęs

Jaunystės mielas miestas.

Ir šviesų liūdesį pakeičia neviltis,

Kad niekada negrįšiu aš į jį.

Tačiau kokioj bebūčiau aš šaly,

Miestelis mano į sapnus sugrįš.  

Nuotrauka
nuotrauka

 

Nuotrauka
elvis
B. Baltrušaitytės bibliotekos nuotrauka
Įkelta:
2023-09-26
ELVIS (elektroninių leidinių valdymo informacinė sistema) autobusas – tai po įvairius Lietuvos miestus ir atokiausius kaimus keliaujanti biblioteka, skirta vyresnio amžiaus žmonėms, kuriems sunku skaityti. Praėjusią savaitę ELVIS autobuso komanda atvyko į Tauragę.  
Nuotrauka
Stasys Eidrigevičius 
Ignacy Eidrigevičiaus nuotrauka
Įkelta:
2023-09-20
Tauragės krašto muziejus „Santaka“ rugsėjo 21 d. 17.00 val. kviečia į Tauragės pilį – naujoje muziejaus parodų erdvėje bus pristatyta Stasio Eidrigevičiaus iliustracijų paroda „Keliaujanti vaizduotė“. Atidaryme dalyvaus pats parodos autorius, o parodą parengė Panevėžyje besikuriančio Stasio Eidrigevičiaus menų centro (SEMC) komanda. Parodos kuratorė Lina Albrikienė, parodos architektas Darius Baliukevičius.
Nuotrauka
skaudvile
Vido Bičkaus nuotrauka
Įkelta:
2023-09-15
Šį savaitgalį jau 14-us metus skaudviliškiai organizuoja miesto šventę, truksiančią dvi dienas. Šiais metais bus prisiminta krašto istorija ir daug kur atsispindės faktas, kad Skaudvilėje buvo vienas didžiausių arklių turgų Europoje, sakė bendruomenės „Skaudvilės kraštas“ pirmininkas Vidas Bičkus.
Nuotrauka
vasaros skaitymo issukis
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2023-09-15
Visą vasarą, nuo birželio 1-osios iki rugpjūčio 31-osios, šalyje jau aštuntus metus organizuotas tradicinis skaitymo iššūkis „Vasara su knyga“. Skaitymo iššūkiu siekiama skatinti visuomenę domėtis literatūra, skaitymu. Šiemet priėmusieji iššūkį įvairaus amžiaus žmones buvo kviečiami perskaityti 5-ias pasirinktas knygas pagal tam tikras temas-užduotis ir registruotis savarankiškai arba artimiausioje bibliotekoje. Tauragėje šioje prasmingoje akcijoje dalyvavo net 1955 skaitytojai. Pasiryžusieji dalyvauti iššūkyje ir jį įveikusieji varžytuvių pabaigoje apdovanoti vertingais prizais. Laimėtojai išrinkti burtų keliu. 
Nuotrauka
lauksargiai
Juozo Petkevičiaus nuotrauka
Įkelta:
2023-09-09
Pernai per šalį praėjus desovietizacijos bangai, Tauragės rajone demontuoti 4 sovietiniai paminklai. Daugelyje vietų taip ir liko tuščia, o štai Lauksargiuose rugsėjo pradžioje pastatytas naujas paminklas Klaipėdos krašto prijungimo prie Lietuvos 100-mečiui paminėti. Šia naujiena socialiniame tinkle pasidžiaugęs Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ direktorės pavaduotojas-vyriausiasis rinkinių kuratorius Darius Kiniulis užsiminė ir apie rašomą knygą, kurioje nuguls krašto istorijos faktai, nuotraukos, padavimai.
Nuotrauka
posmai
Daivos Genienės ir literatų klubo „Žingsniai“ nuotraukos
Įkelta:
2023-09-04
Šiltos emocijos, daug džiugių susitikimų ir sielą gaivinančios poezijos – taip galima būtų trumpai apibūdinti tradicinį, 10-ąjį respublikinį poezijos vakarą „Saulėlydžio posmai“, papuošusį Tauragės kultūros centro prieigas. Šiųmetį renginį, ko gero, galima vadinti rekordiniu: jame dalyvavo net 60 kūrėjų, suvažiavusių net iš 15-os šalies vietų. 
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-09-03
Kartu su lietuviais ir kitomis Tauragėje gyvenusiomis tautomis miesto veidą kūrė ir žydai. 1939 m. surašymo duomenimis, Tauragėje buvo 10 561 gyventojas,  iš jų – apie 4000 žydų. 1970 m. gyventojų buvo 19 500, iš jų 14 žydų… Holokaustas ilgametę Tauragės žydų bendruomenę visiškai sunaikino vos per keletą mėnesių. Saugodamas istorinę atmintį ir puoselėdamas žydų kultūros paveldą, Tauragės krašto muziejus „Santaka“ rugsėjo 5 d., 15 val., kviečia į Pilies menes – į edukacinį susitikimą su Lietuvos žydų (litvakų) bendruomene „Šalom, Taurage!“. 
Nuotrauka
genutes spektaklis
Genovaitės Urmonaitės asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-09-02
Ak, tos tradicijos! Kaip įsiveržė 2005-aisiais su spektakliu Žemaitės „Trys mylimos“ į Jūros gatvėje stovinčią Košių sodybą, taip ir nerimsta... „Okupuotos“ buvo Agutės ir Zenono Radvilų, Rimutės ir Vaclovo Karbauskių, Danguolės ir Raimondo Ramanauskų, Petro Dedūros sodybos. Ir vis su naujom premjerom, su kokia nors vakaro staigmena, gausa žiūrovų ir visiškai neliūdint, kad baigiasi vasara.
Nuotrauka
laiko zenklai
Tauragės kultūros centro nuotrauka
Įkelta:
2023-08-19
Smagi rugpjūčio popietė Tauragės kultūros centro prieigose – ten surengtame renginyje „Laiko ženklai“ susiliejo poezija, muzika ir fotografija. 
Nuotrauka
zoline
Tomo Kalašinsko nuotrauka
Įkelta:
2023-08-19
Nuo medžių žemėn bumbsi raudonskruosčiai obuoliai, prinokusios slyvos jaukiai supasi ant šakų, vėjyje banguoja javai. Palengva būriuojasi gandrai, jau tuoj tuoj jie išskirs, mums palikę tik kleketavimo prisiminimus… Gamta ruošiasi rimčiai ir dovanoja mums gausų derlių. Tad lentynos pildosi atsargomis žiemai. Lietuvoje ši šventė pradėta švęsti dar ikikrikščioniškais laikais ir buvo susijusi su padėka už gausų derlių, kuris užaugo per vasarą. Žolinės metu renkami žolynai, jais puošiami namai. Tikėta, kad tądien nuskinti žolynai saugos namus ir šeimynas visus metus, o jų kvapas suteiks vilties ir drąsos įveikti sunkumus. Yra tekę girdėti tokį posakį: jei per Žolines neturėsi rankose gėlių, velnias uodegą įkiš... Žolinė daug kur minėta ir Tauragės rajone: Dauglaukyje, Aukštupiuose, Skaudvilėje ir kitur. 
Nuotrauka
nuotrauka
Pauliaus Žižliausko nuotrauka
Įkelta:
2023-08-10
Šį savaitgalį jau šeštą kartą vyksiantis muzikos ir menų festivalis „Menų Festas“ užims Tauragės pilies erdves. Festivalis kiekvienais metais plečiasi ir Tauragei švenčiant Lietuvos kultūros sostinės metus grįžta su programa, kuri turėtų nepalikti abejingų.
Nuotrauka
nuotrauka
Mortos Mikutytės nuotrauka
Įkelta:
2023-08-10
Jau rugpjūčio 10 d., 20 val., tauragiškių laukia geros energijos ir kūrybiškumo pliūpsnis – Tauragės pilyje vyks performatyviosios poezijos varžybos „Slemas su ragais‘23“. Nuo 2019 metų vykstantis renginys – kasmet vis populiaresnis.  
Nuotrauka
nuotrauka
B. Baltrušaitytės viešosios bibliotekos nuotrauka
Įkelta:
2023-08-07
Jau dvyliktus metus Tauragės Birutės Baltrušaitytės viešoji biblioteka visus poezijos ir muzikos mylėtojus tradiciškai pakvietė „Prie garažų“, kur buvo galima mėgautis poezija ir muzika. Į laukiamiausią bibliotekos renginį susirinko rekordiškai daug žiūrovų. Buvo dainų, buvo istorijų, buvo juoko ir ašarų... Buvo geras vakaras!   
Nuotrauka
lauksargiai
Lauksargių kultūros namų feisbuko nuotrauka
Įkelta:
2023-07-14
Šeštadienį Lauksargių padangę drebino vasaros kaimo šventės garsai. Suaugusieji galėjo pasiklausyti puikių koncertų, o mažųjų laukė pramogos batutuose bei animatorės.
Nuotrauka
norkaiciai
Bronislovo Ambrozo nuotrauka
Įkelta:
2023-07-07
Smagiai prabėgusi Norkaičių kaimo šventė turėjo net dvi progas – tai buvo ne tik kasmetinė šventė „Šypsausi savo kaimui“, bet ir baigiamoji projekto „Prakalbintų puodynių paslaptys“ dalis.
Nuotrauka
pleneras
Aušros Augustytės nuotrauka
Įkelta:
2023-07-07
Visą savaitę vykęs pleneras „Laiko ženklai skulptūrose“ šiandien tauragiškius kviečia į uždarymo renginį.
Nuotrauka
jonines
Raimondos Alysienės nuotrauka
Įkelta:
2023-06-30
Ilgiausios dienos ir trumpiausios nakties šventė – Joninės – turi labai senas tradicijas. Rašytiniuose šaltiniuose jos pirmą kartą paminėtos XIV a. Senovės lietuviai vietoj šiandieninių Joninių šventė Rasos šventę. Joninės Tauragėje minėtos ne tik Taurų parke, bet ir bendruomenėse. O Pilies aikštėje net dvi naktis džiugino įspūdinga šviesų instaliacija „Kultūros vainikas“. 
Nuotrauka
KVADRATU
Aušros Augustytės nuotrauka
Įkelta:
2023-06-12
Iki spalio 15-osios vyksiantis menų festivalis KVADRATU organizuojamas jau penktus metus ir apjungia profesionalaus meno žanrus: medijų meną, instaliaciją, skulptūrą, performansą, šiuolaikinį šokį ir kita bei visai vasarai paverčiantis Tauragės miesto erdves fotografijos galerija po atviru dangumi. Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ organizuojamas festivalis šiemet įsilieja į „Tauragės – Lietuvos kultūros sostinės 2023“ programą. 
Nuotrauka
Skaudvilės kultūros namų nuotrauka
Skaudvilės kultūros namų nuotrauka
Įkelta:
2023-06-02
Paskutinį pavasario penktadienį Skaudvilėje siautė tikra muzikos fiesta – vyko net du muzikos festivaliai, abu turinys senas tradicijas ir pamėgti ne tik skaudviliškių. Vasarą muzikos mėgėjai pasitiko su jaunųjų atlikėjų festivaliu „Jaunasis talentas‘23“. Tuo muzikos šventė Skaudvilėje nesibaigė – jau po kelių valandų prasidėjo kitas festivalis – ilgametes tradicijas turintis respublikinis „Alio, talentai!“.
Nuotrauka
frejus
Arūno Baltėno nuotrauka
Įkelta:
2023-05-31
Iš Tauragės kilusio skulptūros genijaus Edmundo Frėjaus (1949–2009), garsėjusio unikalia technika kurti iš įkaitintos geležies, kūrinių paroda, pavadinta „Metalo alchemija. Edmundo Frėjaus sugrįžimas“, birželio 3-ąją, 16 val., pristatoma Pilyje. Kadaise autorius mokėsi čia buvusioje I-ojoje vidurinėje mokykloje. Pats Edmundas apie savo paauglystę yra sakęs: „Būdamas 14 metų Tauragėje pradėjau dirbti Makso Preso kalvėje mokiniu „gizeliu“, nuo to laiko su kalvyste nesiskyriau“, dažnai pabrėždavo savo žemaitišką kilmę. Tad tam tikra, simboline, prasme E. Frėjaus „neskraidančios paukštės“ sugrįžta ten, kur išsiskleidė menininko sparnai. Viena čia ir liks – skulptūrą „Moteris su sparnais“ skulptoriaus dukros padovanojo Tauragei, 16.30 val. ji bus atidengta.
Nuotrauka
21orkestrai4
Tauragės kultūros centro feisbuko nuotrauka
Įkelta:
2023-05-22
Gegužės 13 d. Pilies aikštėje aidėjo orkestrų atliekamos melodijos – vyko X Lietuvos karinių orkestrų šventė „Muzika viena kalba“. Tauragiškiai išvydo kariuomenės, Karinių oro pajėgų, Karinių jūrų pajėgų bei Sausumos pajėgų orkestrus. Šventė dovanojo unikalų reginį ir priminė apie karinių orkestrų ištakas – ar žinojote, kad pirmasis nepriklausomos Lietuvos kariuomenės orkestro koncertas įvyko 1919 metais būtent Tauragėje? 
Nuotrauka
metu bibliotekininke
B. Baltrušaitytės viešosios bibliotekos nuotrauka
Įkelta:
2023-05-07
Ką tik pasibaigusi 23-oji Nacionalinė bibliotekų savaitė buvo kupina renginių: bibliotekininkai keliavo, diskutavo, rungėsi protmūšiuose, rinko geriausias knygas, rengė susitikimus ir parodas. O paskutinis mėnesio penktadienis, kvalifikacijos diena, virto tikra švente – paskelbti Metų geriausieji, į svečius atvyko, ko gero, populiariausias ir protingiausias šuo Lietuvoje – Kuršis, kuris su savo šeimininke mokymus pavertė ne tik įdomiais, naudingais, bet ir žaismingais.
Nuotrauka
jurgines sartininkuose
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2023-04-28
Balandžio 23-iąją minimos Jurginės – lietuviška pavasario žalumos šventė. Senovės Lietuvoje Jurginės būdavo reikšminga diena žemdirbiams ir arkliaganiams. Sekmadienį Sartininkų kultūros namuose Jurginių proga skambėjo gražios tradicinės liaudies dainos. Tradicijos nesibaigė vien dainomis – žaisti žaidimai, spėliotos mįslės ir prisiminti Jurginių posakiai.