Aušros Augustytės nuotrauka
Iki spalio 15-osios vyksiantis menų festivalis KVADRATU organizuojamas jau penktus metus ir apjungia profesionalaus meno žanrus: medijų meną, instaliaciją, skulptūrą, performansą, šiuolaikinį šokį ir kita bei visai vasarai paverčiantis Tauragės miesto erdves fotografijos galerija po atviru dangumi. Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ organizuojamas festivalis šiemet įsilieja į „Tauragės – Lietuvos kultūros sostinės 2023“ programą.
Kaip skelbia Tauragės krašto muziejus „Santaka“, dėl istorinio konteksto ir pasienio krašto ypatybių Tauragės identitetas nėra aiškiai apibrėžtas ir nuolat kinta, tai primena pro miestą tekančios Jūros upės vandenį ir Heraklito žodžius: „Į tą pačią upę neįbrisi du kartus.“ Gyventojų kartų skirtumai reiškia, kad žmonės jau užaugo skirtinguose miestuose, todėl savo santykį su aplinka suvokia nevienodai.
„Aš tave myliu“
Bažnyčių gatvėje ties 15 namu kabo nemažas ryškiai geltonas tentas – ant jo literatūrinį žodį mylintys kūrėjai užrašė savo mintis apie meilę. Kaip įvardija muziejininkai, bendrakūra „Aš tave myliu“ apėmė muziejininkystę, grafinį dizainą, literatūrą, gatvės meną ir kūrybinę Tauragės bendruomenę.
„Aš tave myliu“ ant tento parašyta keturiomis kalbomis – lietuvių, hebrajų, vokiečių ir rusų. „Žodžiai kaip nuorodos į daugiatautį kraštą, kuriuo Tauragė ilgus šimtmečius buvo. Keičiantis tikrovei dalies miesto nebeliko, nes per karus griuvo pastatai, o čia gyvenę žmonės vieną dieną dingo. Nebematom kitų tautų buvimo ženklų, nebegirdime svetimos kalbos“, – šį projektą pristato organizatoriai.
Grafinę bendrakūrą „Aš tave myliu“ sugalvojo tauragiškė Julita Karbauskaitė, studijuojanti VDA Klaipėdos fakultete. O ant tento „sugulė“ žodžiai ne tik Tauragės poetų ir rašytojų, mintis užrašyti kviesti ir praeiviai.
Štai Vidas Riepšas užrašė tokį posmą:
„Ateik, priglusk, širdin pabelsk,
Meilius žodžius nakty ištark,
Kad nepavogtų jų šviesa,
Iš ryto saulės atnešta.
Kalbėk, apglėbk jei dar esi,
Jei žodžiais savo dar tiki,
Ir dovanok juos kaip eiles,
tai beldžias į širdies gelmes.“
O dar vienų eilučių autorė rašo „...poetai apie Meilę nekalba! Jie ja gyvena!“ ir pasirašo: „…su meile… Indraja“.
Kūrinys nėra baigtinis, todėl kviečiama praeivius ant tento markeriu rašyti mintis ar eiles apie meilę.
„Ašies kodas“
Birželio 2-ąją nuo 12 val. net tris valandas Pilies aikštėje tauragiškių ir miesto svečių dėmesį kaustė performansas „Ašies kodas“, kurio premjera įvyko praėjusį rudenį šiuolaikinio meno parodoje „Art‘Vilnius 2022“. Kūrinį atliko jo sumanytojos menininkė Monika Dirsytė ir operos solistė Agnė Sabulytė, kvietusios svarstyti – ar iš principo yra įmanomas neprievartingas santykis? Kokia yra paties žmogiškumo esmė – jo ašis arba kodas? Judėjimas į Kitą ar sugrįžimas į Save?
„Šiuolaikinis pasaulis yra nusakomas kaip nuolatinė žmogaus pastanga pagal savąją valią perdirbti ir įvaldyti tikrovę. Žmonijos istorija rodo, kad šioje pastangoje glūdi ne tik kūrybinis, bet ir destrukcinis potencialas. Todėl ji yra tiek žmogiškosios laisvės, tiek totalinio santykio su Kitu prielaida.
Totalinis santykis su Kitu reiškiasi skirtingomis egzistencinėmis formomis – kaip siekis susekti, kontroliuoti, išlaikyti, pritraukti, perkeisti ar užvaldyti. Jis įžvelgiamas pačiose įvairiausiose žmogiškųjų santykių – nuo tarpasmeninų iki tarpvalstybinių – plotmėse. Laisvė tarsi lieka niekada neišsipildantis idealas – arba nepasiekiama siekiamybė“, – teigiama performanso pristatyme.
„(Ne)amžinos vertybės“
Birželio 2-ąją Tauragės miesto gyventojams ir svečiams Tauragės krašto muziejuje „Santaka“ pristatyta Jolitos Vaitkutės instaliacija „(Ne)amžinos vertybės“ .
Renginio metu menininkė J. Vaitkutė pristatė 3 mėnesius iš sąvartyno žemės ir asmeninių šiukšlių kurtą instaliaciją, kuri mums primena: tai, kas anksčiau buvo vertinga, tampa šiukšlėmis, kurios mūsų žemėje gyvens ilgiau nei mes.
Kūrinys išties įspūdingas – uždėjus ranką ant pažymėtos vietos, fiksuojamas prisilietimų skaičių. Taip pat šventės dalyviai galėjo kaukolėje įmontuotu telefonu padaryti asmenukę.
Instaliaciją apžiūrėti galima muziejaus Gamtos ekspozicijos erdvėje iki birželio 29 d. muziejaus darbo valandomis. Įėjimas nemokamas.
„METALO ALCHEMIJA. Edmundo Frėjaus sugrįžimas“
Birželio 3-Iąją muziejuje pristatytas dar vienas meno festivalio KVADRATU renginys – iš Tauragės kilusio skulptūros genijaus Edmundo Frėjaus kūrinių paroda „METALO ALCHEMIJA. Edmundo Frėjaus sugrįžimas“. Paroda pristatyta pilies menėse, o skulptūros „Moteris su sparnais“ atidengimas vyko pilies kiemelyje, arkoje šalia Fotografijos galerijos.
Paroda buvo rengiama kartu su Kauno modernaus meno fondu bei E. Frėjaus dukromis Monika Frėjute-Rakauskiene ir Marta Frėjute. Parodą bus galima aplankyti iki rugpjūčio 31-osios, o kūrinys „Moteris su sparnais“ visam laikui „nutūpė“ Pilies kiemelyje kaip menininko dukrų Monikos ir Martos dovana Tauragei.
Tam tikra, simboline, prasme E. Frėjaus „neskraidančios paukštės“ sugrįžta ten, kur išsiskleidė menininko sparnai. E. Frėjaus kūriniai pristatyti Pilyje, kur autorius mokėsi čia buvusioje I vidurinėje mokykloje. Pats Edmundas apie savo paauglystę yra sakęs: „būdamas 14 metų Tauragėje pradėjau dirbti Makso Preso kalvėje mokiniu „gizeliu“, nuo to laiko su kalvyste nesiskyriau“, dažnai pabrėždavo savo žemaitišką kilmę.
Sparnų, skrydžio motyvas atsispindi daugelyje E. Frėjaus kūrinių, autorius pats sau buvo nusikalęs geležinius sparnus, kuriuos prieš „išskrisdamas“ į amžinybę po plunksną išdovanojo draugams. Pilies menėse tarp kitų kūrinių pamatysite „neskraidančias paukštes“, „moteris su sparnais“, kurių pavidalai išnirs mistinėje aplinkoje, primenančioje Hefaisto buveinę.
E. Frėjaus kūryboje ir gyvenime gausu humoro ir kontrastų, šį naratyvą paryškinti siekė ir architektas Adomas Rimšelis, kurdamas parodos architektūrą. Jai panaudotos čia pat Pilies menėse sutvertos kompozicijos iš metalo laužo, daiktų iš tauragiškių gyvenimo, tebeturinčių atmintį, surinktų vietinėje metalo supirktuvėje „Metta“. Tam tikra nata čia suskamba ir tvarumo idėja, jau išmestų daiktų atgimimas mene.
Architektūros sprendimas padiktavo ir parodos pavadinimą – METALO ALCHEMIJA, kur tarp geležies nuolaužų ir ugnies raudonumo medžiagos tapybiškų klosčių sklando ir aukštyn pakylėja kūrėjo dvasia, kvapą gniaužianti skulptūrų plastika ir estetika.
Parodos kuratorė – Kristina Budrytė-Genevičė.
Miesto erdvėse – net kelios parodos
Festivalio KVADRATU sudedamoji dalis – miesto erdvėse po atviru dangumi veikiančios net kelios parodos. Jas iki rugsėjo 30-osios galite rasti Pilies ir Atgimimo aikštėse, Bažnyčių gatvėje, Jono Viktoro Kalvano parke, Kartų parko saloje ir Pikniko parke.
Aušros Augustytės nuotrauka
Jau tapo tradicija, iškart po miuziklo vakaro Bijotuose, organizuoti ir didžiausią festivalio renginį - šventę, kuri džiugina ir mažus, ir didelius. Liepos 19-ąją, šeštadienį, Bijotų dvaro sodyba vėl prisipildys šurmulio, muzikos ir vasariško džiaugsmo – čia vyks vienas iškiliausių Šila
Bijotų dvaro festivalis – kaip tas karamelinis saldainis: ilgai „grojantis“ ir suteikiantis saldų malonumą. O su kuo dar galima palyginti daugiau kaip mėnesį trunkantį renginį? Prieš porą savaičių Bijotų dvaro festivalio sumanytojai ir organizatoriai kvietė į Teatrų subuvimą, o jau šią savaitę į dar porą renginių. Vi
Akcinė bendrovė „Via Lietuva“ informuoja, kad 2025 m. liepos 20 d. nuo 9:00 iki 24:00 val. dėl planinių sistemos migravimo darbų į valstybinį duomenų centrą, laikinai neveiks kelių naudotojo mokesčio sumokėjimo sistema, todėl elektroninės vinjetės (e-vinjetė) nebus galimybės nusipirkti nei svetainėje keliumokestis.lt, nei iš plat
Rugpjūčio 14 d. 20 val. Klaipėdos festivalio klausytojai kviečiami į unikalų simfoninės muzikos koncertą „Kodas MKČ", skirtą Mikalojaus Konstantino Čiurlionio 150-ajam jubiliejui. Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro simfoninis orkestras ir choras, Klaipėdos koncertų salės choras „Aukuras", diriguojami vyriausiojo teatro dirigento Tom
Prie Bilionių piliakalnio, etnografinėje sodyboje „Gīvenėms“, vėl susirinko tautodailininkai iš visos Lietuvos – kurti, bendrauti, dalintis idėjomis, tampančiomis medžio dirbiniais, skulptūromis, paveikslais, puošiančiais jau ne vien Bilionių seniūniją, bet visą Šilalės kraštą. Tradicinio tautodailės pl
Neįtikėtina, kaip aiškiai gitara ir akordeonas, grojant jais drauge, gali pasakoti istorijas. Vakar Tauragės geležinkelio stotyje įvykusiame koncerte tauragiškiai pabuvojo ir Pietų Amerikoje, ir Italijoje, ir Japonijoje. Tikėtina, jog dažnas, užmerkęs akis, mintimis paklajojo ir po savo gyvenimą – netradicinio instrumentų
Komandos formavimo žaidimai yra puikus būdas stiprinti bendradarbiavimą ir pasitikėjimą tarp darbuotojų. Įmonė siūlo platų įvairių veiklų spektrą, kuris apima komandinę dinamiką, kūrybines užduotis ir fizinio aktyvumo rungtis. Šie žaidimai leidžia darbuotojams atsiskleisti, gerinti bendravimo įgūdžius ir siekti bendro tikslo. Pasirinkti tin
Tauragės apskrities vyriausiasis policijos komisariatas informuoja apie pradėtus ikiteisminius tyrimus dėl narkotinių ir psichotropinių medžiagų disponavimo bei fizinio smurto atvejų. Narkotinės ir psichotropinės medžiagos 2025 m. liepos 9 d. apie 19.10 val. Tauragėje, Dariaus ir Girėno gatvėje, patikrinimui buvo sustabdytas automobilis „Su
Paauglystė – išskirtinai jautrus ir iššūkių kupinas laikotarpis ne tik vaikams, bet ir jų tėvams bei mokytojams. Šiuolaikinius paauglius veikia nuolatinis informacijos srautas, socialinių tinklų įtaka ir išaugęs elektroninių patyčių mastas. Visa tai prisideda prie prastėjančios emocinės sveikatos, didėjančio
Liepos 12 dieną Tauragėje Pilies aikštėje užlies amatininkų, tautodailininkų ir kūrėjų šurmulys. Čia vyks „Amatų ir skonių mugė“ – renginys, kuriame ne tik galima įsigyti išskirtinių rankų darbo dirbinių, bet ir susipažinti su jų kūrėjais. „Mugėje susirinks kūrėjai, tautodailininkai ir amatininkai i&sca
Dubajuje dingo žinomas Lietuvos sportinių šokių šokėjas, tauragiškis Vykintas Širmas. Suteikti bet kokios informacijos apie dingusį brolį socialiniuose tinkluose prašo sesuo Dovilė Širmaitė. Portalas Lrt.lt praneša, kad paskutinė žinoma V. Širmo žinoma buvimo vieta – butų kompleksas &bd