Autorės nuotraukos
Antradienio popietę Sartininkų kultūros namuose nerimo šurmulys. Prieš šv. Velykas į edukaciją susirinko įvairaus amžiaus kaimo gyventojai. Artėjant šventiniam savaitgaliui bendruomenės nariai galėjo pagražinti savo atsineštus kiaušinius tiek vašku, tiek dekupažo technika. Moterys dalijosi, kad įvairių marginimo raštų jos išmoko iš savo mamų, močiučių.
Puoselėja tradicijas
Pagonybės laikais kiaušinis turėjo ypatingą, sakralinę reikšmę – tai kosmoso, gyvybės, vaisingumo simbolis. Prieš Velykas kiaušiniai buvo marginami siekiant sustiprinti jų magiškąsias galias. Ant kiaušinių lukštų buvo išskutami ar vašku išpiešiami simboliniai raštai: saulutės turėjo užtikrinti pakankamai saulės šviesos ir šilumos augmenijai, žvaigždės simbolizavo šiltas ir šviesias naktis, žalčiukai padėjo gyvybei greičiau pabusti ir paspartino pavasario atėjimą. Kiaušiniai buvo marginami įvairiais augalų, gėlių motyvais, simbolizuojančiais žaliuojantį pavasarį ir gausų būsimą derlių.
Tauragės kultūros namų Sartininkų skyriaus renginių organizatorė Vaiva Nairanauskienė edukacijos dalyviams buvo paruošusi kaladėlės, ant kurių pritvirtinti šaukštai, kad būtų paprasčiau šildyti vašką po jais pastačius žvakutes.
Siūlyta įvairiausių kiaušinių marginimo būdų – nuo dažymo vašku iki dekupažo.
Mamos, močiutės nieko nelaukusios ėmė puošti kiaušinius gražiausiais ornamentais, o dauguma vaikų, išbandę dažymą vašku dar ne itin išlavintomis rankutėmis, nusprendė geriau pabandyti dekupažą – karpė servetėles ir klijavo jas ant kiaušinių.
Moterys juokėsi, kad jei Velykos būtų dažniau, tai ir marginti būtų dar geriau išmokusios, ir rankas išlavinusios, o dabar, kai dažoma tik kartą per metus, „įsivažiuoti“sunkiau.
Edukacijos dalyvės dalijosi, kaip su vaikais namuose ruoš velykinius lizdus ir lauks Velykų zuikio atšokuojant su dovanėlėmis ar saldumynais.
– Šalia mūsų namų yra miškelis, ten kasmet apsilanko Velykų zuikis. Yra toks kelmelis, kur vaikams net nereikia ruošti lizdo, ten kasmet ir randa staigmenėlių, – linksmai pasakojo Ilona.
Išmoko iš mamos
Į edukaciją pamokyti marginti kiaušinius buvo pakviesta gretimo Natkiškių kaimo gyventoja Vilma Žukauskaitė. Ji sutiko pasidalinti, kaip ruošiasi marginti velykinius kiaušinius.
– Išsiverdu kiaušinius, po to nurašau vašku ir merkiu į dažus, o kai noriu, kad būtų dvi ar trys spalvos, paeiliui rašau vašku ir vis dedu į dažus, – aiškino Vilma.
Kad verdami kiaušiniai neįskiltų, moteris teigė dedanti šiek tiek druskos ir verdanti juos ant silpnos ugnies maždaug 10 minučių.
Priemonių kiaušinių marginimui Vilma teigė pati negamina – dažus perka iš prekybos centrų, o vašką marginimui įsigyja iš bites laikančio kaimyno.
Neatrodo, kad įspūdingo kruopštumo reikalaujantis darbas V. Žukauskaitei būtų sunkus. Moteris įvairiausiais raštais kiaušinius padabina smulkiais, bet itin gražiais ornamentais.
Kada pati pradėjo marginti kiaušinius, Vilma sako net nepamenanti – šio meno išmoko iš savo mamos, vaikystėje stebėdavusi mamos pasiruošimą Velykoms.
V. Nairanauskienė prsimena, kad vaikystėje jie vašką tirpindavo ant krosnies, jį sudėję į metalinį dangtelį. Sako, tada net nebūtum pagalvojęs, kad galima būtų pasidaryti kažką panašaus su palenktu šaukštu.
Marginimas šilku
Moterys aptarė ir dar vieną dažymo būdą – kiaušinių apvyniojimą šilkiniais kaklaraiščiais.
Pasak jų, svarbiausia, kad kaklaraiščiai būtų 100 proc. šilkiniai – tokių galima rasti dėvėtų rūbų parduotuvėse. Pirmiausia kaklaraiščius reikia išardyti, išimti visas nereikalingas detales ir palikti tik šilkinę medžiagą. Gražiausi margučiai išeis iš įdomesnių ir ryškesnių spalvų kaklaraiščių.
Šilkine medžiaga apgaubtą kiaušinį reikia įvynioti į medvilninio audinio skiautę ir užrišti galus virvele. Kiaušinius virti apie 15–30 min., į puodą su vandeniu įpylus 2–3 šaukštus acto.
Išvirti kiaušiniai išimami iš puodo ir paliekami atvėsti apie pusvalandį. Kad kiaušiniai gražiau atrodytų, galima juos aptepti aliejumi. Pasak vienos bendruomenės narės, kad aliejumi patepti verta ir kitokiais būdais margintus kiaušinius – tada jie gražiai blizga.
Jau tapo tradicija, iškart po miuziklo vakaro Bijotuose, organizuoti ir didžiausią festivalio renginį - šventę, kuri džiugina ir mažus, ir didelius. Liepos 19-ąją, šeštadienį, Bijotų dvaro sodyba vėl prisipildys šurmulio, muzikos ir vasariško džiaugsmo – čia vyks vienas iškiliausių Šila
Bijotų dvaro festivalis – kaip tas karamelinis saldainis: ilgai „grojantis“ ir suteikiantis saldų malonumą. O su kuo dar galima palyginti daugiau kaip mėnesį trunkantį renginį? Prieš porą savaičių Bijotų dvaro festivalio sumanytojai ir organizatoriai kvietė į Teatrų subuvimą, o jau šią savaitę į dar porą renginių. Vi
Akcinė bendrovė „Via Lietuva“ informuoja, kad 2025 m. liepos 20 d. nuo 9:00 iki 24:00 val. dėl planinių sistemos migravimo darbų į valstybinį duomenų centrą, laikinai neveiks kelių naudotojo mokesčio sumokėjimo sistema, todėl elektroninės vinjetės (e-vinjetė) nebus galimybės nusipirkti nei svetainėje keliumokestis.lt, nei iš plat
Rugpjūčio 14 d. 20 val. Klaipėdos festivalio klausytojai kviečiami į unikalų simfoninės muzikos koncertą „Kodas MKČ", skirtą Mikalojaus Konstantino Čiurlionio 150-ajam jubiliejui. Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro simfoninis orkestras ir choras, Klaipėdos koncertų salės choras „Aukuras", diriguojami vyriausiojo teatro dirigento Tom
Prie Bilionių piliakalnio, etnografinėje sodyboje „Gīvenėms“, vėl susirinko tautodailininkai iš visos Lietuvos – kurti, bendrauti, dalintis idėjomis, tampančiomis medžio dirbiniais, skulptūromis, paveikslais, puošiančiais jau ne vien Bilionių seniūniją, bet visą Šilalės kraštą. Tradicinio tautodailės pl
Neįtikėtina, kaip aiškiai gitara ir akordeonas, grojant jais drauge, gali pasakoti istorijas. Vakar Tauragės geležinkelio stotyje įvykusiame koncerte tauragiškiai pabuvojo ir Pietų Amerikoje, ir Italijoje, ir Japonijoje. Tikėtina, jog dažnas, užmerkęs akis, mintimis paklajojo ir po savo gyvenimą – netradicinio instrumentų
Komandos formavimo žaidimai yra puikus būdas stiprinti bendradarbiavimą ir pasitikėjimą tarp darbuotojų. Įmonė siūlo platų įvairių veiklų spektrą, kuris apima komandinę dinamiką, kūrybines užduotis ir fizinio aktyvumo rungtis. Šie žaidimai leidžia darbuotojams atsiskleisti, gerinti bendravimo įgūdžius ir siekti bendro tikslo. Pasirinkti tin
Tauragės apskrities vyriausiasis policijos komisariatas informuoja apie pradėtus ikiteisminius tyrimus dėl narkotinių ir psichotropinių medžiagų disponavimo bei fizinio smurto atvejų. Narkotinės ir psichotropinės medžiagos 2025 m. liepos 9 d. apie 19.10 val. Tauragėje, Dariaus ir Girėno gatvėje, patikrinimui buvo sustabdytas automobilis „Su
Paauglystė – išskirtinai jautrus ir iššūkių kupinas laikotarpis ne tik vaikams, bet ir jų tėvams bei mokytojams. Šiuolaikinius paauglius veikia nuolatinis informacijos srautas, socialinių tinklų įtaka ir išaugęs elektroninių patyčių mastas. Visa tai prisideda prie prastėjančios emocinės sveikatos, didėjančio
Liepos 12 dieną Tauragėje Pilies aikštėje užlies amatininkų, tautodailininkų ir kūrėjų šurmulys. Čia vyks „Amatų ir skonių mugė“ – renginys, kuriame ne tik galima įsigyti išskirtinių rankų darbo dirbinių, bet ir susipažinti su jų kūrėjais. „Mugėje susirinks kūrėjai, tautodailininkai ir amatininkai i&sca
Dubajuje dingo žinomas Lietuvos sportinių šokių šokėjas, tauragiškis Vykintas Širmas. Suteikti bet kokios informacijos apie dingusį brolį socialiniuose tinkluose prašo sesuo Dovilė Širmaitė. Portalas Lrt.lt praneša, kad paskutinė žinoma V. Širmo žinoma buvimo vieta – butų kompleksas &bd