Autorės nuotrauka
Advento laikotarpis skirtas apmąstyti, nurimti ir neskubant ruoštis gražiausioms metų šventėms – Šv. Kalėdoms. Bendruomenėse prasideda pasiruošimas šventėms, vyksta įvairios edukacijos. Pirmajam advento savaitgaliui buvo ruošiamasi kurti advento vainikus. Pačios įvairiausios edukacijos organizuojamos daugelyje bendruomenių.
Advento vainiko reikšmė
Adventas kasmet prasideda sekmadienį tarp lapkričio 27-osios ir gruodžio 3 d. ir trunka keturias savaites – iki Kalėdų. Senovėje nauji krikščionių metai prasidėdavo 12 dienų Kalėdų laiko šventimu, kuris truko nuo Kūčių dienos iki Trijų karalių, arba Kristaus apsireiškimo šventės sausio 6-ąją.
Autorės nuotrauka
Kaip skelbia bernardinai.lt, advento vainiko apskritimas nuo senų laikų reiškia amžinumą ir vienybę, negęstančią saulę, jos metinį ciklą, o kartu ir Kristaus – amžinojo Dievo, susivienijusio su žmonija per įsikūnijimą, paslaptį. Vainikas primena ištikimybės ženklą – žiedą – ir liudija Dievo ištikimybę savo pažadams atsiųsti Išganytoją – Mesiją.
Pagamintus vainikus žmonės seniau nešdavo pašventinti į bažnyčią pirmąjį advento sekmadienį, o šiais laikais tai tarsi namų papuošimas nesureikšminant religinės prasmės. Į gražų adventinį vainiką įstatomos 4 žvakės, simbolizuojančios keturis advento sekmadienius.
Kiekviena iš keturių žvakių turi savo pavadinimą. Pirmąjį advento sekmadienį uždegama Pranašų žvakė, reiškianti Viltį ir primenanti apie Senojo Testamento pranašų lauktą ir pranašautą Jėzaus atėjimą. Antrąjį sekmadienį įžiebiama Betliejaus žvakė, bylojanti apie Tikėjimą ir primenanti Marijos ir Juozapo kelionę į Betliejų, kurios sunkumus įveikti padėjo vien pasitikėjimas Dievu. Trečioji – Piemenėlių – žvakė uždegama Džiaugsmo sekmadienį ir primena, kad Kristaus užgimimo džiaugsmą pirmieji patyrė paprasti Betliejaus apylinkių piemenys. Ketvirtąjį advento sekmadienį sušvinta ramybę reiškianti Angelų žvakė. Ji primena žinią, kurią perteikia Kalėdų naktį skambanti angelų giesmė: „Garbė Dievui aukštybėse, o žemėje ramybė geros valios žmonėms!“.
Norkaičiuose – edukacijos
Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ Norkaičių tradicinių amatų ir etnokultūros centre šią savaitę vyko ne viena adventinė edukacija – mokoma pinti advento vainikus, žaisti žaidimai.
Edukacijose mielai lankosi tiek vaikai, tiek suaugusieji. Norima ir jaunąją kartą išmokyti prieškalėdinių senelių bei prosenelių tradicijų.
Autorės nuotrauka
Norkaičių tradicinių amatų ir etnokultūros centre susirinkę mokiniai kurti advento vainikus pradėjo eglės šakelių parinkimu, sudėliojimu ant lanko ir pritvirtinimu siūlais. Vėliau vainikai dekoruojami.
Dekoruoti advento vainikus galima įvairiausiais būdais – džiovintomis apelsinų skiltelėmis, cinamono lazdelėmis, džiovintais gėlių žiedais, karoliukais, kankorėžiais, šakelėmis.
Prisimintos tradicijos
Štai Lomiuose advento vainikų kūrimas vyksta jau bene septinti metai.
Lomiškė mokytoja, kraštotyrininkė Elena Bazinienė dėkojo Lomių seniūnaičiui, kuris priruošė labai gražios gamtinės medžiagos, iš kurios bendruomenės nariai galėjo kurti advento vainikus – pušų ir eglių šakų ir dar žaliuojančių augalėlių.
– Turėjome ir patys prisidžiovinę, nes iš anksto pradėjome ruoštis edukacijai. Sukvietėme kaimo moteris, jaunimą, visus, kurie galėjo ateiti, nes advento vainikus gaminome darbo dienos popietę, – vardijo moteris. – Susėdome ir pradėjome kurti vainikus. Pirmiausia prisiminėme istoriją, iš kur kilo advento tradicijos. Jų pradžia – XIX amžiuje Hamburge (Vokietija). Pasikalbėję ėmėme pinti vainikus taip, kaip juos įsivaizduojame, – vieni iš šiaudelių, kiti – žaliųjų medžiagų. Edukaciją vedė kultūros darbuotoja Lolita Užkurienė.
Pasak E. Bazinienės, bendruomenės virtuvėlės orkaitėje buvo išdžiovintos citrinų riekelės, kurios įkomponuotos į adventinius vainikus.
Lomiuose moterys darbavosi dvi dienas: vieną dieną – vienos, kitą dieną – kitos. Baigus darbą kultūros namuose uždegta pirmoji advento žvakė.
Prieš Kalėdas kultūros namuose lomiškiai rinksis į dar vieną jau tradicinę edukaciją – keps imbierinius sausainius ir juos dekoruos.
Eglutės įžiebimas
Kalėdų eglutė Lomiuose bus įžiebta gruodžio 10-ąją. Tądien kultūros namuose vyks šventė „Kalėdinę šviesą – į kiekvieną širdį“ bei choro „Gloria“ koncertas.
Kaip teigė E. Bazinienė, prieš šventę visuomet pagerbiami jau išėję anapilin kaimo gyventojai. Na o vėliau bus sėdama prie bendro stalo, aptariami metų pasiekimai bei pasidalinta ateinančiųjų planais.
E. Bazinienė įvardijo ir vieną išskirtinį dalyką:
– Prie bendruomenės namų turime parką, kuriame auga eglutės, pušelės, tad nebekertame eglučių, nevežame į kaimelio centrą, o puošiame parke augančias eglutes. Pasidaliname eglutėmis, ir, pavyzdžiui, vieną puošia bendruomenė, kitą – kultūros namų darbuotojai, dar kitą – vaikų dienos centro nariai, puošia ir šeimos ar kolektyvai. Kadangi eglučių nekertame, kiekvienais metais jos vis paauga. Tokia mintis ir buvo sodinant – kad neniokotume gamtos. Jei būtume sodinę lapuočius, tuomet ir lapus būtų reikėję grėbti, – aiškino Elena.
Eglutės tradiciškai būna papuoštos iki pat Trijų karalių.
Dauglaukio kultūros namų feisbuko nuotrauka
Sausainių kepimas
Advento laikotarpį mini ir kitos bendruomenės. Štai ketvirtadienį vyko įdomi prieškalėdinė edukacija Skaudvilėje – skaudviliškiai mokėsi gaminti bei dekoruoti meduolius.
– Meduolius kartu su Skaudvilės atviros jaunimo erdvės lankytojais kepame ne pirmus metus. Ruošiamės eglės įžiebimo šventei, jos metu veiks paviljonas, kuriame vaišinsime meduoliais ir arbata. Dalį meduolių nuperka seniūnija, – vardijo Skaudvilės skyriaus kultūrinių renginių organizatorė Rasa Bartkuvienė. – Pernai sugalvojome pradėti kepti meduolius, buvome pasisamdę ir meistrę, o šiemet edukaciją vedame pačios, sausainius kepame pagal originalų receptą.
Svarbiausias ingredientas, pasak R. Bartkuvienės, – meilė bei šventinė nuotaika, o visa kita gana įprasta – medus, kiaušiniai, sviestas, meduolių prieskoniai, nugesinta soda.
– Pernai susipažinau su puikia moterimi iš Šiluvos, kuri man patikėjo savo meduolinių sausainių receptą. Dekoruosime meduolius glaistu, kurį gaminti išmokė ta pati moteris, – džiaugėsi R. Bartkuvienė.
Pirmadienį skaudviliškiai pynė vainikus, o tradicinė eglutės įžiebimo šventė bei padėkos vakaras vyks gruodžio 14 dieną.
Autorės nuotrauka
Jau tapo tradicija, iškart po miuziklo vakaro Bijotuose, organizuoti ir didžiausią festivalio renginį - šventę, kuri džiugina ir mažus, ir didelius. Liepos 19-ąją, šeštadienį, Bijotų dvaro sodyba vėl prisipildys šurmulio, muzikos ir vasariško džiaugsmo – čia vyks vienas iškiliausių Šila
Bijotų dvaro festivalis – kaip tas karamelinis saldainis: ilgai „grojantis“ ir suteikiantis saldų malonumą. O su kuo dar galima palyginti daugiau kaip mėnesį trunkantį renginį? Prieš porą savaičių Bijotų dvaro festivalio sumanytojai ir organizatoriai kvietė į Teatrų subuvimą, o jau šią savaitę į dar porą renginių. Vi
Akcinė bendrovė „Via Lietuva“ informuoja, kad 2025 m. liepos 20 d. nuo 9:00 iki 24:00 val. dėl planinių sistemos migravimo darbų į valstybinį duomenų centrą, laikinai neveiks kelių naudotojo mokesčio sumokėjimo sistema, todėl elektroninės vinjetės (e-vinjetė) nebus galimybės nusipirkti nei svetainėje keliumokestis.lt, nei iš plat
Rugpjūčio 14 d. 20 val. Klaipėdos festivalio klausytojai kviečiami į unikalų simfoninės muzikos koncertą „Kodas MKČ", skirtą Mikalojaus Konstantino Čiurlionio 150-ajam jubiliejui. Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro simfoninis orkestras ir choras, Klaipėdos koncertų salės choras „Aukuras", diriguojami vyriausiojo teatro dirigento Tom
Prie Bilionių piliakalnio, etnografinėje sodyboje „Gīvenėms“, vėl susirinko tautodailininkai iš visos Lietuvos – kurti, bendrauti, dalintis idėjomis, tampančiomis medžio dirbiniais, skulptūromis, paveikslais, puošiančiais jau ne vien Bilionių seniūniją, bet visą Šilalės kraštą. Tradicinio tautodailės pl
Neįtikėtina, kaip aiškiai gitara ir akordeonas, grojant jais drauge, gali pasakoti istorijas. Vakar Tauragės geležinkelio stotyje įvykusiame koncerte tauragiškiai pabuvojo ir Pietų Amerikoje, ir Italijoje, ir Japonijoje. Tikėtina, jog dažnas, užmerkęs akis, mintimis paklajojo ir po savo gyvenimą – netradicinio instrumentų
Komandos formavimo žaidimai yra puikus būdas stiprinti bendradarbiavimą ir pasitikėjimą tarp darbuotojų. Įmonė siūlo platų įvairių veiklų spektrą, kuris apima komandinę dinamiką, kūrybines užduotis ir fizinio aktyvumo rungtis. Šie žaidimai leidžia darbuotojams atsiskleisti, gerinti bendravimo įgūdžius ir siekti bendro tikslo. Pasirinkti tin
Tauragės apskrities vyriausiasis policijos komisariatas informuoja apie pradėtus ikiteisminius tyrimus dėl narkotinių ir psichotropinių medžiagų disponavimo bei fizinio smurto atvejų. Narkotinės ir psichotropinės medžiagos 2025 m. liepos 9 d. apie 19.10 val. Tauragėje, Dariaus ir Girėno gatvėje, patikrinimui buvo sustabdytas automobilis „Su
Paauglystė – išskirtinai jautrus ir iššūkių kupinas laikotarpis ne tik vaikams, bet ir jų tėvams bei mokytojams. Šiuolaikinius paauglius veikia nuolatinis informacijos srautas, socialinių tinklų įtaka ir išaugęs elektroninių patyčių mastas. Visa tai prisideda prie prastėjančios emocinės sveikatos, didėjančio
Liepos 12 dieną Tauragėje Pilies aikštėje užlies amatininkų, tautodailininkų ir kūrėjų šurmulys. Čia vyks „Amatų ir skonių mugė“ – renginys, kuriame ne tik galima įsigyti išskirtinių rankų darbo dirbinių, bet ir susipažinti su jų kūrėjais. „Mugėje susirinks kūrėjai, tautodailininkai ir amatininkai i&sca
Dubajuje dingo žinomas Lietuvos sportinių šokių šokėjas, tauragiškis Vykintas Širmas. Suteikti bet kokios informacijos apie dingusį brolį socialiniuose tinkluose prašo sesuo Dovilė Širmaitė. Portalas Lrt.lt praneša, kad paskutinė žinoma V. Širmo žinoma buvimo vieta – butų kompleksas &bd