Advento vakarai, dovanojantys bendrystę
Įkelta:
2022-12-05
Nuotrauka
adventas
Nuotraukos autorius:
Autorės nuotrauka
Aprašymas

Adventinio vainiko kūrimo edukacija mokiniams Norkaičių etnokultūros centre

,
Nuotrauka
adventas
Nuotraukos autorius:
Autorės nuotrauka
,
Nuotrauka
adventas
Nuotraukos autorius:
Autorės nuotrauka
,
Nuotrauka
adventas
Nuotraukos autorius:
Lomių kultūros namų feisbuko nuotrauka
Aprašymas

Lomiuose kurti adventiniai vainikai

 

 

,
Nuotrauka
adventas
Nuotraukos autorius:
Autorės nuotrauka
Aprašymas

Edukacija Norkaičiuose

,
Nuotrauka
adventas
Nuotraukos autorius:
Dauglaukio kultūros namų feisbuko nuotrauka
,
Nuotrauka
adventas
Nuotraukos autorius:
Autorės nuotrauka
,
Nuotrauka
adventas
Nuotraukos autorius:
Žygaičių kultūros namų feisbuko nuotrauka
,
Nuotrauka
adventas
Nuotraukos autorius:
Autorės nuotrauka
Aprašymas

Edukacija Norkaičiuose

 

informacija@taurageszinios.lt
A
A

Advento laikotarpis skirtas apmąstyti, nurimti ir neskubant ruoštis gražiausioms metų šventėms – Šv. Kalėdoms. Bendruomenėse prasideda pasiruošimas šventėms, vyksta įvairios edukacijos. Pirmajam advento savaitgaliui buvo ruošiamasi kurti advento vainikus. Pačios įvairiausios edukacijos organizuojamos daugelyje bendruomenių.

Advento vainiko reikšmė

Adventas kasmet prasideda sekmadienį tarp lapkričio 27-osios ir gruodžio 3 d. ir trunka keturias savaites – iki Kalėdų. Senovėje nauji krikščionių metai prasidėdavo 12 dienų Kalėdų laiko šventimu, kuris truko nuo Kūčių dienos iki Trijų karalių, arba Kristaus apsireiškimo šventės sausio 6-ąją. 

Nuotrauka
adventas
Autorės nuotrauka

Kaip skelbia bernardinai.lt, advento vainiko apskritimas nuo senų laikų reiškia amžinumą ir vienybę, negęstančią saulę, jos metinį ciklą, o kartu ir Kristaus – amžinojo Dievo, susivienijusio su žmonija per įsikūnijimą, paslaptį. Vainikas primena ištikimybės ženklą – žiedą – ir liudija Dievo ištikimybę savo pažadams atsiųsti Išganytoją – Mesiją.

Pagamintus vainikus žmonės seniau nešdavo pašventinti į bažnyčią pirmąjį advento sekmadienį, o šiais laikais tai tarsi namų papuošimas nesureikšminant religinės prasmės. Į gražų adventinį vainiką įstatomos 4 žvakės, simbolizuojančios keturis advento sekmadienius. 

Nuotrauka
adventas
Autorės nuotrauka

Kiekviena iš keturių žvakių turi savo pavadinimą. Pirmąjį advento sekmadienį uždegama Pranašų žvakė, reiškianti Viltį ir primenanti apie Senojo Testamento pranašų lauktą ir pranašautą Jėzaus atėjimą. Antrąjį sekmadienį įžiebiama Betliejaus žvakė, bylojanti apie Tikėjimą ir primenanti Marijos ir Juozapo kelionę į Betliejų, kurios sunkumus įveikti padėjo vien pasitikėjimas Dievu. Trečioji – Piemenėlių – žvakė uždegama Džiaugsmo sekmadienį ir primena, kad Kristaus užgimimo džiaugsmą pirmieji patyrė paprasti Betliejaus apylinkių piemenys. Ketvirtąjį advento sekmadienį sušvinta ramybę reiškianti Angelų žvakė. Ji primena žinią, kurią perteikia Kalėdų naktį skambanti angelų giesmė: „Garbė Dievui aukštybėse, o žemėje ramybė geros valios žmonėms!“.

Norkaičiuose – edukacijos

Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ Norkaičių tradicinių amatų ir etnokultūros centre šią savaitę vyko ne viena adventinė edukacija – mokoma pinti advento vainikus, žaisti žaidimai.

Edukacijose mielai lankosi tiek vaikai, tiek suaugusieji. Norima ir jaunąją kartą išmokyti  prieškalėdinių senelių bei prosenelių tradicijų.

Nuotrauka
adventas
Autorės nuotrauka

Norkaičių tradicinių amatų ir etnokultūros centre susirinkę mokiniai kurti advento vainikus pradėjo eglės šakelių parinkimu, sudėliojimu ant lanko ir pritvirtinimu siūlais. Vėliau vainikai dekoruojami.

Dekoruoti advento vainikus galima įvairiausiais būdais – džiovintomis apelsinų skiltelėmis, cinamono lazdelėmis, džiovintais gėlių žiedais, karoliukais, kankorėžiais, šakelėmis. 

Prisimintos tradicijos

Štai Lomiuose advento vainikų kūrimas vyksta jau bene septinti metai.

Lomiškė mokytoja, kraštotyrininkė Elena Bazinienė dėkojo Lomių seniūnaičiui, kuris priruošė labai gražios gamtinės medžiagos, iš kurios bendruomenės nariai galėjo kurti advento vainikus – pušų ir eglių šakų ir dar žaliuojančių augalėlių. 

Nuotrauka
adventas
Lomių kultūros namų feisbuko nuotrauka

– Turėjome ir patys prisidžiovinę, nes iš anksto pradėjome ruoštis edukacijai. Sukvietėme kaimo moteris, jaunimą, visus, kurie galėjo ateiti, nes advento vainikus gaminome darbo dienos popietę, – vardijo moteris. – Susėdome ir pradėjome kurti vainikus. Pirmiausia prisiminėme istoriją, iš kur kilo advento tradicijos. Jų pradžia – XIX amžiuje Hamburge (Vokietija). Pasikalbėję ėmėme pinti vainikus taip, kaip juos įsivaizduojame, – vieni iš šiaudelių, kiti – žaliųjų medžiagų. Edukaciją vedė kultūros darbuotoja Lolita Užkurienė.

Pasak E. Bazinienės, bendruomenės virtuvėlės orkaitėje buvo išdžiovintos citrinų riekelės, kurios įkomponuotos į adventinius vainikus. 

Lomiuose moterys darbavosi dvi dienas: vieną dieną – vienos, kitą dieną – kitos. Baigus darbą kultūros namuose uždegta pirmoji advento žvakė.

Prieš Kalėdas kultūros namuose lomiškiai rinksis į dar vieną jau tradicinę edukaciją – keps imbierinius sausainius ir juos dekoruos.

Eglutės įžiebimas

Kalėdų eglutė Lomiuose bus įžiebta gruodžio 10-ąją. Tądien kultūros namuose vyks šventė „Kalėdinę šviesą – į kiekvieną širdį“ bei choro „Gloria“ koncertas. 

Kaip teigė E. Bazinienė, prieš šventę visuomet pagerbiami jau išėję anapilin kaimo gyventojai. Na o vėliau bus sėdama prie bendro stalo, aptariami metų pasiekimai bei pasidalinta ateinančiųjų planais.

E. Bazinienė įvardijo ir vieną išskirtinį dalyką:

– Prie bendruomenės namų turime parką, kuriame auga eglutės, pušelės, tad nebekertame eglučių, nevežame į kaimelio centrą, o puošiame parke augančias eglutes. Pasidaliname eglutėmis, ir, pavyzdžiui, vieną puošia bendruomenė, kitą – kultūros namų darbuotojai, dar kitą – vaikų dienos centro nariai, puošia ir šeimos ar kolektyvai. Kadangi eglučių nekertame, kiekvienais metais jos vis paauga. Tokia mintis ir buvo sodinant – kad neniokotume gamtos. Jei būtume sodinę lapuočius, tuomet ir lapus būtų reikėję grėbti, – aiškino Elena.

Eglutės tradiciškai būna papuoštos iki pat Trijų karalių.

Nuotrauka
adventas
Dauglaukio kultūros namų feisbuko nuotrauka

Sausainių kepimas

Advento laikotarpį mini ir kitos bendruomenės. Štai ketvirtadienį vyko įdomi prieškalėdinė edukacija Skaudvilėje – skaudviliškiai mokėsi gaminti bei dekoruoti meduolius.

Nuotrauka
adventas
Žygaičių kultūros namų feisbuko nuotrauka

– Meduolius kartu su Skaudvilės atviros jaunimo erdvės lankytojais kepame ne pirmus metus. Ruošiamės eglės įžiebimo šventei, jos metu veiks paviljonas, kuriame vaišinsime meduoliais ir arbata. Dalį meduolių nuperka seniūnija, – vardijo Skaudvilės skyriaus kultūrinių renginių organizatorė Rasa Bartkuvienė. – Pernai sugalvojome pradėti kepti meduolius, buvome pasisamdę ir meistrę, o šiemet edukaciją vedame pačios, sausainius kepame pagal originalų receptą.

Svarbiausias ingredientas, pasak R. Bartkuvienės, – meilė bei šventinė nuotaika, o visa kita gana įprasta – medus, kiaušiniai, sviestas, meduolių prieskoniai, nugesinta soda.

– Pernai susipažinau su puikia moterimi iš Šiluvos, kuri man patikėjo savo meduolinių sausainių receptą. Dekoruosime meduolius glaistu, kurį gaminti išmokė ta pati moteris, – džiaugėsi R. Bartkuvienė.

Pirmadienį skaudviliškiai pynė vainikus, o tradicinė eglutės įžiebimo šventė bei padėkos vakaras vyks gruodžio 14 dieną.

Nuotrauka
nuotrauka
Nuotrauka
paroda
Įkelta:
2023-12-11
Tauragės krašto muziejus „Santaka“ kviečia į Fotografijos galeriją, kurioje gruodžio 14 d., 17 val. bus atidaryta Virgilijaus Usinavičiaus-Augulio fotografijų serija „Rūko alchemija“. Renginyje dalyvaus ir parodos autorius.
Nuotrauka
sostine
Linos Buchlickajos ir Juozo Petkevičiaus nuotraukos
Įkelta:
2023-12-11
Po daugybės renginių, performansų, aukšto meno ir pasaulinio lygio atlikėjų, po labai ypatingų metų Tauragė tarė „Stop“.  Tauragės kultūros rūmuose surengtas iškilmingas Tauragė – Lietuvos kultūros sostinė 2023 uždarymo renginys – „Kultūros muitinė. STOP“.
Nuotrauka
duetas
Asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-12-07
Dainavimas žmonių kelius kartais suveda netikėtai. Panaši smagi situacija nutiko ir draugėms Kamilei Šlepavičiūtei ir Martynai Juozupaitytei, šiemet tapusioms bendraklasėmis ir dainuojančioms duetu. Gimnazijos antrokes kartu dainuoti paskatino muzikos mokytoja. O šiuo metu merginų laukia nemenkas iššūkis – pasiruošti ir dalyvauti „Dainų daineles“ konkurse.
Nuotrauka
adventas
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2023-12-01
Nepaisant prasidedančio ankstyvo pasiruošimo Kalėdoms, artėjantis advento laikotarpis po truputį į visų širdis atneša džiugesį, vidinę ramybę. Įpusėjus lapkričiui prasideda advento vainikų pynimo edukacijos, primenančios gilias šio laikotarpio tradicijas. Kokios jos ir ką reiškia, plačiau papasakoti sutiko Norkaičių tradicinių amatų ir etnokultūros centro vedėja, renginių organizatorė-edukatorė Jurgita Brazauskienė.
Nuotrauka
regina
Mindaugo Černecko nuotrauka
Įkelta:
2023-11-30
Regina Fominichienė save laiko tikra tauragiške, nors yra gimusi Skaudvilėje. O ir daugelis tauragiškių ją pažįsta, bent jau iš matymo – ją galima sutikti įvairiuose renginiuose, o ir gatvėje jos šypsena šviečia iš tolo. Savo amžiaus ji neslepia: Reginai – 68-eri, tačiau ją matydamas supranti, kad amžius nesvarbus, jei eini per gyvenimą atvira širdimi. O dabar visą gyvenimą poeziją mėgusi moteris tapo slemere. Ir jai puikiai sekasi!
Nuotrauka
renata
Renatos Karvelis feisbuko paskyros nuotrauka
Įkelta:
2023-11-24
Renata Karvelis, tauragiškiams jau puikiai žinoma įvairių kultūrinių renginių ir akcijų organizatorė, performansų kūrėja, rašytoja, menininkė, išleido knygą „mOterOs“, kurioje – ironiški, provokuojantys, nenuspėjami eilėraščiai, apimantys moteriškumo temas, jas atskleidžiantys įvairiuose kontekstuose – nuo šeimos iki virtualybės ar biurokratijos profesiniame gyvenime. Juose gausu kritikos šiuolaikinio pasaulio detalėms, vis dar dažnai pasitaikančioms vyrų ir moterų nelygybės apraiškoms. Lapkričio 9-ąją knyga pristatyta B. Baltrušaitytės viešojoje bibliotekoje. 
Nuotrauka
kvartetas
Genovaitės Urmonaitės feisbuko paskyros nuotrauka
Įkelta:
2023-11-22
Kartu su rudeniu į Tauragę atėjusi kasmetinė teatro šventė „Kvartetas“ teatro mėgėjams vėl suteikė džiaugsmo. Šįkart festivalio spalva buvo ruda. Pasirodo, ruda gaunama sumaišius žalią su raudona, be to, ją mėgstantys žmonės nevengia sunkaus darbo... Taigi festivalis sužibėjo visomis spalvomis ir jų atspalviais. Festivalio sumanytoja ir puoselėtoja, Tauragės liaudies teatro režisierė Genovaitė Urmonaitė džiaugiasi – festivalis pavyko šimtu procentų ir įkvėpė naujiems darbams.
Nuotrauka
saulekalnis
Norkaičių tradicinių amatų ir etnokultūros centro feisbuko nuotrauka
Įkelta:
2023-11-15
Spalio 27 dieną folkloro ansamblio „Saulėkalnis“ nariai susirinko paminėti ne tik penkerių metų veiklos sukakties, bet ir sudalyvauti naujų kolektyvo narių krikštynose. Prieš penkerius metus spalio 19-ąją susibūręs ansamblis savo dainomis ne tik džiugina Tauragės kraštą, bet garsina jį ir už rajono ribų.
Nuotrauka
kvartetas
Godos Virbickaitės nuotrauka 
Įkelta:
2023-11-09
Su rudeniu į Tauragę ateina ir kasmetinė teatro šventė – tokia pat ir kitokia, bent jau festivalio spalva. Šįkart festivalio spalva ruda. Atrodo tamsu? Ogi sužinojome, kad ruda gaunama sumaišius žalią su raudona... Taigi festivalis sužibės visomis spalvomis ir jų atspalviais. Pakalbinome festivalio sumanytoją ir puoselėtoją, Tauragės liaudies teatro režisierę Genovaitę Urmonaitę.
Nuotrauka
aukso vainikas
Norkaičių tradicinių amatų ir etnokultūros centro feisbuko nuotrauka
Įkelta:
2023-10-29
Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ Norkaičių tradicinių amatų ir etnokultūros centre surengta XIX liaudies vaizduojamosios ir taikomosios dailės bei kryždirbystės meistrų kūrinių regioninė konkursinė paroda dėl „Aukso vainiko“ nominacijos, kurią 2005 m. įsteigė Lietuvos nacionalinis kultūros centras. Regioniniame ture pirmoji vieta skirta batakiškei Onai Paulauskienei.
Nuotrauka
piliakalniai
B. Baltrušaitytės viešosios bibliotekos nuotrauka
Įkelta:
2023-10-28
Spalio 19-osios vakarą Tauragės B. Baltrušaitytės viešosios bibliotekos skaitykloje vyko fotomenininko Alberto Švenčionio fotografijų parodos „Piliakalniai ir legendos“ bei fotografijų albumo „Būtsargiai“ pristatymas. Nespėjusieji į pristatymą parodą galės apžiūrėti iki lapkričio 10-osios. 
Nuotrauka
rita
Tauragės krašto muziejaus nuotrauka
Įkelta:
2023-10-22
Spalio 25-ąją, 17 val., Tauragės krašto muziejaus Etnografijos ekspozicijoje vyks Ritos Balkutės paskaita „Vėlių laikas: apeigos ir mirties augalai“. Tai tęstinio muziejaus projekto „Vėlių mėnuo“, skirto bendruomenės edukavimui Vėlinių laikotarpiu, renginys.
Nuotrauka
norkaiciai
Bronislovo Ambrozo nuotraukos
Įkelta:
2023-10-22
Spalio 14-ąją Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ Norkaičių tradicinių amatų ir etnokultūros centro folkloro ansamblis „Saulėkalnis“ su vadove Jolanta Kažukauskiene iš Joniškio kultūros centre vykusio respublikinio konkurso „Aušta aušrelė“ grįžo laimėję pirmąją vietą. Kitą savaitę penkerių metų gyvavimo sukaktį minėsiantis kolektyvas šiame konkurse dalyvavo pirmą kartą ir labai sėkmingai. Tarp 13-os stipriausių šalies kolektyvų geriausiai įvertintiems tauragiškiams atiteko ir piniginė premija.
Nuotrauka
pleneras
Tauragės kultūros centro nuotrauka
Įkelta:
2023-10-20
Tauragėje birželį surengtas menininkų pleneras „Laiko ženklai skulptūrose“ apjungė iš įvairių Lietuvos miestų šešis menininkus, gebančius prakalbinti ne tik medį, bet ir akmenį. Per penkias dienas jie sukūrė vieną akmens ir penkias medžio skulptūras. Svarstyta, kur statyti medžio skulptūras, ir nuspręsta jas įkurdinti parke prie Jūros gatvės. 
Nuotrauka
foto
Juozo Petkevičiaus nuotrauka
Įkelta:
2023-10-16
Mažeikių muziejuje paskelbti jau 15-us metus rengiamo tarptautinio fotografijos konkurso „Gyvos žemės mintys“ laureatai. Tarp jų – ir tauragiškis fotografas Vytautas Butkus, konkursui pateikęs keletą fotografijų iš savo kelionės į Černobylį, kur prieš 37-erius metus įvyko didžiausia pasaulyje atominės jėgainės avarija, turėjusi globalaus masto pasekmių. 
Nuotrauka
karieta
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2023-10-13
Tarp Tauragės savivaldybės ir pašto pastatų neseniai sutvarkytame plote, akmenimis grįstoje aikštelėje, pastatyta ir tauragiškiams pristatyta kalvio Kęstučio Plyskaičio sukurta pašto karieta. Šis monumentas skirtas pašto 180 metų sukakčiai paminėti.  Šventės metu prisiminta istorija, žymūs žmonės, lankęsi pašte. 
Nuotrauka
elvis
B. Baltrušaitytės bibliotekos nuotrauka
Įkelta:
2023-09-26
ELVIS (elektroninių leidinių valdymo informacinė sistema) autobusas – tai po įvairius Lietuvos miestus ir atokiausius kaimus keliaujanti biblioteka, skirta vyresnio amžiaus žmonėms, kuriems sunku skaityti. Praėjusią savaitę ELVIS autobuso komanda atvyko į Tauragę.  
Nuotrauka
Stasys Eidrigevičius 
Ignacy Eidrigevičiaus nuotrauka
Įkelta:
2023-09-20
Tauragės krašto muziejus „Santaka“ rugsėjo 21 d. 17.00 val. kviečia į Tauragės pilį – naujoje muziejaus parodų erdvėje bus pristatyta Stasio Eidrigevičiaus iliustracijų paroda „Keliaujanti vaizduotė“. Atidaryme dalyvaus pats parodos autorius, o parodą parengė Panevėžyje besikuriančio Stasio Eidrigevičiaus menų centro (SEMC) komanda. Parodos kuratorė Lina Albrikienė, parodos architektas Darius Baliukevičius.
Nuotrauka
skaudvile
Vido Bičkaus nuotrauka
Įkelta:
2023-09-15
Šį savaitgalį jau 14-us metus skaudviliškiai organizuoja miesto šventę, truksiančią dvi dienas. Šiais metais bus prisiminta krašto istorija ir daug kur atsispindės faktas, kad Skaudvilėje buvo vienas didžiausių arklių turgų Europoje, sakė bendruomenės „Skaudvilės kraštas“ pirmininkas Vidas Bičkus.
Nuotrauka
vasaros skaitymo issukis
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2023-09-15
Visą vasarą, nuo birželio 1-osios iki rugpjūčio 31-osios, šalyje jau aštuntus metus organizuotas tradicinis skaitymo iššūkis „Vasara su knyga“. Skaitymo iššūkiu siekiama skatinti visuomenę domėtis literatūra, skaitymu. Šiemet priėmusieji iššūkį įvairaus amžiaus žmones buvo kviečiami perskaityti 5-ias pasirinktas knygas pagal tam tikras temas-užduotis ir registruotis savarankiškai arba artimiausioje bibliotekoje. Tauragėje šioje prasmingoje akcijoje dalyvavo net 1955 skaitytojai. Pasiryžusieji dalyvauti iššūkyje ir jį įveikusieji varžytuvių pabaigoje apdovanoti vertingais prizais. Laimėtojai išrinkti burtų keliu. 
Nuotrauka
lauksargiai
Juozo Petkevičiaus nuotrauka
Įkelta:
2023-09-09
Pernai per šalį praėjus desovietizacijos bangai, Tauragės rajone demontuoti 4 sovietiniai paminklai. Daugelyje vietų taip ir liko tuščia, o štai Lauksargiuose rugsėjo pradžioje pastatytas naujas paminklas Klaipėdos krašto prijungimo prie Lietuvos 100-mečiui paminėti. Šia naujiena socialiniame tinkle pasidžiaugęs Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ direktorės pavaduotojas-vyriausiasis rinkinių kuratorius Darius Kiniulis užsiminė ir apie rašomą knygą, kurioje nuguls krašto istorijos faktai, nuotraukos, padavimai.
Nuotrauka
posmai
Daivos Genienės ir literatų klubo „Žingsniai“ nuotraukos
Įkelta:
2023-09-04
Šiltos emocijos, daug džiugių susitikimų ir sielą gaivinančios poezijos – taip galima būtų trumpai apibūdinti tradicinį, 10-ąjį respublikinį poezijos vakarą „Saulėlydžio posmai“, papuošusį Tauragės kultūros centro prieigas. Šiųmetį renginį, ko gero, galima vadinti rekordiniu: jame dalyvavo net 60 kūrėjų, suvažiavusių net iš 15-os šalies vietų. 
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-09-03
Kartu su lietuviais ir kitomis Tauragėje gyvenusiomis tautomis miesto veidą kūrė ir žydai. 1939 m. surašymo duomenimis, Tauragėje buvo 10 561 gyventojas,  iš jų – apie 4000 žydų. 1970 m. gyventojų buvo 19 500, iš jų 14 žydų… Holokaustas ilgametę Tauragės žydų bendruomenę visiškai sunaikino vos per keletą mėnesių. Saugodamas istorinę atmintį ir puoselėdamas žydų kultūros paveldą, Tauragės krašto muziejus „Santaka“ rugsėjo 5 d., 15 val., kviečia į Pilies menes – į edukacinį susitikimą su Lietuvos žydų (litvakų) bendruomene „Šalom, Taurage!“.