Tauragės žinios logotipas
Regina Bliūdžiuvienė: „Gimtinė – visko pradžia“

Regina Bliūdžiuvienė: „Gimtinė – visko pradžia“

Reginą Bliūdžiuvienę galima pristatyti įvairiai: poetė, tautosakininkė, pedagogė, aktyvi Žygaičių miestelio bendruomenės narė. Regina apie savo darbus girtis nėra linkusi, tik žaviais eilėraštukais retsykiais pasidalija savo feisbuke.

Naujausias kūrinys – „Renkuosi abu“

Viena šiemet išleistų Reginos Bliūdžiuvienės knygų sudomina vien pavadinimu – „Renkuosi abu“. Pasak R. Bliūdžiuvienės, knygos pagrindinė mintis paprasta – ji labai domėjosi apaštalu Pauliumi ir norėjo aprašyti jo asmenybę.

– Kadangi faktiškai apkeliavau visas apaštalo Pauliaus gyventas vietas – Izraelį, Maltą, Graikiją, tik nebuvau Turkijoje, parašiau pirmąją knygą apie jį „Kelionė su pasaulio piligrimu“. Vėliau, kiek labiau viską apsvarsčiusi, sumąsčiau parašyti apie apaštalą Paulių tiesiog kaip apie žmogų – ką mėgo, kaip bendravo, kaip buvo priimamas kitų, – kaip kilo mintis išleisti knygą, pasakojo Regina.

Į knygą moteris pridėjo šiek tiek ir savo asmeninės patirties.

– Kalbama apie kvailą ir protingą. Kodėl apaštalas Paulius sako „Paklausykit manęs kaip kvailo“? Pagalvojau – kas yra kvailas, o kas yra protingas? Pavyzdžiui, mes, vaikai, dūkome pamiškėje ir pamatėme seną vyriškį, ganantį karves. Pastebėjome, kad jis toje pievoje kažką rado. Pasilenkęs lyg glostė, kalbino. O mes vaikai, pagalvojom, kad senukas rado žvėriuką ar paukščių lizdą. Susidomėję pribėgome artyn, o ten, pasirodo, labai gražus prinokusių žemuogių krūmelis. Mes trypėm aplinkui, kaip norėjom suvalgyti, o tas senukas tik pakilnojo šakeles ir nuėjo, palikęs visą gėrį mums. Mes, apsidžiaugę radiniu, tik kapt ir viską suvalgėm. O aš tik dabar pagalvojau, kas šioje vietoje kvailys? Mes, vaikai, tuomet sakėm, kad senukas kvailys – rado tokių uogų, o nė vienos neparagavo. Tada nesupratom, kad tas senukas uogas paliko mums. Štai ir situacija, parodanti, kas yra kvailys, o kas protingas, – moteris pasakoja, kad per šiuos prisiminimus ji bando pažinti save.

– O pavadinimas „Renkuosi abu“, nes yra Kristus ir apaštalas Paulius. Aš juos abu ir pasirinkau, – šypsosi moteris.

Poetė prisipažįsta, kad ši knyga jai pačiai labai patinka. Ją papuošė Tauragės rajono mokinių piešiniai. Pasak jos, katalikių moterų draugija rengė konkursą ir vėliau leido jai pasirinkti patinkančius darbelius. Pirmą kartą gyvenime išleidus knygą jai žmonės skambino ir dėkojo:

– Viena moteris sakė negalinti užmigti nepabaigusi skaityti knygos, o kita sakė negalinti skaityti, nes vis verkia.

Autorė – Regina

Buvo įdomu, kodėl knygas Regina pasirašo vien tik vardu.

– Todėl, kad aš Regina esu nuo pat krikšto, o Bliūdžiuvienė – tik nuo 1971 metų, – šypsosi Regina. – Beveik visas knygas pasirašau tik vardu. Tai gali būti net kaip ir slapyvardis.

O su pavarde ji pasirašo tik knygas, kurios buvo rašomos pagal projektą – ten privaloma rašyti ir vardą, ir pavardę. Jos nuomone, nebūtina žinoti pavardės, įdomiau turėtų būti, kas parašyta knygoje.

Kuria nuo mokyklos laikų

R. Bliūdžiuvienė jau mokykloje turėjo polinkį rašyti:

– Buvo metas, kai laimėjau visų trijų rajone vykusių konkursų pirmąsias vietas.

Studijos ir mokykla buvo darbas, kasdienybė, o kai nebedirbo mokykloje, pasak jos, atsivėrė kitos durys. Tai, ką ji dalijo mokiniams, dabar dalija visiems, tik kitokia forma.

– Tiesiog atėjo toks momentas, kai beveik 40 metų dirbus mokykloje reikia išeiti ir tuomet pajauti, kad kažko trūksta. Taip ir bandžiau užpildyti savo laisvą laiką, – teigia ji.

Mėgstamiausi žanrai

Moteris teigė labiausiai mėgstanti kurti mitologiją bei pasakojimus:

– Patinka ir lyrinė kūryba, bet labiausiai mėgstu pasakojimus su įdomiu siužetu. Pasakojimai daugiausia proziniai, bet vis tiek tai yra pasakojimai. Mėgstu kurti ir sakmes apie tėviškę.

Patinka jai kurti ir lyrinius eilėraščius, bet sako, kad parašyti apie ropojantį vorą sugebėtų daug kas – ir štai jau eilėraštis.

Viena temų yra kelionės bei etnografija. Štai dabar moteris sako turinti jau paruoštą medžiagą apie Žygaičių kapines – paminklus, simbolius. Etnografine tema moteris turi parašiusi knygutę apie Žygaičius „Žodžio takais po gimtąjį kraštą“ – ten aptartos žmonių pravardės, vardų kilmės, parašyta ir apie keliones su bendruomene.

– Buvo laikas, į Kalvariją važiuodavome tiek žmonių, kad vykdavo net 3 autobusai. O šiemet, gaila, nenuvažiuos nė vienas… – užsiminė Regina.

Kūrė ji ir knygutes vaikams. Vienuolika anūkų turinti moteris sukūrė savo anūkams skirtų knygučių, kad jie prisimintų savo vaikystę. Šių knygų yra vos keletas egzempliorių.

Jeigu pavyks projektas, kurį parašė Žygaičių biblioteka, bus išleistos Žygaičių sakmės „Kažkada kadų kadaise“. Knygoje – sakmės apie Draudenių ežerą, Žygaičių gimnaziją, koplytėlę, Plynąją. Iš viso bus 9 sakmės, kurias iliustruos Teresės Beitienės piešiniai.

Tikėjimo reikšmė kūryboje

– Turbūt tai yra pati būtis. Pats buvimas kitoks. Sovietmečiu studijose viskas buvo užgniaužta, darbe, mokykloje – tuo labiau. Tada tikėjimas buvo pogrindyje ir neryškus, – pasakojo Regina.

Tikėjimas, pasak knygų autorės, yra realus dalykas, tik kai kurie žmonės nenori jo priimti:

– Atrodo, kad žmogus kaip prie to žemuogių krūmelio – viską žino, viską mato. Iš tikrųjų taip nėra. Krikščionybė yra gyvenimo sankloda, tai yra tai, kuo tu gyveni. Žmogus yra ne tokia būtybė, kuri vien tik savo poreikius tenkina, žmogui yra duota didžiulė galia mylėti ir būti sąmoningai veikiančia būtybe. Bitės, pavyzdžiui, korio akutes kaip gražiai nulipdo, kokie taisyklingi tie rombeliai, bet tai nėra sąmoninga, tai daroma instinktyviai, o žmogus gali arba griauti, arba kurti. Iš tikrųjų ne pati religija yra vertybė, o tikėjimas. Religija gali būti mitologija, pagonybė, gali būti ir sukurta religija, juk visokių dabar turime. O tikėjimas yra tai, kuo tu pats pasirenki tikėti.

Visko pradžia ir pabaiga

Studijų metu R. Bliūdžiuvienė paruošė pirmuosius tautosakos rinkinius iš medžiagos apie savo gimtąją kaimą. Gimtinė jai reiškia turbūt viską.

– Tai yra visko pradžia ir pabaiga. Ten norisi ir pelenais sugrįžti atgal. Kur gyvenu dabar, žinoma, yra miela vieta, bet tai yra vaikų tėviškė, ne mano. Man yra miela ten, kur tėvai gyveno, kur namas tebestovi. Tėviškė tikriausiai ir yra ta starto vieta, kur tu pakilai, apsukai ratą ir vėl nusileidai. Ten ir įspūdžiai pirmieji, pasaulio pažinimas, – svarsto moteris.

Būtent tėviškė visada išliks ta vieta, kuri jai šventa. Apie savo tėviškę Regina turi sukūrusi žemaitišką knygutę „Žuodžiu skuonis“. Jai labai gaila, kad tėviške daug kam tampa butas daugiaaukštyje.

Iš Laukuvos į Žygaičius ji persikėlė, nes baigusi universitetą galėjo pasirinkti, kur norėtų dirbti, o prieš pusmetį buvo ištekėjusi.

Darbas buvo atgaiva

Regina 39 metus dirbo lietuvių kalbos mokytoja. Žygaičių gimnazijoje ji dirbo nuo 1972 metų.

– Šiemet būtų jubiliejiniai metai, – prisiminė moteris.

Mokytojos darbas Reginai patiko. Pasakojant apie tuos metus galima pastebėti džiaugsmą jos akyse:

– Atgaiva buvo šis darbas. Nors per tiek metų visko buvo, vis tiek džiugu prisiminti, – atsidūsta ji.

Karantino lyrika

Regina papasakojo ir apie netikėtai atsiradusią knygutę „Gyvenimas yra gyvas“. Šioje knygoje viskas yra iš jos kiemo.

Moteris juokais ją pavadino karantino lyrika. Prie visų eilių ji pridėjo ir po pačios darytą nuotrauką. Knygą Regina parašė per pirmąjį karantiną, kai viskas buvo griežtai kontroliuojama. Šią knygutę pasiėmė Vilniaus nacionalinis muziejus, planuojantis surengti ekspoziciją apie per karantiną nuveiktus darbus.

– Tada negalėjai niekur išeiti, išvažiuoti, tai ir įsižiūrėdavai į tai, kas arti tavęs – į sraigę, į apvirtusį karkvabalį. Atrodė, kad pasaulis susirenka prie tavęs, – pasakojo Regina.

Moteris pasakojo labai mėgstanti žemę – ravėti, sodinti, prižiūrėti. Dažnai ir laukinių žolių prisirenkanti – jų puokštė ir pokalbio metu stovėjo ant stalo. Dar ji mėgsta sėdėti po obelimi, rytais ten geria kavą.

Pasidalinkite su drauge ar draugu

Daugiau naujienų

TOP 5 vietos, kuriose galite išbandyti savo sėkmę kelionėse

Kelionės – tai ne tik puiki galimybė pamatyti pasaulį, bet ir proga patirti įspūdžių, susijusių su sėkme ir netikėtumais. Kartais užtenka vieno drąsaus žingsnio ar sprendimo, kad kelionė taptų ne tik nuotykiu, bet ir įsimintina laimėjimų istorija. Šiame straipsnyje pristatome penkias išskirtines vietas, kuriose galite išb

2025 metų biudžetas: padidės dirbančiųjų pajamos, senjorai sulauks didesnių pensijų, ūgtels ir kitos išmokos

Valstybės, savivaldybių bei „Sodros“ biudžetai jau patvirtinti, tad aišku, kaip gyvensime 2025 metais. Socialinės apsaugos ir darbo srityje svarbu žinoti, kad kitąmet augs senatvės, negalios ir netekto darbingumo, našlių ir našlaičių pensijos, tikslinės kompensacijos žmonėms su negalia, vienišo asmens i&scaro

Sausį „Sodra" mokės po indeksavimo padidintas pensijas

Nuo kitų metų „Sodra" mokės po indeksavimo padidintas pensijas. Pirmiausia, sausio mėnesį, didesnių sumų sulauks senatvės pensijų, negalios pensijų, našlių ir našlaičių pensijų gavėjai. Vasarį didesnės išmokos pasieks išankstinių senatvės pensijų gavėjus bei žmones gaunančius šalpos, nukentėjusiųjų asmenų, m

Naujosios bibliotekos direktorės laukia dideli iššūkiai

Tauragės Birutės Baltrušaitytės viešosios bibliotekos direktorės konkursą laimėjo Žaneta Maziliauskienė – Projektų ir viešųjų ryšių skyriaus vedėja, visus metus laikinai vykdžiusi direktorės funkcijas. Naujas pareigas ji pradės eiti nuo sausio 2 dienos. „Šiandien rašau  pareiškimą a

Vasaros iššūkiai: kaip tinkamai prižiūrėti padangas, kad jos tarnautų ilgiau?

Vasarą padangos patiria įvairių išbandymų – nuo aukštos temperatūros iki ilgų kelionių dideliu greičiu. Netinkama priežiūra gali lemti greitesnį jų dėvėjimąsi, o tai ne tik sumažina saugumą, bet ir reikalauja papildomų išlaidų. Tinkamai prižiūrėdami padangas galite prailginti jų tarnavimo laiką ir užtikrinti geresnį sukib

Nutarta: miestas nori susigrąžinti puošniausią pastatą Tauragėje

Trečiadienį Tauragės rajono taryba pritarė visuomenės susižavėjimo sulaukusiai idėjai savivaldybės administracijai įsigyti šiuo metu privačiose rankose esantį Tauragės banko pastatą. Priimtas sprendimas pradėti procedūras siekiant įvertinti galimybę pirkti šį istorinį pastatą už konkrečią kainą, kurią atskiru sprendimu dar turės priim

Kokios yra kadastrinių matavimų taisyklės?

Kadastriniai matavimai – svarbus procesas, leidžiantis nustatyti nekilnojamojo turto ribas, tikslų plotą ir kitus reikšmingus parametrus. Lietuvoje šie matavimai atliekami pagal griežtai reglamentuotas taisykles, kurios užtikrina tikslumą ir atitiktį teisės aktams. Kas yra kadastriniai matavimai? Tai procesas, kurio metu atlie

Kur keliauti su mažu biudžetu?

Kelionės su mažu biudžetu dažnai laikomos kompromisų pilnu išbandymu, tačiau tai nėra tiesa. Jei mokate planuoti ir žinote, kur ieškoti, galite atrasti daugybę nebrangių, tačiau puikių kelionių krypčių. Šiame straipsnyje pateikiame keletą patarimų ir rekomendacijų, kur keliauti, kad sutaupytumėte, bet kartu patirtumėte nei&scar

Pokyčiai Tauragės rajono savivaldybės taryboje

Vyriausioji rinkimų komisija patenkino Tauragės savivaldybės tarybos narės Rimos Bandzinaitės-Latožienės prašymą atsistatydinti ir pripažino tarybos nario įgaliojimus nutrūkus nesuėjus terminui. R. Bandzinaitę-Latožienę Tauragės savivaldybės taryboje pakeis Liberalų sąraše pirmoji tarybos nario mandato negavusi kandidatė Sonata Jurgil

ALFONSAS ČEPAUSKAS: „Dar esu ir kažką veikiu nors „apsisukimai" sumažėjo“

Visada džiaugiuosi, kai parašo dailininkas, kraštietis, Tauragės Garbės pilietis, apdovanotas Tauragės apskrities garbės ženklu „Už nuopelnus Tauragės apskričiai“ Alfonsas Čepauskas. Jo neišmatuojamoje ir neaprėpiamoje kūrybos versmėje visada randama naujienų. Ar tai būna nauji dailės, grafikos darbai, ar skulptūros

Tradicijų puoselėjimas advento ir kalėdiniu laikotarpiu

Etninės kultūros globos taryba savivaldybių kultūros ir švietimo skyriams išsiuntė raštą, kuriame raginama puoselėti lietuviškas tradicijas advento ir kalėdiniu laikotarpiu. Jame atkreipiamas dėmesys, kad Lietuva pasižymi ypač turtingomis ir išskirtinėmis kalendorinių švenčių tradicijomis. Jų puoselėjimą i

Stipraus vėjo verčiami medžiai laidus nutraukė tūkstantyje šalies vietų

Pirmadienį gūsingo vėjo išversti medžiai ir nulaužtos šakos pridarė nemažai žalos tinklui. „Energijos skirstymo operatoriaus“ (ESO) duomenimis, iš viso yra daugiau 1000 pažeistų tinklo vietų, kur reikia atlikti remonto darbus. Padarinius operatyviai šalina daugiau kaip 200 brigadų, tačiau darbus sunkina tebe&