Muziejuje savanoriaujanti Simona prisilietė prie kraupių Lietuvos istorijos puslapių
Įkelta:
2022-04-18
Nuotrauka
nuotrauka
Aprašymas

Simona Bendikaitė savanoriauja muziejuje. Asmeninio albumo nuotrauka

,
Nuotrauka
nuotrauka
Aprašymas

Simona veda ekskursiją mažiesiems. Asmeninio albumo nuotrauka

 

Praėjusiais metais mokyklą baigusi tauragiškė Simona Bendikaitė nusprendė ieškoti savo gyvenimo kelio. Apie tolesnes studijas svarsčiusi mergina nebuvo iki galo apsisprendusi, ką būtent toliau studijuoti, tačiau pradėjusi savanoriauti Tauragės krašto muziejuje „Santaka“ ji suprato, kad norėtų pasinerti į kultūros pasaulį.

Kalbina Tauragės žmones

– Dabar jau apsisprendžiau, kad studijuosiu lietuvių kalbą, – pasakojo ji. – O savanorystę muziejuje sužadino smalsumas. Išlaikiusi egzaminus dar galvojau, ką studijuoti, ir nusprendžiau savanoriauti, nes tai padeda apsispręsti. Akys nukrypo į muziejų, kuriame aš bendrauju su daugybe kultūros pasaulio atstovų, susipažinau su nemažai rašytojų. Beje, aš ir pati kuriu, rašau eiles. Taigi lietuvių kalbos žinios itin pravers.

S. Bendikaitė lengvai randa kalbą su Tauragės krašto menininkais. Anot jos, į kultūrą labiau yra pasinėrę vyresnės kartos žmonės. Kadangi ne visi yra plačiai žinomi, ji nusprendė pradėti pokalbių ciklą, kurį skelbia socialiniuose tinkluose, tad retsykiais galima išgirsti naujus S. Bendikaitės ir jos pašnekovų interviu. Taip savanorė siekia į dienos šviesą ištraukti ir visiems pristatyti įdomius, dar neatrastus Tauragės žmones.

– Dabar jau apsisprendžiau, kad studijuosiu lietuvių kalbą, – pasakojo ji. – O savanorystę muziejuje sužadino smalsumas. Išlaikiusi egzaminus dar galvojau, ką studijuoti, ir nusprendžiau savanoriauti, nes tai padeda apsispręsti. Akys nukrypo į muziejų, kuriame aš bendrauju su daugybe kultūros pasaulio atstovų, susipažinau su nemažai rašytojų. Beje, aš ir pati kuriu, rašau eiles. Taigi lietuvių kalbos žinios itin pravers.

– Su jais susipažįstu įvairiuose renginiuose, kartais susirašome. Galima sakyti, kad ne vien aš pasirenku savo pašnekovus, bet ir jie mane pasirenka. Kai kurie juk net kalbėti atsisako. Tačiau kiti mielai sutinka. Kažkaip randame bendrą kalbą. Beje, Tauragės kavinės – vienos geriausių ir, ko gero, natūraliausių vietų pokalbiams. Žmonės jose jaučiasi laisviau nei, tarkime, kokiose specialiose pokalbių studijose. Pildau pokalbių su Tauragės menininkais ciklą, po kurio laiko juos paskelbiu, – sakė iniciatyvi mergina. 

Tarp S. Bendikaitės pašnekovų – ne tik rašytojai, bet ir savo sričių profesionalai, pavyzdžiui, ji yra kalbinusi ir psichologų, šokėjų, mokytojų.

– Kiekvienas žmogus yra ypatingas ir su savimi atsineša be galo skirtingų emocijų ir istorijų. Tad pokalbiai kartais ir mane pačią nustebina, o kartu ir praturtina, – dėstė tauragiškė.

Prisilietė prie skaudžios istorijos

Įvairios patirties S. Bendikaitė semiasi ir muziejuje. Čia ji bendrauja su lankytojais – pasakoja apie eksponatus, Tauragės krašto istoriją. Beje, pirmą mėnesį ji pati buvo klausytoja – muziejaus darbuotojai supažindino merginą su muziejaus istorija, veikla. 

– Patys įdomiausi eksponatai – įvairios gyvūnų iškamšos gamtos ekspozicijoje. Kartais net atrodo, kad viskas gyva, – įspūdžiais dalijosi ji. 

S. Bendikaitė papasakojo ir apie naują muziejaus edukaciją  „KGB tardymo ypatumai“. Ji vyksta dabartiniame muziejaus padalinyje, buvusioje NKVD būstinėje, vadinamoje Šubertine.

– Muziejaus lankytojai gali atvykti į Šubertinę, juos pasitiks tardytojas, kuris pradės su jais bendrauti panašiai, kaip okupaciniu laiku jėgos struktūros iš tiesų elgėsi su kalinamais asmenimis, – sakė ji.

Kaip skelbia Tauragės krašto muziejus, Tremties ir rezistencijos muziejuje pradedama įgyvendinti nauja edukacija „KGB tardymo ypatumai“. Tai istorijos pamoka-spektaklis, kurios metu lankytojai tardomi KGB kabinete. Kiekvienas „sulaikytasis“ savo kailiu patiria sovietų saugumiečių patyčias, smurtą, verbavimą, mokomas sovietinių lozungų, pažinti „naują“ istoriją.

– Kai kuriems gali susidaryti įspūdis, kad muziejus tuščias, čia nevyksta beveik nieko, dulkės tik nusėda, kurias kažkas valo. Nieko panašaus. Čia vyksta labai daug dalykų: atvyksta įdomūs žmonės, rengiami susitikimai, renginiai. Susirenka daug žiūrovų, klausytojų.  Kartais atvyksta tiek, kad net neužtenka vietų visus susodinti, – pasakojo ji.

Prieš tai kiekvienas dalyvis supažindinamas su edukacijos taisyklėmis, pasirašo sutikimą. KGB tardytojo pareigas atlieka buvęs Tauragės liaudies teatro aktorius Vygantas Užmiškis. Po šio interaktyvaus spektaklio kiekvienam dalyviui įteikiamas specialus pažymėjimas. 

Tiesa, muziejininkai perspėja, kad šis spektaklis nerekomenduojamas silpnų nervų ar sergantiems klaustrofobija žmonėms. „Taip jau sutapo, kad edukacija startuoja būtent tada, kai visai netoli mūsų, kaimyninėje Ukrainoje, ir vėl siautėja raudonasis teroras. Taip norėjosi tikėti, kad apie tokią struktūrą kaip KGB, apie žmonių žūtis per karą, apie griūvančius ne tik miestus, bet ir žmonių gyvenimus, mes skaitysime tik istorijos vadovėliuose. Deja... Visa tai vėl kartojasi. Ir dėl to mes turime būti budrūs, jaunajai kartai aiškinti, šviesti, kas ir kaip buvo, kad žmonės, pasinėrę į virtualų pasaulį, atskirtų gėrį nuo blogio“, – rašoma muziejaus pranešime.

Muziejaus patalpose yra tardymo kambarys, kuriame yra saugumiečio figūra, stalas, ant kurio pastatyta į priešais sėdintį žmogų nukreipta lempa. 

– Tai dar viena įdomi vieta mūsų muziejuje, man ji patinka tuo, jog sukuriama atmosfera tarytum vėl nukelia į tą kraupų laikmetį ir leidžia geriau suvokti, kokia skaudi buvo Lietuvos okupacija. Vaikščiodama po Šubertinę jaučiuosi nejaukiai – kai supranti, kad čia kentėjo žmonės, iš jų buvo tyčiojamasi, apima ir liūdesys, ir pyktis. Tai ypatinga vieta, sukelianti be galo daug emocijų, – sakė tauragiškė.

Su vaikais tenka paplušėti 

Tačiau muziejuje – ne tik liūdni istorijos puslapiai. Čia rengiamos parodos, ekskursijos, integruotos pamokos.

– Kai kuriems gali susidaryti įspūdis, kad muziejus tuščias, čia nevyksta beveik nieko, dulkės tik nusėda, kurias kažkas valo. Nieko panašaus. Čia vyksta labai daug dalykų: atvyksta įdomūs žmonės, rengiami susitikimai, renginiai. Susirenka daug žiūrovų, klausytojų.  Kartais atvyksta tiek, kad net neužtenka vietų visus susodinti, – pasakojo ji.

Nuotrauka
nuotrauka

Muziejuje apsilanko ir vaikų. Jiems S. Bendikaitė vedė ekskursiją.

– Man tai buvo tikras iššūkis. Vaikams nepapasakosi labai mokslinių dalykų, vartodamas įvairius specifinius terminus, neapkrausi jų faktais. Reikia sudominti. Tad teko gerokai paplušėti atkreipiant dėmesį į tai, kas jiems patiems įdomu, ir viską perteikti paprasta kalba. Pavyko. Tikiuosi, ir vaikams buvo įdomu, – kalbėjo savanorė. 

Kaip sužadinti jaunuolių smalsumą? 

Kultūros ministerija skelbia, kad 2021 m. Lietuvos muziejuose apsilankė 3 mln. 186 tūkst. 401 lankytojas. Tai 12 proc. daugiau nei 2020-aisiais (2 mln. 837 tūkst. 798 lankytojai). Šį skaičių sudaro pavieniai ir organizuoti lankytojai, fondų lankytojai, edukacinių užsiėmimų bei muziejaus organizuojamų renginių lankytojai ir dalyviai. Kiek iš jų yra jauno amžiaus asmenų, nėra skelbiama. 

Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ veiklos ataskaitoje teigiama, kad 2021 m. iš viso muziejaus ekspozicijas, renginius bei parodas aplankė per 30 tūkst. tauragiškių ir miesto svečių.

Ataskaitoje pabrėžiama, kad didėja į muziejaus veiklas įsitraukiančių moksleivių skaičius. Jei 2020 m. Tauragėje esančiuose padaliniuose (Pilyje bei Šubertinėje) ekskursijų metu apsilankė 938 moksleiviai, 2021 m. – apie 1498 moksleiviai. 

Skaičiuojama, kad iš viso muziejaus padaliniuose 2021 m. pabuvojo 3 105  moksleiviai. Palyginimui – 2020 m. šis skaičius buvo daugiau nei perpus mažesnis – 1240.

Muziejaus savanorė Simona įsitikinusi, kad jaunuolių smalsumą ir motyvaciją apsilankyti muziejuje galima sužadinti ir suteikiant tam tikros naudos.

– Pavyzdžiui, už apsilankymus, aktyvų dalyvavimą muziejaus veikloje galėtų būti skiriami papildomi balai, skaičiuojami stojant į universitetus ir panašiai. Be to, būtų labai gerai, jeigu moksleiviams ir studentams apsilankymai muziejuose visiškai nieko nekainuotų.

Kaip skelbiama tinklalapyje tauragesmuziejus.lt, šiuo metu Tauragės krašto muziejų „Santaką“ sudaro archeologijos, istorijos, etnografijos, gamtos ekspozicijos, fotografijos galerija, pilies menės, inovacijų pilnas „Amžių bokštas“. Skaudvilės krašto muziejus, Alfonso Čepausko dailės galerija bei Tremties ir rezistencijos muziejus yra padaliniai.

Nuotrauka
spaudos

 

Nuotrauka
kulturos sostine
Raimondos Alysienės nuotrauka
Įkelta:
2023-01-31
Sausio 20-ąją Tauragės pilies kiemelyje oficialiai atidaryti Lietuvos kultūros sostinės metai. Ypatingus mūsų kraštui metus pradėjo įspūdingas teatralizuotas šviesos ir muzikos performansas „Kultūros muitinė – penki keliai“, sutraukęs gausų būrį žiūrovų.
Nuotrauka
meide
Asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-01-25
Muzikinio projekto „Lietuvos balsas“ 2021-ųjų metų nugalėtoja Meidė Šlamaitė kaip padėką už palaikymą tauragiškiams vasario 3-iąją Tauragės kultūros rūmuose rengia koncertą. Jame skambės tik autorinės jaunosios dainininkės dainos, o jai akomponuos kanklėmis. 
Nuotrauka
kulturos sostine
Tauragės savivaldybės nuotrauka
Įkelta:
2023-01-17
Šie metai Tauragės kultūros bendruomenei itin svarbūs, nes miestas tampa Lietuvos kultūros sostine. Visko bus daugiau – žvilgsnių, susidomėjimo, turistų, veiklų. Lietuvos kultūros sostinės titulas Tauragei leis kurti ir įgyvendinti naujas kultūros idėjas ir iniciatyvas, padedančias atskleisti krašto identitetą ir žaliausio miesto Lietuvoje viziją, puoselėti miesto kultūros tradicijas ir jomis dalintis. Tai šansas parodyti Tauragės kultūrą Lietuvos ir užsienio gyventojams. Įspūdingas metų atidarymo renginys – sausio 20-ąją. 
Nuotrauka
sausio13
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2023-01-13
Šiandien minima Laisvės gynėjų diena daugumai paliko neišdildomų prisiminimų ir dovanojo galimybę gyventi laisvoje šalyje. Vyresnieji prisimena patys dalyvavę pasipriešinime prieš sovietų kariuomenę, o jaunoji karta vertina jų pasiaukojimą dėl Lietuvos nepriklausomybės. O pagerbti kovotojų už laisvę tauragiškiai kviečiami į pilietinę akciją „Sustok už didvyrius“.
Nuotrauka
ieva feja
Asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2022-12-18
Dviejų vaikų mama Ieva Račkauskienė nusprendė pradėti vesti kalėdines edukacijas. Pasak moters, viename gyvenimo taške, kai jau, atrodo, buvo viską pasiekusi, suprato, kad yra nelaiminga ir eina netinkamu keliu, kuris neteikia džiaugsmo. Ji apsisprendė keisti gyvenimo kelią po to, kai baigė chemijos doktorantūros studijas, 6-erius metus dirbo kosmetikos pramonėje ir susilaukė dukrytės. Būtent dukra ir padėjo jai atverti akis į džiaugsmingą gyvenimą, prisiminti savo vaikystę, suvokti, ko trokšta širdis. 
Nuotrauka
adventas
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2022-12-05
Advento laikotarpis skirtas apmąstyti, nurimti ir neskubant ruoštis gražiausioms metų šventėms – Šv. Kalėdoms. Bendruomenėse prasideda pasiruošimas šventėms, vyksta įvairios edukacijos. Pirmajam advento savaitgaliui buvo ruošiamasi kurti advento vainikus. Pačios įvairiausios edukacijos organizuojamos daugelyje bendruomenių.
Nuotrauka
krastotyra
Tauragės kraštotyros draugijos feisbuko nuotrauka
Įkelta:
2022-11-19
Praėjusią savaitę atšvęsta pirmoji atsikūrusios Tauragės kraštotyros draugijos gyvavimo sukaktis. Šia proga patvirtintas ir naujasis draugijos logotipas, aptarti metų pasiekimai bei pasidalinta naujais planais.
Nuotrauka
lauksargiai
Lauksargių kultūros namų nuotrauka
Įkelta:
2022-11-19
Po visų rudens darbų šeštadienį į Lauksargių kultūros namuose organizuojamą šventę „Šv. Martyno šokiai ir dainos“ sugužėjo seniūnijos gyventojai ir svečiai. Dalyviai supažindinti su šios šventės tradicijomis, legendomis bei burtais.
Nuotrauka
diksaitis
Autoriaus nuotrauka
Įkelta:
2022-10-31
Prieš Visų šventųjų ir Vėlinių dienas daugelis mūsų vis dažniau susimąsto ne tik apie mirusius artimuosius, bet ir neišvengiamą savo pačių gyvenimo pabaigą. Daugeliui pažįstamos katalikų tradicijos bei papročiai, tačiau Tauragės rajone gyvena nemažai ir  evangelikų liuteronų. Tad kaip jie suvokia mirtį bei mini šias dienas?  
Nuotrauka
helovinas dvare
Tauragės dvaro bendruomenės nuotrauka
Įkelta:
2022-10-29
Po praūžusio šviesos ir moliūgų  festivalio Švėkšnoje pasigrožėti, o gal ir pasibaisėti helovino grožybėmis galėsime Tauragės dvaro šiurpnakčio vakarėlyje. Organizatoriai žada, kad išgąsčio tikrai netrūks. Nepamirškite įėjimo mokesčio – pokštų ir saldainių.
Nuotrauka
aukso vainikas
Juozo Petkevičiaus nuotrauka
Įkelta:
2022-10-29
Tauragės krašto muziejuje „Santaka“ surengta liaudies vaizduojamosios ir taikomosios dailės bei kryždirbystės meistrų kūrinių regioninė konkursinė paroda dėl „Aukso vainiko“ nominacijos, kurią 2005 m. įsteigė Lietuvos nacionalinis kultūros centras. Iškilmingo parodos uždarymo metu komisija įvertino pateiktus darbus, paskelbė laureatus ir atrinko geriausius kūrinius respublikiniam turui, kurio metu trys geriausi meistrai iš visos Lietuvos bus apdovanoti simboliniais „Aukso vainikais“.
Nuotrauka
geguzine
Bronislovo Ambrozos nuotrauka
Įkelta:
2022-10-26
Spalio 15-ąją Norkaičių tradicinių amatų ir etnokultūros centras „į krūvą sudėjo“ net du renginius: vos pasibaigus respublikinei tradicinių kapelų šventei „Mildos gegužinė“ visi nuskubėjo į tradicinių šokių vakaronę suaugusiesiems „Grajyk, muzikonte, – kaimynele šuoks“. Smagu buvo visiems – skambėjo dainos ir melodijos, trepsėjo visi – ir jaunas, ir senas.
Nuotrauka
paroda jazz
Mortos Mikutytės/„Fotojūra“ nuotraukos
Įkelta:
2022-10-07
Nuaidėjo VIII tarptautinio festivalio „Džiazo dienos Tauragėje“ akordai. O atmintin įsirėžę momentai, nuotaikos prisimintos dviejų fotografų parodoje, atidarytoje Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ Fotografijos galerijoje rugsėjo 29-ąją. Tauragiškiai kviesti pamatyti fotografų užfiksuotus įspūdingiausius bei jaukiausius momentus.
Nuotrauka
alekna
Joanos Suslavičiūtės nuotrauka
Įkelta:
2022-09-24
Tauragiškis 16-metis Vilius Alekna aktyviai įsitraukia į savanorišką veiklą, o šiemet dar ir išrinktas į Jaunimo Europos komandą (JEK). Nors „Versmės“ gimnazistas mokslams skiria daug laiko, jo randa ir užsiimti mėgstamais dalykais – domisi informacinėmis technologijoms, dalyvauja šaulių bei JEK veiklose.
Nuotrauka
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2022-09-12
​​​​​​​Tauragėje vienas kitą atradę ir grupę, pavadintą „Neradau“, subūrę, o šiuo metu Vilniuje studijuojantys 4 atlikėjai su šypsena prisimena ir labiausiai įsiminusius kuriozus, ir nesėkmes, patirtas ant scenos. Tauragiškiai Kostas Patašius (20 m.), Julius Bučinskas (19 m.), Anelė Matrosovaitė (20 m.) ir Greta Jonelytė (19 m.) aistrą muzikai atrado skirtingai, tačiau pradėję groti kartu išmoko ir ne vieną bendrą pamoką. 
Nuotrauka
MENU FESTAS
Įkelta:
2022-08-19
Praėjusį savaitgalį Tauragėje nugriaudėjo penktą kartą surengtas „Menų Festas“, tapęs puikia terpe skleistis jauniems menininkams. Šiemet į festivalio rėmus tilpo įvairiausios meno formos: performatyviosios poezijos varžytuvės „Slemas su ragais“, kuriose susirungė net 14 poetų, savo darbus eksponavo dešimtys dailininkų ir fotografų iš visos Lietuvos, scenoje pasirodė net 12 muzikos grupių. „Tauragėje jaunimo organizuojamas muzikos, vizualiųjų menų, slemo festivalis orientuotas į jaunimo auditoriją yra vertas dėmesio reiškinys“, – įsitikinusi Renata Karvelis.
Nuotrauka
moxie
Įkelta:
2022-08-13
Praėjusių metų lapkritį susikūrusi jaunimo roko grupė „Moxie“ skinasi savo kelią į žvaigždes. Grupę sudaro šauni penkių nenustygstančių vietoje narių komanda: gitaristė Luka Bagdonaitė, solistas Mantas Aldukevičius, gitaristas Matas Jonas Piečia, būgnininkas Mantas Jancevičius bei bosine gitara grojantis Kristupas Andriukaitis. Po truputį pradėjusi groti Tauragės atviroje jaunimo erdvėje vėliau grupė persikėlė į Tauragės kultūros centro rūsį. Jaunuoliai džiaugiasi, kad Tauragės kultūros centro direktorius juos priėmė ir suteikė galimybę repetuoti. Laikui bėgant juos po truputį pradėjo kviesti į renginius.
Nuotrauka
ignas
Įkelta:
2022-08-11
16-metis „Versmės“ gimnazijos moksleivis Ignas Plienaitis piešti mėgo nuo vaikystės. Kaip ir daugelis bendraamžių,  piešinius jis padovanodavo tėvams. Tačiau po kurio laiko pomėgis piešti išaugo į šį tą daugiau – vaikinas piešti išmoko taip gerai, kad dabar yra raginamas surengti parodą. 11-ą klasę lankysiantis jaunuolis ne tik piešia pasitelkęs grafitinius pieštukus, bet ir tapo guašo akvarele. „Vasarą planuoju išmėginti ir aliejinius dažus“, – kalbėjo jis. Meniškos sielos moksleivis, regis, turėtų būti atitrūkęs nuo vadinamų tiksliųjų mokslų ir pasinėręs į paslaptimis apipintą meno sritį, tačiau vaikinas atskleidė planuojantis studijuoti ne ką kitą, o inžineriją. 
Nuotrauka
paulius
Įkelta:
2022-07-31
Tauragiškis Paulius Mikalauskas egzaminų rezultatais nustebino, ko gero, ne vieną – keturi iš penkių laikytų įvertinti šimtukais, o iki penktojo aukščiausio įvertinimo pritrūko vos dviejų balų. Devyniolikmetis vaikinas džiaugiasi savo pasiekimais ir jau seniai svajoja studijuoti mediciną Vilniaus universitete. Beje, šimtukai – tai dar ne visi Pauliaus pasiekimai: šiemet vaikinas laimėjo auksą Lietuvos mokinių biologijos olimpiadoje ir visai neseniai – bronzą tarptautinėje biologijos olimpiadoje.
Nuotrauka
jonines
Įkelta:
2022-07-01
Ilgąjį savaitgalį Joninių vainikais puošėsi visa Lietuva. Joninės arba Rasos – ilgiausios dienos ir trumpiausios nakties šventė – siautulingai minėta ir Tauragės rajone – Jovaruose, Taurų parke, Dacijonuose, Pagramantyje, Adakave ir daugelyje kitų vietų.
Nuotrauka
Antaninių šventės akimirka. Autorės nuotrauka
Įkelta:
2022-06-17
Šeštadienį Kęsčiuose su trenksmu nuaidėjusi Antaninių šventė „Pieno kelias: nuo šienapjūtės iki sūrio“ sulaukė nemažo aplinkinių kaimų gyventojų susidomėjimo. Netrūko smalsavusių susipažinti su šios šventės, dar kitaip vadinamos – šienpjovių švente, tradicijomis. Tą dieną pagerbti varduvininkai, jubiliatai, bendruomenės naujagimių tėveliai bei naujakuriai.
Nuotrauka
bliudziuviene
Įkelta:
2022-06-12
Reginą Bliūdžiuvienę galima pristatyti įvairiai: poetė, tautosakininkė, pedagogė, aktyvi Žygaičių miestelio bendruomenės narė. Regina apie savo darbus girtis nėra linkusi, tik žaviais eilėraštukais retsykiais pasidalija savo feisbuke.