Tauragės žinios logotipas
Muziejuje savanoriaujanti Simona prisilietė prie kraupių Lietuvos istorijos puslapių

Muziejuje savanoriaujanti Simona prisilietė prie kraupių Lietuvos istorijos puslapių

Praėjusiais metais mokyklą baigusi tauragiškė Simona Bendikaitė nusprendė ieškoti savo gyvenimo kelio. Apie tolesnes studijas svarsčiusi mergina nebuvo iki galo apsisprendusi, ką būtent toliau studijuoti, tačiau pradėjusi savanoriauti Tauragės krašto muziejuje „Santaka“ ji suprato, kad norėtų pasinerti į kultūros pasaulį.

Kalbina Tauragės žmones

– Dabar jau apsisprendžiau, kad studijuosiu lietuvių kalbą, – pasakojo ji. – O savanorystę muziejuje sužadino smalsumas. Išlaikiusi egzaminus dar galvojau, ką studijuoti, ir nusprendžiau savanoriauti, nes tai padeda apsispręsti. Akys nukrypo į muziejų, kuriame aš bendrauju su daugybe kultūros pasaulio atstovų, susipažinau su nemažai rašytojų. Beje, aš ir pati kuriu, rašau eiles. Taigi lietuvių kalbos žinios itin pravers.

S. Bendikaitė lengvai randa kalbą su Tauragės krašto menininkais. Anot jos, į kultūrą labiau yra pasinėrę vyresnės kartos žmonės. Kadangi ne visi yra plačiai žinomi, ji nusprendė pradėti pokalbių ciklą, kurį skelbia socialiniuose tinkluose, tad retsykiais galima išgirsti naujus S. Bendikaitės ir jos pašnekovų interviu. Taip savanorė siekia į dienos šviesą ištraukti ir visiems pristatyti įdomius, dar neatrastus Tauragės žmones.

– Dabar jau apsisprendžiau, kad studijuosiu lietuvių kalbą, – pasakojo ji. – O savanorystę muziejuje sužadino smalsumas. Išlaikiusi egzaminus dar galvojau, ką studijuoti, ir nusprendžiau savanoriauti, nes tai padeda apsispręsti. Akys nukrypo į muziejų, kuriame aš bendrauju su daugybe kultūros pasaulio atstovų, susipažinau su nemažai rašytojų. Beje, aš ir pati kuriu, rašau eiles. Taigi lietuvių kalbos žinios itin pravers.

– Su jais susipažįstu įvairiuose renginiuose, kartais susirašome. Galima sakyti, kad ne vien aš pasirenku savo pašnekovus, bet ir jie mane pasirenka. Kai kurie juk net kalbėti atsisako. Tačiau kiti mielai sutinka. Kažkaip randame bendrą kalbą. Beje, Tauragės kavinės – vienos geriausių ir, ko gero, natūraliausių vietų pokalbiams. Žmonės jose jaučiasi laisviau nei, tarkime, kokiose specialiose pokalbių studijose. Pildau pokalbių su Tauragės menininkais ciklą, po kurio laiko juos paskelbiu, – sakė iniciatyvi mergina.

Tarp S. Bendikaitės pašnekovų – ne tik rašytojai, bet ir savo sričių profesionalai, pavyzdžiui, ji yra kalbinusi ir psichologų, šokėjų, mokytojų.

– Kiekvienas žmogus yra ypatingas ir su savimi atsineša be galo skirtingų emocijų ir istorijų. Tad pokalbiai kartais ir mane pačią nustebina, o kartu ir praturtina, – dėstė tauragiškė.

Prisilietė prie skaudžios istorijos

Įvairios patirties S. Bendikaitė semiasi ir muziejuje. Čia ji bendrauja su lankytojais – pasakoja apie eksponatus, Tauragės krašto istoriją. Beje, pirmą mėnesį ji pati buvo klausytoja – muziejaus darbuotojai supažindino merginą su muziejaus istorija, veikla.

– Patys įdomiausi eksponatai – įvairios gyvūnų iškamšos gamtos ekspozicijoje. Kartais net atrodo, kad viskas gyva, – įspūdžiais dalijosi ji.

S. Bendikaitė papasakojo ir apie naują muziejaus edukaciją „KGB tardymo ypatumai“. Ji vyksta dabartiniame muziejaus padalinyje, buvusioje NKVD būstinėje, vadinamoje Šubertine.

– Muziejaus lankytojai gali atvykti į Šubertinę, juos pasitiks tardytojas, kuris pradės su jais bendrauti panašiai, kaip okupaciniu laiku jėgos struktūros iš tiesų elgėsi su kalinamais asmenimis, – sakė ji.

Kaip skelbia Tauragės krašto muziejus, Tremties ir rezistencijos muziejuje pradedama įgyvendinti nauja edukacija „KGB tardymo ypatumai“. Tai istorijos pamoka-spektaklis, kurios metu lankytojai tardomi KGB kabinete. Kiekvienas „sulaikytasis“ savo kailiu patiria sovietų saugumiečių patyčias, smurtą, verbavimą, mokomas sovietinių lozungų, pažinti „naują“ istoriją.

– Kai kuriems gali susidaryti įspūdis, kad muziejus tuščias, čia nevyksta beveik nieko, dulkės tik nusėda, kurias kažkas valo. Nieko panašaus. Čia vyksta labai daug dalykų: atvyksta įdomūs žmonės, rengiami susitikimai, renginiai. Susirenka daug žiūrovų, klausytojų. Kartais atvyksta tiek, kad net neužtenka vietų visus susodinti, – pasakojo ji.

Prieš tai kiekvienas dalyvis supažindinamas su edukacijos taisyklėmis, pasirašo sutikimą. KGB tardytojo pareigas atlieka buvęs Tauragės liaudies teatro aktorius Vygantas Užmiškis. Po šio interaktyvaus spektaklio kiekvienam dalyviui įteikiamas specialus pažymėjimas.

Tiesa, muziejininkai perspėja, kad šis spektaklis nerekomenduojamas silpnų nervų ar sergantiems klaustrofobija žmonėms. „Taip jau sutapo, kad edukacija startuoja būtent tada, kai visai netoli mūsų, kaimyninėje Ukrainoje, ir vėl siautėja raudonasis teroras. Taip norėjosi tikėti, kad apie tokią struktūrą kaip KGB, apie žmonių žūtis per karą, apie griūvančius ne tik miestus, bet ir žmonių gyvenimus, mes skaitysime tik istorijos vadovėliuose. Deja... Visa tai vėl kartojasi. Ir dėl to mes turime būti budrūs, jaunajai kartai aiškinti, šviesti, kas ir kaip buvo, kad žmonės, pasinėrę į virtualų pasaulį, atskirtų gėrį nuo blogio“, – rašoma muziejaus pranešime.

Muziejaus patalpose yra tardymo kambarys, kuriame yra saugumiečio figūra, stalas, ant kurio pastatyta į priešais sėdintį žmogų nukreipta lempa.

– Tai dar viena įdomi vieta mūsų muziejuje, man ji patinka tuo, jog sukuriama atmosfera tarytum vėl nukelia į tą kraupų laikmetį ir leidžia geriau suvokti, kokia skaudi buvo Lietuvos okupacija. Vaikščiodama po Šubertinę jaučiuosi nejaukiai – kai supranti, kad čia kentėjo žmonės, iš jų buvo tyčiojamasi, apima ir liūdesys, ir pyktis. Tai ypatinga vieta, sukelianti be galo daug emocijų, – sakė tauragiškė.

Su vaikais tenka paplušėti

Tačiau muziejuje – ne tik liūdni istorijos puslapiai. Čia rengiamos parodos, ekskursijos, integruotos pamokos.

– Kai kuriems gali susidaryti įspūdis, kad muziejus tuščias, čia nevyksta beveik nieko, dulkės tik nusėda, kurias kažkas valo. Nieko panašaus. Čia vyksta labai daug dalykų: atvyksta įdomūs žmonės, rengiami susitikimai, renginiai. Susirenka daug žiūrovų, klausytojų. Kartais atvyksta tiek, kad net neužtenka vietų visus susodinti, – pasakojo ji.

Muziejuje apsilanko ir vaikų. Jiems S. Bendikaitė vedė ekskursiją.

– Man tai buvo tikras iššūkis. Vaikams nepapasakosi labai mokslinių dalykų, vartodamas įvairius specifinius terminus, neapkrausi jų faktais. Reikia sudominti. Tad teko gerokai paplušėti atkreipiant dėmesį į tai, kas jiems patiems įdomu, ir viską perteikti paprasta kalba. Pavyko. Tikiuosi, ir vaikams buvo įdomu, – kalbėjo savanorė.

Kaip sužadinti jaunuolių smalsumą?

Kultūros ministerija skelbia, kad 2021 m. Lietuvos muziejuose apsilankė 3 mln. 186 tūkst. 401 lankytojas. Tai 12 proc. daugiau nei 2020-aisiais (2 mln. 837 tūkst. 798 lankytojai). Šį skaičių sudaro pavieniai ir organizuoti lankytojai, fondų lankytojai, edukacinių užsiėmimų bei muziejaus organizuojamų renginių lankytojai ir dalyviai. Kiek iš jų yra jauno amžiaus asmenų, nėra skelbiama.

Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ veiklos ataskaitoje teigiama, kad 2021 m. iš viso muziejaus ekspozicijas, renginius bei parodas aplankė per 30 tūkst. tauragiškių ir miesto svečių.

Ataskaitoje pabrėžiama, kad didėja į muziejaus veiklas įsitraukiančių moksleivių skaičius. Jei 2020 m. Tauragėje esančiuose padaliniuose (Pilyje bei Šubertinėje) ekskursijų metu apsilankė 938 moksleiviai, 2021 m. – apie 1498 moksleiviai.

Skaičiuojama, kad iš viso muziejaus padaliniuose 2021 m. pabuvojo 3 105 moksleiviai. Palyginimui – 2020 m. šis skaičius buvo daugiau nei perpus mažesnis – 1240.

Muziejaus savanorė Simona įsitikinusi, kad jaunuolių smalsumą ir motyvaciją apsilankyti muziejuje galima sužadinti ir suteikiant tam tikros naudos.

– Pavyzdžiui, už apsilankymus, aktyvų dalyvavimą muziejaus veikloje galėtų būti skiriami papildomi balai, skaičiuojami stojant į universitetus ir panašiai. Be to, būtų labai gerai, jeigu moksleiviams ir studentams apsilankymai muziejuose visiškai nieko nekainuotų.

Kaip skelbiama tinklalapyje tauragesmuziejus.lt, šiuo metu Tauragės krašto muziejų „Santaką“ sudaro archeologijos, istorijos, etnografijos, gamtos ekspozicijos, fotografijos galerija, pilies menės, inovacijų pilnas „Amžių bokštas“. Skaudvilės krašto muziejus, Alfonso Čepausko dailės galerija bei Tremties ir rezistencijos muziejus yra padaliniai.

Pasidalinkite su drauge ar draugu

Daugiau naujienų

Lietuvos sveikatos apsaugos darbuotojo vardas suteiktas – Daivai Genienei

Lietuvos Respublikos apsaugos ministerija, siekdama pagerbti sveikatos apsaugos darbuotojus už ilgametį ir nepriekaištingą darbą, ypač didelį indėlį plėtojant sveikatos apsaugą, sveikos gyvensenos propagavimą, plėtojant farmacijos pramonę, Lietuvos Respublikos, kaip sveikos valstybės, prestižo kėlimą bei aukštos kvalifikacijos sveikat

Nusipelniusių Lietuvos medikų apdovanojimuose pagerbta Tauragės ligoninės gydytoja Vitalija Cholomskienė

Gegužės 8 d., Kauno Nacionaliniame dramos teatre įvyko iškilminga Sveikatos apsaugos ministerijos organizuota Nusipelniusių Lietuvos medikų apdovanojimų ceremonija. Renginys subūrė šalies medicinos bendruomenę pagerbti ilgamečius profesionalus, kurių atsidavimas ir darbštumas palieka neišdildomą pėdsaką Lietuvos sveikato

Atvejo vadybos modelis psichosocialinę negalią turintiems asmenims: metiniai rezultatai ir patirtys

Gegužės 7d. Tauragės rajono savivaldybėje vyko Tauragės ir Marijampolės regionų atvejo vadybininkų renginys „Atvejo vadybos metodo organizavimo metinių rezultatų apžvalga. Pirmųjų metų patirtys“, sutelkęs gausų dalyvių būrį iš įvairių šalies savivaldybių. Renginio metu dalyviai dalijosi patirtimis, iššūkiais

Startuoja pavasarinė „Maisto banko“ akcija: pagalbos reikia 620 tūkst. žmonių

Jau 38-ąjį kartą visoje Lietuvoje rengiama „Maisto banko“ akcija parduotuvėse  prasideda šį penktadienį nuo 15 val. ir tęsis šeštadienį nuo 10 iki 19 val. Šiemet ji vyks 438 prekybos vietose, 78 miestuose ir miesteliuose, o paramą rinks ne tik iniciatyvos organizatorius „Maisto bankas“, bet i

Prieš teismą stos nužudymu kaltinamas tauragiškis

Kauno apygardos prokuratūros prokuroras surašė kaltinamąjį aktą ir teismui perdavė baudžiamąją bylą, kurioje kaltinimai dėl fizinio skausmo sukėlimo ar nežymaus sveikatos sutrikdymo ir nužudymo pareikšti 36-erių Tauragės gyventojui. Ikiteisminį tyrimą organizavo ir jam vadovavo Kauno apygardos prokuratūros Pirmojo baudžiamojo perseki

Dėl nepalankių oro sąlygų yra galimybė pratęsti šildymo tiekimą

UAB Tauragės šilumos tinklai informuoja, kad nors šildymo sezonas oficialiai pasibaigė, esant nepalankioms oro sąlygoms (žemai oro temperatūrai, drėgmei ar komforto stokai), yra galimybė laikinai pratęsti šildymo tiekimą. Ką daryti, norint pratęsti šildymą?1. Prašymas administratoriui, surinkus gyventojų sutikimą

Knygą apie Putiną parašęs prancūzas Michel Eltchaninoff: Norėjau kuo greičiau perduoti žinią vakariečiams, kad Putinas nėra pokštas, ne tik įvaizdis

Vilniuje gegužės 21-22 dienomis vyksiančioje tarptautinėje Sacharovo konferencijoje pranešimą skaitysiantis filosofas iš Prancūzijos Michel Eltchaninoff sako: „Putinas įsitikinęs, kad Rusija yra imperija. Jis pats sakė, kad imperijos sienos „kvėpuoja“ – tai reiškia, kad jas galima keisti, galima „ž

Pavasarinė alergija kamuoja trečdalį gyventojų, tačiau gydosi ne visi – kuo tai gresia?

Kiekvieną pavasarį pradėjus žydėti medžiams ir augalams, žiedadulkių koncentracija ore ženkliai išauga, sukeldama alergines reakcijas jautriems asmenims. Ši problema kamuoja nemenką šalies gyventojų dalį – kone trečdalis jų (30 proc.) kasmet patiria įvairaus intensyvumo alerginius simptomus, rodo „Lietuvos draudimo"

Varžybos, kurių metu dalyviai leisis į įspūdingą, beveik 400 kilometrų maršrutą po Tauragės kraštą

Prie mikrofono - Rimgaudas Gruzdys, vienas organizatorių ir VšĮ „APK Motorsport“ direktorius. Kalbamės apie unikalų renginį Tauragėje – „Asfalto ir purvo nuotykis: Tauragės pavasaris 2025“. Kalbino Arūnas Graželiūnas. https://open.spotify.com/episode/0PxOiEnxRJUYIYBxicrjED  Gegužės 10 dieną, še&sca

Pokalbis su dailininke Areta Didžioniene. Apie drąsą pradėti kurti

Kalbamės su Tauragės kultrūos centro dailininke, edukatore Areta Didžioniene. Pokalbis sukosi apie... meną – tokį neaprėpiamą, tokį begalinį, įvairų ir nenuspėjamą.  https://open.spotify.com/episode/4OUP3Ies07Z29SJDn9Pen4 Kalbino Arūnas Graželiūnas. Tauragės kultūros centro nuotr.

Dovydas Pancerovas: didžiausia dovana, kai skaitytojas pagauna mano žaidimo taisykles

Penktadienį, Tauragės rajono savivaldybės Birutės Baltrušaitytės viešojoje bibliotekoje žurnalistas ir knygų autorius Dovydas Pancerovas pristatė savo knygą  „Pragaro vartai“.Prieš susitikimą bibliotekoje Dovydas Pancerovas apsilankė Tauragės radijo studijoje. Kalbėjomės apie romaną „Pragaro vartai“

Tauragėje demaskuoti narkotinių medžiagų platintojai ir pirkėjai

Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato pareigūnai sėkmingai demaskavo narkotinių medžiagų platintojus bei pirkėjus. Kratų metu pareigūnai aptiko ir paėmė narkotinių bei psichotropinių medžiagų, taip pat grynųjų pinigų, įtariama, gautų iš nusikalstamos veikos. Balandžio 30 d. apie 17.40 val. Tauragėje, Bernotiškės gatvė