Kuria kraštotyrininkus vienijančią asociaciją
Įkelta:
2021-09-14
Nuotrauka
Jašinskienė
Nuotraukos autorius:
Autorės nuotrauka
Aprašymas

Paveldo tarnybos vadovė Svetlana Jašinskienė archyve aptiko kažkada Tauragėje veikusios kraštotyros draugijos dokumentų

 

 

Atgimsta kažkada buvusi labai aktyvi mūsų krašto istorijai ir kultūrai neabejingų žmonių veikla – jie buriasi į asociaciją ir kviečia prisijungti visus, kurie nori daugiau sužinoti apie Tauragės krašto labui dirbančius žmones, susipažinti su krašto kultūros istorijos klodais. Steigiamasis asociacijos susirinkimas numatytas jau rugsėjo 15 dieną.

Tauragės kultūros centro Paveldo tarnybos vadovė Svetlana Jašinskienė pasakoja, kad anksčiau Tauragėje buvo kraštotyros tarnyba, ir ji veikė labai aktyviai. Ten dirbo ir šviesios atminties Edmundas Mažrimas, ir Anastazija Pečkaitienė. Ta tarnyba anuomet buvo įsikūrusi Respublikos gatvėje, pastate, kuriame dabar yra „Jūratės“ vaistinė, o Edmundas su Anastazija sėdėjo viename kabinete. Tačiau vėliau, matyt, vyko kažkokia reorganizacija, ir tarnybos kraštotyrinė veikla palaipsniui užgeso. O kraštotyrine veikla užsiimančios organizacijos daugelyje šalies rajonų veikia.   

Pasak S. Jašinskienės, mintis kurti kraštotyros asociaciją gimė jai atėjus dirbti į Paveldo tarnybą. Anksčiau net 40 metų čia dirbo Edmundas Mažrimas. 

– Jis buvo kraštotyrininkas, nesvarbu, kad jo pareigos vadinosi kultūros paveldo tarnybos vadovas, bet didžiąja dalimi jo darbas buvo kraštotyra, – pasakoja ji. – Edmundą pažinojau asmeniškai, ir žinodama, koks jis didis žmogus ir kiek jis kraštui paliko, jaučiausi labai nedrąsiai. Visų pirma norėjosi atiduoti duoklę jam, kažką padaryti Edmundui atminti – įstojus į jo pėdas padėkoti jam ir bandyti po truputį tęsti jo pradėtus darbus. 

Pradėta galvoti, kaip įprasminti E. Mažrimo atminimą, juolab kad nepavyko jo metinių paminėti – koją pakišo karantinas, ir visi renginiai, kuriuos buvo sugalvojęs Kultūros centro kolektyvas, nuėjo užmarštin. Tada buvo parašytas projektas ir svarstant, prie kokios datos „pririšti“ atminimo renginį, atrodė, kad būtų prasminga tokiu renginiu paminėti kraštotyros dieną. Deja, susigriebta, kad tokios minėtinos dienos net nėra. 

– Minėtinų dienų sąraše – Draugų, Žvirblio, Kavos ir ko tik nori diena, o Kraštotyros ar Kraštotyrininko – nėra, – neatsistebi S. Jašinskienė. – Tada paskambinau etnologui, mokslo istorikui Libertui Klimkai, jis irgi patvirtino, kad tokios dienos išties reikėtų ir būtina ją inicijuoti. Lietuvoje buvo labai garsi kraštotyrininkė Irena Seliukaitė, išėjusi Anapilin dar prieš Edmundą, tad ir jos vardu tą dieną būtų galima pavadinti.

Anot S. Jašinskienės, L. Klimka nuogąstavo, kad po I. Seliukaitės mirties apskritai kraštotyros draugijų veikla pritilo. Todėl jai išsakius mintį apie kraštotyros draugijos Tauragėje atgaivinimą, jis labai pritarė, juolab anksčiau ši draugija buvo labai aktyvi, net tarnyba buvo.  

–  Paprašiau L. Klimkos pagalbos, kad padėtų surašyti nuostatus, – pasakojo S. Jašinskienė, – susisiekė su manimi ir Lietuvos kraštotyros draugijos atstovas, irgi labai sveikino mūsų iniciatyvą. Pasitariau su Iridija Mockiene, Kultūros centro padalinių vadove, kuri irgi artima šiai veiklai, su Edmundu yra dirbusi, paveldo studijas baigusi, visada ekspedicijose dalyvaudavo. Ji irgi pritarė idėjai steigti asociaciją – sako, pabandom. O man pagalbos tikrai reikia, dirbu čia neseniai, dar ne tiek daug tauragiškių pažįstu... Taip ir pradėjom abidvi.

Prieš pusantro mėnesio pabandyta surinkti kraštotyros entuziastus. Į pirmąjį susitikimą atėjo Irina Sadauskienė, Anastazija Pečkaitienė, Vida Candarienė, Iridija Mockienė, Laima Pikčiūnienė, Laisvutė Pavalkienė. 

– Toks gražus mūsų būrys susirinko ir pirmiausia pažiūrėjom, ar yra to noro. Potencialo, be abejo, yra. Gražiai pasikalbėjom, kaip kuri įsivaizduoja tą veiklą. Kad visa tai, ką daro, pavyzdžiui, mokyklos, galėtų kažkur atgulti į archyvus, būti išleista kokiais nors leidinukais, galiausiai miesto istorijai pasitarnautų. Juk kokią bepačiupinėtume knygą, enciklopediją, visų pirma tai išeina iš kraštotyros, iš vietinių kraštotyrininkų surinktos medžiagos ir mokslininkai didžiąja dalimi paskui ja remiasi, – svarstė S. Jašinskienė.

Pasak jos, kadangi susirinkusios moterys parodė didelę iniciatyvą, antrąkart susibėgta vos po poros savaičių ir jau tada priimtas sprendimas steigti Tauragės kraštotyros asociaciją. Visų pirma dėl to, kad turint teisinę formą galima rimtesnė veikla. S. Jašinskienė buvo įpareigota parengti nuostatus, surašyti steigimo sutartį. Susirinkus rugsėjo 15-ąją, tikimasi, ji bus pasirašyta. Siekiama, kad dalyvautų po atstovą iš muziejaus, švietimo, kultūros sričių, kad visos tos sritys „susieitų“.

– Iš pradžių blykstelėjo mintis pavadinti asociaciją Edmundo Mažrimo vardu, – mintimis dalijasi S. Jašinskienė. – Tačiau paskui pagalvojom, kad neverta į pavadinimą kišti žmogaus vardo. Ką gali žinoti, gal mums nepasiseks, gal mes jį nuvilsim... Žinot, vieniems lemta judėt į priekį labai sparčiai, kitiems gal ne taip pasiseka. Gal neįvertinam savo galimybių... Sakom, geriau gerais darbais paminėt žmogų. 

Būsimoji asociacija jau gavo Tauragės kultūros centro direktoriaus Virginijaus Bartušio leidimą rinktis Kultūros centre, ten ji bus ir registruota. Tačiau kol kas renkasi Kultūros paveldo tarnybos kabinete Tauragės pilyje. 

Paklausta apie pirmuosius darbus, S. Jašinskienė sako, kad steigiamojo susirinkimo metu bus surašytas veiklos planas. O jame bus ir konferencijų, ir ekspedicijų, galbūt, jei kokios įstaigos paprašytų, būtų galima patyrinėti jų istoriją. Ir, pasak jos, išsinagrinėti savo pačių  – kraštotyros draugijos – istoriją.

Ji kviečia prie būsimos asociacijos veiklos prisidėti žmones, kuriems įdomi savo krašto istorija, kultūra.

– Labai mielai laukiam naujų narių, ypač jaunimo, – sako S. Jašinskienė. – Jaunimas domisi, tik reikia jį šiek tiek įtraukti. Manau, yra ir vyresnių žmonių, kurie išeina į užtarnautą poilsį ir staiga supranta, kad turi daug laisvo laiko, ir nori prasmingai jį leisti. 

Susidomėjusius ir norinčius išsamesnės informacijos ji prašo skambinti Kultūros paveldo telefonu. 

Nuotrauka
spaudos
Nuotrauka
dainu dainele
Įkelta:
2022-01-17
Sausio 11-ąją Tauragės meno mokykloje (TMM) vyko Lietuvos vaikų ir moksleivių televizijos konkurso „Dainų dainelė“ rajoninis etapas. Kaip teigia konkurso organizatoriai, konkurse skambėjo daug gražių dainų ir muzikos garsų, kuriuos lydėjo konkurso dalyvių, jų mokytojų, tėvelių, žiūrovų ir vertinimo komisijos palaikymas ir jaudulys.
Nuotrauka
a
Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ nuotraukos
Įkelta:
2021-11-19
Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ projektas „Kultūros muitinė“ jau trečius metus kvietė Tauragės pilies menėse įgyti naujų kultūrinių patirčių. Pilyje prasidėję kultūriniai mainai keliauja tolyn – nes muziejininkai mėgsta neapsiriboti tradiciniais sprendimais, eksperimentuoti. Taigi finalinis „Kultūros muitinės“ renginys – pleneras „Fotografika“ persikėlė į neįprastą erdvę – buvusią Skaičiavimo mašinų elementų gamyklą, įprastai tauragiškių vadinamą „Skaičiukais“. „Skaičiukai“ tapo istorija, bet moterys ir menas čia sugrįžo vienam vakarui.
Nuotrauka
a
Nuotraukų koliažas
Įkelta:
2021-10-15
Praėjusį penktadienį Tauragės Birutės Baltrušaitytės viešoji biblioteka paminėjo ypatingą datą – Tauragės valstybinio centralinio knygyno skyriaus (dabartinė biblioteka) 90-ųjų įsteigimo metinių šventę. Ta proga viešojoje bibliotekoje rinkosi garbingi svečiai, perskaityta  laudacija pirmajai bibliotekos vadovei Larisai Kopaitei ir bibliotekos darbuotojams. O bibliotekos gyvenimas mūsų mieste prasidėjo 1931 m. Ir pirmosios patalpos nebuvo net panašios į įstaigą – tada įsikurta mažame kambarėlyje Vytauto gatvėje. Miestiečiams buvo siūloma pasirinkti vieną iš dešimties knygų. Pirmoji bibliotekos vadovė nustebtų išvydusi, kokia biblioteka dabar.
Nuotrauka
a
Asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2021-10-11
Melburne (Australija) gyvenantis 26-erių tauragiškis Benas Norvilas sako, kad svetur jį išviliojo galimybė studijuoti, tačiau nors šiuo metu ir gyvena labiausiai nuo Lietuvos nutolusiame žemyne, jis nepamiršta gimtųjų namų ir seka čia vykstančius pokyčius. Australijoje įgijęs kineziterapeuto išsilavinimą tauragiškis yra projekto „Globali Tauragė“ ambasadorius. „Tauragės žinioms“ jis pasakojo, kad užsienyje gyvenančių Tauragės ambasadorių tikslas – garsinti šio miesto vardą visame pasaulyje. 
Nuotrauka
mažrimas
Autorės nuotraukos
Įkelta:
2021-09-15
Rugsėjo 11-ąją Tauragės kultūros centro parodų salei suteiktas amžinybėn iškeliavusio Tauragės garbės piliečio, kraštotyrininko Edmundo Mažrimo vardas. Šįkart jos sienas puošė nuotraukos iš jo šeimos ir draugų archyvų, ir kiekvienoje jų – Edmundo veidas. O į vakarą, pavadintą „(Ne)tolima praeitis“ susirinkę bičiuliai, kolegos, bendražygiai dalijosi prisiminimais, įžvalgomis apie šią neeilinę asmenybę, palikusią ryškų pėdsaką istorijos tyrinėjimuose.
Nuotrauka
Renginio akimirka. Reginos Vaičaitienės nuotrauka
Įkelta:
2021-08-28
Sąjūdis kaip stebuklas, fenomenas, reiškinys. Apie jį kalbėta rugpjūčio 23-ąją Tremties ir rezistencijos muziejuje, plačiajai visuomenei atidarant Sąjūdžio kambarį. Sąjūdžio muziejaus Lietuva neturi, šiam itin reikšmingam šalies istorijos puslapiui skirta kukli ekspozicija yra tik dar viename – Panevėžio muziejuje. Į renginį gausiai susirinkę žmonės ne tik apžiūrėjo naująją ekspoziciją, bet ir išklausė Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ direktorės Eglės Červinskaitės pranešimą „Sąjūdžio gimimo Tauragėje kontekstai ir prielaidos“, diskusiją „Ar Sąjūdžio stebuklas įvyktų šiandien?“, sąjūdietės, dabar Seimo narės Vilijos Aleknaitės-Abramikienės bei sąjūdiečio, dabar Tauragės rajono savivaldybės tarybos nario Sigito Mičiulio bei Vilniaus universiteto Teisės fakulteto studento ir įvairių pilietinių jaunimo iniciatyvų dalyvio Nedo Tamašausko pasisakymus. 
Nuotrauka
a
Gretos Jonelytės nuotraukos
Įkelta:
2021-08-20
Ketvirtus metus Tauragės pilyje iniciatyvaus miesto jaunimo organizuojamas renginys – puiki galimybė atsiskleisti jauniems menininkams: savo darbus parodė fotografai, dailininkai, rašytojai, muzikantai, technologai ir kt. „Menų Festo“ tikslas – suburti pradedančius ir patirties turinčius menininkus iš visos Lietuvos bei pasidalinti jų kūryba su kitais. 
Nuotrauka
a
Nuotraukų koliažas
Įkelta:
2021-08-13
Tauragės rajono savivaldybės Birutės Baltrušaitytės viešoji biblioteka šiemet mini ne tik savo veiklos 90-metį – prieš 10 metų, 2011 m. rugpjūčio 30-ąją, bibliotekininkų bendruomenės prašymu Tauragės rajono savivaldybės taryba seniausiai Tauragės kultūros įstaigai suteikė kraštietės – literatūrologės, poetės, rašytojos ir vertėjos, habilituotos mokslų daktarės, profesorės Birutės Baltrušaitytės (1940–1996) vardą.  
Nuotrauka
a
Įkelta:
2021-07-30
Kone kiekvieną savaitgalį tai viename, tai kitame rajone kaime vyksta šventės. Tradiciniai bendruomenių renginiai suburia jų narius, sukviečia svetur gyvenančius kraštiečius, atneša į kaimą šventinę nuotaiką, skatina bendrauti ir dalintis geromis emocijomis. Praėjusį savaitgalį linksminosi batakiškiai ir Trepų gyventojai: Batakiuose vyko Šv. Onos atlaidai ir kraštiečių šventė „Ona ir vėl kviečia grįžti į tėviškę“, o Trepuose surengta bendruomenės šventė „Šakomis į dangų, šaknimis į žemę“. Abiejų šių kaimų bendruomenių pirmininkių Ritos Grinienės ir Jolantos Skrodenienės nuomonės sutampa: bendruomenių renginiai vienija ir ugdo. 
Nuotrauka
a
Įkelta:
2021-07-23
Šiandien, 16 val., Tauragės krašto muziejuje „Santaka“ bus pristatyta paroda „Vasario 16-osios šventė 1919–1940 metais: susitelkimas ateičiai“. Šią kilnojamąją parodą, supažindinančią su Vasario 16-osios švente ir jos minėjimo tradicijomis 1919–1940 metais, parengė ir šalies regionų bendruomenėms dovanoja Lietuvos nacionalinis muziejus ir Signatarų namai. Specialiai šiai parodai muziejininkai sukūrė ir nuotaikingą edukaciją pagal rašytojo Antano Vienuolio tarpukariu skelbtas vizijas ir pranašystes, kaip Vasario 16-oji atrodys po šimto metų, t. y. dabar.
Nuotrauka
Eičas
Įkelta:
2021-07-21
Tauragės kultūros centro politinių kalinių ir tremtinių mišrus choras „Tremtinys“ birželio pabaigoje Telšiuose dalyvavo atminties koncerte „Dievo dovana, Lietuva, esi“, skirtame Rainių tragedijos 80-mečiui paminėti. O dabar, po ilgokos pertraukos, vėl repetuoja gyvai ir ruošiasi kitam renginiui, vyksiančiam Ariogaloje. 
Nuotrauka
a
Įkelta:
2021-07-20
20-metė Simona Bendikaitė šiais metais baigė Tauragės „Versmės“ gimnaziją. Meniškos sielos mergina pasakojo, kad Tauragėje pradėjo mokytis išėjusi iš vienos rajono mokyklos, kurioje patyrė sunkumų bendraudama su bendraklasiais. Patirti išgyvenimai, pasakojo ji, paskatino kurti.
Nuotrauka
a
Įkelta:
2021-06-25
Artėjant Joninėms Tauragės kultūros centras kvietė tauragiškius ir miesto svečius į nuotaikingą šventę Taurų nuotykių parke. Dalyvaudami amatų demonstravime, prisimindami tradicijas, su muzika, šokiais, dainomis ir gera nuotaika visi linksminosi amatų ir muzikos šventėje.
Nuotrauka
geno
Įkelta:
2021-06-18
Pirmoji Tauragės kraštiečių šventė prie 15 metų surengta Vilniaus rotušėje, gi šiųmetinei, numatytai ryt, birželio 19-ąją, kraštiečiai rinksis netradicinėje aplinkoje – muziejuje „Duonos kelias“ prie Vilniaus Pilaitės vėjo malūno. Kaip visada, kraštiečiai išvys sceninių vaizdelių, o svarbiausia – galės bendrauti, diskutuoti, dainuoti, šokti kiek širdis geidžia.
Nuotrauka
atvi
Įkelta:
2021-06-18
Tūkstančiai mokinių prisijungė prie pilietinės iniciatyvos „Gyvybės medis“, skirtos paminėti Gedulo ir vilties dieną. Masinių gyventojų trėmimų pradžios 80-mečio proga Tarptautinė komisija nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti, kaip ir kasmet, inicijavo Birželio 14-osios paminėjimą Lietuvos bendrojo ugdymo mokyklose ir kvietė prisijungti prie pilietinės iniciatyvos „Gyvybės medis“. Sveikinimus tremtiniams, politiniams kaliniams kūrė ir „Šaltinio“ progimnazijos, Skaudvilės ugdymo ir vaiko gerovės centro ugdytiniai bei Adakavo socialinių paslaugų namų Tauragės padalinio atstovai. 
Nuotrauka
zyd
Autorės ir Žydrės Macienės asmeninio albumo nuotraukos
Įkelta:
2021-05-30
Karantinas, uždaręs žmones namuose, ne vienam tapo depresijos priežastimi. Vis dėlto kai kurie tuo metu tarsi atrado save iš naujo: prisiminė kadaise mėgtas veiklas, ėmė kurti – kas eiles, kas paveikslus ar dekoracijas, o kas tortus, ir taip įprasminti staiga atsiradusį laisvą laiką. Bibliotekininkė iš Skaudvilės Žydrė Macienė prisipažįsta niekada negalvojusi, kad jos tapyti paveikslai gali būti kam nors įdomūs, tačiau dabar jie tapo parodos eksponatais. Žydrė įsitikinusi: kiekvienas galime rasti kūrybiškų veiklų, kurios teikia malonumą, ir jei išdrįstume į jas pasinerti, depresijų tikrai būtų kur kas mažiau.
Nuotrauka
bazinienė
Įkelta:
2021-05-17
Lomių kaimo bendruomenė pirmininkė, mokinių mylėta ir mylima pedagogė, entuziastinga kraštotyrininkė. Tiesiog – aktyvi ir energinga moteris, nuoširdi ir darbšti kaimynė bei kolegė. Tai tik maža dalis epitetų, tinkančių prieš kelias dienas gimtadienį atšventusiai lomiškei Elenai Bazinienei. Dar viena dovana jai tapo žinia, kad jos parengta knyga „Kol neišpustė laiko vėjai“ ką tik pasibaigusiame 8-ajame konkurse „Tauragės metų knyga 2020“, kuriame dalyvavo net 19 knygų, pripažinta populiariausia pažintine knyga. 
Nuotrauka
k
Įkelta:
2021-05-12
Tautodailininkas Juozas Galbogis – vienas Tauragės tautodailės veteranų. Šiandien jis švenčia garbingą 90-ies metų sukaktį. Garbaus amžiaus sulaukęs kūrėjas turi ką prisiminti – sunki vaikystė, karo metai, vingiuotas profesinis kelias. Vis dėlto turbūt maloniausi prisiminimai – apie kūrybos momentus ir, žinoma, šeimą – gausią, muzikalią ir talentingą. 
Nuotrauka
J. Trilikauskienė laukia, kada po karantino susitiks su savo skaitytojais. Jono Valaičio nuotrauka
J. Trilikauskienė laukia, kada po karantino susitiks su savo skaitytojais. Jono Valaičio nuotrauka
Įkelta:
2021-04-30
Tauragėje žinoma rašytoja Justina Trilikauskienė jau išleido savo 8-ąją knygą „Ant laikmečio šakos“. Naująjį poezijos rinkinį pristatančios tauragiškės gyvenimas vingiuotas. Irkutske gimusi ir Sibiro platybėse augusi, Klaipėdoje gyvenusi, o galiausiai Tauragėje atsidūrusi moteris su „Tauragės žinioms“ pasidalijo mintimis apie tai, kas yra rašytojas bei papasakojo apie spalvingą savo likimą, atvedusį ją į kūrybą.  Gimė tremtyje
Nuotrauka
tramtatulis
Įkelta:
2021-04-26
Išrinkti šių metų Lietuvos vaikų ir moksleivių lietuvių liaudies kūrybos atlikėjų konkurso „Tramtatulis“ vietinio rato laureatai, kurie Tauragės kraštui atstovaus  regioniniame rate Telšiuose. Nuotoliniu būdu organizuojamas tradicinis jaunųjų atlikėjų konkursas suteikė ne tik kūrybinio džiaugsmo, bet ir nemažai iššūkių. 
Nuotrauka
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2021-04-17
Tauragiškės Antaninos Aldonos Auksorienės gyvenimas nebuvo lengvas. Pokariu gimusi moteris augo be tėvų, sunkiai dirbo, neteko vyro, tačiau drąsiai žengė gyvenimo keliu. Tauragiškė, įveikusi likimo siųstus išmėginimus, nusprendė apie tai papasakoti kitiems. Tiesa, kaip pati sako, ant popieriaus lapo išgulė ne ištisa istorija, o tik gyvenimo nuotrupos. „Tačiau jose kiekvienas gali atrasti dalį savęs“, – kalbėjo A. A. Auksorienė.
Nuotrauka
k
Įkelta:
2021-04-16
Pasibaigus nuotoliniam mokymui vaikai atkeliavo į mokyklą su gėlėmis ir šypsenomis – visi buvo pasiilgę mokyklos, mokytojų ir draugų. O „Šaltinio“ progimnazijos 4b klasės mokytoja Jolita Girulienė sulaukė dar ir dovanos –  ji gavo knygą, kurios autorius – jos auklėtinis Nedas Mencleris. 
Nuotrauka
k
Įkelta:
2021-04-16
Nuo Vasario 16-osios iki Kovo 11-osios Lietuvos televizija ir laida „Lietuvos tūkstantmečio vaikai“ kvietė mokinius kurti laišką istorijai. Tauragės „Šaltinio“ progimnazijos 4b klasės mokiniai, kaip pasakoja jų mokytoja Jolita Girulienė, šia idėja labai susidomėjo ir noriai įsitraukė į laiško rašymą. O vienas jų, Jokūbas Jankus, rašęs laišką Stasiui Girėnui, sulaukė TV laidos „Lietuvos tūkstantmečio vaikai“ padėkos! Vienintelis Tauragėje!
Nuotrauka
Skaudvilės krašto muziejaus nuotrauka
Įkelta:
2021-04-04
Velykos yra pavasario, prisikėlimo šventė, o kiaušinis – vienas jo simbolių. Nuo seno gyvuoja tradicija prieš Velykas dažyti kiaušinius. Skaudvilės krašto muziejuje šiuo metu eksponuojama unikali – apie 1000 įvairių raštų ir spalvų Onos Balandytės skutinėtų margučių paroda.