Ketvirtus metus Tauragės pilyje iniciatyvaus miesto jaunimo organizuojamas renginys – puiki galimybė atsiskleisti jauniems menininkams: savo darbus parodė fotografai, dailininkai, rašytojai, muzikantai, technologai ir kt. „Menų Festo“ tikslas – suburti pradedančius ir patirties turinčius menininkus iš visos Lietuvos bei pasidalinti jų kūryba su kitais.
Slemo scenoje – ir jauni, ir brandūs kūrėjai
Kaip „Tauragės žinioms“ papasakojo viena festivalio organizatorių Donata Buciūtė, šiais metais „Menų festas“, nors ir sudėtingomis sąlygomis dėl pandemijos, įvyko ir pateisino daugelį lūkesčių. Visų pirma džiugu, kad numatyta festivalio programa įvyko be jokių esminių pokyčių ar trikdžių. Kaip jau tapo įprasta, vienas iš pirmųjų festivalio renginių – „Slemas su ragais“.
– Jį kasmet organizuojame bendradarbiaudami su Tauragės krašto muziejumi „Santaka“, na, o šiemet džiugina tai, kad pamažu mūsų festivalio komanda perima šių varžytuvių organizavimo ypatumus ir subtilybes iš jau „Slemo“ „mama“ Tauragėje tapusios muziejaus darbuotojos Renatos Karvelis, – teigė ji.
Tauragės pilies menėse vyko dirbtuvės „Įženk į sceną“ su LMTA teatro meno studente Aiste Rekašiūte, o būsimieji slemeriai turėjo progą pasitreniruoti rašyti sleminius tekstus kartu su poete Renata Karvelis. Vakaro finale slemo scena sujungė jaunus ir brandžius, vyko ne tik slemo varžybos, kurias laimėjo poetas Paulius Gadeikis. Skambėjo Tauragės, Kauno, Plungės ir Pasvalio poetų kūryba.
Slemas – autorinės poezijos skaitymo varžytuvės, per kurias pasirodo visi norintys pademonstruoti ne vien parašytus tekstus, bet ir raiškaus skaitymo gebėjimus. Anot šventės organizatorių, remiantis iki šiol pritraukta auditorija, galima teigti, jog yra aktualu ne tik jaunimui, bet ir vyresniems žmonėms.

Parodos – net 8
Kitą festivalio dieną programa pradėta meno parodų atidarymu. Naujovė – meno instaliacija „Meno narvas“. Buvo įrengta lauko galerija pilies kiemelyje. Kaip aiškino festivalio rengėjai, šia instaliacija siekta perteikti mintį, kad kiekvienas menininkas yra tarsi užsidaręs savo „kūrybos narve“, tačiau bendrai visi mes priklausome vienam dideliam „kūrybos narvui“.
Buvo eksponuojamos aštuonios darbų parodos: 4 fotografijų, 3 dailės ir 1 mozaikos, o jas pristatė Greta Jonelytė, Gabija Korsakaitė, Ugnė Kulbokaitė, Laimonas Šiaudvytis, Akvilė Zlatkutė, Eglė Baranauskaitė ir Matas Gudauskas.
Štai E. Baranauskaitė teigia, kad gamta – pats geriausias nenuilstančio, visad kintančio ir gyvybe pulsuojančio gyvenimo pavyzdys. Čia visuomet atrasime neišsemiamą spalvų, garsų ar kvapų įvairovę. „O kadangi pati esu naujų potyrių ir nuotykių ieškotoja, kitoniškumas yra mano varikliukas. Tikriausiai todėl iš gamtos daugiausiai ir semiuosi įkvėpimo. Kiekviena nuotrauka man ne tik graži akimirka ar kvapą gniaužiantis peizažas – tai patirtys, pojūčiai ir emocijos, uždegantys liepsnelę manyje“, – sako ji.
Tauragiškis fotografas L. Šiaudvytis irgi džiaugiasi galėdamas parodyti savo darbus žmonėms: „Fotografijos leidžia man išreikšti save. Mintis, jausmus, potyrius realizuoju eksperimentuodamas su kampais, žmonių pozomis, veido išraiškomis, kontrastais ir kt. Šie dalykai man leidžia save perteikti labiau nei žodžiai, kurie gali apriboti savo apibrėžtumu. Tačiau įdomiausia dalis – tai fotografijos individualus gyvenimas. Tik žmonių, žiūrinčių į mano fotografijas, mintys bei jausmai padaro jas pilnas ir gyvas“.
Matas Mačiulskis, meninės fotografijos pasaulyje besisukantis jau penkerius metus, teigia, kad kurdamas įvairias kompozicijas, ieškodamas tobulo kadro bando išeiti iš savo kūrybinių rėmų, leidžia sau jaustis laisvas. „Kūryboje dažnai bandau „išrasti dviratį“. Inspiracijos ir kūrybinio įkvėpimo man suteikia muzika, aplinka ir labiausiai emocijos, jausmai ir išgyvenimai. Emocijas ir jausmus slepiu po pavadinimais ir vizualais. Dažnai fotografuoju nakties metu ir visada atsirandu neįprastose lokacijose“, – atvirauja jis.
Koncertai vyko dvi dienas
Vėliau tą pačią dieną pasirodė muzikos atlikėjai. Ant šventės scenos lipo įvairiausių muzikos žanrų atlikėjai mėgėjai, koncertuojantys tiek solo, tiek grupėmis. Pasak D. Buciūtės, jau praėjusių metų festivalio metu norinčiųjų pasirodyti buvo daug, tad atsižvelgus į tai šiemet koncertus nutarta rengti net dvi dienas. Jų metu pasirodė jauni atlikėjai Dominykas (sceninis vardas Fluvial), Aurimas Bareikis, Dovilė Karpiūtė, o vakaro muzikinis svečias buvo šiuo metu populiariosios muzikos viršūnėje esantys „Keanu Blunt“ ir „Free Finga“.
Antrąją dieną pasirodė jau šiek tiek kitokio stiliaus grupės, atliekančios alternatyvią ir roko muziką, tarp kurių – ir tauragiškių grupė „Neradau“, kuri parodė puikų pavyzdį, kaip pradedančiam jaunimui svarbu ir aktualu tokio pobūdžio renginiai ir galimybė parodyti auditorijai savo kūrybą. Į sceną žengė ir grupės „Spurr“, „TAS“ „Katarsis“, „Joseph June“, „diso. Kognityvas“ ir jaunimo pamėgta kviestinių atlikėjų grupė „Abudu“.

Pavyko puikiai
D. Buciūtė sako, kad šis festivalis, turbūt kaip ir daugelis kitų, susidūrė su ne vienu sunkumu jį organizuojant, tačiau galiausiai, įdėjus daug darbo ir pastangų, praėjo puikiai.
– Vienintelis sunkumas, su kuriuo susidūrėme ir buvome praktiškai bejėgiai, tai vyriausybės ribojimai renginiams. Pasirinkome tokį formatą, kuriame neribojome dalyvių skaičiaus, tad teko privalomai įleisti tik tuos, kurie turėjo jau opiu klausimu visuomenėje tapusį Galimybių pasą. Pastebėjome, kad dėl šių suvaržymų ne drastiškai, tačiau akivaizdžiai festivalio žiūrovų gretos buvo mažesnės nei planuota ar lyginant ankstesniais metais. Na, o visumoje pastebėjome tokią tendenciją, kad tauragiškius visgi labiausiai domina atlikėjų pasirodymai, nors atsižvelgiant į formatą ir „Slemas su ragais“ dar niekuomet nevyko pustuštėje auditorijoje, – įspūdžiais dalijasi organizatorė. – Tad kaip šio festivalio idėjos pradininkė džiaugiuosi festivalio augimu ir progresu, o ypač organizacine grupe, kurioje – labai atkaklūs ir darbštūs jaunuoliai Aistė Naujokaitė, Tadas Kaminskas, Paulius Statkus, Justinas Stankus, Emilija Račkauskaitė, Domantė Katauskaitė, Aistė Rekašiūtė bei Daina Remeikaitė. Labai svarbu, kad kasmetinių partnerių, tokių kaip Tauragės meno mokykla ir Tauragės krašto muziejus, pagalba galime vykdyti festivalio veiklas pačiame miesto centre ir kasmet esame maloniai sutinkami.
„Tariame Ačiū visiems menininkams, kurių darbai papuošė pilies kiemelio erdvę, slemeriams, su juoko doze paskelbusiems festo pradžią, savanoriams, kurie užtikrino, kad viskas vyktų sklandžiai, visiems rėmėjams, be kurių nebūtų mūsų ir kitiems žmonėms, kurie visaip kaip tik įmanoma prisidėjo prie renginio idėjos išpildymo. Dėkojame atlikėjams, šį renginį išpildžiusiems iki galo bei praturtinusiems jaunų žmonių akiratį. Žinoma, ypatingas AČIŪ nuo organizatorių keliauja žiūrovams, negailėjusiems plojimų ir palaikymo. Prieš Jūsų besišypsančias akis nublanksta visi nesklandumai“ – pasibaigus festivaliui feisbuke parašė organizatoriai.
Festivalį organizavo Tauragės jaunimo ir jaunimo organizacijų sąjungos „Apskritasis stalas“ „Menų Festo“ organizacinė grupė, pagrindiniai festivalio rėmėjai – Lietuvos kultūros taryba ir Tauragės rajono savivaldybė.
