Tauragės žinios logotipas
Atidarytas Sąjūdžio kambarys: mažas įvykis Lietuvai, didelis Tauragei

Atidarytas Sąjūdžio kambarys: mažas įvykis Lietuvai, didelis Tauragei

Sąjūdis kaip stebuklas, fenomenas, reiškinys. Apie jį kalbėta rugpjūčio 23-ąją Tremties ir rezistencijos muziejuje, plačiajai visuomenei atidarant Sąjūdžio kambarį. Sąjūdžio muziejaus Lietuva neturi, šiam itin reikšmingam šalies istorijos puslapiui skirta kukli ekspozicija yra tik dar viename – Panevėžio muziejuje. Į renginį gausiai susirinkę žmonės ne tik apžiūrėjo naująją ekspoziciją, bet ir išklausė Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ direktorės Eglės Červinskaitės pranešimą „Sąjūdžio gimimo Tauragėje kontekstai ir prielaidos“, diskusiją „Ar Sąjūdžio stebuklas įvyktų šiandien?“, sąjūdietės, dabar Seimo narės Vilijos Aleknaitės-Abramikienės bei sąjūdiečio, dabar Tauragės rajono savivaldybės tarybos nario Sigito Mičiulio bei Vilniaus universiteto Teisės fakulteto studento ir įvairių pilietinių jaunimo iniciatyvų dalyvio Nedo Tamašausko pasisakymus.

Unikalūs eksponatai

Muziejininkė Aušra Norvilienė, pristatydama susirinkusiems naująją ekspoziciją, priminė Sąjūdžio gimimo istorines aplinkybes ir prielaidas.

– Rugpjūčio 23-oji dabar vadinama jau ne Juodojo kaspino, o Europos diena stalinizmo ir nacizmo aukoms atminti ir Baltijos kelio diena, – tęsė ji. – Šiandien čia susirinkom ne tik dėl to – šiandien čia muziejus atidaro Sąjūdžio kambarį. Sąjūdis buvo fenomenas, pažadinęs Lietuvą, išvedęs ją į aikštes, įkvėpęs žmonėms viltį laikytis, aukotis, laimėti.

Didelė naujosios ekspozicijos dalis surinkta pačių muziejaus darbuotojų. Surinkti to laikmečio daiktus, pasak muziejininkės, buvo tikras iššūkis, nes dauguma jų seniai nukeliavo į sąvartynus. Ji prisipažino pati išieškojusi visas mamos palėpes ir dėkojo žmonėms, dovanojusiems kai kuriuos eksponatus.

Sąjūdžio kambaryje stovintys to laikmečio baldai visomis smulkmenomis primena to laiko dvasią. Čia stovi autentiškas fotelis, stalas, televizorius „Šilelis“, to laikmečio telefonas, nuotraukų albumas, kuriame – daugybė tauragiškių fotografų Benjamino Pociaus, Romualdo Baliūno, Edmundo Mažrimo fotografuotų kadrų iš mitingų, Baltijos kelio, Sausio 13-osios įvykių, ir daug kitų daiktų. Kambaryje – ir autentiškas kelmas su prie jo prisegtais sovietiniais dokumentais ir ženkliukais, irgi primenantis tragiškuosius sausio įvykius.

Ant vienos sienos – Sąjūdžio laikus primenantys plakatai. Ant sienos kabo trispalvė, kurią muziejui padovanojo Tauragės sąjūdiečių pirmininkas Bronius Martinkus. Jis padovanojo ir paveikslą, pieštą pagal skarelę, radijo imtuvą, keletą kitų daiktų. Dar vieną trispalvę – tą, kuri 1988 metais suplevėsavo virš Keramikos gamyklos ir su kuria sąjūdiečiai dalyvavo ne viename mitinge, Baltijos kelyje, Sausio 13-osios įvykiuose, padovanojo Sigitas Mičiulis, buvęs aktyvus sąjūdietis. Beje, ši vėliava kartu su sporto veteranais apkeliavo ir nemažai pasaulio šalių. Kitas svarbus to meto liudininkas, irgi padovanotas S. Mičiulio, – leidinys „Sąjūdžio žinios“, Tauragėje leistos „Mūsų žinios“.

A. Norvilienė papasakojo ir apie kitus kambaryje eksponuojamus daiktus:

– Spintoje – bibliotekos padovanoti to meto rajono spaudos, fiksavusios visus to meto įvykius, leidiniai, ženkliukai. Ant sienos kabančioje nuotraukoje užfiksuotas unikalus kadras – 1988 m. virš Kultūros rūmų suplevėsavusi trispalvė. Ją tuomet iškėlė Sigitas Mičiulis, Arvydas Plėštys ir Eligijus Straukas.

O išradėjo Viktoro Jokubaičio sukonstruotame unikaliame gaublio formos stende – laikraščio „Lietuvos aidas“ komplektas, išsaugotas aktyvaus sąjūdiečio Stepono Galmino. Dar viename stende – to laikotarpio buitį menantys daiktai.

Pristačius kambario eksponatus prisidėjusieji prie kambario kūrimo apdovanoti atminimo dovanėlėmis, o visi susirinkusieji pakviesti į trumpą konferenciją.

Pradžia – bibliotekoje

Pirmiausia sugiedotas Lietuvos himnas, o A. Norvilienė papasakojo, kokia buvo Sąjūdžio pradžia Tauragėje:

– Tauragėje Sąjūdžio iniciatyvinė grupė buvo įkurta 1988 m. rugsėjo 22 d. centrinėje bibliotekoje. Nepabijojusi sovietinės rajono valdžios neigiamo nusiteikimo, bibliotekos direktorė Vida Kazakevičienė leido rinktis jos vadovaujamoje įstaigoje. Pirmąjį susirinkimą pradėjo Klaipėdos Sąjūdžio iniciatyvinės grupės atstovas Algirdas Grublys. Tądien į sąjūdiečių gretas įsijungė Jonas Liorančas, Arvydas Plėštys, Tomas Šerpytis, Jonas Šimkus, Eligijus Straukas, Mindaugas Gilys, Antanas Naraškevičius, Danutė Tauginaitė, Julius Ragelskis, Edmundas Mažrimas, Antanas Bagdonas, Virginija Norkevičiutė, Bronius Jagminas, Irena Tautvydienė, Virginija Martutaitienė, svečio teisėmis – Mečislovas Lenktaitis. Atsakingąja sekretore išrinkta Valerija Bumbulienė. Vėliau prisijungė dar daugiau aktyvių tauragiškių.

Tie, kurių nebėra tarp gyvųjų, pagerbti tylos minute.

Sąjūdis kaip stebuklas, fenomenas, reiškinys

Įvadiniame „Santakos“ muziejaus pranešime direktorė Eglė Červinskaitė sudėliojo keletą akcentų iš atliktų mokslinių tyrimų apie Sąjūdžio ištakas, apie tai, kokios prielaidos lėmė Sąjūdžio bangos regionuose formavimąsi.

– Sąjūdžio susikūrimas ir neįtikėtinai spartus virtimas masiniu judėjimu 1988 m. birželio–spalio mėnesiais atrodė lyg koks stebuklas tiek to meto įvykių liudininkams, tiek ir iš dabarties perspektyvos žvelgiantiems mokslininkams, muziejininkams ir kitiems, bandantiems perprasti Sąjūdžio fenomeną. Sąjūdžio laikotarpį išgyvenusių žmonių pažiūros buvo skirtingos, tačiau likti abejingas negalėjo niekas. Praėjus trims dešimtmečiams nuo pasaulį sudrebinusių politinių įvykių, lėmusių Sovietų sąjungos griūtį, Lietuvoje jau užaugo ir savo vaikus augina nauja karta, kuriai šis laikotarpis – jau yra ne gyvoji, bet vadovėlinė istorija. Todėl labai svarbu analizuoti Sąjūdį kaip atskirą reiškinį būtent edukaciniais tikslais bei puoselėti šių įvykių istorinę atmintį tauragiškių sąmonėje. Šia intencija ir atidarytas Sąjūdžio kambarys, – teigė ji.

Remdamasi Sąjūdžio 30-mečiui skirtos diskusijos metu išsakytomis mintimis, ji teigė, kad žinios apie Sąjūdį iki šiol yra labai fragmentiškos, trūksta tiek akademinių tyrimų, tiek dokumentinių šaltinių, tiek ir grožinės literatūros tekstų.

E. Červinskaitė pasidalijo mintimis ir apie Sąjūdžio gimimą Tauragėje, analizavo jo ištakas ir genezę.

Ar Sąjūdžio stebuklas įvyktų ir šiandien?

Mintimis, prisiminimais apie Sąjūdžio pradžią dalijosi ir Seimo nariai Vilija Aleknaitė-Abramikienė, Romualdas Vaitkus, Tauragės rajono savivaldybės tarybos narys Sigitas Mičiulis, Vilniaus universiteto Teisės fakulteto studentas ir įvairių pilietinių jaunimo iniciatyvų dalyvis Nedas Tamašauskas. Tai būta labiau sociologinio pobūdžio diskusijos – kodėl ir kaip kilo Sąjūdžio banga Tauragėje, kokie veiksniai ją lėmė ir kokiomis priemonėmis sklido Sąjūdžio idėjos. Savo mintis išsakė ir kai kurie klausytojai – savo prisiminimais pasidalijo Raimondas Matemaitis, atsargos pulkininkas Arvydas Plėštys, klojęs nepriklausomos Lietuvos kariuomenės pamatus, o politinio kalinio, tremtinio Gedimino Katino dukra padovanojo muziejui savo nutapytą paveikslą.

Į diskusijos keltą klausimą visų jos dalyvių atsakymas buvo vieningas – jei prireiktų, Sąjūdžio stebuklas įvyktų ir šiandien. O R. Matemaitis įsitikinęs – daugiau jokio sąjūdžio net nereikės, nes mes Lietuvą, jei reikės, apginsim ir nepriklausomybės prarasti neleisim.

– Kiekvienas pralietas kraujo lašas vedė į tikrą laisvę. Be aukų niekaip neišeina... Duok, Dieve, kad daugiau jokio sąjūdžio nereikėtų, kad spręstume kitas problemas, – sakė V. Aleknaitė-Abramikienė.

Diskusiją moderavo muziejininkė-etnografė Renata Jančiauskienė.

Kadangi ne visi norėjusieji galėjo dalyvauti renginyje, diskusijos medžiaga paviešinta „Santakos“ muziejaus komunikaciniais kanalais.

Pasidalinkite su drauge ar draugu

Daugiau naujienų

Bijotų dvaro festivalis kviečia į vasaros šventę su muzika, pramogomis ir dvaro dvasia

Jau tapo tradicija, iškart po miuziklo vakaro Bijotuose, organizuoti ir didžiausią festivalio renginį - šventę, kuri džiugina ir mažus, ir didelius. Liepos 19-ąją, šeštadienį, Bijotų dvaro sodyba vėl prisipildys šurmulio, muzikos ir vasariško džiaugsmo – čia vyks vienas iškiliausių Šila

„Ar Amerika pirtyje?!“: kai miuziklas tampa kultūriniu veidrodžiu

Bijotų dvaro festivalis – kaip tas karamelinis saldainis: ilgai „grojantis“ ir suteikiantis saldų malonumą. O su kuo dar galima palyginti daugiau kaip mėnesį trunkantį renginį? Prieš porą savaičių Bijotų dvaro festivalio sumanytojai ir organizatoriai kvietė į Teatrų subuvimą, o jau šią savaitę į dar porą renginių. Vi

„Via Lietuva“ informuoja: liepos 20 d. nebus galima įsigyti elektroninių vinječių – kelių naudotojus kviečia jomis pasirūpinti iš anksto

Akcinė bendrovė „Via Lietuva“ informuoja, kad 2025 m. liepos 20 d. nuo 9:00 iki 24:00 val. dėl planinių sistemos migravimo darbų į valstybinį duomenų centrą, laikinai neveiks kelių naudotojo mokesčio sumokėjimo sistema, todėl elektroninės vinjetės (e-vinjetė) nebus galimybės nusipirkti nei svetainėje keliumokestis.lt, nei iš plat

Kodas MKČ" – išskirtinis simfoninis koncertas, skirtas Mikalojui Konstantinui Čiurlioniui

Rugpjūčio 14 d. 20 val. Klaipėdos festivalio klausytojai kviečiami į unikalų simfoninės muzikos koncertą „Kodas MKČ", skirtą Mikalojaus Konstantino Čiurlionio 150-ajam jubiliejui. Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro simfoninis orkestras ir choras, Klaipėdos koncertų salės choras „Aukuras", diriguojami vyriausiojo teatro dirigento Tom

Menininkus subūrė devintasis Bilionių pleneras

Prie Bilionių piliakalnio, etnografinėje sodyboje „Gīvenėms“, vėl susirinko tautodailininkai iš visos Lietuvos – kurti, bendrauti, dalintis idėjomis, tampančiomis medžio dirbiniais, skulptūromis, paveikslais, puošiančiais jau ne vien Bilionių seniūniją, bet visą Šilalės kraštą. Tradicinio tautodailės pl

Į geležinkelio stotį susirinkę tauragiškiai leidosi į muzikinę kelionę

Neįtikėtina, kaip aiškiai gitara ir akordeonas, grojant jais drauge, gali pasakoti istorijas. Vakar Tauragės geležinkelio  stotyje įvykusiame koncerte tauragiškiai pabuvojo ir Pietų Amerikoje, ir Italijoje, ir Japonijoje. Tikėtina, jog dažnas, užmerkęs akis, mintimis paklajojo ir po savo gyvenimą – netradicinio instrumentų

Komandos formavimo žaidimai: efektyvus būdas pagerinti komandos dinamiką

Komandos formavimo žaidimai yra puikus būdas stiprinti bendradarbiavimą ir pasitikėjimą tarp darbuotojų. Įmonė siūlo platų įvairių veiklų spektrą, kuris apima komandinę dinamiką, kūrybines užduotis ir fizinio aktyvumo rungtis. Šie žaidimai leidžia darbuotojams atsiskleisti, gerinti bendravimo įgūdžius ir siekti bendro tikslo. Pasirinkti tin

Tauragės apskrities policija pradėjo tyrimus dėl narkotinių medžiagų ir fizinio smurto atvejų

Tauragės apskrities vyriausiasis policijos komisariatas informuoja apie pradėtus ikiteisminius tyrimus dėl narkotinių ir psichotropinių medžiagų disponavimo bei fizinio smurto atvejų. Narkotinės ir psichotropinės medžiagos 2025 m. liepos 9 d. apie 19.10 val. Tauragėje, Dariaus ir Girėno gatvėje, patikrinimui buvo sustabdytas automobilis „Su

Pagalba vaikui – ne tik psichologas

Paauglystė – išskirtinai jautrus ir iššūkių kupinas laikotarpis ne tik vaikams, bet ir jų tėvams bei mokytojams. Šiuolaikinius paauglius veikia nuolatinis informacijos srautas, socialinių tinklų įtaka ir išaugęs elektroninių patyčių mastas. Visa tai prisideda prie prastėjančios emocinės sveikatos, didėjančio

Amatų ir skonių mugė Tauragėje: tradicijos, kūryba ir gardūs atradimai vienoje vietoje

Liepos 12 dieną Tauragėje Pilies aikštėje užlies amatininkų, tautodailininkų ir kūrėjų šurmulys. Čia vyks „Amatų ir skonių mugė“ – renginys, kuriame ne tik galima įsigyti išskirtinių rankų darbo dirbinių, bet ir susipažinti su jų kūrėjais. „Mugėje susirinks kūrėjai, tautodailininkai ir amatininkai i&sca

Dubajuje dingo žinomas Lietuvos sportinių šokių šokėjas, tauragiškis Vykintas Širmas

Dubajuje dingo žinomas Lietuvos sportinių šokių šokėjas, tauragiškis Vykintas Širmas. Suteikti bet kokios informacijos apie dingusį brolį socialiniuose tinkluose prašo sesuo Dovilė Širmaitė. Portalas Lrt.lt praneša, kad paskutinė žinoma V. Širmo žinoma buvimo vieta – butų kompleksas &bd