Žydrė Macienė: jei kiekvienas atrastume savo pomėgį, depresuojančių būtų mažiau
Įkelta:
2021-05-30
Nuotrauka
zyd
Nuotraukos autorius:
Autorės ir Žydrės Macienės asmeninio albumo nuotraukos
,
Nuotrauka
zyd
,
Nuotrauka
zyd
,
Nuotrauka
zyd
,
Nuotrauka
zyd
,
Nuotrauka
zyd
,
Nuotrauka
zyd

Karantinas, uždaręs žmones namuose, ne vienam tapo depresijos priežastimi. Vis dėlto kai kurie tuo metu tarsi atrado save iš naujo: prisiminė kadaise mėgtas veiklas, ėmė kurti – kas eiles, kas paveikslus ar dekoracijas, o kas tortus, ir taip įprasminti staiga atsiradusį laisvą laiką. Bibliotekininkė iš Skaudvilės Žydrė Macienė prisipažįsta niekada negalvojusi, kad jos tapyti paveikslai gali būti kam nors įdomūs, tačiau dabar jie tapo parodos eksponatais. Žydrė įsitikinusi: kiekvienas galime rasti kūrybiškų veiklų, kurios teikia malonumą, ir jei išdrįstume į jas pasinerti, depresijų tikrai būtų kur kas mažiau.

Piešė nuo vaikystės

Užaugo Žydrė Mažonuose. Ji prisimena piešti, kaip ir jos sesuo, mėgusi nuo mažens – tėveliai nespėdavo pirkti piešimo popieriaus. 

Be to, ir užrašydami į mokyklą, tuometinę pirmąją vidurinę, tėvai, žinodami dukters pomėgį piešti, pasirinko dailės klasę. Taigi šiokius tokius pradmenis ji gavo dar vidurinėje. 

Žydrė sako, kad jai sekasi nuolat savo aplinkoje turėti menui neabejingų, kūrybingų žmonių. Tuomet, pasak jos, likimas pamėtėjo Mažonuose gyvenančią dailininką Juzefą Bružienę, kuri suburdavo vaikus įvairiausioms meninėms veikloms – veždavo į ekskursijas, repetuodavo šokius, statydavo spektaklius, kurdavo jiems dekoracijas. Žydrė mielai ne tik vaidindavo spektakliuose, bet ir prisidėdavo piešiant dekoracijas. 

Jai labai patikdavo ir kurti atvirukus įvairioms progoms.

– Bet kokiai šventei artėjant mūsų namuose būdavo darbymetis: abi su seserimi akvarele liedavome atvirukus giminėms, draugams, o tėvams tekdavo pareiga juos išvežioti ir įteikti, – prisimena ji. – Ir atminimų, nuotraukų albumai, sveikinimai mokykloje būdavo mano pieštomis rožėmis išpuošti. Klasės draugai net čiupinėdavo norėdami įsitikinti, ar jos tikrai nupieštos, nes būdavo iškilusios – tepdavau daug sluoksnių dažų.

Žmonės grįžta į bibliotekas 

Vis dėlto kai teko rinktis, kur studijuoti, Žydrė nedvejodama pasirinko bibliotekininkystę – skaityti knygas jai visada labai patiko. Dar vaikystėje iš bibliotekos sako jas vilkdavusi krūvomis – po 10, 15, o skaityti tekdavo net pasislėpus nuo tėvų. 

– Mama liepdavo kambarius valyti, o aš neva palovį valau, iš tikrųjų – skaitau. Jei ji prieina, knygą po lova pakišu... – dabar prisiminusi juokiasi Žydrė.  

Savo ateitį įsivaizduodama bibliotekoje ji nesuklydo – dabar, kai darbo stažą skaičiuoja jau dešimtimis metų – greit bus trisdešimt, ji džiaugiasi iškart radusi savo vietą gyvenime. 

Visą širdį atiduodama darbui ji sako savo pomėgį tapyti užmiršusi, o ir laiko tam nebeliko, jį užgožė įprasta rutina: darbas, namai, šeima, vaikai...

Paklausta, ar daug dabar žmonės skaito, Žydrė svarsto, kad vaikai, deja, dabar skaito mažiau (tiesa, priduria, kad galbūt jie skaito mokyklos bibliotekoje), tačiau į bibliotekas grįžta suaugusieji. Ir ne karantinas čia kaltas – tokią tendenciją bibliotekininkė sako pastebėjusi jau anksčiau ir labai ja džiaugiasi: 

– Pažįstu žmonių, kurie daug skaitydavo, paskui buvo padėję knygą į šalį, o dabar vėl ėmė aktyviai skaityti. Ateina net su sąrašėliais.

Bibliotekai, pasak jos, reikia gyvybės. Ir Skaudvilės bibliotekoje jos netrūksta: iki karantino Žydrė, paprašiusi kolegių pavaidinti, statydavo spektakliukus vaikams. Dabar jie persikėlė į virtualią erdvę.

Pomėgis atgimė po 30 metų

Prasidėjus karantinui, kai atsirado daugiau laisvo laiko, prieš 30 metų pamirštas noras tapyti atgimė. Žydrė pasakoja prisipirkusi dažų ir pradėjusi. Iš pradžių tapydavo pasidėjusi ant stalo. Būdavo sudėtinga piešti, nes nematyti šešėliavimo. Paskui marti padovanojo molbertą. Tapo ji ne tik teptukais – kartais prireikia ir kempinėlės, ir netgi ausų krapštukų.

Paklausta, kaip gimsta paveikslų idėjos, Žydrė prisipažįsta nė pati nežinanti. 

– Tiesiog sėdu piešti ir ateina mintis... Gal nuo nuotaikos priklauso. Kartais norisi tiesiog peizažo, atspindinčio vidinę būseną, o būna ir taip, kad gimsta abstrakti idėja ir paskui tik mąstau, kaip ją atskleisti. Antai paveikslas su moterimi: moteris kaip žemės simbolis. Juk moteris ir yra žemė. Juk iš ko išauga tas daigas, ta nauja gyvybė? Tik iš moters...

Ji atskleidžia ir paveikslo, kuriame pavaizduota moteris, kurios pusė veido paslėpta, idėją: 

– Juk mes kiekvienas turime daug paslapčių ir niekada neatsiskleidžiame visiškai. Ypač moterys. Kažkokią dalį pasiliekam sau, neatveriam niekam... Juo labiau, kad ir visuomenėje taip įprasta – jei būsi pernelyg atviras, liksi nesuprastas. 

O būna ir taip, kad paveikslo idėja tarsi vizija kurį laiką tarsi auga, vystosi viduje, jam reikia pribręsti. Žydrė sako vieną tokią viziją, kuriai prireiks naujoviškesnių technikų – siūlų ir netgi... cemento, jau kurį laiką nešiojanti galvoje. Ketina ji ir išbandyti naujas technikas – norėtų tapyti mentele.

Daryk tai, kas patinka

Žydrė sako, kad kūryba jai atneša atsipalaidavimą, dvasinę ramybę. Pasak jos, tapant pasaulis su visais savo rūpesčiais tarsi kažkur nuplaukia.

– Dėl to ir kitiems žmonėms sakau: susiraskit mėgstamą veiklą ir nebereiks depresuoti. Jei blogai jautiesi, apsimesk, kad nematai sujauktų namų ir tiesiog daryk tai, kas tau patinka – iškart jausiesi kitaip. Bibliotekoje, būna, moterys kartais net drovisi to, kad mėgsta skaityti meilės romanus. O aš sakau: kokia čia gėda, jei tai jums padeda atsipalaiduoti, atgauti vidinę ramybę. Nes depresuojančių labai daug. Vieni sako – nežiūrėkit televizoriaus, kiti – neskaitykit lėkštų knygų. O aš manau taip: tegu kiekvienas daro tai, kas padeda jam jaustis laimingam, – įsitikinusi ji, – o sau mielą kūrybos sritį, manau, turi kiekvienas, tik reikia ją atrasti.

Talentų – visa puokštė

Žydrė atrado savyje ir konditerės gyslelę: ji kepa pyragus. Tai, pasak jos, naujas hobis. Moteris mėgsta juos visaip puošti. Marti pamačiusi ir tam skirtų priemonių padovanojo.

– Pastarasis pomėgis figūrai labai pakenkė, – juokiasi Žydrė, – dvigubai sustorėjau per tuos pyragus...

Ypač gražūs jai išeina želė tortai, papuošti rožėmis iš apelsinų.     

Turi ji ir daugiau talentų: rašo eiles, vaidina mėgėjų teatre. O pastaruoju metu su muziejininke Inga Nagaitiene, įsijausdamos į kaimo „bobulencijų“, kaip ji sako, vaidmenį, veda virtualias ekskursijas po Skaudvilę, pasakoja šio krašto legendas – taip įsijaučia į vaidmenis, kad pamiršta net scenarijų. Žydrei tai leidžia prisiminti širdžiai mielą dūnininkų tarmę.

Dar Žydrė iš popieriaus karpo nuostabias snaiges – prisipažįsta, kad šis užsiėmimas – tikras relaksas, ir sako, kad galėtų tai daryti amžinai, o snaigės išeina viena už kitą įdomesnės.

„Niekada negalvojau, kad savo darbus kam nors rodysiu...“

Skaudviliškiai apie kūrybingus kraštiečius daugiau sužinojo tada, kai „Muziejų naktų“ metu muziejuje buvo surengta jų darbų paroda „Kūrybos aruodai“. Joje šalia Žydrės darbų – dar kelių autorių kūriniai.

– Kai buvo tos parodos atidarymas muziejuje, man buvo taip nejauku – juk yra tikrai gabių, talentingų žmonių, kurie tikrai išskirtinius darbus kuria, o mes – paprasti žmonės. Niekada negalvojau, kad savo darbus kam nors rodysiu, – kuklinasi moteris.

Nuotrauka
spaudos
Nuotrauka
paulius
Įkelta:
2022-07-31
Tauragiškis Paulius Mikalauskas egzaminų rezultatais nustebino, ko gero, ne vieną – keturi iš penkių laikytų įvertinti šimtukais, o iki penktojo aukščiausio įvertinimo pritrūko vos dviejų balų. Devyniolikmetis vaikinas džiaugiasi savo pasiekimais ir jau seniai svajoja studijuoti mediciną Vilniaus universitete. Beje, šimtukai – tai dar ne visi Pauliaus pasiekimai: šiemet vaikinas laimėjo auksą Lietuvos mokinių biologijos olimpiadoje ir visai neseniai – bronzą tarptautinėje biologijos olimpiadoje.
Nuotrauka
jonines
Įkelta:
2022-07-01
Ilgąjį savaitgalį Joninių vainikais puošėsi visa Lietuva. Joninės arba Rasos – ilgiausios dienos ir trumpiausios nakties šventė – siautulingai minėta ir Tauragės rajone – Jovaruose, Taurų parke, Dacijonuose, Pagramantyje, Adakave ir daugelyje kitų vietų.
Nuotrauka
Antaninių šventės akimirka. Autorės nuotrauka
Įkelta:
2022-06-17
Šeštadienį Kęsčiuose su trenksmu nuaidėjusi Antaninių šventė „Pieno kelias: nuo šienapjūtės iki sūrio“ sulaukė nemažo aplinkinių kaimų gyventojų susidomėjimo. Netrūko smalsavusių susipažinti su šios šventės, dar kitaip vadinamos – šienpjovių švente, tradicijomis. Tą dieną pagerbti varduvininkai, jubiliatai, bendruomenės naujagimių tėveliai bei naujakuriai.
Nuotrauka
bliudziuviene
Įkelta:
2022-06-12
Reginą Bliūdžiuvienę galima pristatyti įvairiai: poetė, tautosakininkė, pedagogė, aktyvi Žygaičių miestelio bendruomenės narė. Regina apie savo darbus girtis nėra linkusi, tik žaviais eilėraštukais retsykiais pasidalija savo feisbuke.
Nuotrauka
pilies teatras
Įkelta:
2022-05-20
Gegužės 11-ąją Tauragės meno mokyklos (TMM) Pilies teatras pakvietė į spektaklio, pastatyto Krystal Sutherland romano „Mūsų širdžių chemija“ motyvais, premjerą. Pilnutėlėje Pilies salėje žiūrovai kiek ilgiau nei valandą stebėjo pasirodymą, kuris ne vieną privertė braukti ašarą – jaunųjų aktorių emocijos abejingų nepaliko. Toks ir buvo Pilies teatro tikslas. 
Nuotrauka
muz
Įkelta:
2022-05-16
Gegužės 18-ąją, Tarptautinę muziejų dieną, visi keliai veda į pažinimą. Tauragės krašto muziejus „Santaka“ ir jo padaliniai – Tremties ir rezistencijos muziejus, įkurtas buvusioje NKVD būstinėje, tauragiškių vadinamas Šubertine, Skaudvilės krašto muziejus, Alfonso Čepausko dailės galerija, Norkaičių tradicinių amatų ir etnokultūros centras – tądien kviečia ne tik apsilankyti muziejuose nemokamai, bet ir dalyvauti gausybėje renginių.
Nuotrauka
sondra
Įkelta:
2022-05-15
Šiandien minime Šeimos dieną. Kiek mums visiems svarbi šeima? Ko gero, paprasčiausias meilės savo šeimai įrodymas – domėjimasis jos istorija. Sondrai Vaišvilaitei, pribloškiančios savo grožiu knygos „Šviesybių namai“ autorei, be galo svarbi kiekviena, net ir smulkiausia giminės istorijos detalė, kurias ji kartu su seserimi Danguole rinko po kruopelytę ne vienerius metus ir sudėliojo iš jų ištisą paprasto gyvenimo epą, įdomų ir vertingą ne tik artimiesiems. Susirinkusieji į Sondros Vaišvilaitės knygos „Šviesybių namai“ pristatymą vos tilpo B. Baltrušaitytės viešosios bibliotekos skaitykloje – žinia apie šią ypatingą leidinį priviliojo ne tik  autorės draugus, artimuosius, bet ir kraštotyra, istorija, etnografija besidominčius žmones. 
Nuotrauka
paulinos
Įkelta:
2022-05-05
Daugiau nei 10 metų fotografuojanti tauragiškė Paulina Dubė rimčiau šio darbo ėmėsi baigusi mokyklą – tada, pasak jos, atsirado ir laiko, ir noro užsidirbti. Visą savo laiką darbui skirianti moteris sako nežinanti, kaip daugiau save įvardinti nei fotografe. Ji pasakoja, kad pomėgiui tapus darbu laisvalaikio ji nelabai ir turi – didžiąją dalį laiko skiria fotosesijoms ir nuotraukų redagavimui.
Nuotrauka
viktorija
Įkelta:
2022-04-28
Tauragės „Versmės“ gimnazijos trečiokė Viktorija Rezgytė Lietuvos moksleivių liaudies dailės parodos-konkurso „Sidabro vainikėlis IX“ regioniniame ture už savo siuvinėtus darbelius jau trečią kartą laimi prizinę vietą. Mergina turi daug įvairių pomėgių – nuo siuvinėjimo adinukės stiliumi, piešimo, grojimo gitara iki pasivaikščiojimų gamtoje, knygų skaitymo bei domėjimosi istorija.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2022-04-18
Praėjusiais metais mokyklą baigusi tauragiškė Simona Bendikaitė nusprendė ieškoti savo gyvenimo kelio. Apie tolesnes studijas svarsčiusi mergina nebuvo iki galo apsisprendusi, ką būtent toliau studijuoti, tačiau pradėjusi savanoriauti Tauragės krašto muziejuje „Santaka“ ji suprato, kad norėtų pasinerti į kultūros pasaulį.
Nuotrauka
AutOrės nuotrauka
Įkelta:
2022-04-16
Didžioji savaitė prieš Velykas, ko gero, ne vienam asocijuojasi su vaško kvapu – gi juo dažnas margina kiaušinius. Tada ir vaikystės prisiminimai užplūsta – kaip varžytasi dėl gražesnio ir ryškesnio margučio, kaip laukta antrosios Velykų dienos, kad galėtum bėgti pas kūmą pinigėlio. Nuo darbų sustirusios Pagramančio socialiniuose globos namuose įsikūrusių senolių rankos kiaušinių marginimo edukacijos metu bando prisiminti ir atkartoti margučio raštus – vieni rezultatu labai patenkinti, kiti lyg ant savęs pyksta ir sako, kad anksčiau ir brūkšneliai būdavo tiesesni, ir ranka labiau klausydavo. Bet džiaugsmo pamačius spalvą įgavusį margutį netrūksta, o ir stalo kaimynui pasigirti smagu. Stebi smagų senolių šurmulį ir tiki – artėja graži  ir prasminga šventė. 
Nuotrauka
kulturos muitine
Įkelta:
2022-04-05
„Kultūros muitinė“, jau tradicija tapęs renginių ciklas, šiemet prasidėjo neįprastai –  austrių degustacija Pilies menėse, o po kelių dienų į kitą renginį irgi kulinarine tema pakvietė Skaudvilės krašto muziejus.
Nuotrauka
mmm
Įkelta:
2022-04-05
Balandžio 6-ąją, 17 val., Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ Pilies menėse bus atidaryta ypatinga paroda. Tai kolektyvinė paroda, o jos eksponatai – moterų, lankančių Tauragės suaugusiųjų dailės studiją „MMM“ (Moterys mokosi meno, meno mokyklos moterys), darbai. Parodos pavadinimas visaapimantis ir daugiaprasmis – „Interpretacijos“.
Nuotrauka
batakiai
Įkelta:
2022-03-18
Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo dienai dauguma bendruomenių bei kultūros namų kvietė atvykti į renginius bei susibūrimus ir pasidžiaugti mūsų tautos laisve. Dauguma jų prasidėjo maldomis ne vien tik už mūsų laisvę – nepamirštas ir Ukrainoje vykstantis karas.
Nuotrauka
uzgavenes
Įkelta:
2022-03-06
Pirmoji pavasario diena šįmet prasideda Užgavėnėmis, simbolizuojančiomis žiemos palydėtuves ir pavasario sutiktuves. Nors pasaulį šiandien yra apėmęs nerimas dėl karo Ukrainoje, ir, atrodytų, linksmybėms vietos nebeliko, vis dėlto šios linksmos šventės atsisakė ne visi, o ją organizavusieji įsitikinę, kad  tradicijos padeda susitelkti. 
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2022-02-18
Lietuvos valstybės atkūrimo dieną visa šalis, o kartu ir tauragiškiai, paminėjo kaip laisvės, nepriklausomybės, demokratinės šalies dieną. Ši tautai svarbi diena minėta Tauragės Švč. Trejybės bažnyčioje, kur Šv. Mišios aukotos už Lietuvą ir Lietuvos žmones, Tauragės kultūros rūmuose surengtame iškilmingame koncerte dalyvavo Kultūros centro kolektyvai ir atlikėjai, kai kurios bendruomenės leidosi į pėsčiųjų žygius, vieni kitus džiugino dainomis, šypsenomis.
Nuotrauka
16
Įkelta:
2022-02-16
Praėjo 104 metai, kai tautos šviesuoliai pasirašė Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo aktą. Mūsų tėvai ir seneliai gali pasidalinti prisiminimais, kaip šią šventę švęsdavo praeityje. „Šaltinio“ progimnazijoje, kai klases retina vis įsisukdama COVID epidemija, mokytojai pasiūlė 5–8 klasių mokiniams pasidalinti mintimis, kaip mokinių šeimose švenčiama Vasario 16-oji, ką jaunajai kartai reiškia žodžiai Tėvynė, Laisvė... Pabiro tiek gražių, nuoširdžių žodžių, kuriuos jau šią savaitę mokyklos fojė mokiniai skaito per pertraukas televizijos ekrane. Kitame mokyklos koridoriuje – Vėjų pievoje – paroda „Lietuva pro mano langą“. Penktadienį, paskutinę savaitės dieną, bus suvedami rezultatai, kaip šiai šventei paminėti 1–8 klasių mokiniai papuošė savo kuprines. „Švenčiame ir švęsime visi: 1–8 klasių mokiniai, mokyklos administracija, klasių ir  būrelių vadovai, lietuvių kalbos ir literatūros mokytojos...“, – sako mokyklos bendruomenė ir dalijasi mokinių istorijomis, kaip šeimos švenčia Vasario 16-ąją. 
Nuotrauka
betrice
Įkelta:
2022-02-10
Artėjant svarbiausioms valstybinėms šventėms progą tautiškumą perteikti piešiniuose turėjo ir jaunieji Lietuvos menininkai. Iš 423 konkursui „Ateities miestai“ siųstų piešinių atrinkta 20 favoritų, kurių skaitmeninį katalogą kovo 1–15 dienomis ketinama pristatyti Lietuvos Respublikos Seime Nepriklausomybės atkūrimo dienai paminėti skirtoje parodoje. Sėkmės sulaukusio ir į 20-uką patekusio piešinio autorė tauragiškė abiturientė Beatričė Arštikytė pasakoja, kad laisvė jai svarbi ne tik kaip Lietuvos pilietei, bet ir kaip meno kūrėjai. 
Nuotrauka
jencevicius
Įkelta:
2022-02-06
Tauragėje gimė daug pasaulinio garso žmonių – Jozefas Šereševskis, Davidas Kacelenbogenas, Robertas Lemanas, Taurogeno žeme vaikščiojo net keturi Rusijos carai, legendinis karo strategas Karlas Klauzevicas, pasaulinio garso kompozitoriai Aleksandras Borodinas, Hektoras Berliozas, Robertas Šumanas, rašytojas ir politikas Aleksandras Gercenas, „Kruvinojo sekmadienio“ herojus popas Gaponas, Aleksandro Puškino žudikas Žoržas Dantesas… Šiuos ir dar daugybę mažai kam žinomų ar netgi visai negirdėtų Tauragės istorijos faktų atkapstęs kraštietis Alvidas Jancevičius sudėjo juos į knygą-straipsnių rinkinį „Užmirštasis Tauroggenas“, kurią jau netrukus pristatys Tauragės krašto muziejuje „Santaka“. O belaukiant susitikimo – pokalbis su jos autoriumi.   
Nuotrauka
slaviunas
Įkelta:
2022-01-30
Žymusis tautosakininkas Leonardas Sauka rašė: „Nedaug tėra žmonių, kurie lygiai gerai galėtų nagrinėti liaudies buitį, papročius, apeigas, tikėjimus, muzikinę ir poetinę liaudies kūrybą“. Šie žodžiai skirti tautosakininkui, etnografui ir folkloristui Zenonui Slaviūnui (iki 1939 m. – Slavinskui), prieš 105 metus, 1907 m. sausio 14 dieną, gimusiam Skaudvilėje, vargonininko šeimoje. Tauragės B. Baltrušaitytės viešoji biblioteka šios sukakties proga paskelbė savo surinktą medžiagą apie šį garsų kraštietį. 
Nuotrauka
mizgiriene
Įkelta:
2022-01-17
Priešpaskutinę praėjusių metų dieną mūsų krašto šviesuolei, Tauragės rajono garbės pilietei Almai Mizgirienei (Valaitytei) būtų sukakę 90 metų. Buvusiai kolegei atminti bei Archyvų metams pažymėti B. Baltrušaitytės viešoji biblioteka pakvietė susipažinti su ekspozicija, kurios tikslas – atkreipti bendruomenės dėmesį į Tauragės krašto šviesuolės paveldo tyrinėjimo darbus, žymių kraštiečių atminimo išsaugojimą ir skleisti informaciją apie bibliotekoje saugomą jos sukauptą kraštotyrinį archyvą. 
Nuotrauka
dainu dainele
Įkelta:
2022-01-17
Sausio 11-ąją Tauragės meno mokykloje (TMM) vyko Lietuvos vaikų ir moksleivių televizijos konkurso „Dainų dainelė“ rajoninis etapas. Kaip teigia konkurso organizatoriai, konkurse skambėjo daug gražių dainų ir muzikos garsų, kuriuos lydėjo konkurso dalyvių, jų mokytojų, tėvelių, žiūrovų ir vertinimo komisijos palaikymas ir jaudulys.