Tauragės žinios logotipas
Žydrė Macienė: jei kiekvienas atrastume savo pomėgį, depresuojančių būtų mažiau

Autorės ir Žydrės Macienės asmeninio albumo nuotraukos

Žydrė Macienė: jei kiekvienas atrastume savo pomėgį, depresuojančių būtų mažiau

Karantinas, uždaręs žmones namuose, ne vienam tapo depresijos priežastimi. Vis dėlto kai kurie tuo metu tarsi atrado save iš naujo: prisiminė kadaise mėgtas veiklas, ėmė kurti – kas eiles, kas paveikslus ar dekoracijas, o kas tortus, ir taip įprasminti staiga atsiradusį laisvą laiką. Bibliotekininkė iš Skaudvilės Žydrė Macienė prisipažįsta niekada negalvojusi, kad jos tapyti paveikslai gali būti kam nors įdomūs, tačiau dabar jie tapo parodos eksponatais. Žydrė įsitikinusi: kiekvienas galime rasti kūrybiškų veiklų, kurios teikia malonumą, ir jei išdrįstume į jas pasinerti, depresijų tikrai būtų kur kas mažiau.

Piešė nuo vaikystės

Užaugo Žydrė Mažonuose. Ji prisimena piešti, kaip ir jos sesuo, mėgusi nuo mažens – tėveliai nespėdavo pirkti piešimo popieriaus.

Be to, ir užrašydami į mokyklą, tuometinę pirmąją vidurinę, tėvai, žinodami dukters pomėgį piešti, pasirinko dailės klasę. Taigi šiokius tokius pradmenis ji gavo dar vidurinėje.

Žydrė sako, kad jai sekasi nuolat savo aplinkoje turėti menui neabejingų, kūrybingų žmonių. Tuomet, pasak jos, likimas pamėtėjo Mažonuose gyvenančią dailininką Juzefą Bružienę, kuri suburdavo vaikus įvairiausioms meninėms veikloms – veždavo į ekskursijas, repetuodavo šokius, statydavo spektaklius, kurdavo jiems dekoracijas. Žydrė mielai ne tik vaidindavo spektakliuose, bet ir prisidėdavo piešiant dekoracijas.

Jai labai patikdavo ir kurti atvirukus įvairioms progoms.

– Bet kokiai šventei artėjant mūsų namuose būdavo darbymetis: abi su seserimi akvarele liedavome atvirukus giminėms, draugams, o tėvams tekdavo pareiga juos išvežioti ir įteikti, – prisimena ji. – Ir atminimų, nuotraukų albumai, sveikinimai mokykloje būdavo mano pieštomis rožėmis išpuošti. Klasės draugai net čiupinėdavo norėdami įsitikinti, ar jos tikrai nupieštos, nes būdavo iškilusios – tepdavau daug sluoksnių dažų.

Žmonės grįžta į bibliotekas

Vis dėlto kai teko rinktis, kur studijuoti, Žydrė nedvejodama pasirinko bibliotekininkystę – skaityti knygas jai visada labai patiko. Dar vaikystėje iš bibliotekos sako jas vilkdavusi krūvomis – po 10, 15, o skaityti tekdavo net pasislėpus nuo tėvų.

– Mama liepdavo kambarius valyti, o aš neva palovį valau, iš tikrųjų – skaitau. Jei ji prieina, knygą po lova pakišu... – dabar prisiminusi juokiasi Žydrė.

Savo ateitį įsivaizduodama bibliotekoje ji nesuklydo – dabar, kai darbo stažą skaičiuoja jau dešimtimis metų – greit bus trisdešimt, ji džiaugiasi iškart radusi savo vietą gyvenime.

Visą širdį atiduodama darbui ji sako savo pomėgį tapyti užmiršusi, o ir laiko tam nebeliko, jį užgožė įprasta rutina: darbas, namai, šeima, vaikai...

Paklausta, ar daug dabar žmonės skaito, Žydrė svarsto, kad vaikai, deja, dabar skaito mažiau (tiesa, priduria, kad galbūt jie skaito mokyklos bibliotekoje), tačiau į bibliotekas grįžta suaugusieji. Ir ne karantinas čia kaltas – tokią tendenciją bibliotekininkė sako pastebėjusi jau anksčiau ir labai ja džiaugiasi:

– Pažįstu žmonių, kurie daug skaitydavo, paskui buvo padėję knygą į šalį, o dabar vėl ėmė aktyviai skaityti. Ateina net su sąrašėliais.

Bibliotekai, pasak jos, reikia gyvybės. Ir Skaudvilės bibliotekoje jos netrūksta: iki karantino Žydrė, paprašiusi kolegių pavaidinti, statydavo spektakliukus vaikams. Dabar jie persikėlė į virtualią erdvę.

Pomėgis atgimė po 30 metų

Prasidėjus karantinui, kai atsirado daugiau laisvo laiko, prieš 30 metų pamirštas noras tapyti atgimė. Žydrė pasakoja prisipirkusi dažų ir pradėjusi. Iš pradžių tapydavo pasidėjusi ant stalo. Būdavo sudėtinga piešti, nes nematyti šešėliavimo. Paskui marti padovanojo molbertą. Tapo ji ne tik teptukais – kartais prireikia ir kempinėlės, ir netgi ausų krapštukų.

Paklausta, kaip gimsta paveikslų idėjos, Žydrė prisipažįsta nė pati nežinanti.

– Tiesiog sėdu piešti ir ateina mintis... Gal nuo nuotaikos priklauso. Kartais norisi tiesiog peizažo, atspindinčio vidinę būseną, o būna ir taip, kad gimsta abstrakti idėja ir paskui tik mąstau, kaip ją atskleisti. Antai paveikslas su moterimi: moteris kaip žemės simbolis. Juk moteris ir yra žemė. Juk iš ko išauga tas daigas, ta nauja gyvybė? Tik iš moters...

Ji atskleidžia ir paveikslo, kuriame pavaizduota moteris, kurios pusė veido paslėpta, idėją:

– Juk mes kiekvienas turime daug paslapčių ir niekada neatsiskleidžiame visiškai. Ypač moterys. Kažkokią dalį pasiliekam sau, neatveriam niekam... Juo labiau, kad ir visuomenėje taip įprasta – jei būsi pernelyg atviras, liksi nesuprastas.

O būna ir taip, kad paveikslo idėja tarsi vizija kurį laiką tarsi auga, vystosi viduje, jam reikia pribręsti. Žydrė sako vieną tokią viziją, kuriai prireiks naujoviškesnių technikų – siūlų ir netgi... cemento, jau kurį laiką nešiojanti galvoje. Ketina ji ir išbandyti naujas technikas – norėtų tapyti mentele.

Daryk tai, kas patinka

Žydrė sako, kad kūryba jai atneša atsipalaidavimą, dvasinę ramybę. Pasak jos, tapant pasaulis su visais savo rūpesčiais tarsi kažkur nuplaukia.

– Dėl to ir kitiems žmonėms sakau: susiraskit mėgstamą veiklą ir nebereiks depresuoti. Jei blogai jautiesi, apsimesk, kad nematai sujauktų namų ir tiesiog daryk tai, kas tau patinka – iškart jausiesi kitaip. Bibliotekoje, būna, moterys kartais net drovisi to, kad mėgsta skaityti meilės romanus. O aš sakau: kokia čia gėda, jei tai jums padeda atsipalaiduoti, atgauti vidinę ramybę. Nes depresuojančių labai daug. Vieni sako – nežiūrėkit televizoriaus, kiti – neskaitykit lėkštų knygų. O aš manau taip: tegu kiekvienas daro tai, kas padeda jam jaustis laimingam, – įsitikinusi ji, – o sau mielą kūrybos sritį, manau, turi kiekvienas, tik reikia ją atrasti.

Talentų – visa puokštė

Žydrė atrado savyje ir konditerės gyslelę: ji kepa pyragus. Tai, pasak jos, naujas hobis. Moteris mėgsta juos visaip puošti. Marti pamačiusi ir tam skirtų priemonių padovanojo.

– Pastarasis pomėgis figūrai labai pakenkė, – juokiasi Žydrė, – dvigubai sustorėjau per tuos pyragus...

Ypač gražūs jai išeina želė tortai, papuošti rožėmis iš apelsinų.

Turi ji ir daugiau talentų: rašo eiles, vaidina mėgėjų teatre. O pastaruoju metu su muziejininke Inga Nagaitiene, įsijausdamos į kaimo „bobulencijų“, kaip ji sako, vaidmenį, veda virtualias ekskursijas po Skaudvilę, pasakoja šio krašto legendas – taip įsijaučia į vaidmenis, kad pamiršta net scenarijų. Žydrei tai leidžia prisiminti širdžiai mielą dūnininkų tarmę.

Dar Žydrė iš popieriaus karpo nuostabias snaiges – prisipažįsta, kad šis užsiėmimas – tikras relaksas, ir sako, kad galėtų tai daryti amžinai, o snaigės išeina viena už kitą įdomesnės.

„Niekada negalvojau, kad savo darbus kam nors rodysiu...“

Skaudviliškiai apie kūrybingus kraštiečius daugiau sužinojo tada, kai „Muziejų naktų“ metu muziejuje buvo surengta jų darbų paroda „Kūrybos aruodai“. Joje šalia Žydrės darbų – dar kelių autorių kūriniai.

– Kai buvo tos parodos atidarymas muziejuje, man buvo taip nejauku – juk yra tikrai gabių, talentingų žmonių, kurie tikrai išskirtinius darbus kuria, o mes – paprasti žmonės. Niekada negalvojau, kad savo darbus kam nors rodysiu, – kuklinasi moteris.

Autorės ir Žydrės Macienės asmeninio albumo nuotraukos

Pasidalinkite su drauge ar draugu

Daugiau naujienų

Lietuvos sveikatos apsaugos darbuotojo vardas suteiktas – Daivai Genienei

Lietuvos Respublikos apsaugos ministerija, siekdama pagerbti sveikatos apsaugos darbuotojus už ilgametį ir nepriekaištingą darbą, ypač didelį indėlį plėtojant sveikatos apsaugą, sveikos gyvensenos propagavimą, plėtojant farmacijos pramonę, Lietuvos Respublikos, kaip sveikos valstybės, prestižo kėlimą bei aukštos kvalifikacijos sveikat

Nusipelniusių Lietuvos medikų apdovanojimuose pagerbta Tauragės ligoninės gydytoja Vitalija Cholomskienė

Gegužės 8 d., Kauno Nacionaliniame dramos teatre įvyko iškilminga Sveikatos apsaugos ministerijos organizuota Nusipelniusių Lietuvos medikų apdovanojimų ceremonija. Renginys subūrė šalies medicinos bendruomenę pagerbti ilgamečius profesionalus, kurių atsidavimas ir darbštumas palieka neišdildomą pėdsaką Lietuvos sveikato

Atvejo vadybos modelis psichosocialinę negalią turintiems asmenims: metiniai rezultatai ir patirtys

Gegužės 7d. Tauragės rajono savivaldybėje vyko Tauragės ir Marijampolės regionų atvejo vadybininkų renginys „Atvejo vadybos metodo organizavimo metinių rezultatų apžvalga. Pirmųjų metų patirtys“, sutelkęs gausų dalyvių būrį iš įvairių šalies savivaldybių. Renginio metu dalyviai dalijosi patirtimis, iššūkiais

Startuoja pavasarinė „Maisto banko“ akcija: pagalbos reikia 620 tūkst. žmonių

Jau 38-ąjį kartą visoje Lietuvoje rengiama „Maisto banko“ akcija parduotuvėse  prasideda šį penktadienį nuo 15 val. ir tęsis šeštadienį nuo 10 iki 19 val. Šiemet ji vyks 438 prekybos vietose, 78 miestuose ir miesteliuose, o paramą rinks ne tik iniciatyvos organizatorius „Maisto bankas“, bet i

Prieš teismą stos nužudymu kaltinamas tauragiškis

Kauno apygardos prokuratūros prokuroras surašė kaltinamąjį aktą ir teismui perdavė baudžiamąją bylą, kurioje kaltinimai dėl fizinio skausmo sukėlimo ar nežymaus sveikatos sutrikdymo ir nužudymo pareikšti 36-erių Tauragės gyventojui. Ikiteisminį tyrimą organizavo ir jam vadovavo Kauno apygardos prokuratūros Pirmojo baudžiamojo perseki

Dėl nepalankių oro sąlygų yra galimybė pratęsti šildymo tiekimą

UAB Tauragės šilumos tinklai informuoja, kad nors šildymo sezonas oficialiai pasibaigė, esant nepalankioms oro sąlygoms (žemai oro temperatūrai, drėgmei ar komforto stokai), yra galimybė laikinai pratęsti šildymo tiekimą. Ką daryti, norint pratęsti šildymą?1. Prašymas administratoriui, surinkus gyventojų sutikimą

Knygą apie Putiną parašęs prancūzas Michel Eltchaninoff: Norėjau kuo greičiau perduoti žinią vakariečiams, kad Putinas nėra pokštas, ne tik įvaizdis

Vilniuje gegužės 21-22 dienomis vyksiančioje tarptautinėje Sacharovo konferencijoje pranešimą skaitysiantis filosofas iš Prancūzijos Michel Eltchaninoff sako: „Putinas įsitikinęs, kad Rusija yra imperija. Jis pats sakė, kad imperijos sienos „kvėpuoja“ – tai reiškia, kad jas galima keisti, galima „ž

Pavasarinė alergija kamuoja trečdalį gyventojų, tačiau gydosi ne visi – kuo tai gresia?

Kiekvieną pavasarį pradėjus žydėti medžiams ir augalams, žiedadulkių koncentracija ore ženkliai išauga, sukeldama alergines reakcijas jautriems asmenims. Ši problema kamuoja nemenką šalies gyventojų dalį – kone trečdalis jų (30 proc.) kasmet patiria įvairaus intensyvumo alerginius simptomus, rodo „Lietuvos draudimo"

Varžybos, kurių metu dalyviai leisis į įspūdingą, beveik 400 kilometrų maršrutą po Tauragės kraštą

Prie mikrofono - Rimgaudas Gruzdys, vienas organizatorių ir VšĮ „APK Motorsport“ direktorius. Kalbamės apie unikalų renginį Tauragėje – „Asfalto ir purvo nuotykis: Tauragės pavasaris 2025“. Kalbino Arūnas Graželiūnas. https://open.spotify.com/episode/0PxOiEnxRJUYIYBxicrjED  Gegužės 10 dieną, še&sca

Pokalbis su dailininke Areta Didžioniene. Apie drąsą pradėti kurti

Kalbamės su Tauragės kultrūos centro dailininke, edukatore Areta Didžioniene. Pokalbis sukosi apie... meną – tokį neaprėpiamą, tokį begalinį, įvairų ir nenuspėjamą.  https://open.spotify.com/episode/4OUP3Ies07Z29SJDn9Pen4 Kalbino Arūnas Graželiūnas. Tauragės kultūros centro nuotr.

Dovydas Pancerovas: didžiausia dovana, kai skaitytojas pagauna mano žaidimo taisykles

Penktadienį, Tauragės rajono savivaldybės Birutės Baltrušaitytės viešojoje bibliotekoje žurnalistas ir knygų autorius Dovydas Pancerovas pristatė savo knygą  „Pragaro vartai“.Prieš susitikimą bibliotekoje Dovydas Pancerovas apsilankė Tauragės radijo studijoje. Kalbėjomės apie romaną „Pragaro vartai“

Tauragėje demaskuoti narkotinių medžiagų platintojai ir pirkėjai

Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato pareigūnai sėkmingai demaskavo narkotinių medžiagų platintojus bei pirkėjus. Kratų metu pareigūnai aptiko ir paėmė narkotinių bei psichotropinių medžiagų, taip pat grynųjų pinigų, įtariama, gautų iš nusikalstamos veikos. Balandžio 30 d. apie 17.40 val. Tauragėje, Bernotiškės gatvė