R. Žukauskas: „Rašyti knygas suaugusiesiems daug paprasčiau nei paaugliams“
Įkelta:
2021-02-10
Nuotrauka
Žukauskas
Aprašymas

Bitininkas Remigijus Žukauskas savyje atrado rašytojo talentą. Sigito Kancevyčiaus nuotrauka 

Remigijus Žukauskas – rašytojas, šiuo metu išleidęs dvi knygas: suaugusiesiems skirtą „Psichologinė lygtis“ ir romaną paaugliams „Labdarinė fėja“. Tauragiškis nuolat gilinasi į tai, kas aktualu žmogui įvairiais jo gyvenimo tarpsniais. Psichologija, filosofija, žmonių tarpusavio santykiai yra temos, kurios vyrauja jo kūryboje, bet tuo rašytojas neapsiriboja. Jo knygose skaitytojai gali pasinerti ir į fantazijų, pojūčių pasaulį. Kalbėdamas su „Tauragės žiniomis“, R. Žukauskas papasakojo, ką mano apie šiuolaikinę rašytojų kūrybą bei kaip pats pradėjo rašyti knygas. 

– Išleidote knygą „Labdarinė fėja“. Šis romanas skirtas paaugliams. Kaip nusprendėte orientuotis į paauglių auditoriją? 

– Mėgstu sudėtingas temas ir iššūkius. Temą gvildenau filosofiškai, ir ši knyga skirta ne tik paaugliams, bet ir suaugusiesiems. Knygų vaikams labai daug, o paaugliams – gerokai mažiau. Ši knyga – apie patyčias, nelygybę, tarpusavio konfliktus. Tokios temos – kietas riešutas. Paaugliai dažnai susiduria su tuo, o suaugusieji nežino, ką daryti. 

– Kitas jūsų išleistas romanas pasižymi psichologiškumu ir greičiausiai skirtas tik suaugusiesiems, tiesa? 

– Pirmoji knyga „Psichologinė lygtis“. Tai itin sudėtinga knyga, kurioje taip pat nagrinėjamos filosofinės temos. Ji pernelyg kieta paaugliams. Neseniai baigiau dar vieną knygą, kurią pavadinau „Aš karinis gelbėtojas“. Tai feministinė knyga. 

– Kam lengviau kurti: vaikams, paaugliams ar suaugusiesiems? 

– Lengviau rašyti vaikams. Paaugliams rašyti knygas yra sudėtingiausia. Suaugusiesiems rašyti nėra sudėtinga.

Paauglystė yra sunkiausias žmogaus gyvenimo periodas. Vaikas tampa žmogumi. Iškyla konfliktų tarp pareigų ir teisių, vaiko ir suaugusiojo brandos. Be to, prasideda vadinamosios hormonų audros. Paaugliai susiduria ir su egzistenciniais klausimais. Temų, kurios aktualios paaugliams, yra be galo daug. 

– O koks jūs pats buvote paauglys? 

– Buvau vienkiemio vaikas. Daug laiko praleidau darbuodamasis žemės ūkyje. Nebuvo daug laisvo laiko. Paauglystė tarytum prabėgo nepastebimai.

Nuotrauka
Žukauskas

– O kas paskatino rašyti knygas?

– Tą klausimą dažnai man užduoda ir jis, turiu pripažinti, yra gana sudėtingas. Visų pirma, aš mėgau skaityti knygas. Kaip tapti rašytoju? Perskaitei tūkstantį knygų – gali parašyti pirmąją. Nes skaitydamas knygas išlavini vaizduotę, suvoki, kas tau aktualu ir ką norėtum pats papasakoti pasauliui. Be to, skaitant galima išlavinti ir sakinių struktūrą. Skaityti knygas – tai ne tas pats kaip žiūrėti filmą. Juk filmai statomi pagal suglaustus, daug trumpesnius nei knygos scenarijus. Filmuose režisieriai mėgina išspausti per labai trumpą laiką labai visko daug. Tad vargu ar įmanoma pagal visas knygas pastatyti filmą, nes kartais reikia pajusti temą, į ją įsigilinti, o ne prabėgomis pamatyti trumpą istoriją.

– Filmuose ne iki galo atskleidžiama mintis? 

– Kine dažniausiai linkstama prie specialiųjų efektų, linksmų ar šalutinių dalykų. Jie patinka didžiajai daliai žmonių, kurie žiūri Holivudo filmus. Tie filmai, kurie yra geresni, nėra itin populiarūs. Tikiu, kad ir atskleisti mintį, ir pastatyti filmą taip, kad jį būtų įdomu stebėti, tikrai sunku. 

– O kalbant apie tūkstantį perskaitytų knygų, ne visi jauni žmonės, ko gero, tiek dar yra perskaitę. Ar jaunystė yra tinkamas amžius rašyti knygas?

– Yra kelios prieštaringos nuomonės. Kai kurie sako, kad norint tapti rašytoju reikia įgyti didelę gyvenimo patirtį. O kai tau 20 metų, gali rašyti nebent kokius paaugliškus meilės romanus. Vargu ar 20-metis parašys sudėtingą psichologinį romaną. Kita vertus, nebūtina rašyti sudėtingai – juk ir ne visos knygos yra sudėtingos. Tad ir jaunas žmogus tikrai gali rašyti. 

Autorius irgi galima vertinti pagal brandą: pirmoji knygas tampa tarytum mokomuoju egzemplioriumi, o pati geriausia – kokia trečia knyga. Bet jeigu autorius pradeda rašyti tik dėl pinigų, kūriniai, deja, yra tokia tendencija, suprastėja. 

Yra tokia teorija, kad visų knygų rašytojų nagrinėjamose temose yra tam tikro vienodumuo, o išskirtinumas atsiveria ten, kur kyla klausimas, kaip tos temos bus išnagrinėtos ir atskleistos. Su patirtimi greitėja rašymo greitis, o plunksna aštrėja. 

– Vieni rašytojai geria vyną, kiti rašo tik naktį, treti tam, kad rašytų, turi užuosti kažkokį kvapą ar matyti vaizdą. 

– Kalbant apie alkoholį, svarstau, kad žmogaus galimybės nėra beribės, galva negali apimti visų užduočių ir kai rašytojas išgeria, jam gali kilti keblumų. Pamėginkite vairuodamas sankryžoje papasakoti šalia sėdinčiam keleiviui kokį sudėtingą anekdotą. Kyla, ko gero, klausimas, ar užteks tiek jėgoms smegenims atlikti dvi ne tokias jau ir paprastas užduotis vienu metu. Alkoholis gal kiek ir atpalaiduoja, bet taip pat sumažina smegenų pajėgimą – jos vangesnės. Sulėtėja mąstymas. Žmogus nebe toks kūrybingas. 

– Jūs pats, ko gero, irgi skaitote šiais laikais parašytas knygas. Kaip vertinate literatūros kokybę? Ar dabar ji kritusi? O gal nenusileidžia tai kūrybai, kuri buvo, pavyzdžiui, prieš kokį 20 metų?

– Kokybė tikrai nekrito, kita vertus, tarp rašytojų smarkiai išaugo konkurencija. Kai kalbėjausi su vienu redaktoriumi iš Vilniaus, jis pasakė, kad auksiniai laikai Lietuvos rašytojams buvo kokiais 90-aisiais metais. Tuo metu nebuvo konkurencijos iš užsienio rašytojų. Dabar laikai visiškai kiti. Kokybė gal net kilstelėjo, nes rašytojai jaučia konkurenciją ir siekia pasitempti.

Beje, šiuo metu daugelis rašytojų, kaip ir kiti žmonės, uždaryti namuose, nes vis dar galioja karantinas, ir, tikiu, daug rašo. Manau, kad po karantino galime tikėtis naujų knygų antplūdžio. 2022 metais, svarstau, tikrai galima prognozuoti gerų knygų laikotarpį. 

– Kas jus suformavo kaip žmogų

– Esu bitininkas. Juo norėjau būti nuo mažens, nes augau gamtos apsuptyje. Knygos, mažai draugų, atskirtis, žemės ūkio įgūdžiai – tai buvo dalykai, kurie mane vedė į priekį. Na, ir nuolat skaitydavau. Mano tėvai taip pat intelektualūs žmonės.

Darbams, kurie reikalauja intelektualinių pastangų, jaučiu pašaukimą. Juk ir didžiausia bityno vertė – ne aviliai, ne bitės, bet bitininko mokėjimas dirbti su bitėmis. Nes juk jeigu nemokėsi – ir bitės išmirs, ir avilių nebus, ir medaus niekas nebesuneš. O jeigu mokėsi – visi turės naudos. Dar esu sodininkas. Man visada patiko domėtis naujomis sritimis, nes, kaip ir minėjau, mėgstu iššūkius. O tapti rašytoju – išties didelis iššūkis. Nes juk tu parašai žodžius, kuriuos skaitys visi protingiausi žemės gyventojai. Tai didesnis iššūkis nei laimėti rinkimus, pasodinti sodą ar pastatyti namą. 

– Kas sunkiausia jūsų, kaip rašytojo gyvenime? Parašyti knygą, ją išleisti ar parduoti? 

– Rašymas, kūryba teikia daug malonumo. Tai darbas, kuris man patinka. Tuo metu, kai tenka rūpintis jos leidyba ar pardavimu, nebėra taip smagu. Tenka derinti organizacinius, finansinius klausimus. 

Deja, tarp leidėjų ir rašytojų dažnai yra ir nelygiavertė partnerystė. Niekas atvirai šia tema nekalba. Visuomenė mato padailintą rašytojo amato vaizdą: neva ateini su rankraščiu, leidėjui patinka, jis išspausdina. Deja, yra kiek kitaip. Tačiau nenoriu užmušti apie rašytojo kelią galvojančių jaunuolių idealizmo. Tegul jie išleidžia knygų ir viskuo įsitikina patys.

Nuotrauka
Spaudos rėmimo fondas maža
Nuotrauka
paroda
Įkelta:
2023-12-11
Tauragės krašto muziejus „Santaka“ kviečia į Fotografijos galeriją, kurioje gruodžio 14 d., 17 val. bus atidaryta Virgilijaus Usinavičiaus-Augulio fotografijų serija „Rūko alchemija“. Renginyje dalyvaus ir parodos autorius.
Nuotrauka
sostine
Linos Buchlickajos ir Juozo Petkevičiaus nuotraukos
Įkelta:
2023-12-11
Po daugybės renginių, performansų, aukšto meno ir pasaulinio lygio atlikėjų, po labai ypatingų metų Tauragė tarė „Stop“.  Tauragės kultūros rūmuose surengtas iškilmingas Tauragė – Lietuvos kultūros sostinė 2023 uždarymo renginys – „Kultūros muitinė. STOP“.
Nuotrauka
duetas
Asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-12-07
Dainavimas žmonių kelius kartais suveda netikėtai. Panaši smagi situacija nutiko ir draugėms Kamilei Šlepavičiūtei ir Martynai Juozupaitytei, šiemet tapusioms bendraklasėmis ir dainuojančioms duetu. Gimnazijos antrokes kartu dainuoti paskatino muzikos mokytoja. O šiuo metu merginų laukia nemenkas iššūkis – pasiruošti ir dalyvauti „Dainų daineles“ konkurse.
Nuotrauka
adventas
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2023-12-01
Nepaisant prasidedančio ankstyvo pasiruošimo Kalėdoms, artėjantis advento laikotarpis po truputį į visų širdis atneša džiugesį, vidinę ramybę. Įpusėjus lapkričiui prasideda advento vainikų pynimo edukacijos, primenančios gilias šio laikotarpio tradicijas. Kokios jos ir ką reiškia, plačiau papasakoti sutiko Norkaičių tradicinių amatų ir etnokultūros centro vedėja, renginių organizatorė-edukatorė Jurgita Brazauskienė.
Nuotrauka
regina
Mindaugo Černecko nuotrauka
Įkelta:
2023-11-30
Regina Fominichienė save laiko tikra tauragiške, nors yra gimusi Skaudvilėje. O ir daugelis tauragiškių ją pažįsta, bent jau iš matymo – ją galima sutikti įvairiuose renginiuose, o ir gatvėje jos šypsena šviečia iš tolo. Savo amžiaus ji neslepia: Reginai – 68-eri, tačiau ją matydamas supranti, kad amžius nesvarbus, jei eini per gyvenimą atvira širdimi. O dabar visą gyvenimą poeziją mėgusi moteris tapo slemere. Ir jai puikiai sekasi!
Nuotrauka
renata
Renatos Karvelis feisbuko paskyros nuotrauka
Įkelta:
2023-11-24
Renata Karvelis, tauragiškiams jau puikiai žinoma įvairių kultūrinių renginių ir akcijų organizatorė, performansų kūrėja, rašytoja, menininkė, išleido knygą „mOterOs“, kurioje – ironiški, provokuojantys, nenuspėjami eilėraščiai, apimantys moteriškumo temas, jas atskleidžiantys įvairiuose kontekstuose – nuo šeimos iki virtualybės ar biurokratijos profesiniame gyvenime. Juose gausu kritikos šiuolaikinio pasaulio detalėms, vis dar dažnai pasitaikančioms vyrų ir moterų nelygybės apraiškoms. Lapkričio 9-ąją knyga pristatyta B. Baltrušaitytės viešojoje bibliotekoje. 
Nuotrauka
kvartetas
Genovaitės Urmonaitės feisbuko paskyros nuotrauka
Įkelta:
2023-11-22
Kartu su rudeniu į Tauragę atėjusi kasmetinė teatro šventė „Kvartetas“ teatro mėgėjams vėl suteikė džiaugsmo. Šįkart festivalio spalva buvo ruda. Pasirodo, ruda gaunama sumaišius žalią su raudona, be to, ją mėgstantys žmonės nevengia sunkaus darbo... Taigi festivalis sužibėjo visomis spalvomis ir jų atspalviais. Festivalio sumanytoja ir puoselėtoja, Tauragės liaudies teatro režisierė Genovaitė Urmonaitė džiaugiasi – festivalis pavyko šimtu procentų ir įkvėpė naujiems darbams.
Nuotrauka
saulekalnis
Norkaičių tradicinių amatų ir etnokultūros centro feisbuko nuotrauka
Įkelta:
2023-11-15
Spalio 27 dieną folkloro ansamblio „Saulėkalnis“ nariai susirinko paminėti ne tik penkerių metų veiklos sukakties, bet ir sudalyvauti naujų kolektyvo narių krikštynose. Prieš penkerius metus spalio 19-ąją susibūręs ansamblis savo dainomis ne tik džiugina Tauragės kraštą, bet garsina jį ir už rajono ribų.
Nuotrauka
kvartetas
Godos Virbickaitės nuotrauka 
Įkelta:
2023-11-09
Su rudeniu į Tauragę ateina ir kasmetinė teatro šventė – tokia pat ir kitokia, bent jau festivalio spalva. Šįkart festivalio spalva ruda. Atrodo tamsu? Ogi sužinojome, kad ruda gaunama sumaišius žalią su raudona... Taigi festivalis sužibės visomis spalvomis ir jų atspalviais. Pakalbinome festivalio sumanytoją ir puoselėtoją, Tauragės liaudies teatro režisierę Genovaitę Urmonaitę.
Nuotrauka
aukso vainikas
Norkaičių tradicinių amatų ir etnokultūros centro feisbuko nuotrauka
Įkelta:
2023-10-29
Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ Norkaičių tradicinių amatų ir etnokultūros centre surengta XIX liaudies vaizduojamosios ir taikomosios dailės bei kryždirbystės meistrų kūrinių regioninė konkursinė paroda dėl „Aukso vainiko“ nominacijos, kurią 2005 m. įsteigė Lietuvos nacionalinis kultūros centras. Regioniniame ture pirmoji vieta skirta batakiškei Onai Paulauskienei.
Nuotrauka
piliakalniai
B. Baltrušaitytės viešosios bibliotekos nuotrauka
Įkelta:
2023-10-28
Spalio 19-osios vakarą Tauragės B. Baltrušaitytės viešosios bibliotekos skaitykloje vyko fotomenininko Alberto Švenčionio fotografijų parodos „Piliakalniai ir legendos“ bei fotografijų albumo „Būtsargiai“ pristatymas. Nespėjusieji į pristatymą parodą galės apžiūrėti iki lapkričio 10-osios. 
Nuotrauka
rita
Tauragės krašto muziejaus nuotrauka
Įkelta:
2023-10-22
Spalio 25-ąją, 17 val., Tauragės krašto muziejaus Etnografijos ekspozicijoje vyks Ritos Balkutės paskaita „Vėlių laikas: apeigos ir mirties augalai“. Tai tęstinio muziejaus projekto „Vėlių mėnuo“, skirto bendruomenės edukavimui Vėlinių laikotarpiu, renginys.
Nuotrauka
norkaiciai
Bronislovo Ambrozo nuotraukos
Įkelta:
2023-10-22
Spalio 14-ąją Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ Norkaičių tradicinių amatų ir etnokultūros centro folkloro ansamblis „Saulėkalnis“ su vadove Jolanta Kažukauskiene iš Joniškio kultūros centre vykusio respublikinio konkurso „Aušta aušrelė“ grįžo laimėję pirmąją vietą. Kitą savaitę penkerių metų gyvavimo sukaktį minėsiantis kolektyvas šiame konkurse dalyvavo pirmą kartą ir labai sėkmingai. Tarp 13-os stipriausių šalies kolektyvų geriausiai įvertintiems tauragiškiams atiteko ir piniginė premija.
Nuotrauka
pleneras
Tauragės kultūros centro nuotrauka
Įkelta:
2023-10-20
Tauragėje birželį surengtas menininkų pleneras „Laiko ženklai skulptūrose“ apjungė iš įvairių Lietuvos miestų šešis menininkus, gebančius prakalbinti ne tik medį, bet ir akmenį. Per penkias dienas jie sukūrė vieną akmens ir penkias medžio skulptūras. Svarstyta, kur statyti medžio skulptūras, ir nuspręsta jas įkurdinti parke prie Jūros gatvės. 
Nuotrauka
foto
Juozo Petkevičiaus nuotrauka
Įkelta:
2023-10-16
Mažeikių muziejuje paskelbti jau 15-us metus rengiamo tarptautinio fotografijos konkurso „Gyvos žemės mintys“ laureatai. Tarp jų – ir tauragiškis fotografas Vytautas Butkus, konkursui pateikęs keletą fotografijų iš savo kelionės į Černobylį, kur prieš 37-erius metus įvyko didžiausia pasaulyje atominės jėgainės avarija, turėjusi globalaus masto pasekmių. 
Nuotrauka
karieta
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2023-10-13
Tarp Tauragės savivaldybės ir pašto pastatų neseniai sutvarkytame plote, akmenimis grįstoje aikštelėje, pastatyta ir tauragiškiams pristatyta kalvio Kęstučio Plyskaičio sukurta pašto karieta. Šis monumentas skirtas pašto 180 metų sukakčiai paminėti.  Šventės metu prisiminta istorija, žymūs žmonės, lankęsi pašte. 
Nuotrauka
elvis
B. Baltrušaitytės bibliotekos nuotrauka
Įkelta:
2023-09-26
ELVIS (elektroninių leidinių valdymo informacinė sistema) autobusas – tai po įvairius Lietuvos miestus ir atokiausius kaimus keliaujanti biblioteka, skirta vyresnio amžiaus žmonėms, kuriems sunku skaityti. Praėjusią savaitę ELVIS autobuso komanda atvyko į Tauragę.  
Nuotrauka
Stasys Eidrigevičius 
Ignacy Eidrigevičiaus nuotrauka
Įkelta:
2023-09-20
Tauragės krašto muziejus „Santaka“ rugsėjo 21 d. 17.00 val. kviečia į Tauragės pilį – naujoje muziejaus parodų erdvėje bus pristatyta Stasio Eidrigevičiaus iliustracijų paroda „Keliaujanti vaizduotė“. Atidaryme dalyvaus pats parodos autorius, o parodą parengė Panevėžyje besikuriančio Stasio Eidrigevičiaus menų centro (SEMC) komanda. Parodos kuratorė Lina Albrikienė, parodos architektas Darius Baliukevičius.
Nuotrauka
skaudvile
Vido Bičkaus nuotrauka
Įkelta:
2023-09-15
Šį savaitgalį jau 14-us metus skaudviliškiai organizuoja miesto šventę, truksiančią dvi dienas. Šiais metais bus prisiminta krašto istorija ir daug kur atsispindės faktas, kad Skaudvilėje buvo vienas didžiausių arklių turgų Europoje, sakė bendruomenės „Skaudvilės kraštas“ pirmininkas Vidas Bičkus.
Nuotrauka
vasaros skaitymo issukis
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2023-09-15
Visą vasarą, nuo birželio 1-osios iki rugpjūčio 31-osios, šalyje jau aštuntus metus organizuotas tradicinis skaitymo iššūkis „Vasara su knyga“. Skaitymo iššūkiu siekiama skatinti visuomenę domėtis literatūra, skaitymu. Šiemet priėmusieji iššūkį įvairaus amžiaus žmones buvo kviečiami perskaityti 5-ias pasirinktas knygas pagal tam tikras temas-užduotis ir registruotis savarankiškai arba artimiausioje bibliotekoje. Tauragėje šioje prasmingoje akcijoje dalyvavo net 1955 skaitytojai. Pasiryžusieji dalyvauti iššūkyje ir jį įveikusieji varžytuvių pabaigoje apdovanoti vertingais prizais. Laimėtojai išrinkti burtų keliu. 
Nuotrauka
lauksargiai
Juozo Petkevičiaus nuotrauka
Įkelta:
2023-09-09
Pernai per šalį praėjus desovietizacijos bangai, Tauragės rajone demontuoti 4 sovietiniai paminklai. Daugelyje vietų taip ir liko tuščia, o štai Lauksargiuose rugsėjo pradžioje pastatytas naujas paminklas Klaipėdos krašto prijungimo prie Lietuvos 100-mečiui paminėti. Šia naujiena socialiniame tinkle pasidžiaugęs Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ direktorės pavaduotojas-vyriausiasis rinkinių kuratorius Darius Kiniulis užsiminė ir apie rašomą knygą, kurioje nuguls krašto istorijos faktai, nuotraukos, padavimai.
Nuotrauka
posmai
Daivos Genienės ir literatų klubo „Žingsniai“ nuotraukos
Įkelta:
2023-09-04
Šiltos emocijos, daug džiugių susitikimų ir sielą gaivinančios poezijos – taip galima būtų trumpai apibūdinti tradicinį, 10-ąjį respublikinį poezijos vakarą „Saulėlydžio posmai“, papuošusį Tauragės kultūros centro prieigas. Šiųmetį renginį, ko gero, galima vadinti rekordiniu: jame dalyvavo net 60 kūrėjų, suvažiavusių net iš 15-os šalies vietų. 
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-09-03
Kartu su lietuviais ir kitomis Tauragėje gyvenusiomis tautomis miesto veidą kūrė ir žydai. 1939 m. surašymo duomenimis, Tauragėje buvo 10 561 gyventojas,  iš jų – apie 4000 žydų. 1970 m. gyventojų buvo 19 500, iš jų 14 žydų… Holokaustas ilgametę Tauragės žydų bendruomenę visiškai sunaikino vos per keletą mėnesių. Saugodamas istorinę atmintį ir puoselėdamas žydų kultūros paveldą, Tauragės krašto muziejus „Santaka“ rugsėjo 5 d., 15 val., kviečia į Pilies menes – į edukacinį susitikimą su Lietuvos žydų (litvakų) bendruomene „Šalom, Taurage!“.