R. Žukauskas: „Rašyti knygas suaugusiesiems daug paprasčiau nei paaugliams“
Įkelta:
2021-02-10
Nuotrauka
Žukauskas
Aprašymas

Bitininkas Remigijus Žukauskas savyje atrado rašytojo talentą. Sigito Kancevyčiaus nuotrauka 

Remigijus Žukauskas – rašytojas, šiuo metu išleidęs dvi knygas: suaugusiesiems skirtą „Psichologinė lygtis“ ir romaną paaugliams „Labdarinė fėja“. Tauragiškis nuolat gilinasi į tai, kas aktualu žmogui įvairiais jo gyvenimo tarpsniais. Psichologija, filosofija, žmonių tarpusavio santykiai yra temos, kurios vyrauja jo kūryboje, bet tuo rašytojas neapsiriboja. Jo knygose skaitytojai gali pasinerti ir į fantazijų, pojūčių pasaulį. Kalbėdamas su „Tauragės žiniomis“, R. Žukauskas papasakojo, ką mano apie šiuolaikinę rašytojų kūrybą bei kaip pats pradėjo rašyti knygas. 

– Išleidote knygą „Labdarinė fėja“. Šis romanas skirtas paaugliams. Kaip nusprendėte orientuotis į paauglių auditoriją? 

– Mėgstu sudėtingas temas ir iššūkius. Temą gvildenau filosofiškai, ir ši knyga skirta ne tik paaugliams, bet ir suaugusiesiems. Knygų vaikams labai daug, o paaugliams – gerokai mažiau. Ši knyga – apie patyčias, nelygybę, tarpusavio konfliktus. Tokios temos – kietas riešutas. Paaugliai dažnai susiduria su tuo, o suaugusieji nežino, ką daryti. 

– Kitas jūsų išleistas romanas pasižymi psichologiškumu ir greičiausiai skirtas tik suaugusiesiems, tiesa? 

– Pirmoji knyga „Psichologinė lygtis“. Tai itin sudėtinga knyga, kurioje taip pat nagrinėjamos filosofinės temos. Ji pernelyg kieta paaugliams. Neseniai baigiau dar vieną knygą, kurią pavadinau „Aš karinis gelbėtojas“. Tai feministinė knyga. 

– Kam lengviau kurti: vaikams, paaugliams ar suaugusiesiems? 

– Lengviau rašyti vaikams. Paaugliams rašyti knygas yra sudėtingiausia. Suaugusiesiems rašyti nėra sudėtinga.

Paauglystė yra sunkiausias žmogaus gyvenimo periodas. Vaikas tampa žmogumi. Iškyla konfliktų tarp pareigų ir teisių, vaiko ir suaugusiojo brandos. Be to, prasideda vadinamosios hormonų audros. Paaugliai susiduria ir su egzistenciniais klausimais. Temų, kurios aktualios paaugliams, yra be galo daug. 

– O koks jūs pats buvote paauglys? 

– Buvau vienkiemio vaikas. Daug laiko praleidau darbuodamasis žemės ūkyje. Nebuvo daug laisvo laiko. Paauglystė tarytum prabėgo nepastebimai.

Nuotrauka
Žukauskas

– O kas paskatino rašyti knygas?

– Tą klausimą dažnai man užduoda ir jis, turiu pripažinti, yra gana sudėtingas. Visų pirma, aš mėgau skaityti knygas. Kaip tapti rašytoju? Perskaitei tūkstantį knygų – gali parašyti pirmąją. Nes skaitydamas knygas išlavini vaizduotę, suvoki, kas tau aktualu ir ką norėtum pats papasakoti pasauliui. Be to, skaitant galima išlavinti ir sakinių struktūrą. Skaityti knygas – tai ne tas pats kaip žiūrėti filmą. Juk filmai statomi pagal suglaustus, daug trumpesnius nei knygos scenarijus. Filmuose režisieriai mėgina išspausti per labai trumpą laiką labai visko daug. Tad vargu ar įmanoma pagal visas knygas pastatyti filmą, nes kartais reikia pajusti temą, į ją įsigilinti, o ne prabėgomis pamatyti trumpą istoriją.

– Filmuose ne iki galo atskleidžiama mintis? 

– Kine dažniausiai linkstama prie specialiųjų efektų, linksmų ar šalutinių dalykų. Jie patinka didžiajai daliai žmonių, kurie žiūri Holivudo filmus. Tie filmai, kurie yra geresni, nėra itin populiarūs. Tikiu, kad ir atskleisti mintį, ir pastatyti filmą taip, kad jį būtų įdomu stebėti, tikrai sunku. 

– O kalbant apie tūkstantį perskaitytų knygų, ne visi jauni žmonės, ko gero, tiek dar yra perskaitę. Ar jaunystė yra tinkamas amžius rašyti knygas?

– Yra kelios prieštaringos nuomonės. Kai kurie sako, kad norint tapti rašytoju reikia įgyti didelę gyvenimo patirtį. O kai tau 20 metų, gali rašyti nebent kokius paaugliškus meilės romanus. Vargu ar 20-metis parašys sudėtingą psichologinį romaną. Kita vertus, nebūtina rašyti sudėtingai – juk ir ne visos knygos yra sudėtingos. Tad ir jaunas žmogus tikrai gali rašyti. 

Autorius irgi galima vertinti pagal brandą: pirmoji knygas tampa tarytum mokomuoju egzemplioriumi, o pati geriausia – kokia trečia knyga. Bet jeigu autorius pradeda rašyti tik dėl pinigų, kūriniai, deja, yra tokia tendencija, suprastėja. 

Yra tokia teorija, kad visų knygų rašytojų nagrinėjamose temose yra tam tikro vienodumuo, o išskirtinumas atsiveria ten, kur kyla klausimas, kaip tos temos bus išnagrinėtos ir atskleistos. Su patirtimi greitėja rašymo greitis, o plunksna aštrėja. 

– Vieni rašytojai geria vyną, kiti rašo tik naktį, treti tam, kad rašytų, turi užuosti kažkokį kvapą ar matyti vaizdą. 

– Kalbant apie alkoholį, svarstau, kad žmogaus galimybės nėra beribės, galva negali apimti visų užduočių ir kai rašytojas išgeria, jam gali kilti keblumų. Pamėginkite vairuodamas sankryžoje papasakoti šalia sėdinčiam keleiviui kokį sudėtingą anekdotą. Kyla, ko gero, klausimas, ar užteks tiek jėgoms smegenims atlikti dvi ne tokias jau ir paprastas užduotis vienu metu. Alkoholis gal kiek ir atpalaiduoja, bet taip pat sumažina smegenų pajėgimą – jos vangesnės. Sulėtėja mąstymas. Žmogus nebe toks kūrybingas. 

– Jūs pats, ko gero, irgi skaitote šiais laikais parašytas knygas. Kaip vertinate literatūros kokybę? Ar dabar ji kritusi? O gal nenusileidžia tai kūrybai, kuri buvo, pavyzdžiui, prieš kokį 20 metų?

– Kokybė tikrai nekrito, kita vertus, tarp rašytojų smarkiai išaugo konkurencija. Kai kalbėjausi su vienu redaktoriumi iš Vilniaus, jis pasakė, kad auksiniai laikai Lietuvos rašytojams buvo kokiais 90-aisiais metais. Tuo metu nebuvo konkurencijos iš užsienio rašytojų. Dabar laikai visiškai kiti. Kokybė gal net kilstelėjo, nes rašytojai jaučia konkurenciją ir siekia pasitempti.

Beje, šiuo metu daugelis rašytojų, kaip ir kiti žmonės, uždaryti namuose, nes vis dar galioja karantinas, ir, tikiu, daug rašo. Manau, kad po karantino galime tikėtis naujų knygų antplūdžio. 2022 metais, svarstau, tikrai galima prognozuoti gerų knygų laikotarpį. 

– Kas jus suformavo kaip žmogų

– Esu bitininkas. Juo norėjau būti nuo mažens, nes augau gamtos apsuptyje. Knygos, mažai draugų, atskirtis, žemės ūkio įgūdžiai – tai buvo dalykai, kurie mane vedė į priekį. Na, ir nuolat skaitydavau. Mano tėvai taip pat intelektualūs žmonės.

Darbams, kurie reikalauja intelektualinių pastangų, jaučiu pašaukimą. Juk ir didžiausia bityno vertė – ne aviliai, ne bitės, bet bitininko mokėjimas dirbti su bitėmis. Nes juk jeigu nemokėsi – ir bitės išmirs, ir avilių nebus, ir medaus niekas nebesuneš. O jeigu mokėsi – visi turės naudos. Dar esu sodininkas. Man visada patiko domėtis naujomis sritimis, nes, kaip ir minėjau, mėgstu iššūkius. O tapti rašytoju – išties didelis iššūkis. Nes juk tu parašai žodžius, kuriuos skaitys visi protingiausi žemės gyventojai. Tai didesnis iššūkis nei laimėti rinkimus, pasodinti sodą ar pastatyti namą. 

– Kas sunkiausia jūsų, kaip rašytojo gyvenime? Parašyti knygą, ją išleisti ar parduoti? 

– Rašymas, kūryba teikia daug malonumo. Tai darbas, kuris man patinka. Tuo metu, kai tenka rūpintis jos leidyba ar pardavimu, nebėra taip smagu. Tenka derinti organizacinius, finansinius klausimus. 

Deja, tarp leidėjų ir rašytojų dažnai yra ir nelygiavertė partnerystė. Niekas atvirai šia tema nekalba. Visuomenė mato padailintą rašytojo amato vaizdą: neva ateini su rankraščiu, leidėjui patinka, jis išspausdina. Deja, yra kiek kitaip. Tačiau nenoriu užmušti apie rašytojo kelią galvojančių jaunuolių idealizmo. Tegul jie išleidžia knygų ir viskuo įsitikina patys.

Nuotrauka
Spaudos rėmimo fondas maža
Nuotrauka
moxie
Įkelta:
2022-08-13
Praėjusių metų lapkritį susikūrusi jaunimo roko grupė „Moxie“ skinasi savo kelią į žvaigždes. Grupę sudaro šauni penkių nenustygstančių vietoje narių komanda: gitaristė Luka Bagdonaitė, solistas Mantas Aldukevičius, gitaristas Matas Jonas Piečia, būgnininkas Mantas Jancevičius bei bosine gitara grojantis Kristupas Andriukaitis. Po truputį pradėjusi groti Tauragės atviroje jaunimo erdvėje vėliau grupė persikėlė į Tauragės kultūros centro rūsį. Jaunuoliai džiaugiasi, kad Tauragės kultūros centro direktorius juos priėmė ir suteikė galimybę repetuoti. Laikui bėgant juos po truputį pradėjo kviesti į renginius.
Nuotrauka
ignas
Įkelta:
2022-08-11
16-metis „Versmės“ gimnazijos moksleivis Ignas Plienaitis piešti mėgo nuo vaikystės. Kaip ir daugelis bendraamžių,  piešinius jis padovanodavo tėvams. Tačiau po kurio laiko pomėgis piešti išaugo į šį tą daugiau – vaikinas piešti išmoko taip gerai, kad dabar yra raginamas surengti parodą. 11-ą klasę lankysiantis jaunuolis ne tik piešia pasitelkęs grafitinius pieštukus, bet ir tapo guašo akvarele. „Vasarą planuoju išmėginti ir aliejinius dažus“, – kalbėjo jis. Meniškos sielos moksleivis, regis, turėtų būti atitrūkęs nuo vadinamų tiksliųjų mokslų ir pasinėręs į paslaptimis apipintą meno sritį, tačiau vaikinas atskleidė planuojantis studijuoti ne ką kitą, o inžineriją. 
Nuotrauka
paulius
Įkelta:
2022-07-31
Tauragiškis Paulius Mikalauskas egzaminų rezultatais nustebino, ko gero, ne vieną – keturi iš penkių laikytų įvertinti šimtukais, o iki penktojo aukščiausio įvertinimo pritrūko vos dviejų balų. Devyniolikmetis vaikinas džiaugiasi savo pasiekimais ir jau seniai svajoja studijuoti mediciną Vilniaus universitete. Beje, šimtukai – tai dar ne visi Pauliaus pasiekimai: šiemet vaikinas laimėjo auksą Lietuvos mokinių biologijos olimpiadoje ir visai neseniai – bronzą tarptautinėje biologijos olimpiadoje.
Nuotrauka
jonines
Įkelta:
2022-07-01
Ilgąjį savaitgalį Joninių vainikais puošėsi visa Lietuva. Joninės arba Rasos – ilgiausios dienos ir trumpiausios nakties šventė – siautulingai minėta ir Tauragės rajone – Jovaruose, Taurų parke, Dacijonuose, Pagramantyje, Adakave ir daugelyje kitų vietų.
Nuotrauka
Antaninių šventės akimirka. Autorės nuotrauka
Įkelta:
2022-06-17
Šeštadienį Kęsčiuose su trenksmu nuaidėjusi Antaninių šventė „Pieno kelias: nuo šienapjūtės iki sūrio“ sulaukė nemažo aplinkinių kaimų gyventojų susidomėjimo. Netrūko smalsavusių susipažinti su šios šventės, dar kitaip vadinamos – šienpjovių švente, tradicijomis. Tą dieną pagerbti varduvininkai, jubiliatai, bendruomenės naujagimių tėveliai bei naujakuriai.
Nuotrauka
bliudziuviene
Įkelta:
2022-06-12
Reginą Bliūdžiuvienę galima pristatyti įvairiai: poetė, tautosakininkė, pedagogė, aktyvi Žygaičių miestelio bendruomenės narė. Regina apie savo darbus girtis nėra linkusi, tik žaviais eilėraštukais retsykiais pasidalija savo feisbuke.
Nuotrauka
pilies teatras
Įkelta:
2022-05-20
Gegužės 11-ąją Tauragės meno mokyklos (TMM) Pilies teatras pakvietė į spektaklio, pastatyto Krystal Sutherland romano „Mūsų širdžių chemija“ motyvais, premjerą. Pilnutėlėje Pilies salėje žiūrovai kiek ilgiau nei valandą stebėjo pasirodymą, kuris ne vieną privertė braukti ašarą – jaunųjų aktorių emocijos abejingų nepaliko. Toks ir buvo Pilies teatro tikslas. 
Nuotrauka
muz
Įkelta:
2022-05-16
Gegužės 18-ąją, Tarptautinę muziejų dieną, visi keliai veda į pažinimą. Tauragės krašto muziejus „Santaka“ ir jo padaliniai – Tremties ir rezistencijos muziejus, įkurtas buvusioje NKVD būstinėje, tauragiškių vadinamas Šubertine, Skaudvilės krašto muziejus, Alfonso Čepausko dailės galerija, Norkaičių tradicinių amatų ir etnokultūros centras – tądien kviečia ne tik apsilankyti muziejuose nemokamai, bet ir dalyvauti gausybėje renginių.
Nuotrauka
sondra
Įkelta:
2022-05-15
Šiandien minime Šeimos dieną. Kiek mums visiems svarbi šeima? Ko gero, paprasčiausias meilės savo šeimai įrodymas – domėjimasis jos istorija. Sondrai Vaišvilaitei, pribloškiančios savo grožiu knygos „Šviesybių namai“ autorei, be galo svarbi kiekviena, net ir smulkiausia giminės istorijos detalė, kurias ji kartu su seserimi Danguole rinko po kruopelytę ne vienerius metus ir sudėliojo iš jų ištisą paprasto gyvenimo epą, įdomų ir vertingą ne tik artimiesiems. Susirinkusieji į Sondros Vaišvilaitės knygos „Šviesybių namai“ pristatymą vos tilpo B. Baltrušaitytės viešosios bibliotekos skaitykloje – žinia apie šią ypatingą leidinį priviliojo ne tik  autorės draugus, artimuosius, bet ir kraštotyra, istorija, etnografija besidominčius žmones. 
Nuotrauka
paulinos
Įkelta:
2022-05-05
Daugiau nei 10 metų fotografuojanti tauragiškė Paulina Dubė rimčiau šio darbo ėmėsi baigusi mokyklą – tada, pasak jos, atsirado ir laiko, ir noro užsidirbti. Visą savo laiką darbui skirianti moteris sako nežinanti, kaip daugiau save įvardinti nei fotografe. Ji pasakoja, kad pomėgiui tapus darbu laisvalaikio ji nelabai ir turi – didžiąją dalį laiko skiria fotosesijoms ir nuotraukų redagavimui.
Nuotrauka
viktorija
Įkelta:
2022-04-28
Tauragės „Versmės“ gimnazijos trečiokė Viktorija Rezgytė Lietuvos moksleivių liaudies dailės parodos-konkurso „Sidabro vainikėlis IX“ regioniniame ture už savo siuvinėtus darbelius jau trečią kartą laimi prizinę vietą. Mergina turi daug įvairių pomėgių – nuo siuvinėjimo adinukės stiliumi, piešimo, grojimo gitara iki pasivaikščiojimų gamtoje, knygų skaitymo bei domėjimosi istorija.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2022-04-18
Praėjusiais metais mokyklą baigusi tauragiškė Simona Bendikaitė nusprendė ieškoti savo gyvenimo kelio. Apie tolesnes studijas svarsčiusi mergina nebuvo iki galo apsisprendusi, ką būtent toliau studijuoti, tačiau pradėjusi savanoriauti Tauragės krašto muziejuje „Santaka“ ji suprato, kad norėtų pasinerti į kultūros pasaulį.
Nuotrauka
AutOrės nuotrauka
Įkelta:
2022-04-16
Didžioji savaitė prieš Velykas, ko gero, ne vienam asocijuojasi su vaško kvapu – gi juo dažnas margina kiaušinius. Tada ir vaikystės prisiminimai užplūsta – kaip varžytasi dėl gražesnio ir ryškesnio margučio, kaip laukta antrosios Velykų dienos, kad galėtum bėgti pas kūmą pinigėlio. Nuo darbų sustirusios Pagramančio socialiniuose globos namuose įsikūrusių senolių rankos kiaušinių marginimo edukacijos metu bando prisiminti ir atkartoti margučio raštus – vieni rezultatu labai patenkinti, kiti lyg ant savęs pyksta ir sako, kad anksčiau ir brūkšneliai būdavo tiesesni, ir ranka labiau klausydavo. Bet džiaugsmo pamačius spalvą įgavusį margutį netrūksta, o ir stalo kaimynui pasigirti smagu. Stebi smagų senolių šurmulį ir tiki – artėja graži  ir prasminga šventė. 
Nuotrauka
kulturos muitine
Įkelta:
2022-04-05
„Kultūros muitinė“, jau tradicija tapęs renginių ciklas, šiemet prasidėjo neįprastai –  austrių degustacija Pilies menėse, o po kelių dienų į kitą renginį irgi kulinarine tema pakvietė Skaudvilės krašto muziejus.
Nuotrauka
mmm
Įkelta:
2022-04-05
Balandžio 6-ąją, 17 val., Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ Pilies menėse bus atidaryta ypatinga paroda. Tai kolektyvinė paroda, o jos eksponatai – moterų, lankančių Tauragės suaugusiųjų dailės studiją „MMM“ (Moterys mokosi meno, meno mokyklos moterys), darbai. Parodos pavadinimas visaapimantis ir daugiaprasmis – „Interpretacijos“.
Nuotrauka
batakiai
Įkelta:
2022-03-18
Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo dienai dauguma bendruomenių bei kultūros namų kvietė atvykti į renginius bei susibūrimus ir pasidžiaugti mūsų tautos laisve. Dauguma jų prasidėjo maldomis ne vien tik už mūsų laisvę – nepamirštas ir Ukrainoje vykstantis karas.
Nuotrauka
uzgavenes
Įkelta:
2022-03-06
Pirmoji pavasario diena šįmet prasideda Užgavėnėmis, simbolizuojančiomis žiemos palydėtuves ir pavasario sutiktuves. Nors pasaulį šiandien yra apėmęs nerimas dėl karo Ukrainoje, ir, atrodytų, linksmybėms vietos nebeliko, vis dėlto šios linksmos šventės atsisakė ne visi, o ją organizavusieji įsitikinę, kad  tradicijos padeda susitelkti. 
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2022-02-18
Lietuvos valstybės atkūrimo dieną visa šalis, o kartu ir tauragiškiai, paminėjo kaip laisvės, nepriklausomybės, demokratinės šalies dieną. Ši tautai svarbi diena minėta Tauragės Švč. Trejybės bažnyčioje, kur Šv. Mišios aukotos už Lietuvą ir Lietuvos žmones, Tauragės kultūros rūmuose surengtame iškilmingame koncerte dalyvavo Kultūros centro kolektyvai ir atlikėjai, kai kurios bendruomenės leidosi į pėsčiųjų žygius, vieni kitus džiugino dainomis, šypsenomis.
Nuotrauka
16
Įkelta:
2022-02-16
Praėjo 104 metai, kai tautos šviesuoliai pasirašė Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo aktą. Mūsų tėvai ir seneliai gali pasidalinti prisiminimais, kaip šią šventę švęsdavo praeityje. „Šaltinio“ progimnazijoje, kai klases retina vis įsisukdama COVID epidemija, mokytojai pasiūlė 5–8 klasių mokiniams pasidalinti mintimis, kaip mokinių šeimose švenčiama Vasario 16-oji, ką jaunajai kartai reiškia žodžiai Tėvynė, Laisvė... Pabiro tiek gražių, nuoširdžių žodžių, kuriuos jau šią savaitę mokyklos fojė mokiniai skaito per pertraukas televizijos ekrane. Kitame mokyklos koridoriuje – Vėjų pievoje – paroda „Lietuva pro mano langą“. Penktadienį, paskutinę savaitės dieną, bus suvedami rezultatai, kaip šiai šventei paminėti 1–8 klasių mokiniai papuošė savo kuprines. „Švenčiame ir švęsime visi: 1–8 klasių mokiniai, mokyklos administracija, klasių ir  būrelių vadovai, lietuvių kalbos ir literatūros mokytojos...“, – sako mokyklos bendruomenė ir dalijasi mokinių istorijomis, kaip šeimos švenčia Vasario 16-ąją. 
Nuotrauka
betrice
Įkelta:
2022-02-10
Artėjant svarbiausioms valstybinėms šventėms progą tautiškumą perteikti piešiniuose turėjo ir jaunieji Lietuvos menininkai. Iš 423 konkursui „Ateities miestai“ siųstų piešinių atrinkta 20 favoritų, kurių skaitmeninį katalogą kovo 1–15 dienomis ketinama pristatyti Lietuvos Respublikos Seime Nepriklausomybės atkūrimo dienai paminėti skirtoje parodoje. Sėkmės sulaukusio ir į 20-uką patekusio piešinio autorė tauragiškė abiturientė Beatričė Arštikytė pasakoja, kad laisvė jai svarbi ne tik kaip Lietuvos pilietei, bet ir kaip meno kūrėjai. 
Nuotrauka
jencevicius
Įkelta:
2022-02-06
Tauragėje gimė daug pasaulinio garso žmonių – Jozefas Šereševskis, Davidas Kacelenbogenas, Robertas Lemanas, Taurogeno žeme vaikščiojo net keturi Rusijos carai, legendinis karo strategas Karlas Klauzevicas, pasaulinio garso kompozitoriai Aleksandras Borodinas, Hektoras Berliozas, Robertas Šumanas, rašytojas ir politikas Aleksandras Gercenas, „Kruvinojo sekmadienio“ herojus popas Gaponas, Aleksandro Puškino žudikas Žoržas Dantesas… Šiuos ir dar daugybę mažai kam žinomų ar netgi visai negirdėtų Tauragės istorijos faktų atkapstęs kraštietis Alvidas Jancevičius sudėjo juos į knygą-straipsnių rinkinį „Užmirštasis Tauroggenas“, kurią jau netrukus pristatys Tauragės krašto muziejuje „Santaka“. O belaukiant susitikimo – pokalbis su jos autoriumi.   
Nuotrauka
slaviunas
Įkelta:
2022-01-30
Žymusis tautosakininkas Leonardas Sauka rašė: „Nedaug tėra žmonių, kurie lygiai gerai galėtų nagrinėti liaudies buitį, papročius, apeigas, tikėjimus, muzikinę ir poetinę liaudies kūrybą“. Šie žodžiai skirti tautosakininkui, etnografui ir folkloristui Zenonui Slaviūnui (iki 1939 m. – Slavinskui), prieš 105 metus, 1907 m. sausio 14 dieną, gimusiam Skaudvilėje, vargonininko šeimoje. Tauragės B. Baltrušaitytės viešoji biblioteka šios sukakties proga paskelbė savo surinktą medžiagą apie šį garsų kraštietį.