Tauragės žinios logotipas
Dviračiais per Baltijos šalis – per 17 dienų

Dviračiais per Baltijos šalis – per 17 dienų

Toli gražu ne visi svajoja apie tingų poilsį prie jūros – kai kuriems kur kas maloniau, o ir prasmingiau atrodo keliauti. Ir ne lėktuvu, autobusu ar automobiliu, o dviračiu, valtimi ar net pėsčiomis. Taip ne tik išbandai save, daugiau pamatai, bet ir pajunti tikrą kelionių skonį, įsitikinę Raminta ir Linas Anuliai, neseniai dviračiais apkeliavę Baltijos šalis. Ir tai nebuvo daugiausia ištvermės pareikalavęs žygis – pasak Ramintos, pėsčiomis nukeliauti iš Skaudvilės į Zarasus buvo kur kas sunkiau.

Tikslas – 2000 km

Paklausti, kada prisijaukino dviračius, Raminta ir Linas pasakoja:

– Jei neskaičiuotume pasivažinėjimų dviračiu vaikystėje, dviračius nusipirkome prieš trejus metus. Minčių apie juos buvo senokai. Iš pradžių pirkome būtent sportavimui skirtus dviračius, kuriais galima važiuoti plentu, o vėliau – hibridinius, kuriais galėtume važinėti žvyrkeliais, bekele. Tada ir pagalvojome, kad jais galėtume leistis ir į ilgesnę kelionę.

Ši kelionė dviračiais iš ilgesnių jiems buvo pirma – anksčiau važiuodavo tik kokį šimtą ar daugiau kilometrų.

– Turėjom ilgesnes atostogas, tad nutarėm susiplanuoti ilgesnę kelionę dviračiais, – pasakoja Linas. – Nuvažiuoti galima daug kur, bet pirmiausia norėjom aplankyti Baltijos šalis.

Paklausti apie maršrutą jie pasakoja, kad labai norėjosi važiuoti palei jūrą. Maršrutą buvo iš anksto susiplanavę per programėlę, tiesa, kartais jį tekdavo šiek tiek keisti. Tad pradėjo nuo Karklės, per Lietuvą, Latviją, Estiją važiavo palei jūrą (nesikėlė tik į saleles), o paskui palei sieną grįžo. Tikslas buvo numinti 2000 km – jis pasiektas per 17 dienų. Nors ir nekėlė sau tikslo pamatyti daug istorinių ar lankytinų vietų, Linas su Raminta pasakoja pamatę Rygą, Taliną, Kolkos ragą Latvijoje, Keilos krioklį Estijoje...

– Pirmas tikslas buvo išbandyti save, įveikti numatytą maršrutą, – teigia Linas.

Beje, sutuoktinius sužavėjo RMK kempingai Estijoje – jie puikiai įrengti, švarūs, tvarkingi, visiems atskiros pavėsinės, laužavietės ir netgi malkos paruoštos, o svarbiausia – jie nemokami. Jų tinklas išdėstytas po visą šalį.

Važiuodami palei jūrą jie stengėsi laikytis Eurovelo 10 arba Eurovelo 13 kelių, skirtų specialiai dviratininkams. Tiesa, jais važiuoti gali ir automobiliai, yra ir vien dviračių takeliai. Buvo vietų, kai tekdavo važiuoti tiesiog paplūdimiu, smėliu ar miško keliukais. Kai kur laikytis Eurovelo kelio buvo neįmanoma – neįveiktum jo net ir kalnų dviračiu.

– O kai mynėm palei jūrą, visas tas dienas ir miegojom paplūdimyje, – pasakoja Raminta, – Tik Estijoje viename mieste iš anksto buvome užsisakę hostelį, kad pasikrautume telefonus, nešiojamus įkroviklius. Tiesa, turėjom saulės paneles, bet iš pradžių jos kažkodėl nesikrovė. Matyt, saulė nebuvo tokia kaitri.

Paklausti, ar buvo sunku, sutuoktiniai žvelgia vienas į kitą tarsi klausdami – o tau ar buvo sunku? – ir purto galvas:

– Ne, sunku nebuvo... Turėdavom nemažai pertraukėlių. Turėjom tokią sistemą: minam 10 km, sustojam, pailsim. Tokiom atkarpom ir važiuodavom. Taigi to nuovargio nelabai ir jautėsi.

Kasdien jie numindavo apie 120 km. Daugiausia laiko, pasak Ramintos, sugaišdavo miestuose, ypač kai tekdavo pervažiuoti didesnius miestus – Ventspilį, Rygą.

– Tiesa, mus labai lepino orai, – sako Raminta, – visai nelijo. Tik vienąkart jau grįžtant namo labai juodi debesys užtemdė dangų, galvojom, jau tikrai gausim lietaus, bet pavyko nuo jo pabėgti...

Paklausta, koks jausmas buvo įveikti sau išsikeltą iššūkį, Raminta šypsosi:

– Labai geras! Sunku buvo patikėti, kad jau viskas, jau miegosim namuose...

Ji džiaugiasi, kad į darbą reikėjo dar ne iškart, buvo laiko atsigauti po kelionės, ir tvirtina, kad kelionė nuo dviračių neatbaidė – vos grįžę jie pradėjo „turbinti“ kitus dviračius.


Svarbiausia – gerai pasiruošti

Pora džiaugiasi, kad kelionėje viskas ėjosi taip, kaip turi būti: nei padanga sprogo, nei kokių kitų nesklandumų buvo. Nors į keliones jie dažniausiai vyksta spontaniškai, pastaroji buvo suplanuota itin kruopščiai.

– Kelionėje daug galvoti nereikėjo – viskas buvo suplanuota, – sako Linas.

Linas pabrėžia pasiruošimui skyręs itin daug dėmesio: jie labai apgalvotai susipirko visą reikalingą inventorių, labiausiai kreipdami dėmesį į daiktų būtinumą ir dydį, atidžiai susiplanavo maršrutą.

Ant dviračių užkabinti krepšiai buvo nelengvi, tačiau juose buvo viskas, kas būtina. Raminta džiaugiasi, kad jos tėtis prie dviračių rėmų pritvirtino laikiklius vandeniui, tad kiekvienas galėjo vežtis po du didelius butelius vandens, o Linas pataria – labai patogu daiktus dėti į vakuuminius maišus, tada jie užima kur kas mažiau vietos. Dar vienas patarimas: labai svarbu tinkamai, net milimetrų tikslumu, sureguliuoti dviračio sėdynę – jei ji bus netinkamo aukščio, gali pradėti skaudėti kelius.

Maistą jie gamindavosi šalia palapinės – visą tam reikalingą įrangą turėjo, belikdavo nusipirkti produktų.

Meškų nematė, bet girdėjo

– Estijoje yra labai daug meškų, ypač Tartu apylinkėse, – pasakoja Raminta, – kai mynėm palei Rusijos sieną, visą dieną kalbėjom apie meškas, o įsikūrę kempinge išgirdom riaumojimą. Paskui pasigirdo šūviai, vėl riaumojimas, vėl šūviai, kol garsai ėmė tolti – tikriausiai šaudyta norint nuginti meškas nuo kempingo. Paskui jutubėj pasiklausėm meškų riaumojimo, kad įsitikintume, ar tikrai girdėjom meškas.

Anuliai pasakoja sutikę labai daug keliaujančių dviračiais, ypač palei Baltiją.

– Visi labai draugiški, mojuoja, sveikinasi, kalbina, – pasakoja Raminta. – Kalbėjom su vienu lenku, kuris traukiniu atvažiavo iš Suvalkų į Kauną ir nuo ten į Taliną važiavo dviračiu. Ir su pagyvenusiu ispanu, nors buvo gana sudėtinga, kalbėjom, jam buvo labai smagu papasakoti, kur važiuoja. Jis važiavo 4 000 km Camino keliu. Beje, dauguma keliautojų vyresni, maždaug pensinio amžiaus.

Per 8 dienas – 285 km pėsčiomis

– Esam mėgėjai įvairių kelionių, ne tik dviračiu, – pasakoja Raminta. – Labai daug kartų esame plaukę valtimi – tai Ančia, tai Jūra. Ar šiaip einame į žygius.

Pernai šeima ryžosi pėsčiųjų žygiui: 8 dienas keliavo iš Skaudvilės į Zarasus – 285 km.

– Tokia ilgesnė kelionė pėsčiomis mums buvo pirma, nors esame pratę vaikščioti, – pasakoja Raminta, – jau pirmą dieną nuo pernelyg sunkios kuprinės padai buvo vien pūslės. Žinoma, vis tiek ėjom toliau, tik kas vakarą būdavo rutina aptepti padus vaistais ir apibintuoti. Ta kelionė man buvo sunkiausia...

Kad ir per kančias, užsibrėžtas tikslas buvo pasiektas.

Savadarbe valtimi – iki Nemuno

O šį pavasarį, iš putplasčio pasigaminę savadarbę valtį, jie tris dienas plaukė Jūra nuo Kvėdarnos iki Mociškių – apie 117 km.

Raminta pasakoja, kad iki tol jie turėjo daug guminių valčių, tačiau jos atlaikydavo tik vieną kelionę, kurią ne visada pasisekdavo baigti.

– Reikėjo sugalvoti ką nors kita, nes plaukti norėjosi, – aiškina Linas, – labai norėjom išilgai perplaukti Jūrą, bet vis kas nors nutikdavo. Pradėdavom nuo Kvėdarnos, nes toliau Jūra yra siaura, ir norėdavom pasiekti Nemuną. Pernai rudenį sugalvojom pasigaminti valtį. Išbandėm žiemą Ančioj. Buvo labai šalta, stipri srovė. Nuplaukėm gal kokius 150 m ir tada mus staiga apsuko, rėžėmės į medį ir valtis apvirto. Po to šiek tiek prisibijojom su ta valtim plaukti, nes galvojom, kad ji nestabili. Po to vėl guminę buvom nusipirkę, bet ją ir vėl pradūrėm. Tada sugalvojom „turbinti“ tą savadarbę, nes kiek gali pirkti tas gumines. Ją pažeminom, praplatinom. Iš tiesų ji patogiausia iš visų, kurias esam turėję, ir labai stabili. Joje be baimės galima atsistoti ir net gamintis maistą.

Apskritai jie mėgsta plaukti anksti pavasarį, kai upės dar nenusekusios, ir šalčio visai nesibaimina, nors, pasak Ramintos, kartais atsibunda apledėję.

Aktyvaus gyvenimas gali džiuginti ilgai

Anuliai susituokę aštuonerius metus, o iš viso kartu jau 14 metų. Gyvena jie Pužų kaime. Linas yra kariškis, Raminta – manikiūro meistrė. Profesijos gana įprastos, užtat jų gyvenimo būdas nuo įprasto gerokai skiriasi. Sutuoktiniai yra vegetarai, augina keturis šunis, be to, itin mėgsta ekstremalų laisvalaikį.

Paklausti apie ateities planus, sutuoktiniai kol kas gūžčioja pečiais:

– Jei nori kurti didelius planus, pirmiausia reikia turėti laisvo laiko. Jei jo būtų, keliautume kur kas dažniau. Tad kol kas leisimės į trumpesnes keliones. Kitąmet turbūt keliausim kažkur toliau. Dar turėsime atostogų šį rugsėjį, irgi leisimės į žygį, greičiausiai dviračiais.

Pasak Lino, jie tikisi ir toliau gyventi aktyviai ir nesustoti.

– Nesam turėję tokių atostogų, kad nuskristume į kokią Turkiją ir gulėtume, – pritaria jam Raminta, – tai ne mums. Mums reikia ką nors veikti. Kol sveikata leidžia, reikia nesustoti.

Jie teigia neretai girdintys aplinkinių replikas – kam čia tų žygių reikia, nesąmonė.

– Kai pasakojam apie dviračiais keliaujančius vyresnius žmones, netiki, – teigia Linas. – O mes savo senatvę įsivaizduojam tik tokią...

Pasidalinkite su drauge ar draugu

Daugiau naujienų

Kelionės už eurą per mėnesį – iššūkis savivaldybių biudžetams 

2020 metais pirmosios  Lietuvoje į funkcinę zoną „Tauragė+“ susijungusios Tauragės, Jurbarko, Šilalės ir Pagėgių savivaldybėms iš Europos Sąjungos paramos lėšų gavo 18,8 mln. eurų. Nemaža dalis šių pinigų buvo atseikėta mobilaus judumo sistemai sukurti, kuri turėjo sudaryti ekonomiškai silpno regi

Gedimino g. pradėtas eismo reguliavimas šviesoforais

Tauragėje, Gedimino g., prie įvažiavimo į aplinkkelį esantys šviesoforai jau veikia! Siekiant optimaliai sureguliuoti šviesoforų veikimo laikus ir trukmę, šiuo metu stebimas automobilių srautas. Atsiprašome už galimus laikinus nepatogumus ir gyventojų prašome supratingumo bei kantrybės. Taip pat Tauragės rajono

Profilaktinė patikra vasarą – mažiau rūpesčių rudenį

Mažiau virusų, streso ir mažesnės eilės pas gydytojus – štai kodėl vidurvasarį puikus laikas atlikti profilaktinius vaikų sveikatos patikrinimus. Ši kasmetinė procedūra yra būtina ne tik tam, kad vaikas ar paauglys galėtų lankyti ugdymo įstaigą: lopšelį-darželį, darželį, mokyklą. Mokinio sveikatos pažymėjimo reikia ir pla

Kai orai nedžiugina, ūpą pakels skanus maistas: 4 greitos ir pigios idėjos tiems, kas dievina sūrį

Pasakyti „ne“ sūriui – tikrai sunki užduotis. Rytą pradedame su riekele jo ant duonos, priešpiečiams valgome salotas su mocarela, užkandžiaujame kietuoju ir gurmaniškais pelėsiniais, jis palaimingai tįsta ant picos ar su makaronais... Daugeliui vieni skaniausių patiekalų yra būtent su sūriu, todėl jis paprastai yra b

Paaiškėjo 2025 m. valstybinių brandos egzaminų rezultatai: Tauragės mokinių pasiekimai – džiuginantys

2025 m. valstybinių brandos egzaminų rezultatai atskleidžia, kad Tauragės rajono abiturientai pasiekė išties puikių rezultatų. Šiemet jie ne tik gerai pasirodė daugelyje dalykų, bet ir surinko nemažai aukščiausių – 100 balų – įvertinimų.   100 balų įvertinimus pelnė mūsų rajono abiturientai įvairiuose egzaminu

Kodėl vaikui svarbus kokybiškas miegas?

Manoma, kad suaugusiam žmogui reikia 7-9 valandų miego. Tačiau vaiko ar paauglio organizmas reiklesnis ir miego jam gali reikėti gerokai daugiau. Kodėl augančiam ir bręstančiam organizmui svarbus kokybiškas miegas ir kaip jį užtikrinti sukurti kokybiško poilsio rutiną, pasakoja vaiko teisių gynėja Giedrė Salickienė. Vaiko teisių gynė

Įvyko jau penktoji bibliotekos organizuojama vaikų vasaros stovykla „Pozityvumo tiltas“

Vaikų vasaros atostogos gali būti ne tik linksmos, bet ir labai prasmingos – šiemet biblioteka ir vėl kvietė 7–8 metų vaikus dalyvauti stovykloje „Pozityvumo tiltas“. Čia pagrindinis dėmesys skiriamas emociniam intelektui, pasitikėjimui savimi ir kūrybiškumui ugdyti. Stovyklos išskirtinumas – ne ti

Keisis Tauragės Švč. Trejybės parapijos vikarai

Liepos 16 d. Telšių vyskupijos kurijos paskelbti paskyrimai palies ir Tauragės Švč. Trejybės parapiją. Tikintieji atsisveikins su parapijoje tarnavusiais vikarais – kun. Roku Maziliauskiu ir kun. Sigitu Valauskiu.    Telšių vyskupijos kurija išplatino pranešimą, kad kun. R. Maziliauskis atleistas

Inesai Ašmantaitei įteiktas Garbės ambasadoriaus ženklelis

Tauragės rajono savivaldybėje apsilankė Inesa Ašmantaitė, kuriai buvo įteiktas Garbės ambasadoriaus ženklelis.   Inesa Ašmantaitė su šeima gyvena Čekijoje, yra Lietuvos garbės konsulė Čekijos Respublikoje, atstovauja Lietuvai Moravijos ir Pietų Bohemijos regionuose. Ji su dideliu džiaugsmu ir pagarba nori prisidėti prie

„Vasara su knyga“: į skaitymo kelionę jau leidosi daugiau nei 19 tūkst. skaitytojų

Skaitymo skatinimo iššūkis „Vasara su knyga“, vasaros pradžioje pakvietęs visus – nuo knygų mylėtojų iki tik retkarčiais knygą atsiverčiančių skaitytojų – leistis į skaitymo kelionę, jau įpusėjo ir fiksuoja puikius rezultatus: iššūkį jau priėmė per 19 000 dalyvių, iš jų – daugiau nei

Paros įvykių suvestinė: smurtas artimoje aplinkoje, grasinimai ginklu ir vagystė iš parduotuvės

Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato prižiūrimoje teritorijoje per pastarąją parą registruoti keli reikšmingi įvykiai, susiję su fizinio skausmo sukėlimu, grasinimais bei svetimo turto pagrobimu. Sveikatos sutrikdymaiLiepos 15 d. apie 20.20 val. Tauragėje, M. K. Čiurlionio gatvėje, namuose, neblaivus (2,60 prom.) vyras, gim

Tauragės rajono savivaldybės delegacija dalyvavo Bytovo miesto šventėje

Liepos 10–13 dienomis Tauragės rajono savivaldybės delegacija lankėsi Bytove (Lenkija), kur vyko 679-ųjų miesto teisių suteikimo metinių šventė.   Tauragės ir Bytovo partnerystė puoselėjama nuo 2017 metų. Per šį laikotarpį įgyvendinti bendri projektai, dalintasi patirtimi kultūros, sporto bei užsieniečių socialinės integr