Performansų kūrėja Monika Dirsytė: „Menas – ne tik išpuikusiai publikai“
Įkelta:
2023-05-28
Nuotrauka
muziejus
Nuotraukos autorius:
„ArtVilnius’22“ archyvo nuotrauka 
Aprašymas

Performanso „Ašies kodas“ premjera

 

 

,
Nuotrauka
muziejus
Nuotraukos autorius:
Rūtos Andre nuotrauka
Aprašymas

Monika Dirsytė ir Agnė Sabulytė 

 

 

informacija@taurageszinios.lt
A
A

Šiemet Tauragei tapus Lietuvos kultūros sostine kultūros įstaigos siekia pritraukti daugiau žinomų menininkų ir supažindinti tauragiškius su įvairiais profesionalaus meno žanrais. Šįkart tauragiškių dėmesiui – garsios performanso profesionalės Monikos Dirsytės su operos soliste Agne Sabulyte sukurtas „Ašies kodas“, priversiantis susimąstyti apie savo ir šiuolaikinio pasaulio santykį.

Pristatys performanso žanrą

Postmodernistinio meno rūšis performansas dar ne kiekvienam iki galo suprantamas. XX amžiaus pirmaisiais dešimtmečiais atsiradusi meno rūšis turi labai daug teatro elementų, vienas jų – iš anksto paruoštas scenarijus, pagal kurį performanso atlikėjas pasirodo publikai. Lietuvoje ši meno rūšis praktikuojama maždaug nuo 9-ojo dešimtmečio.

Tauragei tapus Lietuvos kultūros sostine Tauragės krašto muziejus „Santaka“ ėmėsi iniciatyvos tauragiškiams pristatyti populiarių Lietuvos menininkų darbus.

– Mes, muziejininkai, manome, kad Tauragė – nors ir nedidelis, bet šiuolaikiškas miestas, tad ar turėtų jo gyventojai profesionalaus meno ieškoti tik didmiesčiuose? Kai pernai „ArtVilnius’22“ parodoje išvydau šį performansą, pamaniau, kad tauragiškiai turi tai pamatyti. Mūsų tikslas – atvežti  Tauragės publikai garsius šalies kūrėjus, profesionalaus meno flagmanus. Jau birželio 2-ąją galėsite artimiau susipažinti su performansu. Drąsinu tauragiškius neišsigąsti, kad tai nesuprantamas menas, nes pirmiausia jis moko mąstyti, ieškoti santykio su pasauliu per asmenines patirtis, – pasakojo muziejaus direktorė Eglė Červinskaitė.

Dešimtmetį įvairius performansus kuriančios Monikos Dirsytės bei jos kolegės, operos solistės Agnės Sabulytės bendrą darbą „Ašies kodas“ išvysime tradiciniame festivalyje „Kvadratu“. Kaip sako muziejaus vadovė, performansas turės ypatingą netikėtumo faktorių.

– Menas ateina į mūsų miesto centrą. „Ašies kodą“ bus galima išvysti atviroje erdvėje – birželio 2 d. Pilies aikštėje – judriausiu dienos metu (12 val.). Siūlysime praeiviams pietų metu pamaitinti ne tik kūną, bet ir sielą. Performanso pasirodymas truks 3 valandas. Peno gaus ir ilgiau stabtelėję, ir prabėgomis žvilgtelėję į menininkių pasirodymą, – įsitikinusi E. Červinskaitė. 

Nuotrauka
muziejus
Rūtos Andre nuotrauka

Menas – ne tik išpuikusiai publikai

Pati M. Dirsytė įsitikinusi, kad menas negali priklausyti tik išpuikusiai, daug mačiusiai ir patyrusiai publikai. Profesionali, jau dešimtį metų kurianti menininkė kviečia į performansą pažvelgti iš arčiau.

– Svarbu, kad menas neturėtų ribų ir nebūtų prieinamas tik išpuikusiai publikai. Tikriausiai sutiksite, jog menas – prabangos prekė, tačiau ta prabanga skirta žmogaus vidiniam pasauliui, jo sielai, o už ją šitame gyvenime nieko nėra brangiau. Išorinis pasaulis neapsprendžia sielos prabangos, todėl man asmeniškai ypač svarbu dalintis kūryba ir nešti ją ten, kur jos galbūt trūksta, o ne tik ten, kur ji vartojama tik dėl paties vartojimo, – sakė M. Dirsytė, siekianti nešti kūrybą kiekvienam.

– Labai ryškiai suvokėme, kad į ryšį kiekvienas ateiname iš skirtingų atraminių taškų, veikiamų vidinių ir šalutinių sąlygų, aplinkos faktorių, kurie visi iš savojo kampo žiūrint gali atrodyti mums patys svarbiausi, vertingesni už kito, ir taip iškart užkertame tolimesnį santykio plėtojimą. Perėjome tuos pojūčius. Įkvėpimą, nusivylimą, liūdesį, pyktį, nuovargį, tikėjimą, pasitikėjimą, laimę, meilę. Jutome aplinkos rezonansą. Vieniems norėjosi perimti santykį – pabūti vienu iš subjektų, kitiems tai kėlė gailestį, klausimą – kam visa tai. Vieni iš stebėjusių nėrė kartu su mumis į koncentruotą meditaciją – ir mes tą jautėme, kiti nepastebėjo, sakė, kad mūsų išvis nebuvo, – įspūdžiais apie performanso pristatymą Vilniuje pasidalino operos solistė A. Sabulytė, pasirodanti „Ašies kode“ kartu su M. Dirsyte.

Dar meno mugėje „Art Vilnius 2022“ pristatytas kūrinys – judanti iš metalo padaryta ašis. Savo kūrybą pristatančios menininkės kviečia pasvarstyti apie šiuolaikinį pasaulį ir nuolatines žmonių pastangas perdirbti tikrovę pagal savo valią. M. Dirsytė ir A. Sabulytė kelia klausimą – ar įmanomas neprievartingas santykis? Ar įmanoma patirti tikrą ryšį ir išsaugoti savo tapatumą? Galiausiai – kur žmogiškumo esmė – judėjimas į kitą ar sugrįžimas į save?

– „Ašies kodas“ – vienas sudėtingiausių tiek psichologiškai, tiek emociškai performansų. Psichologinis kontaktas, įveikta aukščio baimė, fizinė ištvermė ir dar daug kitų svarbių dėmenų, kurie paliečia tiek žiūrovą, tiek atlikėją, – apie savo kūrinį kalbėjo dešimtmetį performansus kurianti Monika Dirsytė.

Įdomu tai, kad Monika Dirsytė Vilniaus dailės akademijoje baigė Skulptūros bakalauro ir magistrantūros studijas ir šiuo metu studijuoja doktorantūroje. Nepaisant to, ji išgarsėjo būtent performanso žanre – sukūrė jau 20 skirtingų šio žanro pasirodymų, kuriuos pristatė Lietuvoje ir užsienyje. Tauragėje jos kūryba bus demonstruojama pirmą kartą.

Nuotrauka
muziejus

Festivalis „Kvadratu“

Šiemet birželio 2–spalio 15 d. vykstantis KVADRATU renginys yra festivalis, jau penktus metus apjungiantis profesionalaus meno žanrus: medijų meną, instaliaciją, skulptūrą, performansą, šiuolaikinį šokį ir kita bei visai vasarai paverčiantis Tauragės miesto erdves fotografijos galerija po atviru dangumi.

Dėl istorinio konteksto ir pasienio krašto ypatybių Tauragės identitetas nėra aiškiai apibrėžtas ir nuolat kinta, tai primena pro miestą tekančios Jūros upės vandenį ir Heraklito žodžius: „Į tą pačią upę neįbrisi du kartus“. Gyventojų kartų skirtumai reiškia, kad žmonės jau užaugo skirtingose miestuose, todėl savo santykį su aplinka suvokia nevienodai. 

Ką mes matome ir mąstome? Ar stereotipai vis dar apie mus? Kaip mus mato kiti? Šiemet per šimtmečių ir dabarties kaleidoskopą žvelgiame į miesto tapatybę bei meno kalba analizuojame miesto veidą kaustančius stereotipus. 2023 m. festivalio šaukinys: „Į tą pačią Jūrą neįbrisi du kartus“.

Festivalį organizuoja Tauragės krašto muziejus „Santaka“. Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba, Tauragės rajono savivaldybė ir LR kultūros ministerija. Visi festivalio renginiai yra nemokami. 

Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ inform.

Nuotrauka
batutai
Įkelta:
2024-05-20
Ko gero nei viena miesto šventė neapsieina be pripučiamų batutų miesto centre. Daugiau ar mažiau jų atsirasdavo kasmet. Tiesa, savaitei kitai jie kartais „išdygdavo“ tai kokios mokyklos stadione, tai Pilies aikštėje, tai parke. Tačiau prieš kokius porą trejetą metų tie, kas turi mažus vaikus, pastebėjo, kad pasiūla pasikeitė – staiga atsirado ne pavieniai atrakcionai, o masyvūs pripučiami atrakcionai, kuriuose gali linksmintis ne tik vaikai, bet ir suaugusieji. Taip taip, nesuklydote - ir suaugusieji. Ir priklauso šitas didžiausias Rytų Europoje įrenginys – tauragiškiams. O, jei tiksliau, šalia Tauragės prisiglaudusiam ir apjungiančiam keletą pramoginių veiklų prekės ženklui „Išsitaškom“.
Nuotrauka
geles
Įkelta:
2024-02-25
Vešlios, žiedais apsipylusios gėlės balkone – malonumas ir savoms akims, ir viso namo puošmena. Vasario ir kovo mėnesiai jau yra metas imtis ne tik daržovių, prieskoninių žolelių sėjos, bet ir pasirūpinti, kad atšilus orams balkoną ar terasą papuoštų žydinčios gėlės. Kad daržininkai ir gėlininkai jau bruzda, rodo ir vasarį staigiai pradėję kilti įvairių sėklų pardavimai, pastebi Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė.
Nuotrauka
eurovizija
Įkelta:
2024-02-17
Artėjant Lietuvos nacionalinės „Eurovizijos" atrankos finalui, pretendentus atstovauti mūsų šaliai atidžiai seka ne tik gerbėjai Lietuvoje, bet ir apie didįjį dainų konkursą rašantys užsienio žurnalistai. Konkurso naujienų ir apžvalgų portalo Eurodiena.lt komanda tradiciškai susisiekė su aštuoniais skirtingų šalių portalų atstovais ir paprašė įvertinti šių metų Lietuvos finalininkų dainas. Dauguma jų sutarė, kad labiausiai pagauli buvo ir didžiausius šansus išplėšti gerą rezultatą turi viena šeštadienį skambėsianti daina.
Nuotrauka
atostogos
Įkelta:
2024-02-06
Šeimą suartina bendros kelionės, kai atitrūkstama nuo kasdienės rutinos ir rūpesčių. Atostogų metu galima kokybiškai praleisti laiką visiems kartu, pasimėgauti vienas kito draugija, kurti neužmirštamus prisiminimus. Kelionių organizatorių ir psichologų teigimu, tokios išvykos – nepamainoma investicija į gerus tarpusavio santykius.
Nuotrauka
TELEFONAS
Įkelta:
2024-02-05
Prastą ryšio kokybę gali lemti visai ne ryšio tinklas, bet ir netinkamai nustatyti išmaniojo telefono parametrai ar įrenginio amžius. Daugelis žmonių net neįtaria, kad išmaniuosiuose telefonuose rankiniu būdu įjungus 4G arba 5G ryšį, ženkliai pagerės ryšio kokybė. Ekspertas ramina, jog gerą ryšio gavimą galima pasiekti vos keliais paprastais žingsniais, atsižvelgiant į turimo įrenginio parametrus.
Nuotrauka
zagareliai
Įkelta:
2024-02-05
Užgavėnės – paskutinė vadinamojo žiemos mėsėdžio (mėsiedo, laiko nuo Kalėdų) diena. Nuo seno tikėta, kad per Užgavėnes riebiai ir sočiai prisivalgęs būsi stiprus visus metus. Tradiciškai tuo metu buvo gaminami kuo riebesni patiekalai – tiek saldumynai, tiek riebūs mėsos patiekalai. Lietuvoje ypač populiarūs buvo blynai (dažniausiai miltiniai), Žemaitijoje – šiupinys, rūgštūs mieliniai blynai. Kaimyninėje Lenkijoje buvo smaguriaujama vadinamomis pončkomis, pampuškomis ir kropeliais. Dar vienas puikus Užgavėnių gardėsis – žagarėliai. 
Nuotrauka
adventur
Įkelta:
2024-01-29
Tarptautinės turizmo parodos „Adventur 2024“ atidarymo ceremonijos metu Vilniuje paskelbti „Turizmo sėkmingiausieji 2023“. „Turizmo oskarais“ vadinami apdovanojimai įteikti dešimčiai ryškiausių turizmo projektų, ambasadorių, inovacijų, vietovių, paslaugų teikėjų. VšĮ „Keliauk Lietuvoje“, nacionalinė turizmo skatinimo agentūra, taip pagerbė turizmo bendruomenę už nuveiktus darbus ir pasiektus proveržius.
Nuotrauka
spektaklis
Įkelta:
2024-01-18
Naujas edukacinis spektaklis vaikams „Didžioji teleportacija: gaudynės Marse“ jau 2024-iųjų sausio mėnesį pakvies mažuosius žiūrovus geriau pažinti mus supančią visatą ir dangaus kūnus. Šou vaikams atvyksta į Tauragės kultūros centrą jau kitą savaitę – Sausio 27 dieną.
Nuotrauka
kuras
Įkelta:
2023-12-21
Taupus vairavimas naudingas ne tik jūsų piniginei, bet ir aplinkai. Šiais laikais, kai degalų kainos auga ir didėja aplinkosauginis sąmoningumas, verta išmokti vairuoti efektyviau. Šiame straipsnyje nagrinėjama, kaip pradedantieji vairuotojai gali perimti ekonomiško vairavimo įpročius, ir aptariamos teigiamos tokios praktikos pasekmės.
Nuotrauka
ispejimas
Ekrano kopija
Įkelta:
2023-11-22
Popiet į mobiliuosius telefonus pradėjo plūsti perspėjimai apie prognozuojamas sudėtingas orų sąlygas. Ketvirtadieniui orų prognozės rodo smarkų vėją, kritulius, plikledį.
Nuotrauka
auto
Įkelta:
2023-10-30
Artėjant šaltiems žiemos vakarams labai svarbu užtikrinti, kad jūsų automobilis būtų pasirengęs įveikti su šiuo metų laiku kylančius iššūkius. Nuo apledėjusių kelių iki žvarbių rytų - pasiruošimas gali būti labai svarbus, kad būtumėte saugūs kelyje ir jūsų transporto priemonė veiktų sklandžiai. Toliau pateiksime keletą svarbiausių patarimų, kaip paruošti automobilį žiemai.
Nuotrauka
Įkelta:
2023-10-25
Telšių, Panevėžio ir Šiaulių apskrityse valstybinės reikšmės kelių dangos daugiausia drėgnos, Lietuvos dalyje daugiausia sausos, tik vietomis yra drėgnų kelių ruožų. Kaip informuoja eismoinfo.lt, šalyje be kritulių. Oro temperatūra nuo 4 iki 8 laipsnių šilumos.
Nuotrauka
darželis
L.-d. „Ąžuoliukas“ nuotrauka
Įkelta:
2023-10-21
Nuvilnijo, nušurmuliavo ir nuklegėjo, lydima linksmo vaikų juoko ir susižavėjimo bei tėvelių aktyvaus dalyvavimo ir įsitraukimo gerumo akcija „Gera dalintis“. Tai jau antroji lopšelyje-darželyje „Ąžuoliukas“ organizuota gerumo iniciatyva, kurioje dalyvauti šeimas pakvietė įstaigos direktorė Viktorija, Šeimos klubas ir socialinė pedagogė metodininkė Edita. 
Nuotrauka
orams gamta.jpg
Aušros Augustytės nuotrauka
Įkelta:
2023-10-19
Lietuvoje valstybinės reikšmės kelių dangos daugiausia sausos, tik vietomis yra šlapių kelių ruožų, pranešama puslapyje eismoinfo.lt
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-10-08
Spalis – tai mėnuo, kai stalai lūžta nuo sezoninių vaisių ir daržovių, praturtinančių kasdienį racioną intensyviais bei maloniais skoniais. Žinant, kokių gėrybių derlius šį mėnesį yra pačiame įkarštyje, galima mėgautis didžiausia jų nauda organizmui. Ir ne tik – Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė, atkreipia dėmesį, kad sezoninės daržovės yra garantuotas būdas sumažinti savo išlaidas. 
Nuotrauka
vegetarai
Įkelta:
2023-10-01
Lietuvių suvartojamas mėsos kiekis kiekvienais metais auga ir šiuo metu yra tris kartus didesnis negu rekomenduojamas Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO). Tai atitinka pasaulyje pastebimą tendenciją, kuri rodo augantį ekonomiškai stiprėjančių šalių gyvūninių produktų suvartojimą. Tuo pačiu metu šalyje vis garsiau girdimas ir augalinės mitybos entuziastų balsas, raginantis mažinti mėsos suvartojimą, o lentynos bei viešojo maitinimo įstaigų meniu pildosi veganiškomis mėsos ar pieno produktų ir patiekalų alternatyvomis. Spalio 1-ąją minima pasaulinė vegetarų diena – proga pasidomėti, kokia yra mėsos vartojimo žala ir kaip kiekvienas gali ją sušvelninti.
Nuotrauka
evo
„EVO renginiai“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2023-09-30
Tauragėje galime pasidžiaugti versliais žmonėmis ir tuo, kad jų tik daugėja. Dar liepos mėnesį subrandinusios mintį tauragiškės Agnė Šeputienė ir Evelina Preimonienė ėmėsi veiklos. Mažylius auginančios moterys rado laiko savo svajonių veiklai – organizuoti bei koordinuoti šventes. Praėjusį sekmadienį jos jau kvietė tauragiškes moteris į pirmąjį, tačiau tikrai ne paskutinį savo renginį „Tos vietinės“.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-09-03
Nors dalis „pasikausčiusių“ grybautojų vis dar drąsiai orientuojasi pagal medžių žieves bei saulės poziciją danguje, retas į mišką išeina be telefono. Jei bent kelis kartus teko ieškoti grybų, diskusija „telefonas miške – pražudys ar išgelbės?“ turėtų būti girdėta. Visgi, yra kelios pagrindinės taisyklės, galinčios padėti nepasiklysti tarp medžių bei išvengti senovinių ženklinimo būdų, o pasiklydus miške – kaip elgtis, kad būtų lengviau jus rasti.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-09-03
Moliūgai Lietuvoje jau taip išpopuliarėję, kad siejami toli gražu ne tik su Helovinu. Vos pasirodęs jų derlius dar vasaros pabaigoje drąsiai skinasi kelią į naminius troškinius, blynus, garnyrus, karius ir net desertus. Būdų juos panaudoti – aibė, kaip ir jų rūšių. Kaip nepasimesti jau pasirodžiusioje jų gausybėje ir ką iš jų ruošti, pataria prekybos tinklo „Iki“ kulinarijos technologė Gailė Urbonavičiūtė.
Nuotrauka
treniruokliai
Tauragės rajono savivaldybės nuotrauka
Įkelta:
2023-08-31
Birželio 29-ąją Tauragės miesto maudyklos paplūdimyje, Kranto gatvėje, pastatyti 4 profesionalūs lauko treniruokliai. Tai kiek kitokie nei tauragiškiams jau įprasti viešosiose miesto erdvėse įrengti treniruokliai. Jie tokie pat efektyvūs kaip ir stovintys profesionaliuose sporto klubuose, jų svoriai reguliuojami. Treniruokliai skirti pečių, krūtinės, nugaros, rankų ir kojų raumenims lavinti.