Su meile pasodintas daržas – pilnas gėrybių
Įkelta:
2022-11-06
Nuotrauka
nuotrauka
Aprašymas

Kristinos Galminienės pomėgis ne tik maisto gaminimas, bet ir augalų priežiūra. Autorės nuotrauka

,
Nuotrauka
nuotrauka
Aprašymas

Autorės nuotrauka

,
Nuotrauka
 nuotrauka
Aprašymas

Autorės nuotrauka

,
Nuotrauka
nuotrauka
Aprašymas

Kristina planuoja plėsti savo vynuogyną. Autorės nuotrauka

,
Nuotrauka
nuotrauka
Aprašymas

Šiųmečiai moliūgai. Autorės nuotrauka

informacija@taurageszinios.lt
A
A

Šikšnių kaime gimusi ir augusi augalininkyste besiverčianti Kristina Galminienė visą šiltąjį sezoną darbo turėjo apsčiai – jei ne darže, tai virtuvėje. Dviejų dukrų mama džiaugiasi galėdama jas palepinti įvairiais desertais. Anksčiau auginusi galvijus Kristina apsisprendė pakeisti darbo pobūdį ir laiką skirti daržininkystei. Bet tai ne tik darbas – sukiodamasi tarp augalų moteris mėgaujasi tuo, ką daro. 

Žemę įdarbino kitaip

Anksčiau auginę pienines karves Galminai, įvertinę visas išlaidas ir pajamas, nusprendė, kad ši veikla jiems nelabai naudinga, tad ieškojo kitos veiklos. Moteris išbandė ir darbą užsienyje, Vokietijoje, bet paskelbus karantiną sugrįžo į gimtinę. Ir nutarė kibti į daržininkystę – ši veikla jai pasirodė mielesnė ir lengvai suderinama su gyvenimo būdu.

Nuotrauka
 nuotrauka

– Galėjau ieškotis darbo ir mieste, o ne kibti į daržininkystę, bet ir namie yra daug veiklos. Mano mamai reikia priežiūros, dukros dar nedidelės, reikia ir prie pamokų pasėdėti, ir pietus pagaminti, – kodėl pasirinko likti namuose, vardijo K. Galminienė. – Šiemet treti metai darbuojuosi darže. Imtis šios veiklos galutinai apsisprendžiau dirbdama Vokietijoje, o grįžusi į Lietuvą to ėmiausi ir norėdama prisidurti prie pajamų. O ir žemės turėjome, nes anksčiau vertėmės gyvulininkyste.

Dalį derliaus supūdė lietus

Kristina vardijo šiemet sodinusi daug visko: salierų, pastarnokų, turėjo didelį puodą moliūgų sėklų – sodino apie 20 arų, nors šių gal pusė šiemet patvino, tad derliaus buvo mažiau.

Sodinusi ir paprikų, čili pipirų, morkų, burokėlių, porų, įvairių prieskonių – dašių, rozmarino, magi, raudonėlio, baziliko.

– Iš viso šiemet apsodinome 45 arus. Tame plote yra ir 5 vagos avietyno, braškių ir viena eilė vynuogių, – daržą aprodė K. Galminienė.

Darže Kristina darbuojasi viena, bet vasarą, per mokinių atostogas, dažnai į pagalbą skuba dukros Ieva ir Greta.

Kad daug laiko ir dėmesio skiriama augalų priežiūrai, matyti vaikštant po Galminų daržą.

Nuotrauka
nuotrauka

Kristina dalijasi, kad priežiūros tikrai daug – pradedant nuo žemės išdirbimo, sodinimo iki ravėjimo. Moteris reikalui esant ir pati sėda prie traktoriaus vairo, mat vairuotojo pažymėjimą ji turi nuo jaunystės.

– Derlius ne toks geras dėl gamtos sąlygų. Pavasarį buvo labai šalta, daug kas nesudygo. Moliūgus teko sėti antrą kartą, kadangi drėgnoje žemėje sėklos supuvo. Aišku, rankiniu būdu moliūgus reikia sėti – kiekvieną į atskirą duobutę, reikia žinoti ir tam tikrus atstumus. Nori turėti – turi ir prižiūrėti, – apie derlių kalbėjo moteris.

Šiemet K. Galminienė sodino ir Pekino kopūstus:

– Žemę išdirbome, o sodinome tik liepos mėnesį – juos reikia pasodinti iki 12 dienos, kitaip Pekino kopūstai išeina į žiedulius. Dabar jau suka galvas, ir gana neblogas. Vėlyvųjų kopūstų irgi yra plotas nemažas.

Pernai Kristina sodino ir žieminių česnakų, kadangi derlius buvo geras, šiemet irgi planuoja sodinti.

Parduoda kaime užaugintas gėrybes

Kristinos užauginto derliaus galima nusipirkti, tačiau ne turguje. Retsykiais ji apie parduodamus produktus paskelbia feisbuko turgelių grupėse, o dažniausiai žmonės ir patys paskambina, pasiteirauja, ar ji turi parduoti jų mėgstamų daržovių. 

Nuotrauka
nuotrauka

Pasak jos, žmonės sužino vieni per kitus ir teiraujasi tai morkų, tai burokėlių. Į turgų su savo daržo gėrybėmis vykti kol kas tikrai neplanuoja, nes tai atimtų labai daug laiko. 

Pirmasis darbas – prieskonių gamyba

Kristinos virtuvėje – ir speciali daržovių bei prieskonių džiovyklė. 

– Mane domino jau tada, kai dirbau Tauragės vaisių ir daržovių perdirbimo kombinate prie prieskonių gamybos. Buvau jauna, 19 metų, dar nebuvau visiškai įsisąmoninusi, kad viena daržovė gali nuslopinti kitos skonį ir kvapą. Daug eksperimentuoti reikėjo. Pavyzdžiui, su žolelių mišiniais – čiobrelis ar mairūnas, jie yra eteriniai, aštresni, jeigu įdėsi kažkurio daugiau – tuomet kitas prieskonis praranda savo skonį bei aromatą, – rodydama įvairius prieskonius, vardijo moteris.

– Man pačiai labai patinka eksperimentuoti, tiek įvairių uogų sūrių, tiek įvairių desertų dukroms pagaminu, – apie namų gamybos sūrius pasakojo Kristina.

Pirmąsias sėklas Kristina užsisakinėjo internetu, o po pirmojo derliaus jau išsiimdavo sėklas ir kitais metais sodindavo iš tų pačių. Ji teigė, kad sėklos brangios, o ir kiek pirkdavo, dažnai nusivildavo.

Žinojo, kad mokymasis tik į naudą

Moteris teigė baigusi ne vienus mokymus, pavyzdžiui, apie moliūgų auginimą, kaip sėti, kada daryti sėjomainą. Baigė ir duonos kepimo, sūrių gamybos ir daržininkystės kursus. 

– Visus diplomus segiau į segtuvą ir visad galvojau, kad jie man kada nors pravers, – sakė pašnekovė.

Išmokusi kepti duoną ją kepa jau 12 metų, namie pirktinės net neturi. 

– Man pačiai labai patinka eksperimentuoti, tiek įvairių uogų sūrių, tiek įvairių desertų dukroms pagaminu, – apie namų gamybos sūrius pasakojo Kristina.

Ateityje Kristina svajoja išmokti ir vyno gamybos paslapčių ir legalizuoti šią veiklą. 

– Kiek žinau, Žygaičių seniūnijoje aš vienintelė auginu vynuoges ir norėčiau plėsti šią sritį. Man pačiai labai įdomu. Keliaujant ne kartą teko užsukti pas vyndarius ir pamatyti, kaip vynas brandinamas ąžuolinėse statinėse. Būtų smagu sulaukti ir lankytojų, rengti edukacijas, – svajonėmis dalijosi moteris.

Tėčio pėdomis…

K. Galminienė atviravo, kad dar viena, kol kas neišsipildžiusi svajonė, – medelių skiepijimas. Ji norinti išmokti to ir pati. 

– Mano tėtis visada skiepydavo medžius, o aš visur eidavau iš paskos, stebėdavau, ką jis daro, ir kažkaip man tie dalykai užsifiksavę atminty, norėtųsi dabar pačiai to išmokti, – teigė pašnekovė. 

Kristinos pomėgį auginti, prižiūrėti įvairius vaismedžius galima pastebėti vaikštant po moters valdas. O ir patarimų ji tikrai negaili nė vienam – pasakoja, kurie lepesni, kuriems vaisių pirmaisiais metai geriau neleisti brandinti, kuriuos geriau šiltnamyje auginti. 

 

Nuotrauka
geles
Įkelta:
2024-02-25
Vešlios, žiedais apsipylusios gėlės balkone – malonumas ir savoms akims, ir viso namo puošmena. Vasario ir kovo mėnesiai jau yra metas imtis ne tik daržovių, prieskoninių žolelių sėjos, bet ir pasirūpinti, kad atšilus orams balkoną ar terasą papuoštų žydinčios gėlės. Kad daržininkai ir gėlininkai jau bruzda, rodo ir vasarį staigiai pradėję kilti įvairių sėklų pardavimai, pastebi Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė.
Nuotrauka
eurovizija
Įkelta:
2024-02-17
Artėjant Lietuvos nacionalinės „Eurovizijos" atrankos finalui, pretendentus atstovauti mūsų šaliai atidžiai seka ne tik gerbėjai Lietuvoje, bet ir apie didįjį dainų konkursą rašantys užsienio žurnalistai. Konkurso naujienų ir apžvalgų portalo Eurodiena.lt komanda tradiciškai susisiekė su aštuoniais skirtingų šalių portalų atstovais ir paprašė įvertinti šių metų Lietuvos finalininkų dainas. Dauguma jų sutarė, kad labiausiai pagauli buvo ir didžiausius šansus išplėšti gerą rezultatą turi viena šeštadienį skambėsianti daina.
Nuotrauka
atostogos
Įkelta:
2024-02-06
Šeimą suartina bendros kelionės, kai atitrūkstama nuo kasdienės rutinos ir rūpesčių. Atostogų metu galima kokybiškai praleisti laiką visiems kartu, pasimėgauti vienas kito draugija, kurti neužmirštamus prisiminimus. Kelionių organizatorių ir psichologų teigimu, tokios išvykos – nepamainoma investicija į gerus tarpusavio santykius.
Nuotrauka
TELEFONAS
Įkelta:
2024-02-05
Prastą ryšio kokybę gali lemti visai ne ryšio tinklas, bet ir netinkamai nustatyti išmaniojo telefono parametrai ar įrenginio amžius. Daugelis žmonių net neįtaria, kad išmaniuosiuose telefonuose rankiniu būdu įjungus 4G arba 5G ryšį, ženkliai pagerės ryšio kokybė. Ekspertas ramina, jog gerą ryšio gavimą galima pasiekti vos keliais paprastais žingsniais, atsižvelgiant į turimo įrenginio parametrus.
Nuotrauka
zagareliai
Įkelta:
2024-02-05
Užgavėnės – paskutinė vadinamojo žiemos mėsėdžio (mėsiedo, laiko nuo Kalėdų) diena. Nuo seno tikėta, kad per Užgavėnes riebiai ir sočiai prisivalgęs būsi stiprus visus metus. Tradiciškai tuo metu buvo gaminami kuo riebesni patiekalai – tiek saldumynai, tiek riebūs mėsos patiekalai. Lietuvoje ypač populiarūs buvo blynai (dažniausiai miltiniai), Žemaitijoje – šiupinys, rūgštūs mieliniai blynai. Kaimyninėje Lenkijoje buvo smaguriaujama vadinamomis pončkomis, pampuškomis ir kropeliais. Dar vienas puikus Užgavėnių gardėsis – žagarėliai. 
Nuotrauka
adventur
Įkelta:
2024-01-29
Tarptautinės turizmo parodos „Adventur 2024“ atidarymo ceremonijos metu Vilniuje paskelbti „Turizmo sėkmingiausieji 2023“. „Turizmo oskarais“ vadinami apdovanojimai įteikti dešimčiai ryškiausių turizmo projektų, ambasadorių, inovacijų, vietovių, paslaugų teikėjų. VšĮ „Keliauk Lietuvoje“, nacionalinė turizmo skatinimo agentūra, taip pagerbė turizmo bendruomenę už nuveiktus darbus ir pasiektus proveržius.
Nuotrauka
spektaklis
Įkelta:
2024-01-18
Naujas edukacinis spektaklis vaikams „Didžioji teleportacija: gaudynės Marse“ jau 2024-iųjų sausio mėnesį pakvies mažuosius žiūrovus geriau pažinti mus supančią visatą ir dangaus kūnus. Šou vaikams atvyksta į Tauragės kultūros centrą jau kitą savaitę – Sausio 27 dieną.
Nuotrauka
kuras
Įkelta:
2023-12-21
Taupus vairavimas naudingas ne tik jūsų piniginei, bet ir aplinkai. Šiais laikais, kai degalų kainos auga ir didėja aplinkosauginis sąmoningumas, verta išmokti vairuoti efektyviau. Šiame straipsnyje nagrinėjama, kaip pradedantieji vairuotojai gali perimti ekonomiško vairavimo įpročius, ir aptariamos teigiamos tokios praktikos pasekmės.
Nuotrauka
ispejimas
Ekrano kopija
Įkelta:
2023-11-22
Popiet į mobiliuosius telefonus pradėjo plūsti perspėjimai apie prognozuojamas sudėtingas orų sąlygas. Ketvirtadieniui orų prognozės rodo smarkų vėją, kritulius, plikledį.
Nuotrauka
auto
Įkelta:
2023-10-30
Artėjant šaltiems žiemos vakarams labai svarbu užtikrinti, kad jūsų automobilis būtų pasirengęs įveikti su šiuo metų laiku kylančius iššūkius. Nuo apledėjusių kelių iki žvarbių rytų - pasiruošimas gali būti labai svarbus, kad būtumėte saugūs kelyje ir jūsų transporto priemonė veiktų sklandžiai. Toliau pateiksime keletą svarbiausių patarimų, kaip paruošti automobilį žiemai.
Nuotrauka
Įkelta:
2023-10-25
Telšių, Panevėžio ir Šiaulių apskrityse valstybinės reikšmės kelių dangos daugiausia drėgnos, Lietuvos dalyje daugiausia sausos, tik vietomis yra drėgnų kelių ruožų. Kaip informuoja eismoinfo.lt, šalyje be kritulių. Oro temperatūra nuo 4 iki 8 laipsnių šilumos.
Nuotrauka
darželis
L.-d. „Ąžuoliukas“ nuotrauka
Įkelta:
2023-10-21
Nuvilnijo, nušurmuliavo ir nuklegėjo, lydima linksmo vaikų juoko ir susižavėjimo bei tėvelių aktyvaus dalyvavimo ir įsitraukimo gerumo akcija „Gera dalintis“. Tai jau antroji lopšelyje-darželyje „Ąžuoliukas“ organizuota gerumo iniciatyva, kurioje dalyvauti šeimas pakvietė įstaigos direktorė Viktorija, Šeimos klubas ir socialinė pedagogė metodininkė Edita. 
Nuotrauka
orams gamta.jpg
Aušros Augustytės nuotrauka
Įkelta:
2023-10-19
Lietuvoje valstybinės reikšmės kelių dangos daugiausia sausos, tik vietomis yra šlapių kelių ruožų, pranešama puslapyje eismoinfo.lt
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-10-08
Spalis – tai mėnuo, kai stalai lūžta nuo sezoninių vaisių ir daržovių, praturtinančių kasdienį racioną intensyviais bei maloniais skoniais. Žinant, kokių gėrybių derlius šį mėnesį yra pačiame įkarštyje, galima mėgautis didžiausia jų nauda organizmui. Ir ne tik – Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė, atkreipia dėmesį, kad sezoninės daržovės yra garantuotas būdas sumažinti savo išlaidas. 
Nuotrauka
vegetarai
Įkelta:
2023-10-01
Lietuvių suvartojamas mėsos kiekis kiekvienais metais auga ir šiuo metu yra tris kartus didesnis negu rekomenduojamas Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO). Tai atitinka pasaulyje pastebimą tendenciją, kuri rodo augantį ekonomiškai stiprėjančių šalių gyvūninių produktų suvartojimą. Tuo pačiu metu šalyje vis garsiau girdimas ir augalinės mitybos entuziastų balsas, raginantis mažinti mėsos suvartojimą, o lentynos bei viešojo maitinimo įstaigų meniu pildosi veganiškomis mėsos ar pieno produktų ir patiekalų alternatyvomis. Spalio 1-ąją minima pasaulinė vegetarų diena – proga pasidomėti, kokia yra mėsos vartojimo žala ir kaip kiekvienas gali ją sušvelninti.
Nuotrauka
evo
„EVO renginiai“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2023-09-30
Tauragėje galime pasidžiaugti versliais žmonėmis ir tuo, kad jų tik daugėja. Dar liepos mėnesį subrandinusios mintį tauragiškės Agnė Šeputienė ir Evelina Preimonienė ėmėsi veiklos. Mažylius auginančios moterys rado laiko savo svajonių veiklai – organizuoti bei koordinuoti šventes. Praėjusį sekmadienį jos jau kvietė tauragiškes moteris į pirmąjį, tačiau tikrai ne paskutinį savo renginį „Tos vietinės“.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-09-03
Nors dalis „pasikausčiusių“ grybautojų vis dar drąsiai orientuojasi pagal medžių žieves bei saulės poziciją danguje, retas į mišką išeina be telefono. Jei bent kelis kartus teko ieškoti grybų, diskusija „telefonas miške – pražudys ar išgelbės?“ turėtų būti girdėta. Visgi, yra kelios pagrindinės taisyklės, galinčios padėti nepasiklysti tarp medžių bei išvengti senovinių ženklinimo būdų, o pasiklydus miške – kaip elgtis, kad būtų lengviau jus rasti.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-09-03
Moliūgai Lietuvoje jau taip išpopuliarėję, kad siejami toli gražu ne tik su Helovinu. Vos pasirodęs jų derlius dar vasaros pabaigoje drąsiai skinasi kelią į naminius troškinius, blynus, garnyrus, karius ir net desertus. Būdų juos panaudoti – aibė, kaip ir jų rūšių. Kaip nepasimesti jau pasirodžiusioje jų gausybėje ir ką iš jų ruošti, pataria prekybos tinklo „Iki“ kulinarijos technologė Gailė Urbonavičiūtė.
Nuotrauka
treniruokliai
Tauragės rajono savivaldybės nuotrauka
Įkelta:
2023-08-31
Birželio 29-ąją Tauragės miesto maudyklos paplūdimyje, Kranto gatvėje, pastatyti 4 profesionalūs lauko treniruokliai. Tai kiek kitokie nei tauragiškiams jau įprasti viešosiose miesto erdvėse įrengti treniruokliai. Jie tokie pat efektyvūs kaip ir stovintys profesionaliuose sporto klubuose, jų svoriai reguliuojami. Treniruokliai skirti pečių, krūtinės, nugaros, rankų ir kojų raumenims lavinti.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-08-27
​​​​​​​Karas net tik perbraižo valstybių teritorijų sienas, bet ir tragiškai išskiria šeimas, o trauminės patirtys palieka randus ateities kartoms. Rusijos sukelto karo Ukrainoje akivaizdoje kaip niekad tampa aktualu kalbėti apie jautriausios visuomenės grupės – vaikų patirtis ir išgyvenimus. Tauragės krašto muziejus „Santaka“ ir Lietuvos istorijos instituto doktorantė Rūta Matimaitytė pristato bendrą projektą „Vaikas karo akivaizdoje: istorija, atmintis ir patirtys“. Projekto veiklos ir renginiai – simbolinė dovana tauragiškiams ir Tauragei, šių metų Lietuvos kultūros sostinei.