Skaudvilės atvira jaunimo erdvė: ne tik būti, bet ir veikti
Įkelta:
2022-08-31
Nuotrauka
saje
Aprašymas

SAJE archyvo nuotrauka

 

Skaudvilėje veikianti atvira jaunimo erdvė (SAJE) atnaujinama, o joje vykstančios veiklos vis tobulinamos. Kaip pasakojo Skaudvilės atviros jaunimo erdvės koordinatorė–jaunimo darbuotoja Agnė Gailienė, prie pasikeitimų jaunimo erdvėje prisideda ne tik darbuotojai, bet ir jaunimas, norintis susikurti sau gražesnę aplinką. 

Užimtumo netrūksta

Skaudvilės atviros jaunimo erdvės (SAJE) jaunimo darbuotoja Agnė Gailienė teigia, kad panašių vietų jaunimui mažesniuose miesteliuose tikrai reikia. Pasak jos, Skaudvilėje jaunimas turi kino klubą „Kino paslaptis“. Tai jų atskira bendravimo grupė, erdvės lankytojai patys renkasi, kokius kino filmus žiūrės, ką valgys. Vyksta filmų aptarimai ir pristatymai. 

– Visi, esantys klube, siūlo filmą ir balsuoja, ką nori žiūrėti. Tas, kurio filmą išrenka, jį pristato, ir pažiūrime per laiką visų pasiūlytus filmus. Tariamės, ką valgysim žiūrėdami filmą ir kartu gaminame. Po filmo vyksta aptarimas, refleksija, – teigė A. Gailienė.

Kaip pasakojo Agnė, jaunimo erdvėje jie mėgsta žaisti stalo žaidimus, aptarti įvairias problemas ar tiesiog pabendrauti prie arbatos puodelio.

– Erdvėje kiekvienas jaunuolis gali jaustis laisvai, nevaržomas įsipareigojimų. Ir nors turime tam tikras taisykles, čia jaunimas ateina kada nori ir veikia tai, kas jam patinka ir  tuo metu atrodo svarbu, – teigė moteris.

Savo veiklomis jaunimo erdvė dažnai dalijasi ir socialiniuose tinkluose – feisbuke ir instagrame. Vis dėlto pagrindinis SAJE tikslas nėra vien tik pramoginiai renginiai.

– Mūsų tikslas yra padėti jaunuoliui susitvarkyti su iššūkiais, padėti realizuoti, atrasti save, lengviau integruotis į bendruomenę ir kitaip prisidėti prie jaunimo neformalaus ugdymo, – tikslus vardijo jaunimo darbuotoja.

Ji pasakoja, kad prieš kurį laiką, kai pati mokėsi Skaudvilėje, nebuvo tokių vietų, kur būtų galima nueiti po pamokų ar laisvu laiku. O dabar Skaudvilėje kuriama saugi aplinka ne tik būti, bet ir veikti.

Atnaujina jaunimo erdvę

Skaudvilės atviroje jaunimo erdvėje vyksta įvairių veiklų, kurias inicijuoja ir jaunimas, ir jaunimo darbuotojai.  

– Bendradarbiaujame su Skaudvilės gimnazija, ugdymo ir vaiko gerovės centru, seniūnija, kultūros namais, bendruomene, Tauragės profesiniu rengimo centru ir kitomis įstaigomis, – vardijo Agnė.

Moteris dirba dar  tik vienerius metus, bet  planų turi daugybę. 

– Planuojame ateinančiai vasarai įsirengti ir lauko erdvę, vidaus patalpose taip pat dar laukia nemažai darbo, – planais dalijosi A. Gailienė. – Rugpjūčio pabaigoje–rugsėjo pradžioje planuojame rodyti lauke kino filmą „Kernagis“, planuojame išvyką su jaunimu į Birštono festivalį „Būtent“. 

Erdvė stipriai atsinaujina, o tam padeda Jaunimo reikalų agentūros ir Tauragės savivaldybės skiriamas finansavimas.

Galimybės savanoriauti ir atrasti save

Į jaunimą Lietuvoje pradedama žiūrėti daug lanksčiau, pozityviau ir atviriau.

– Vien turint omenyje savanoriavimą – dabar tam yra plačios galimybės. Aš pati, pavyzdžiui, jų neturėjau. Dabar Skaudvilėje savanorystei galima rinktis net kelias įstaigas. Savanorystės patirtis  jaunimui atveria daugiau galimybių ir ateityje, – teigė pašnekovė.

Jos nuomone, mažuose miesteliuose ypač reikia skleisti žinią apie jaunimo galimybes ir leisti jaunimui save atrasti, realizuoti bei padėti susidoroti su iškylančiais iššūkiais. Tam ir yra tokios erdvės. 

– Nesakau, kad nėra kitur tokių galimybių, bet erdvėse koncentruojamasi į jaunimą ir dirbama vadovaujantis atvirumo, prieinamumo ir nepriklausomumo principais, – aiškino Agnė.

Pasak jaunimo darbuotojos, sukurtos puikios sąlygos savanoriauti – tai daryti jaunimas gali Tauragės kultūros centro Skaudvilės padalinyje, Skaudvilės krašto muziejuje, Adakavo socialinės globos namuose, Tauragės jaunimo ir jaunimo organizacijų sąjungoje „Tauragės apskritasis stalas“, kuriam priklauso ir Skaudvilės atvira jaunimo erdvė, Tauragės rajono savivaldybės Birutės Baltrušaitytės viešosios bibliotekos Skaudvilės filiale.

– Praėjusį pusmetį aš turėjau dvi savanores. Savanoriauja tie, kuriems įdomu išbandyti save, kurie planuoja studijuoti – už savanorystę pridedama 0,25 stojamojo balo, ar tiesiog norintys įgyti patirties, – teigė ji.

Kaip pastebi A. Gailienė, jaunimas mėgsta tai, kas susiję su maisto gaminimu, įvairiomis nebandytomis veiklomis, pavyzdžiui, vaikščiojimas juosta („slackline“), žvakių gamyba ir dar įvairiausiais dalykais.

– Dirbant su jaunimu tikrai galima pastebėti stipriąsias jų puses, pomėgius. Kalbame apie tai ir išbandome. Viena savanorė atskleidė savo pomėgį maisto gamybai, ji gamino erdvėje švenčių, mokymų metu. Skaudvilėje turime įvairių talentų – nuo dainuojančių, vedančių renginius iki didžėjų, – apie jaunuolių pomėgius pasakojo Agnė.

Problemas stengiasi spręsti kartu

Kaip pagrindines paauglių problemas jau  metus su jaunimu dirbanti  moteris įvardija mokymosi sunkumus, santykių su draugais bei tėvais ypatumus

– Jaunimo erdvėse vyksta individualios konsultacijos, kurių metu jaunuoliai gali visiškai atvirai pasikalbėti, išsakyti, kas neduoda ramybės, ir pabandyti ieškoti sprendimo ar supratimo. O jei ateina su konkrečiu pagalbos prašymu, jei užtenka kompetencijų, padedame, kartu ieškome sprendimo, informacijos, – kalbėjo Agnė. 

Pirmąjį pusmetį Skaudvilės atviroje jaunimo erdvėje būta per 1100 apsilankymų. 

– Ateina tie, kuriems smagu būti erdvėje, kurie nori praleisti laiką su bendraminčiais ar ką nors  nuveikti. Žinoma, vasarą lankytojų būna mažiau, nes dauguma atostogauja arba dirba, – pasakojo jaunimo darbuotoja.

Pasak jos, jaunimo erdvėje dažniausiai lankosi jaunimas nuo 12 iki 19 metų, nors kartais ateina ir jaunesnių, ir vyresnių.

Darbas skatina tobulėti

Paklausta, kaip pradėjo dirbti erdvėje, dviejų vaikų mama pasakoja prieš metus supratusi, kad atėjo laikas pabandyti kažką naujo ir per motinystės atostogas, pasitaikius progai, išbandė save darbe su jaunimu.

– Labai džiaugiuosi savo sprendimu. Džiugu, kad jaunimas nuoširdžiai mane priima, mes turime daug įvairių planų, – teigė Agnė.

Pasak moters, atviroje jaunimo erdvėje vyksta daug nematomo darbo. 

– Daug kam atrodo, kad mes tik arbatas geriame, žaidimus žaidžiame ir šventes organizuojame. Iš tikrųjų po tuo slepiasi labai daug dalykų – tai atviras darbas su jaunimu. Tai darbas, kuris labai daug moko, reikalauja nesėdėti vietoje, o tobulėti ir sekti, kas vyksta jaunimo politikoje. Sutinku daug nuostabių žmonių tiek kitur, tiek savam krašte, kuriems rūpi jauni žmonės, – džiaugėsi Agnė.

 

Nuotrauka
barsukas
Momentinė vaizdo įrašo nuotrauka 
Įkelta:
2022-11-21
Apie žiemos pradžią bei pabaigą kasmet praneša barsukai. Žiemą esant minusinei temperatūrai užmiega, pavasarį esant teigiamai keliasi. Tai tarsi žiemos ir pavasario pranašas. Žiemos metu esant temperatūros svyravimams arti nulio laipsnių barsukai užmiega negiliu miegu ir retkarčiais išlenda iš savo urvų.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2022-11-06
Šikšnių kaime gimusi ir augusi augalininkyste besiverčianti Kristina Galminienė visą šiltąjį sezoną darbo turėjo apsčiai – jei ne darže, tai virtuvėje. Dviejų dukrų mama džiaugiasi galėdama jas palepinti įvairiais desertais. Anksčiau auginusi galvijus Kristina apsisprendė pakeisti darbo pobūdį ir laiką skirti daržininkystei. Bet tai ne tik darbas – sukiodamasi tarp augalų moteris mėgaujasi tuo, ką daro. 
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2022-10-28
Nuo šiol ilsėtis Balskuose bus dar smagiau – poilsiavietėje prie Balskų užtvankos įrengtos dvi naujos pavėsinės bei apšvietimas. Apie tai skelbia rajono savivaldybė.
Nuotrauka
grybai
Reginos Vaičaitienės nuotrauka
Įkelta:
2022-10-25
Pradėjus dygti grybams, miškuose pasipila pulkai grybautojų, tačiau šiemet grįžti pilnomis pintinėmis pavyksta ne visiems. Kalbinti grybavimo mėgėjai vieningi: šiemet – ne grybų metai. Ankstesniais metais rudeniui atėjus grybų nuotraukos užtvindydavo feisbuko paskyras, skelbimais, kad parduodami grybai, feisbuko grupės mirgėte mirgėdavo. Šiemet to nėra.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2022-10-23
Keliolika minučių, truputis fantazijos ir keli papildomi ingredientai įprastus pusryčių, pietų ar vakarienės sumuštinius gali paversti gardžiu, sušildančiu ir nebrangiu patiekalu. Sumuštinių kokybė priklauso nuo pasirinktų priedų, juos drąsiai galima gardinti daržovėmis, vaisiais, kiaušiniais, žuvimi ir rinktis pilno grūdo duoną. Karšti sumuštiniai lengvai gali virsti sočiu ir subalansuotu patiekalu. Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė sako, kad sumuštiniams puikiai tinkančių duonų pasirinkimas parduotuvėse yra nuolat plečiamas, o pirkėjai gali rinktis nuo tradicinio prancūziško batono iki sveikuoliškos baltyminės duonos.
Nuotrauka
aikstele kartu parkas
Aušros Augustytės nuotrauka
Įkelta:
2022-10-18
Tauragės rajono savivaldybė pasirašė sutartį dėl lauko treniruoklių pirkimo ir montavimo. Kartų parko treniruoklių aikštelėje (laisvoje jos dalyje) iki metų pabaigos konkursą laimėjusi UAB „Patikimas turtas“ įsipareigojo nupirkti ir sumontuoti 7 treniruoklius. Sutarties kaina – beveik 10 tūkst. eurų. 
Nuotrauka
vaikai
Tauragės bendruomenių namų nuotrauka
Įkelta:
2022-10-18
Nuo spalio 10-osios Tauragės bendruomenių namai kviečia dalintis informacija apie naują paslaugą – atidaromą žaidimų kambarį vaikams. Atvėsus orams mamos su mažais vaikais gali atvykti į Bendruomenių namus – tai proga išeiti iš namų, bendrauti, ieškoti naujų pažinčių tiek mamoms, tiek vaikučiams.
Nuotrauka
kopūstas
Įkelta:
2022-10-09
Baltagūžis kopūstas – regis, neįmantri daržovė, tačiau joje glūdi gausios vitaminų bei kitokių organizmui naudingų medžiagų atsargos. Rudenį nuimtas kopūstų derlius ilgai išsaugo vertingas maistines savybes, todėl ši daržovė nuo seno tarnavo kaip vitaminų bankas šaltuoju sezonu. Be to, tai universali daržovė kulinarijoje, kurią galima valgyti ne tik šviežią ar raugintą, bet ir kepti, troškinti ar virti. Maisto specialistė dalinasi idėjomis, kaip įtraukti kopūstus į kasdienę mitybą.
Nuotrauka
arkliai
Įkelta:
2022-10-04
Pasaulis kasmet spalio mėnesio 4-ąją pažymi Gyvūnų dieną. Ši diena skirta pagerbti visus gyvūnus, padėkoti jiems už jų didžiulę svarbą žmonių gyvenime. Juk jie suteikia gyvenimui daugiau spalvų, džiaugsmo ir prasmės.
Nuotrauka
Įkelta:
2022-09-09
Aukščiausia temperatūra šią savaitę laikysis apie 17 laipsnių šilumos, trumpas lietus prognozuojamas šeštadienį.
Nuotrauka
tarailiai
Įkelta:
2022-09-08
Tarailiškiai su vasara atsisveikino „žaliai“ – lenktyniavo baidarėmis, irklentėmis ir savadarbiais plaustais – taip jie taikė į žaliąjį Tauragės kursą. Žinoma, šventėje netrūko ir muzikos, dainų, šėlionių batute ir skanios košės bei cukraus vatos.
Nuotrauka
gamta orams
Įkelta:
2022-09-06
Aukščiausia temperatūra šią savaitę laikysis apie 19 laipsnių šilumos, lietaus neprognozuojama.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2022-09-04
Aktyviai besirūpinantys buitimi ir mėgstantys suktis prie puodų žino, jog actas yra itin universali priemonė, todėl visuomet turi jo savo virtuvėje. Labiau patyrę ekspertai priduria, jog actas vertas net daugiau nei nepamainomo pagardo titulo – tai ir puiki valymo bei dezinfekavimo priemonių alternatyva. Tačiau kaip išsirinkti iš daugybės rūšių ir ar visos jos pasižymi vienodu universalumu?
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2022-09-03
​​​​​​​Naujajam sezonui RKL besiruošianti „Tauragė“ į aikštelę spalio mėnesį žengs stipriai pasikeitusi. Nuo praėjusio sezono finalo įvyko daug permainų – atnaujintas trenerių štabas, pasitraukė ilgamečiai žaidėjai. Vis dėlto ekipos branduolį išlaikyti pavyko, jį papildžius pajėgiais žaidėjais iš aukštesnės lygos vadovų siekis lieka maksimalus – išsilaikyti stipriausių ketverte.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2022-08-31
Rugpjūčio 27-ąją Norkaičiuose surengta tradicinė kaimo šventė „Šypsausi savo kaimui“, kurioje netrūko pramogų ir veiklos tiek vaikams, tiek ir suaugusiesiems.
Nuotrauka
jazz
Įkelta:
2022-08-29
Tarptautinis Tauragės džiazo festivalis, turbūt vienintelis regione vykstančių festivalių, gali pasigirti atlikėjų geografija. Festivalio programoje, per aštuonerius metus koncertavo Armėnijos, Estijos, Gruzijos, Lenkijos, Latvijos, Airijos, Prancūzijos, Vokietijos, Malio, JAV ir dar daugelio kitų šalių džiazo profesionalai. Kitą trečiadienį festivalio programoje koncertuos spalvinga trijulė iš Lietuvos, JAV ir Puerto Riko. 
Nuotrauka
vasara gamta orams
Įkelta:
2022-08-26
Aukščiausia temperatūra šią savaitę laikysis apie 31 laipsnį šilumos, trumpas lietus prognozuojamas pirmadienį.
Nuotrauka
biuras
Įkelta:
2022-08-24
Gerinant gyventojų sveikatą, mitybą bei skatinant rinkoje atsirasti daugiau sveikatai palankesnių maisto produktų, Lietuvoje 2014 m. buvo įsteigta valstybinė, nekomercinė sveikatai palankesnių maisto produktų ženklinimo simboliu „Rakto skylutė“ sistema. Kaip rašoma Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistės Karolinos Preikšaitienės straipsnyje, simbolio „Rakto skylutė“ tikslas – padėti vartotojams lengviau išsirinkti sveikatai palankesnius maisto produktus tarp kitų tos pačios grupės maisto produktų. Tai įprasti produktai, tačiau juose mažiau įdėta cukraus, druskos, sočiųjų riebalų, transriebalų, nėra maisto saldiklių, o grūdų turinčiuose gaminiuose išsaugota daugiau maistinių skaidulų.
Nuotrauka
vasara
Įkelta:
2022-08-23
Lietuvą šiandien pasiekė ne tik labai šilta oro masė iš pietryčių, tačiau ir nešvarus oras savyje turintis daug dulkių bei dūmų.
Nuotrauka
 nuotrauka
Įkelta:
2022-08-21
Dailios pakeltos lysvės ir jaukus šiltnamiukas, kuriame daržovių nedaug, užtat daug vietos poilsiui ir geram laikui – šventėms su smagia kompanija, filmų žiūrėjimui ir vakarui su knyga. Tokią stilingą erdvę dar pernai savo kieme sukūrė dvi seserys Jovita ir Lina ir iki šiol negali ja atsidžiaugti. Kaip gimė šis gražus kampelis, kas pavyko, o ką galima buvo padaryti geriau? 
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2022-08-21
Tauragės rajone, ketinant sutvarkyti poilsiavietę prie Balskų užtvankos, čia turėtų išdygti lauko pavėsinė ir stoginė. Savivaldybė paskelbė viešąjį konkursą ieškodama darbus atliksiančios įmonės. Nors terminas, iki kada įmonės galėjo siūlyti savo darbų paslaugas, jau baigėsi, nugalėtojas kol kas neskelbiamas – vyksta pirkimo vertinimas.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2022-08-20
Po treniruotės, žygio, ruošiantis velomaratonui ar kitos sportinės veiklos svarbu atgauti jėgas ir pavalgyti. Į tai, ką pasportavę dedate į burną, reikėtų atkreipti dėmesį. Pavyzdžiui, po fizinio krūvio patariama rinktis daugiau baltymų turinčius produktus: jogurtą, mėsą, žuvį, pupeles. Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė, sako, kad vasarą išauga susidomėjimas sveiku maistu.