Grįžimas į gamtą: kaip miškas gali padėti mūsų sveikatai
Įkelta:
2022-08-06
Nuotrauka
nuotrauka
Aprašymas

Ina Kalvanienė

,
Nuotrauka
Miško maudynių akimirkos
Aprašymas

Miško maudynių akimirka. Inos Kalvanienės asmeninio archyvo nuotrauka

,
Nuotrauka
nuotrauka
Aprašymas

 

Miško maudynių akimirka. Inos Kalvanienės asmeninio archyvo nuotrauka

 

Japonai įrodė, kad 2 val. nors kartą per savaitę pasivaikščiojus miške poveikio užtenka visai savaitei. Japonų gydytojai išrašo tokio tipo terapiją savo pacientams. Miško maudynės – pojūčius, sąmoningumą, atsipalaidavimą žadinanti Japonijoje gimusi terapija shinrin-yoku, pamažu įsitvirtinanti ir Lietuvoje. „Tauragės žinių“ skaitytojams apie miško maudynes papasakojo psichologė, miško maudynių gidė Ina Kalvanienė. 

Pasak jos, miško maudynės yra viena iš gamtos terapijos rūšių: tai patyriminė, moksliniais tyrimais pagrįsta sveikatingumo praktika, kai su miško maudynių gidu arba savarankiškai lėtai vaikštoma miške (arba žaliojoje erdvėje) tam tikru maršrutu atliekant praktikas, kurios padeda užmegzti gydantį ryšį su gamta. 

– Su vandeniu tai visiškai nesusiję. Maudymasis čia reiškia panirimą į miško atmosferą visais penkiais savo pojūčiais. Tyrinėjami garsai, vaizdai, kvapai, tekstūros ir skoniai. Miško maudynių metu nėra analizuojamos problemos, galima sakyti, kad atvirkščiai – nuo problemų yra atsitraukiama, dėmesys perkeliamas į savo kūno pojūčius. Miško maudynių metu mūsų nervų sistema atsinaujina, kūnas ir protas sugrįžta į optimalią būseną, – tvirtina I. Kalvanienė.

O kaip vyksta miško maudynės? Pasak psichologės, įprastai miško maudynių seanse dalyvauja 4–12 žmonių. Tačiau miško maudynės gali būti vedamos ir vienam žmogui individualiai, porai, šeimai, kolegoms, draugams. Miško maudynių seansas trunka apie 2,5–3 valandas, nueinama ne daugiau 2 km, po kiekvieno ryšio su gamta užmezgimo pratimo dalyviai rate dalinasi patyrimais, nėra diskutuojama ar vertinama. Pabaigoje įprastai vyksta arbatos gėrimo ceremonija. Dirbant su dalyviais daugiau nei vieną seansą sudaromi individualūs sveikatingumo planai, kuriuose integruojamos įvairios praktikos, susijusios su gamta. Žmonės kviečiami atlikti jas savarankiškai 4 savaites, kitame susitikime aptariama, kaip keičiasi žmogaus gyvenimo kokybė.

I. Kalvanienė tikina, kad daugėja šalių, kur gydytojai „išrašo“ buvimą gamtoje kaip receptą, pateikdami rekomendacijas, kiek, kur ir kaip būti gamtoje. Stebimas reikšmingas efektas sveikatai. Po pasivaikščiojimų miške pagerėja ir vaikų, turinčių dėmesio sutelktumo ir hiperaktyvumo sindromą, akademinė sėkmė. Miško maudynės iš tiesų labai naudingos vaikams ir paaugliams. Jos gerina atmintį, dėmesio koncentraciją, socialinį funkcionavimą.

– Geriausia į mišką išeiti dviem valandoms – teigiamas poveikis fiziniam kūnui ir psichikai juntamas visą savaitę. 30 minučių pasivaikščiojimas turi ir vienkartinį streso lygio sumažinimo efektą, – teigia ji.

I. Kalvanienė pasakoja, kad miško maudynės (japoniškai „Shinrin-yoku“) kilusios iš Japonijos. 

Nuotrauka
nuotrauka

– Japonai yra miškų tauta, nors ir viena tankiausiai apgyvendintų valstybių, bet viena ir žaliausių. Japonų kultūros, filosofijos ir religijos pamatas irgi yra miškas. 1982 m. Japonijoje buvo pristatyta nacionalinė miško maudynių sveikatos programa. Vyriausybė reagavo į modernumo sukeliamas problemas. Japonai buvo pervargę, miestai perpildyti, buvo stebima neigiamos urbanizacijos pasekmės sveikatai. Japonams pradėjus plūsti į miškus pasisemti gryno oro ir tylos, buvo stebima pagerėjusi žmonių sveikata. Buvo pradėti reikšmingi moksliniai miško maudynių tyrimai, kurie įrodė šios praktikos veiksmingumą, – pasakoja miško maudynių gidė.

Pasak jos, žmonės daug laiko leidžia ne lauke, o uždarose patalpose. Europos Sąjungos aplinkos apsaugos agentūros duomenimis, europiečiai vidutiniškai 90 proc. laiko praleidžia patalpose. 

– Prie išmaniųjų prietaisų ekranų praleidžiame daugiau laiko nei jo skiriame miegui. Kuo daugiau laiko praleidžiame įnikę į technologijas, tuo labiau tikėtina, kad žmogus kentės nuo vadinamojo technostreso. Technostresas – tai liguistas elgesys, susijęs su šiuolaikinėmis technologijomis. Technostresą gali sukelti įvairiausi kasdieniai įpročiai – telefono tikrinimas, kompulsyvus dalinimasis informacija socialiniuose tinkluose, jausmas, kad reikia būti visada prisijungusiam. Simptomai varijuoja nuo nerimo, galvos skausmo, depresijos, protinio nuovargio, akių ir kaklo įtampos iki nemigos, padidėjusio irzlumo bei savitvardos praradimo. Stresą sukeliančių problemų srautas niekad neišsenka, ypač tai būdinga miesto gyventojams. Pasaulio sveikatos organizacija stresą vadina XXI amžiaus sveikatos epidemija. Rasti veiksmingų būdų valdyti įtampą – svarbiausias ateities sveikatos iššūkis, – įsitikinusi I. Kalvanienė.

Nuotrauka
Miško maudynių akimirkos

Pasak jos, žmogus turi biologinį poreikį panirti į gamtą, tai yra biofilija – meilė gyvenimui ir viskam, kas gyva šiame pasaulyje. Mes išsivystėme gamtoje, mums būdingas biologinis ryšio su gamta poreikis. Meilė gamtai nulemta genetiškai, ji įrašyta į mūsų DNR. Ryšys su gamta toks pat svarbus mūsų gerai savijautai kaip ir sveika mityba bei reguliarus judėjimas. Kai būname gamtoje, mūsų sveikata gerėja, ir atvirkščiai – kai prarandame ryšį su gamta, sveikata nukenčia. Moksliniai tyrimai rodo, kad žmonės, turintys artimesnį ryšį su gamta, patiria daugiau laimės ir pasitenkinimo savo gyvenimu, jų santykiai su aplinkiniais pozityvesni, jie turi daugiau autonomijos, jaučia daugiau prasmės gyvenime, yra gyvybingesni.

– Surinkta daugybė duomenų, įrodančių, kad miško maudynės gali sumažinti kraujospūdį, sumažinti stresą, pagerinti širdies bei kraujagyslių būklę bei metabolinę sveikatą, sumažinti cukraus kiekį kraujyje, pagerinti koncentraciją ir atmintį, palengvinti depresijos simptomus, padidinti skausmo slenkstį, suteikti daugiau energijos, sustiprinti imuninę sistemą (dėl miške įkvepiamų fitoncidų padaugėja natūraliųjų organizmo ląstelių žudikių), padidinti priešvėžinių baltymų gamybą, padėti atsikratyti nereikalingų kilogramų, – pasakoja psichologė.

Miško maudynėmis savo sveikatą gerinti gali ir tauragiškiai – siekdamas stiprinti Tauragės rajono gyventojų psichologinę gerovę ir didinti psichikos sveikatos raštingumo įgūdžius,  Tauragės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras organizuoja nemokamus miško maudynių užsiėmimus su psichologe, miško maudynių gide Ina Kalvaniene. Galima registruotis pavieniui, su draugais, kolegomis ar kita bendruomene.  Sužinoti išsamiau ir užsiregistruoti galima telefonu 8 607 41 646.

 

Nuotrauka
muge
Įkelta:
prieš 6 valandas
Nuo ankstaus ketvirtadienio ryto prekybininkai plušėjo ir ruošė prekybai visa ką turi geriausio. Prekių mugėje, kaip visada, didelis pasirinkimas. Nespėję apsilankyti mugėje šiandien – tai padaryti galės ir rytoj.
Nuotrauka
pagramantis
Įkelta:
prieš 8 valandas
Akmenos ir Jūros upių santakos bus įrengtas apžvalgos bokštas – regykla. Nuo šios vietos atsivers nuostabaus grožio panorama, kuria lankytojai galės pasigrožėti nuo 2023 metų pradžios. Pagramančio regioninis parkas skelbia, kad bokšto statyba jau prasideda.
Nuotrauka
svari vasara
Įkelta:
2022-08-08
Antroji „Misija: švari vasara '22“ kryptis Žemaitijoje – Pagramančio regioninis parkas. Renginio dalyviai turėjo progą pabūti jaukiame, gamtos kurtame ir žmogaus patobulintame Lakštingalų slėnyje. Jie ne tik rinko šiukšles, bet ir puikiai praleido laiką. 
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2022-08-06
Vasara, be abejonės, yra tas laikas, kai namų virtuvė iškeliauja į lauką ir vakarienė ar pietūs dažniau garuoja ant grilio. Nors lietuviai ypatingai prieraišūs šašlykams ir dažnai lepinasi seniai pamėgtais mėsainiais, grilio sezonui pagavus įkarštį, maisto ekspertai kviečia pasinerti į kulinarines improvizacijas lauko virtuvėje. Išbandykite gurmaniškus sumuštinius, kurie mėgstami užsienyje, bet dar mažai atrasti Lietuvoje.
Nuotrauka
gamta
Įkelta:
2022-08-05
Aukščiausia temperatūra šią savaitę laikysis apie 30 laipsnių šilumos, lietaus prognozuojama šeštadienį.
Nuotrauka
gamta orams
Įkelta:
2022-07-29
Savaitgalį šiluma dienomis kils iki 21 laipsnio šilumos, nedidelis lietus prognozuojamas tik sekamdienį.
Nuotrauka
svarivasara
Įkelta:
2022-07-29
Pagramančio regioninis parkas kviečia prisijungti prie „Misija: švari vasara‘22“ iššūkio „Vasarok. Žingsniuok. Rūšiuok“ rugpjūčio 5 d., penktadienį, nuo 10 iki 15 valandos, dalyvaujant nemokamame renginyje Pagramančio regioniniame parke, stovyklavietėje „Lakštingalų slėnis“.
Nuotrauka
Uogienė
Įkelta:
2022-07-24
​​​​​​​Mamos ir močiutės iš kartos į kartą perduoda tradiciją iš vasaros gėrybių virti uogienes, tačiau dažnam tai asocijuojasi su ilgu ir varginančiu gamybos procesu. Maisto ekspertai primena, kad uogienės nebūtinai turi būti verdamos. Sutrintos ir užšaldytos šviežios uogos išsaugo daugiau vitaminų bei suteikia įspūdį tarsi valgytumėte tik ką nuskintą vasaros derlių. 
Nuotrauka
Jogurtai
Įkelta:
2022-07-23
​​​​​​​Jogurtas puikiai tinka pusryčiams, desertams, salotų padažams ar gaiviems pietų patiekalams gardinti. Be žarnynui palankių probiotinių savybių, jogurtas pasižymi mineralų, baltymų ir vitaminų gausa. Graikiški, islandiški ir sojų jogurtai išsiskiria ne tik maistinėmis savybėmis, bet ir universalumu. Maisto ekspertė pasakoja, kuo skiriasi šie jogurtai ir kaip juos panaudoti, kai norisi mėgautis gaiviais bei nesudėtingais patiekalais.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2022-07-19
Trečius metus iš eilės viešojoje bibliotekoje sėkmingai įgyvendintas projektas  –  vaikų vasaros stovykla „Pozityvumo tiltas“. Tauragės B. Baltrušaitytės viešojoje bibliotekoje ir Žygaičių kaimo bibliotekoje savaitės trukmės dienos stovykloje iš viso dalyvavo net 96 vaikai.
Nuotrauka
gamta orams
Įkelta:
2022-07-19
Aukščiausia temperatūra šią savaitę laikysis apie 27 laipsnius šilumos, lietaus neprognozuojama.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2022-07-17
Jau devintus metus su šeima Kęsčių kaime gyvenančiai Sandrai Pakalniškienei kovo viduryje buvo pasiūlyta tapti kaimelio bendruomenės „Elbenta“ pirmininke. Ir anksčiau bendruomenės veikloje dalyvavusi moteris teigė, kad bendruomenei svarbu, kas jai atstovaus, bet dar svarbiau – kiekvieno bendruomenės nario indėlis, nes vieninga bendruomenė gali padaryti kur kas daugiau. 
Nuotrauka
gamta orams
Įkelta:
2022-07-15
Savaitgalį šiluma dienomis kris iki 16 laipsnių šilumos, lietus prognozuojamas visą savaitgalį.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2022-07-08
Jeigu kuris nors iš jūsų draugų mėgsta būti žvejų draugijoje, ragauti šviežiai pagautos žuvies žuvienę  ir tuo pačiu mėgautis ramybe arba aktyviai leisti laisvalaikį gamtoje prie vandens, tam tikrai verta rinktis poilsį Drevernoje. Tik kad ši svajonė taptų tikrove, reikia pasitelkti į pagalbą beta.lt, ir išsirūpinti poilsinės dovanos čekį. Tiesa, tokią dovaną galite paskirti ir sau su šeima, ir patikimiems bei ištikimiems draugams, kad visi kartu galėtumėte praleisti savaitgalį ar atostogų dienas žaviame žvejų kaimelyje.
Nuotrauka
gamta orams
Įkelta:
2022-07-08
Savaitgalį šiluma dienomis pakils iki 21 laipsnių šilumos, lietus prognozuojamas tik šiandienos rytui.