Grįžimas į gamtą: kaip miškas gali padėti mūsų sveikatai
Įkelta:
2022-08-06
Nuotrauka
nuotrauka
Aprašymas

Ina Kalvanienė

,
Nuotrauka
Miško maudynių akimirkos
Aprašymas

Miško maudynių akimirka. Inos Kalvanienės asmeninio archyvo nuotrauka

,
Nuotrauka
nuotrauka
Aprašymas

 

Miško maudynių akimirka. Inos Kalvanienės asmeninio archyvo nuotrauka

 

Japonai įrodė, kad 2 val. nors kartą per savaitę pasivaikščiojus miške poveikio užtenka visai savaitei. Japonų gydytojai išrašo tokio tipo terapiją savo pacientams. Miško maudynės – pojūčius, sąmoningumą, atsipalaidavimą žadinanti Japonijoje gimusi terapija shinrin-yoku, pamažu įsitvirtinanti ir Lietuvoje. „Tauragės žinių“ skaitytojams apie miško maudynes papasakojo psichologė, miško maudynių gidė Ina Kalvanienė. 

Pasak jos, miško maudynės yra viena iš gamtos terapijos rūšių: tai patyriminė, moksliniais tyrimais pagrįsta sveikatingumo praktika, kai su miško maudynių gidu arba savarankiškai lėtai vaikštoma miške (arba žaliojoje erdvėje) tam tikru maršrutu atliekant praktikas, kurios padeda užmegzti gydantį ryšį su gamta. 

– Su vandeniu tai visiškai nesusiję. Maudymasis čia reiškia panirimą į miško atmosferą visais penkiais savo pojūčiais. Tyrinėjami garsai, vaizdai, kvapai, tekstūros ir skoniai. Miško maudynių metu nėra analizuojamos problemos, galima sakyti, kad atvirkščiai – nuo problemų yra atsitraukiama, dėmesys perkeliamas į savo kūno pojūčius. Miško maudynių metu mūsų nervų sistema atsinaujina, kūnas ir protas sugrįžta į optimalią būseną, – tvirtina I. Kalvanienė.

O kaip vyksta miško maudynės? Pasak psichologės, įprastai miško maudynių seanse dalyvauja 4–12 žmonių. Tačiau miško maudynės gali būti vedamos ir vienam žmogui individualiai, porai, šeimai, kolegoms, draugams. Miško maudynių seansas trunka apie 2,5–3 valandas, nueinama ne daugiau 2 km, po kiekvieno ryšio su gamta užmezgimo pratimo dalyviai rate dalinasi patyrimais, nėra diskutuojama ar vertinama. Pabaigoje įprastai vyksta arbatos gėrimo ceremonija. Dirbant su dalyviais daugiau nei vieną seansą sudaromi individualūs sveikatingumo planai, kuriuose integruojamos įvairios praktikos, susijusios su gamta. Žmonės kviečiami atlikti jas savarankiškai 4 savaites, kitame susitikime aptariama, kaip keičiasi žmogaus gyvenimo kokybė.

I. Kalvanienė tikina, kad daugėja šalių, kur gydytojai „išrašo“ buvimą gamtoje kaip receptą, pateikdami rekomendacijas, kiek, kur ir kaip būti gamtoje. Stebimas reikšmingas efektas sveikatai. Po pasivaikščiojimų miške pagerėja ir vaikų, turinčių dėmesio sutelktumo ir hiperaktyvumo sindromą, akademinė sėkmė. Miško maudynės iš tiesų labai naudingos vaikams ir paaugliams. Jos gerina atmintį, dėmesio koncentraciją, socialinį funkcionavimą.

– Geriausia į mišką išeiti dviem valandoms – teigiamas poveikis fiziniam kūnui ir psichikai juntamas visą savaitę. 30 minučių pasivaikščiojimas turi ir vienkartinį streso lygio sumažinimo efektą, – teigia ji.

I. Kalvanienė pasakoja, kad miško maudynės (japoniškai „Shinrin-yoku“) kilusios iš Japonijos. 

Nuotrauka
nuotrauka

– Japonai yra miškų tauta, nors ir viena tankiausiai apgyvendintų valstybių, bet viena ir žaliausių. Japonų kultūros, filosofijos ir religijos pamatas irgi yra miškas. 1982 m. Japonijoje buvo pristatyta nacionalinė miško maudynių sveikatos programa. Vyriausybė reagavo į modernumo sukeliamas problemas. Japonai buvo pervargę, miestai perpildyti, buvo stebima neigiamos urbanizacijos pasekmės sveikatai. Japonams pradėjus plūsti į miškus pasisemti gryno oro ir tylos, buvo stebima pagerėjusi žmonių sveikata. Buvo pradėti reikšmingi moksliniai miško maudynių tyrimai, kurie įrodė šios praktikos veiksmingumą, – pasakoja miško maudynių gidė.

Pasak jos, žmonės daug laiko leidžia ne lauke, o uždarose patalpose. Europos Sąjungos aplinkos apsaugos agentūros duomenimis, europiečiai vidutiniškai 90 proc. laiko praleidžia patalpose. 

– Prie išmaniųjų prietaisų ekranų praleidžiame daugiau laiko nei jo skiriame miegui. Kuo daugiau laiko praleidžiame įnikę į technologijas, tuo labiau tikėtina, kad žmogus kentės nuo vadinamojo technostreso. Technostresas – tai liguistas elgesys, susijęs su šiuolaikinėmis technologijomis. Technostresą gali sukelti įvairiausi kasdieniai įpročiai – telefono tikrinimas, kompulsyvus dalinimasis informacija socialiniuose tinkluose, jausmas, kad reikia būti visada prisijungusiam. Simptomai varijuoja nuo nerimo, galvos skausmo, depresijos, protinio nuovargio, akių ir kaklo įtampos iki nemigos, padidėjusio irzlumo bei savitvardos praradimo. Stresą sukeliančių problemų srautas niekad neišsenka, ypač tai būdinga miesto gyventojams. Pasaulio sveikatos organizacija stresą vadina XXI amžiaus sveikatos epidemija. Rasti veiksmingų būdų valdyti įtampą – svarbiausias ateities sveikatos iššūkis, – įsitikinusi I. Kalvanienė.

Nuotrauka
Miško maudynių akimirkos

Pasak jos, žmogus turi biologinį poreikį panirti į gamtą, tai yra biofilija – meilė gyvenimui ir viskam, kas gyva šiame pasaulyje. Mes išsivystėme gamtoje, mums būdingas biologinis ryšio su gamta poreikis. Meilė gamtai nulemta genetiškai, ji įrašyta į mūsų DNR. Ryšys su gamta toks pat svarbus mūsų gerai savijautai kaip ir sveika mityba bei reguliarus judėjimas. Kai būname gamtoje, mūsų sveikata gerėja, ir atvirkščiai – kai prarandame ryšį su gamta, sveikata nukenčia. Moksliniai tyrimai rodo, kad žmonės, turintys artimesnį ryšį su gamta, patiria daugiau laimės ir pasitenkinimo savo gyvenimu, jų santykiai su aplinkiniais pozityvesni, jie turi daugiau autonomijos, jaučia daugiau prasmės gyvenime, yra gyvybingesni.

– Surinkta daugybė duomenų, įrodančių, kad miško maudynės gali sumažinti kraujospūdį, sumažinti stresą, pagerinti širdies bei kraujagyslių būklę bei metabolinę sveikatą, sumažinti cukraus kiekį kraujyje, pagerinti koncentraciją ir atmintį, palengvinti depresijos simptomus, padidinti skausmo slenkstį, suteikti daugiau energijos, sustiprinti imuninę sistemą (dėl miške įkvepiamų fitoncidų padaugėja natūraliųjų organizmo ląstelių žudikių), padidinti priešvėžinių baltymų gamybą, padėti atsikratyti nereikalingų kilogramų, – pasakoja psichologė.

Miško maudynėmis savo sveikatą gerinti gali ir tauragiškiai – siekdamas stiprinti Tauragės rajono gyventojų psichologinę gerovę ir didinti psichikos sveikatos raštingumo įgūdžius,  Tauragės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras organizuoja nemokamus miško maudynių užsiėmimus su psichologe, miško maudynių gide Ina Kalvaniene. Galima registruotis pavieniui, su draugais, kolegomis ar kita bendruomene.  Sužinoti išsamiau ir užsiregistruoti galima telefonu 8 607 41 646.

 

Nuotrauka
muziejus
„ArtVilnius’22“ archyvo nuotrauka 
Įkelta:
2023-05-28
Šiemet Tauragei tapus Lietuvos kultūros sostine kultūros įstaigos siekia pritraukti daugiau žinomų menininkų ir supažindinti tauragiškius su įvairiais profesionalaus meno žanrais. Šįkart tauragiškių dėmesiui – garsios performanso profesionalės Monikos Dirsytės su operos soliste Agne Sabulyte sukurtas „Ašies kodas“, priversiantis susimąstyti apie savo ir šiuolaikinio pasaulio santykį.
Nuotrauka
viesvile
Įkelta:
2023-05-27
Karšuvos žemumos to paties pavadinimo girioje plytintis rezervatas įsteigtas prieš 32 metus siekiant išsaugoti gamtiniu požiūriu ypač vertingą natūralią Viešvilės upės baseino ekosistemą su Artosios, Gličio pelkynais ir juos supančiais Karšuvos girios miškais. Rezervato kontrolei įrengtos kameros fiksuoja ir gyvūnus, o jų gyvenimas – be galo įdomus. 
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-05-22
Pernai tarp dalyvaujamojo biudžeto projektų daugiausiai tauragiškių balsų pelnė projektas „Mobilus multifunkcinis laisvalaikio ir pramogų objektas Tauragės pilies kiemelyje“. Šis projektas priskiriamas didelės vertės projektų kategorijai. Tai reiškia, kad bendra projekto įgyvendinimo vertė negali viršyti 60 tūkst. eurų, o projektas įgyvendinamas per dvejus metus. Šio objekto sumontavimui paskelbtas viešasis pirkimas. Jei jis pavyks, moderni scena pilies kiemelyje turėtų būti įrengta iki rugsėjo pabaigos. 
Nuotrauka
nuotrauka
Raimondos Alysienės nuotrauka
Įkelta:
2023-05-20
Šiandien, gegužės 20-ąją, į Tauragę sugrįžta jau 17-oji Gatvės muzikos diena. Muzikos garsais užsipildys įvairios miesto erdvės. O kur muzika, ten ir šypsenos, gera nuotaika, tad mėgaukimės gražia diena ir skleiskime teigiamas emocijas aplinkiniams.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-05-13
Neblėstantį kepimo ant žarijų populiarumą lemia proceso paprastumas – tai daugiau malonumas nei ruoša. Tačiau rengiantis grilio vakarėliui su svečiais, kartais sunku apskaičiuoti, kiek ir kokios mėsos reikės – kad ir svečiai neliktų alkani, ir nešvaistytumėte pinigų išmesdami nesuvalgytą maistą. Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė, sako, kad populiariausi lietuvių mėsos pasirinkimai visus metus yra kiauliena ir vištiena, tačiau įsibėgėjus pavasariui ryškėja naujų tendencijų.
Nuotrauka
biuras
VSB nuotrauka
Įkelta:
2023-05-04
Sakoma, kad laimė – kaip sveikata: jeigu jos nepastebi, vadinasi, ji yra. Paskutinįjį balandžio savaitgalį net 33 tauragiškiai praleido Tauragės visuomenės sveikatos biuro organizuotoje antrojoje sveikatinimo stovykloje. Tikslas – stiprinti širdies ir kraujagyslių ligų bei cukrinio diabeto rizikos grupės asmenų sveikatą, suteikti žinių ir formuoti sveikatai palankius įgūdžius, keisti elgseną ir ugdyti asmeninę atsakomybę už savo sveikatą. Džiaugiamės, kad vos tik paskelbus registraciją mūsų antrąjį kartą rengiama suaugusiųjų stovykla sulaukė didžiulio susidomėjimo. Aktyvus tauragiškių noras bent trumpam atitrūkti nuo rutinos, darbų bei skirti kokybiško laiko sau tikrai žavi.
Nuotrauka
nuotrauka
B. Baltrušaitytės viešosios bibliotekos nuotrauka
Įkelta:
2023-04-29
Trečiadienį startavo projektas „Skaitau geriausiam draugui“, kurio metu įvairaus amžiaus tauragiškiai kviečiami į kūrybines dirbtuves „Veltos vilnų istorijos“. Pirmasis ciklo renginys vyko B. Baltrušaitytės viešosios bibliotekos Vaikų literatūros skyriuje, o susirinko į jį ,,Šaltinio“ progimnazijos 1a klasės mokiniai. 
Nuotrauka
dz
Linos Buchlickajos-Lauciuvienės nuotrauka
Įkelta:
2023-04-10
Balandžio 1-ją Tauragės kultūros rūmai skambėjo improvizacijos garsais. Tauragės kultūros centro jaunimo džiazo orkestro jaunuosius muzikantus į meistriškumo pamoką pakvietė Klaipėdos S. Šimkaus konservatorijos dėstytojas, saksofonistas, džiazo virtuozas Laimonas Urbikas. Ši pamoka – Tauragės džiazo festivalio dovana jauniesiems Tauragės muzikantams.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-04-03
Didžiausių pirkėjų srautų iš mūsų šalies pernai sulaukė Kinijos, Lenkijos ir Vokietijos elektroninės prekybos platformos. Fiksuojama, kad beveik pusė užsienio internetinėse parduotuvėse apsiperkančių lietuvių 2022 m. vidutiniškai išleido mažiau nei 25 eurus. Tokius skaičius rodo Tarptautinės pašto korporacijos 39 pasaulio šalyse atlikta e.prekybos klientų apklausa. Ja tirta ne savo šalies internetinėse parduotuvėse apsiperkančių gyventojų elgsena ir įpročiai.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-04-02
​​​​​​​Marginti kiaušiniai ir majonezas – tikriausiai tai du dalykai, be kurių neįsivaizduojamas Velykų stalas. Ir nors majonezo parduotuvėse galima rasti pačių įvairiausių rūšių – verta išbandyti naminį.  Jam pasigaminti prireiks vos trijų pagrindinių ingredientų: kiaušinio trynių, aliejaus ir prieskonių, o jį ruošiant užtruksite vos kelias minutes ir, netgi, sutaupysite. Parduotuvėse vidutinė majonezo kaina už litrą yra maždaug 9–10 eurų, tuo tarpu namuose tokį kiekį galima pasigaminti ir už mažiau nei 6 eurus.
Nuotrauka
nuotrauka
Tauragės ligoninės feisbuko nuotrauka
Įkelta:
2023-03-31
Artėja Šv. Velykos – viena gražiausių, spalvingiausių, jaukiausių bei šilčiausių švenčių visomis prasmėmis. Jau metas joms ruoštis ir pradėti galvoti apie tai, kaip šiai šventei papuošti namų ar darbo aplinką. Gražiomis ir kūrybingomis papuošimų idėjomis dalijasi Tauragės ligoninė.
Nuotrauka
kartu parko treniruokliai
Tauragės rajono savivaldybės nuotrauka
Įkelta:
2023-03-30
Gyventojų pamėgtame Kartų parke dar vienas traukos objektas – nauji lauko treniruokliai. Prie Zumpės tvenkinio esančioje aikštelėje pastatyti 8 treniruokliai, skirti skirtingoms kūno dalims treniruoti.
Nuotrauka
Nuotrauka
Įkelta:
2023-03-26
Grikiai – greitai paruošiamos, o svarbiausia – sveikatai ypač naudingos kruopos. Anot gydytojos dietologės dr. Editos Gavelienės, grikiuose gausu geležies ir kitų žmogaus organizmui reikalingų mineralinių medžiagų bei vitaminų, todėl juos drąsiai galima valgyti kasdien, rašoma prekybos tinklo „Rimi“ pranešime žiniasklaidai.
Nuotrauka
Nuotrauka
Įkelta:
2023-03-25
Baltasis gandras, dar vadinamas busilu, starkumi, gužu, gužučiu, bacionu – Lietuvos nacionalinis paukštis. Jis nuo seno laikomas šventu paukščiu, mitiniu pirmtaku, globėju, kilusiu iš žmogaus, kuris neša laimę, gerovę, teisingumą (dangaus antspaudo saugotojas). Jis galįs žmonių ligas paimti, nulakinti į neįžengiamas pelkes ir ten palikti. Todėl gandras yra mieliausias sodybos kaimynas, atnešantis laimę tiems namams, šalia kurių apsigyveno, o dievdirbių kūryboje tarp šventųjų garbingą vietą užimdavo ir gandro statulėlės. Lietuvos ornitologų draugija (LOD), tęsdama ilgametes tradicijas, LOD metinio susirinkimo dalyvių sprendimu 2023 metų paukščiu pasirinko baltąjį gandrą (Ciconia ciconia).
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-03-25
Ryškiaspalvis maistas greičiau prikausto dėmesį ir tarsi savaime sužadina apetitą. Skirtingų spalvų produktai reikalingi ne tik vizualiniam pasitenkinimui, bet ir organizmui. Kaip pastebi dietistė Vaida Kurpienė, kiekviena spalva, kuria pasižymi maistas, yra ne tik gamtos dovana, bet ir nauda sveikatai. Tinkamai pasirinkus spalvotus produktus, galime nesunkiai malšinti alkį, apsaugoti ląsteles, rūpintis sveika oda bei kitais teigiamais organizmo pokyčiais.
Nuotrauka
Nuotrauka
Įkelta:
2023-02-15
​​​​​​​Trečiadienio vakarą Skaudvilės kultūros namai šurmuliavo – skaudviliškiai gausiai susirinko į koncertą, skirtą Lietuvos valstybės atkūrimo dienai paminėti.
Nuotrauka
tulpes
Asociatyvi nuotrauka
Įkelta:
2023-02-14
Vasario 14-oji – diena, kuomet mylimieji vienas kitą stebina įvairiosiomis dovanomis ir mielomis staigmenomis. Viena populiariausių – gėlės. Anot Vaidos Budrienės, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovės, jų pardavimai šios šventės metu išauga net 25 kartus. Tiesa, tam, kad dovanų gautos gėlės džiugintų kuo ilgesnį laiką, svarbu žinoti kelias jų priežiūros taisykles.
Nuotrauka
PIRSLYBOS
Asociatyvi pexels.com nuotrauka
Įkelta:
2023-02-10
Radus ypatingą žmogų reikia ypatingos vietos jam tai prisipažinti. O juk, sakoma, santykius geriausia išbandyti kelionėse. Tad lemtingam pasimatymui – TOP vietos visoje Lietuvoje įsimintinoms romantiškoms akimirkoms dviese ar net sužadėtuvėms. Atraskite mūsų šalyje stulbinančio grožio oazes, labiausiai tinkančias pradėti sekti pasaką „ir tada jie ilgai ir laimingai gyveno“.
Nuotrauka
medziokles sezonas
Raimondos Alysienės nuotrauka
Įkelta:
2023-02-07
Galbūt šiandien miesto gatvėse matėte oranžiniais kombinezonais vilkinčius bėglius? Nenustebkite – Tauragėje šiandien filmuojamas gaudynių šou „Medžioklės sezonas“, apimantis visą šalį. Bėgliais šįkart tapo tauragiškis lenktynininkas Rokas Baciuška, neseniai Dakare pelnęs antrąją vietą,  ir „TikTok“ žvaigždė bei renginių organizatorė Goda Kujavskytė, daugeliui žinoma Godos Problemos vardu.