Bundančios erkės neramina augintinių šeimininkus: kaip juos apsaugoti?
Įkelta:
2022-04-04
Nuotrauka
suo
Aprašymas

Asociatyvi Freepik.com nuotrauka

Atėjus pavasariui pradeda busti erkės, primenančios, kad laikas ne tik pasiskiepyti patiems, bet pasirūpinti ir savo augintinių apsauga. Erkės gyvūnams gali perduoti sunkias ligas, tokias kaip babeziozė. Deja, bet praleidus pro akis erkę augintiniui gali grėsti ir mirtinas pavojus.

Kaip nuo erkių ir jų sukeliamų ligų apsaugoti savo augintinius, pataria KIKA veterinarijos gydytoja Rasa Bičiulaitienė.

Geriausia apsauga – prevencija

Visai nesvarbu, ar išsiruošėte į pasivaikščiojimą gamtoje ar mieste – erkės tyko ne tik pievose ar laukuose, bet ir parkuose, kitose miesto vietose, todėl apžiūrėti augintinį ir pasirūpinti jo apsauga reikia kaskart. Iš gausios apsisaugojimo nuo erkių priemonių pasiūlos išsirinkti tinkamiausią šeimininkams gali būti sunku, todėl veterinarijos gydytoja pristato 5 lygių apsaugą ir rekomenduoja jas naudoti kompleksiškai, derinant tarpusavyje.  

„Penkių lygių apsauga susideda iš eterinių aliejų ir kosmetikos, antiparazitinių antkaklių ir lašų, ultragarsinių pakabukų bei antiparazitinių purškalų. Derindami šias priemones tarpusavyje, kiek įmanoma sumažinsite tikimybę, kad į jūsų augintinį įsisiurbs erkė“, – pristato R. Bičiulaitienė.

Pasak jos, viena populiariausių apsauginių priemonių nuo erkių yra antiparazitiniai antkakliai, veikiantys natūraliu arba cheminiu pagrindu ir skleidžiantys erkes atbaidantį kvapą (nebūtinai juntamą žmogui). Taip pat veiksmingai veikia ir antiparazitiniai lašai – galite rinktis naikinančius arba naikinančius ir atbaidančius, kurie kartu apsaugo nuo pakartotinio įsisiurbimo, naikindami suaugusias erkes ir jų lervas. Specialios apsaugai nuo erkių skirtos nenuplaunamos putos kailiui su dimetikonu veikia kaip spąstai, kurie sugauna parazitus, todėl jie nebegali judėti ir galiausiai nukrenta arba yra pašalinami šukuojant kailį.

Priemonės, kurios tinka ir žmonėms

Veterinarė pastebi, kad kai kurios apsauginės priemonės yra tinkamos ir žmonėms.

„Purškalai ir eteriniai aliejai yra natūralios, tiek augintiniams, tiek jų šeimininkams saugios priemonės. Daugelyje jų naudojami citrusiniai kvapai, kurie maloniai kvepia žmonėms, tačiau jų kvapas apsaugo nuo erkių, blusų ir kitų vabzdžių, nes yra jiems nemalonus“, – teigia R. Bičiulaitienė ir atkreipia dėmesį, kad galima rinktis lašinamą eterinį aliejų iš kurio yra nesunku pasidaryti purškalą nuo erkių. Taip pat galima naudoti tepamą eterinį aliejų, kuris turi rutulinį aplikatorių, tad jį itin patogu tepti tiesiai ant augintinio keteros, papilvės ar pėdučių, o sau – riešo ar kaklo.

„Taip pat ne tik augintiniams, bet ir įvairaus amžiaus žmonėms tinka ultragarsiniai pakabukai, kuriais itin lengva naudotis, – pristato veterinarė ir priduria, kad jie veikia skleisdami ultragarso impulsus, nepastebimus ir nekenksmingus žmonėms bei gyvūnams, tačiau trikdančius erkes, blusas. – Taip jos praranda koordinaciją ir gebėjimą surasti auką.“

Derinkite atbaidančią ir nuodijančią priemones

Anot R. Bičiulaitienės, veiksmingiausias apsauginių priemonių derinys yra atbaidančios ir naikinančios priemonės.

„Įprastai siūlau rinktis parazitus naikinantį antkaklį ir kartu ultragarsinį pakabutį ar kitą atbaidančią, natūralią priemonę“, – kalba veterinarė ir priduria, kad naudojant cheminę priemonę kartu drąsiai galima kompleksiškai naudoti dar net iki 5 natūralių priemonių.

Ji pastebi, kad dalis šeimininkų nuogąstauja, jog antkaklis nėra veiksminga priemonė, nes jį nesunku pamesti, tačiau, anot R. Bičiulaitienės, tai nėra tiesa. „Antkaklis veikia išskirdamas veikliąją medžiagą, kuri palaipsniui patenka į gyvūno odos riebalinį sluoksnį, todėl jį pametus, dar kurį laiką apsauga yra veiksminga“, – ramina ekspertė.

Natūralios priemonės – patikimos ir saugios visiems augintiniams

Nors cheminės apsaugos priemonės yra veiksmingos, veterinarė perspėja, kad jos tinka ne visiems augintiniams, todėl šeimininkai rinktis turėtų atsakingai.

„Cheminių apsaugos priemonių nuo erkių nerekomenduojama naudoti jauniems šuniukams ir sveriantiems mažiau nei 2 kg. Taip pat jos nėra tinkamos sergantiems kepenų, inkstų ligomis, turintiems nervinių sutrikimų. Besilaukiančioms ar maitinančioms kalėms ir katėms taip pat būtina naudoti tik natūralias priemones, tokias kaip eteriniai aliejai“, – vardija R. Bičiulaitienė.

Ji pasakoja, kad pasigaminti natūralų purškalą, padedantį apsisaugoti nuo parazitų, galite ir namuose, į 60 ml šarminio vandens (daugiafunkcinė gyvūnų priežiūros priemonė, kurios pH – 11,3) įpylę 10–20 lašų specialaus, atbaidančio, eterinio aliejaus. Šunims rekomenduojama rinktis citrinžolių, kvapiųjų citrinžolių, arbatmedžio, levandų, eukaliptų, rozmarinų, pelargonijų arba citrinų kvapus. Visi jie, išskyrus citrinų ir arbatmedžio, tinka ir katėms.

„Jei naudojate tik natūralias priemones, siūlau su savimi po ranka visuomet turėti tokį purškalą. Jį galima pakartotinai panaudoti, jei augintinis maudėsi, vaikščiojo po šlapią žolę ar užklupo lietus“, – siūlo R. Bičiulaitienė ir priduria, jog svarbu, kad purškalas nepatektų į akis ir nosį.

Veterinarė atkreipia dėmesį, kad erkės gali tykoti ir namų kieme, todėl apsauga būtina pasirūpinti ir terasoje, sode ar netgi balkone: „Atbaidančių eterinių aliejų garinimas ultragarsiniu difuzoriumi padės atgrasyti ne tik erkes, bet ir įkyrius uodus, muses bei kitus vabzdžius, o kartu pasimėgauti aromaterapija.“

Ką daryti, jei erkė visgi įsisiurbė?

Laiku pastebėjus erkę galima išvengti jos keliamų komplikacijų, todėl svarbu kiekvieną kartą grįžus iš lauko, net ir naudojant priemones, būtina atidžiai patikrinti augintinį, o aptikus erkę – kuo greičiau ją ištraukti: įsisiurbusią erkę suimkite pincetu kuo arčiau odos, o kad ji atsikabintų, rekomenduojama pajudinti į šalis ir lėtai ištraukti, sukant erkę prieš laikrodžio rodyklę. Įkandimo vietą dezinfekuokite spiritiniu tirpalu.

Pasak R. Bičiulaitienės, mėgstamiausi erkių įsisiurbimo plotai – kaklas, kirkšnys ar pažastys bei kitos vietos, kuriose oda yra plonesnė, tačiau svarbu nuodugniai patikrinti visą augintinio kūną.

„Jei naudojote apsaugines chemines priemones ir erkė visgi įsisiurbė, skubėti pas veterinarą nereikia – užtenka paprasčiausiai ją ištraukti, o veikliosios medžiagos padarys savo darbą, tačiau vertėtų maždaug mėnesį laiko augintinį stebėti. Jei gyvūno elgesyje kažkas pasirodys neįprasta, tuomet būtina kuo greičiau kreiptis į veterinarijos gydytojus, nes laiku nustačius ligą ir ėmus ją gydyti, gyvūnai beveik visada pasveiksta ir toliau gyvena įprastą gyvenimą“, – ramina veterinarė.

Nuotrauka
muziejus
„ArtVilnius’22“ archyvo nuotrauka 
Įkelta:
2023-05-28
Šiemet Tauragei tapus Lietuvos kultūros sostine kultūros įstaigos siekia pritraukti daugiau žinomų menininkų ir supažindinti tauragiškius su įvairiais profesionalaus meno žanrais. Šįkart tauragiškių dėmesiui – garsios performanso profesionalės Monikos Dirsytės su operos soliste Agne Sabulyte sukurtas „Ašies kodas“, priversiantis susimąstyti apie savo ir šiuolaikinio pasaulio santykį.
Nuotrauka
viesvile
Įkelta:
2023-05-27
Karšuvos žemumos to paties pavadinimo girioje plytintis rezervatas įsteigtas prieš 32 metus siekiant išsaugoti gamtiniu požiūriu ypač vertingą natūralią Viešvilės upės baseino ekosistemą su Artosios, Gličio pelkynais ir juos supančiais Karšuvos girios miškais. Rezervato kontrolei įrengtos kameros fiksuoja ir gyvūnus, o jų gyvenimas – be galo įdomus. 
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-05-22
Pernai tarp dalyvaujamojo biudžeto projektų daugiausiai tauragiškių balsų pelnė projektas „Mobilus multifunkcinis laisvalaikio ir pramogų objektas Tauragės pilies kiemelyje“. Šis projektas priskiriamas didelės vertės projektų kategorijai. Tai reiškia, kad bendra projekto įgyvendinimo vertė negali viršyti 60 tūkst. eurų, o projektas įgyvendinamas per dvejus metus. Šio objekto sumontavimui paskelbtas viešasis pirkimas. Jei jis pavyks, moderni scena pilies kiemelyje turėtų būti įrengta iki rugsėjo pabaigos. 
Nuotrauka
nuotrauka
Raimondos Alysienės nuotrauka
Įkelta:
2023-05-20
Šiandien, gegužės 20-ąją, į Tauragę sugrįžta jau 17-oji Gatvės muzikos diena. Muzikos garsais užsipildys įvairios miesto erdvės. O kur muzika, ten ir šypsenos, gera nuotaika, tad mėgaukimės gražia diena ir skleiskime teigiamas emocijas aplinkiniams.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-05-13
Neblėstantį kepimo ant žarijų populiarumą lemia proceso paprastumas – tai daugiau malonumas nei ruoša. Tačiau rengiantis grilio vakarėliui su svečiais, kartais sunku apskaičiuoti, kiek ir kokios mėsos reikės – kad ir svečiai neliktų alkani, ir nešvaistytumėte pinigų išmesdami nesuvalgytą maistą. Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė, sako, kad populiariausi lietuvių mėsos pasirinkimai visus metus yra kiauliena ir vištiena, tačiau įsibėgėjus pavasariui ryškėja naujų tendencijų.
Nuotrauka
biuras
VSB nuotrauka
Įkelta:
2023-05-04
Sakoma, kad laimė – kaip sveikata: jeigu jos nepastebi, vadinasi, ji yra. Paskutinįjį balandžio savaitgalį net 33 tauragiškiai praleido Tauragės visuomenės sveikatos biuro organizuotoje antrojoje sveikatinimo stovykloje. Tikslas – stiprinti širdies ir kraujagyslių ligų bei cukrinio diabeto rizikos grupės asmenų sveikatą, suteikti žinių ir formuoti sveikatai palankius įgūdžius, keisti elgseną ir ugdyti asmeninę atsakomybę už savo sveikatą. Džiaugiamės, kad vos tik paskelbus registraciją mūsų antrąjį kartą rengiama suaugusiųjų stovykla sulaukė didžiulio susidomėjimo. Aktyvus tauragiškių noras bent trumpam atitrūkti nuo rutinos, darbų bei skirti kokybiško laiko sau tikrai žavi.
Nuotrauka
nuotrauka
B. Baltrušaitytės viešosios bibliotekos nuotrauka
Įkelta:
2023-04-29
Trečiadienį startavo projektas „Skaitau geriausiam draugui“, kurio metu įvairaus amžiaus tauragiškiai kviečiami į kūrybines dirbtuves „Veltos vilnų istorijos“. Pirmasis ciklo renginys vyko B. Baltrušaitytės viešosios bibliotekos Vaikų literatūros skyriuje, o susirinko į jį ,,Šaltinio“ progimnazijos 1a klasės mokiniai. 
Nuotrauka
dz
Linos Buchlickajos-Lauciuvienės nuotrauka
Įkelta:
2023-04-10
Balandžio 1-ją Tauragės kultūros rūmai skambėjo improvizacijos garsais. Tauragės kultūros centro jaunimo džiazo orkestro jaunuosius muzikantus į meistriškumo pamoką pakvietė Klaipėdos S. Šimkaus konservatorijos dėstytojas, saksofonistas, džiazo virtuozas Laimonas Urbikas. Ši pamoka – Tauragės džiazo festivalio dovana jauniesiems Tauragės muzikantams.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-04-03
Didžiausių pirkėjų srautų iš mūsų šalies pernai sulaukė Kinijos, Lenkijos ir Vokietijos elektroninės prekybos platformos. Fiksuojama, kad beveik pusė užsienio internetinėse parduotuvėse apsiperkančių lietuvių 2022 m. vidutiniškai išleido mažiau nei 25 eurus. Tokius skaičius rodo Tarptautinės pašto korporacijos 39 pasaulio šalyse atlikta e.prekybos klientų apklausa. Ja tirta ne savo šalies internetinėse parduotuvėse apsiperkančių gyventojų elgsena ir įpročiai.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-04-02
​​​​​​​Marginti kiaušiniai ir majonezas – tikriausiai tai du dalykai, be kurių neįsivaizduojamas Velykų stalas. Ir nors majonezo parduotuvėse galima rasti pačių įvairiausių rūšių – verta išbandyti naminį.  Jam pasigaminti prireiks vos trijų pagrindinių ingredientų: kiaušinio trynių, aliejaus ir prieskonių, o jį ruošiant užtruksite vos kelias minutes ir, netgi, sutaupysite. Parduotuvėse vidutinė majonezo kaina už litrą yra maždaug 9–10 eurų, tuo tarpu namuose tokį kiekį galima pasigaminti ir už mažiau nei 6 eurus.
Nuotrauka
nuotrauka
Tauragės ligoninės feisbuko nuotrauka
Įkelta:
2023-03-31
Artėja Šv. Velykos – viena gražiausių, spalvingiausių, jaukiausių bei šilčiausių švenčių visomis prasmėmis. Jau metas joms ruoštis ir pradėti galvoti apie tai, kaip šiai šventei papuošti namų ar darbo aplinką. Gražiomis ir kūrybingomis papuošimų idėjomis dalijasi Tauragės ligoninė.
Nuotrauka
kartu parko treniruokliai
Tauragės rajono savivaldybės nuotrauka
Įkelta:
2023-03-30
Gyventojų pamėgtame Kartų parke dar vienas traukos objektas – nauji lauko treniruokliai. Prie Zumpės tvenkinio esančioje aikštelėje pastatyti 8 treniruokliai, skirti skirtingoms kūno dalims treniruoti.
Nuotrauka
Nuotrauka
Įkelta:
2023-03-26
Grikiai – greitai paruošiamos, o svarbiausia – sveikatai ypač naudingos kruopos. Anot gydytojos dietologės dr. Editos Gavelienės, grikiuose gausu geležies ir kitų žmogaus organizmui reikalingų mineralinių medžiagų bei vitaminų, todėl juos drąsiai galima valgyti kasdien, rašoma prekybos tinklo „Rimi“ pranešime žiniasklaidai.
Nuotrauka
Nuotrauka
Įkelta:
2023-03-25
Baltasis gandras, dar vadinamas busilu, starkumi, gužu, gužučiu, bacionu – Lietuvos nacionalinis paukštis. Jis nuo seno laikomas šventu paukščiu, mitiniu pirmtaku, globėju, kilusiu iš žmogaus, kuris neša laimę, gerovę, teisingumą (dangaus antspaudo saugotojas). Jis galįs žmonių ligas paimti, nulakinti į neįžengiamas pelkes ir ten palikti. Todėl gandras yra mieliausias sodybos kaimynas, atnešantis laimę tiems namams, šalia kurių apsigyveno, o dievdirbių kūryboje tarp šventųjų garbingą vietą užimdavo ir gandro statulėlės. Lietuvos ornitologų draugija (LOD), tęsdama ilgametes tradicijas, LOD metinio susirinkimo dalyvių sprendimu 2023 metų paukščiu pasirinko baltąjį gandrą (Ciconia ciconia).
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-03-25
Ryškiaspalvis maistas greičiau prikausto dėmesį ir tarsi savaime sužadina apetitą. Skirtingų spalvų produktai reikalingi ne tik vizualiniam pasitenkinimui, bet ir organizmui. Kaip pastebi dietistė Vaida Kurpienė, kiekviena spalva, kuria pasižymi maistas, yra ne tik gamtos dovana, bet ir nauda sveikatai. Tinkamai pasirinkus spalvotus produktus, galime nesunkiai malšinti alkį, apsaugoti ląsteles, rūpintis sveika oda bei kitais teigiamais organizmo pokyčiais.
Nuotrauka
Nuotrauka
Įkelta:
2023-02-15
​​​​​​​Trečiadienio vakarą Skaudvilės kultūros namai šurmuliavo – skaudviliškiai gausiai susirinko į koncertą, skirtą Lietuvos valstybės atkūrimo dienai paminėti.
Nuotrauka
tulpes
Asociatyvi nuotrauka
Įkelta:
2023-02-14
Vasario 14-oji – diena, kuomet mylimieji vienas kitą stebina įvairiosiomis dovanomis ir mielomis staigmenomis. Viena populiariausių – gėlės. Anot Vaidos Budrienės, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovės, jų pardavimai šios šventės metu išauga net 25 kartus. Tiesa, tam, kad dovanų gautos gėlės džiugintų kuo ilgesnį laiką, svarbu žinoti kelias jų priežiūros taisykles.
Nuotrauka
PIRSLYBOS
Asociatyvi pexels.com nuotrauka
Įkelta:
2023-02-10
Radus ypatingą žmogų reikia ypatingos vietos jam tai prisipažinti. O juk, sakoma, santykius geriausia išbandyti kelionėse. Tad lemtingam pasimatymui – TOP vietos visoje Lietuvoje įsimintinoms romantiškoms akimirkoms dviese ar net sužadėtuvėms. Atraskite mūsų šalyje stulbinančio grožio oazes, labiausiai tinkančias pradėti sekti pasaką „ir tada jie ilgai ir laimingai gyveno“.
Nuotrauka
medziokles sezonas
Raimondos Alysienės nuotrauka
Įkelta:
2023-02-07
Galbūt šiandien miesto gatvėse matėte oranžiniais kombinezonais vilkinčius bėglius? Nenustebkite – Tauragėje šiandien filmuojamas gaudynių šou „Medžioklės sezonas“, apimantis visą šalį. Bėgliais šįkart tapo tauragiškis lenktynininkas Rokas Baciuška, neseniai Dakare pelnęs antrąją vietą,  ir „TikTok“ žvaigždė bei renginių organizatorė Goda Kujavskytė, daugeliui žinoma Godos Problemos vardu.