Garbingas titulas ne tik išgarsins miestelį, bet ir suburs kraštiečius
Įkelta:
2022-01-21
Nuotrauka
bijotai
Nuotraukos autorius:
Šilalės rajono savivaldybės nuotrauka
Aprašymas

Bijotuose numatyta ir visiškai naujų, iki šiol nematytų renginių.

Šiais metais Mažąja Lietuvos kultūros sostine paskelbti Bijotai – visai netoli Tauragės įsikūręs miestelis. Be jau tradicinių Bijotų dvaro festivalio, kraštiečių šventės, numatyta ir visiškai naujų, iki šiol Bijotuose nematytų renginių. Kaimyninio Šilalės rajono miestelio seniūnas Ignas Gužauskis pasidalino savo mintimis apie artėjančius renginius.

Ne tik prestižas

Sostinės vardas – ne tik prestižas, bet ir sunkus darbas. Projekto iniciatoriai tikisi, kad šis statusas sustiprins tarpinstitucinį ir kultūrinį bendradarbiavimą, sutelks Bijotų krašto kūrėjus ir menininkus, aplinkines bendruomenes bei organizacijas, o įgyvendinant tradicines ir naujas iniciatyvas, bus kuriamas patrauklus Bijotų krašto įvaizdis, skatinama kultūrinio turizmo plėtra.

Paklaustas, kaip kilo mintis siekti Mažosios Lietuvos kultūros sostinės titulo, Bijotų seniūnas pasakoja, kad šį klausimą seniūnija kartu su bendruomene pradėjo gvildenti vos pradėjus jam eiti seniūno pareigas. 

– Vis mąstėm, kaip galėtume dar labiau garsinti savo nuostabų kraštą – Bijotus, – sako jis. – Kultūrine prasme Bijotai žinomi ne tik visame regione, bet, manau, ir didžiojoje dalyje Lietuvos. Mūsų siekis – būti pastebėtiems ir įvertintiems, turiu omenyje ne planuojamų veiklų sėkmę, o tai, kad kuo daugiau svečių atvyktų į Bijotus ir pamatytų, kokie nuostabūs ir darbštūs žmonės čia gyvena. Ne veltui yra sakoma, kad Bijotai – Šilalės rajono veidas: vos įvažiavus į Šilalės rajoną nuo sostinės pasitinka nuostabus Bijotų kraštas su  tvarkingomis sodybomis ir nuolat besišypsančiais žmonėmis. Manau, pats garsiausias ir gražiausias mūsų simbolis yra Dionizo Poškos Baubliai, todėl negalėjome pamiršti ir šios vietos, juolab, kad šiemet ir Baubliai švęs 210 m. jubiliejų.

Jis įsitikinęs, kad didžioji dalis sėkmės priklausys nuo to, kokį biudžetą pavyks surinkti. Seniūnija yra gavusi įsipareigojimą iš Šilalės rajono savivaldybės skirti 20 tūkst. eurų, tačiau dalyvauja visuose projektuose, iš kurių gauna finansavimą. 

Gausu renginių 

O kokie bus svarbiausi rengiamų programų akcentai, renginiai? Pasak seniūno, planuojant šių metų veiklas stengtasi atsižvelgti į kuo platesnės lankytojų auditorijos poreikius: 

– Vieni mėgsta dalyvauti populiarios muzikos koncerte, kitiems įdomi etnokultūra, todėl ir veiklos yra numatytos labai skirtingos. Vienas pirmųjų didesnio masto renginių planuojamas gegužės–birželio mėnesiais. Baigiama rengti knyga apie Bijotus, vyks mokslinė konferencija, į kurią yra pakviesti keletas profesorių, tarp kurių – ir garsūs iš Bijotų kilę žmonės. Šį renginį planuojame viešinti nacionaliniu mastu.

Pasak jo, būtina pasidžiaugti ir jau tradicija tapusiu Bijotų dvaro festivaliu, kuris šiemet suskambės dar garsiau.

Planuojama organizuoti ir medžio, akmens bei tapybos plenerą. Šio renginio metu norima sukurti dirbinius, kurie dar ilgai primins apie šio gražaus titulo laimėjimą. 

– Esame numatę tikrai labai daug ir įvairių renginių, į kuriuos bus įtraukti senyvi žmonės, vaikai ir šeimos. Negalime pamiršti ir mūsų kraštą garsinančios „Bijotaičių“ kapelos, todėl jų iniciatyva rugsėjo mėnesį planuojame kapelų šventę. Bijotų dvaro festivalis ir kraštiečių šventė pritraukia žiūrovų ir iš kitų miestų, jo renginiai skirti visai šeimai. Plenerai, konferencijos ar kapelų šventė skirti tikslinėms auditorijoms, jais siekiama atskleisti krašto savitumą. Parengtas ir „#Walk15“ maršrutas. Jei nepavyktų ištrūkti iš pandemijos gniaužtų, dalį renginių būtų galima perkelti į virtualią erdvę, – teigė seniūnas.

Renginiai, plenerai ir dalyvavimas juose kurs šiltesnę, draugiškesnę atmosferą, o vietos gyventojų kultūrinis aktyvumas, kūrybingumas padės įtraukti skirtingo amžiaus ir socialinių grupių žmones. Ir, žinoma, aktualizuos vertingąsias Bijotų krašto kultūrinio bei gamtinio paveldo vertybes.

Nuotrauka
bijotai
Šilalės rajono savivaldybės nuotrauka

Beje, projekto rengėjai tikisi, kad Mažosios kultūros sostinės vardas turės ir ekonominį poveikį – Baublių muziejus bus intensyviau lankomas. O pritraukus daugiau lankytojų viliamasi labiau išplėtoti turizmo paslaugas.

Seniūno manymu, inauguruoti Mažąsias kultūros sostines labai svarbu:

– Mažųjų kultūros sostinių vėliavų įteikimo šventėje buvo išreikšta labai graži mintis – Mažosios sostinės su didele širdimi. Šie žodžiai, manau, puikiai atspindi mūsų –  kaimo žmonių norą būti tais, kurių gerus darbus matytų daugelis ir jais didžiuotųsi. Mažosios sostinės titulas – tai ne kas kita, kaip gražių darbų ir idėjų įvertinimas ir skatinimas kurti kaimuose, puoselėti juos ir stiprinti bendruomeniškumą. Pasirengimas tokiam projektui suburia labai didelį entuziastų ir savo krašto patriotų būrį, mes juos labai vertiname, norėtųsi, kad tokių projektų būtų kuo daugiau. Visų mažųjų sostinių organizatoriams linkiu kantrybės, pasisekimo bei supratimo, kad kiekvienas žmogus yra unikalus ir turintis savo nuomonę, o visi priimti sprendimai yra geri, jei jie veda link vieno bendro tikslo.

Lietuvos kaimo bendruomenių sąjungos inicijuota Mažųjų Lietuvos kultūros sostinių programa suteikia galimybę stiprinti vietos bendruomenių kultūros tradicijas, profesionalaus meno prieinamumą ir sklaidą, plėtoja kultūrinį turizmą, įvairina kultūrinį gyvenimą regionuose, stiprina kultūros lauko kūrėjų tinklą. Šie projektai padeda užmegzti prasmingus kultūrinius mainus tarp pačių mažųjų kultūros sostinių Lietuvos apskrityse, skatina naujas kūrybines iniciatyvas. Mažųjų Lietuvos kultūros sostinių 2022 m. projektų atrankos komiteto sprendimu šis garbingas vardas suteiktas devyniems šalies miesteliams: Tauragės apskrityje – Bijotams, Šilalės r., Alytaus apskrityje – Leipalingiui, Druskininkų sav., Kauno apskrityje – Nemakščiams, Raseinių r., Marijampolės apskrityje – Sangrūdai, Kalvarijos sav., Panevėžio apskrityje – Panemunėliui, Rokiškio r., Šiaulių apskrityje – Šakynai, Šiaulių r., Telšių apskrityje – Alsėdžiams, Plungės r., Vilniaus apskrityje – Vieviui, Elektrėnų sav., Utenos apskrityje – Kavarskui, Anykščių r.

 

Nuotrauka
oras
Įkelta:
2022-05-13
Savaitgalį šiluma dienomis nukris iki 13 laipsnių šilumos, sulauksime ir lietaus.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2022-05-08
Jeigu norite greito, maistingo ir labai skanaus patiekalo – gaminkite krevetes. Jas paruošti galima vos per 10 minučių, be to, jos itin skanu valgyti su pavasarį taip mėgstamais žalumynais, daržovėmis ir vaisias. Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė, sako, kad jūros gėrybės ir krevetės mėgstamos pirkėjų, o labiausiai jų pardavimai šokteli ypatingesnėmis progomis.
Nuotrauka
orai
Įkelta:
2022-04-26
Šią savaitę lietus nėra numatomas, termometrų stulpeliai kils iki 14 laipsnių šilumos, naktimis temperatūra gali nukristi iki 1 laipsnio šalčio.
Nuotrauka
sokiai
Įkelta:
2022-04-22
Atvelykio savaitgalį ne viena bendruomenė kviečia į įvairias šventes ne tik mažuosius – jau nuo šiandien pradedamos minėti vaikų Velykėlės, kviečiama į susitikimą su Lietuvos krašto apsaugos ministru Arvydu Anušausku, Jurginių šventę. Nemažai renginių laukia ir ateinančią savaitę. 
Nuotrauka
antis
Įkelta:
2022-04-22
Įdomiausias laikas paukščiams stebėti yra pavasarinių ir rudeninių migracijų metas. Šiuo metu, jeigu pasiseks, galima pamatyti rūšių, kitu metu Tauragės krašte neaptinkamų ir negyvenančių. Šį pavasarį pasisekė sutikti porelę vienų rečiausių Lietuvoje perinčių ančių – smailiauodegių ančių.
Nuotrauka
oras
Įkelta:
2022-04-19
Šią savaitę kasdien numatomas nors ir nedidelis lietus, termometrų stulpeliai kils vos iki 11 laipsnių šilumos.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2022-04-09
​​​​​​​Tauragės B. Baltrušaitytės biblioteka skelbia devintojo konkurso „Tauragės metų knyga 2021“ pradžią. Geriausią pažintinę ir Populiariausią metų knygą kviečiama rinkti balsuojant už jas B. Baltrušaitytės viešosios bibliotekos feisbuke iki balandžio 22 dienos, 12 val.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2022-04-08
Vištienos krūtinėlė, įdaryta kumpiu bei sūriu. Toks yra visame pasaulyje plačiai žinomas „Cordon Bleu“ kepsnys. Šiandien, balandžio 4-ąją, amerikiečiai švenčia „Cordon Bleu“ dieną. Nors manoma, kad jis kilo iš prancūzų virtuvės, lietuviško prekybos tinklo „Maxima“ kulinarijos meistrai pažymi – šio valgio tėvynė yra Šveicarija, o pavadinimas turi įdomią istoriją. Tad kuo gi „Cordon Bleu“ toks ypatingas bei kaip šį kepsnį pasigaminti namuose? Apie tai pasakoja „Maximos“ maisto žinovai, dalindamiesi šio patiekalo paruošimo ir istorijos paslaptimis.
Nuotrauka
suo
Įkelta:
2022-04-04
Atėjus pavasariui pradeda busti erkės, primenančios, kad laikas ne tik pasiskiepyti patiems, bet pasirūpinti ir savo augintinių apsauga. Erkės gyvūnams gali perduoti sunkias ligas, tokias kaip babeziozė. Deja, bet praleidus pro akis erkę augintiniui gali grėsti ir mirtinas pavojus.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2022-03-27
​​​​​​​Tikras supermaistas, galintis sumažinti svorį, pagerinti akių sveikatą, padedantis išvengti širdies ligų bei vėžinių susirgimų. Tai – tik dalis naudos, kurią organizmui teikia špinatai, neretai vadinami sveikiausia pasaulio daržove. Todėl prasidėjus pavasariui ir artėjant šių salotų šviežio derliaus sezonui, lietuviško prekybos tinklo „Maxima“ kulinarijos ekspertai pataria jas kuo dažniau įtraukti į kasdienę mitybą. Kodėl būtina tai daryti bei kaip špinatus išradingai ir skaniai panaudoti virtuvėje? Patarimų turi „Maximos“ kulinarijos meistrai.
Nuotrauka
gandrai
Įkelta:
2022-03-25
Apie kovo 25-tą dieną iš žiemojimo vietų į Lietuvą parskrenda baltieji gandrai. Kaip rašoma Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos prie Aplinkos ministerijos internetinėje svetainėje, ši diena vadinama Blovieščiais ir švenčiama kaip gandro sugrįžimo diena. Gandrai tarsi išvaiko paskutinius žiemos likučius. Baltasis gandras laikomas Lietuvos nacionaliniu paukščiu. 
Nuotrauka
genutes
Įkelta:
2022-03-24
Naują gi dovaną – spektaklį Kazimiero Čiplio-Vijūno „Bobutės susipyko“ – pirmiesiems žiūrovams parodėme 2009-ųjų rugpjūčio 30 d. tautodailininkų Augutės ir Zenono Radvilų sodyboje. Štai 13 metų, ir vis kur nors pakviesti vykstame. Ir vis suvaidinę spektaklį sakome – viskas, daugiau jo nerodome, „uždarome“. Gi atsitinka kas nors nenumatyta, – ir vėl BOBUTĖS... Tuo labiau, kad niekada nekeistos ir nepakeičiamos yra teatro veteranės Elytė Loveikienė ir Onutė Biknerienė. 
Nuotrauka
trenere
Įkelta:
2022-03-24
Trenerė bei Jovarų pagrindinės mokyklos fizinio ugdymo mokytoja Regina Artimavičienė Tauragės visuomenės sveikatos biure (VSB) veda nemokamas treniruotes Jovarų pagrindinėje mokykloje ir Dapkiškių bendruomenėje. Tai trenerė, su kuria Tauragės visuomenės sveikatos biuras dirba nuo pat įkūrimo. Regina sako neįsivaizduojanti savo gyvenimo be sporto.