Kalėdos – artumo, bendrystės ir tradicijų puoselėjimo laikas
Įkelta:
2021-12-25
Nuotrauka
nuotrauka

Laukdami gražiausių ir šilčiausių metų švenčių, prisiminimais nuklystame į vaikystę, kuri kvepia pyragais, mandarinais, o namus pripildo artimiausių žmonių šiluma. Kūčias, Kalėdas vaikystėje paprašėme prisiminti ir rajono vadovų, politikų – kas papasakojo smagų atmintin įstrigusį nuotykį, kas pasidalijo šeimos tradicijomis. Prisiminimais dalijasi savivaldybės administracijos vadovai ir savivaldybės tarybos frakcijų seniūnai, turėję teisę galimybę pasisakyti perleisti kitam frakcijos nariui. 

Meras Dovydas Kaminskas:

Nuotrauka
nuotrauka

– Vaikystėje Kūčias švęsdavome su šeima, prie bendro stalo susėsdavo tėveliai, brolis, sesuo ir aš. Tradiciškai lauždavome paplotėlį, pasimelsdavome ir padėkodavome už praėjusius metus, kad turime vienas kitą. Po šventinės Kūčių vakarienės važiuodavome į Bernelių mišias.

Kalėdų rytą išpakuodavome dovanas, tačiau vėliau ši tradicija keitėsi ir dovanomis apsikeisdavome grįžę iš Bernelių mišių, Kūčių vakarą. Dabar tradicijos yra panašios, tik prie artimųjų rato prisijungė antroji pusė ir jos šeima, tad švenčių scenarijus kasmet šiek tiek kinta, bet esminiai dalykai išlieka. Kaip anksčiau, taip ir dabar, laikomės krikščioniškų papročių, lankomės Bernelių mišiose, susitinkame su artimaisiais. Antrąją Kalėdų dieną aplankome draugus.

Kalbant apie įsimintiną įvykį, pamenu, kad vaikystėje labai norėjau vieno žaislo, žinojau, jog tėvai juo jau pasirūpino ir žaislas yra paslėptas mūsų namuose. Jį radau likus maždaug mėnesiui iki Kalėdų, pamenu, kaip džiaugiausi būsima dovana ir ypatingai laukiau Kalėdų ryto, kada galėsiu pradėti žaisti. Tuo metu šis laukimas prailgo, tai prisimenu ir iki šiol.  

Vicemerė Virginija Eičienė:

Nuotrauka
nuotrauka

– Ir Kūčios, ir Kalėdos mūsų šeimoje yra labai laukiamos šventės, kurioms ruošiamės iš anksto. Anksčiau Kūčias švęsdavome tėvų namuose, tačiau jiems išėjus jas sutinkame savo namuose, drauge su vyru. Laikomės Kūčių tradicijų, ant šventinio stalo dedame 12 patiekalų. 

Kalėdinėmis dovanomis pasirūpiname iš anksto. Artėjant šventėms užsienyje gyvenantį sūnų ir jo šeimą nustebiname siuntiniu. Jame supakuojame ne tik dovanas, bet ir paplotėlį, kurį Kūčių vakarą pasidalija visa šeima. Stengiamės, kad svetur gyvenantys vaikai ir anūkai nepamirštų mūsų tradicijų, jas puoselėtų.

Kalėdas sutinkame savo namuose, į svečius atvyksta artimiausi žmonės, džiaugiamės vienas kito draugija ir gerai leidžiame laiką. 

Kalbant apie vaikystės Kalėdas, pamenu, kad visuomet aplankydavo Kalėdų senelis. Prieš akis iškyla ir viena kuriozinė situacija, kai įteikęs dovanas Senelis paprašė uždegti jo pypkę, man tuomet buvo šešeri. Tikriausiai nujaučiate, kuo viskas baigėsi... Užsiliepsnojusią Kalėdų senelio barzdą teko gesinti tėčiui. 

Administracijos direktorė Gintarė Rakauskienė:

Nuotrauka
nuotrauka

– Didžiąsias metų šventes sutinkame su artimaisiais. Aplankome mano, vyro tėvus, o kartais prie šventinio stalo susirenkame visi drauge. Savo šeimoje dalį švenčių tradicijų perėmėme iš tėvelių.

Mėgstu naujoves, eksperimentuoti, todėl kiekvienais metais sugalvoju naują patiekalą, kurį atsinešu į šventės vietą. Kalėdos man taip pat asocijuojasi su paukščio ruošimu (kalakuto, anties, žąsies), pagal mūsų receptą jam paruošti reikia trijų dienų. Šis procesas asocijuojasi su švenčių laukimu ir šeimos tradicijomis.

Didžiausias dėmesys per Kalėdas skiriamas vaikams, bet po eglute dovanas randa visi šeimos nariai, nes pas mus tai lyg padėka už šiuos metus vieni kitiems. Jas išpakuojame prie kavos ar arbatos puodelio, ankstų Kalėdų rytą.

Šiltus jausmus keliantis atsiminimas iš vaikystės – krikštamotės kalėdiniai siuntiniai iš Amerikos (barbės, saldainiai ir kitos dovanos, kurių Lietuvoje tuo metu nebūdavo).

Pasinaudodama proga noriu padėkoti savo šeimai, mano ir vyro tėvams už didžiulę pagalbą bei rūpestį mūsų šeima.

Kalėdos – gerumo metas, todėl sau ir kitiems norisi palinkėti būti atlaidesniems, geresniems, prisiminti ir įvertinti tai, jog kiekviena diena yra dovana.

Administracijos direktorės pavaduotojas Tomas Raulinavičius:

Nuotrauka
nuotrauka

– Kūčios man labiausiai asocijuojasi su močiute, kuri griežtai laikėsi senųjų tradicijų bei perdavė jas savo vaikams. Visų pirma – tai pasninko diena ir pasiruošimas iškilmingai vakarienei. Jos metu laužome plotkeles ir bandome paragauti visus patiekalus, kurių būna daugiau nei 12. 

Net ir dabar po balta staltiese dedame šieno kuokštą, pamenu, kad vaikystėje tai sukeldavo ne ką mažiau emocijų nei Kalėdų senio pasirodymas. 

Po Kūčių rimties Kalėdos būna šurmulio diena. Grįžę iš bažnyčios puldavome ieškoti dovanų ir jomis džiaugtis. Prisimenu gautą krepšinio kamuolį, kuris dundėdavo namuose kiekvieną dieną. Pajuokaudamas pasakysiu, kad Kalėdų senelis pasigailėjo, kad atsiuntė man šią dovaną, nes nesuvaldytas jis ne vieną namų vazą apgadino. 

Kalėdos – dovanojimo ir dalinimosi metas. Smagu šią dieną brūkštelt palinkėjimą bendražygiams ir draugams, paskambinti tiems, kuriems per skubėjimą nerandame laiko. Be abejonės, Kalėdos – svarbiausia metų šventė, kurią visad praleidžiu su šeima ir artimaisiais.  

Linas Janušonis(Liberalų frakcija):

Nuotrauka
nuotrauka

– Kalėdos – viena didžiausių metų švenčių mūsų šeimoje. Ir šiek tiek kitokią prasmę ji įgavo atsiradus vaikams. Nors vaikai Kalėdų eglutę norėtų jau puošti vos tik atsiranda dekoracijos prekybos centruose, bet aš linkęs tai daryti kuo vėliau. Eglutę mūsų šeima puošia likus savaitei arba dviem iki Kalėdų.

Kūčių vakaras pas mus skirtas artimiausiems šeimos nariams. Stengiamės išlaikyti tradiciją, kad ant Kūčių stalo būtų dvylika patiekalų, bet dažniausiai jų būna žymiai daugiau... Na, o prie Kalėdų stalo sėdame didesniame giminės rate. 

Visas dovanas išpakuojame Kalėdų rytą, ir labai anksti, nes vaikai tą rytą nelinkę ilgai miegoti.

Rita Grigalienė (Socialdemokratų frakcija):

 

Nuotrauka
nuotrauka

(nuotraukoje – pirma iš kairės)

– Kiekvienos šeimos švenčių tradicijos atkeliauja iš vaikystės, ir tai turbūt bene ryškiausi vaikystės prisiminimai. Labai branginu savo prisiminimus iš vaikystės, kurie jau tapo ir mūsų šeimos tradicija. Iš vaikystės Kalėdų labiausiai man įsiminė du dalykai – kai gavau lėlę, kuri buvo bemaž mano dydžio, ir kai sužinojau, jog Kalėdų senis – tai ne tas Kalėdų senis, kurį įsivaizdavau. Mūsų šeimos tradicijos irgi atėjo iš mūsų su vyru tėvų, senelių šeimų. Visuomet Šv. Kūčių vakarienei stengiamės pasigaminti 12 patiekalų. Šeimoje Kūčių dieną pasiskirstome darbais: kas stalą dengia ir puošia, kas virtuvėje sukasi. Visada kartu susėdame Kūčių vakarienės ir laužiame plotkelę, linkime paties geriausio vienas kitam bei prisimename išėjusiuosius. Kūčių vakarą einame į šventas mišias, o Kalėdų rytą visi ieškom po egle savo dovanos. Vėliau visada važiuojame pas mano brolio šeimą, kur lankausi ir dalyvauju Lauksargių bendruomenės mišiose. Mes patys ne tik atsinešame tradicijas iš vaikystės, bet ir kuriame savas – iš anksto kepame kūčiukus, gaminame žvakes, kurias dovanojame kitiems. Savo šeimos vardu linkiu visiems jaukių šv. Kūčių, džiaugsmingų šv. Kalėdų ir laimingų Naujųjų metų!

Giedrė Stulginskienė (Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcija):

Nuotrauka
nuotrauka

– Mano vaikystės šv. Kalėdos buvo pati laukiamiausia metų šventė. Kūčių vakarą puošiama eglutė, jauki būtinai 12 patiekalų vakarienė ir smagiausia – didelis būrys artimųjų prie stalo. Šios šventės būdavo paslaptingos, kadangi eglutė buvo puošiama paslapčia, Kūčioms nebuvo galima jos puošti. Tuomet eglutės būdavo puošiamos Naujųjų metų šventei. Artimieji taip pat skubėdavo po darbo namo vakarienei, paprastai tai būdavo vėlai vakare. Mano vaikystės šventė buvo be dovanų, prekybinio šurmulio ir blizgučių. Linkiu sau ir jums visiems atrasti tą šventų Kalėdų jaukumo ir artumo jausmą, puoselėti ir kurti šeimos tradicijas, kurias su meile prisimintų mūsų vaikai kaip didžiausią vertybę. 

Kęstutis Balašaitis (Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcija)

– Prisiminimai iš vaikystės, aišku, ne tokie turtingi dovanomis kaip šiais laikais. Kadangi gimęs esu 1957 m., tai apie šventinį periodą prisimenu kažką galimai nuo 1963 m. Kalėdų ir Naujųjų metų. Pirmiausia, ką prisimenu, yra tai, kad mama kepdavo pyragą, kuris mums, vaikams, būdavo be galo skanus. Dovanėlės atsirado tik kai pradėjome eiti į mokyklą. Na, ir aišku, kadangi tuometinė valdžia nepripažino šv. Kalėdų šventimo, tai senio šalčio sulaukdavome mokykloje per naujametinę eglutę. 

Iš tokių įdomesnių nutikimų užsifiksavę yra tai, kad tėtis antrą Kalėdų dieną nenuėjo į darbą, už ką, prisimenu, kolūkio valdžia tėtį nubaudė. Tėtis 1956 m. buvo grįžęs iš lagerio, gal dėl to į tokius „išsišokimus“ kaip Kalėdų šventimus tuometinė valdžia labai jautriai reaguodavo.

Na, o per Kalėdas jau kuris laikas suvažiuoja visi vaikai su anūkais. Švenčiame be alkoholio. Aišku, tradiciškai kepamas kugelis su daug kojikių. Šiais metais šiek tiek paįvairinsime šventę – ketiname pasėdėti karštame kubile.

 Vidas Bičkus (Nepriklausoma frakcija „Nepartinė Tauragė“):

Nuotrauka
nuotrauka

– Ačiū Tėveliams, kurie man ir mano sesei įskiepijo meilę tradicijoms ir papročiams. Šv. Kūčios ir šv. Kalėdos mūsų šeimoje visada buvo švenčiamos laikantis tradicijų. Ant Kūčių stalo visuomet būdavo ne mažiau kaip 12 patiekalų, vakarienės metu sukalbama malda ir laužoma plotkelė, prisimenami išėję artimi žmonės. Smagiausia buvo laukti Kūčių vakarienės, nes atmosfera tikrai būdavo kitokia, neeilinė, ir patiekalai nekasdieniški. Labai laukdavome ir Kalėdų ryto, kai rasdavome Kalėdų senelio paliktas dovanas ir su tėveliais keliaudavome į mišias Skaudvilės bažnyčioje. Papuošimai, prakartėlės grožis ir žmonių gausa yra išlikę atmintyje. Taip pat iki pat šiol yra išlikęs įprotis melstis toje pačioje vietoje, kurioje būdavome su tėveliais.

Švenčių labai laukdavome, nes mandarinai ir kiti skanėstai nebuvo kasdienybė kaip dabar. Tėtis dirbo vairuotoju, tad jis pasirūpindavo, kad mandarinų ir saldumynų netrūktų. Dovanoms nebuvo skiriamas labai didelis dėmesys, tad ir dabar to nesureikšminu. Manau, kad svarbiausia yra tarpusavio meilė, pagarba ir supratimas!


 

Nuotrauka
orai
Įkelta:
prieš 1 dieną
Antroje savaitės pusėje ir toliau netrūks permainų, kurios nebus labai malonios. Vis labiau stiprės vėjas, vieną kritulių porciją keis kita. Pagal dabartinius duomenis, savaitgalį numatomi išties vėjuoti orai.
Nuotrauka
viešvilė
Įkelta:
2022-01-25
Kas yra šlapžemė? Ar žinote, kokių pelkių būna? Kas yra Ramsaro konvencija? Viešvilės valstybinio gamtinio rezervato direkcija kviečia Šlapžemių dieną paminėti Artosios pelkėje ir visa tai sužinoti.
Nuotrauka
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2022-01-24
Artimiausiomis dienomis orai primins amerikietiškus kalnelius – bus tai šilčiau, tai šalčiau. Keliuose teks būti atidiems, nes dažnai tykos plikledis, vyraus mišrūs krituliai.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2022-01-23
​​​​​​​Tauragėje gimusio Lietuvos teatro ir kino aktoriaus, knygų autoriaus Juozo Gaižausko miesto gatvėse kraštiečiai kasdien nesutiks – meno kūrėjas jau 35-erius metus gyvena sostinėje. Šiandien aktorių galima pamatyti teatre, lietuviškuose filmuose ar serialuose, paklausyti jo kuriamų dainų, įgarsintų filmų, audioknygų ar paskaityti jo paties kurtose knygose išspausdintas mintis. Teatras, muzikavimas ir knygų rašymas aktoriui mylimiausi, o naujausią knygą – „Žaižaruojančios dangaus skeveldros“ jis išleido šių metų pradžioje. 
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2022-01-23
Šiandien sukanka 125 metai, kai gimė rašytoja, autobiografinių apysakų ir romanų kūrėja Ieva Simonaitytė – talentinga prozininkė, savo kūriniuose vaizdavusi išskirtinius lietuvninkų likimus ir garsinusi Klaipėdos krašto etnografinį savitumą. Siekdamas pažymėti šią sukaktį ir rašytojos kūrybos svarbą, Seimas 2022-uosius yra paskelbęs Ievos Simonaitytės metais. O Tauragės B. Baltrušaitytės viešoji biblioteka šia proga parengė parodą.
Nuotrauka
Asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2022-01-22
Šunis Justė pamilo dar vaikystėje. Dabar ji – Tauragės šunų mylėtojų klubo LOJA prezidentė ir Bordo dogų veislyno „Tylioji Kalva“ savininkė. Neseniai Justė Nausėdienė įsigijo ir į Tauragę atvežė dar mažai kam matytos veislės augintinį – kinų buldogą, kuris jau spėjo užkariauti mikrorajono šuniukų ir jų šeimininkų širdis. 
Nuotrauka
mazi
Įkelta:
2022-01-21
Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ Gamtos ekspozicija tampa mažųjų išradėjų eksperimentų erdve. Kaip atsiranda muilas, kaip pasigaminti „šlykštuką“, kaip susidaro vaivorykštė, kodėl išsiveržia ugnikalnis – šias ir kitas užduotis eksperimentuodami, tyrinėdami ir žaisdami bando išsiaiškinti patys vaikai. 
Nuotrauka
bijotai
Šilalės rajono savivaldybės nuotrauka
Įkelta:
2022-01-21
Šiais metais Mažąja Lietuvos kultūros sostine paskelbti Bijotai – visai netoli Tauragės įsikūręs miestelis. Be jau tradicinių Bijotų dvaro festivalio, kraštiečių šventės, numatyta ir visiškai naujų, iki šiol Bijotuose nematytų renginių. Kaimyninio Šilalės rajono miestelio seniūnas Ignas Gužauskis pasidalino savo mintimis apie artėjančius renginius.
Nuotrauka
vėjas
Gretos Savickienės nuotrauka
Įkelta:
2022-01-17
Savaitė startuos ypač vėjuotais orais, daug kur eismo sąlygas apsunkins ir mišrūs krituliai. Gūsingas vėjas išsilaikys ir kitomis dienomis, kritulių jau bus mažiau. Visgi, antroje savaitės pusėje vėl daug kur snigs, vietomis kris šlapdriba, orai bus šiek tiek šaltesni.
Nuotrauka
principas
Įkelta:
2022-01-14
Iš principo visi turi principus. Iš principo - principai yra svarbu. Visais laikais. Buvo, yra ir, turbūt, bus. Kartais tie principai virsta absurdiškai komiškomis situacijomis ir išprovokuoja dramatiškus konfliktus. Ypač – riboti, buki, beprasmiški, ne vietoje ir ne laiku. O ten, kur prasideda žmonių santykiai, na, patys suprantate... atsiranda tinkama erdvė emocijų amplitudei – nuo meilės iki neapykantos, pavydo ir kilnumo, nuoširdumo ir pozos, esmės ir smulkmeniškumo. Ir, štai, komedija virsta tragedija...
Nuotrauka
lietus
Asociatyvi pexels.com nuotrauka
Įkelta:
2022-01-13
Antroje savaitės pusėje ne tik plūstels šiluma, bet ir sustiprės vėjas.
Nuotrauka
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2022-01-10
Ilgųjų savaitgalių gerbėjams 2022-ieji metai bus tikrai neblogi. Šiais metais dirbančiųjų laukia net penki ilgieji savaitgaliai, du iš jų – vasarą, ilgesnis bus ir Kalėdų savaitgalis. Su savaitgalio diena sutaps tik gegužės 1-oji.
Nuotrauka
vaikai
Asociatyvi pexels.com nuotrauka
Įkelta:
2022-01-09
Anksčiau dažniausiai aptikdavau, kad vaiko elgesio problemų, emocinių sunkumų, susikaupimo bėdų atsiranda dėl kokių nors nepalankių psichosocialinių veiksnių jį supančioje aplinkoje, kai tai nėra įgimti dalykai. Išties, dažnai taip ir yra. Neretai vaiko elgesio, emociniai, akademiniai sunkumai gali rastis dėl sudėtingų tėvų tarpusavio santykių, įvairiapusio smurto šeimoje ar mokykloje, dėl netekčių, ilgalaikio atsiskyrimo nuo tėvų, nelaimingos meilės ir kitų lėtinių arba stiprių trumpalaikių gyvenimo sukrėtimų. Tačiau per savo netrumpą psichologės praktiką teko stebėti vaikų psichologinių problemų raidą darbuojantis įvairiose švietimo institucijose. Vis dažniau atkreipiu dėmesį, kad daugelio vaikų psichologinių problemų priežastis nėra tiesiogiai psichologinė. Tai mūsų visuomenėje įsišaknijančios žalingos gyvensenos padarinys. Jeigu šeimoje formuojasi tam tikri netinkami vaiko gyvensenos įpročiai, psichologinės problemos ateityje tiesiog neišvengiamos. Kartais suaugusiesiems atrodo keista, kad psichologas jų paklausia apie vaiko mitybą. Tėvai gali nustebti: „Juk mes atėjome pasikalbėti apie tai, kodėl vaikas mūsų neklauso ir nuolat ginčijasi, o ne apie tai, ką pusryčiams valgo“. Tačiau šiandien sau leidžiu tvirtai teigti, kad stipriausi vaikų psichinės sveikatos kenkėjai yra netinkami gyvensenos įpročiai šeimoje ir visuomenės kultūroje. Išskirčiau penkis pagrindinius blogus įpročius.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2022-01-01
Iš Vilniaus universiteto bibliotekos restauratorių dirbtuvių į Tauragės krašto muziejų „Santaka“ jau netrukus grįš seniausia muziejaus turima knyga – 1611 m. išleista „Kronika“. Ją muziejui padovanojo Eugenija ir Antanas Stravinskai, išsaugoję šią vertybę net ištremti į Sibiro lagerius.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2021-12-31
Naujieji metai yra puiki proga duoti pasižadėjimą sau keisti senus įpročius ir pradėti gyventi sveikiau. Tai pradėti daryti galima jau šventinę naktį, ją sutinkant be alkoholio bei namuose gaminant nealkoholinius kokteilius. Juolab, kad pastarieji išties stebina skonių įvairove, yra sveikesnė alternatyva klasikiniams gėrimams ir leidžia rytą sutikti be galvos skausmo. Todėl lietuviško prekybos tinklo „Maxima“ atstovai dalijasi šventinių nealkoholinių kokteilių receptais bei siūlo jais nustebinti bičiulius, taip į 2022-uosius drauge žengiant ir linksmai, ir pasiryžus pokyčiams.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2021-12-31
Netrukus minėsime įžengimą į 2022-uosius metus. Ruošdami stalą Naujųjų metų šventei, galime būti dar kūrybiškesni nei per Kalėdas ir pagaminti naujus, o ne klasika namuose tapusius receptus. O štai duonos, užkandžių ir šaldytų gaminių bendrovės „Mantinga“ vyriausiasis technologas Darius Anelauskas dalijasi kaip papildyti savo patiekalų sąrašą paprastai pagaminamų užtepėlių ar pašteto pagalba.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2021-12-26
Baigiantis gruodžiui Lomių kultūros namuose sureng šilta ir jauki šventinė kalėdinė popietė jauniesiems saviveiklininkams ir Vaikų dienos centro (VDC) ugdytiniams.