Skubantys gimti: dvi įkvepiančios istorijos apie pačius mažiausius
Įkelta:
2021-11-16
Nuotrauka
a
Nuotraukos autorius:
Nuotraukų koliažas

Kartais kūdikiai į šį pasaulį ateina anksčiau nei suplanuota. Neišnešiotukams reikia besąlygiškos medikų ir tėvelių pagalbos – jie būna maži ir bejėgiai, bet jų noras gyventi didelis. Atkreipiant dėmesį į šiuo mažylius, lapkričio 17-ąją minima Pasaulinė neišnešiotų naujagimių diena. Šią dieną pastatai daugiau nei 60 šalių yra apšviečiami purpurine spalva, kuri simbolizuoja viltį. Viltis ir tikėjimas yra tai, ko gimusiems naujagimiams ir jų tėveliams taip reikia. Neišnešioti naujagimiai yra kūdikiai, kurie gimsta 22–37 savaičių. Kuo mažesnio svorio gimsta naujagimis, tuo daugiau pagalbos jam reikia. Pasaulyje vienas iš 10 kūdikių gimsta per anksti, Lietuvoje – 6 iš 1000. Minint šią dieną siekiama atkreipti visuomenės dėmesį į neišnešiotų kūdikių daugėjimo problemą, priešlaikinio gimdymo priežastis ir pavojus. „Tauragės žinioms“ pavyko pakalbinti dvi mamas, kurios teko likimo išbandymas – kovoti už savo vaikų gyvybes.

Sėkmės istorija

Toli gražu ne visos ankstukų istorijos sėkmingos. Viktorija Stonienė, sutikusi papasakoti apie savo dukros Viltės gimimą, gali vadinti tai sėkmės istorija. Jos dukrelei dabar 3,5 metukų, ji lanko darželį ir yra labai gyvas ir linksmas vaikas.

Tačiau tada, prieš 3,5 metų, pirmieji ženklai, kad mergytė beldžiasi į pasaulį, sukėlė daug nerimo – nėštumas buvo dar tik 29 savaičių. Viktorija nuskubėjo pas gydytoją, ši išsiuntė ją į Klaipėdą. Po poros dienų Klaipėdos ligoninėje gimdyvė buvo išvežta į Kauną, o dar po poros dienų, birželio 19-ąją, mergytė išvydo šį pasaulį, sverdama 1216 g ir būdama 37 cm ūgio. Laimė, plaučiai jau buvo spėję išsivystyti, todėl reanimacijoje mergytei tereikėjo būti tris dienas. Paskui dar 11 dienų ji gulėjo inkubatoriuje, o po to gydytojai leido jai visą laiką būti su mama. Ir beveik visą tą laiką Viktorija, kaip ji pati sako, „kengūravo“ – laikydavo mergaitę ant savęs. Spartus jos vystymasis stebino net gydytojus – kasdien priaugdavo po 30 gramų ir stiprėjo tiesiog akyse. O Viktorija didžiuojasi, kad galėjo būti pienuko donore ir kitiems naujagimiams.

– Labai nekantravom grįžti namo, tad stengėmės sudaryti visas sąlygas jai saugiai ir patogiai augti. Nusipirkau šildomą čiužinuką, be to, buvo vasara, labai karšta. Lygiai po mėnesio mus išleido namo, – prisimena Viktorija. 

Savo bendraamžius Viltė pasivijo labai greit: būdama metukų pradėjo vaikščioti, o dvejų jau puikiai kalbėjo.

Dabar mergytė yra tikras džiaugsmas tėveliams ir sesei, kuriai jau 15 metų. Kaip sako Viktorija, jos – tarsi vienas kumštis.

Mama pripažįsta: ankstukų diena jai – ypatinga. 

Kasdien po mažą stebuklą

Tauragės rajono savivaldybės administracijos direktorė Gintarė Rakauskienė augina dvi dukras – Ameliją ir Vakarę. Amelija prieš 12 metų irgi gimė neišnešiota, bet neišnešiotumas nebuvo didelis: 36 savaičių, 2,4 kg. Teko, žinoma, ilgiau pabūti ligoninėje, truputį trūko svorio, tačiau intensyvios terapijos jai nereikėjo, tik papildomų tyrimų. Mergaitė greit pasivijo savo bendraamžius ir rimtų problemų ją auginant nekilo.  

Po devynerių metų, 2018 m. gegužės 19-ąją, gimė antroji dukrytė, ir tai buvo visai kitokia istorija, daug gilesnė ir skaudesnė.

– Pamenu, pajutusi kažką negero ėmiau ieškoti informacijos, kas čia man galėtų būti ir kaip reikėtų elgtis. Straipsniuose buvo patariama tiesiog stebėti savo būklę, tačiau mes su vyru nieko nelaukę nuvykome į ligoninės priimamąjį. Paaiškėjo, kad mano būklė tikrai prasta, dukrytė buvo beveik pasirengusi gimti. Nedelsiant buvo iškviesta greitosios medicinos pagalbos automobilis ir buvau išvežta į Kauno klinikas, – skaudžiais prisiminimais dalijasi moteris.

Pasak jos, gydytojai bandė daryti viską kas įmanoma, kad mergaitę ji išnešiotų, tačiau po paros vaikutis gimė 28 savaičių ir svėrė 1340 g

– Tilpo į du delniukus – buvo 40 cm ūgio. Išnešioti naujagimiai paprastai būna apie 50–56 cm, – pasakoja Gintarė. – Tada ir prasidėjo kova – kitaip negaliu to pavadinti. Dvylika parų mergaitė išbuvo reanimacijoje, kai kiekvieną dieną būklė gali pasikeisti labai kardinaliai. Gydytojai nieko negalėjo žadėti, kasdien balansavome tarp gyvenimo ir mirties.

Mamai neleidžiama būti reanimacijoje kartu su naujagimiu, galima tik lankyti keletą valandų per dieną. Vis dėlto tada, pasak Gintarės, prasidėjo maži stebuklai – tik taip ji gali įvardinti pirmuosius mažylės stiprėjimo požymius.

Po 12 parų mama su dukrele buvo perkeltos į palatą naujagimių skyriuje, tačiau pačiai jai prižiūrėti vaikelio dar nebuvo leidžiama. Mergytė gulėjo inkubatoriuje, ji buvo intubuota, jai reikėjo papildomo kvėpavimo. Mama galėjo tik per zondą ją maitinti kas dvi valandas ir kasdien skaičiuodavo, kiek ji suvalgo. Iš pradžių – tik po 5 ml, paskui 20 ir t.t. 

– Vaikutis vystėsi, augo. Kaip tokio amžiaus kūdikis vystosi, mes nematome, nes jis būna mamos pilvuke. O aš galėjau tai matyti, ir tai buvo tiesiog stebuklas! Mačiau, kaip vystosi odelė, auga nagučiai... Ką reiškia, kai tavo vaikutis pirmą kartą atsimerkia! Tai įvyko gal po kokio mėnesio... – prisimena Gintarė.

Galiausiai, kai mergaitė sustiprėjo, Gintarei buvo leista pačiai prižiūrėti dukrelę. Tebebuvo prijungtas ir kvėpavimo aparatas, ir maitinimo zondas, tačiau viską darydavo ji pati. Tai buvo didelis pasiekimas, ir tą laikotarpį, kai ji buvo savo dukrytės slaugė, moteris laiko didele pamoka – ji daug per tą laiką išmoko. Reikėdavo nuolat stebėti aparatų rodmenis, plaučių seturaciją, reaguoti į kiekvieną aparato pyptelėjimą. 

Gintarė su dukrele klinikose išbuvo apie du su puse mėnesio. Kas dvi valandas – pieno nutraukimas, maitinimas, minutėlė miego, ir vėl viskas ir pradžių. Kai buvo išleista namo, Vakarė svėrė šiek tiek per du kilogramus. 

– Ten vyksta didelė kova už gyvenimą, – sako ji, – esu be galo dėkinga visam personalui ir apskritai medicinai, nes negalėjau patikėti, kad medicina tiek gali. Stulbinantys pasiekimai!

Nuotrauka
a
Mažoji Vilte su savo sese Vakare. Asmeninio albumo nuotrauka

Palaikymo labai reikia

– Mūsų šeimai ir visai giminei tai, kad mažylė gimė taip anksti, buvo didžiulis šokas – visi išgyvenome, ar ji liks gyva, kaip vystysis, kaip tai atsilieps jos sveikatai. Būta daug baimės ir nerimo. Bet viską išgyvenome, – sako Gintarė. – Tas 70 dienų atsiminsiu iki gyvenimo pabaigos...   

Turėjome be galo daug įvairiausių masažų, net ir povandeninių. Galiausiai pati išmokau daryti viską, ko jai reikia, maksimaliai išnaudojome viską, kas įmanoma.        

Savo bendraamžius Vakarė pasivijo per metus. Jau metų ir keturių mėnesių pradėjo vaikščioti, ir tai buvo didžiulis pasiekimas. Šiandien jai 3,5 metukų, ir ji yra guvi, žaisminga, puikiai kalba, lanko darželį. Nežinodamas ir nepasakytum, kad ji gimė neišnešiota. 

– Tikiuosi, kad visos negandos jau praeityje. Mūsų istorija sėkminga, bet esu įsitikinusi, net jei viskas baigtųsi ir ne taip sėkmingai, reikia nenuleisti rankų, nepasiduoti, atiduoti viską, ką gali ir turi....

Gintarė džiaugiasi, kad jos šeima, vyras labai ją palaikė visą tą sunkų laikotarpį. Pasak jos, tuo metu palaikymo labai reikia, nes esi labai sutrikęs ir jautrus. Vis dėlto tokie išgyvenimai labai sustiprina ir suvienija šeimą.   

Todėl neišnešiotų naujagimių diena G. Rakauskienei labai svarbi, su vyresniąja dukra ji dažnai pasi kalba apie tai. 

– Anksčiau moterims kalbėti apie savo problemas buvo tabu, – sako ji. – Šiandien gyvename kitokioje visuomenėje. Nenoriu idealizuoti gyvenimo, nes jis tikrai nėra idealus, kiekvieną šeimą aplanko vienokia ar kitokia neganda, niekas nuo jų neapsaugotas. Tai gyvenimo išbandymai, kad taptume stipresni. Buvau drąsi, ryžtinga ir atkakli dėl savo mergaitės, ir tai mane išmokė disciplinos, kuri labai praverčia darbe. Supratau: nėra neįmanomų dalykų, yra tik juodas darbas. 

Dabar Gintarė niekada nelieka abejinga ankstukams paremti rengiamoms akcijoms. Ji sako parduotuvėje visada pastebinti prekes su ankstuko ženklu, kurias perkant dalis lėšų atitenka juos remiančiai organizacijai. Ji nelieka abejinga ir neįgalių vaikų palaikymo akcijoms:

– Labai suprantu tas šeimas, labai užjaučiu, ir ašarą nubraukiu... Ir visada aukoju, – atvirauja Gintarė.

Savivaldybė kviečia prisijungti

Artėjant Pasaulinei neišnešiotų naujagimių dienai prisijungti prie prasmingos iniciatyvos ir numegzti kojinytes anksčiau laiko gimusiems kūdikiams, kviečia ir Tauragės savivaldybė.

Numegztas kojinytes kviečiame atnešti į Tauragės rajono savivaldybės administracijos pirmąjį aukštą ir įdėti į šiai akcijai skirtą dėžę. Minint Pasaulinę neišnešiotų naujagimių dieną jūsų numegzti darbai bus pristatyti neišnešiotų naujagimių skyriams ir sušildys pačių mažiausiųjų pėdutes.

Kasmet Lietuvoje gimsta apie du tūkstančius neišnešiotų naujagimių. Pasaulį jie išvysta tokie maži, kad gali tilpti delne. Šia iniciatyva siekiama padovanoti ankstukui šilumą, prisidėti prie pačios mažiausios gyvybės išsaugojimo. Teikiama psichologinė pagalba ankstukų tėvams. Tauragės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras informuoja, kad tėvai gali kreiptis anonimiškai, paslaugos suteikiamos ir nuotoliniu būdu. 

Planuojama, kad Pasaulinę neišnešiotų naujagimių dieną savivaldybės pastatas bei Tauragės Švč. Trejybės bažnyčia nušvis purpurine – oficialia neišnešiotų naujagimių spalva.

 

 

Nuotrauka
svari vasara
Įkelta:
2022-08-08
Antroji „Misija: švari vasara '22“ kryptis Žemaitijoje – Pagramančio regioninis parkas. Renginio dalyviai turėjo progą pabūti jaukiame, gamtos kurtame ir žmogaus patobulintame Lakštingalų slėnyje. Jie ne tik rinko šiukšles, bet ir puikiai praleido laiką. 
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2022-08-06
​​​​​​​Japonai įrodė, kad 2 val. nors kartą per savaitę pasivaikščiojus miške poveikio užtenka visai savaitei. Japonų gydytojai išrašo tokio tipo terapiją savo pacientams. Miško maudynės – pojūčius, sąmoningumą, atsipalaidavimą žadinanti Japonijoje gimusi terapija shinrin-yoku, pamažu įsitvirtinanti ir Lietuvoje. „Tauragės žinių“ skaitytojams apie miško maudynes papasakojo psichologė, miško maudynių gidė Ina Kalvanienė. 
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2022-08-06
Vasara, be abejonės, yra tas laikas, kai namų virtuvė iškeliauja į lauką ir vakarienė ar pietūs dažniau garuoja ant grilio. Nors lietuviai ypatingai prieraišūs šašlykams ir dažnai lepinasi seniai pamėgtais mėsainiais, grilio sezonui pagavus įkarštį, maisto ekspertai kviečia pasinerti į kulinarines improvizacijas lauko virtuvėje. Išbandykite gurmaniškus sumuštinius, kurie mėgstami užsienyje, bet dar mažai atrasti Lietuvoje.
Nuotrauka
gamta
Įkelta:
2022-08-05
Aukščiausia temperatūra šią savaitę laikysis apie 30 laipsnių šilumos, lietaus prognozuojama šeštadienį.
Nuotrauka
gamta orams
Įkelta:
2022-07-29
Savaitgalį šiluma dienomis kils iki 21 laipsnio šilumos, nedidelis lietus prognozuojamas tik sekamdienį.
Nuotrauka
svarivasara
Įkelta:
2022-07-29
Pagramančio regioninis parkas kviečia prisijungti prie „Misija: švari vasara‘22“ iššūkio „Vasarok. Žingsniuok. Rūšiuok“ rugpjūčio 5 d., penktadienį, nuo 10 iki 15 valandos, dalyvaujant nemokamame renginyje Pagramančio regioniniame parke, stovyklavietėje „Lakštingalų slėnis“.
Nuotrauka
Uogienė
Įkelta:
2022-07-24
​​​​​​​Mamos ir močiutės iš kartos į kartą perduoda tradiciją iš vasaros gėrybių virti uogienes, tačiau dažnam tai asocijuojasi su ilgu ir varginančiu gamybos procesu. Maisto ekspertai primena, kad uogienės nebūtinai turi būti verdamos. Sutrintos ir užšaldytos šviežios uogos išsaugo daugiau vitaminų bei suteikia įspūdį tarsi valgytumėte tik ką nuskintą vasaros derlių. 
Nuotrauka
Jogurtai
Įkelta:
2022-07-23
​​​​​​​Jogurtas puikiai tinka pusryčiams, desertams, salotų padažams ar gaiviems pietų patiekalams gardinti. Be žarnynui palankių probiotinių savybių, jogurtas pasižymi mineralų, baltymų ir vitaminų gausa. Graikiški, islandiški ir sojų jogurtai išsiskiria ne tik maistinėmis savybėmis, bet ir universalumu. Maisto ekspertė pasakoja, kuo skiriasi šie jogurtai ir kaip juos panaudoti, kai norisi mėgautis gaiviais bei nesudėtingais patiekalais.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2022-07-19
Trečius metus iš eilės viešojoje bibliotekoje sėkmingai įgyvendintas projektas  –  vaikų vasaros stovykla „Pozityvumo tiltas“. Tauragės B. Baltrušaitytės viešojoje bibliotekoje ir Žygaičių kaimo bibliotekoje savaitės trukmės dienos stovykloje iš viso dalyvavo net 96 vaikai.
Nuotrauka
gamta orams
Įkelta:
2022-07-19
Aukščiausia temperatūra šią savaitę laikysis apie 27 laipsnius šilumos, lietaus neprognozuojama.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2022-07-17
Jau devintus metus su šeima Kęsčių kaime gyvenančiai Sandrai Pakalniškienei kovo viduryje buvo pasiūlyta tapti kaimelio bendruomenės „Elbenta“ pirmininke. Ir anksčiau bendruomenės veikloje dalyvavusi moteris teigė, kad bendruomenei svarbu, kas jai atstovaus, bet dar svarbiau – kiekvieno bendruomenės nario indėlis, nes vieninga bendruomenė gali padaryti kur kas daugiau. 
Nuotrauka
gamta orams
Įkelta:
2022-07-15
Savaitgalį šiluma dienomis kris iki 16 laipsnių šilumos, lietus prognozuojamas visą savaitgalį.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2022-07-08
Jeigu kuris nors iš jūsų draugų mėgsta būti žvejų draugijoje, ragauti šviežiai pagautos žuvies žuvienę  ir tuo pačiu mėgautis ramybe arba aktyviai leisti laisvalaikį gamtoje prie vandens, tam tikrai verta rinktis poilsį Drevernoje. Tik kad ši svajonė taptų tikrove, reikia pasitelkti į pagalbą beta.lt, ir išsirūpinti poilsinės dovanos čekį. Tiesa, tokią dovaną galite paskirti ir sau su šeima, ir patikimiems bei ištikimiems draugams, kad visi kartu galėtumėte praleisti savaitgalį ar atostogų dienas žaviame žvejų kaimelyje.
Nuotrauka
gamta orams
Įkelta:
2022-07-08
Savaitgalį šiluma dienomis pakils iki 21 laipsnių šilumos, lietus prognozuojamas tik šiandienos rytui.
Nuotrauka
zygis
Įkelta:
2022-07-07
Jau šeštus metus iš eilės laisvalaikio centras „Fortūna“ liepos 6-ąją, Lietuvos valstybės ir karaliaus Mindaugo karūnavimo dieną, kvietė paminėti sportiškai – metant sau iššūkį įveikti 100 km kartu su bendraminčiais. Tarp 90-ies žygio dalyvių būta kaip niekad daug svečių Kauno, Klaipėdos, Kretingos, Šiaulių, Raseinių, Šilalės, Vilniaus ir, žinoma, viso Tauragės regiono.