Delsdami kreiptis į gydytoją, pacientai rizikuoja patirti rimtas komplikacijas
Įkelta:
2021-11-09
Nuotrauka
k
Nuotraukos autorius:
G. Šiupario/lrytas nuotr.

Pasikeitusi mityba, sumažėjęs saulės šviesos kiekis ir vis dažniau užklumpantis nerimas – visa ši rudeninė puokštė atneša dažnesnius peršalimus ir lėtinių ligų paūmėjimą. Slengių „MediCA klinika“ šeimos gydytoja Ieva Rainienė sako, jog daugeliui šių negalavimų galima užkirsti kelią, kol pacientas dar net nepajuto pirmųjų simptomų – tereikia kartą per metus atlikti profilaktinius sveikatos patikrinimus.

„Kasmetiniai sveikatos patikrinimai yra puiki priemonė įvertinti organizmo būklę ir užkirsti kelią įvairiems susirgimams – aterosklerozei, arterinei hipertenzijai, cukriniam diabetui, įvairios kilmės anemijai – dar nejaučiant jokių simptomų. Dėl šių patikrinimų taip pat galima laiku išvengti vėžinių susirgimų, o diagnozavus – pradėti gydymą. Onkologinių ligų prevencija yra veiksmingesnė už bet kokį gydymą“, – teigia Slengių „MediCA klinika“ šeimos gydytoja.

Kraujo tyrimų svarba – nenuginčijama

Šeimos gydytoja sako, kad jaunam žmogui įprastai užtenka kartą per metus atlikti bendrojo kraujo tyrimą, biocheminius kraujo tyrimus ir cholesterolio lipidogramą.

„Vienas iš profilaktinę sveikatos patikrą sudarančių tyrimų – bendras kraujo tyrimas – padeda nustatyti, ar žmogus neserga lėtine liga, ar jo organizme nėra lėtinės infekcijos, anemijos, kraujo ar onkologinių susirgimų. Taip pat leidžia gydytojams stebėti jo fizinę būklę, įvertinti taikomo gydymo efektyvumą ir sekti sveikatos būklės pokyčius jau diagnozavus tam tikras ligas“, – teigia I. Rainienė.

Norint išsiaiškinti, ar žmogus serga mažakraujyste, būtina ištirti ir feritino atsargas – medžiagos, parodančios geležies atsargas organizme.

Profilaktinis sveikatos patikrinimas apima ir biocheminius kraujo tyrimus (gliukozės, inkstų, kepenų, kasos fermentų ir skydliaukės hormonų), kurie padeda įvertinti šių organų ir jų sistemų veiklą bei diagnozuoti pirmuosius sutrikimų simptomus. Vertėtų nepamiršti ir bendrojo šlapimo tyrimo, kuris labai anksti gali parodyti šlapimo takų infekcijas, inkstų ir kepenų ligas.

Šeimos gydytoja primena, kad širdies ir kraujagyslių ligos išlieka viena dažniausių mirtingumo priežasčių Europoje ir pasaulyje, o vienas pagrindinių jas sukeliančių veiksnių – padidėjusi cholesterolio koncentracija kraujyje (dislipidemija). Ji ypač pavojinga 40–45 m. ir vyresniems pacientams, nes didina aterosklerozės, krūtinės anginos, miokardo infarkto ir insulto riziką. Norint užkirsti dislipidemijai kelią, labai svarbu profilaktiškai atlikti ir išsamų cholesterolio tyrimą – lipidogramą.

Sužinokite ir vitaminų atsargas

Kalis, natris ir magnis – organizmui gyvybiškai svarbūs mikroelementai. Pavyzdžiui, dėl kalio ir magnio trūkumo gali sutrikti širdies ritmas, o organizmui pritrūkus kalio – sutrikti medžiagų apykaitos procesai, atsirasti dehidratacija.

„Labai svarbus, tačiau nepelnytai užmirštamas – vitamino D koncentracijos kiekio tyrimas. Jo deficitą lemia nepakankamas pasisavinimas iš saulės, skurdus maisto produktų, kuriuose gausu vitamino D vartojimas, įvairios gretutinės ligos. O ilgalaikis šio mikroelemento trūkumas gali lemti įvairius negalavimus ir sveikatos sutrikimus – onkologines ligas, cukrinį diabetą, depresiją, lėtinį kaulų ir sąnarių skausmą ar net širdies veiklos sutrikimus“, – pasakoja I. Rainienė.

Slengių „MediCA klinika“ šeimos gydytoja priduria, kad kitas aktualus tyrimas yra vitamino B12. Jis itin svarbus kraujodaros procesams ir aminorūgščių pernašai. Užsitęsęs trūkumas skatina megaloblastinės anemijos – vitamino B12 stokos mažakraujystės – vystymąsi.

Profilaktinio patikrinimo metu svarbus ir arterinio kraujo spaudimo matavimas. Jis gali mus įspėti apie širdies ir kraujagyslių, smegenų ir inkstų ligų riziką. Tad minėti vitaminų tyrimai ir arterinio kraujo spaudimo matavimas kartą per metus neapsunkins, o galbūt ir atskleis problemas, kurių organizmas akivaizdžiai kol kas dar nesignalizuoja.

Simptomai – kada kreiptis į gydytoją?

Anot Slengių „MediCA klinika“ šeimos gydytojos Ievos Rainienės, nuolatinis nuovargis, energijos stoka, užsitęsęs bendras silpnumas ir prasta miego kokybė – vieni dažniausių šiandien girdimų nusiskundimų. Nors minėti simptomai dažnai rodo tam tikrų mikroelementų ir vitaminų trūkumą, jie gali būti ir depresijos ar kitų rimtų sutrikimų ženklai.

„Šiandien kas antras mūsų patiriame daug streso ir emocinės įtampos. Skausmas, ypač lėtinis, esant ir kitiems simptomams, tokiems kaip staigus svorio netekimas, sutrikusi virškinamojo trakto veikla, kraujas išmatose, diskomfortas krūtinėje, apsunkintas kvėpavimas, gali byloti apie rimtą sveikatos sutrikimą. Tad pajutus tokius negalavimus, būtina nedelsiant kreiptis į medikus“, – aiškina šeimos gydytoja.

I. Rainienė priduria, kad delsdami apsilankyti pas gydytoją, pacientai sudaro palankias sąlygas ligai ar sutrikimui įsisenėti, neretai ir komplikuotis.

„Pandemijos metu dažnas pacientas vengė kreiptis į gydytojus ir užsiimdavo savigyda. Vis tik savarankiškas ligų diagnozavimas ir gydymasis yra labai rizikingas: pirmiausia, pacientas gali netinkamai pasirinkti medikamentus, jų dozę ir kurso trukmę, taip pat savigydos tikslais vartojami vaistai gali užmaskuoti sunkesnę ligą ar sutrikimą, kurį po to bus sunku pašalinti. Tačiau laiku pradėjus gydymą su mediko priežiūra, užkertamas kelias pavojingoms komplikacijoms, o sveikimo procesas yra daug lengvesnis ir efektyvesnis“, – sako šeimos gydytoja.

Pacientų ir medikų duetas

„MediCA klinika“  gydytoja pasakoja, kad atlikus profilaktinius tyrimus, dažniausiai pakanka rekomenduoti nemedikamentines gydymo priemones, tokias kaip gyvensenos ir mitybos korekcija, svorio kontrolė, žalingų įpročių atsisakymas. Tačiau radus nerimą keliančių pakitimų tenka atlikti papildomų laboratorinių ir instrumentinių, vizualinių tyrimų arba siųsti gydytojo specialisto konsultacijai.

„Sėkmingo gydymo atvejai mūsų praktikoje galimi tik esant geriems paciento ir gydytojo tarpusavio santykiams, bendradarbiavimui, kai pats pacientas yra aktyvus veikėjas, dalyvaujantis priimant sprendimus dėl sveikatos problemų. Tai lemia efektyvesnius gydymo rezultatus, gerina fizinę ir emocinę būklę, sumažina sveikatos priežiūros išlaidas“, – teigia I. Rainienė.

Kaip stiprintis?

Gydytoja sako, kad užkirsti kelią įvairiems susirgimams galima ir stiprinant imunitetą ištisus metus, ne tik prasidėjus šaltajam sezonui. Žinoma, labai svarbu tam pasirinkti tinkamas priemones.

„Dažna pacientų klaida – per gausus įvairių papildų vartojimas. Vienos stebuklingos tabletės, stiprinančios imunitetą, nuvilsiu, nėra. Reguliarus sveikatos patikrinimas ir išsamių tyrimų atlikimas, ankstyva sutrikimų ir ligų diagnostika, savalaikis gydymas bei korekcijos priemonių taikymas padėtų išvengti ligų komplikacijų“, – aiškina I. Rainienė.

Gydytoja priduria, kad norint tinkamai pasiruošti artėjančiai žiemai, ištisus metus vertėtų daugiau dėmesio skirti aktyviai gyvensenai, daugiau laiko praleisti gryname ore, net ir šaltuoju sezonu. Taip pat laikytis subalansuotos visavertės mitybos: valgyti daugiau šviežių vaisių ir daržovių, atsisakyti cukraus, rafinuotų miltų, mėsą dažniau pakeisti žuvimi. Ne mažiau svarbus darbo ir poilsio režimas, kokybiškas miegas bei laisvalaikio leidimas su maloniais žmonėmis – tai suteikia energijos ir skatina geresnę nuotaiką.

 

Nuotrauka
svari vasara
Įkelta:
2022-08-08
Antroji „Misija: švari vasara '22“ kryptis Žemaitijoje – Pagramančio regioninis parkas. Renginio dalyviai turėjo progą pabūti jaukiame, gamtos kurtame ir žmogaus patobulintame Lakštingalų slėnyje. Jie ne tik rinko šiukšles, bet ir puikiai praleido laiką. 
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2022-08-06
​​​​​​​Japonai įrodė, kad 2 val. nors kartą per savaitę pasivaikščiojus miške poveikio užtenka visai savaitei. Japonų gydytojai išrašo tokio tipo terapiją savo pacientams. Miško maudynės – pojūčius, sąmoningumą, atsipalaidavimą žadinanti Japonijoje gimusi terapija shinrin-yoku, pamažu įsitvirtinanti ir Lietuvoje. „Tauragės žinių“ skaitytojams apie miško maudynes papasakojo psichologė, miško maudynių gidė Ina Kalvanienė. 
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2022-08-06
Vasara, be abejonės, yra tas laikas, kai namų virtuvė iškeliauja į lauką ir vakarienė ar pietūs dažniau garuoja ant grilio. Nors lietuviai ypatingai prieraišūs šašlykams ir dažnai lepinasi seniai pamėgtais mėsainiais, grilio sezonui pagavus įkarštį, maisto ekspertai kviečia pasinerti į kulinarines improvizacijas lauko virtuvėje. Išbandykite gurmaniškus sumuštinius, kurie mėgstami užsienyje, bet dar mažai atrasti Lietuvoje.
Nuotrauka
gamta
Įkelta:
2022-08-05
Aukščiausia temperatūra šią savaitę laikysis apie 30 laipsnių šilumos, lietaus prognozuojama šeštadienį.
Nuotrauka
gamta orams
Įkelta:
2022-07-29
Savaitgalį šiluma dienomis kils iki 21 laipsnio šilumos, nedidelis lietus prognozuojamas tik sekamdienį.
Nuotrauka
svarivasara
Įkelta:
2022-07-29
Pagramančio regioninis parkas kviečia prisijungti prie „Misija: švari vasara‘22“ iššūkio „Vasarok. Žingsniuok. Rūšiuok“ rugpjūčio 5 d., penktadienį, nuo 10 iki 15 valandos, dalyvaujant nemokamame renginyje Pagramančio regioniniame parke, stovyklavietėje „Lakštingalų slėnis“.
Nuotrauka
Uogienė
Įkelta:
2022-07-24
​​​​​​​Mamos ir močiutės iš kartos į kartą perduoda tradiciją iš vasaros gėrybių virti uogienes, tačiau dažnam tai asocijuojasi su ilgu ir varginančiu gamybos procesu. Maisto ekspertai primena, kad uogienės nebūtinai turi būti verdamos. Sutrintos ir užšaldytos šviežios uogos išsaugo daugiau vitaminų bei suteikia įspūdį tarsi valgytumėte tik ką nuskintą vasaros derlių. 
Nuotrauka
Jogurtai
Įkelta:
2022-07-23
​​​​​​​Jogurtas puikiai tinka pusryčiams, desertams, salotų padažams ar gaiviems pietų patiekalams gardinti. Be žarnynui palankių probiotinių savybių, jogurtas pasižymi mineralų, baltymų ir vitaminų gausa. Graikiški, islandiški ir sojų jogurtai išsiskiria ne tik maistinėmis savybėmis, bet ir universalumu. Maisto ekspertė pasakoja, kuo skiriasi šie jogurtai ir kaip juos panaudoti, kai norisi mėgautis gaiviais bei nesudėtingais patiekalais.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2022-07-19
Trečius metus iš eilės viešojoje bibliotekoje sėkmingai įgyvendintas projektas  –  vaikų vasaros stovykla „Pozityvumo tiltas“. Tauragės B. Baltrušaitytės viešojoje bibliotekoje ir Žygaičių kaimo bibliotekoje savaitės trukmės dienos stovykloje iš viso dalyvavo net 96 vaikai.
Nuotrauka
gamta orams
Įkelta:
2022-07-19
Aukščiausia temperatūra šią savaitę laikysis apie 27 laipsnius šilumos, lietaus neprognozuojama.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2022-07-17
Jau devintus metus su šeima Kęsčių kaime gyvenančiai Sandrai Pakalniškienei kovo viduryje buvo pasiūlyta tapti kaimelio bendruomenės „Elbenta“ pirmininke. Ir anksčiau bendruomenės veikloje dalyvavusi moteris teigė, kad bendruomenei svarbu, kas jai atstovaus, bet dar svarbiau – kiekvieno bendruomenės nario indėlis, nes vieninga bendruomenė gali padaryti kur kas daugiau. 
Nuotrauka
gamta orams
Įkelta:
2022-07-15
Savaitgalį šiluma dienomis kris iki 16 laipsnių šilumos, lietus prognozuojamas visą savaitgalį.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2022-07-08
Jeigu kuris nors iš jūsų draugų mėgsta būti žvejų draugijoje, ragauti šviežiai pagautos žuvies žuvienę  ir tuo pačiu mėgautis ramybe arba aktyviai leisti laisvalaikį gamtoje prie vandens, tam tikrai verta rinktis poilsį Drevernoje. Tik kad ši svajonė taptų tikrove, reikia pasitelkti į pagalbą beta.lt, ir išsirūpinti poilsinės dovanos čekį. Tiesa, tokią dovaną galite paskirti ir sau su šeima, ir patikimiems bei ištikimiems draugams, kad visi kartu galėtumėte praleisti savaitgalį ar atostogų dienas žaviame žvejų kaimelyje.
Nuotrauka
gamta orams
Įkelta:
2022-07-08
Savaitgalį šiluma dienomis pakils iki 21 laipsnių šilumos, lietus prognozuojamas tik šiandienos rytui.
Nuotrauka
zygis
Įkelta:
2022-07-07
Jau šeštus metus iš eilės laisvalaikio centras „Fortūna“ liepos 6-ąją, Lietuvos valstybės ir karaliaus Mindaugo karūnavimo dieną, kvietė paminėti sportiškai – metant sau iššūkį įveikti 100 km kartu su bendraminčiais. Tarp 90-ies žygio dalyvių būta kaip niekad daug svečių Kauno, Klaipėdos, Kretingos, Šiaulių, Raseinių, Šilalės, Vilniaus ir, žinoma, viso Tauragės regiono.