Pamėgtam šaudymo sportui šovinius kalvis gaminasi pats
Įkelta:
2021-10-22
Nuotrauka
a
Nuotraukos autorius:
Asmeninio albumo nuotraukos
Aprašymas

Tauragiškis Kęstutis Plyskaitis (antras iš kairės) dalyvauja Širvintų rajone rengiamose šaudymo varžybose

 

,
Nuotrauka
a
Nuotraukos autorius:
Asmeninio albumo nuotrauka
Aprašymas

Kalvio Kęstučio Plyskaičio pertaisomi panaudoti šoviniai

,
Nuotrauka
a
Nuotraukos autorius:
Asmeninio albumo nuotrauka
Aprašymas

Šaudymo sportas – laisvalaikio užsiėmimas

Kalbinant menine kalvyste užsiimantį tauragiškį Kęstutį Plyskaitį išryškėja ir puokštė kiek labiau nuo kalvystės amato nutolusių laisvalaikio užsiėmimų. Tampa aišku, kodėl klientas, dėl užsakymo Kęstučiui paskambinęs jau kiek vakarop, gali išgirsti žvarbiai pučiantį vėją – šis ypač gerai girdisi medžioklės bokštelyje. Medžiokle ir šaudymo sportu besidomintis tauragiškis pasakoja, kad būtent lavindamas šaudymo įgūdžius atrado Lietuvoje dar nedidelio susidomėjimo sulaukusį graižtvinių šovinių pertaisymą.

– Poreikis pertaisyti jau panaudotus šovinius kilo pradėjus užsiiminėti tolimojo bei snaiperinio šaudymo sportu. Snaiperinio arba kitaip precizinio šaudymo tikslas – pataikyti tiksliai ten, kur nori šaulys, nesvarbu, iš kokio atstumo ir kokiomis sąlygomis. O norint pasiekti precizinį taiklumą reikia ne tik įgūdžių ar taiklaus ginklo, bet ir tam tinkamo šovinio, kuris kiekvienam ginklui yra parenkamas individualiai. Galima įsigyti daugybę skirtingų rūšių, gamintojų ar svorio kulkų, važiuoti į šaudyklą ir bandymų būdu iššaunant po keletą šūvių skirtingais šoviniais rasti tokius, kurie pasiekia taikinį mažiausiai nutolę vienas nuo kito. Tačiau galima daryti ir daug paprasčiau – pasigaminti šovinį pačiam, – pasakojo Kęstutis.

Tauragiškio teigimu, šovinių pertaisymas suteikia galimybę pasigaminti pigesnių šovinių už parduodamus parduotuvėje. O svarbiausia – kartu įgyjama galimybė daugiau šaudyti bei tobulinti įgūdžius.

Kam išmesti, jei gali panaudoti ir vėl?

Kęstutis sako, kad norint pertaisyti šovinį reikia turėti jo sudedamųjų dalių, specialios įrangos ir žinių, kaip išgauti norimą rezultatą. Kiekvienas šovinys susideda iš tūtelės (arba gilzės), į kurią įstatoma kapsulė, reikalinga parakui padegti šūvio metu. Į tūtelę pilamas tam tikras kiekis parako ir įstatoma kulka, bendrai šie komponentai ir vadinami šoviniu. Būtent šovinio tūtelės gali būti naudojamos daug kartų.

– Tai lyg savotiškas ekologijos siekis. Kam išmesti, jei galima panaudoti vėl ir vėl? Po šūvio tūtelė išsiplečia, jos išmatavimai šiek tiek pasikeičia, ji prisitaiko prie to šautuvo šovinio lizdo, iš kurio buvo iššauta. Norint panaudoti ją antrą kartą tenka specialiu presu atstatyti jos pradinius parametrus – tūtelės performuojamos pagal reikiamus matmenis, išvalomos, įstatomos naujos kapsulės. Galiausiai supilamas parakas ir vėl specialiu prietaisu įsodinama norimo tipo ir svorio kulka,– dėstė šį procesą jau gerai žinantis vyras.

Nuotrauka
a
Asmeninio albumo nuotrauka

Atnaujinimo procesas reikalauja įsigilinimo į kiekvieną detalę, todėl vien įrangos ar šaudykloje paimtos panaudotos tūtelės nepakanka. Būtina tiksliai žinoti, ko norima iš kiekvieno šovinio. Jei šovinys bus naudojamas medžioklei, kulkos svoris, tipas ar deformavimosi savybės parenkamos pagal medžiojamo gyvūno tipą. Jei sportui – atsižvelgiama į tai, koks bus šūvio atstumas ir oro sąlygos. Šaulys turi žinoti, koks bus kulkos greitis, skrydžio trajektorija ir oro sąlygų poveikis. Nuo į tūtelę pilamo parako kiekio priklauso ir kulkos greitis, todėl norint išvengti šautuvo sprogimo ir jo keliamų sužalojimų būtina vadovautis parako gamintojų leidžiamuose kataloguose nurodytų normų. Pertaisydamas šovinius Kęstutis pradeda nuo mažesnių normų, šaudykloje atlieka bandomuosius šūvius ir specialiu prietaisu matuoja kulkos greitį. Taip nustato reikiamą parako normą ir kulkos įsodinimo gylį, kuris taip pat turi didelės įtakos ir šovinio taiklumui. 

Kodėl Lietuvoje tai nepopuliaru?

Atrodo, informacijos – daugiau nei pakankamai. Vis dėlto Kęstutis sako, kad gauti reikiamą kiekį informacijos lietuvių kalba labai sunku, jos tiesiog trūksta. Negana to, Lietuvoje jaučiamas ir gamybai reikalingos įrangos bei šovinio komponentų trūkumas – didžiąją dalį tenka siųstis iš užsienio. Tik su leidimu ginklui parduodamus komponentus – kapsules ir paraką – galima įsigyti Vilniuje, tačiau Lietuvoje tėra keletas parduotuvių, siūlančių šias prekes.

– Užsienyje šovinių pertaisymu užsiima daugybė žmonių, ten tokie dalykai populiarūs. Ne tik Europoje, bet ir Rusijoje, Kanadoje ar Jungtinėse Amerikos Valstijose šovinių pertaisymu užsiima kone kiekvienas medžiotojas, jau nekalbant apie sportininkus. Deja, pas mus ir komponentų kainos perpus didesnės, ir įstatymai nelabai palankūs. Dideli reikalavimai parako laikymo sąlygoms ir riboti įsigijimo kiekiai gerokai apsunkina šį procesą, – apie iškylančius sunkumus kalbėjo vyras.

Nuotrauka
a
Asmeninio albumo nuotrauka

Šaudyklų šalyje – ne tiek jau ir daug

Šaudymo sporto mėgėjas sako, kad norintiems „pravėdinti“ galvą naujais vėjais ši sporto šaka tikrai patiks, tačiau keblumų atsiranda ir norint lavinti jai skirtus šaudymo įgūdžius.

– Užsiimti šaudymo sportu Lietuvoje nėra tinkamų sąlygų. Nėra populiarinimo, trūksta šaudyklų. Tolimajam šaudymui reikalingi atstumai siekia nuo 500 metrų ir toliau, Lietuvoje, be kariškių naudojamų šaudyklų, turime tik vieną šaudyklą, kurios atstumas siekia kilometrą. Didžiojoje daugumoje šaudyklų atstumai tesiekia 100 metrų. Aišku, galima treniruotis ir iš tokio atstumo šaudant į mažus, 3 centimetrų taikinius. Toks taikinys, stovintis už 100 metrų, prilygsta 30 centimetrų taikiniui, stovinčiam už kilometro. Vis dėlto tik realiame atstume galima apskaičiuoti vėjo, kitas oro bei reljefo sąlygas. Taigi tai nėra tas pats. Gal todėl pas mus toks sportas ir nėra labai populiarus – juk ir negali būti kitaip, kai nėra tam sąlygų, – mintimis dalijosi Kęstutis.

Lavindamas tolimojo šaudymo įgūdžius tauragiškis važiuoja į vidutinio nuotolio 660 metrų ilgio šaudyklą už Šiaulių. Nors tauragiškiams ši šaudykla yra arčiausiai, kelionė ir treniruotės užtrunka ir visą dieną. 

Džiugina rengiamų varžybų gausa

Kęstutis džiaugiasi, kad nors tinkamų šaudyklų šalyje ir nedaug, susiburti užsiimantys šaudymo sportu kviečiami gana dažnai. Į Širvintų rajone „Baltic Long Range“ šaudykloje organizuojamas tolimojo šaudymo varžybas dažniausiai galima nuvykti bent kartą per mėnesį. Varžybose yra keletas disciplinų – vienose šaudoma į popierinius taikinius, kitose – į metalinius gongus. O ir šaudymo padėtys įvairios: šaudoma ne tik gulint, bet ir stovint ant judančios platformos, atsiklaupus ar atsirėmus į įvairius daiktus – padangą, dviratį, kopėčias ar panašiai. 

– Kartą pabandžius šis sportas užkabina, įtraukia ir nepaleidžia. Smagu, kai žinai, kad gali pataikyti į už kilometro esantį taikinį. O čia neužtenka vien tik taiklios akies. Reikia ir galvą pasukti įsimenant skirtingais atstumais išdėstytų taikinių pozicijas ar skaičiuojant kulkos trajektorijas. Svarbu nežioplinėti, juk laikas labai reikšmingas – kuo greičiau atlieki užduotis, tuo daugiau papildomų taškų gauni. Tai ir sportas, ir hobis viename, – apie mėgstamą veiklą kalbėjo Kęstutis.

 

Nuotrauka
geles
Įkelta:
2024-02-25
Vešlios, žiedais apsipylusios gėlės balkone – malonumas ir savoms akims, ir viso namo puošmena. Vasario ir kovo mėnesiai jau yra metas imtis ne tik daržovių, prieskoninių žolelių sėjos, bet ir pasirūpinti, kad atšilus orams balkoną ar terasą papuoštų žydinčios gėlės. Kad daržininkai ir gėlininkai jau bruzda, rodo ir vasarį staigiai pradėję kilti įvairių sėklų pardavimai, pastebi Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė.
Nuotrauka
eurovizija
Įkelta:
2024-02-17
Artėjant Lietuvos nacionalinės „Eurovizijos" atrankos finalui, pretendentus atstovauti mūsų šaliai atidžiai seka ne tik gerbėjai Lietuvoje, bet ir apie didįjį dainų konkursą rašantys užsienio žurnalistai. Konkurso naujienų ir apžvalgų portalo Eurodiena.lt komanda tradiciškai susisiekė su aštuoniais skirtingų šalių portalų atstovais ir paprašė įvertinti šių metų Lietuvos finalininkų dainas. Dauguma jų sutarė, kad labiausiai pagauli buvo ir didžiausius šansus išplėšti gerą rezultatą turi viena šeštadienį skambėsianti daina.
Nuotrauka
atostogos
Įkelta:
2024-02-06
Šeimą suartina bendros kelionės, kai atitrūkstama nuo kasdienės rutinos ir rūpesčių. Atostogų metu galima kokybiškai praleisti laiką visiems kartu, pasimėgauti vienas kito draugija, kurti neužmirštamus prisiminimus. Kelionių organizatorių ir psichologų teigimu, tokios išvykos – nepamainoma investicija į gerus tarpusavio santykius.
Nuotrauka
TELEFONAS
Įkelta:
2024-02-05
Prastą ryšio kokybę gali lemti visai ne ryšio tinklas, bet ir netinkamai nustatyti išmaniojo telefono parametrai ar įrenginio amžius. Daugelis žmonių net neįtaria, kad išmaniuosiuose telefonuose rankiniu būdu įjungus 4G arba 5G ryšį, ženkliai pagerės ryšio kokybė. Ekspertas ramina, jog gerą ryšio gavimą galima pasiekti vos keliais paprastais žingsniais, atsižvelgiant į turimo įrenginio parametrus.
Nuotrauka
zagareliai
Įkelta:
2024-02-05
Užgavėnės – paskutinė vadinamojo žiemos mėsėdžio (mėsiedo, laiko nuo Kalėdų) diena. Nuo seno tikėta, kad per Užgavėnes riebiai ir sočiai prisivalgęs būsi stiprus visus metus. Tradiciškai tuo metu buvo gaminami kuo riebesni patiekalai – tiek saldumynai, tiek riebūs mėsos patiekalai. Lietuvoje ypač populiarūs buvo blynai (dažniausiai miltiniai), Žemaitijoje – šiupinys, rūgštūs mieliniai blynai. Kaimyninėje Lenkijoje buvo smaguriaujama vadinamomis pončkomis, pampuškomis ir kropeliais. Dar vienas puikus Užgavėnių gardėsis – žagarėliai. 
Nuotrauka
adventur
Įkelta:
2024-01-29
Tarptautinės turizmo parodos „Adventur 2024“ atidarymo ceremonijos metu Vilniuje paskelbti „Turizmo sėkmingiausieji 2023“. „Turizmo oskarais“ vadinami apdovanojimai įteikti dešimčiai ryškiausių turizmo projektų, ambasadorių, inovacijų, vietovių, paslaugų teikėjų. VšĮ „Keliauk Lietuvoje“, nacionalinė turizmo skatinimo agentūra, taip pagerbė turizmo bendruomenę už nuveiktus darbus ir pasiektus proveržius.
Nuotrauka
spektaklis
Įkelta:
2024-01-18
Naujas edukacinis spektaklis vaikams „Didžioji teleportacija: gaudynės Marse“ jau 2024-iųjų sausio mėnesį pakvies mažuosius žiūrovus geriau pažinti mus supančią visatą ir dangaus kūnus. Šou vaikams atvyksta į Tauragės kultūros centrą jau kitą savaitę – Sausio 27 dieną.
Nuotrauka
kuras
Įkelta:
2023-12-21
Taupus vairavimas naudingas ne tik jūsų piniginei, bet ir aplinkai. Šiais laikais, kai degalų kainos auga ir didėja aplinkosauginis sąmoningumas, verta išmokti vairuoti efektyviau. Šiame straipsnyje nagrinėjama, kaip pradedantieji vairuotojai gali perimti ekonomiško vairavimo įpročius, ir aptariamos teigiamos tokios praktikos pasekmės.
Nuotrauka
ispejimas
Ekrano kopija
Įkelta:
2023-11-22
Popiet į mobiliuosius telefonus pradėjo plūsti perspėjimai apie prognozuojamas sudėtingas orų sąlygas. Ketvirtadieniui orų prognozės rodo smarkų vėją, kritulius, plikledį.
Nuotrauka
auto
Įkelta:
2023-10-30
Artėjant šaltiems žiemos vakarams labai svarbu užtikrinti, kad jūsų automobilis būtų pasirengęs įveikti su šiuo metų laiku kylančius iššūkius. Nuo apledėjusių kelių iki žvarbių rytų - pasiruošimas gali būti labai svarbus, kad būtumėte saugūs kelyje ir jūsų transporto priemonė veiktų sklandžiai. Toliau pateiksime keletą svarbiausių patarimų, kaip paruošti automobilį žiemai.
Nuotrauka
Įkelta:
2023-10-25
Telšių, Panevėžio ir Šiaulių apskrityse valstybinės reikšmės kelių dangos daugiausia drėgnos, Lietuvos dalyje daugiausia sausos, tik vietomis yra drėgnų kelių ruožų. Kaip informuoja eismoinfo.lt, šalyje be kritulių. Oro temperatūra nuo 4 iki 8 laipsnių šilumos.
Nuotrauka
darželis
L.-d. „Ąžuoliukas“ nuotrauka
Įkelta:
2023-10-21
Nuvilnijo, nušurmuliavo ir nuklegėjo, lydima linksmo vaikų juoko ir susižavėjimo bei tėvelių aktyvaus dalyvavimo ir įsitraukimo gerumo akcija „Gera dalintis“. Tai jau antroji lopšelyje-darželyje „Ąžuoliukas“ organizuota gerumo iniciatyva, kurioje dalyvauti šeimas pakvietė įstaigos direktorė Viktorija, Šeimos klubas ir socialinė pedagogė metodininkė Edita. 
Nuotrauka
orams gamta.jpg
Aušros Augustytės nuotrauka
Įkelta:
2023-10-19
Lietuvoje valstybinės reikšmės kelių dangos daugiausia sausos, tik vietomis yra šlapių kelių ruožų, pranešama puslapyje eismoinfo.lt
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-10-08
Spalis – tai mėnuo, kai stalai lūžta nuo sezoninių vaisių ir daržovių, praturtinančių kasdienį racioną intensyviais bei maloniais skoniais. Žinant, kokių gėrybių derlius šį mėnesį yra pačiame įkarštyje, galima mėgautis didžiausia jų nauda organizmui. Ir ne tik – Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė, atkreipia dėmesį, kad sezoninės daržovės yra garantuotas būdas sumažinti savo išlaidas. 
Nuotrauka
vegetarai
Įkelta:
2023-10-01
Lietuvių suvartojamas mėsos kiekis kiekvienais metais auga ir šiuo metu yra tris kartus didesnis negu rekomenduojamas Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO). Tai atitinka pasaulyje pastebimą tendenciją, kuri rodo augantį ekonomiškai stiprėjančių šalių gyvūninių produktų suvartojimą. Tuo pačiu metu šalyje vis garsiau girdimas ir augalinės mitybos entuziastų balsas, raginantis mažinti mėsos suvartojimą, o lentynos bei viešojo maitinimo įstaigų meniu pildosi veganiškomis mėsos ar pieno produktų ir patiekalų alternatyvomis. Spalio 1-ąją minima pasaulinė vegetarų diena – proga pasidomėti, kokia yra mėsos vartojimo žala ir kaip kiekvienas gali ją sušvelninti.
Nuotrauka
evo
„EVO renginiai“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2023-09-30
Tauragėje galime pasidžiaugti versliais žmonėmis ir tuo, kad jų tik daugėja. Dar liepos mėnesį subrandinusios mintį tauragiškės Agnė Šeputienė ir Evelina Preimonienė ėmėsi veiklos. Mažylius auginančios moterys rado laiko savo svajonių veiklai – organizuoti bei koordinuoti šventes. Praėjusį sekmadienį jos jau kvietė tauragiškes moteris į pirmąjį, tačiau tikrai ne paskutinį savo renginį „Tos vietinės“.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-09-03
Nors dalis „pasikausčiusių“ grybautojų vis dar drąsiai orientuojasi pagal medžių žieves bei saulės poziciją danguje, retas į mišką išeina be telefono. Jei bent kelis kartus teko ieškoti grybų, diskusija „telefonas miške – pražudys ar išgelbės?“ turėtų būti girdėta. Visgi, yra kelios pagrindinės taisyklės, galinčios padėti nepasiklysti tarp medžių bei išvengti senovinių ženklinimo būdų, o pasiklydus miške – kaip elgtis, kad būtų lengviau jus rasti.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-09-03
Moliūgai Lietuvoje jau taip išpopuliarėję, kad siejami toli gražu ne tik su Helovinu. Vos pasirodęs jų derlius dar vasaros pabaigoje drąsiai skinasi kelią į naminius troškinius, blynus, garnyrus, karius ir net desertus. Būdų juos panaudoti – aibė, kaip ir jų rūšių. Kaip nepasimesti jau pasirodžiusioje jų gausybėje ir ką iš jų ruošti, pataria prekybos tinklo „Iki“ kulinarijos technologė Gailė Urbonavičiūtė.
Nuotrauka
treniruokliai
Tauragės rajono savivaldybės nuotrauka
Įkelta:
2023-08-31
Birželio 29-ąją Tauragės miesto maudyklos paplūdimyje, Kranto gatvėje, pastatyti 4 profesionalūs lauko treniruokliai. Tai kiek kitokie nei tauragiškiams jau įprasti viešosiose miesto erdvėse įrengti treniruokliai. Jie tokie pat efektyvūs kaip ir stovintys profesionaliuose sporto klubuose, jų svoriai reguliuojami. Treniruokliai skirti pečių, krūtinės, nugaros, rankų ir kojų raumenims lavinti.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-08-27
​​​​​​​Karas net tik perbraižo valstybių teritorijų sienas, bet ir tragiškai išskiria šeimas, o trauminės patirtys palieka randus ateities kartoms. Rusijos sukelto karo Ukrainoje akivaizdoje kaip niekad tampa aktualu kalbėti apie jautriausios visuomenės grupės – vaikų patirtis ir išgyvenimus. Tauragės krašto muziejus „Santaka“ ir Lietuvos istorijos instituto doktorantė Rūta Matimaitytė pristato bendrą projektą „Vaikas karo akivaizdoje: istorija, atmintis ir patirtys“. Projekto veiklos ir renginiai – simbolinė dovana tauragiškiams ir Tauragei, šių metų Lietuvos kultūros sostinei.